CHAMBERLAIN'S REIS NAAR ITALIË Ihk Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 Januari 1939 Derde Biad No. 24167 Nu Italië de Suezkanaal-Maatschappij aanvalt 11 BUITENL. WEEKOVERZICHT Reeds drukt de erfenis van 1938 KARSOTE „De nasmaak van die twee bevalt mij niet. Laat ik deze eens probeeren." DAGBLADRECLAME Nadat de wereld in geen jaren In zoo matte stemming het Kerstfeest en de jaar wisseling heeft gevierd, is het wel van zelfsprekend, dat van de atmosfeer dier dagen al niets meer is overgebleven. De wereld gaat haar gang en, helaas, er is weinig reden lot verheugenis. Het lijkt zelfs veel er op, alsof alle moeilijkheden, die 1938 als erfenis naliet, zich thans reeds ruim baan maken! Maar laten we de rij der gebeurtenissen •volgen. Nauwelijks had de Fransche re geering de begrooting in veilige haven zelfs Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag waren daarvoor noodig! of de premier, Daladier, ving zijn reis aan naar de ge bieden, die door Italië, zij het niet-offi- cieel, waren opgeëischt: naar Corsica en Tunis. Deze reis was geheel bedoeld als een demonstratie, dat deze gebieden Fransch waren en Fransch zouden blij ven; welnu, in dit opzicht mag Frankrijk tevreden zijn, zoowel op Corsica als in Tunis is op zoo duidelijke wijze gedemon streerd voor behoud van den band met het Fransche moederland, dat ieder mis verstand als uitgesloten is te achten. Het was voor den Franschen premier één zege tocht! Maar Italië, waar de pers de reis na tuurlijk vrijwel doodzweeg, houdt vol, dat alleen dank zij het drijven van Joden en marxisten de tocht van Daladier uiterlijk een succes werd en dat feitelijk de inboor lingen afzijdig stonden. Blijkbaar past dat in het kader der Italiaansche berichtge ving voor eigen land. In ieder geval doet het wel bijzonder duidelijk uitkomen, dat Italië nog geenszins van plan is can zijn doeleinden zonder meer op te geven. De houding van Duitse hl and in deze aangelegenheden blijft onduidelijk. Welis waar steunt de Duitsche pers Italië, doch dit geschiedt toch op bescheiden wijze en de beslissende vraag, wat Duitschland zou doen. zoo het ernst zou worden tusschen beide Latijnsche naties, blijft onbeant woord. Van Chamberlain schijnt Italië ook wei nig te verwachten te hebben bij het be zoek van volgende week. Men mag veilig aannemen, dat de Britsche premier in geen enkel opzicht als bemiddelaar naar Rome komt: met Parijs schijnt absoluut te zijn vastgelegd, dat Engeland aan Frank rijk overlaat om geheel eigen zaken met Italië te bedisselen. Dat de Italiaansche zaak er dientenge volge erg rooskleurig voorstaat, kan men moeilijk zeggen. Te meer niet tengevolge van den onver- wachten steun, dien de Westersche demo cratieën hebben gevonden bij Amerika. Todnde Washington zich eind vorig jaar reeds grimmig tegenover de distatoriale landen, president Roosevelt heeft dat bij zonder scherp geaccentueerd in zijn jong ste boodschap aan het vernieuwde Con gres. Sinds jaren viel niet zoo'n besliste toon te beluisteren, waarbij zoo zonder om wegen werd medegedeeld, aan welke zijde de sympathieën van Amerika waren ge legen. Weliswaar is het er nog ver af. dat Amerika eindelijk de rol wil gaan spelen in het concert der Volken, die eens door Wilson was gedacht, maar toch is sinds dien niet zoo duidelijk vanover den ha ringvijver verklaard, dat bij een botsing de Vercenigde Staten aan de zijde der democratieën staan. Amerika heeft geko- zen voor religie, democratie en goede trouw in de betrekkingen! En al wijst de begrooting een tekort aan van bijkans vier milliard, voor worden sommen uitgetrokken, die no„ nimmer zijn bereikt! De conclusie ligt vrijwel voor de hand, dat zoo'n bewape ning als waartoe Amerika thans wil over gaan, moeilijk alleen bedoeld kan zijn voor de verdediging van het land tegen een aanval, die trouwens slechts alleen van de zijde van Japan denkbaar zou kun nen zijn in normale omstandigheden en zeker niet op dit oogenblik, nu Japan er zeer slecht voor schijnt te staan, waarover echter straks nader. Andere, verder afge legen doeleinden moeten voorzitten bij een dergelijke bewapening over de gansje linie, al vormen luchtmacht en vloot de voornaamste factoren. Duitschland. dat zeer vertoornd is over de officieele taal van Washington, voelt, dit blijkbaar