Het Hongaarsch-Tsjechisch grensincident LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 7 Januari 1939 De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten Luchtaanvallen! Geschil bijgelegd Decreten tegen de Joden IJN/T INI IITÏER De bioscoopstaking geëindigd In Catalonië In Estremadura Laatste Berichten Stadsnieuws Binnenland Nationaal huwelijksgeschenk aan hef Prinselijk Paar aangeboden Gaat Engeland rechten heffen op lapansche goederen Poortershaven Marine-steunpunt Buitenland BEURSO VERZICHT Zooals te verwachten was, wordt van Tsjechische zijde een geheel andere lezing gegeven van het Incident bij Munkacz. De persdienst van de regeering der Kar- pathen-Oekraine deele mede, dat ln den nacht van Donderdag op Vrijdag Hongaar- sche terroristen, zooals reeds meer ls ge schied, bij de gemeente Orosveg, nabij Munkacz, over de grens zijn gekomen en Tsjecho-Slowaaksche grenswachten hebben aangevallen. Hierbij werd een Tsjechisch soldaat gewond. De terroristen werden door Tsjecho-Slowaaksche soldaten over de grens gedreven. Verder ontkent de pers dienst, dat Munkacz beschoten zou zijn. Van Hongaarsche zijde wordt dit niet alleen volgehouden doch wordt zelfs be weerd, dat de beschieting voortduurde, ter wijl twee hooge Tsjechische officieren te Munkacz besprekingen voerden. Zelfs zij konden het schieten niet doen ophouden, dat na hun vertrek werd verscherpt. Allerlei berichten over het concentreeren van troepen neme men met het bekende korreltje zout! Zelfs Polen zou in Teschen troepen verzamelen. Gisteravond laat werd echter ge meld: Het grens-incident bij Munkacs wordt te Boedapest als geregeld be schouwd. Zooals gemeld, heeft de Hon gaarsche zaakgelastigde te Praag een zeer krachtig protest ingediend op het Tsjecho-Slowaaksche departement van buitenlandsche zaken. De Tsjecho- Slowaaksche minister van buitenland sche zaken was afwezig, maar, naar verluidt, heeft de staatssecretaris Krno den Hongaarsche vertegenwoordiger het leedwezen der Praagsche regeering betuigd, een onderzoek toegezegd en eventueele sancties tegen de schuldigen In Duitsche politieke kringen schijnt men een volkomen onpartijdigheid in acht te nemen. Er wordt uitdrukking gegeven aan ontevredenheid, over „de betreurenswaar dige verstoring" van de overeenkomst van Weenen. Verklaard wordt, dat beide par tijen verklaard hadden de regeling als de finitief te zullen aannemen! Rome neemt hetzelfde standpunt ln. HONGARIJE. De „Hongaarsche levensbeweging". Imredy heeft voor een gehoor van eenige duizenden personen een groote redevoering uitgesproken, waarin hij de oprichting aan kondigde van een „Hongaarsche levensbe weging". die volgens den spr. het leger moet worden voor den politieken strijd in het binnenland. Hij richtte een oproep tot eenheid tot alle Hongaren, „op een oogenblik, waarop Hongarije den aanval ondergaat van Tsjecho-Slowaklje." Na verder de antlsemietische maatrege len te hebben gerechtvaardigd, kondigde Imredy een gunstige behandeling der min derheden aan en programma's voor voor zichtige sociale hervormingen, die de pro ductie niet in gevaar brengen. „Geen strijd tegen het vermogen, verklaarde hij, maar strijd tegen de armoede." Tenslotte verdui delijkte spreker dat de nieuwe beweging zal worden georganiseerd door generaal Ratz, minister Jaros en oud-minister Homan. LITHAUEN. Vrije taalkeuze in het Memelgebied. Het directorium van het Memelgebied heeft bepaald, dat in het vervolg de vrije wil der ouders beslissend zal zijn voor de keuze van de taal. waarin in de openbare lagere scholen onderwijs zal worden ge geven. POLEN. Men meent te weten, dat de eerste wet gevende maatregelen tegen de Joden in Polen de volgende week genomen zullen worden in den vorm van decreten van den ministerraad. De maatregelen