BINNENLAND - LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Zaterdag 7 Januari 1939 Het Standpunt der regeering inzake vegen van ijsbanen Moeilijkheden in de confectie-industrie Militaire Vliegve te Valkenburg Ned. Christ. Rwjvereeniging De kwestie in verband ZORGEN!!.... HOOFDPIJN!! met de uitgifte van erfpachtsgronden Treinvertraging De tariefmachtigingswet CORRESPONDENTIE De Gouwzee goed berijdbaar. GLETSCHERS BIJ HARDERWIJK. Het bestuur van de ysvereeniging „Olym- pia" te Monnikendam deelt ons mede. dal de baan naar Marken in goede conditie verkeert Op de Gouwree heeft men vele tentjes opgesteld, die met vlaggetjes zijn versierd. Op de fiets van Stavoren naar Enkhuizen. Uit Stavoren kwamen te Enkhuizen gis termiddag 10 personen aan. die den tocht over het IJsselmeer per rijwiel hadden ge maakt. Het ijs bleek overal vlak en goed berijdbaar te zijn. Om ongeveer 4 uur heeft het gezelschap den terugtocht weer aanvaard. Sedert 1929 is het maken van een dergelijken tocht niet mogelijk ge weest. Hel aanleggen van ijsbanen. Op vragen van het Eerste Kamerlid Pol- lema betreffende den toestand dei' ijswe- gen in de provincie Friesland en het ge brek aan baanvegers daarop, hebben de heeren van Boeyen. minister van Binnen- landsche Zaken, en Romme, minister van Sociale Zaken geantwoord, dat er inder daad bezwaar is gemaakt tegen het opne men van een post op de begrooting van verschillende Friesche gemeenten voor onderhoud van ijswegen. Dit is geschied eensdeels uit overweging, dat de beschik bare middelen geen ruimte laten, gelden beschikbaar te stellen voor voorzieningen, Verwacht wordt, dat Harderwijk zich nog een dag of vier in deze ongewone beziens waardigheid zal kunnen verheugen Schepen op het IJsselmeer. De sleepboot „Zeemeeuw", welke met de post en een 25-tal reizigers gistermorgen om zeven uur van Urk naar Kampen ver trok. bereikte door zwaar ijs om half twee Kampen. De postboot „Von Geusau" be reikte Om half vier Kampen De twee sleepbooten „Jama" en „Mer- euur" welke gistermorgen om zes uur naar het schip .IJsselstroom" dat tusschen Urk en Enkhuizen in het ijs bekneld zit. ver trokken. moesten terugkeeren. Op ongeveer 3 K.M. ten Westen van de haven was het ijs niet te breken. De dikte van het Ijs bedroeg ongeveer 35 c.M. Het beurschip „Eben Haezer", dat de beurtvaart UrkKampen onderhoudt, en trachtte Kampen te bereiken, kon wegens het stukslaan van de roerketting niet ver der en keerde in de haven van Urk terug VOORTDUREND GEBREK AAN PERSONEEL. Zeer nadeelige invloed van den jongsten maatregel van minister Romme verwacht. (Van een G.P.D.-redacteur) Zooals bekend, heeft de minister van So ciale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme. be- - sloten om voortaan voor hetgeen de meis- ies uit gezinnen, waarvan het hoofd werk- anderdeels omdat de uitgaven, welke ge- v,„icun„panii,fl„ „,-ko;w uitgaven, welke ge acht kunnen worden tot het verzorgings gebied der gemeenten te behooren, zoo weinig of althans ongeregeld voorkomen, dat het niet verantwoord is, hiervoor re gelmatig bedragen op te nemen in den aan de gemeenten toe te kennen steun of bij zondere bijdragen. De zorg voor ijsbanen en ijswegen ten •behoeve van het toerisme behoort in het algemeen te worden overgelaten aan hen, die van deze banen en wegen gebruik maken, terwijl de taak van de gemeente lijke overheid als regel behoort te worden beperkt tot de openbare veiligheid op het ijs. als het afzetten van wakken, het plaat sen van waarschuwingsborden e.d. tegen het uitgeven van gelden voor dit laatste doel door de