BUITENI.AND Vereen. v.Nat. Veiligheid LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bled Maandag 9 Januari 1939 A Igemeene Toes ta nd llecl&t£cuicl Deze week regeeringswijziging Memeldirectorium afgetreden „DE NIEUWE GEMEENSCHAP". Sociale Zondagmorgen van Katholiek Leiden. In de R.-K H BS. heeft de verecniging ..Katholiek Leiden" gisteren voor de be stuursleden van de bij haar aangesloten R.-K. vereenigingen en organisaties een sociale Zondagmorgen georganiseerd, waar in het Eerste Kamerlid, de heer A C. de Bruyn sprak over het onderwerp: „De nieuwe gemeenschap." Men zegt wel eens. zoo ving spr. zijn rede aan. dat ieder volk de regeering heeft die het verdient, evenzeer zou men kunnen zeggen, dat ieder tijdperk zijn gedachte en ideeën heeft, die plotseling tot uiting ko men en niet meer te weerstaan zijn. En tot deze ideeën en gedachten behoort ook, aldus spr., de gedachte van de nieuwe ge meenschap Het is alsof Nederland op deze gedachte heeft gewacht, het kan zoo niet langer. Heeft het zin om in onze verdwaasde wereld naar een nieuwe gemeenschap te streven? Spr. beantwoordt die vraag be vestigend. Was de taak van St Willibrord niet veel zwaarder dan die, welke wij ons- zelfs hebben gesteld? Er zijn tal van aan wijzingen die er op wijzen dat men naar ons katholieken luisteren wil. Daarom is het verantwoord dat het ini tiatief genomen is én dat het door ons Christenen genomen is. VERBOND VAN CHR. LETTERKUNDIGE KRINGEN. Rede van II. v. d. Leek over „Oordeel en Vooroordeel". Zaterdag is in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het Verbond van Chr Letterkundige kringen in Nederland. Er bestond voor deze vergadering, die stond onder voorzitterschap van den heer J. J de Die. veel oelangstelling. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de voornaamste feiten in het Verbondsleven en gaf een beschouwing over de jongste productie van proza en poëzie. Na dit openingswoord bracht de heer J Allon. die als hoofdbestuurslid en dus als secretaris is afgetreden lin zijn olaats is de heer J. C. Sehuller uit Den Haag met het secretariaat belasti voor het laatst zijn jaarverslag uit. Het ledental der kringen is iets feruggeloopen. Daarentegen nam het j aantal verspreide leden toe De penningmeester, de heer Spaans deed verslag over de financiën. De heer B. van Noort bracht een geestig verslag uit over de lotgevallen van het Verbonds-oi gaan .De Brug". De heer H de Bruin deed eenige mede- deelingen namens de commissie die de Ned DE WA5CHBEER HEET NUVEWABEER ZOO LEEST-MEN IN DE KRANT; T BEWIJST DE POPULAIRITEIT VAN VEWA HIER INT LAND.' BEL VEREENI6DE-WASSCHERIJEN WITTE SINGEL-15- LEIOEN TELEFOON «206 6588 Qugez Med.i LEIDSCH MOTORSCHIP OP DE MAAS GEZONKEN. oChx. Radio-vereeniging adviseert inzake de Spreker ging voorts nader in op het doel verzorging der literaire halfuurtjes. Uit de der" Katholieke Actie van de Nieuwe Ge- vergadering werd er op aangedrongen, dat meenschap. Indien wij eenmaal met onze het literair halfuurtje voort wekelijks zal actie het vertrouwen van het volk hebt- n worden gehouden. Men opperde ook de INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. gewekt, dan zullen zich velen uit ideëele overwegingen aan onze zijde scharen. Het marxisme.'het liberalisme, de anarchie, het recht van den sterkste, zij hebben een nieuwe gemeenschap noodzakelijk gemaakt. In de nieuwe gemeenschap zal de voort brenging een dienende rol vervullen, zal het wensrhelijkheid om meerder verscheiden heid te brengen in de personen der sprekers door b.v. gedurende een maand denzelfden spreker te doen optreden. Het bondsbestuur zal zich over deze