£0 BUITENLAND De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 7 Januari 1939 1919het jaar waarin duizenden voor het eerst genoten van de onbegrijpelijk superieure kwaliteit van CHIEF WHIP 1939 het jaar waarin het leger enthousiaste CHIEF WHIP rookers aangegroeid is tot HONDERD DUIZENDEN. WAAROM? IMI/i\LI\ VT\ /TUKKIN \)n A Igemeene Toesta nd De betrekkingen met Burgos Onveranderlijke kw a li te it sinds 1919 100% aroma - - sinds 1919 100zuiverheid - - - sinds 1919 en last but not least - - - sinds 1919 DE BESTE SIGARET VOOR IEDERS GEZONDHEID! CHIEF WHIP HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. Naamlooze Vennootschap Maatschappij tot exploitatie van onroerend goed De Sleu telstad, Hooge Rijndijk 94. Leiden. Over leden Commissaris: W. J. Hartmann 'sGra- venhage. N V. Nationale Aannemings Maatschappij v.h van der Ve'den en de Jong van Assen- delftstraat 12 Oegstgeest. Nieuwe Direc teur: P. G. de Jong. Oegstgeest. Hedenmorgen heeft de heer C. H. v. d Voort in het ruime winkelpand koord einde 54 höek Kort Rapenburg een bloe menmagazijn .Het Bloemenhuis" geopend De heer v. d Voort heeft eenige jaren een bloemenmagazijn gedreven aan den Morse h weg. In den nieuwen winkel Is een fraaie col lectie vaste planten en snijbloemen samen gebracht. terwijl vérder glas en aardewerk wordt verkocht De jaarlijksche algemeene vergadering van de Ver. van Christ, onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Over- zeesche Gewesten zal, naar wij vernemen. Dinsdag en Woensdag na Pinksteren hier ter stede worden gehouden onder presi dium van den heer P. v. Aalten. Aan den avond van den Tweeden Pinksterdag vindt in een der Leidsche bedehuizen een wijdingssamenkomst plaats. Ter jaarverga dering komen aan de orde een referaat van het 2e Kamerlid, de heer A. B. Roosjen van Amsterdam, over: ..Het leerplan en de vrije school"; het rapport inzake Decroly uit te brengen door de heeren W. 't Hooft te Goes secr. der Ver. en L. v. d. Zweep. Inspecteur L. O. te Leeuwarden, die In opdracht van het hoofdbestuur in België naar de metho- den-Decroly een onderzoek hebben inge steld en een opwekkende rede van dr. P. Prins, Geref. predikant te Deventer, geti teld: „Bezieling, de noodzakelijke factor voor het Christelijk onderwijs". Ook zal aan de algemeene vergadering een tentoonstel ling van leermiddelen worden verbonden. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukkeD wordt niet teruggegeven. HET DIENSTBODEN-VRAAGSTUK. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het Ingezonden Stuk van 6 dezer in uw blad vraagt ondergeteekende beleefd een plaatsje voor onderstaande: Om te beginnen wil ik 50 a 55 jaar terug gaan. toen wij op twaalfjarigen leeftijd, zoo van school, bij Groen in de P. K.Koorsteeg een krantje haalden, liefst 's middags voor de deur staande, wanneer dat werd uitgegeven. Toen al kréég men de boodschap van huis mee. niet in slagerijen of café's gaan verhuren. Soms ging Moeder mee en de juffrouw (nu is het mevrouw) stelt de elschen. Maar de ge dachte was precies andersom: „fabriek, nee hoor!" Het woord dienstbode, och men is allen hoog of laag. dienstbaar; men heeft altijd menschen boven zich; het hangt er van af. hoe men er over denkt. Achting en plichtsgevoel is hoofdzaak. Men voelde zich na .zoon eersten dienst, b.v. na twee jaar. al groot, had wat geleerd en in een nette omgeving verkeerd. Maar het was niet gemakkelijk om iets te krij gen. Toen al waren de menschen veeleischend. Het eerste jaar 75 ct. per week. tweede jaar f. 1 met de kost. Dan met 16 jaar- nacht en dag dienen als tweede meisje, f. 7D per jaar. keukenmeisje f. 80 per jaar. met verval, wasch- geld. nieuwjaars- en kermisgeld Toen al ad verteerde Den Haag in Leidsche kranten en haalde meisjes met g.g. mondeling of schrif telijk hiervandaan. Het loon heeft wel den doorslag gegeven, al is dat in die jaren veel opgeloopen en wat vrijheid betreft meisjes die een tehuis hebben, verkiezen