ook zoodanig aan, want meae daaraan schrijven wij toe het voornemen gebruik te maken van een clausule in het vlootverdrag met Engeland om de duik boot-tonnage op gelijken met de Engelsche. waartoe Duitschland het plan te kennen heeft gegeven. Onnoo- dig te zeggen, dat aldus de bewapenings race ter zee nieuw voedsel wordt toege- Ook van Duitsche zijde weet men blijk baar nog slechts één argument voor alles, wat. niet naar den zin gaat: DeJood heeft het gedaan! Of het zeer overtuigend zal werken, zelfs op een groot deel van het eieren volk? In Midden-Europa blijft eveneens span ning. Hongarije heeft zich wel uitgespro ken voor het samengaan met de spi öer- lijn-Rome, doch anderzijds heerscht m het land een vr" »"ote ontevredenheid tegen over Duitschland en de positie der - ring Imredy schijnt met erg zekeia Boven dien nemen de grensincidenten met Stó wakije ernstiger vormen aan tengevolge van Slowaaksch verzet tegen de afbake ning der grenzen, waarbij zuiver Roetheen sche gebieden aan Hongarije zijn toe^- deeld Voeg daarbij, dat. zu het schuchter, de .strijdvraag van autonomm voor de Oekraïne wordt opgewo-oen, waarbij spe ciaal Polen is betrokken, dat "hmf" oen groot deel van dat gebied in bezit heeft. Met groote aandacht is dientengevolge d reis van minister Beek naar Berchtesgaden voo- len onderhoud met den Fuehrer en von Ribbcntrop gevolgd ligging als anderszins, de tegen^pöer toa Duitschland geworden m de uitbre-din- van macht naar het Ooston. Over het. resultaat van de J^^etangen kan men slechts gissen, al he®4 Duitschland getracht heeft Polen gerus te stellen. Doch hoe dat mogelijk kan zijn. Van bijzonder belang zal daarom net zoek van den Ruosischen volkscomnussa- Voorkom verkoudheid Doe onmiddellijk enkele druppels Karsote op Uw zakdoek, adem de damp ln; de bacteriën worden dan direct gedood. F0.70 en F1. per flac. ris Li', .rof aan Warschau worden. En wat zal het resultaat zijn van de jachtpartij, door den Zuid-Slavischen premier Stoja- dinowitsj aangeboden aan Goering en Ciano, waaraan misschien ook een Hon gaar en Beek nog zullen deelnemen? Voor Roemenië, dat vastbesloten is om op eigen bee.ien te blijven staan, wordt de situatie ook niet aangenamer! Intusschen is de strijd in Spanje opnieuw in een stadium gekomen, dat beslissingen binne- v'--'•elk der mogelijkheden ko men te liggen. Franco heeft met behulp van alle In Spanje achtergebeleven Ita lianen een groot offensief Ingezet tegen Ca- talonië en het succes is thans van dien aard. dat Barcelona geducht in het ge drang komt. Trots een afleidingsoffensief der republikeinen in Estremadura, dat pas 1- in-ezet. Wil de Duce. vlak voor Cham berlain's komst ongetwijfeld zal het Spaansche vraagstuk een hoofddeel der besprekingen vormen! een einde forcee- ren, voor de Italianen van het strijdtoo- neel verdwijnen? De Engelschen zullen dairop toch ongetwijleld aandringen. De eerstkomende dagen zullen beslissend zijn omtrent de vraag of Barcelona al dan niet zich zal kunnen handhaven. Zooals reeds kort opgemerkt, staat Japan voor groote moeilijkheden. Het kabinet Konoje is afgetreden, daar het vredesaan bod van December j.l. als mislukt moet worden beschouwd, al scheen een oogen- t'ik voor C'-'-ii ■- te d" -n van oneenigheid tengevolge van de houding van Wang-Tsing-Wei. die den tijd voor onderhandelingen gekomen achtte. De Kwo-min-tang heeft gevaar echter in den kiem gesmoord door den gevluchten leider volledig te desavoueeren en uit alle func ties af te zetten. Konoje is opgevolgd door baron Hiranoema. doch wat deze wis seling practisch beteekent, is nog niet te zeggen. Zullen de Japansche militairen, die willen doorzetten tot het uiterste en zelfs een oorlog met de sovjets voorstaan, nu hun zin kunnen doordrijven tegen het ver zet in eigen land tegen den totalitairen oorlog? We zullen het moeten afwachten. Economisch staat Japan voor groote moeilijkheden, de nieuwe premier heeft het zelf ronduit erkend! Nauwelijks heeft 1939 dus zijn entree gemaakt, of de erfenis van het vorige jaar doet. zich over de gansche linie geducht gevoelen Een oud vraagstuk weer actueel geworden Ook voor ons land is deze kwestie van zeer groot belang De scheepvaartmaat schappijen betalen veel te hooge dividenden en tantièmes voor aandeelhouders en bestuurders der