gemeentebesturen bestaat uiteraard geen bezwaar. Dezer dagen is door den minister van Binnenlandsche Zaken via het college van Gedeputeerde Staten der Provincie Friesland aan de be trokken gemeente besturen medegedeeld, dat evenmin bezwaar bestaat tegen het uittrekken van bescheiden bedragen ten behoeve van de zorg, welke deze gemeen tebesturen zich vanouds hebben aange trokken, voor yswegen. welke noodig zijn. hetzij ter vervanging van het verkeer te water door slede ver voer. hetzij voor het welslagen van den Elfstedentocht. Hieruit volgt, dat wel is waar tegen pos ten als de bedoelde op de primitieve be grootingen bezwaar is gemaakt, doch dat dit niet inhoudt, dat de betrokken ge meentebesturen thans in het geheel geen uitgaven zouden mogen doen voor de ijs wegen. De ministers van Binnenlandsche en van Sociale Zaken moeten het stand punt innemen, dat de van rijkewege gesubsidieerde werkverschaffing niet in dienst behoort te worden gesteld voor voorzieningen als deze. waarvan de kos ten vanouds zijn opgebracht door par ticuliere vereenigingen en in sommige streken mede door de gemeenten, als mede door hen, die van de ijswegen en -banen gebruik maken. Het zou on juist zijn, aan deze traditie een einde te maken door hiervoor thans gel den uit het werkloosheidssubsidiefonds beschikbaar te stellen. Uiteraard zullen de ministers het toe juichen. indien voor deze werkzaamheden, het belang ook van de ontlasting der openbare kassen, zooveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van de diensten van werk* loozen en van andere gesteunden. De mi nister van Binnenlandsche Zaken heeft gemeend, dit zelfs als voorwaarde te moe ten stellen voor de toestemming aan financieel afhankelijke gemeenten tot het doen van bedoelde uitgaven Vertrouwd mag worden, dat ook de particuliere ver eenigingen. het belang van de werkloozen en van de publieke kas inziende, zich hier naar zullen gedragen. De ministers meenen, dat uit het voren staande voldoende valt af te leiden, dat de maatregelen, welke zijn genomen eener- ziids en zijn nagelaten anderzijds, zooveel als mogelijk is recht laten wedervaren aan den toestand, zooals deze vanouds heeft gegolden. Ameland weer normaal bereikbaar. Voor het eerst sedert 16 December heeft de postboot gisteren de heen- en terugreis Nes-Holwerd zonder stoornis volbracht. De vracht- en passagiersboot ..Friesland" heeft dank zij de doortastendheid van de be manning, de laatste week tonnen levens middelen. veevoeder en grondstoffen via de Zwarte Haan naar Ameland gebracht. Ijsbergen bij Harderwijk. Het IJseTmeer bij Harderwijk begint thans een waarlijk Zwitsersch aspect aan te nemen. Voor de kust hebben zich namelijk de ijsschotsen opgesta peld tot bergen, vaak twintig tot der tig meter hoog. welke een fantastisch schouwspel opleveren. Sedert den strengen winter van 1929 heeft zich een dergelijk verschijnsel niet voorgedaan. Men kan deze ijsber gen te voet bereiken en men waant er zich in een gletschergebied. loos is. met huishoudelijken arbeid ver dienen. geen loonaftrek toe te passen. Men verwacht, dat door dezen maatregel vele meisjes dienstbode zullen worden. In verband hiermede hebben wij in de kringen van confectiefabrikanten inlichtingen ingewonnen over de ge volgen, welke men van deze ministe- rieele bepaling verwacht. Ons werd met nadruk verzekerd, dat de kans niet ge ring wordt geacht, dat door deze mi- nistericele bepaling de moeilijkheden, welke reeds in de confectie-industrie bestaan, nog aanzienlijk vergroot zul len worden. Er heerscht den laatsten tijd reeds een