zouden ten doel hebben, een herziening mogelijk te maken van de nationaliteit der Poolsche Joden. Deze her ziening zou strekken tot het ontnemen van het Poolsche burgerschap aan Joden, die uit Po'en geëmigreerd zijn na 1918 of die eerst r.a dien datum voor de Poolsche na tionaliteit geopteerd hebben evenals aan Poolsche Joden, die niet op het grondgebied der republiek woonden, toen deze werd ge- st'cht. Ten aanzien van de situatie der Poolsche Joden in Duitschland zou de Poo'sche re- geering met de Duitsche regeering een soort clearlngovereenkomst aangaan welke in staat zou stellen tot een uitwisseling van d? vermogens der Poolsche Joden, die in Duitschland wonen en der Duitsche Joden die ip Po'en wonen. Met dit doel zouden dig Poolsche autori teiten b!nnenkort overgaan tot een raming van het roerend» en onroerende vermogen van Duitsche Joden in Polen. NIEUWE UITGAVEN. W- ontvingen het eerste nummer van het maandschrift: ..Socialisme en Democratie", een uitgave van de Arbeiderspers. Het tijdschrift staat onder redactie van ds. W. Banning, dr. H. Brugmans en prof. J. van Geldeitn en komt in de plaats van „De Socialistische Gids", FRANKRIJK. Na een onderhoud met den vice-premier Chautemps hebben de vertegenwoordigers der bioscopen besloten hedenmiddag hun deuren weer te ooenen. Een commissie van ambtenaren zal den fiscalen toestand der bioscoop-ondernemingen bestudeeren. Tij dens het onderzoek zaïl de belasting waar toe door den gemeenteraad was besloten, niet geheven worden. Aan belde vleugels van het Catalaan- sche front blijft Franco vorderen. Volgens te Burgos binnenkomende berichten heb ben de Franco-troepen het dorp Vilosell en gedeelten van de Sierra Allena bezet, zoodat zij thans ln rechte lijn nog slechts op 36 K.M. van Tarragona verwijderd zijn. Verder hebben de nationalisten het plaatsje Vinaixa, dat 15 K.M. ten Zuid-Oosten van Lerida ligt, ingenomen, zoodat de straat weg. alsmede de spoorlijn van Lerida naar Tarragona op 2 punten ls onderbroken. Aan het noordelijk gedeelte van het front gelukte het den Franco-troepen, om tot 8 K.M. voorbij Artesa op te trekken, niettegenstaande de operaties door een ta melijk dichten nevel werden bemoeilijkt. In Borjas Blancas zijn ongeveer drie vijfden van de bewoners, die zich in kel ders, ln het veld en ln holen hadden ver scholen, teruggekeerd. De stad is geheel vernield. Een Ingesteld onderzoek heeft aan licht gebracht, dat de republikeinen alvorens zich terug te trekken, een hon derdtal gevangenen hebben doodgeschoten, o.a. twee priesters. Van' regeerlngszijde wordt gemeld, dat het offensief der regeerlngstroepen in Estremadura wordt voortgezet aan twee fronten, bij Valsequillo, 75 K.M. ten Noord westen van Cordoba en bij Mano de Hlerro, 25 K.M. ten Noorden van Cordoba. In bei de sectoren hebben de regeerlngstroepen successen behaald. Gistermiddag hebben de regeeringstroepen Valsequillo bezet. Zij zijn door de plaats heengetrokken en zet ten hun opmarsch voort. Later wordt ge meld. dat de regeeringstroepen den spoor weg van Cabeza del Buey naar Cordoba zijn gepasseerd en Sierra de Trapera binnen gerukt. Veel gevangenen zouden gemaakt zijn. LEIDSCHE VOLKSHUIS. Cursus betreffende de musea. De ten vorige Jare georganiseerde cur sussen betreffende verschillende musea, hebben zich in een dusdanig groote belang stelling mogen verheugen, dat de leiding van het Leldsche Volkshuls heeft besloten ook dit jaar zulk een cursus te doen hou den. Op een aantal Donderdagavonden zul len conservatoren, die aan deze musea ver bonden zijn, een overzicht geven van de belangrijkste museumbezittingen, waarna eenige dagen later onder leiding van de sprekers een excursie naar het betrokken museum zal volgen. De kwestie van een heffing van rechten op Japanschc goederen