zaken met het bestuur „Een lied van de aarde". Evenals vorige jaren werd ook ditmaal ce eerste bijeenkomst, in het nieuwe jaar die de afd. Lelden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling gistermorgen in het Trianon-Theater belegde door den voor- zit ter met een', berijmd herinneringswoord „Maria", van de maatschappij „De Volhar- Bemanning gered. Vanmorgen is op de Nieuwe Maas voor Rotterdam, ongeveer ter hoogte van de kaden van de Holland-Amerika-lijn een ongeval gebeurd, dat merkwaardigerwijze zeer goed is afgeloopen. Te ongeveer negen uur voer de motor boot „Stad Leiden III", van de firma v. d. Meer alhier, metende ongeveer 20 ton, op de rivier met een zwaren deklast, toen op een gegeven oogenblik die deklading ging werken, zoodat de boot slagzij maakte. Waar er een vrij hooge goltslag stond, be gon het scheepje hevig te stampen, waar door de deklading nog meer verschoof Toen gebeurde het onvermijdelijke: „De Stad Leiden III" kapseisde en begon on middellijk te zinken. Het toeval wilde, dat de scheepvaart op dat punt vrij druk was, zoodat spoedig lluip in de nabijheid was, gealarmeerd door de noodsignalen van sleepbooten en schepen, die het meest in de nabijheid voe ren en het ongeval zagen aankomen. Ook van den sleepdienst P. Smit en Co waarvan de sleepbooten altijd gemeerd lig gen ter hoogte van de plaats des onheils, voeren onmiddellijk eenige sleepbooten uit. Het eerst was ter plaatse de motorboot aan het oud ep een welkomstgroet aan het komende jaar geopend. De inzet van 1939 met de cultureele film „Een lied van de aarde" was al bijzonder goed: een talrijk publiek heeft genoten van deze voortreffelijke film, die wording en wezen der aarde wil trachten te schetsen der NCR V. in verbinding stellen. De heer en de verhouding uitbeeldt van den mensch B. van Noort werd tot hoofdbestuurslid ge kozen. Den heer Allon werd dank gezegd persoonlijk belang aan het algemeen be lang worden ondergeschikt gemaakt, zal voor 2yn veie met liefde verrichte werk voor teder mensch als mensch worden behan- I het verbond, deld. zal een betere sociale en economische orde worden nagestreefd, om slechts de voornaamste punten van de „Nieuwe Ge meenschap" te noemen. Wij katholieken, zijn het eens geworden over het kiezen van het antwoord op de vraag: Ik moet kiezen tusschen goed en kwaad, wat zal ik deen? De ..Nieuwe Gemeenschap" is gebaseerd op de zedewet, die voor ieder geldt, voor Christen. Jood of Heiden, de ..Nieuwe Ge meenschap" is voor iedereen. I Samenwerking geen overheersching; nngsvorm. die uit een tegengestelde noh- ödmeüWtifUUp A I Y_ Tovii-i i 1 1,, Ac HnAn Vio"Hv»«r Oordeel en Vooroordeel". Na een gemeenschappelijken maaltijd re fereerde in de avondvergadering; de heer H. v. d. Leek uit Ouderkerk a d. Amstel over ..Oordeel en Vooroordeel". In den aanvang zijner rede wees spr. er op, dat het Chris telijk levensbesef des te onmatiger is over het kunstphenomeen naarmate het strenger bij de Openbaring leeft. Intuïtief zoekt het in de kunst een concurreerenden openba- de nieuwe gemeenschap die op komst is maakt dit beginsel tot het hare. Dit werk vraagt tijd; tijd van voorbereiding, tijd van geestesvorming. Als wij aan drie jaar niet genoeg hebben, dan doen wij er rus tig drie jaar bij. wat in eeuwen is krom gegroeid, dat zullen wij niet als hij t-oover- slag kunnen rechtzetten. Wij moeten trachten het Nederlandsche Volk rijp en toegankelijk te maken voor het goede en wij mogen met dit ideaal vol vertrouwen de toekomst ingaan. In 1941. het voorloopige eindpunt dezer actie, zul len wij met duizenden naar Rome optrek ken om den Paus het resultaat onzer actie mede te deelen. Wekelijks sparen duizen den Katholieke werklieden voor een reis naar Rome. Spreker ging voorts uitvoerig nader in op de organisatie van de katho lieke actie ..de Nieuwe Gemeenschap' De actie is zoowel in katholieke als met- katholieke kringen met instemming ont vangen. Slaagt de actie? Wij weten het niet. Wel weten wij dat het slagen van een groot deel afhangt van onszelf, wij zullen ver trouwen moeten hebben in ons ideaal, in de uiteindelijke overwinning, aldus besloot spreker. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. ting komt. Terwill in de Openbaring het centerale feit is. dat het Woord tot vleesch werd en de zonde der wereld voor God ver zoende zoo is het centrale feit in de dicht kunst (evenals in de filosofie) dat het vleesch tot woord wordt en dat dit woord geworden vleesch gaat concunreeren met het vleeschgeworden Woord. Dat wil zeg gen: in Christus openbaart God zijn liefde tot den mensch in zijn kunst openbaart de mensch zijn hoogmoed en eigengerechtigd heid tegenover God Daarom is voor den Christen de kunst alleen door God en van uit God te redden. Gaat de kunst niet onder Gods oordeel door dan is zij opstand en vleeschelijkheid. Daarom is Christelijke kunst een onrustig en verontrustend be grip. Het is jammer, dat de problematiek, die zii in ons denken werpt niet meer van uit het geloof en minder uit het gevoel wordt aangepakt. De problematiek rondom de Christelijke kunst schijnt ons op een ongezonde wijze Hef en dierbaar Het Christelijke kunstwerk is zijn eigen bewijs, een bewijs in feite. Spr zette daarna uiteen, dat de groote kunstenaars menschen waren van de rea liteit en niet van de abstractie. Zij had den niets in zich van die merkwaardig spookachtige levenshouding, die aan de formule „l'art pour Tarthet aanzijn gaf, de a esthetische levensbeschouwing, feitelijk ook weer geen levensbeschouwing, maar alleen een ziekelijke ik-bspiegeling is Dichtkunst is een oordeel in beelden. tegenover mikro- en makrokosmos. Het is geen samenvatting van theorethi- sche bespiegelingen doch ae weergave van een waar natuurvriend, die een open oog heeft voor wat aan den kant van den levensweg geschiedt. Van bijzondere kracht is ook het slot gedeelte, waar het camera-oog gericht wordt op het symbolische firmament en dc reis door de oneindigheid aanvangt onder het klinken van Beethovens machtige com positie: „Die Himmel rühmen des Ewigen Ehre". Aan de hoofdfilm ging een keurig pro- jramma vooraf, waarin vooral de gekleur de opnamen van Nieuw Zeeland bewonde ring oogstten. De eerstvolgende bijeenkomst zal bren gen „Het leven van Emile Zola". eveneens in het Trianon-theater. ding", welk schip de twee opvarenden van het ongelukkige scheepje aan boord nam. Het voorschip was namelijk het eerst ge zonken en slechts het achterschip waarop de twee menschen zioh bevonden, stak nog boven water uit. Onmiddellijk daarna be reikten de sleepboot „Gouda" van P. Smit en een motorboot van de roei- en zeilver- ceniging „de Maas" de „Stad Leiden III", cn konden inderhaast nog eenige eigen dommen van de opvarenden in veiligheid brengen, oa. hun rijwielen. Ook de havendienst was met eenige boo ten ter plaatse. Havenmeester Kortlandt had persoonlijk de leiding; een kwartier na het ongeval hebben eenige sleepbooten getracht het scheepje de Maashaven in te sleepen, maar de eerste poging mislukte reeds, zoodat het schip geheel zonk. Slechts de mast steekt nog boven water uit. Het scheepje is ongeveer 200 meter uit den wal voor het Prinsenhoofd dwars voor de H.A.L. ge zonken en ligt gevaarlijk voor de scheep vaart. De sleepboot „Gouda" r.eeft met personeel