STADSNIEUWS Het 125-jarig bestaan van „het Vierde" ZATERDAG 7 JANUARI 1939 No. 241 67j Ethnologen vergaderen te Leiden BAL H. J. VISSER HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang DAGBL AD VOOR LEIDEN EN "OMSTREKEN" Burgerij biedt huldeblijk aan In het Rijksmuseum voor Volkenkunde Mr. W. de Clercq Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht De Ijsbaan morgen geopend LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljm per 3 maanden f. 3.35 per week .J.....f.0.1S Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd>' Foto van Vliet. De trommelslagers van 4 R.I. waren hedenmorgen wat trotsch op de fraaie, zooge naamde Swing-parade-trommels, welke de burgerij aan het regiment aanbood. Men ziet hen hierboven met hun nieuwe instrumenten; de vier klaroenen zijn het ge schenk der officieren. De herdenking van het 125-jarig bestaan van het 4de regiment infanterie is heden morgen ingezet met een geschiedenisles in de gymnastiekzaal der Morschpoortkazerne. waar kapitein A. J. R. Vos voor het geheeie regiment de historie heeft uiteengezet. Om 11 uur stond de troep met het vaandel op toet Schuttersveld opgesteld onder com mando van majoor P. D. Ravelli. die het ■regiment presenteerde aan den comman dant overste K. D. Buurman, die vervolgens het regiment inspecteerde. Vervolgens was het woord aan den heer W. van der Laan, die namens de burgerij een huldeblijk aanbood. Spr. herinnerde er aan hoe zich op insti gatie van de Contactcommissie der vereeni- gingen op nationalen grondslag een com missie had gevormd teneinde gelden in te zamelen om op dezen voor het regiment zoo gewichtigen dag namens de burgerij een geschenk te kunnen aanbieden. Helaas, de tijden zijn voor velen zwaar en op de be zittende klasse wordt veelvuldig een beroep gedaan om den nood van hun medemen- schen te helpen lenigen. Desondanks slaagde de commissie erin een flink bedrag bijeen te brengen, waar voor vier fraaie, diepe tromimeis met bijbe- hoorende zwartwitte bandeliers werden aan gekocht. Spr. uitte den wensch, dat de trommels vele jaren een sieraad van het regiment zullen vormen en 'blijvend zullen getuigen van de waardeeriirg der burgerij voor de aanwezigheid van „toet Vierde". Namens de officieren van het regiment Ibood kapitein J. C. Wagtendonk eén viertal signaalhoorns aan. Trommels en klaroenen werden geleverd' door de firma Guldemond alhier. Overste Buurman aanvaardde belde ge schenken met woorden van dank. „Het Vierde" heeft vele garnizoensplaatsen ge had, doch geen met zulk een beroemde ge schiedenis als de Sleutelstad. De historie van Leiden uit de dagen van het Beleg be vat evenwel een les, welke ook voor den tegenwoordigen tijd .geldt: n,l„ dat een on voldoend voorbereide verdediging onnoodlge en zeer zware offers vraagt. Overste Buurman dankte de burgerij voor haar geschenk en de officieren eveneens voor hun klaroenen, zoomede de aawezigen voor de betoonde belangstelling. Tot besluit werd voor den regimentscom mandant en de autoriteiten gedefileerd. Onder de laatsten bevonden zich om. het dagelijksch 'bestuur der Contact-commissie, de heeren mr. Briët, Geelkerken en Mulder, de commissie voor het huldeblijk, de heeren W. v. d. Laan. W. J. Kriek. W. Briët en J. C. Elsgeest. de voorzitter der reünisten van 4 R. I., overste M. van Mens, kapitehr-ter- zee F. Lugt. namens het Genootschap voor Uniformkunde en Traditie en namens „Ons Leger", majoor A. Goldberg en kapitein J. C. Wagtendonk namens de reserve-officie- ren en vele anderen. De Buurtcommissie Oude VestOude Sin gel zal deze straten a.s. Maandag tijdens het défilé in de morgenuren door versiering met vlaggetjes een feestelijk aanzien geven. Wij wekken onze stadgenooten op om aanstaanden Maandag ter gelegenheid van dit jubileum de vlag uit te steken! Heden werd in het Rijksmuseum voor Volkenkunde alhier onder voorzitterschap van prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong de jaarlijksche bijeenkomst gehouden van de beoefenaars der ethnologische weten schap in ons land. De belangstelling was dit jaar bijzonder groot; er waren 115 deel nemen:. Mededeeling van dr. A. C. Kruyt Dr. Alb. C. Kruyt, de bekende gewezen zendeling-leeraar