ln het Britsche rijk en in Engeland wordt thans bestudeerd door de betrokken departementen bulten het departement van buitenlandsche zaken, dat, naar DANK AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. Heden, den tweeden verjaardag van het Prinselijk huwelijk, hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard, het uitvoe rend comité en het werkcomité voor het nationaal huwelijksgeschenk ontvangen in den Baarnschen. door Hun bewoon den vleugel van het Paleis Soestdijk. Voorts waren tot dde ontvangst ultgenoo- digd vertegenwoordigers van Suriname en Curacao en van het comité uit de Neder- landsche schooljeugd, terwijl mede aanwe zig waren de architecten lr. J. de Bie Leu- veling Tjeenk. ir. J. van der Steur en G. H. Kleinhout met den adviseur J. de Bruyn en den opzichter C. Dijk. die door het uitvoerend comité met de leiding en de uitvoering van het omvangrijke werk belast werden Een 22-tal heeren verzamelde zich heden middag ten paleize, waar zij door Prinses en Prins werden ontvangen, die verklaar den er prijs op te stellen langs dezen weg uiting te geven aan Hun waardeering voor en ingenomenheid met dit belangTijk deel van het nationaal huwelijksgeschenk en bij herhaling verzochten Hun dank te willen overbrengen aan allen, die door Hun bij dragen en hun werk het bereiken van het verkregen resultaat, dat aan alle verwach tingen van Prinses en Prins voldoet, hebben mogelijk .gemaakt. Zich gaarne van deze opdracht kwijtend, richt zich het uitvoerend comité voor het nationaal huwelijks geschenk bij dezen tot alle Nederland- sche mannen, vr6ui*Wh eii kinderen, die aan de vervulling van den in alle lagen der bevolking gerezen wensch om een nationaal huwelijksgeschenk van blijvende waarde en beteekenis aan te bieden, hebben bijgedragen en medege werkt. Den dank van het Prinselijk Paar overbrengend, voegt het comité daaraan toe de betuiging van zijne groote waardeering voor den steun, dien het van alle gevers en van tal van zijden heeft mogen ontvangen en die het ln staat gesteld heeft, zijn taak tot een goed einde te brengen In het bij zonder wenscht het comité die waar deering te betuigen jegens de hierbo ven genoemde heeren technici, die, onder de energieke en bekwame leiding van den heer de Bie Leuveling Tjeenk onvermoeid hebben gearbeid en voor inspanning noch bezwaren zijn terugge deinsd. Het comité ls overtuigd het gevoelen van allen tot uitdrukking te brengen wanneer het den innigen wensch ken baar maakt, dat ons Prinselijk Gezin in het Paleis Soestdijk. waar Prinses Beatrix het levenslicht mocht aan schouwen. bij voortduring en in hooge mate moge vinden: gezondheid, geluk en voorspoed. men meent, het initiatief genomen heeft tot een desbetreffend voorstel. Bevestigd wordt, dat de leden van het kabinet van gedachten hebben gewis seld over deze mogelijkheid, die trou wens mm en meer een waarschijnlijk heid wordt. Het probleem is echter te ingewikkeld dan dat reeds een besluit genomen zou zijn of genomen kan worden voordat Chamber lain en Halifax terug zijn uit Rome. Zeker is, dat het plan ernstig vasten vorm aan neemt. Het contact, dat van regeeringszijde ge zocht ls met de vertegenwoordigers der Engelsche Industrie en der ondernemingen, die belangen in China hebben, heeft de regeering in staat gesteld, zich er van te overtuigen, dat, terwijl men van deze zijde lang gekant is geweest tegen een tegen Japan gerichte economische actie uit vrees voor represaille-maatregelen, men thans van oordeel is. dat er niets meer te verlie zen is, gezien het feit, dat de Japansche po litiek meer en meer streeft naar een uit sluiting van het buitenland uit China. Integendeel mag men hopen, dat Japan, als het zijn exporthandel bedreigd ziet, zou kunnen toegeven. Uit Tokio ontvangen berichten