Suezkanaal-Maatschappij. Tunis. Corsica. Memel. Dzjiboeti, Danzig, Nice, Sueznamen, die ieder een groot, uiterst belangrijk en moeilijk probleem ver tegenwoordigen. Namen, die in 1939 nog dikwijls de aandacht zullen vragen, want de vraagstukken, die ze omvatten, zijn van internationaal belang en zullen ieder voor zich een oplossing moeten krijgen! Eén der belangrijkste dezer problemen is zeer zeker, die van het Suezkanaal. want hierbij zijn Engeland. Italië. Duitschland, Nederland, Frankrijk. Noorwegen, Japan en nog vele andere landen direct of indirect betrokken! Het geldt hier een vraagstuk, dat niet nieuw is, doch reeds tientallen jaren oud, waarover reeds veel is geschre ven en gepraat. Doch door de desiderata van Italië ten aanzien van het Suezkanaal is deze kwestie weer opnieuw in het brand punt van de internationale belangstelling gesteld. Zooals reeds boven gezegd, heeft ook ons land zeer veel belang bij dit probleem. Want onze geheele scheepvaart met onze kolo niën maakt gebruik van dezen waterweg, die den oorspronkelijken zeeweg via Kaap de Goede Hoop aanmerkelijk heeft bekort. Na Engeland, Italië en Duitschland is Ne derland de vierde in de rij van gebruikers van het kanaal, gerekend naar den ton neninhoud van de schepen. En niet alleen daardoor hebben wij bij deze kwestie be lang, ook door het feit, dat wij als aan deelhouder een zetel in den raad van be heer hebben en verschillende Nederland- sche zeelui bij de Kanaalmaatschappij als loods een betrekking bekleeden. Om de kern van de kwestie waarover het thans gaat, de tarieven en de verdeeling der bestuurszetels, te begrijpen, moet men de geschiedenis van het Suezkanaal van den beginne af nagaan, dus van het derde kwart van de vorige eeuw af, toen Ferdi nand de Lesseps, met zijn plannen om de landengte tusschen Port Said en Suez door te graven, bij de regeeringen en belang hebbende landen om financieelen steun aanklopte. Het spreekt vanzelf, dat de Franschman allereerst naar Londen trok, daar Engeland als eerste zeevarende natie en als bezitter van reusachtige koloniën in Indië in de eerste plaats bij zijn 'plannen zou zijn ge ïnteresseerd. Hij kreeg echter van de En gelsche regeering nul op zijn request, om dat de staatslieden zijn plan onmogelijk achtten en oovendien vreesden voor een te grooten invloed van Frankrijk in Egypte. De Lesseps liet zich echter niet ontmoe digen en hij slaagde er tenslotte in, hoofd zakelijk met Egyptisch en Fransch geld, zijn geraamd bedrag van 230 millioen gul den bijeen te krijgen. Het werk werd in 1859 aangevangen en tien jaar later vol tooid. Onder enorme belangstelling werd het kanaal geopend. Men voelde zeer terecht in Albion, dat men een groote fout had begaan, die on- herstellftre verliezen zou teweeg brengen, wanneer men haar niet op tijd wist te ver beteren. Spoedig kwam de gelegenheid voor Engeland om toch een machtige positie te verwerven in de Suezkanaal Maatschappij. Want de Khedive van Egypte, die ook een zeer belangrijk bedrag had gefourneerd, kwam door een te royale levenswijze op zwart zaad te zitten, waarvan Engeland de lucht kreeg. En spoedig waren de Egyp- 6506 (Ingez. Med.) tische aandeelen in Engelsche handen overgegaan, in het geheel ongeveer 44 pCt. van het totale kapitaal. Voor den Khedive beteekende de som van 4.000.000 pd. st. die hij voor zijn aandeelen kreeg, de redding uit den nood, maar voor Engeland betee kende de transactie een dubbel voordeelig zaakje. Want niet alleen kreeg het hierdoor zeg genschap in het bestuur. 10 van de 32 be stuurszetels, maar bovendien bleek in den loop der jaren, dat het belegde kapitaal zijn interest dubbel en dwars opbracht! Want er werd gemiddeld een achttien tot negentien procent dividend uitbetaald! Zoodat Engeland in enkele jaren zijn kapi taal reeds weer terug had. En ook thans maakt deze Suezkanaal maatschappij winsten, die bijzonder hoog zijn. Het spreekt vanzelf, dat de onder houdskosten van een dergelijk groot kanaal zeer groot zijn, zoodat de doorvarende sche pen een flinken tol moeten betalen. En eveneens is het logisch, dat de aandeel houders, die immers hun kapitaal oor spronkelijk staken in een onderneming, die door vele deskundigen als waanzinnig werd gebrandmerkt, een flinke rente van hun geld krijgen. Maar het is geen houdbare