onder de Toradja-stam- men In Centraal-Celebes deed als eerste spr. een mededeeling over „De Karbauw in de Toradja mythe". De heer Kruyt wijst er op, dat onder de mythen der Toradjas een groep verhalen voorkomt, waarin een buf fel de hoofdrol vervult. Na gewezen te hebben op de trekken, die aan een maanmythe doen denken, noemt de spreker datgene in het verhaal op, dat op initiatieriten betrekking heeft. Voordracht van den heer J. W. van Nouhuys. Vervolgens sprak de heer J. W. van Nou huys, oud-directeur van het Museum voor Land- en Volkenkunde en Maritiem Mu seum „Prins Hendrik" te Rotterdam, over „De betrekking tusschen het Anker en het vóór-Christelijk Kruis als religieus sym bool". Als uitgangspunt nam hij zijn in het tijdschrift Nederlandsch Indië Oud en Nieuw (jrg. 1925/26),, gepubliceerde onder zoek over Oostersche ankervormen. Daarin had hij de stelling verdedigd, dat in tegen stelling tot de meening der archaeologen de zeevaarder der Oudheid ook vóór de zesde eeuw v. Chr. wel degelijk een anker ge kend hebben, nl, een met steenen bezwaard gelijkarmig kruisanker. Deze opvatting, welke in de kringen van de beoefenaars der maritieme geschiedenis de aandacht trok en ten deele reeds werd aanvaard, zal volgens spreker voor verschillende teksten der oude geschiedschrijvers een betere in terpretatie mogelijk maken. Maar tevens werpt deze zienswijze vermoedelijk een verrassend licht oo den eigenlijken oor sprong van het vóór-Christelijk kruissym- bool, dat o.a. volgens de publicaties van den Franschen geestelijke Ansault In verschei dene landen het begrip „behoud" of „red der" heeft aangeduid. Spreker wijst aan de hand van verschillende lichtbeelden op de waarschijnlijkheid van een oorsprong van dit kruissymbool uit de afbeelding van het genoemde oude kruisanker of meer mo derne vormen ervan. Over de juistheid van sommige der gegevens kunnen echter alleen de philologen beslissen, wier belangstelling hij dan ook voor deze zaak oproept. De onderzoekingen van dr. B. A. G. Vroklage. Als derde spreker in de ochtendvergade ring voerde dr. B. A. G. Vroklage, S.V.D., professor aan het Theologicum te Teterin- gen, het woord en wel over zijn „Ethno- loglsch en anthropologisch onderzoek in Beloe (Centraal Timor)". Spreker behandelde in deze voordracht het gebied Beloe van Centraal Timor en besprak in hoofdzaak de sociale organisa tie van de daar wonende bevolking. Den toestand in Zuid-Beioe acht hij van groot belang voor een inzicht in de geheeie Beloe-cultuur. Lezing van den heer D. v. d. Meulen In de middagvergadering hield de heer D. v. d. Meulen, assistent-Resident, oud- zaakgelastigde der Nederlanden te Djed- dah, een voordracht over „Het wonen in bergland, wadi's en woestijnen van Zuia- Arabië". Arabië is ondanks het feit, dat het omringd is door wereldverkeerswegen, een der minst bekende en geëxploreerde doelen der wereld. In het bijzonder gold dit voor Zuid-Arabië. In de laatste 10 jaren is meer van dit gebied bekend geworden, vooral van de grootsche en veelvormige bouwkunst in deze streken. Uit de woonhuizen, burchten, paleizen, cultusgebouwen en monumenten van een land kan men veel afleiden om trent zijn geschiedenis, levensomstandig heden, zijn strijd om het bestaan, den in vloed ondergaan van andere volken, zijn hoogte van cultuur, maatschappelijk leven e. d. Een groote serie typeerende opna men illustreerde sprekers betoog, dat een ongekende wereld van verrassende schoon heid en van rijke mogelijkheden voor ver dere studie en ontdekking toont. Voordracht van prof. C. Hentze. Tenslotte sprak prof. C. Hentze, hooglee raar te Gent, over het onderwerp: „Tijger demon en vooroudercultus in Oud-China en hun circumpacifische verspreiding". Hij vroeg aandacht voor een Chineesch mon ster-masker. dat sedert het Song-tijdperk als T'ao-t'ieh bekend is, en dat, in allerlei variaties een tijger vertoont, die een mensch voor zich houdt op zulk een wijze, dat deze uit den open muil van het dier schijnt te komen, terwijl de tijger tegelijkertijd het menschelijk wezen beschermend met zijn pooten omklemt. Gewezen wordt op de cos- mologische beteekenis van deze voorstelling en op het verband met voorouder-cultus. Men