LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 9 januari 1939 De erfpachtskwestie te Amsterdam IN LETTEREN^ Plannen tot oprichting van een nieuw Leidsch Zangkoor RECHTZAKEN De ramp van de „Maria II" op hel Brasemermeer Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden Pertinente tegenspraak van B. en W. KERK- EN SCHOOLNIEUWS De zestigste verjaardag van minister Mr. J. A. de Wilde Ned. Chr. Reisverecniging Bevestiging en intrede van ds. W. Th. v. d. Windt ON'pER LEIDING VAN FRITS SCHUURMAN. Naar ons ter oore komt, bestaan er bij de Leidsche Maatschappij voor Toonkunst grootsche plannen tot op richting van een nieuw Leidsch Ge mengd Zangkoor, waaraan, sinds de opheffing der koren van de Afd. Leiden der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst en van „Sursum Corda" gToote behoefte bestaat. Immers: het is voor het Leidsche muziek leven inderdaad bedroevend, dat deze be:de ter goeder naam en faam bekend staande koren wegens onvoldoende belangstelling en financieele middelen ontbonden moesten worden. Het gevolg hiervan was, dat de Leidsche koorliefhebbers van vele groote koorwerken verstoken bleven. Wij kunnen dan ook de plannen niet anders dan van harte toejuichen. De Leidsche Maatschappij voor Toon kunst heeft zich als dirigent de medewer king weten te verzekeren van den heer Frits Schuurman dirigent van het Residentie- Orkest, waardoor een samengaan met dit orkest voor de begeleiding der uit te voeren koorwerken zoowel klassiek als modern mogelijk zal zijn. Het ligt in de bedoeling elk seizoen twee concerten te organiseeren. n.l. één in het kader der Toonkunst-serie met orkest en één kerkconcert. waarop dan a capella com posities uitgevoerd worden. Men hoopt een koor te kunnen vormen van minstens 100 zangers en zangeressen. Het plan zal zeker met enthousiasme begroet worden. Wij weten, dat er velen zijn. die tenge volge van de opheffing van de koren, waar van zij lid waren of tengevolge van andere overwegingen, thans de mogelijkheid tot regelmatige beoefening van den koorzang ten zeerste missen, of wel die tot kennis making met de koorcomposities van den huldigen tijd. Zij zullen zich ongetwijfeld onmiddellijk als lid van een koor willen opgeven dat onder waarlijk deskundige lei ding komt te staan en dat van grooten omvang belooft te worden. Moge het loffelijke initiatief van het huidige Toonkunstbestuur. dat zich in de laatste jaren reeds meermalen bijzonder verdienstelijk onderscheidde en in menig opzicht het Leidsche muziekleven stimu leerde. spoedig met succes bekroond worden! MANIFEST DER TOONEELSPELERS. Tal van personen, allen behoorend tot hot Tooneel. hebben gemeenschappelijk vastgesteld, dat het noodzakelijk is gewor den hun meening te doen kennen omtrent tendenzen, die de vrijheid van het tooneel bedreigen. Meer en meer wordt opvoering van too- neel-stukken van sociale en eultureele be- teckenis, die een uitspraak bevatten over de groote vraagstukken van het geweld en de onderdrukking, van het machtsmisbruik en de rechteloosheid, door bestuurs-instan- ties en politieke groepen verboden: andere stukken bereiken het publiek niet. omdat ir.en een verbod vreest en geen risico in het toch reeds moeilijke tooneelbedrijf kan nemen. Door dezen gang van zaken kan het too neel slechts zeer ten deele zijn functie als spiegel van den tijd en drager van cultuur waarden, d. w. z. zijn opvoedende taak, vervullen. Tegen deze ontwikkeling pro testeeren de tooneelspelers unaniem. Zij doen een beroep op het publiek hierin naast hen stelling te nemen, om te verhinderen, dat het tooneel in zijn vrije ontplooiing wordt verstikt. Daarnaast protesteeren de tooneelspelers tegen de toenemende censuur, die op den Inhoud der