chronisch gebrek aan personeel voor de confectiefabrieken, waardoor deze tak van industrie voor moeilijk oplosbare problemen is ge plaatst. Vaak zijn er wel voldoende or ders aanwezig, maar soms ontbreekt het personeel om deze orders uit te voeren. De directeur van een der grootste con fectiefabrieken in Nederland verklaarde ons, dat de maatregel, welke minister Romme thans voor de dienstboden geno men heeft, evenzeer noodig is voor de confectie-industrie. De laatste jaren wor den de moeilijkheden steeds grooter, want het voor dezen tak van industrie noodza kelijke wouwelijk personeel is bij lange na niet toereikend, ondanks het feit. dat er voor verschillende werkzaamheden zeer goede loonen worden betaald. Vele meisjes gaan niet werken, daar het grootste deel van hun inkomen van den steun van den vader wordt afgetrokken. Zou die aftrek niet plaats hebben, dan zou ongetwijfeld meerder personeel beschikbaar zijn. De confectiefabrikanten vreezen nog grootere moeilijkheden, daar het plan bij de Regeering bestaat om de leeftijdsgrens, waarop kinderen in fabrieken mogen wer ken, van 14 op 16 jaar te brengen. De ge volgen daarvan acht men voor de con fectie-industrie catastroohaal. Veel gespe cialiseerd werk moet reectó op zeer jeugdigen leeftijd worden geleerd, men vreest, dat verhooging van de leeftijdsgrens tot gevolg zal hebben, dat de aanvoer van nieuwe krachten vrijwel wordt afgesneden. De Bond vanConfectiefabrikanten heeft voorgesteld de leeftijdsgrens op 15 jaar te brengen, met oien verstande, dat den kinderen vanaf hun 14de jaar in speciale fabrieksscholen vakbekkwaamheid wordt bijgebracht Opvallend is het verschijnsel, dat terwijl op aanvragen om personeel voor de fabrie ken vaak geen enkele aanmelding volgt, een oproep voor het kantoor tot gevolg heeft, cat er soms wel 100 meisjes solliciteeren. terwiii deze vaak nog niet het derde deel verdienen van hetgeen voor arbeid in de confectie-ateliers wordt betaald! DE WERKZAAMHEDEN VINDEN NORMAAL VOORTGANG. JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van binnenlandsche zaken een commissie ingesteld, waarin on der zijn voorzitterschap, naast ambtenaren van de departementen van binnenlandsche zaken en iustitie. vertegenwoordigers zitt'ng hebben van de voornaamste comité 's welke zich od het terrein van het vluchtelingen vraagstuk bewegen. Het doel van de inste^in"? van deze com missi is een meer centrale beheerschinz van de vele problemen, welke zich op dit terreis voordoen en het bevorderen van een doelmatige en economische werkwijze. LAMSVLEESCH IN BLIK? Naar het „Hdbl." verneemt, heeft het de partement van Economische Zaken belang stelling voor de mogelijkheid om van even tueel uit de markt te nemen schapen een bruikbaar blikvleesch-product te maken, geschikt voor distributie aan werkloozen en behoeftigen. Proeven, genomen op verzoek van het Texelsoh Schapenstamboek, heb ben bereids aangetoond, dat mits niet te vet een uitstekend product kan worden verkregen. Voor het uit, de markt nemen en verwer ken van 10 pCt. van het aantal daarvoor in aanmerking komende dieren zou, na af trek der opbrengst van het blikvlees^h. een bedrag noodig zijn van ongeveer f. 90.000- Naar aanleiding van geruch ten, als zouden de plannen tot den aanleg van een mili tair vliegveld te Valkenburg geen doorgang vinden, heb ben wij informatie ingewon nen bij den Inspecteur der Domeinen te 's-Gravenhage. Deze deelde ons mede, dat deze geruchten absoluut on juist zijn. De ministerieele beslissing is weliswaar nog niet afgekomen, doch de voorbereidende werkzaamhe