strekken ertoe te bewijzen, dat de economische toe stand ln Japan het land bijzonder gevoelig maken voor dit soort represailles, terwijl er onder de huidige omstandigheden toch geen sprake is van een verbetering in de EngelschJapansche betrekkingen. Tenslotte speelt de houding der Vereen Staten een belangrijke rol. Tot dusverre bepaalt men zich ertoe, Washington op de hoogte te houden van wat gedaan is. Hel chijnt bovendien, dat binnenkort hier over met Parijs van gedachten zal worder gewisseld. Japansche zuinigheid Bij het keizerlijk hof zijn de door paar den getrokken staatsiekarossen weer ln eer* gekomen, ter vervanging van de auto's, te' einde het benzineverbruik zooveel mogellj' te beperken. THUISHAVEN VOOR GROOTE SCHEPEN. Binnenkort, zoo meldt het Rott. Nieuwsblad, zal begonnen worden met het inrichten van een belangrijk marinesteunpunt in den Nieuwen Wa terweg, n.l. te Poortershaven, op de plaats waar sinds jaren handelsinrich tingen zijn gevestigd, gebouwd voor het verwerken van massagoed. Deze han- delsinrichtingen leidden sinds jaren een kwijnend bestaan en zullen tbans geheel verdwijnen. Het spreekt vanzelf dat Poortershaven niet direct geschikt is om marineschepen te ontvangen. In de eerste plaats zullen nieuwe steigers worden gebouwd, waaraan de schepen kunnen meren. Op den wal zullen gebou wen worden opgetrokken, noodig voor den dienst en voor het bergen van materiaal. De eerste aanbesteding is reeds gehouden. Het besluit om ln den Nieuwen Water weg een steunpunt voor de Marine in te richten heeft drie overwegingen tot grond slag gehad. Eén der voornaamste was wel dat bij het ln de vaart brengen van groo- ter materieel de haven van Nieuwe Diep moeilijkheden ging opleveren. Het ligt ln de bedoeling het martne- steunpunt Poortershaven te bestemmen voor de groote schepen, flottieljeleiders, kruisers enz. Met een toekomst, waarin de inter nationale verhoudingen van dien aard zouden worden, dat Nederland verplicht zou zijn zijn bewapening ter zee ook te gaan uitstrekken tot die wapens, die bij de groote zeemogendheden en groo te koloniale rijken voor de meest door slaggevende gelden een verplichting die zeker niet denkbeeldig is wordt bij de inrichting van Poortershaven rekening gehouden. Het diepe vaarwa ter en de groote rivterbreedte zouden zelfs geschikt kunnen zijn voor het bie den van ligplaats aan slagschepen. De tweede reden van het kiezen van Poortershaven mag worden gezocht in de belangrijkheid welke een verbinding van 's lands eerste havenstad met de zee en dus met de overzeesche verbindingen vormt. De bezetting van het fort te Hoek van Holland en het bouwen van andere versterkingen aan den mond van den Waterweg zijn eer ste staDpen geweest op den weg naar een doelmatige bescherming van Rotterdam's levensader. De derde overweging is gelegen in het feit, dat de nabijheid van Rotterdam met zijn groote scheepsbouw- en reparatiebe drijven. de gelegenheid opent snel en dicht bij de basis kleine en be'angrijke reparaties aan oorlogsschepen te doen geschieden. RIJKSMINISTER FUNK TE ROME. De Duitsche minister van oeconomische zaken, Walter Funk, zal vandaag te Rome aankomen na een verblijf van eenige weken op Slclië. Te zijner eere zullen verscheidene feeste lijke bijeenkomsten worden gehouden, welko hem ook de gelegenheid zullen verschaffen met vooraanstaande Italianen te spreken over ^zekere Duitsch-Itallaansche oecono mische kwesties. GEVANGENEN HIELDEN ZICH NIET AAN HUN WOORD. De directeur der gevangenis te Mont- Montgomery (V. St.) heeft medegedeeld, dat 23 van 602 gevangenen, die met Kerst mis op hun eerewoord voor 14 dagen waren, vrijgelaten, niet zijn teruggekeerd. OP RIJKSVELDWACHTER GESCHOTEN. De brigadier-majoor der rljksveldwacht te Zutphen, heeft gistermiddag met