sT t/)s v//;f lt s Het jubileum van „het Vierde" MAANDAG 9 JANUARI 1939 No. 24168 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bijna 600 oud gedienden defileeren voor het vaandel Hoe verduister ik mijn fabriek of woning op 19 Januari verongelukt Stadgenoot bij skitocht Qj| nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cts.'^er regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags an Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2 35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) 0 Foto's VAN VLIET Vier zéér oud-gedienden van 4 R. I.: v. 1.n. r.: de gep. generaal Zeeman; de op één na oudste reünist, de 88-jarige J. Zwaan; de commandant van „het Oude Vierde" overste M. van Mens en de nestor, de 91-jarige A. van Rijn. Vandaag herdenkt het 4de regiment infanterie zijn 125-jarig bestaan. Uit alle deelen van het land waren ze samengestroomd, de oud-gedienden, om mee te vieren het eerbiedwaardig jubi leum van het regiment, waar zij hun militaire plichten vervulden. In totaal hadden niet minder dan 568 reünisten van allen rang; stand en leeftijd aan den oproep gevolg gegeven en hadden zich vandaag opgemaakt naar de Sleutelstad om nog éénmaal in het oude milieu der feestelijk versierde Morschpoortkazerne velen van hun oude kameraden te ontmoeten. De oudste deelnemer van „het Oude Vierde" was onze 91-jarige stadgenoot Arie van Rijn, wonende Lage Rijndijk No. 8 die behoorde tot de lichting 1867. Zijn op volger was de 88-jarige J. Zwaan uit Kat- wijk-aan-den-Rijn van de lichting 1871. De samenkomst vond plaats op het ter rein van het Militair Hospitaal aan den Morschsingel, waar een buitengewoon aar dige stemming heerschte. Overste M. van Mens. de commandant van „het Oude Vierde" vormde er het middelpunt van en kwam handen te kort om de vele handen te drukken, die hem van alle kanten wer den toegestoken. Desgelijks verging het den secretaris van het comité, den oud adjudant W. Geene. Ook zeer vele oud beroeps-officieren v/aren naar Leiden ge komen. Wij zagen o.m. den bekenden gene raal L. F. Duymaer van Twist, die in 1889 als jong luitenant bij het Vierde diende, den gep. generaal Zeeman, die in de mobi lisatiejaren als kapitein aan 4 R.I. verbon den was en prof. van Dorp van de Hoo- gere burgerschool. Alvorens „hel Oude Vierde" in rijen van vier zijn marsch door de stad aanving, waaraan cok generaal Duymaer van Twist deelnam, stelde overste van Mens den oud sten reünist, den heer van Rijn aan den generaal Zeeman voor en hing hem onder luide bijvalsbetuigingen een lint met een herinneringsmedaille om den hals. Vooraf gegaan door het muziekkorps der Leidsche politie onder leiding van den heer Bolder- dijk, trokken de oud-militairen door de stad. Het tegenwoordige regiment 4 R. 1„ voorafgegaan door het vaandel en de Kon. Militaire Kapel onder leiding van kapitein C. L. Walthcr Boer, het geheel onder com mando van den majoor P. D. Ravelli, volg de een langere route door de stad. Beide colonne's trokken langs den door de bewoners feestelijk versierden Oude Sin gel voorbij de Lakenhal, waar zich de mili taire en burgerlijke autoriteiten hadden opgesteld. Défilé nabij de Lakenhal Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de wethouders mr. A. F. L. M. Tepe, J. J. van Stralen en M. G. Ver- wey benevens door den gemeente-secreta ris, mr. dr. C. E. van Strijen. Onder de mi litaire autoriteiten merkten wij o.m. op den luitenant-kolonel van Hilten namens den commandant der 1ste divisie, generaal jhr. Alting von Geusau, den kolonel Bisschof van Heemskerk, commandant der 1ste in fanteriebrigade; majoor Tibo van den staf dier brigade; den kolonel van den genera- len staf M. W. L. van Alphen. directeur der Hoogere Krijgsschool met zijn adjudant, kapitein W. Antheunissen; den gep. gene raal Zeeman; den kapitein W. C. Wensinck van den dienst der intendance; den leger- predikant. ds. E. L. Nauta; den comman dant van 6 R.V.A., overste A. H. Drijfhout van Hooff met zijn adjudant, kapitein Luit- wieler en vanzelfsprekend de commandant van het jubileerende regiment, overste H. D. Buurman met zijn adjudant, den 1ste luitenant Vlugt. Nadat achtereenvolgens het Vierde en het oude Vierde hadden gedefileerd, waar- Onder de reünisten bevond zich ook gene raal L. F. Duymaer van Twist, die ook deelnam aan den marsch door de stad. 