ELTAX-BUS Roosevelt's Boodschap aan het Congres BUITENLAND IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 5 Januari 1939 De strijd in het Verre Oosten Op de bres voor religie, democratie en goede trouw A gemeene Toestand De beste verbinding Kabinet Hiranoema in tusschen alle stadswijken Japan gevormd Het front der nationale wedergeboorte Daladier schouwt de troepen Tienduizend Joden moeten het land verlaten Roosevelt heeft gisteren in het Congres de presidentieele boodschap voorgelezen. Allereerst wees de president er op, hoe hij reeds bii vorige gelegenheden het parle ment der Vereenigde Staten gewezen had op buiten de grenzen heerschende verwar ring en op de noodzakelijkheid, binnen de grenzen het eigen huis in orde te brengen, wijl van overzee stormsignalen loeien. Het is noodig, bij de opening van het 76ste congres, dat ik andermaal daarop wijs. De oorlog, die de wereld in brand dreigde te zetten, is weliswaar voor komen, doch het wordt steeds duide lijker, dat de vrede niet verzekerd is. Overal rondom ons woeden niet ver klaarde oorlogen, militaire en econo mische. Overal rondom ons groeiden steeds doodelijker bewapeningen, militaire en economische. Overal rondom ons dreigt nieuwe agressie, militaire en economische. President Roosevelt. De stormen, die van buiten komen, be dreigen drie Instituten, die van oudsher voor de Amerikanen onontbeerlijk zijn geweest. Het eerste is de godsdienst. Het is de bron van de andere twee: democratie en internationaal vertrouwen. In de moderne beschaving vullen alle drie elkaar aan. Waar de vrijheid van godsdienst werd aangevallen, kwam de aanval van kanten, die tegen de democratie zijn. Waai- de democratie verdrongen is, verdween de geest van de geloofsvrijheid en waar gods dienst en democratie verdwenen, hebben het vertrouwen en het recht in internatio nale aangelegenheden plaats gemaakt voor hebzucht en bruut geweld. In een samenleving, die den gods dienst, de democratie en de goede trouw tusschen de naties op den ach tergrond dringt, kan geen plaats zijn voor de idealen van den Vredevorst. De Vereenigde Staten verwerpen zulk een orde en behouden hun oude geloof. Er komt een tijd in het leven der men- schen, dat zij bereid moeten zijn. niet slechts hun haardsteden te verdedigen, doch ook de leerstellingen van geloof en menschelijkheid, waarop hun kerken, hun regeeringen en zelfs hun beschaving zijn gebaseerd. De verdediging van den gods dienst, van de democratie en van de goede trouw tusschen de volken, het is alles een zelfde strijd. Willen wij het eene r'eddfen. dan moeten wij thans bereid zijn, alles te rédden. Wij weten, wat ons. Amerikanen, 7.011 overkomen, indien de nieuwe leer van het geweld de andere continenten zou mee sleuren en h.et onze binnendringen. Even min als andere landen kunnen wij,toe- la ten, dat wij omringd worden door vijanden van ons geloof en ojizè huma niteit. Daarom is het gelukkig, dat wij op dit Westelijk halfrond onder het gemeen schappelijk ideaal van den democratischen regeeringsvorm, een rijke verscheidenheid van hulpbronnen en volken hebben, die samenwerken in wederzij dschen eerbied voor den vrede. Wij zuilen medewerken aan de bescherming van dit halfrond van dezen vrede en dit ideaal tegen de stormen, van welken kant die ook komen Dit sluit niet in. dat de Amerikaan- sche republieken zich afzonderen van de volken in andere werslddeelen. Het beteekent niet, dat de beide Amerika's zich tegenover de rest van de wereld stellen. Wij houden vast aan onze his torische bereidwilligheid overleg te plegen met alle andere landen, opdat de agressie tusschen hen moge eindigen en de bewapeningswedloop ophoude en de handel vernieuwd worde. Doch de wereld is zóó klein geworden en de aanvalswapens zóó snel dat geen land in zijn vredeswil veilig kan zijn, zoolang er maar één machtige natie is, die weigert haar grieven aan de raads tafel te regelen. Want als een regeoring