den, die tengevolge van vorst en sneeuw gedurende eeni- gen tijd gestagneerd waren, worden thans weer normaal voortgezet. Vermoedelijk is de tijde lijke stagnatie oorzaak ge weest van het feit, dat de geruchten in de wereld zijn gekomen. DE ALGEMEENE VERGADERING. Onder presidium van dr. A. v. Deursen van Groningen kwam de Ned. Chr Reis- vereenlging heden in hotel .Weimar" te Rotterdam in jaarlijksche algemeene ver gadering bijeen. De voorzitter opende hedenmorgen om 10 uur de vergadering op gebruikelijke wijze en sprak vervolgens de openings lede uit. Spr, wees er op dat in het afgeloopen jaar moeilijkheden aan de vereeniging niet werden bespaard want door de internatio nale verwikkelingen moest de vereenigings- reis naar Tsjecho-Slowakije overgaan. Toch moeten de verscherpte tegenstellingen tus schen volken en rassen de vereeniging niet ontmoedigen. Juist door haar reizen zal de vereeniging aanleiding kunnen geven tot verdiepte waardeering van de cultuur van andere volken en krachtens haar beginsel ziet zij de verscheidenheid van die cultuur als het werk Gods, die de natiën op de aarde leidt. Hierna kwamen de verslagen aan de orde. Aan dat van den secr. den heer H. A. Dijkstra, van Den Haag, ontleenen we, dat het vervlogen jaar er een van rustige ont wikkeling voor de vereeniging was. Het ledental vermeerderde van 1 Oct '37 tot 30 Sept. '38 met 579 en bedraagt thans 12722. De vereeniging telt 29 afdeelingen. Een groot aantal reizen: voetreizen, auto- reizen, Jeugdreizen en Wintersportreizen werden ook nu gemaakt. De afd. privé- reizen heeft zich sterk ontwikkeld, en steeg van 519 op 837. Het Reisblad ver scheen geregeld en gepoogd wordt het reis programma-boek te doen zijn een volledige N.C.R.V. hotelgids. Meerdere leiders-ver gaderingen werden gehouden. Het jaarverslag van den penningmeester den heer N. Schenkman van Amsterdam, maakt wat de rekening betreft, melding van een eindcijfer van f. 46.525.13 en een voordeelig saldo van f. 212.05. De balans sluit met een eindcijfer van f 33.769,75 en de exploitatierekening van het orgaan met f. 13.791.57. De verslagen benevens dat van de redactie van Ons Reisblad en het be stuursbeleid werden goedgekeurd en de penningmeester van zijn beheer gedechar geerd. De begrooting werd vastgesteld met een eindcijfer van f. 42.000. Besloten werd de volgende algemeene vergadering te Delft te houden De heeren R P. Baas te Den Haag. J. M C. B v. Dijk, te Amersfoort, J. C. Rissceuw te Den Haag en N. Schenk man werden herkozen. DE POSTZEGEL-ACTIE VOOR HET KIND AFGELOOPEN. De algemeene indruk is zéér bevredigend. De Centrale Propagonda-Commissie schrijft ons: Aan het einde van den verkoop der zegels en kaarten Voor het Kind is de algemeene indruk, dat de verkoop zeer goed is gegaan. Hoewel het geven van cijfers nog voorba rig zou zijn, kan toch wel voorspeld wor den, dat de gevraagde twee ton binnen zul len zijn en dat de opbrengst van verleden jaar zal zijn geëvenaard, misschien zelfs overschreden. De postzegels werden zeer geslaagd ge vonden, de prentbriefkaarten eveneens. Voor de serie van Anton Pieck was zelfs zóó groote belangstelling, dat velen teleur gesteld moesten worden, omdat ter plaatse geen enkele serie meer te krijgen was. VERLAGING MONOPOLIEHEFFING OP VERSCHE APPELEN. Met Ingang van 1 Februari a.s. zal de rnonopolieheffing op versche appelen wor den verlaagd van 4 tot 2 cent per kg. bruto. Deze verlaagde heffing blijft van kracht tot 1 Juli en zal beperkt zijn tot be paalde hoeveelheden uit de betrokken landen van herkomst. Aangezien de appelenvoorraad