te spelen stukken wordt uit geoefend, waardoor tal van elementen uit de stukken zonder meer geschrapt worden. Zij herkennen hierin een aantasting van de vrijheid van het woord, die gevaren in zich draagt voor de toekomst van de gees telijke vrijheid in het algemeen. Een volk. dat slechts het toegelaten woord te hooren of te lezen mag krijgen, staat onder voog dij als onmondigen. Het ontvangt niet het vertrouwen, dat ieder mensch waard, dus menschwaardig, is en ziet zich allengs in de vrije ontwikkeling van zijn meening ge stuit. Terwille van hun kunst in het bij zonder en van de waarden der geestelijke vrijheid van het volk in het algemeen, pro testeeren hierbij de tooneelspelers, ln het vertrouwen, dat dit protest weerklank zal vinden. DE OORZAKEN VAN HET VERGAAN. De commissie, bedoeld in artikel 2 van de Binnenvaartrampenwet heeft thans haar eerste uitspraken bekend gemaakt, welke zijn verschenen als bijvoegsel van de Ne- derlandsche Staatscourant. Omtrent de oorzaak van de ramp. aan het motorschip Maria II in den nacht van 3 op 4 October 1938 overkomen op het Braasemermeer. waarbij beide opvarenden om het leven zijn gekomen, spreekt de commissie als haar oordeel het volgende uit: Het schip was overbeladen met dieplig- genden kop Het heeft zeer veel water ovcr- gekregen en moest, gezien de omstandig heid, dat de laadruimten niet met ge- schaikte kleeden waren afgedekt en er ver der nog eenige openingen waren, waar door overkomend water in het schip moest loopen. zich spoedig bij overkomend water in een hachtelijken toestand bevinden. Hier kwam bij, dat en dit is ook een be paalde fout meer dan de helft van het gewicht van de lading aan dek was gela den. hetgeen de stabiliteit ernstig in ge vaar bracht. Bovendien was deze deels op de ijzeren luiken geplaatste deklading niet gesjord of zeevast gezet, zoodat zij bij slin gerend schip verschuiven kon en is ver schoven. Bovenbedoelde omstandigheden te zamen maakten, dat de Maria II in zinkenden 'oestand kwam. terwijl tenslotte omstan digheden die niet met zekerheid kunnen worden vastgesteld, het schip hebben doen kantelen. Van Woubrugge komende heeft de Maria II de beschutting, die de eilanden van de Zuiderhem bij den Zuiderstorm, die er heerschte, boden, verloren en is over stuur boord veel water overgekomen. De ligging van de Maria n en de mededeelingen van de zijde van de Koophandel 6 doen ver moeden. dat toen getracht is wat naar bakboord te koersen, om vervolgens bij het witte licht van de mos, waar de diepte wat afneemt en de golfslag heviger moet zijn geweest, weer stuurboord uit te koersen. Bij het nemen van dezen koers, in verband met het binnenboord gekregen water, waartoe, als bij dé feiten vermeld, ten on rechte alle gelegenheid was, en de reeds .door de verkeerde stuwage verminderde stabiliteit is de Maria II dan omgeslagen met de noodlottige en treurige gevolgen voor de bevaren en op het traject ervaren bemanning. die langer dan 12 jaar ln dienst was van de reederij. De kapitein heeft nog gepoogd den wal te bereiken. De knecht is bij het omslaan door het lange ijzer van den deklast gegrepen. zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo-verkoudheids-balsem, hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en 's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40. D006 30 et. Dampo-bonbons bij sohobheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 ct. Dampo-neusdruppels bij neus-caibarrtti en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 ct. Uw waarborg 't Komt van Mijnhardt 6505 (Ingez. Med.