dit zeker boven in de keuken zitten, wanneer men nacht en dag dient. Anders is dit als men ouderloos is. wat met mij persoon lijk het geval was. Dan is je betrekking of dienst je tehuis en ik denk nog steeds dank baar aan de Jaren vóór mijn huwelijk, aan de geachte Leidsche families. Namen doen niets ter zake. maar ik zou de foto's kunnen toonen uit mijn dienstbodeleven. Vandaar dat, al ben ik 66 jaar, dit vraagstuk nog mijn aandacht heeft. Met dank voor de plaatsing. EEN ABONNÊE. (Ingez, Med.) Chamberlain en Halifax zullen even Parijs aandoen. Daladier heeft zijn reis beëindigd te Algiers, waar hij eveneens op hartelijke wijze is gefêteerd. Aan het banket hield hij een rede. waarin hij tenslotte herhaalde, dat de onaantastbaarheid van het Fran- sche rijk zal worden gehandhaafd. Dit be- teekent niet alleen, dat geen duimbreed van het Fransche gebied zal worden afge staan. doch ook. dat Frankrijk zich niet zal ls'en meesleuren in zekere juridische pro cedures. welke sommigen willen Daladier achtte het niet noodig hierover veel te zeggen. Voor het handhaven van den vrede ziin zware offers gebracht, doch tegen dergelijke pogingen zal Frankrijk zich met alle kracht verzetten. Chamberlain en Halifax zullen, wan neer zij zich Dinsdag naar Rome be geven, hun reis te Parijs even onder breken en op den Quai d'Orsay de thee gebruiken met Daladier en Bonnet, waarbij zij tijd zullen hebben voor een korte gedachtenwisseling, aldus schrijft de diplomatieke correspondent van Reuter. Dit wordt in de Fransche pers met geju bel begroet en door Engelsche diplomatieke klingen geïnterpreteerd als een bevestiging van de weigering der Britsche staatslie den, om zich tot woordvoerders te maken van de Italiaaneche eischen en van hun I voornemen, om, vóór hun bezoek aan Rome, den nadruk te leggen op de nauwe .Fransoh-Britsche samenwerking. Het standpunt van Frankrijk, slechts rechtstreeks met Italië te willen onder handelen en wel na een desbetreffend verzoek van Rome, wordt te Londen vol komen gebillijkt en de rol van Chamber lain zal er zich toe bepalen, den duce-te wijzen op de noodzakelijkheid, een einde te maken aan de anti-Fransche perscam pagne en besprekingen aan te knoopen met Frankrijk in een geest van goeden wil en gematigdheid. De Poolsche minister van buitenland- sche zaken. Beek, heeft gisteren Muenchen het noenmaal gebruikt in gezelschap van minister von Ribbentrop. In den middag hadden beide ministers een bespreking in Beck's hotel, waarna von Ribbentrop een maaltijd aanbood, waaraan ook werd deel genomen door den Poolschen ambassadeur, den Duitschen ambassadeur te Warschau, rijksstadhouder Ritter von Epp, den chef van het protocol en andere autoriteiten. Koning Carol van Roemenië zal heden in het grensdistrict Arad een samenkomst met prins-regent Paul van Zuld-Slavië hebben. Aangezien er vele vraagstukken betreffende Midden-Europa zijn, waarbij beide landen belang hebben, hecht men aan deze ontmoeting veel beteekenis. ENGELAND. Verdediging van Hore Belisha De minister van oorlog. Hore Belisha, heeft te Plymouth een redevoering uitge sproken. waarin hij zich keerde tegen de op hem gerichte aanvallen. Hij zelde o.m.: Toen spreker 19 maanden geleden aan het departement van oorlog kwam, rappor teerden de militaire adviseurs, dat het leger „insolvent" werd, zoowel in het bin nenland als in zijn vermogen om detache menten naar overzeesche garnizoenen te zenden, In 1936/37 waren nog geen 23000 recruten in dienst genomen. Geraamd wordt dat omstreeks 40.000 re cruten in het loopende begrootingsjaar in dienst gesteld zullen zijn. Men krijgt thans een vee! höogeren standaard voor de offi ciersrangen. Gedurende dertig jaar was de hoofdza kelijke organisatie van het leger practisch ongewijzigd gebleven. Deze organisatie is thans geheel gereorganiseerd in alle for maties en eenheden. Het territoriale veld leger is langs dezelfde lijnen hervormd als het geregelde leger, waarbij veel