hier te lande gering is, is voor dit seizoen de hoeveelheid versche appelen, die uit de Vereenigde Staten van Amerika tegen de verlaagde monopolie heffing kan worden ingevoerd, nader vast gesteld op 20.000 ton. DE TOL OP DEN GRINTWEG NUNSPFET—APELDOORN. Gistermiddag heeft de raad der gemeente Ermelo besloten den tot od den grintweg NunsüeetAr.eldoorn in prtnciDe op te hef fen. mits het ritk en de nrovinc e elk een bedrag van f25.000 in eens uitbetalen. De tol dateert uit het jaar 1863. COMMUNIQUÉ VAN DE S D. RAADS FRACTIE TE AMSTERDAM. De sociaal-democratische fractie van den Ams.erdamschen gemeenteraad kwam gis teravond in vergadering bijeen, waarin o.a. de namen voorkwamen van haar .eden S. Rodrigues de Miranda en Z. Gulden. Alle leden der fractie waren tei vergader.ng aanwezig benevens het dagelijksch bestuur van de federatie Amsterdam der S.D.A.P. De vergadering had met groote voldoe ning kennis genomen van een krachtige en afdoende tegenspraak door wethouder de Miranda op de beschuld.ging door het dag blad .De Te'egraaf" iegens hem geuit en van een door hem tegen dit blad bij de ju tltie ingediende aanklacht Door de Miranda waren in de vergadering van 14 November 1938 tegen Z. Gulden mondeling bezwaren te berde gebracht, welke bezwaren hij. op verzoek van de fractie een ge dagen later schriftelijk had geformuleerd, zulks ook in verband met de uitgifte van erfpachtgronden. Deze bezwa ren waren door Z. Gulden schriftelijk be antwoord. Evenals de tegenspraak door De Miranda werden deze door Gulden afgelegde verkla ringen eenstemmig en onvoorwaardelijk aanvaard. Aan de stemming over dezen uit spraak der fractie namen De Miranda en Gulden geen deel. Met instemming nam de fractie kennis van een mededeeling. dat od a.s. Woensdag een vergaderlne van den Amsterdamschen gemeenteraad zal worden gehouden waarin deze aangelegenheid in het openbaar be handeld zal worden. Het raadslid, mr. F. H. C. van Wijok heeft aan B. en W. de volgende schriftelijke vra gen gesteld 1. Hebben burgemeester en wethouders kennis genomen van het artikel in het ochtendblad van „De Telegraaf', van 6 Januari 1939. luidende „Beschuldigingen tegen wethouder De Miranda en het raads lid Gulden. Onregelmatigheden bij uit gifte van bouwgronden te Amsterdam" en waarin, naast de bewering, dat bewijsma teriaal voor het geponeerde voorhanden sou zijn, twee feiten worden gereleveerd, die zonder meer voor ontkenning of be vestiging vatbaar zijn, n.l., dat de rijks recherche in opdracht van de Justitie-auto riteiten sedert eenige maanden een breed cpgezet onderzoek instelt naar de omstan digheden, waaronder in den loop der laatste Jaren erfpachtsgronden en gronden zijn uit gegeven en dat de dienst der P. W. zich buiten den wethouder om tot het college van burgemeester en wethouders heeft ge wend inzake bovengenoemde aangelegen heid, terwijl wethouder De Miranda zijner zijds een schrijven tot zijn fractie zou heb ben gericht over het optreden van zijn partijgenoot, den heer Z. Gulden? 2. Zoo ja. achten burgemeester en wet houders het dan niet van het grootste be lang deze feiten uitdrukkelijk te ontkennen of te bevestigen en zijn zij daartoe als ant woord op deze vraag bereid? 3. Kunnen burgemeester en wethouders, en zijn zij bereid, zoo inderdaad door de rijksrecherche een onderzoek wordt inge steld. inlichtingen te geven over den stand van dit onderzoek en de resultaten, die het tot nu toe heeft opgeleverd? 