Waar de Vrouw belang in stelt Een „liefdesverklaring met vertraging Dsle Jeargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 5 Januari 1939 Derde Biad No. 24155 R A D O Xi Niets nieuws onder de zon HEI BREIWERK-HOEKJE \Ve houden van elkaar, maar VETPU1STJES Hoe we van oud nieuw maken De gebreide bedsprei ook voor het moderne interieur! Betsy zuchtte. „Ja ik weet zeker, dat we van elkaar houden, maar „Nou ja, dat ls toch voldoende. Waar maak je je dan druk om?" vroeg Kitty. „Voldoende? Maar ik kan hem toch ndei. ten huwelijk vragen?" „NouKitty lachte een beetje wijs en een klem beetje koket en zei, met een achteloozen blik op haar eigen trouwring „ik zou niet weten, waarom eigenlijk niet! Als je het maar wat tactvol inkleedt, zie je. Maar jij bent nu eenmaal hopeloos stijf en hopeloos ouderwetsch. Niks aan te doen!" Betsy kreeg een kleur en werd inwendig woedend omdat ze een kleur kreeg, want dat paste heelemaal niet bij de moderne vriendin, die bii Kitty paste. Betsy voelde zich minstens dertig en een houten klaas en dat is niet prettig. Door dat houtenklaasgevoel vergat ze zelfs. Kitty te vragen, of zij John eigenlijk gevraagd had indertijd. „Kom" zei Kitty, „ik ga maar eens. want ik ben nu zoowat een half uur later thuis dan ik gezegd had en dat is precies goed". Zr keek Betsy met een zegevierenden blik aan of ze zeggen wou .huwelijkspolitiek, lieve kind. Begrijp jij toch niet". Op den drempel keerde Kitty zich nog even om en zei over haar schouder: Kom je nu nog op Oudejaarsavond?" Betsy aarzelde, ze wist dat ze welkom was, want Kitty was een héél intieme vriendin en ondanks de chronische aan stellerij, waar ze de laatste jaren aan leed. een allerhartelijkste, lieve meid. „Nou? Vermoed je, dat hy komt?" „Weet niet" schouderschokte Betsy. „Niet zitten wacht/en en kniezen. Nooit op een man zitten wachten", etaleerde Kitty haar wijsheid. „Duskom je bij ons? John vindt het ook gezellig en mis schien komt moeder". „Schattig van jullie" zei Betsy, getroffen door den warmen toon Maar dan opeens resoluut Nee, ik blijf thuis. Laat me maar begaan". „All right" zei Kitty, „dag, baby" en ze gaf Betsy een moederlijk tikje op haar wang. Betsy keek de gezellige kamer rond. Ze woonde nu al een half jaar op dit artistieke halve flatje, maar voelde zich nog geen levenskunsteivares, in dien zin, dat ze het leven beheerschbe. Ze voelde zich, ondanks haar bloeiend uiterlijk en drie-en-twintig lentes „een houten klaas en een klein ver legen meisje". En ze la-; voortdurend overhoop met zichzelf, omdat ze dit nu juist niet wilde zi.jn. Juist nu niet! Want Kees, ja Kees hield van haar en zij hield van hem, dat stond als een paal boven water. Hij was intelligent, keurig en.nou ja. eenvoudig een schat! Maar hij zei niet veel. En wat hij zei, was van een nuchterheid.... enfin, volkomen hopeloos. „Ik zou wel weten, hoe ik met zóó iemand moest omgaan" had Kitty gezegd. Maar helaas. Betsy wist het niet Meestal zwee; zU ook maar. maar soms putte ze moed uit de gedachte aan Kitty's moderne levens kunst en dan probeerde ze, Kees een kleine avance te ontlokken. Het lukte nooit en Betsy voelde zich, na die probeerseltjes, houtenklaziger dan ooit. Eens op een dag en ze wist toch, dat de vraag hem op het hart brandde! had hy een prachtige, ongezochte gelegenheid laten voorbijgaan. En Betsy was hierover zóó woedend geworden, dat ze hem opeens op haar vertrouweUjksten toon had toever trouwd, dat ze eigenlijk verliefd was op een collega van kantoor. Dit had hem zicht baar verbaasd, maar hij scheen discretie als een eerezaak te beschouwen en was er nooit op teruggekomen. En omdat Betsy dien toestand heelemaal niet kon uithouden, had ze hem de volgen de week toevertrouwd, dat ze dweepte met den student van