'bij de oude garde een kranig figuur maak te, ontving het gemeentebestuur in de akenhal Toespraak van den burgemeester De burgemeester heette allen hartelijk welkom en bood het regiment op dezen be langrijken dag de oprechte gelukwenschen van het gemeentebestuur aan. Op uw tocht door de stad. aldus spr., hebt u kunnen ervaren, dat de gansche burgerij deeit in dit feest en de groote opkomst der reunis- ten bewijst, dat de diensttijd, bij 4 R. I. doorgeb'aeht, banden voor het leven heeft gesmeed. De verhouding tusschen 4 R.I. en burgerij is voortreffelijk en zoowel het ge meentebestuur als de burgerij zelve hebben bij herhaling metterdaad getoond, hoezeer zij de aanwezigheid van 4 R I. in onze stad op hoogen prijs stellen. Spr. besloot met het uitspreken van den wensch, dat deze goede verstandhouding nog vele jaren moge blijven bestaan Overste Buurman dankte voor dc ont vangst en de gelukwenschen. Aanbieding huldeblijk oud-gedienden Nadat de oude garde nog op de Beesten markt langs 4 R.I was getrokken, begaf men zich naar het terrein aan den Morsch singel, waar overste M. van Mens namens de oud-gedienden een bronzen gedenkplaat ter plaatsing in de Morschpoortkazerne aanbood. Zoowel overste van Mens als over ste Buurman haalde daarbij oude herinne ringen op, die getuige den bijval, welke ze kregen, ook in veler persoonlijke herinne ring voortleefden. Er werden hoera's" uit gebracht op H. M. de Koningin, Prinses Ju liana. overste van Mens en generaal Zee man; spontaan werd het Wilhelmus gezon gen. er heerschte een zeer geanimeerde stemming welke nog toenam t'idens den gemcenschappelijken koffiemaaltijd na af loop. In de middaguren bood het gemeente bestuur in de Gehoorzaal aan het regiment en de oud-gedienden een bioscoopvoorstel ling aan. waarna overste Buurman in zijn bureel recepieërde. Militairen en oud-ge- diender aten in afzonderlijke groepen ge zamenlijk in de kazerne, waarbij het menu bestaat uitonderwetsche „snert." en fruit toe. Vanavond is er dan nog een feestelijke bijeenkomst, doch over het ver dere verloop van dezen dag treden wij mor gen in bijzonderheden. Dagorder voor het jubileerende regiment. De luitenant-generaal, adjudant in b. d. van H M de Koningin, commandant van het veldleger, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, heeft het jubileerende regiment den volgenden dagorder gezonden: Officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten. Hare Majesteit de Koningin heeft mij ongedragen aan u op den dag. waarop het 125 jaren geleden is, dat de stamonderdee- len van uw regiment werden opgericht Hoogstdervelver gelukwenschen over te brengen Mii kwijtende van deze eervolle taak, noodig ik u uit. u diep te doordringen van hetgeen deze gelukwenschen van de Ko ningin en het daaruit blijkende vertrouwen van Hare Majesteit voor u allen betee- kener.. Zij moge u een aansporing zijn, om, voortgaande in verhoogde dienstbetrach- ting. in offervaardigheid en geestdrift te wedijveren. Aldus pal staande voor 's lands hoogste belangen, zult gij ook onder de ernstigste omstandigheden ten volle aan uwe taak en roeping voldoen: het vormen van een hechte stutse om vorstenhuis en vaderland. Lang leve Hare Majesteit, onze eecr- biedigde Koningin! GRATIS-INLICHTINGENDIENST VOOR DE BURGERIJ. Het is het bestuur van de afdeellng Lei den der Ned. Vereeniging voor Luchtbe scherming gebleken, dat velen in onze stad, industrieëlen zoowel als winkeliers en par ticulieren. nog niet weten op welke wijze zij hun rereeelen tijdens de provinciale verduistcringsoefening op Donderdag 19 dezer lichtdicht moeten maken, zoodat geen enkel lichtschijnsel van buiten af waar- ncembzar Teneinde deze onwetendheid weg te ne men en hgt welslagen der oefening, voor zoover onze stad betreft, zooveel mogelijk te bevorderen, heeft het bestuur besloten a.s. Donderdagavond van 8 uur tot half tien in een der zalen van het Leidsche Volks huis aan den Apothekersdijk een inlich tingendienst te houden, waar aan ieder, die dit wenscht, geheel kosteloos deskun dig advies wordt verstrekt op welke wijze met de minste kosten het beste resultaat kan worden bereikt. Behalve meerdere bestuursleden zal de Inspecteur van de brandweer, de heer W. A. Couzy namens het Hoofd van den plaat selijken Luchtbeschermingsdienst aanwe zig zijn voor het verstrekken van advies. Wij geven onzen lezers in overweging van dezen inlichtingendienst een ruim ge bruik te maken, ONTZETTEND DRAMA IN DE FRANSCHE ALPEN. Een vreeselijk ski-ongeluk heeft Za terdagmorgen plaats gevonden in de Fransche Alphen ten Oosten van Gre noble, niet ver van de Italiaansche grens. Een groep van acht ski-loopers is daar door een lawine