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE SCHOEISELDIENST. M. d. R. Zou U eenige plaatsruimte af willen staan voor het volgende? Indien ik goed heb begrepen, zal omstreeks twee en twintig Januari in den Gemeenteraad worden beslist over het al of niet voortzetten van den Gemeentelijken schoeiseldienst en de zen misschien nog wel uit te breiden. Van de zijde der schoenmakers gezien, zouden wij zeg gen: breidt hem dan zeker niet uit want de schoenmakers in het algemeen genomen zijn reeds ernstig genoeg gedupeerd, omreden een onderzoek heeft uitgewezen dat ongeveer zestig procent arbeid aan den werkkring der schoen makers wordt onttrokken, om van den leder- verkoop door den lederhandelaar maar niet te spreken, hoe groot deze schade is. Zeker niet onbelangrijk. Om nu de werklooze menschen door hun ellende heen te helpen zou ik zoo zeggen: Is het niet mogelijk om van gemeentewege een gedeelte van een bakkerij te huren, en daar met grondstoffen van de gemeente door werk looze bakkers brood te laten bakken, en dit voor den kostprijs aa nhen. die er voor in aanmer king komen te verstrekken? of werklooze kap pers. in een leegstaande school te installeeren, en werklooze vrienden voor een zeer matigen prijs in de gelegenheid te stellen, zich te kun nen laten scheren en haarknippen, en voor dames e.v.t. permanenten. De werkkrachten bij de tewerkgestelden zijn toch goedkoop. Of zou men bij een lakenfabrikant hier ter stede niet wat laken kunnen koopen en daarmede de kleermakers aan het werk zetten, om b.v. schoolkinderkleeding te maken, dan helpt men de lakenindustrie en de kleermakers en de schoolkindertjes. dus aan drie kanten tegelijk, en krijgt ieder de gelegenheid goed te doen en niet alleen de schoenmaker. Ik zou op deze wijze zeker nog vele voor beelden. waarop hulp zou zijn te verleenen. kunnen aanvoeren, maar dan zou ik te veel ruimte vergen. Maar zal men misschien, of zeker, wel aanvoeren: voor dit alles is geen geld maar dan zeg ik. dat is geen bezwaar, want je verhoogt de personeele belasting maar. en kees is klaar. Dan betalen de middenstanders ook weer mee. en duwt men hen weer wat meer naar beneden. Die kunnen nog wel wat verdra gen. Hiermede geachte Redactie wil ik maar eindi gen, en dank ik u voor de verleende plaats ruimte. EEN SCHOENMAKER. NIEUWJAARSWENSCH VAN HET ENSEMBLE FRITZ HIRSCH. Het gezelschap van Frltz Hirsch zal. met een alleraardigst gevonden verrassing, tijdens de voorstelling op 11 Januari a.s. ln den Leidschen Schouwburg, van de nieuwe operette ..Es war einmal ein Walzer!". den toeschouwers zijn zegenwenschen voor 1939 aanbieden. MUZIEKSCHOOL TOONKUNST. Een 5e leerkracht voor piano. Naar wij vernemen is met ingang van heden benoemd tot leeraar in het piano spel aan de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst alhier de heer Jo van den Boogert. Deze werd geboren te Zaandam op 23 November 1913. Hij ontving zijn opleiding op het Amsterdamsche Conservatorium waar hij leerling was van Ulfert Schults voor piano van Sem Dresden voor de theoreti sche vakken en van Richard Boer voor en- semblespel. Tijdens zijn conservatorium- studie verwierf hij na vergelijkend examen een rijksstudiebeurs. In 1935 deed hij eindexamen en werkte vervolgens onder leiding van Willem An- driessen voor het solisten-examen, dat hij in Februari 1936 met goed gevolg aflegde. In hetzelfde jaar nam hij deel aan het te Weenen gehouden Internationales Wett- bewerb für Gesang und Klavier", waar een jury van vermaarde pianisten en paeda- gogen hem den Eereprijs (Zilveren medaille) toekende. Sindsdien trad hij herhaaldelijk op zoowel in de concertzaal als voor de radio. In antwoord op vragen van het raadslid mr. Van Wijck betreffende het onderzoek in de erfpachtskwestie deelt het college van B. en W. van Amsterdam mede. dat het van bedoeld artikel in het ochtendblad van ..De