den overkant. Hij was na denkend en somber geworden toen hy dit hoorde maar of dit nu ter wille van den collega van kantoor of om hemzelf Betsy had er niet uit wys gekund. „Ik geloof" had ze op vertirouwelijken toon later nog eens gezegd, toen hij beha- gelyk bij haar haardje zat. „ik geloof, dat ik me over een poosje ga verloven". Hij zweeg. Vroeg niet eens met wien .Maar.ik weet niet. of hij eigenlijk wel van me houdt" zei Betsy peinzend. Hij antwoordde niet. „Wat denk je?" vroeg ze. ,Dat is erg moeilijk voor my om uit te maken" zei hy. „Hij heeft het me tenminste nooit ge zegd" besloot ze bitter. En daarmee was het gesprek uit. Betsy was op Oudejaarsavond alleen thuisgebleven „Uit malligheid, om le zitten kn ezen" had Kittv vastgesteld. Maar Kitty begreep haar vriendin heelemaal niet meer den laatsten tyd. Dat voelde Betsy dui- delyk. Ze wist niets van de verandering, die in Betsy had plaatsgegrepen; de onafhanike- hjke hoogte waartoe zal was opgestegen. Betsy had zich geschaamd over haar nederige. afwachtende houding tegenover Kees. Betsy had diep nagedacht en over wogen. dat een huwelyk waarby de liefde of tenminste de liefdesverklaringen van één kant komen 'erh nooit gelukkig kan zijn. En dus hrd ze zich vrij gemaakt, volkomen innerlijk vrij. De laatste dagen was ze bepaald gelukkig geweest, zoo'n verademing als dat gaf. En nu ging ze heel genoeglijk op haar eeuitje Oudejaarsavond houden, met een boek, een handwerk èn gebraden kastanjes met boter èn heete koffie. Daar was Kees vroeger toen ze nog met hem omging ook altyd zoo dol op eweest. Ze hadden denzelfden smaak, tot in kleinigheden. Maar vanavond kwam Kees natuurlijk niet. Toen het ongeveer tien uur was, kwam Kees tóch. Hy gaf een bescheiden tikje, stak een heel verbaasd hoofd om het hoekje van de deur en zei: .Och. ben je thuis?" Natuurlijk. Waarom niet?" vroeg Betsy eenvoudig, in haar gloednieuwe gemoeds rust. .Ja, natuurlyk. maar ik had gedacht, dat je wel uit zou gaan". Iets in Betsy jubelde: „O, dus hy heeft toch aan me gedacht!" maar dat was de macht der gewoonte. Ze drong het „iets" terug en zei: ,Jtk zit hier heeriyk in mttn eentje". ..Heb je er bezwaar tegen, dat ik je een zaamheid kom deelen?" „O nee kom gerust", „Fyn. Ik heb een Kerstkrans van thuis gekregen. Die ga ik even halen". Het werd zóó gezellig, ais het nog nooit geweest was. Betsy kon zich na vyt minu ten al niet meer indenken, dat ze van plan was geweest, den oudej aaravond alleen door te brengen. .Met is hier haast volmaakt" zei Kees en hij stopte bghagelij'k een versche p'y.p en strekte zijn voeten behagelijk uit voor het haardje. Betsy glimlachte moederiyk en pookte het vuur wat op. Kees zat daar precies, of hy er hoorde. Als een heel goed, oud vriend. Nee, toch niet heelemaal, alseen man. haar man, met wien ze al jaren getrouw was Betsy schrok van de gedacht, die ze niet dulden kon. juist nu niet. nu ze zoo heele maal innerlyk vrij was. Ze schoof de ge dachte opzij, maar die kwam daardoor na tuurlyk hardnekkig terug en bracht een sfeer van vrede en geluk mee. zooals Betsy nog nooit eerder gevoeld had. Ze kon het niet helpen, dat ze Kees aan- VÏHtfTjdcrt U onmiddellijk en 3f<foeTide ÓG3T dwe te betten met Radox. opgelost in warm tfater. Bij apothekers en erkende drdgisten f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakj?» 6406 (Ingez. Med.) keek en hy ontmoette haar blik en glim lachte. Maar toen was opeens het onrustduiveltje weer aan het spoken. Betsy werd boos. on gehoord, zooals hij daar zat net of het zoo hoorde en maar alsmaar niets zei! En opeens zei ze hard, quasi-luchtig, moedwillig een scheur makend in haar ge droomd geluk ,Jy. Ui bent natuurlyk nooit verliefd geweest hè?" .Niet zoo vaak als jy" zei hij trouw hartig. Ze keek