verrast en mee gesleurd. Slechts één van de acht per sonen heeft zich weten te 'bevrijden, de zeven anderen zijn om het leven geko men. Onder de slachtoffers bevindt zich ook een Leidenaar n 1. de 22-jarige Paul Ehrenfest. De heer Ehrenfest studeerde te Parijs. Hij is een zoon van wijlen professor Ehrenfest. De groep skiërs was Zaterdagmorgen zeer vroeg uit Valloi-res in Savoie vertrokken voor een tocht naar den Col Ponsonnière. De tocht werd gemaakt onder leiding van den leider van de ski-school te Valloires. Toen men eenmaal goed en wel op weg w~as stak een stormwind op. doch men liet zich niet afschrikken en besloot niet terug te keeren. Tegen halftwaalf was men den top tot op ongeveer 200 meter genaderd. Met don derend geweld kwam toen plotseling een sneeuwlawine aanrollen. Dit gebeurde zoo snel dat ontsnappen niet meer mogelijk was en met hevig geweld stortte de sneeuw massa zich op het gezelschap. De eenige die zich wist te redden was een FTansche luitenant. Eenige uren bleef hij naar zijn kameraden zoeken, doch nergens vond hij een spoor en teneinde raad begaf hij zich naar het dichtst bijzijnde dorpje, waar hij om hulp vroeg. Onmiddellijk ver trokken niet minder dan zeven redd'ngs- collounes d'e den geheelen Zaterdagnacht en Zondagmorgen zonder succes de plaats van het ongeluk afzochten. Eerst gister middag heeft men 5 lijken uit d^ sneeuw kunnen opgraven, waaronder dat van on zen stadgenoot. De andere slachtoffers zijn allen van Fransche nationaliteit. BINNENLAND. De teraardebestelling te Den Haag van luit.-generaal Insinger. (Binnenland. 3e Blad). Voorloopig verslag Eerste Kamer over de Justitiebegrooting. (Binnenland. 3e Bl.) De erfpachtskwestie te Amsterdam. (3e Blad). Drie tankbooten op het IJssclmeer in het ijs. (2e Blad). Hotelbrand te Musselkanaal. (Gemengd, 3e Blad). Nederlandsche rallyerijders ingesneeuwd. (3e Blad». Het stoffelijk overschot van mr. J. C. A. Everwijn te Noordwijk ter aarde be steld. (2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt - Zwakke stemming - La ger koerspeil - Amerika in reactie - Beleggingsmarkt stil. EEN BLIJDE BOODSCHAP. Men schrijft ons: Behalve een „Overweg-misère" was er te Leiden ook nog een zeer belangrijk ding dat men, om in dezelfde lijn te blijven, kon noemen: een „Perron-verdriet"! Wat is n.l. het 'geval? Iedere reiziger (ster), maar vooral de fo rensen, waren eiken dag het slachtoffer van den meer dan treurigen toestand op het tweede perron van het Leidsche sta tion. Een toestand, zooals die zich op het kleinste dorp van ons land niet vertoon de, n.l.: een perron zonder behoorlijke wachtgelegenheid. spreken we niet eens van een behoorlijke wachtkamer! Een stadgenoot, de heer J. Veldman, Heerenstraat a, drong in een schrijven d.d. September j.l. bij de directie der Ned. Spoorwegen op verbetering aan en ontving dezer dagen bericht, dat „inmiddels op dracht was gegeven tot het maken van twee schuilplaatsen op het middenperron te Leiden". Men is inmiddels „met den bouw" be gonnen. Reizigers (sters), die wel eens met storm en z.g. slagregens, jachtsneeuw of de strenge vorst van den laatsten tijd met de daarbij gepaard gaande treinvertragingen op dit tweede perron, „aangenaam verpoos den". zullen deze blijde boodschap met in genomenheid ontvangen. BUITENLAND. Aan den vooravond van Chamberlain's reis naar Rome. (Buitenland, le Blad). Daladier met groot enthousiasme in Frank rijk teruggekeerd. (Buitenland, le Bl.) De wederzijdsche offensieven in Spanje. (3e Blad). Heeft Roosevelt bemiddeling gevraagd van Mussolini inzake de kwestie der Joden- emigratie? (Buitenland, le Blad). Tom Mooney in vrijheid gesteld. (Buitenl. Gemengd. 3e Blad). Vliegtuigongeval in Frankrijk. (Luchtvaart, 3e Blad). Nieuw incident aan dc Hongaarsch-Tsje- chische grens. (2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BELICHTEN EERSTE BLAD. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen: Maandag 2 Jan. 56 volwassen personen. Dinsdag 3 Jan. 56. Woensdag 4 Jan. 56. Donderdag 5 Jan. 56. Vrijdag 6 Jan. 58. Zaterdag 7 Jan. 58 volw. personen. Voor het geheele land: Aanvan kelijk krachtige, later tot matig afnemende Zuidelijken tot Zuid westelijken wind. Aanvankelijk toenemende bewolking, met kans op regen. Later weer opklarend, met wellicht enkele lichte regen buitjes. Iets minder zacht. Overste M. van Mens bood namens de oud-gedienden den regiments-com mandant, overste H. D. Buurman een bronzen gedenkplaat aan.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1