van de firma Smit boelen uitge legd ter waarschuwing van de scheepvaart. Daladier weer thuis Aan den vooravond van Chamberlain's reis naar Rome Mussolini bemiddelaar in het Joodsche vraagstuk POLITIE STELT ONDERZOEK IN NAAR HANDELINGEN FIRMA BRUGMAN EN Co. het is oordeelen in symbolisch geladen Naar wij vernemen, wordt door de politie oeelden. Knutsel niet den dichter in een een onderzoek ingesteld naar de hande- cacificatie-schemaatje. Durf uw christelijk lingen van het bankkantoor van de firma oordeel aan en durf het aan. het oordeel J Brugman en Co., commissionnairs in ef- van den niet-Christen te noemen wat het fee ten en coupons, aan de Hooigracht 58, iS, n.l een vooroordeel. Een aspect van de alhier. Zooals gemeld, heeft deze firma ver- wereld wordt in dit oordeel verabsoluteerd leden week haar betalingen gestaakt. met als noodzakelijk gevolg, dat alle andere aspecten van onwaarde zijn. De reeks van oordeelen. die vooroordeelen zijn is einde loos gevarieerd. Een gemiddeld mensch- beeld. samengesteld uit alle bestaande NED. CHR. BOND IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. De afd. Leiden bestaat vijf-en-twintig jaar. De afd- Leiden ran den Ned. Chr. Bond ln de Kleedingindustrie zal 16 Januari haar zilveren jubileum herdenken. De jubileerende afdeeling. welke aange sloten is bij het C.N.V. in Nederland en bij den Leidschen Ohr. Besturenbond, heeft in den tijd van haar bestaan vele malen actief deelgenomen aan de actie op het sociaal terrein. Meerdere malen, vooral als het de verbetering der arbeidstijden betrof, zag de afdeeling haar moeizamen arbeid met suc ces bekroond. Ook aan de werkloozenzorg heeft de afdeeling haar krachten gegeven menschbeelden zou zelfs de fantasie van den meest delireerende surrealist met stom heid slaan. De zin van deze vooroordeelen is deze: met elkander bewijzen zij, dat de mensch de waarheid over den mensch niet weet. dat de mensch zichzelf niet kent en in der eeuwigheid niet zal leeren kennen. Maar God weet wel wie die mensch is. En dit is het groote wonder der openbaring: God heeft het ons willen zeggen HU heeft den mensch een norm gegeven: de wet Als God iets over den mensch zegt dan is dat een oordeel Het oordeel wordt een vonnis. In dit vonnis leert de mensch iets omtrent zichzelf, wat hit niet wist en zelf nooit zou hebben geweten: dat hij een zondaar is De afdeeling, die met negen leden in 1914 voor God. In dit oordeel ligt het mensch- werd opgericht, telt thans 56 leden oeeid van den Bijbel. God kent geen voor- Van deze 25-jarige bestaansperiode heeft oordeel want. Hij zondert niemand uit. Dit de heer G. van Zwieten 12 jaar het voorzit- menschbeeld beslist tevens over het wereld- terschap bekleed. In 1926 werd hij opge- beeld. Daarom is het licht, dat de kunst er- volgd door den tegenwoordigen voorzitter, 1 den heer H. W. de Nie. Tegelijkertijd met de afdeeling jubileeren drie leden. t.w. de heer Kokkedee en de be stuursleden, de heeren Ph. de Leeuw en H. W de Nie, die allen 25 jaar lid zijn. Aan hen zal het gouden C.N.V.-insigne worden uitgereikt. Met een feestavond in „Prediker" zal dit Jubleum herdacht worden. BEZOEK VAN ZUID-AFRIKAANSCHE STUDENTEN. Evenals vorig jaar zal ook dit jaar een aantal .udenten van Zuid-Afrikaansche Universiteiten in Januari een bezoek aan ons land brengen, ditmaal in twee groepen, resp. van 85 en 32 personen. De eerste groep komt van 15 tot en met 20 Januari as. Op Dinsdag, 17 Januari a.s„ zullen de Afrikaansche studenten des morgens in de Senaatskamer van de Leidsche Academie officieel door den Academi- schen Senaat, in tegenwoordigheid van dr. H. D. van Broekhuyzen