LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerife Biad Maandag 9 Januari 1939 Redactie 1507 Directie en Administratie2500 Binnenland President Roosevelt bepleit eenheid Schepen in het ijs Buitenland Bezorgdheid voor nieuwe Jodenvervolgingen in Duitschland De Hongaarsche-Tsjechische grensincidenten Militairen vieren feest Vrede in de Ameuta^sdie arbeidersbeweging Een interview met Mironas BEURSOVERZICHT MAREI TSJECHO-SLOWAKIJE. Verdere beschuldigingen van Benesj Gajda heeft de aanklacht tegen dr. Benesj wegens meineed, die hij eenigen tijd geleden heeft ingediend, nog uitgebreid. Hij beschuldigt Benesj er van het fonds van het ministerie van bultenlandsche za ken ter ondersteuning van de emigratie uit Duitschland en Oostenrijk te hebben mis bruikt. Voorts wordt het gerecht verzocht een onderzoek in te stellen, of het vermo gen van Benesj niet ontstaan is door ver duistering en omkooping. Tevens is het verzoek ingediend een internationaal ver zoek om arrestatie tegen Benesj uit te schrijven en zijn uitlevering uit Engeland te elschen. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd, Volgens in de kerken der Belijdende Kerk verstrekte meaedeelingen. is het aantal predikanten, dat hun beroep niet kan uit oefenen. nog gestegen. Er zouden 130 pre dikanten zijn afgezet, 40 hebben een preek verbod gekregen, aan 11 Is het verblijf in een plaats ontzegd. Vier predikanten, on der wie Martin Niemoeller, zitten ln de ge vangenis, acht anderen zitten in voorloo- loopige hechtenis. In de kerk van Dahlem heeft dr. Wil helm Niemoeller, een broer van Martin Niemoeller, een resolutie voorgelezen, die aangenomen is tijdens den ..Duitschen dag" ln de Belijdende Kerk. De resolutie con stateert, dat de Belijdende Kerk beschul digd is van hoogverraad omdat zij, toen de oorlog dreigde, de geloovingen opriep tot een boetegebed. De resolutie verklaart, dat een volk zal vergaan, wanneer men hun, die het woord Gods spreken, belet de waar heid te zeggen. FRANKRIJK. DE UITWIJZING VAN THARAUD. Naar aanleiding van de uitwijzing door Italië van Jerome Tharaud, stelt het mi nisterie van buitenlandsche zaken een on derzoek in, teneinde vast te stellen of het paspoort en de visa, die de Fransohe schrij ver noodig had om Italië binnen te komen, wel aan alle voorwaarden voldeden. Indien dit het geval blijkt te zijn. zal de Fran- sche ambassadeur te Rome waarschijnlijk opdracht krijgen, bij de Italiaansche re geering een protest ln te dienen tegen de arrestatie en uitwijzing van Tharaud. ENGELAND. Drukke werkzaamheden voor de ministers. Verwacht wordt, aldus de politieke cor- ïcspondent van de ..Daily Telegraph", dat na den terugkeer der kabinetsministers zich belangrijke ontwikkelingen zullen voordoen in de politieke sfeer. In de vol gende dagen zullen alle vooraanstaande ministers op hun post zijn om zich voor te bereiden op de hervatting der parlemen taire werkzaamheden. Pas midden der volgende week kan een plenaire kabinetszitting worden bijeenge roepen na den terugkeer van Chamberlain en Halifax uit Rome De minister van bui- tenlanasche zaken zal ook nog een bezoek aan Genève brengen. Drie belangrijke aangelegenheden zullen door de ministers worden beproken en wel: 1. De Britsche politiek in het Verre Oos ten. 2. De verdediging van het moederland. 