Telegraaf" van 6 Januari heeft kennis genomen. Het verklaart verder dat B. en W. tot Vrijdag van een Justitieel onderzoek niets bekend was, dat zij ook thans nog geen kennis dragen van het tijdstip, waarop dit onderzoek is begonnen, en evenmin van den omvang daarvan. De mededeeling in het artikel, dat de dienst der Publieke Werken zich buiten den wethouder om tot het college van burgemeester en wethou ders heeft gewend is niet juist. B en W. kunnen geen inlichtingen ver strekken omtrent den stand van het on derzoek door de rijksrecherche en omtrent de tot nu toe verkregen resultaten daar van. De burgemeester heeft den raad bijeen geroepen tegen Woensdag a.s. Het antwoord op de vraag, of B. en w. kunnen erkennen dat vaak gronaen wer den toegewezen aan een kring van lieden, weer eens bevestigd, toen wij vernamen van bona fide bouwers, die in de laatste Nog kunnen wij mededeelen, dat de be noeming van den heer v. d. Boogert niet is geschied ter voorziening in een vacature, maar in verband met de sterke toeneming van het aantal leerlingen, welke de aan stelling van een vijfde leerkracht voor piano noodzakelijk maakte. TIJDSCHRIFTEN. De Wereldkroniek gemoderniseerd. Met het eerste nummer van den nieuwen jaargang heeft de „Wereldkroniek" zoowel naar het uiterlijk als naar den inhoud een aanmer kelijke verandering ondergaan. De advertenties zijn van de voorpagina verdwenen en vervan gen door een fraaie voorplaat, welke in de toekomst natuurlijk iedere week zal varieeren. De Vrouwenrubriek, gesteld onder redactie van Emmy van Lokhorst, onderging een groote uitbreiding. Een aardige kinderrubriek werd bij het begin van dezen jaargang ingevoerd. De nieuwe jaargang zet voorts in met een spannenden roman: .Miranda bij de Boeven", een verhaal dat een uitstekend beeld geeft van het Amerikaansche bendewezen en zijn bestry- dingsmethoden. Van den verderen inhoud zij in de eerste plaats vermeld het vergelijkende fotomateriaal, dat over Chamberlain en Mussolini werd bij eengebracht onder den titel „Twee Staatslieden Twee Werelden". Uitstekend zijn ook de fotoreportages: „Een vrouw reist door een woestijn" en „Water contra Oerwoud". Tot de nieuwe rubrieken behooren verder de in dit nummer geopende serie interviews over de vraag: „Welk verschijnsel interesseert U het meest in de hedendaagsche wereld?", alsmede een wekelijksche pagina caricaturen over een onderwerp van den dag. De „Humor-rubriek" is zeer gevarieerd sa mengesteld. terwijl elders in het eerste nummer de scherpzinnigheid van de lezers nog op ver schillende wijzen wordt getest. De technische uitvoering werd bovendien zeer verbeterd, niet alleen door uitbreiding van het aantal pagina's, maar ook doordat de opmaak aan moderne eischen werd aangepast. die blijkbaar een zekere voorkeur'genoten, luidt volstrekt ontkennend. (De „Tel." merkt hierbij op dat de dienst van Publieke Werken wel degelijk een be zwaarschrift heeft ingediend Men deed dat echter vermoedelijk niet buiten den wet houder om. Het blad meent dat men daar op dep heer Van Wijck tracht te vangen). In de aan het adres van de heeren De Miranda en Gulden geuite beschuldigingen wordt gesproken over de bouwers Vene mans, c.s., die in het bedoelde geval grond zouden hebben gekocht. In verband daarmede deelt de „Stan daard" het volgende mede: Bij nadere informatie is ons gebleken, dat de bona fide bouwers Venemans cs., den grond in Zuid, waarover het gaat in de beschuldiging van de „Telegraaf" aan het adres van wethouder De Miranda en zijn zoon, inderdaad tegen den normalen canon direct van de gemeente hebben ge kregen. De heer Fuldauer heeft daarbij echter zijn bemiddeling verleend en heeft daar voor ontvangen de zooals het in bou