worden ont vangen. Des middags vindt een offi- cieele receptie door de Zuid-Afrikaan sche legatie te Den Haag plaats. over toovert kunstlicht. Alleen christelijke kunst is werkelijke kunst al het andere is misschien schoon en sprankelend en amusant en sierlijk en heroiek en diepzinnig, maar het Is een waan. Als spr. zegt. dat de christelijke kunst werkelijke kunst is, dan bedoelt hij. dat het oordeel over den mensch en zijn kunstenaarschap en zijn dichtwerk ook tot diep in het christelijke kunstleven door dringt. Even diep dringt het door als in het christelijke kunstleven het vooroordeel heerscht. Daarom als het heidensche voor oordeel voor de christelijke kunst een ge vaar van buiten is dan is het moralisme een gevaar van binnen en dus een veel grooter gevaar, dat gevaar, waartegen de Galaterbrief is geschreven. HERSCHOLING HOTEL-, CAFÉ EN RESTAUR ANTBEDIENDÉN. Men bericht ons, dat morgen een aan vang zal worden gemaakt met den cursus in bovengenoemde bedrijven. De cursus zal evenals verleden jaar onder algemeene leiding staan van den heer A. Th. Doove, terwijl de leeraren, die verleden jaar hun krachten gaven allen weder dit jaar hun beproefde medewerking zullen verleenen. Er zal o.m. les worden gegeven in menu- leer, keukenleer, serveerkunde en Fransch. Met groot enthousiasme is Daladier bij zijn thuiskomst ontvangen. Het begon al bij ce landing te Toulon. Tijdens zijn rit door de stad, op weg naar zijn geboorteplaats Orange, werd Daladier ovatie op ovatie gebracht. Orange was geheel in feeststem ming. Ook daar slechts één Jubel. Harte- '^e lijke toespraken werden op het stadhuis ge wisseld Daladier's auto was als onder bloe men bedolven: Daladier zelde o a „Ik kan thans wel zeggen, dat, wanneer een zekere bultenlandsche pers de bekende campagnes gevoerd heeft, dit zijn oorzaak hierin vindt, dat die pers meende, dat wij verdeeld waren. In die meening verkeerend, geloofde zij misschien, dat het uur zou komen, waarop men Frankrijk in de Middellandsche Zee en elders zou kunnen opvolgen. Het is echter onze wil, dat dat niet ge schieden zaïl en het zal ook niet geschie den. Ik zal Frankrijk en het rijk handhaven. Ik zal de orde en den arbeid ln het land handhaven. Dat zijn de beste middelen tot handhaving van de republiek en verdedi ging van de democratie". Met den sneltrein keerde Daladier daar na terug naar Parijs, waar hij eveneens c-nthouslast ls ontvangen. Italië gééft echter nog geen kamp. Op den vierden verjaardag van de onder- teekening der overeenkomst tusschen La- val en Mussolini wijdt de „Relazioni Inter nazionali" een beschouwing aan de Itali- aansch-Fransche betrekkingen in de laat ste vier Jaar. waarbij het blad er den na druk op legt, dat Frankrijk „de vijand van het Italiaansche volk is". Voortgaande bespreekt het blad het accoord en somt dertien punten op. waarop Frankrijk een politiek gevoerd heeft, die in strijd was met de overeenkomst. Voortgaande schrijft het dan: „Nadat thans ook de Italiaansch-Engel- sche betrekkingen geregeld zijn. rust Euro pa op drie grondzuilen: Italië, Duitschland en Engeland. Uit dezen driehoek is Frank rijk uitgesloten en het zal zoo lang uitge sloten blijven tot de rekening met Italië vereffend is en tot het de rechten, die Italië tegenover Frankrijk in Europa, in de Middellandsche Zee en in Afrika heeft, geheel en al recht heeft doen wedervaren Frankrijk moet er zich volkomen van bewust ziin. dat het de natuurlijke rech ten van Italië moet bevredigen en wel op grond van de resultaten van onderhande lingen, of door middel van een ophelde ring brengenden strijd op de wapens. Frankrijks geringschatting der Italiaan