drie andere veldwachters in tegenwoordigheid van den substituut-officier van justitie, te Heerbeek een moeilijke arrestatie verricht, 's Morgens was een commies van de belas tingen, die vergezeld was van een rijks veldwachter, bij den aldaar wonende S. ge weest, om een dwangbevel uit. te reiken. S. had zich met een geweer gewapend, waarmede hij den rijksveldwachter na een mislukt schot, een kogel door de uniform pet schoot, 's Middags troffen de rijksveld wachters. die gewapend waren met kara bijnen, den man, die al eerder gedreigd had, lederen commies en veldwachter, die op zijn erf kwam. te zullen doodschieten, ongewapend bij zijn huls aan. Na een hevig verzet konden zij hem overmeesteren en gevankelijk naar Zutfen vervoeren, waar hij, wegens poging tot doodslag in het Huis van Bewaring ls ingesloten. Beachermt U legen de gevolgen van Gij neemt voorzorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zoo veel ernstiger gevaar uit de lucht? Doe het nog I Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL TE WASSENAAR. Bij de Coöp. Graanmaalderij ..Samenwer king" te Wassenaar is de 18-j. P. aldaar met zijn hand tusschen een machine be kneld geraakt. P. was belast met het bre ken van mals. Toen de machine verstopt raakte opende hij de veiligheidsklep, waar bij zijn hand door twee walsen werd ge grepen. Hij werd aan dit lichaamsdeel ern stig verminkt en is na het verleenen van de eerste hulp, naar het Ac. Ziekenhuis te Lelden overgebracht. AMSTERDAM, 7 Januari. .Op den eersten Zaterdagschen beursdag van het nieuwe Jaar bood de Amsterdamsche effec tenbeurs een kalmen aanblik. Hoewel de be richten omtrent de maatregelen ter verdedi ging van het Britsche pond een goeden Indruk hadden gemaakt, betoonde men zich ten op zichte van de fondsenmarkt toch zeer gereser veerd. Wallstreet had een onregelmatig ver loop gehad en ln dit opzicht niet veel nieuwe indicaties gegeven. Waar de beurzen te Londen en te ParUs gesloten waren, was er tevens geen gelegenheid tot uitwisseling van markt gegevens met de voornaamste Europeesche fi- nancieele centra. Het zakenverkeer was van geringen omvang, maar de stemming was prijs houdend. De koersen waren niet of niet noe menswaardig veranderd bij die van gisteren, doch onder beurstyd kon op verschillende af- deellngen toch een kleine neiging tot verbete ring worden geconstateerd, zoodat het verloop van het toonaangevende Petroleumaandeel ge heel analoog was met dat van gisteren. Voor Suikerfondsen bestond slechts matige belangstelling. In H.V.A.'s ontwikkelde zich eenige affaire, nadat de opening op ongeveer het peil van de vorige slotnoteeringen was ge weest, kon de koers geleidelijk aan enkele pun ten aantrekken. De minder courante soorten waren prijshoudend. Van affaire in Rubberfondsen was niet veel te zien. Amsterdam Rubbers waren weinig ver anderd. De incouranten waren geheel uit het gezichtsveld verdwenen. Tabakken waren volkomen verwaarloosd, evenals de Scheepvaartpapieren. De Industrie-afdeeling was stil. De Philips- aandeelen kwamen gemiddeld iets lager te lig gen. AK.U.'s en Unilevers waren practisch on veranderd. De Pokkeraandeelen werden een viertal punten lager genoteerd. De beleggingsmarkt. was stil. Nederlandsche Staatspapieren konden zich op peil houden zon der meer. De affaire in Fransche fondsen was van kleinen omvang en koersvariatles van be teekenis kwamen niet voor. De markt der Duit sche waarden lag verlaten. WISSELKOERSEN. Londen 8.59 1/2 (8.54 1/2). Berlijn 73.75 t73,76). Parijs 4.85 (4.84). Brussel 31.06 (31.02). Zwitserland 41.51 (41.55), Kopen-d hagen 38.40 (38.15). Stockholm 44.31 (44.