vindt dezelfde motieven ook in ver schillende deelen van den Indischen Archi pel, Nieuw-Guinea, langs de kust van N. en Z. Amerika en in Siberie: ook zijn ze ken schetsend voor precolumbische hoogcultu- ren. Het gaat hier om een cultuurhistorisch belangwekkend verschijnsel, dat wellicht uitging van een Chineesche cultuur in het Zuiden of aan de kust (Yue-cultuur?). Het gaat gepaard met vierkantbijl en schou derbijl, met akkerbouw, schedeloffers en ook dikwijls, met megalithculturen. Tegelij kertijd staat het in verband met de z.g. herlevingsdrama's bij gelegenheid der ini- titatie. Het wordt dan verondersteld, dat de candidaat „sterft" (hij wordt door een monster verslonden) en in een andere ge daante „herleeft" (het monster spuwt hem uit). Ook deze herlevingsdrama's zijn ty pisch voor de pacifische culturen. De belangrijkheid van de voordracht van dr. Vroklage werd verhoogd door een ten toonstelling van de door hem tijdens zijn studiereizen in Timor en Flores verzamelde ethnographica. Deze collectie bestaat uit een 300-tal voorwerpen, waaronder vele oude en zeer waardevolle stukken. Na afloop bezichtigden de deelnemers het nieuwe Rijksmuseum voor Volkenkunde. Als bijzondere aantrekkelijkheid was in een afzonderlijk kabinet een collectie Grieksch- Boeddhistisehe plastieken tentoongesteld, die door den Franschen archaeoloog Jean Barthoux gedurende zijn wetenschappelijke missie naar Afghanistan in het jaar 1926 opgegraven zijn in de omgeving van Hadda bij de N.W. grens van Britsch-Indië. Deze plaats was een Boeddhistisch bedevaarts oord. waar zooals uit de beschrijvingen van Chineesche pelgrims blijkt, een duizendtal stoepa's stond ODgericht ter nagedachte nis van Boeddhistische heiligen of voor het bewaren van relieken van den Boeddha. Deze collectie bevat, naast eenige buitenge woon fraaie Boeddha-koppen, een aantal uit volkenkundig oogpunt zeer belangrijke, groteske figuren, die sterk doen denken aan de reliefs van gnthtsche kathedralen. Ze is door den heer Barthoux voor korten tijd aan het Museum in bruikleen afgestaan. INWIJDING NIEUWE ACADEMIE- VLEUGEL. Op Vrijdag 20 Januari zal de plechtige inwijding van den nieuwen vleugel van het Academ ezebouw Dlaats vinden. Te 14 u. 30 zal een bijeennkomst voor genoodigden en studenten in het groot auditorium worden gehouden, waarna gelegenheid bestaat tot bezichtiging van het gebouw. HEDEN 3—6 UUR PLAATSBESPREKEN STADSGEHOORZAAL. 6556 (Ingez. Med.) A.S. MAANDAG 25 JAAR ADVOCAAT. BINNENLAND. Honderd jaar fotografie (4de Blad). Jaarvergadering Ned. Chr. Reisvereeniging (Binnenland. 4e Blad). Ijsbergen bij Harderwijk iBinnenland, 4* Blad). Is coupeeren van paardenstaarten gelijk aan mishandeling? (Rechtzaken, 3e BI.), Mr. W. de Clercq. A.s. Maandag zal het 25 jaar gleden zijn, dat mr. W. de Clercq, voor den Hoogen Raad der Nederlanden werd beëedigd als advo caat en procureur. Mr. de Clercq behaalde zijn meesterstitel aan de Leidsche Universiteit en vestigde zich ongeveer 24 jaar geleden hier ter stede als advocaat en procureur. Sinds verschei-1 dene jaren is hij geassocieerd met mr E. J Gelderman. Hij is voorts gedurende meer dan 23 jaar, eerste secretaris van de Leidsche Ambachts school en sedert kort na de oprichting voor zitter van het plaatselijk Avro-Actie-Comite. Een aantal Leidsche advocaten biedt hun jubileerende confrère a.s. Maandag in café restaurant „In den Vergulden Turk" een maaltijd aan. AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt - Prijshoudende stemming Nauwelijks veranderd koerspeil - Ame- ka hooger - Beleggingsmarkt kalm. EEN GOUDEN JUBILARIS. f Bij de firma Eduard IJdo. Zooals wij reeds in ons blad van 2 Ja nuari jl. berichtten herdenkt de heer Chr. W. de Graaf heden den dag, waarop hij voor 50 jaar bij de N.V. Boek- en Steen drukkerij Eduard IJdo in dienst trad. Waar deze jubilaris bijna sinds de oprichting dezer firma bij haar in dienst is geweest, spreekt het van zelf, dat deze dag niet onopgemerkt voorbij zou gaan. Hedenmorgen werden de heer de Graaf en zijn familie van huis gehaald en in de hem zoo welbekende lokalen, door het vol tallige personeel ontvangen Allereerst werd hij namens het technisch personeel bij