hem met fonkelende oogen aan; „Ik?" Maar toen werd ze opeens verlegen. Want ze dacht aan al haar „bekentenissen". „O. dat waren maar kinderachtigheden" zei de schouderophalend. ..Dat geloof ik ook" zei hy. „Waarom?" „Omdat het nu al weer over is" zei hy peinzend Een klein jubelkreetje in haar hart: Als hij liefhad, zou het voor altyd zyn maar... Haar hart begon heftig te kloppen, toen ze zei: „Ik geloof, dat jy wel nooit zult trouwen". .Waarom niet?" vroeg hy. Ik weet niet" ze staarde in gedachten naar het plafond „ik kan me niet voor stellen, dat je ooit zoover komt. tegen een meisje te zeggen, dat je van haar houdt". .Maar dat is toch ook heelemaal niet noodig". vond hy. ..Niet?" vroeg ze geprikkeld, „en,... hoe moet ze het dan te weten komen?" ,J>at zou ze toch kunnen merken". Haar hart sprong op van vreugde (ja. want ze had het gemerkt!). Maar nu wachtte ze. Ze wachtte, tot hy het nu ein delijk zeggen zou. Hij zweeg. De klok tikte. Haar hart klopte Toen werd ze heusch woedend. „Och jyzei ze, ,je hebt nergens verstand van!" „Hoe dat zoo?" vroeg hy kalm. „Ik bedoel, dat je natuurlyk nog nooit het rechte meisje hebt ontmoet," zei ze langzaam, stond op en liep naar het raam. Hij antwoordde niet. En dat deed de maat overloopen. Ze keerde zich met den rug naar hem toe en boog het hoofd. Tranen drongen in haar oogen. Toen voelde ze opeens een arm om haar schouders. Héél licht, maar het vervulde haar met zulk een vreugde en trots, dat ze lachend met den voet op den grond stamp te en riep: „Kan je dan niet zeggen; ik hou van je?".... maar opeens smolt haar trots weg en ze verborg haar gezicht aan zyn schouder en fluisterde „Ik heb altyd van je gehoudenaltyd!" Hy trok haar naar zich toe. „Ik ook van jou", zei hij zacht en kuste haar Toen de klok twaalf sloeg, begrepen ze opeens, dat het Nieuwjaar was. Een nieuw jaar, dat ze samen waren binnengegaan R. DE RUYTER-v. d. FEER. Interessant model voor het verwerken van twee oninteressante jurken. Zondag: Gevulde kalfsborst Brusselsch lof Aardappelen Sneeuwpuddng m. gember. Maandag: Stamppot van boe renkool Rookworst Appelmoes met va- nillevla. Dinsdag: Capucyners Gebakken spek Gebakken uien Aardappelen Beschuit met bes sensap. Woensdag Oapucynersoep Kalfskarbonaden Stoofperen Aardappelen Donderdag: Gebakken lever Knolselderij Aardappelen Chocoladevla Vrijdag: Selderij soep Gestoofde kabel jauw Winterwortelen Aardappelen Zaterdag: Varkensribstuk Stamppot van savoyekool m. rijst Abrikozengruel VEGETARISCHE MENU'S- 1Lineencroquetben Appelmoes met Bruine boter Aardappelen Roode kool Appelkoekjes 2. Gebakken sandwiches Brusselsch lof Gewelde boter Gekookte eieren Aardappelen kaas- Dit modelletje is al bijzonder geschikt om van twee oude japonnen gemaakt te worden, als tenminste de kleuren met el kaar harmonieeren. Het aparte van dit ja ponnetje zit in het voorstuk, dat met een afstekende kleur raffia, koord of wol aan het eigenlijke jurkje wordt bevestigd. Voor de sterkte moeten echter de banen eerst aan elkaar worden gestikt. De middelste naad laten we ongeveer 10 c.M, aan den bovenkant open, We krijgen dan een splitje en maken aan weerskanten een knoopsgat, waardoor twee knoopen, op een bandje genaaid, worden heengetrokken. Het kraagje is schuin geknipt en loopt van voren in niets uit. Lezeressen, kent U dezen nieuwen steek De gebreide en gehaakte bedspreien zyn wat op den achtergrond geraakt den laat sten tyd. En wel een beetje ten onrechte! Want wat een voordeelen heeft een der gelijke sprei niet? Ze zijn schier onver woestbaar en ze kunnen met zulke prach tige motieven verwerkt worden, dat zij met de mooiste kant kunnen wedijveren. Velen meenen, dat deze spreien niet meer pas sen in onzen tijd en vinden ze wat te „mas sief en te „wit". Maar waarom zc dan niet in een mooie warme kleur breikatoen of glansgaren gemaakt? In alle kleuren van den regenboog zyn beide materialen ver- krygbaar. En het is toch ook niet beslist noodzakelyk een hééle sprei te breien of te haken! Wat een prachtig effect krijgen we niet, wanneer we slechts één lange baan maken en deze dan, by wyze van tusschen- zetsel tusschen twee banen linnen in de zelfde kleur naaien! De stof kunnen we dan afwerken met open zoomen, maar ook met den byp?