3. De a.s. conferentie inzake Palestina. Bij informeel© besprekingen tusschen de vooraanstaande ministers, welke vandaag gehouden zullen worden, zouden voorloo- pige beslissingen ten aanzien van het eer ste punt kunnen worden genomen. Met de tweede kwestie hangt ten nauw ste een reorganisatie van het kabinet sa men, die. naar men aanneemt, thans niet meer ver af is. Voor de derde aangelegenheid is Mal colm Mac Donald, de minister voor de do minions en de koloniën, grootendeels ver antwoordelijk. Reeds sinds eenigen tijd heeft Mac Donald voorstellen in voorberei ding, welke hy zijn collega's zal voorleggen. Vliegtuigproductie in Australië. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft besloten binnenkort een missie naar Australië te zenden, teneinde de mogelijk heden te bestudeeren van een vergrooting in het gemeenebest van de productiecapa citeit der vliegtuigfabrieken en een plan uit te werken, dat ter bestudeering aan de beide regeeringen zal worden voorgelegd. MEXICO. Schadeloosstelling aan Engeland, De regeering heeft den gezant van De nemarken. die zooals men weet, belast is met het behartigen van de Britsche belan gen in Mexico sedert het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Enge land en Mexico, de som van 368.374 pesos overhandigd als schadeloosstelling voor de door Britsche onderdanen geleden schade bij revoluties sedert 1910. In diplomatieke kringen is men van mee ning, dat deze betaling een symbolisch ge baar van goeden wil van Mexico is. VEREENIGDE STATEN. De Dally Telegraph meldt uit Washing ton dat. president Roosevelt tijdens den op Ja:'zson-day gehouden officiee en maaltijd ln een redevoer ne een beroep heeft gedaan od de democraten hun interne partijver- sehillen te vergeten en niet ontmoed'gd te zijn door de tegenslagen bij de in Novem ber gehouden verkiez'ngen indien zij aan het bewind wensehen te blijven. Opmerkingen welke de president maakte over het typ? van den candidaat dien hij geschikt ach', voor het «-residentschap heb ben velen zich doen afvragen of hij daarbij indirect de aandacht vestigde op de ver diensten van Harry Hopkins, den nieuwen minister van handel. De ijsbreker .Wilhelmina Goedkoop" is hedenmorgen uit Amsterdam naar de Oranjesluizen vertrokken, om daar verdere orders af te wachten met het oog op do positie van de sleepboot „Daniël Goedkoop" welke Vrijdagmiddag naar het Usselmeer is vertrokken om den ijsgang te verken nen. Blijkens vliegtuigrapporten bevindt de Daniel Goedkoop" zich in het ijs vijf kilo meter ten zuiden van het Enkhuizerzand. in de nabijheid van het beurtschip „Ijssel- stroom". dat reeds eenige weken vast zit. Hedenochtend heeft de sportvlieger Postma van de V.O.S. een tocht naar de beide schepen gemaakt, teneinde de situatie op te nemen. Tevens heeft hij levensmiddelen uitgeworpen. In het ijs waren de woorden geschreven: „alles klaar". Dit werd even eens gerapporteerd door een Zweedsch vliegtuig, op weg van Schiphol naar Ko penhagen. Men meent hieruit op te kunnen maken, dat de „Daniël Goedkoop" gereed is den terugtocht naar Amsterdam te aanvaar den. Vanmiddag om kwart over twaalf is de heer Postma met zijn vliegtuig opnieuw naar het IJsselmeer vertrokken, teneinde nogmaals poolshoogte te nemen. Indien blijken mocht, dat de „Daniël Goedkoop" zich niet uit het ijs kan loswerken, zal de "Vilhelmina Goedkoop" ter assistentie uit- Nader meldt men ons: De sportvlieger Postma is vanmiddag om kwart over één op Schiphol teruggekeerd. Hij rapporteerde, dat de „Daniël Goed koop" om kolen vraagt, hetgeen de be manning op het ijs had kenbaar gemaakt Het schijnt, dat de sleepboot aan den grond heeft gezeten en dat de kolenvoor- raad is uitgeput bij de inmiddels geslaagde pogingen om vlot te komen. De ijsgang zou geen belemmering meer zijn voor den terugkeer. Na ontvangst van dit rapport heeft de „Wilhelmina Goedkoop" onmiddellijk op dracht gekregen naar het IJsselmeer