monde van den chef. den heer J. M. Blóte, gecomplimenteerd. In een hartelijke toespraak prees deze spreker de groote werklust van den jubilaris en getuigde van de kameraadschappelijke samenwerking in de fabriek. Namens het personeel werden den jubilaris eenige practische cadeaux aangeboden onder bijvoeging van een fraai uitgevoerde oorkonde, ontworpen door den artistieken medewerker der firma, den heer Bredow. Vervolgens sprak namens het. administra tief personeel de procuratiehouder, de heer Staal. In een van groote sympathie getuigende toespraak prees ook deze spre ker de vele goede eigenschappen van den jubilaris en bood hem namens de admini stratie gelukwenschen aan. welke eveneens vergezeld gingen van een stoffelijk blijk van belangstelling. Vervolgens werden de jubilaris en zijn familie door de directie en commissarissen ontvangen in het restaurant „In den Vergulden Turk". De heer N. G. Spaar garen, wensdhte hier den jubilaris van harte geluk namens de commissarissen der N.V. waarop de directeur, de heer J. W. IJdo Ezn. gelegenheid kreeg den jubilaris te feliciteeren. Spreker gewaagde van de groote waardeering. welke ook sprekers vader voor den jubilaris had en prees den ijver en werklust van den heer de Graaf, wien hij een enveloppe met inhoud over handigde. Spreker heeft gemeend deze huldiging in de „Turk" te moeten voortzetten, omdat hij het geheeie personeel, dat zich inmiddels hier verzameld had. getuige wilde doen zijn van de hooge onderscheiding, welke den jubilaris te beurt is gevallen. Op ver zoek van den Burgemeester die door ambts bezigheden. zeer tot zijn spijt, verhinderd was dit persoonlijk te doen, deelde de heer IJdo mede. dat het H. M. de Koningin behaagt! had den jubilaris de bronzen medaille toe te kennen verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Ook het loffelijk getuigschrift voor 50-jarigen trouwen dienst van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel werd den jubilaris uitgereikt; de gouden medaille der Maatschappij werd den heer de Graaf reeds bij zijn 40-jarig jubileum geschonken. Diep ontroerd heeft de jubilaris de ver schillende sprekers bedankt. Nadat eenige ververschingen waren aan geboden. waarbij menige herinnering uit den „goeden ouden tijd" werd opgehaald, was het officieele gedeelte dezer herden king beëindigd. BUITENLAND. De Engelsche ministers zullen op reis naar Rome te Parijs de thee gebruiken (Bui tenland, le Blad). De Hongaarsch-Tsjechische grensinciden ten (Buitenland, le Blad). Beide partijen in Spanje melden vorderin gen (Buitenland, le Blad). Wil Engeland Japansche goederen belasten? (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Voor Zeeland, Noord- en Zuid-Hol land: Krachtige tot matige Zuide lijke tot Zuidwestelijke wind. Be trokken tot zwaar bewolkt, mooi weer met tijdelijk regen. Voor Noord-Brabant, Utrecht, de Veluwe en het NoordoostenMatige wind uit Zuidelijke richtingen, be trokken tot zwaar bewolkt, wel licht eenige regen. Lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. Voor de Oostelijke provincies: Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag. In den nacht wellicht nog lichte vorst, overdag lichte dooi. Het bestuur van de Leidsche IJsclub deelt ons mede. dat indien het vannacht eenigermate vriest, de ijsbaan zeer waarschijnlijk morgenochtend geopend zal worden. GEREFORMEERDE KERK. Zondagavonddiensten in het Morschweg- kwartier. In verband met de kerkelijke positie van. de bewoners van het Morschwegkwartier heeft de kerkeraad der Geref. Kerk in be ginsel besloten om een proef te nemen met de instelling van een dienst des woords in deze omgeving. Vermoedelijk zullen deze diensten, die alleen voor de Zondagavondbeurten gelden, in het Evangelisatiegebouw aan den Morschweg worden gehouden. Door dit besluit wordt een uitbreiding aan de godsdienstoefeningen gegeven en zal voortaan van inplaats op drie op vier plaatsen des Zondags kerk worden ge houden. De res.-kap. der militaire administra tie van het korps motoraienst J. C. Ver- braaken zal. aanvangende 9 Januari, optre den als waarnemend administrateur van het 4e regiment infanterie alhier.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1