toestand, dat de kinderen en kleinkinderen van hen. die zestig jaar geleden hun geld aan De Les seps verschaften, nu nog een exhorbitant hoog dividend krijgen uitbetaald! Temeer niet, daar het hier een groot algemeen be lang betreft, dat geheele volken raakt en niet slechts enkele kleine groepen. Want de scheepvaartmaatschappijen die het reeds bijzonder moeilijk hebben, moe ten samen die reusachtige winsten op brengen, dus in feite betalen de passagiers en de verladers'der vrachten dezen hoogen tol. Afgezien van de vraag of de manieren van Italië, waarop het zijn plannen ver wezenlijkt tracht te krijgen, lofwaard:g zijn, toe te juichen is, dat weer eens een krachtige poging wordt gedaan het bol werk van de Suezkanaalmaatschappij aan te vallen. Reeds eerder zijn hiertoe po gingen gedaan, waarvan enkele met suc ces. De machtige Engelsche scheepvaart maatschappij, de Holt-line, zette n.l. in 1929 en 1930 een geweldige actie op touw om de tarieven naar beneden te krijgen De kwestie werd in het Lagerhuis behandeld, ntaar Engeland kon alleen weinig doen, daar het maar 10 van de 32 stemmen bezat. In de geheele wereld, uitgezonderd natuur lijk in Frankrijk, waar de meeste aandeel houders zitten, werd de actie van de Holt- line gesteund en tenslotte zwichtte de Suezkanaalmaatschappij en de tol voor be laden schepen werd verlaagd in twee etappes van frs. 6.90 tot frs. 6.(de franc op goudbasis gerekend). In 1931 en de daarop volgende jaren be gon de crisis meer en meer haar invloed op de scheepvaart te doen gelden. De on kosten werden niet geringer, de ontvang sten echter aanmerkelijk kleiner. Verschil lende stoomvaartmaatschapnijen besloten de schepen naar Indië rond Kaap Goe^e Hoop te laten varen. Ondanks de hoogere kosten aan brandstof en gages en ondanks het nadeel van den langeren reisduur, bleek deze route toch nog aanmerkelijk voordee- liger te zijn. De Kanaalmaatschappij zag haar inkom sten sterk dalen en besloot door het ver lagen van de tarieven de oude klanten weer terug te krijgen. En zoo werd lang zamerhand de vracht meer en meer ver laagd met kleine beetjes, om de scheep vaartmaatschappijen te overtuigen van den goeden wil van de aandeelhouders, die intusschen bijna niets minder ontvingen, want het scheepvaartverkeer nam weer toe, zoodat de totale inkomsten sterk stegen, terwijl de uitgaven in verhouding slechts een klein beetje omhoog gingen! Toen kwam de oorlog van Abessynië en Italië. Een groote toeneming van het scheepvaartverkeer onder Italiaansche vlag door het Suezkanaal was hiervan het gevolg. Velen dachten, dat deze toeneming slechts tijdelijk zou zijn, doch het bleek, dat ook na het einde van den oorlog steeds meer Italiaansche schepen door het kanaal gingen! In 1932 volgde Italië in tonnen- aantal als nummer vijf op Engeland, Duitschland, Nederland en Frankrijk. Doch twee jaar later was dit land reeds nummer drie en thans is het nummer twee, met ongeveer een zevende deel van het totaal tonnage Deze groote vooruitgang is de oorzaak van het feit, dat Italië thans de koe bij de horens pakt en alles in het werk stelt om de tarieven verlaagd te krijgen. Wanneer deze poging zou mogen geluk ken, zou dit ook voor ons land van groot belang zijn. Dat blijkt wel duidelijk uit de sommen, die onze twee groote stoomvaart maatschappijen. de ..Nederland" en de „Rotterdamsche Lloyd". jaarlijks als tol oetalen. Beide maatschappijen brengen sa men ongeveer vier en een half millioen gul den op. Een reis van het passagiersschip „Johan van Oldenbarnevelt" van de maat schappij „Nederland" heen en terug naar Indië kost ongeveer een ton aan kanaal - rechten. Men vertelt wel. dat een volgeboekt passagiersschip juist zooveel kanaalgelden betaalt, als er over blijft van de passage gelden, wanneer daar de directe onkosten aan de passagiers besteed, zooals voeding, etc.. van worden afgetrokken. Hetgeen dus wil zeggen, dat de afschrijving van het schip, de gages, de brandstof enz. betaald moeten worden door de vracht. Het is dan ook niet te verwonderen, dat vele belanghebbenden bij dc scheepvaart met zeer veel interesse het verloop van deze zaak volgen. Er hangen, ook voor ons land, zeer groote belangen van af! oncentreer op het krachtigste reclame-middel

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9