te vertrekken om hulp te bieden aan de „Daniël". Gistermorgen waagde de 14-j. J. v. V. te Nieuwkoop zich nog even op het ijs. Hij had het ongeluk, op het gladde natte ijs te glijden en zoodanig tc vallen, dat de hulp van dr. Ouderkerk moest worden In geroepen. Deze constateerde een hersen schudding. Te Heek van Holland heeft mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, heden de eerste spade in den grond gestoken voor den aanleg van een strandboulevard al daar. De „Daily Telegraph" meldt uit Berlijn, dat gevreesd wordt, dat een nieuw teger. de Joden gericht offensief op groote schaal wordt voorbereid. Het doeC^éhijnt te zijn het proces der emigratie te versnellen door de positie van individueele Joden nog on draaglijker te maken dan zij thans is en daarom de openbare meening in de we reld te brengen tot een sneller actie. Met dit doel is. aldus het blad. een aantal Joden, die in de oogen der autori teiten traag zijn geweest bij het onder 'oogen zien van mogelijkheden voor emi gratie, in de laatste dagen gearresteerd. Veel staatlooze Joden zijn eveneens in hechtenis genomen. Geloofd wordt, dat dit slechts een begin is. Volgens betrouwbare inlichtingen heb ben plaatselijke nationaal-socialistische leiders lijsten orgesteld van welgestelde Jo den. die in den loop dezer week moeten worden gearresteerd. Zij zullen niet worden losgelaten dan voor hun vertrek uit Duitschland. Uit Munkacz wordt gemeld: op voorstel der Hongaarsche regeerlng ontruimen de Tsjechische militairen de naaste omgeving van Munkacz. De Tsjechische regeering is bereid het weggevoerde materiaal terug te geven en de gevangenen wederzijds uit te wisselen. De onderhandelingen der gemengde com missie duren voort. GOUVERNEUR OLSON VAN CALIFORNIE. De „Daily Telegraph" meJdt uit Sacra mento, dat de nieuwe gouverneur van Cali- forsie Olson, een paar uur na de invrij- heid'telling van Tom Mooney toen hij het woord richtte tot een menigte van 130.000 pevonen, is ineengezakt. De gouverneur werd naar een z'ekenhuis overgebracht, waar geconstateerd werd. dat hij ten gevolge van overwerk, overspannen is geraakt. Hfj moet volkomen rust houden. Evenals van het 4de regiment infanterie is heden ook het 125-jarig bestaan van tal van andere regimenten herdacht. Zoo wa ren er feestelijkheden te Nijmegen (He en 15e regiment infanterie), te Harderwijk (7e en 20e regiment i, te Groningen (12e re giment», te Ede (10e en 22e regiment), te Den Helder en Vlissingen (van de kustartil- leric), te Utrecht (van de genietroepen). Zoowel te Nijmegen als te Groningen wer den diepe trommen aangeboden, terwijl te Ede het cadeau der burgerij bestond uit twee verschillende scheileboomen met rood-wit-blauwe paardenstaarten en klin kende bellen en te Harderwijk uit andere m uzleklns trumenten Te Den Helder werd op fort Erfprins een gedenksteen onthuld, aangeboden door de onderofficieren van het regiment. Te Vlissingen werd een fraaie vlag aange boden en te Utrecht twee diepe trommen en vier klaroenen. Nader meldt men ons dat heden ook feestelijkheden hebben plaats gevonden te Zutphen. Zwolle en Arnhem In laatstge noemde plaats werden aan het 8e en 19e regiment infanterie diepe trommen en kla roenen geschonken door de burgerij. EEN HONDERDJARIGE TE WESTBROEK. In de gemeente Westbroek vierde heden de weduwe Petronella ErneeVerrijjs aan den Gageldljk haar honderdsten verjaardag. Voor haar leeftijd geniet zij nog eern goede gezondheid. In een grooten stoel gezeten, omgeven door tientallen bloemstukken, ontving zij hedenmorgen de vele belangstellenden, die haar kwamen geiukwenschen. Daartoe be