werskringen heet „normale provisie." Dat de bona fide bouwers bij het ver krijgen van grond der gemeente het op treden van zulk een tusschenpersoon „nor maal" achten, is ons bij ons onderzoek nog vijftien jaren regelmatig elk jaar in Am sterdam gebouwd hebben, doch wien het in die jaren slechts tweemaal gelukt is den grond direct van de gemeente te verkrij gen, terwijl zij in alle andere gevallen zich van een tusschenpersoon hebben moeten bedienen. Waar de handel in erfpachtsgrond blijk baar zoo inhaerent is aan het stelsel van gronduitgifte, zooals dit bij de gemeente Amsterdam bestaat, is er toch alle reden de kwestie der gronduitgifte grondig te herzien en te bespreken en zoo noodig ra dicaal te wijzigen. Hoewel de bewindsman te kennen gege ven had dat hij zijn 60sten verjaardag zonder veel uiterlijk vertoon wenschte te vieren, hebben velen toch de gelegenheid aangegrepen om mr. J. A. de Wilde j.l. Za terdag van hun belangstelling blijk te geven. Op het departement waar de minister Zaerdagmorgen gewoon zijn arbeid heeft verricht, hebben de hoofden van dienst den bewindsman hun gelukwenschen aan geboden. Om den wensch van mr. De Wilde te eerbiedigen, heeft men van het plaat sen van een bloemenhulde in de werkka mer van den minister afgezien. Aan de woning van mr. De Wilde wer den meer dan 20 bloemstukken bezorgd. Daaronder was een bloemenhulde van het staatsbedrijf van de P.T.T. Vrienden van allerlei politieke gezindheid hebben mr. De Wilde bloemen doen toekomen. Ook kwa men telegrafische en schriftelijke geluk wenschen uit alle deelen des lands. Onder de telegrammen waren er van den minis ter-president, dr, H. Colijn, die met vacan- tie te Klosters ln Zwitserland vertoeft; van Baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste en mr. v. Schaick. idem van de Tweede Kamer, van oud-min mr. v. Lith de Jeude, van tal van Anti-Rev. Kiesver- eenigingen in den lande, van de A.-R. Kieskringcentrale in de Residentie, van den senaat van het studentencorps van de Vrije Universiteit enz. Het was een voortdurend af- en aanrijden van telegrambestellers. Velen hebben den bewindsman in zijn wo ning de hand gedrukt. Een intiem familie diner besloot den dag Morgen vertrekt mr. De Wilde eveneens met 10 dagen verlof naar Klosters. DE ALGEMEENE VERGADERING. In de Zaterdag te Rotterdam voortge zette algemeene vergadering van de Ned. Chr. Reisvereeniging werd een telegram yan medeleven gezonden aan den door ongesteldheid afwezigen penningmeester, den heer J. M. C. B. v. Dijk, te Amersfoort. Het jaarverslag van den secrden heer H. A. Dijkstra van Den Haag ontlokte slechts een opmerking van de afd. Arnhem en de bespreking van het bestuursbeleid van de afd. Amsterdam. Breedvoerig werd van gedachten gewis seld over het verslag van den w.n. pen ningmeester, den heer N. Schenkman van Amsterdam. Aan de discussie nomen deel de afgevaardigden van Rotterdam, Wal cheren. Rijnstreek, Den Haag, Leeuwarden, Amsterdam en Utrecht, waarna het werd goedgekeurd. Over de begrooting voerden het woord de afgevaardigden van Den Haag, Rijnstreek. Zuid-Beveland en Wal cheren, waarna zij werd vastgesteld. Het hoofdbestuur deelde mede dat het orgaan ln de maanden Mei, Juni en Juli inplaats van om de 14 dagen elke week verschijnen zal. De afd. Delft en Gouda werden aangewezen om de commissie van controle voor het nieuwe boekjaar te vor men. In de middagvergadering werd het reis plan goedgekeurd na opmerkingen van Den Haag, Arnhem en Amsterdam. Tusschen de morgep- en middagverga dering werd een gemeenschappelijke maal tijd gehouden die werd opgeluisterd door zang van het Dubbel Jodel-kwartet des Turnsvereins Neumünster uit Zurich on der leiding van den heer Henri v. Voorn- veld