sche macht en van zijn militair apparaat Js een gevaarlijke speculatie, die tot een zware ontgoocheling zou kunnen worden Italië vreest Frankrijk geenszins, want het Italiaansche volk is niet slechts militair tot den oorlog uitgerust, maar ook gees telijk en wel zeer ver-gaand voorbereid. Daarover kan evenmin twijfel bestaan als over het feit, dat de as onmiddellijk zou handelen. In geval van oorlog zou niet slechts een gewapend blok. maar ook een geestelltk blok aanwezig zijn, dat in staat is. iederen tegenstand te breken Wanneer Europa in vrede wil leven, moet een nieuw Frankrijk opstaan, dat ln zijn conservatieve aanspraken gematigder en in de bevrediging en erkenning van bulten landsche aanspraken rechtvaardiger is, een aan het Europeesch klimaat aangepast Frankrijk. Met het oog op de Europeesche reorgani satie heeft Frankrijk alleen over zijn lot te beslissen. Wanneer de moed over den angst triomfeert zal Europa den vrede heb ben. Anders zal Europa een nieuwe crisis tegemoet gaan". Signor Augustus Tuccimei. een vooraan staand burger van Rome. stelt zelfs voor een monument voor Napoleon op te rich ten op één van de pleinen als bewijs, dat hij een Italiaan was. Het aanbal Italianen, dat in eiken veld slag heeft meegevoohten en dat eiken zege praal van Napoleon heeft gewonnen, moet op het voetstuk van het monument worden gegraveerd, te zamen met één of andere zinsnede, waarin Napoleon den moed van zijn Italiaansche soldaten heeft geprezen 1 De reis van Chamberlain en Halifax heeft dus wel zeer belangrijke kanten! Het bericht, dat Chamberlain en Hali fax te Parijs zullen uitstappen, om met de Fransche regeering van gedachten te wis selen vóór het bezoek aan Rome, wordt door de Italiaansche bladen niet zonder spijt gereleveerd. Zij verwachten blijkbaar nog steeds dat Chamberlain zal optreden als bemiddelaar en natuurlijk dat zijn interventie ten gunste van Italië zal uitvallen. Maar Alexander Cadogan heeft den Fran- schen gezant te Londen. Corbin, formeel namens Chamberlain verzekerd, dat de Britsche minister-president zal weigeren, tijdens zijn bezoek aan Rome, te spreken over een afstand van Fransch gebied aan Italië en niet zal ingaan op een gedetail leerde bespreking avet eventueele andere eischen. Deze verzekering werd gegeven na de bijeenkomst van den Britschen minister raad. die Zaterdagochtend plaats had en waarin de Italiaansche kwestie en het Verre Oosten besproken zijn. Onder die omstandigheden krijgen dus de aan Frankrijk gegeven verzekeringen een categorisch karakter. Men meent te weten, dat Cadogan den Fransahen ambassadeur tevens heeft te kennen gegeven, dat Chamberlain, indien Mussolini het Fransch-Italiaansche vraag stuk ter sprake brengt, zich ertoe zal be palen, den duce aan te raden zich tot Frankrijk te wenden in een geest van ver zoening en voor het overige zou hij den duce met alle middelen trachten te over tuigen van de voordeelen af te zien van in timidatie-pogingen Maar ook de Spaansche kwestie wordt opnieuw opgerakeld tengevolge van het deelnemen van belangrijke Italiaansche contingenten aan Franco's offensief in Ca- talonlë. Zoo zegt de „Jour": Wat heeft het in feit voor nut, dat Italië voor het uiterlijk 10.000 man terugroept, wanneer het aan het Catalaansohe front effectieven achterlaat, waarvan het met welbehagen de heldendaden opsomt en wanneer men het vastbesloten ziet zijn actieve medewerking te verleenen tot de Steunt Luchtverdedigingsfondsl Postgiro Den Haag ten name van 8882 ungez. MedJ verwachte overwinning, waarvoor het zich zoo duur mogelijk zal laten betalen? Dat is het, wat het vraagstuk voor ons, nationale