hoorde ook de burgemeester van Westbroek, Jhr. J. Huydecoper. HENGELSPORT. WEDSTRIJD „V.O.A.". In den storm vertrok gistermorgen, boven genoemd vischcollege naar de Oude Wetering, waar de strijd gehouden zou worden. Er werd tweemaal één uur gehengeld. De vangst was matig. Een leder was biy. toen de thuisreis er op zat. De uitslag was als volgt: le prijs Leuring; 2e pr. Jongeleen; 3e pr. Kapaan; 4e pr. v. Amsterdam; 5e pr. Mulder; 6c pr. de Roode: 7e pr. v. Loeff. Verder ontving ieder een prijsje. AMEKIKA'S VLOOTPLANNEN.. Twee snelle slagschepen? Volgens de „New York Times" is het departement van marine thans gereed ge komen met de plannen voor twee slagsche pen, welke giooter en sneller zullen zijn dan de thans bekende. Deze plannen zul len aan het congres worden voorgelegd Op het defensieprogram voor 1940 komen posten voor voor twee schepen van 45.000 ton, bewapend met 9 kanonnen van 16 duim, en een snelheid van 30 tot 33 knoo- pen. Volgens niet officieelc ramingen zullen de slagschepen van 90 tot 110 millioen dol lar het stuk kosten. He blad verklaart evenwel, dat schepen van deze tonnage niet kunnen worden ge bouwd op grond van de door het laatste congres aangenomen bepalingen, tenzij de president bepaalt, dat de bouw van derge lijke schepen in het buitenland zulk een bouw voor de Vereenfeae Staten recht vaardigt. Men gelooft, dat de president dat wil doen. ARRESTATIES IN TURKIJE. Van twge ambtenaren. De Dally Telegraph meldt uit Istanboul, dat twee ambtenaren van het Turksche ministerie van buitenlandsche zaken gear resteerd zijn ln verband met een transac- 'it van wapenen. Eenigen tijd geleden wa ren pogingen gedaan in dc Vereenigde Staten veertig vliegtuigen te koopen, die bestemd waren voor Spanje, waarbij docu menten werden voorgelegd, welke het de den voorkomen alsof de vliegtuigen bestemd waren 'voor de Turksche regeering. Verklaard wordt, dat de beide gearres teerde ambtenaren medeplichtigen zijn van een Turksch zakenman. Ekrem Gueynuk, die, naar men gelooft, thans in een zieken huis te Nice wordt verpleegd. Zij zouden betrokken zijn bij het namaken van de handteekeningen van den Turkschen mi nister van oorlog. Shoekri en den minister van oorlog. Ozalo, op documenten, welke bestemd waren voor een Amerikaansche firma. Waarschijnlijk zal de Turksche regeering de uitlevering vragen van Ekrem Gueynuk, die de voorzorg zou hebben genomen zijn familie uit Turkije naar Franrijk te laten verhuizen. De Natlonal-Labor-reiations-Board heeft gisteren aan president Roosevelt medege deeld, dat in de verdeelde gelederen der georganiseerde arbeiders in 1939 wellicht vrede zal gesloten worden, waardoor de rechten der werklieden onder de Wagner- arbeidswet versterkt zullen worden. Homer Martin, de voorzitter van de Uni- ted-automobile-worksrs. heeft gisteren in een rede verklaard, dat hij naar goede ver standhouding streefde met Ford en alle andere automobielonderncmingen. Hij ontkende, dat hij poogde een afzon derlijke arbeidersorganisatie van werklie den bij Ford op te richten. HERDENKING VAN DEN STRIJD IN DE ARGONNEN. Fransche en Italiaansche oudstrijders bijeen. Gistermorgen om 11 uur hebben de Gari- baldiiar.en van de Argonnen, tezamen met delegaties van Fransche en Italiaansche ouds-trijders. op het kerkhof Père Lachaise, den vieren-twintlgsten verjaardag herdacht van de gevechten in de Argonnen, waarbij 509 vrijwilligers van het GaribalcLaansche legioen voor Frankryk gevallen zijn. De voorzitter van de Fransche federatie van Garibaldianen der Argonnen. kapt Camillo Marilini, sprak een rede uit. waarin hij om. zeide: ,,Wij kennen de