verande ringen, aanpassingen en nieuwe plannen ten uitvoer moesten worden gelegd. Met een personeel van 200.000 man ls het thans dichter bij een volledige weermacht dan ooit in de geschiedenis. De afdeellng voor de leveringen aan het departement van oorlog ls ook volledig ge reorganiseerd en doet thans werk van on vergelijkelijk grooter verscheidenheid en uitgebreidheid, dan eenige regeeringsaf- deeling in vredestijd. Eenige der genomen maatregelen moes ten drastisch zijn. Men bewijst de natie geen dienst wan neer men haar een te schitterend beeld voorhoudt van haar kracht, nog veel min der echter, wanneer men het beeld opzet telijk in donkere kleuren afschildert. Ten tijde van de September-crisis was de lucht- afweerorganisatie geenszins volledig. Sedert de crisis echter heeft men voorzien in meer uitrustingsstukken, meer vaste geschuts- plaatsen gebouwd en maatregelen genomen om de luchtafweerultrusting te allen tijde paraat te doen zijn, om doeltreffend op te treden. De cijfers van de versterking der weer 4753 Na 5.30 uur Tel. 4254 of H. Rijndijk 60. (Ingez. Med.) macht in 1938 zijn thans bekend gemaakt. Ten aanzien van de luchtmacht merkt men op, dat In de periode van April tot Decem ber het programma, dat in Juli j.l. ls aan gekondigd door Klngsley Wood tot in dienst nemen van 31.500 man, met 450 man is overschreden. Slechts 400 piloten in kort verband moeten nog in dienst worden ge nomen, zooals onlangs is medegedeeld. Dit zal voor April van dit jaar zijn geschied. Sedert April 1938 hebben bij het leger 28.300 man dienst genomen, tegen 18.990 in dezelfde periode van het vorige jaar. De vloot heeft eenlgq moeilijkheid on dervonden bij het in dienst nemen van be kwaam technisch personeel, doch honder den jongens staan op de lijt voor andere diensten, zoodat men verwacht, dat in het komende jaar de sterkte van de marine zal worden gebracht op 119.000 man. Het recruteeren voor de marinelucht macht is 1 Januari begonnen. BELGIE. De ministerraad heeft gisteren vergaderd over de kwestie Burgos, nadat vandaar ant woord was gekomen. Een lid der regeering verklaarde na afloop'. „Ik heb den Indruk, dat de zaak geregeld wordt. Spaak zal trouwens een uiteenzet ting geven over dezê aangelegenheid in de commissie voor buitenlandsche zaken. Ik geloof, dat voordien de zaken zullen zijn geregeld". „Van socialistische zijde?" vroeg men vervolgens. „Van socialistische zijde zoowel als van katholieke en liberale zijde", luidde het antwoord. DUITSCHLAND. Oud ijzer moet bewaard worden. Goering heeft het arbeidsfront opgedra gen in alle ondernemingen over te gaan tot een inzameling van oud ijzer en ander oud materiaal ten behoeve van do metaal- I industrie. Casino-Theater. Twee groote Fran sche films vormen deze week een uitgelezen programma. „Les pirates du rail" 'Spoor wegpiraten) is een uiterst boeiende film van het harde leven van de Franschen. die in dienst van de spoorwegmaatschappij in China een moeilijk bestaan leiden tegen de Chlneesche bandieten. In de stad Kay- Voen ls een paniek ontstaan door de roo- versbende van Wang, die den spoorweg wil bezetten. Ingenieur Pierson is verantwoor delijk voor den normalen gang van zaken aan de lijn. „De treinen moeten passee- ren" is zijn devies, zelfs wanneer Chinee- sche bandieten een aanval op de treinen beramen. Door deze plichtsbetrachting komt zijn eigen vrouw in moeilijkheden, en valt in handen van generaal Tsjoe-King, een halfbloed met een blanke huid. maar met het innerlijk van een Chinees. Hij is een bondgenoot van Wang. Slechts Pier son kan zonder gevaar met Wang onder handelen. omdat hu hem vroeger een groo- ten dienst bewezen heeft en zij thans '-'oedbroeders zijn. Dezen Wang weet Pierson er toe te brengen, generaal Tsjoe King te achtervolgen, die de vlucht heeft genomen naar de Pagode der Vijfhonderd C-nicën Bij een aanval op de Pagode w.rdt Wang gedood en deze laat in zijn sterven suur Pierson beloven, hem te wre