„ssenden rand. Is het geen voor- beid tot navolging waard? Ook kunnen we or> deze man er de goede banen uit een oude versleten sprei nog best gebruiken. Een prachtig patroon blyft altyd de ge breide pauwenveer. Het werkt gemakkeiyk en prettig op. Vooral met de bekende bol len dunne en ook dikkere zyde krygen we een waar „kant"-festyn. Hieronder dan het recept voor de banen en den bijpassen den rand. We gebruiken bij breikatoen twee alumi nium naalden no. 3 en zetten voor iedere •baan 50 steken op, welke als volgt gebreid worden: le naald (na het opzetten): 1 st. averecht afhalen, 2 st, recht, omslaan, 2 st. recht te zamen, 42 recht, omslaan, 2 recht te zamen. 1 recht. 2e en 3e naald: 1 av. afhalen, 2 recht, omslaan, 2 recht te zamen, 40 averecht, 2 recht, omslaan, 2 recht te zamen, 1 recht. 4e naald: 1 av. afhalen, 2 recht, omslaan, 2 recht te za men, 1 recht, 3x2 recht te zamen, 1 recht 6 x (omslaan, 1 recht), 6x2 recht te za men. 1 recht, 6 x (omslaan, 1 recht), 1 recht, 3x2 recht te zamen, 2 recht, om slaan, 2 recht te zamen, 1 recht. 5e naald: als 2 en 3e naald. 6e naald: als le naald. Steeds herhalen zich deze zes naalden, zoo lang tof d« vcreischte lengte is bereikt. Voor den rand, wa-Vvan het motief ge heel gebaseerd is op de ajour-achtige stree- pen op zij van iedere baan, worden 17 st. opgezet en als volgt gebreid: le naald: 1 av. afhalen, 2 recht, omslaan, 2 recht te zamen. 2 recht, 4 x (omslaan. 2 recht te zamen), omslaan, 2 recht. 2e naald: 1 av. De beschrijving van dezen nieuwen steek, den „Ananas-steek", hebben wy gevonden in een brochure die onlangs door de „3 Suisses" Wolfabrieken werd uitgegeven Om U deze interessante brochure te ver schaffen, behoeft U slechts een briefkaart (geen brief) met Uw naam en adres te zenden aan de „3 Suisses" Wolfabrieken, afdeeling 54 te Tilburg. Plakt er boven het gewone port op de adreszijde 3 postzegels van 5 cent op. Omgaand ontvangt U dan de brochure der „24 Brei- en Haaksteken", die zeer practische voorbeelden bevat van 24 nieuwe steken. Door een vernuftig systeem van plooiing, kan men de uitleg van den gezochten steek zonder moeite vinden. Elke beschrijving van een nieuwen steek is duidelyk geïllustreerd. Schrijft vandaag nog, U zult er geen spyt van hebben. 6367 (Ingez. Med.) afhalen, naald uitbreien recht op 3 st. na, omslaan, 2 recht te zamen, 1 recht. Bij de volgende oneven naalden steeds vóór de vier gaatjes by het aantal rechte steken één steek meer breien De even naal den worden steeds gebreid als de 2e naald. Bedraagt tenslotte het aantal rechte ste ken 11, dan nog even overbreien en daar na als by de volgende (oneven) naald: 1 av. afhalen, 2 recht, omslaan. 2 recht te zamen, naald geheel recht uitbreien. By de daaropvolgende (even) naald: 10 st. recht afkanten, 14 recht, omslaan, 2 recht tc zamen, 1 recht. Hierna weer beginnen bij de eerste naald c-n dit herhalen tot een gelyke lengte is verkregen als die van de banen. Hebben we een geheele sprei op deze wyze gebreid, dan haken we na het in el kaar zetten (met de overhandsche steek) den geheelen omtrek af met een klein pico- tje van „3 lossen, 1 vaste in de eerste losse" Bij een sprei, die we maken met behulp van stof, staat het echter mooier het breiwerk van den haan niet om te haken, doch