gevoelens, die alle Franschen voeden jegens de Italiaan sche oud-strijders der Argonnen. Ik wil plechtig verklaren, dat de ..roodhemden" nooit één woord, één gebaar of één daad van hun leven zullen verloochenen". IN 1938 3700 SLACHTOFFERS IN PALESTINA. In 1938 zijn in Palestina 2000 menschen i omgekomen en 1700 gewond, aanzienlijk I meer dan in 1937. toen de onlusten oorzaak waren van den dood van 97 menschen en van de verwonding van 149. Meer dan de helft dezer cijfers betreffen Arabische ban dieten en burgers. Er werden 292 Joden en 69 En-gelschen (burger-politiebeambten en soldaten) gedood. street niet aan de verwachting beantwoord. Na de nieuwjaarsboodschap van Roosevelt aan het Congres, viel weliswaar een willige stemming waar te nemen, doch de koerswinsten, welke werden behaald, zijn nadien weer verloren ge gaan. De gepubliceerde budgetcijfers van den Amerikaanschcn staat hebben een verontrus- tenden indruk gemaakt. Washington gaat onvermoeid voort met het opstapelen van milliardenschulden, en zoowel in den Amerikaanschen Senaat als in het Huis van Afgevaardigden heeft men zich reeds in afkeurenden zin uitgelaten, over de politiek van de regeering. die er op neerkomt, dat het geld nog altijd met milde hand wordt uitgegeven. Nu komen de regeeringsuitgaven aan het Amerikaansche bedrijfsleven ongetwijfeld ten goede. Men gaat zich evenwel afvragen, of. in dien die uitgaven te eeniger tijd stop zullen worden gezet, het maatschappelijke leven ge- i noeg innerlijke kracht heeft overgehouden, om l zich op bevredigende wijze te blijven ontwik kelen. Volgens de berichten uit de Ver. Staten blijft men aldaar een groot vertrouwen in de toekomst stellen, doch het koersverloop van Wallstreet gedurende de laatste dagen is met een dergelijke mentaliteit toch niet in over eenstemming geweest. De middagbeurs. Op de Amscerdamsche effectenbeurs bestond bij het begin van de nieuwe week een luste- looze stemming. Het gevoel van onzekerheid ten opzichte van de monetaire kwesties is door de jongste maatregelen van de Bank van Enge land blijkbaar nog niet geheel verdwenen en ten opzichte van de effectenbeurs houdt men zich in verband hiermede afzijdig. Terwijl de handel heden van geringe afmetingen was. kon een zwakke stemming worden waargenomen. Diverse fondsen waren aan aanbod onderhevig en daarbij bestond hoegenaamd geen kooplust. Groote hoeveelheden materiaal werden welis waar niet aangeboden, doch het betrekke1 ik geringe absorptievermogen van de markt resul teerde voor enkele fondsensoorten in vrij groote verliezen. Op de Suikerafdeeling werden H.V.A.'s ver scheidene punten lager ingezet en nadien werd nog een benedenwaartsche richting gevolgd, zoodat tenslotte een verlies van een goede tien tal pimten moest worden opgeteckend. De in courante soprten werden hierdoor beïnvloed en zagen zich vrijwel over de geheele linie iets van hun koers ontgaan. Van de overige cultuurfondsen lagen de Rub- beraandeelen zwak in de markt. Bij de opening was eenig materiaal te verwerken, zoodat de koersen reeds dadelijk eenige punten beneden het vorige slot kwam te liggen en vervolgens werd nog een verlies van eenige procenten ge leden. zoodat het toonaangevende Rubberaan deel tenslotte een flink verlies te reglstreeren kreeg. Ook de overige soorten konden zich niet handhaven en kwamen bijna algemeen op een lager niveau terecht, waarbij verschillende spe cialiteiten een tamelijk gevoelig nadeelig ver schil op hun rekening kregen. Tabakken waren geheel verwaarloosd. Scheep vaartpapieren trokken nauwelijks attentie. De koersen ondergingen weinig verandering. Op de