ken. Een achtervolging van Tsjoe King wordt oo touw gezet; hij wordt gevangen ge-o—er» en mevrouw Pierson bevrijd. Erich von Stroheim is de Chineesche p- - -1 Tsjoe-King, koelbloedig en sluw en më' menig fijn trekje in zijn spel Inge nieur Pierson speelt Charles Vanel, even- ee;is één der kopstukken van de Fransche cinematografie, terwijl Inkuinoff met zijn Aziatischen blik de rol van Wang vertolkt. „Begeerde vrouwen" heeft als achter grond de reede van Toulon, één der groot ste Fransche oorlogshavens. Er zijn vele geslaagde fotografische momenten in deze film, welke vervaardigd is naar den roman van Claude Farrère. Madeleine Renaud vervult de hoofdrol. Rex-Theater. „Rubber" is dè film van het plantersleven geworden, welke zich op Sumatra's Oostkust afspeelt, in Deli, waar mevr. Szekely-Lulofs haar roman doet leven in dat bijzondere planterswereldje. En al moge de film zich ten opzichte van den roman wel eens eenige vrijheid veroor loofd hebben, de bekende figuren en situa ties laten zich toch dadelijk herkennen. Als middelpunt „staat" in dit Indische verhaal Meesters, het toonbeeld van den rechtge- carden Delischen planter, de harde werker, die weet te treffen door een enkel gebaar, door een enkelen blik. En om hem heen zijn de overige figuren gegroepeerd, de beide van Laers. de Rus Ravlnsky. de Wa- lendijks. die zich met meer dan gewone i toewijding aan hun taak gegeven hebben, zoodat we constateeren kunnen dat qua spel deze film een voorname plaats in neemt onder de producten van vaderland- schen bodem. Nog grootere kwaliteiten hebben we echter aangetroffen In de foto grafie, vooral in de buitenopnamen. Rut ten en de Meester, de makers van deze film, hebben ongetwijfeld zich van hun beste zijde laten zien; dat blijkt voortdu rend b.v. uit het plantersfeest met het ge maskerd bal. uit de scènes in de club. en zeer sterk uit de voortreffelijk opgenomen amokloop. Dit is wellicht het hoogtepunt uit de gansche film. Prachtig teekent de spanning zich af op het gelaat van dien amoklooper en zuiver is de climax. We zou den nog meer goede momenten kunnen memoreeren, doch laat ons volstaan, met te wijzen op de geslaagde regie en fotogra fie. Jules Verstraete is Meesters en hij speelt hem grootsch. Frits van Dongen, Enny Meunier en Georges Spanelly vullen de „cast" verder aan. De tweede film ls een spannende aan eenschakeling van avonturen van een de tective Jack Holt speelt de hoofdrol ln deze „Geheime schuilplaats." Lido-Theater. „Dertien Lanciers" is de titel van Lido's hoofdfilm. In het begin van de geschiedenis zijn er echter maar tien lanciers; het zijn soldaten die na vol brachten diensttijd aan de grenzen, met groot verlof huiswaarts keeren, naar de binnenlanden van Afghanistan. Het wordt een buitengewone moeizame tocht. Onderweg krijgen de lanciers nog gezelschap van een commandant van een grenspost met zijn vrouw en een geoloog, zoodat de dertien vol zijn. De weg naar huls leidt dwars door onherbergzame woestijnen. Om de lanciers heen is zand, niets dan zand, dat bij het opsteken van den wind, golft en rimpelt als het water van een onmetelijken oceaan. En dan is er verder de stilte, de beangstigende stilte van de verlaten eenzaamheid. De comman dant kent de route en zal de kleine expe ditie van bron tot bron leiden, doch de eerste waterput, die bereikt wordt is bijna uitgedroogd en met de volgende is het niet beter gesteld. In de woestijn is echter wei nig water beter dan geen water en men besluit dan ook niet te vertrekken voordat de paarden gedrenkt zijn en de veldfles- schen gevuld. Het oponthoud wordt den lanciers echter noodlottig, want voor er voldoende water ls opgevangen, naderen honderden Af- ghaansche roover, die de reizigers omsin gelen. Haastig worden borstweringen opgewor pen en tegenstand geboden. Het zon er ech ter voor de lanciers hopeloos hebben uit gezien indien zij onder het zand niet een paar moderne machinegeweren voorzien van voldoende munitie