4. Zoo burgemeester en wethouders het niet gewenscht achten een overzicht van dit onderzoek bij de beantwoording van de vorige vraae te geven, zou het dan niet juist zijn, altijd in de veronderstelling, dat het onderzoek plaats heeft, den raad in een op korten termiin blieen te roepen geheime zitting nader in te lichten? 5. Kunnen burgemeester en wethouders erkennen, dat vaak gronden werden toe gewezen aan een kring van heden, die blijkbaar een zekere voorkeur genoten? Dr. J. B. MEENK's Zenuw-Hoofdpijnpoeders Over!.!!! 5 ct. per poeder, U blijft SLANK, FIT, FLINK. Dr. J. B. MEENK's Bloedzuiverende Ontlasting- pillen, 40 ct. per doosje. 5612 (Ingez. Med.) Tengevolge van het breken van een kop peling. is om acht uur gistermorgen een rail onklaar geraakt op het baanvak Rot terdamSchiedam, tengevolge waarvan een treinstagnatie' vkh ongeveer 40 minu ten is ontstaan. Om tien over half negen was het euvel weer verholpen en van dat moment af is de treinloop weer normaal hervat. De treinen op het baanvak Rotterdam- Schiedam konden worden geleid over vier sporen De twee zuidelijke zijn geheel ge- electriflceerd, de twee Noordelijke niet. In den regel loopen echter alle treinen, ook de stoomtreinen, over het geëlectrificeerde gedeelte. Men is gistermorgen, nadat de gebroken koppeling ontdekt was. direct be gonnen met de stoomtreinen over het Noordelijke stel rails te lelden. De electri- sche treinen moesten echter over enkel spoor worden gedirigeerd. De treinen, komende uit Amsterdam, moesten bij Schiedam wachten tot de treinen uit Rotterdam waren gepasseerd Daarna gin gen de Amsterdamsche wagens door naar Rotterdam. De passagiers, die om 8.23 uur van sta tion Delftsche Poort te Rotterdam vertrok ken, zijn het meest gedupeerd geweest. Zij kwamen ongeveer twintig minuten te laat ln de hoofdstad aan. Ten behoeve van de Haagsche, Leldsche en Haarlemsche reizigers werd op het tijdstip, dat de Rotterdamsche treinen uit Den Haag moesten vertrekken, een hulp- trein ingelegd, zoodat deze personen op tijd in de hoofdstad zijn gearriveerd. Gisteren Is afgekondigd de wet tot wijzi ging van de tariefmachtigingswet 1934. Deze wet treedt heden in'werking. AANBEVELINGSLIJST BENOEMING RAADSHEER IN DEN HOOGEN RAAD. De Hooge Raad der Nederlanden heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een lijst van aanbeveling van zes candidaten, ten einde daarop te kunnen achtslaan bij het maken der nomina.ie voor de vacature van een raadsheersplaats, ontstaan door de be noeming van den raadsheer prof. dr. B. M. Taverne tot vice-pres'dent. Deze aanbevelingslijst luidt als volgt: le, Dr. F. J. A. Hijink. raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage; 2e. dr. G van der Flier, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem: 3e prof. dr P. A. J. Losecaat Vermeer, hoogleeraar aan de gemeentelijke universi teit er raadsheer-plaatsvervanger ln het gerechtshof te Amsterdam: 4e. jhr. dr. A. K. C. de Brauw, advocaat en procureur te 's Gravenhage: 5e prof dr. R. P rleveringa hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden en rech- I ter-plaatsvervanger >n de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage: 6e. dr P. H Smits rechter in de arron- dissements-rechbank te Amsterdam. Naar wij vernemen heeft prof mr. F. G. Scheltema. die op de vqrige aanbevelings lijst van den Hoogen Raad de derde plaats heeft meenomen verzocht voor een vaca ture In dat. college niet meer in aanmer king te worden gebracht. DE STRANDBOULEVARD TE HOEK VAN HOLLAND. Een oud plan verwezenlijkt. Met den aanleg van den strandboulevard, waarvoor burgemeester Oud Maandagmor gen de eerste spade in den grond zal ste ken, doet Hoek van Holland de