Petroleumafdeeling werden Koninklij ken iets lager ingezet, De algemeen zwakke bcurstendenz bleef evenwel niet zonder uitwer king op het toonaangevende petrolepmaandeel, zoodat dit tenslotte ook een verlies te registree- ren kreeg, dat overigens tot enkele procenten beperkt bleef. In de Amerikaansche petroleumaandeelen ging weinig om. Voor Industrieelen bestond bijna geen be langstelling. De Philipsaandeelen werden on middellijk enkele procenten lager afgedaan en daarna was de handel onbeteekenend. A.K.U.'s en Unilevers werden een kleinigheid lager ge noteerd. Voor Amerikaansche fondsen was de stem ming gedrukt. De reactie in Wallstreet was niet in overeenstemming met de verwachtin gen. welke men van het koersverloop van de Amerikaansche fondsen had gekoesterd. Over de geheele linie kwamen lagere noteeringen te voorschijn. De omzetten waren, door elkande? genomen, niet groot. Alleen de Staanaandeelen. Anaconda's en de bekende spoorwegshares ver oorzaakten eenige beweging Onder beurstnd liepen de koersen langzaamaan een kleinigheid naar beneden De beleggingsmarkt was stil en nauwelijks prijshoudend voor de obligatiën uit de jongere Nederlandsche Staatsleeningen. Van de Oude Schuld waren de 3 -obligation en cer tificaten prijshoudend. Fransche fondsen waren weinig veranderd. De markt voor Duitsche obli gatiën had een gedeprimeerd voorkomen. SYRIË. Demonstraties georganiseerd. In de voornaamste steden zijn gisteren betoogingen georganiseerd tegen het opge ven van het Fransch-Syrisch verdrag. Alle winkels te Damascus, Aleppo, Horns en Hama waren gesloten. Te Damascus betoogden studenten voor de onafhankelijkheid van Syrië. De autori teiten hebben maatregelen genomen tot het handhaven van de orde. LITHAUENSCH PREMIER OPTLMISTISCH. De „Daily Telegraph' publiceert een in terview, dat Paul Lecler te Kaunas heeft gehad met den minister-president van Lit.haaien. Vladas Mironas. Deze verklaarde zeer optimistisch te zijn ten aanzien van de bedoelingen van Duitschland inzake Memel en inzake Lithauen in het algemeen. Niettegenstaande het alarm in de wereldpers inzake de bedoeling van Duitschland tenaanzien van Memel, is men hier niet verontrust", zeide de minister president. Sedert de verkiezingen in mid den-December is de spanning in het Me meiland afgenomen en In Lithauen is men van meening. dat de bestaande toestand in het Memelland gehandhaafd zal blijven. Daarom worden met geld der regeering ln het Memeigebied warenhuizen, tehulaen voor werklieden en vakscholen gebouwd. De ministerpresident voegde hieraan toe, dat nooit een officieel verzoek of voorstel is ontvangen het Memeigebied af te staan. Lithauen wil gaarne aan de Duitsche wen sehen tegemoet komen bii het interpretee ren van de bepalingen van het Memel- steatuut doch het zal nooit uit vrijen wil toestemmen in een schending van ziin ge bied. hierbij nbegrepen hel Memeigebied en zal met alle ten dienste maande m d- delen de nationale onafhankelijkheid hand haven'. VERZOEK TOT INLIJVING VAN FRANSCH KAMEROEN. In een vergadering van 40.000 personen, waarin alle klassen van het protectoraat, uitgezonderd de Duitschers, vertegenwoor digd waren, zoowel blanken als kleurlingen, werd gevraagd Franseh Kameroen in te Hj'ven bij het Fransche imperium. De gou verneur-generaal heeft dit verzoek doorge zonden naar den Franschen minister van koloniën, Mandel. WISSELKOERSEN. Londen 8.59 3 8; Berlijn 73 70; Parijs 4 85: Brus el 31.05: Zwitserland 41.52: Ko penhagen 38.37' Stockholm 44.25. Oslo 43.20; New York 1 83 7/8: Praag 6.30: Lire Eankpapier 5.75. Prolongatie Part. disc. l'8: Daggeld 