—) Oslo 43.20 (42.95). New-York 1.83 7/8 (1.84) Praag 6.30 (6.30). Lire Bankpapier 6. (5.85). Prolongatie 1/2. Part. disc. 1/8. Dag geld 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. DE IJSBAAN TE HILLEGOM GEOPEND. Hedenmorgen werd ons de verzekering gegeven, dat de ijsbaan te Hillegom heden middag te 2 uur open zou gaan. De ijsbaan zal eveneens hedenavond ge opend zijn en verlicht worden. Ook mor gen is de baan. ijs en weder dienende, ge opend. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om 7 uur is de ..Reiger" met gezagvoerder Hulsebos van Schiphol naar Indlë vertrokken. Aan boord bevonden zich 4 passagiers. Voor de tusschentrajecten hebben 5 pas sagiers geboekt. Medegenomen werd 381,634 kg. vracht, 145,257 kg. briefpost en 16.280 kg. pakket- •>ost. De „Torenvalk" i6 vanochtend van Tjili- an vertrokken met medéneming van 32 kg. post, geen pakketpost en 55 kg. goe den. Voor tusschentrajecten werden vijf tien passagiers geboekt. LEIDEN. 6 Januari. Groentenvelllng enz. - Roode kool f. 2.70—5.10; Savoye kool f.3.50— 5.30; Groene kool f. 4.90—5.90; Boerenkool f.4— 10; Rapen f.3—3.20; Prei f.2—4.90: Kroten f. 4.20; Kroten, gekookt f.48; Uien f. 2.40— 7.70; Peen f. 1.80—6.40; Spruiten f.2—25, An dijvie f.26—38: Nero f.4—15.60; Witloof f.4— 28; Spinazie f32—37. alles per 100 K.G. KnoU selderie f. 1.40—6.80 per 100 stuks. Pieterselie f.10—35; Selderie f. 11.30—17.10, alles p. 100 bos. Botermarkt. Aangevoerd totaal 235 K.G. - Pabrieksboter f. 1.63 per K.G boerenboter f 1.50 1.571a per KG. Handel matig. Aan de Turfmarkt was deze week geen nieuwe aanvoer. Lange turf f. 89 per 1000. AARLANDERVEEN. 6 Jan. Eierenveiling Kipeneieren 4.30—4.50; Eendeneieren 3.10—3.50; Kaas 26—28. HONSELERSDIJK, 6 Jan. Centr. Westl. Bloemenveiling Spectrum 5.10—8; Salmon 4.60—5.90; Rose 5.10—8.90; Geel 4.80—5.70: Wit 5.50—8.10; Gemengd 6.20—8.20; R. Alwood 6 30 —9.90; Calls 16—28; Amerilly 15—19; Hvacin- then wit 3.40—4.50; Blauw 4.90—7.10; Plumosa 17—30: Sprengerie 6—19; Preesia 12—31; Geel 41—79: Copland 33—47; Rose 42—54; Hillegarda 30—33; Albino 84—92; Pltt 78; Pperwhite 30 —31; Narcissen 35; Tros-Germ 7. KATWIJK a. d. RIJN, 6 Jan. Groenten- veiling Knolselderie A 34.50; ld. B 2—2.80; Waspeen 0.70—1.70; Kroten 40—75; Roode kool 2—3.80; Gele kool 2.30—4.50; Gr. kool 2—4.50; Uien 47; Andijvie 3057; Boerenkool 3056. LEIDERDORP. 6 Jan. Kipeneieren 4.90 5.30; Boter 70—72; Kaas 2332; Kippen 45 85; Eenden 35—70; Konijnen 0.45—1.75. NAALDWIJK. 6 Jan. Veilingen v. d. Bond Westland. Boerenkool 29—52; Roode kool 3 4li; Sav. kool 3; Spruiten 2023: Witlof 15 19: Uien 4146; Eieren 4.504.90; Prei 2—2.90; Stoofperen 21; Appelen 16—19; Eieren 4 70 6; Seldery 4.10—9.40. RIJNSBURG. 6 Jan. Groentenveiling - Aard appelen 7080; Kroten 6080; Waschpeen 0.70 —130; Roode kool 2.50—4; Gele kool 24; Gr. kool 2.505. Uien 58; Knolseldery 38; Boe renkool 4050. RIJNSBURG. 6 Jan. Bloemenveiling Cop land 38—52; Rose Copland 46—58; Pierson 30— 36; Sonja 2835: Krelage 4044; King of the Yellow 2631; Red King 2530; Moore 26—33; Due de Berlin 1821; Prins van Oostenrijk 25 32; Witte Hyacinthen 26.40: Bismarck 4.20 7.60; dr. Lieber 3.40—5.20. TER AAR. 6 Jan. Centr Veiling Breek- peen 5.30—6, Uien 4.60—6.10; Spruitkool 15.70 —17.20: Sav kool 3,40—5.40; Witlof 8—14.60; Prei 5 50—5.90; Boerenkool 3742. UTRECHT, 7 Januari. Totaal aangevoerd 2235 stuks vee. Stieren 2430 ct. per pond; Slacht koeien 2de soort 2935 ct. per pond: 3e soort 24—28 ct. per pond; Vaarzen f. 160—230 p stuk; Melkkoeien f. 170—280 per stuk; Kalfkoeien f. 100300 per stuk; Varekoeien f. 130220 per stuk; maesre kalveren f.40—1)0 per stuk; Nuchtere kalveren f.58 per stuk; Magere varkens f. 21—36 per stuk; Schrammen f.15— 21 per stuk; Biggen f. 8—15 per stuk; Magere schapen f. 1622 per stuk. Kleinhandel: Boter f. 1.80 per KG.; Kaas 50—70 ct. per KG.; eieren f. 4.305.50 per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3