eerste schrede op een weg, die naar een groote ontwikkeling kan voeren. Er is een serie objecten in bewerking, die. eenmaal vol tooid zijnde. Hoek van Holland veel aan trekkelijker zuilen maken, zoowel voor dag- bezoek als voor langer verblijf of defini tieve vestiging. Reeds vanaf 1920 heeft men te Hoek van Holland plannen gemaakt voor den aanleg van dezen boulevard, doch zoo talrijk wa ren steeds de moeilijkheden, dat eerst 18 jaar later de eerste spade in den grond kan worden gestoken. Zooals bij het meeren- deel der Hoeksche plannen het geval is, zal ook de boulevard in werkverschaffing wor den uitgevoerd door Hoeksche werkloozen onder leiding van de Ned. Heide-Maat- schappij. De omstandigheden, waaronder gewerkt zal worden, laten zich zeer gun stig aanzien, zoodat men verwacht den boulevard in het seizoen 1940 in gebruik te kunnen stellen. De boulevard zal uit twee gedeelten bestaan, die in elkander over gaan en een gezamenlijke lengte hebben van bijna 1 kilometer. Het eerste gedeelte voert van het restau rant „Rotterdam aan Zee" achter de lage strandduinen langs, die zich daar bevin den, in Noord-Oostelijke richting. De eerste 400 meter alzoo op vlak land gelegen op een niveau, weinig hooger dan van het strand. Op de helft van de totale lengte, waar de lage duinen ophouden, buigt dan de bou levard naar het strand toe en loopt tevens omhoog, zoodat de tweede helft wat ligging betreft, vergeleken kan worden met den boulevard te Soheveningen. Aan weerszijden loopt over dc ee'neele lengte een tegelpad van 5 meter breedte: de riiweg, met. klinkers bestraat, heeft een breedte van 9 meter, zoodat de totale breedte niet minder dan 19 meter zal be dragen. Op het tegelpad worden banken ge plaatst, waarop de wandelaars zich kunnen verpoozen. NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS IN SPANJE. Op vragen van het Tweede Kamerlid De Visser betreffende terugkeer van Neder- landsohe vrijwilligers, behoorende tot de Internationale brigade in Spanje en in verband met het nationaliteitsverlies dezer vrijwilligers, heeft de heer Patijn, minister van Buitenlandsche Zaken, geantwoord, dat het der Regeering bekend is, dat nog een aantal vrijwilligers van Nederlandsche her komst, welke tot de internationale brigade in Spanje hebben behoord, in de omstreken van Valencia verblijf houdt. Ook al zullen deze personen in Nederland toegelaten worden op denzelfden voet als de andere vrijwilligers van Nederlandsche herkomst uit Spanje, ligt het naar het oordeel van den Minister niet op den weg der Neder landsche Regeering om maatregelen te treffen voor het vertrek van deze personen naar Nederland. Het is der Nederlandsche Regeering be kend. dat vrijwilligers van Nederlandsche herkomst, welke tot de internationale bri gade in Spanje hebben behoord, gevangen zijn genomen door troepen van generaal Franco. De vrijlating door generaal Franco van deze personen en hun terugkeer naar Ne derland is onzeker. Voor zoover der regee ring bekend, stelt ook de Poolsche wet op het zich vrijwillig ln vreemden kriigsd'<""»t beeeven de sanctie van het verlies van de oorspronkelijke nationaliteit. VERSPREIDE BERICHTEN. Aanstaanden Maandag viert de oud- mJnister, mr. dr. S. de Vries Czn., lid van den gemeenteraad van Den Haag, zijn 70sten verjaardag. N. T. d. S. to L. De door U gemaakte op merkingen vindt U meerendeels ook. z(J het dan wat beknopter, in de artikelen van den heer Van Ledden Hulsebosch. Het lijkt ons daarom overbodig ook Uw stuk nog eens te publiceeren. 2—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14