1/4; Registermarken 31 13/16: Crediet Sperrmarken 8 3/8; Reismarken 49; Bank papier 22 7/8. KONING FAKOEK NIET NAAR ENGELAND OllZ© tel©fOOnnUITimerS Ten Egyptischen hove wordt tegenge sproken dat koning Faroek voorbereidingen zou treffen voor een bezoek aan Engeland. TWAALF JAPANSCHE ONDER MINISTERS TREDEN AF. SCANDINAVIË. Dc kwestie der Aaland-eilanden geregeld. De commissie van Zweeósche en Finsche gedelegeerden heeft bekend gemaakt, dat een overeenkomst bereikt is betreffende een gemeensohappehik plan voor de defen sie-maatregelen op de Aaland-eilanden. Nadat gisteren acht sen ontslag vroegen, twaalf parlementaire minister-president Hi hun functie verzocht, zullen hun opvolgers kabinetssecretaris hebben vandaag onderministers aan anoema ontslag uit De volgende week worden benoemd. POOLSCIIE KERK TE MOSKOU HEROPEND. De bladen maken melding van een vrien delijk gebaar der Sovjet-autoriteiten jegens Polen daar de Poolsche kerk van St. Petrus en Pau'us te Moskou, welke op bevel van Yezhoff, een vroegeren volkscommissaris was gesloten aan de Poolsche kolonie te Moskou is teruggegeven ten einde er gods dienstoefeningen te houden. In het afcelo en jaar was de kerk ge bruikt door de vereenigipg van Poolsche communisten AMSTERDAM. 9 Januari. Van een flinke verbetering op de effecten beurs is tot dusverre in 1939 nog niet veel te bemerken geweest. Het nieuwe jaar heeft al dadelijk een minder aangename verrassing ge bracht door een scherpe inzinking van het pond sterling. In het Vereenigd Koninkrijk zijn drastische maatregelen genomen, om een ver dere pressie op het Britsche pond tegen te gaan. en naar mag worden aangenomen, zullen het toezicht op wisseltransacties, het embargo op beleeningen van goud bij de Bank van Engeland, en de overdracht van 350 millioen pond goud. volgens de tegenwoordige markt waarde. aan het controlefonds ongetwijfeld het noodige effect sorteeren Men acht de positie van het Britsche wisselkoers-egalisatiefonds thans zóó sterk, dat het aan alle stormloopen gemakkelijk het hoofd zal kunnen bieden. Ten opzijÈhte van de positie van het Engelsche ruil middel kan een en ander op voordeelige wijze worden uitgelegd. Maar de oorzaken welke aanleiding hebben gegeven tot de daling van het. pond. heeft men door de maatregelen in kwestie toch niet kunnen wegnemen. In ieder geval moet worden geconstateerd, dat de beurs- stemming in de eerste week van het jaar ten ongunste is beïnvloed door hetgeen zich op de internationale wisselmarkt afspeelde. Vervolgens heeft het koersverloop van Wall- (op 2 lijnen) AMSTERDAM. 7 Januari. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 515 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 68—76 ct2e kw. 60—66 ct; 3e kw. 50—56 ct. per K.G. slacht- gewicht; 90 Melk- en kalfkoeien f. 180--230 per stuk; 49 Vette kalveren: 2e kw. 60—66 ct; 3e kw. 5058 ct. per K.G. levendgewicht: 38 Scha- I pen f. 1622 per stuk: 344 Varkens: Vleesch- varkens. wegende van 90—110 K.G. 57—58 ct: Zware varkens 55—56 ct; Vette varkens 54—55 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken 1 ROTTERDAM 8 Januari. Aanvoer oi 2579. Vette runderen 612: Vette kalveren 172. Nuch tere kalveren 10: Schapen en lammeren 3 113: Varkens 666. Prijzen per K.G Vette koeier. le kw. 70 ct.. 2e kw. 60 ct.. 3e kw. 40 -50 cent: Vette ossen 66. 58. 40—50 ct Vette kalveren I 1,20. 1,10. 70 30 ct; Varken*: 'levend gewicht) 49. 48. 46 ct; Schapen 45. 39 ^0 ct: Lammeren 49 44. 40 ct. Prijzen per stu' Schapen le kw. f. 21, 2e kw f. 18. 3e kw. f. 16; Lammeren f. 16, f. 14. f. 11. S—I

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3