hadden gevonden. De aanvallende bende vindt een warmer onthaal, dan zij had verwacht, doch ook de verdedigers hebben het zwaar te verant woorden en ten slotte ls er nog slechts één lancier over. Hij denkt er niet aan den on- gelijken strijd op te geven en als het met hem gedaan schijnt komt een regiment ca valerie in vollen galop aanzetten Fotografisch staat de film „Dertien lan ciers" op een zeer hoog plan en ook wat het spel betreft doet zij niet onder voor een van haar voorgangers, die een soort gelijk onderwerp behandelde. Voor de pauze wordt de Amerikaansche film „In de maneschijn" vertoond. Luxor-Tlieater. Het talent van Da nielle Darrleux is bekend bij leder, die re gelmatig kennis neemt van wat er op film gebied wordt uitgebracht. Niettemin is fei telijk iedere nieuwe prestatie van haar weer een verrassing! In de film „Misbruik van vertrouwen", is zij een Jeugdige Pari- sienne, genaamd Lydia, die geen ouders meer heeft en door den dood van haar grootmoeder volkomen uit haar evenwicht geslagen is. Als er bovendien geen geld meer ls om haar studies in de rechten voort te zetten, ja weldra ook het benoo- digde ontbreekt voor onderdak en voeding, raakt zij aan het zwerven door Parijs in ee.n hardnekkige, doch tenslotte hopelooze poging om ergens een behoorlijke betrek king te vinden. Hongerend, wanhopig, en geschokt door het van alle zijden dreigen de verderf der wereldstad, komt Lydia bij een vriendin, die plotseling geïnspireerd wordt door een geïllustreerd verhaal uiteen oud boek, dat zij vond in haar vadert win kel, en haar het voorstel aan de hand doet zich uit te geven voor de dochter van 1 een man (Jacques Fernay te Versailles), die vele Jaren geleden door zijn jeugdige echt- genoote in den steek werd gelaten en later is hertrouwd. Lydia weigert verontwaar digd, maar als de nood steeds hooger stijgt, besluit zij de kans te wagen. En de poging lukt, lukt zelfs zoo goed dat de heer Fernay een beroemd schrijver, overmand wordt door Jeugdherinneringen en onmiddellijk maatregelen treft zich over het meisje te ontfermen, daarbij alles vertellende aan zijn vrouw, die hem steunt in die moeilijke oogenblikken. Allengs komt bij Lydia echter de wroe ging, terwij] tegelijkertijd verschillende uitlatingen van anderen twijfel wekken bij mevrouw Fernay, die ln alle stilte een on derzoek instelt en aldus achter de waar heid komt Voordat het zóóver ls, heeft Lydia inmiddels haar meestertitel behaald en ln tegenwoordigheid van haar nieuwe kennissen houdt zij haar eerste pleidooi ten gunste van een arm meisje, dat zich voor een ander heeft uitgegeven om op die wijze warmte en eten en een beetje geluk te vinden. Dat pleidooi is het hoogtepunt uit deze film! Danielle Darleux' spel moge tevoren reeds vele goede kwaliteiten heb ben, bij die scène in de rechtszaal bereikt het een zeer groote hoogte. Op diep ont roerende wijze pleit zij niet alleen voor het vreemde meisje, maar ook voor zichzelf en er zullen weinig actrices zijn, die deze prestatie kunnen evenaren. Dat zij het pleidooi wint. zoowel voor den rechter als bij haar zelfgekozen „familie" volgt vrij logisch uit den loop van het verhaal. Het doet overigens weinig meer terzake, omdat na deze magnifieke scène, even fijn men- schelijk gespeeld als geregisseerd, geen cli max meer mogelijk is. Charles Vanel (als Fernay) en Valentine Tcssler (als diens echtgenootei passen prachtig ln dit kader van uitstekende artlsten. De film heeft verder de vaart en het temperament, welke men kent uit zoo menige andere belang rijke Fransche film. In het voorprogramma brengt Luxor een geestig Dultsch blijspel „Moderne meisjes" met Leo Slezak (die overigens een klein rolletje heeft), Hans Söhnker, Ingrid Berg man en Sabine Peters. Het Trianon-Theater handhaaft „Robin Hood" op zijn programma, hetgeen wel ln de lijn der verwachting lag. Ook de voor film „Welkom vreemdeling" is dezelfde.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2