Franschen, zoo moeilijk maakt. Wij wenschen van ganscher harte, dat Franco zal winnen, maar wij willen niet, dat hij zijn succes verschuldigd zal zijn aan Italië, waarvan wij thans maar al te goed de begeerigheden naar de groote Mid dellandsche Zee-routes kennen. Zelfs Italiaansche waarnemers in Enge land verstaan, dat de Fransoh-Engelschc besprekingen te Parijs een geheel andere beteekenis zullen hebben dan die. welke de Italiaansche dagbladen vermelden. Deze waarnemers van de Engelsche politiek moe ten de solidariteit toegeven, die Engeland aan Frankrijk bindt. Zij wijzen voorts er op. dat de deelneming der Italianen aan het offensief van Franco een slechten Indruk heeft gemaakt op kringen in Engeland, die over het algemeen welgezind zijn Jegens Italië. De Londensche map van de „Tri- buna" schrijft: „Het optreden van onze moedige legionarissen heeft de imperialis tische vrees gewekt der Engelschen, wier wil tot weerstand versterkt is door het standpunt, dat Roosevelt ingenomen heeft in zijn boodschap aan het Congres." Volgens de Italiaansche waarnemers vor men de recente Engelsch-Amerikaansche solidariteitsverklaring en het besluit ran Chamberlain om in Parijs zijn reis te on derbreken, manifestaties van die Britsche geestesgesteldheid. Intusschen heeft president Roosevelt, naar verluidt, Mussolini verzocht, in de verschillende Europeesche landen te willen bemiddelen, teneinde de Joodsche emigratie te vergemakkelijken. Dit verzoek Ls. naar men meent, vervat in een memorandum van den president over het vraagstuk der Joodsche vluchtelingen, dat de Amerikaansehe ambassadeur j 1. Donderdag aan den duce heeft overhan digd. De ambassade dei- Vereenigde Staten heeft hierop nog geen antwoord ontvangen doch men gelooft, dat Mussolini te kennen heeft gegeven, bereid te zijn om te bemid delen, en daarmede bij Hitier te beginnen. De duce zou ermede hebben ingestemd, om in het bijzonder de kwestie van het financieren der emigratie ter sprake te brengen. BELGIË. Het politieke leven zal deze week door groote activiteit gekenmerkt worden In het begin van de week keert de koning terug. Morgen zal minister Spaak een uit eenzetting geven van de kwestie van Bur gos voor de parlementaire commissie van buitenlandsche zaken en Woensdag zal het bestuur der Belgische Werkliedenpartij een zeer belangrijke vergadering houden wel ke gewijd is aan den politieken toestand: Men is van oordeel, dat Spaak Donder dag zal kunnen overgaan tot wijzigingen in zijn kabinet. {Ia hervorming van het ministerie zou de minister-president dan op 16 en 17 Januari te Genève kunnen deelnemen aan de werkzaamheden van den Volkenbondsraad. In die omstandig heden zou de zitting van de Kamer welke is vastgesteld op 17 Januari, een dag ver traagd worden en zou de nieuwe regeering zich op 18 Januari aan de Kamer kunnen voorstellen. LITHAUEN. Het onder leiding van Baldschus staande Memeldictorium heeft den gouverneur van het Memelgebied zijn ontslag aangeboden. Naar verluidt, blijft het directorium-Bald - schus in functie, totdat een nieuw directo rium gevormd is. De Duitsche leiders in het Memelgebied hebben officieel voorgesteld Burtuleit, den afgevaardigde van Neumann, te benoemen tot president van het directorium. HONGARIJE. De anti-Joodsche wetten. De Hetfo Reggel ifieent te weten, dat de anti-Joodsche wetten eenigszins zullen wor den verzacht. Zoo zouden alle oorlogswe zen zonder uitzondering als volkomen rechtsgelijke Hongaarsche staatsburgers worden beschouwd, terwijl ook de geeste lijken van Joodsche afkomst niet door de wetten zouden worden getroffen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2