wel den rand. Hopelyk draagt dit artikel er loe bij, dat de prachtige oude patronen van weleer hun waardige plaatsje weer kunnen inne men, zy het dan ook in een wat moder neren vorm gegoten. NORA HANA. vruchtenschuim 3. Risotto Andijviesla. Broodpannekoek 4. Macaronicro- quetten met to matensaus Aardappelen Bloemkool Citroenvla recepten. Gevulde kalfsborst. Benoodigdheden: l'/t pond kalfsborst om te vullen, 'h pond kalfsgehakt, l>/« ons boter of half vet, half boter, zout. peper, oud brood, nootmuskaat, 1 ei of eidooier, 'h ui. gehakte peterselie Bereiding: Het gehakt aanmaken met oud brood, peper. zout. gefruite ui. gehakte peterselie en eidooier. De kalfsborst was- schen. zouten, opensnijden of opengesneden bestellen, vullen met het gehakt, dicht naaien en op de gewone wyze gaar braden in de boter of het vet, Braadtyd 1 uur. De jus afmaken met water. Sneeuwpudding met gember. Benoodigheden 5 personen3/4 L. melk. 90 gr. maizena, 75 gr. suiker, 3 a 4 eiwitten, 3 lepels fijngesneden gember, wat gember- stroop. Bereiding: Het grootste gedeelte van de melk aan de kook brengen, de maizena met de rest aanmengen tot een dun papje en onder goed roeren in de warme melk gie ten. De pudding door laten koken De ei- witter zeer stijf kloppen en de heete pud dingmassa er door mengen. De fijngesneden gember met de stroom door de pudding roeren en de massa overdoen in een om- gespoelden vorm. Bij deze pudding geen saus geven, of de gemberstroop. verdund met wat water er by geven. Abrikozengruel. Benoodigdheden i4 personen): 100 gr. rijst, l'h L. water, 200 gr. gedroogde abri kozen. 2 citroenen, plm. 125 gr. suiker. Bereiding: De geweekte abrikozen met de rijst en citroenschil in het water gaar koken (kooktyd 'li uur). De citroenschil verwü deren, suiker en citroensap toevoegen en een gedeelte van de vruchten fynroeren. De gruel kan men ook maken met parel gort. Men neemt dan 1 ons gort op 1 L. water en laat de gort een nacht weeken. De gort moet 1 uur voorgekookt worden met citroenschil, 'It uur met de abrikozen. Linzencroquetten. Benoodigdheden (6 stuks): 100 gr. linzen 200 gr. gaargekookt. 1 ui. 10 gr. boter, aroma of soja zout paneermeel. 1 ei. fri tuurvet. Bereiding: De linzen wasschen, 24 uur weeken. in het weckwater gaarkoken, uit laten lekken en malen. De massa vermen gen met de fyngesnipperde gebakken ui, aroma of soja en zooveel van het kookwater tot men een stevige massa gekregen heeft. Hiervan croquetten vormen, deze door -n- neermeel. losgeklopt ei en nog eens door paneermeel halen en in heet frituurvet (slaolie) vlug bruin bakken. Deze croquet ten geven met bruine boter, of tomaten saus. Macaronicroquettnn. Benoodigdheden (6 a 8 stuks): 60 gr. ma caroni, 2'/t d.L. kookwater, 30 gr. bo er 30 gr. bloem, peterselie, tomatenpuree of ge raspte kaas, eiwit, paneermeel. Bereiding: De macaroni gaar koken in. water met. wat zout. (Kooktijd uur) daarna afgieten en kie n sr.iiden. Van 2' d.L. kookwater met. boter en bloem een dikke saus maten Dere nfnreten :r.re- raspte kaas. of wat dikke tom" ïcneuvee. aroma en fu'n gehakte peterselie. De maca roni er door mengen en de massa koud laten worden. Daarna er met 2 lepels cro quetten van maken, deze door paneermeel halen en in frituurvet vlug bruin bakken. Bruirve boter of tomatensaus er bil geven. Appelmoes met vruchtenschuim. Eenoodigdheden: 1 KG. mcc~annblen, nlm. 75 gr. suiker, 2 a 3 eiwitten, bó-sen- jnm. Bere'd'ng: Van r'afpelen r~r' ren '-v beetje wa*er appclmr—d"re seven en vermengen met 2 van dP stijf"ekloote eiwitten en de massa nog even goed ver warmen. Het derde eiwit sty f kloppen en vermengen met wat bessenjam of gelei en als kleine bergjes op de koud geworden appelmoes leggen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9