een Hollander van geboorte. Het kwar tet is thans op tournee in Nederland in dienst van de Ned. Chr. Reisvereeniging, Aan tafel werden tal van toespraken ge houden, terwijl de heer Schenkman een dronk uitbracht op H. M. de Koningin. DE REORGANISATIEPOGINGEN IN DE NED. HERV. KERK. Een commissie benoemd. De Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk kwam in opdracht van de Algemeene Synode te 'sGravenhage in bui tengewone vergadering bijeen teneinde in overleg met de gezamenlijke kerkelijke hoogleeraren te beraadslagen wat te doen zij om de in de consideratien der kerk over het Reorganisatie-ontwerp 1938 tot uiting gebrachte inzichten en wenschen het beste tot haar recht te doen komen. De vergade ring werd gepresideerd door den vice-pre sident, ds. J. W. J. Addink van Heeze. Na uitvoerige bespreking werd besloten een commissie te benoemen en aan deze op te dragen in overeenstemming met de conclu sie der Synode de consideratien over het ontwerp 1938 nader te onderzoeken en in dien mogelijk zou blijken met voorstellen te komen, die uit de consideratien voort vloeien. Tot leden dezer commissie werden benoemd twee leden der Synodale commis sie, n.l. de heeren prof. dr. W. J. Aalders te Groningen, tevens voorzitter en ds. K. H. E. Gravemeijer te 'sGravenhage en de zes kerkelijke hoogleeraren, de heeren dr. F. W. A. Korff en dr. G. Sevenster. beiden te Leiden, dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel en dr. M. J. A. de Vrijer, beiden te Utrecht cn dr. Th. L. Haitjema en dr. J. H. Semmelink. beiden te Groningen. NIEUWE HOOGLEERAAR TE TILBURG. Door het curatorium der Katholieke Eco nomische Hoogeschool te Tilburg werd met ingang van 1 Mei a.s. op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend aan prof. dr. A. B. A. van Ketel, als buitengewoon hoogleraar aan genoemde hoogeschool in de bedrijfs leer, inzonderheid het financiewezen der onderneming en de toegepaste bedrijlshuis- houdkunde. In deze vacature is voorzien door de be noeming van dr. P. P. van Berkum, refe rendaris bij den economischen voorlich tingsdienst van het departement van eco nomische zaken tot gewoon hoogleeraar in de bedrijfsleer, het financiewezen en de toegepaste bedrijfshoudkunde. De nieuwbenoemde hoogleeraar werd ge boren te Den Helder op 17 December 1901. Na voltooiing zijner studiën in de econo mische wetenschappen aan de Katholieke Economische Hoogeschool te Tilburg, pro moveerde hij op 3 Februari 1938 ,,met lof" als eerste doctor dier onderwijsinstelling op een proefschrift, getiteld: „De betalings balans als uitgangspunt eener beschou wing over de recente structuurwijzigingen in het economisch leven". BIJ DE NED. HERV. GEM TE DE KAAG, PREDIKBEURT. Boskoop „Ons Lokaal", Dinsdag nam. 7 u. de heer J. S. Vellekoop, van Alphen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Bovensmilde J. Roscam Abblng. cand. cn hulppred. te Uithuizen. Aangenomen naar Streefkerk J. W. v. Bar- neveld te Zuidwolde (Dr.). GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Zutphen (als hulppred.) B. J. A. Streefkerk, cand. te Rotterdam. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Zutphen P. W. Dam te Omst- wedde en D. v. Wilsum te Kornhorn (Gron. i. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Benoemd als predikant bU de Indische Kerk met standplaats Semarang J. S. Postma te den Hom (Gron.), De Ned. Herv. Gemeente te de Kaag mocht zich gisteren gelukkig prijzen haar nieuwen herder en leeraar, ds. W. Th. v. d. Windt, van Driebergen te zien bevesti gen door ds. D. den Breems, secretaris der Synode Er was zeer groote belangstelling voor dezen dienst. Na het votum, werd Ps. 89 vers 7 gezon gen, terwijl aan~de gemeente dc Wet des Heeren cn 1 Joh. 1 vers 110 werd voor gelezen. Hierna sprak ds. Breems naar aanleiding van 1 Joh. 1 vers 57: „En dit is de verkondiging, die wij van Hem ge hoord hebben, en wij u verkondigen, dat God een licht is, en gansch geen duister nis in Hem is. Indien wij zeggen, dat wij gemeenschap met Hem hebben, en wij in de duisternis wandelen, zoo liegen wij, en doen de waarheid niet. Maar indien wij in het licht wandelen, gelijk Hij in het licht is. zoo hebben wij gemeenschap met elkan der, en het bloed van Jezus Christus, Zij nen Zoon. reinigt ons van alle zonde". Spr. haalde hierbij aan Jesaja 6, waar Jesaja voor God staat en zegt: „Wee mij, want ik verga, dewijl ik een man van onreine lip pen ben", maar God vergeeft hem zijn zonden, en dan zegt Jesaja: „Zie. hier ben ik. zend mij henen". Hoewel wij ons niet met Jesaja kunnen vergelijken, aldus spr., is het toch ook zoo met ons. God moet ook onze mond aanroeren, opdat onze mis daad van ons wijkt en onze zonde verzoend wordt. Wij hebben een verheven roeping, wij moeten verkondigen, dat God iicht is. Wij moeten opzien naar het lichtende kruis, want het bloed van Jezus Christus, Zijnen Zoon, reinigt ons van alle zonde. Na de bevestiging, waarbij ds Breems, den consulent der gemeente ds. Krjjkamp van Sassenhcim en de vroegere predikant te de Kaag ds. Verwaal hun handen zege nend den jeugdigen predikant oplegden, zong de gemeente den nieuwen herder en leeraar biddend toe Ps 134 vers 3 Deze plechtige ure werd gesloten met dankge bed van ds. Breems. Des middags te half drie had voor een overvolle kerk de intrede plaats. Aanwezig waren o.m ds. Breems. ds Krijkamp, ds. Verwaal, oud-predikant der gemeente, de heer Vermei-, godsdienstonderwijzer en ver ier verschillende afgevaardigden van ver- eenigingen en den Ring. Burgemeester Peeck was verhinderd. De dienst ving aan met den lofzang der gemeente Ps. 66 vers 1. 2 en 10. Na het votum deed de gemeente belijdenis van haar geloof met de woorden van de apos tolische geloofsbelijdenis, en werd 1 Corin- the 3 vers 9 tot het einde cn 4 vers 15 gelezen. Ds v. d. Windt hield eerst een korte inleiding, waarin hij memoreerde dat bij de 30e predikant is van de gemeente De Kaag. Als tekst had spr 1 CoHnthe 3 vers 9 gekozen: „Want wij zijn Gods medear beiders". Hij wilde spreken over: le. Wij zijn Gods medearbeiders met God en 2c. Wij zijn Gods medearbeiders door God met elkaar. Alvorens verder te gaan werd eerst gezongen Ps. 43 vers 3 en 4. Ds. V. d. Windt ving dan zijn prediking aan met te zeg gen dat wij medearbeiders Gods zijn. hoe wel wij van nature juist tegenwerkers zijn. Ook Paulus was eerst een tegenwerker. maai- bekeerd zijnde door de kracht des Allerhoogsten, is hij een vurig mede-arbei der geworden om Gods Koninkrijk uit te breiden. Spr. hoopte dat de Gem. met he,m zal me" willen werken, d. w. z. dat zii ook medearbeiders zullen willen zijn, om Gods naam te verheerlijken. Na de prediking werd gezongen Gez. 36 vers 1 en 2. Hierna dankte de nieuwe predikant den consulent der gemeente, ds. Krijkamp voor alles wat hij gedaan had voor deze ge meente toen zij geen herder had. Ook zijn bevestiger, ds. Breems, dankte hij van harte voorts ds. Verwaal den oud-predikant der gemeente, de Jongelingsver. uit Driebergen, de Ringbroeders. Kerkeraad, Kerkvoogdij en de gemeente zelf. Na gezongen te 'neb ben Gez. 50 vers 1 en 3. richtten ds. Ver waai cn ds. Krijkamp een woord van dank tot ds. v. d. Windt en dc verder aanwezigen Ds. Krijkamp verzocht de gemeente ds. v. d. Windt toe te zingen Ps. 27 vers 7. de laatste 4 regels. Met een kort dankwoord en gebed werd deze plechtige dag voor de Ned. Herv. Gem. besloten. 4—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 12