die over een groote hoeveelheid oorlogs tuig beschikt, beslist een politiek van geweld wil. geven de verdedigings wapens de eenige veiligheid. In onze buitenlandsche betrekkingen hebben wij uit het verleden geleerd wat wij niet moeten doer. Uit de nieuwe oorlogen hebben wij geleerd, wat wij wèl moeten doen. Wij hebben geleerd, dat de godvruchtige 1 democratieën der wereld, die zich houden aan de heiligheid der verdragen en op rechtheid in liaar onderhandelingen met andere naties niet zonder gevaar onver schillig kunnen blijven voor internationale wetteloosheid, waar dan ook. Zij kunnen niet steeds zonder doeltref fend protest voorbijgaan aan daden van agressie tegen 'zustervolken, daden, welke automatisch ons allen ondermijnen. Het is natuurlijk duidelijk, dat zij vol gens practische en vreedzame lijnen te werk moeten gaan. Woorden mogen var- geefsch zijn doch oorlog is niet net eenige middel om passenden eeroied voor de mee ningen van het menschdo.n af te dw'ngen Op zijn allerminst echter kunnen en moeten wij ieder optreden of gebrek aan optreden vermijden, dat een aan valler zal aanmoedigen, helpen en sterken. Dit leeren wij, wanneer wij be dachtzaam trachten de neutraliteit wettelijk te regelen. Onze neutraliteits- wétten kunnen ongelijk en onbillijk werken en met name steun vcrleenen aan den aanvaller en dezen onthouden aan het slachtoffer. De zucht tot zelf behoud moet ons er voor waarschuwen dat wij dit in de toekomst niet meer laten gebeuren. Wij hebban nog lete ce'eeid de aloude les dat de kans op een ai mal ontzaglijk verkleind wordt door den veiligheidsmaat regel. die een altijd gereed zi nd» defen sie is. Roosevelt voegde hicaan toe dat binnen enkele dagen een speciale odschap tot het congres zou worden pericht, waarin maatregelen worden aan bevelenvoor net op peil brengen van ne landsverdediging. Voortgaande zeide d- president dat een sterke eensgezinde nane vernietigd kan worden als zij niet voo beieid is op een plotselingen aanval, doc .1 zelfs een natie, die van zuiver militair standpunt bezien goed bewapend en goed georganiseerd is. kan een nederlaag lijden, als zit verzwakt wordt door onderling gem:s aan vertrouwen en bedreigd wordt door kiarse-vooroordee- len en oneenigheid tusschen het kapitaal en de ar'oe'ders. Tegenover de moelij kheden in de wereld moet nationale eenheid -.volden gesteld. ALs een andere regeeringsvorm bil ziin aanval od de democratie een eenheidsfront <an bieden moet tegenover de*en aanval ook een eensgezinde democratie worden gesteld. Zulk een democratie kan en moet in de Vereaiigde Staten bestaan. Na verklaard te hebben, dat het natio nale programma van sociale en economi sche hervorming een onderdeel van de landsverdediging vormde, dat even funda menteel is als de bewapening, herinnerde Roosevelt aan hetgeen in de afgeloopen zes jaren tot stand gebracht is op het gebied van de handhaving en de ontwikkeling der nationale hulpbronnen, het ontwikkelen van den landbouw, het uit den weg ruimen van arbeidsgeschillen en het scheppen van werkgelegenheid voor de jeugd. De president verklaarde, dat zijn doel was, voldoende kapitaal en arbeiders aan het werk te krijgen, om te komen tot een totaal nationaal inkomen van minstens 80 milliard dollar per jaar, bij het bereiken van welk bedrag een aanzienlijke vermin dering van de werkloosheid verkregen zal zijn, terwijl de fede^te inkomsten voldoen de zullen zijn, om op te wegen tegen gangbare peil van de contante uitgaven op den grondslag van het bestaande belasting stelsel. Roosevelt richtte zich tenslotte tegen hen, die van de dictatuur heil verwachten. De dictatuur, zeide hij. brengt kosten mede. die het Amerikaansche volk nooit zal be talen. De dictatuur zou ons kosten onze geestelijke waarden, het gezegende recht te kunnen zeggen wat wij willen, de vrij heid. Zij zou ons brengen confiscatie van ons kapitaal, de concentratiekampen, de vrees om op straat^ te loopen met de ver keerde buren, den dwang om kinderen groot te brengen, niet als vrije menschen, doch als machines. Indien het vermijden van deze kosten belasting op mijn eigen inkomen of mijn eigen bezittingen beteekent, wil ik deze be lastingen gaarne dragen opdat ik en mijn kinderen kunnen ademen in de vrije lucht, in een vrij land. in een levende en niet in een doode wereld (langdurig applaus). Roosevelt eindigde met de verklaring, dat de gebeurtenissen in de overzeesche lan den het den Amerifcaanschen volken hoe langer hoe duidelijker maakten, dat de ge varen, die in het land zelf dreigen, minder te vreezen zijn dan de gevaren van bui tenaf. Roosevelt heeft het Huis van Afgevaar digden aanbevolen credieten goed te keu ren tot een bedrag van 50.340.998 dollar. Hiervan zijn 36'/i millioen dollar bestemd voor vlootdoeleinden. De ontvangst van Roosevelt's boodschap. Rocsevelt heeft zijn boodschap aan het Cong; es voorgelezen. Het wai een pleidooi voor behoud van: religie, democratie en goede trouw! Op voor zijn positie bijzonder felle wijze heeft hij zich gekeerd tegen de totalitaire staten. Maar de gevolgen? Och. daarvan zal men vermoedelijk vooreerst nog weinig bemerken, want al liet Roose velt doorschemeren, dat de neutraliteftswet anders geïnterpreteerd zal worden, d.w.z. nooit ten voordeel zal strekken voor lan den, die agressief optreden, stelling geno men in Europa heeft de leider der Ameri kaansche politiek niet. Toch zal zijn bood schap niet zonder invloed blijven, want zij beteekent steun voor de democratiën in ons werelddeel, terwijl in Duitschland. Italië en Ja' an maar al te zeer zal worden gevoeld waar Amerika's sympathieën zijn gelegen. In overeenstemming daarmede is de hou ding der pers Senator Pittman heeft verklaard, dat hij het absoluut eens is met de door Roosevelt uiteengezette buitenlandsche politiek, ter wijl de afgevaardigde Hamilton Fish be weert. dat Roosevelt oorlogshysterie ver spreidt, om gebreken in het binnenland te bedekken, aangezien de Vereenigde Staten gem enkel gevaar loopen aangevallen te werden Senator Pittmann verklaart te gelooven. dat de regecring der Vereenigde Staten tot de conclusie is gekomen, dat het noodzake lijk is ..moreele financieele en commer- cieele sancties toe te passen tegen de schen den' van verdragen". A'gevaa-d'vde S'rovich, een geestdriftig a' "lT!?r van de New Deal verklaarde, da' d? t van Roosevelt de Bergrede op zii streeft. Anderen, onder wie senator Wheeler, zijn van meening. dat de rede zal behooren tot de groote staatspapieren der natie Zelfs tegenstanders van Roosevelt prijzen den moed. waarmede de president het con flict tusschen de totalitaire en liberale systemen in het licht heeft gesteld, daarbij openlijk erkennend, dat de totalitaire lan den practisch betere resultaten verkrijgen dan de democratiën. althans tijdelijk. Alle kringen kennen groote beteekenis toe aan het feit. dat Roosevelt een beroep heeft gedaan op de religieuze krachten de verdediging der vrijheidsbeginselen te steu nen. De Fransche pers is zeer tevreden. Cartier schrijft in J'Epoque": de Ver eenigde Staten ontwaken bij het hen be dreigend gevaar. Zij zijn in openlijke oppo sitie tegen Berlijn, Rome en Tokio. Washington heeft gesproken over een mogelijke economische boycott, in het kort gezegd: de toestand is zeer gespannen". Mevrouw Tabouis schrijft in „l'Oeuvre": de boodschap van Roosevelt komt op een voor de dictatoren bijzonder critiek oogen- blik, zij kan dus beslissenden invloed heb ben op de orienteering hunner politiek. Te Londen is men van meening, dat de bood schap van Roosevelt den aard der persoon- j lijke gesprekken, welke Chamberlain met den Duce zal houden aanzienlijk zal kun nen wijzigen. Vivieres schrijft in .,1'Ordre": In ieder geval is de dag van gisteren voor al dege nen. die meenen. dat de vrijheid kan en moet worden verdedigd, waard als een witte steen te worden aangegeven. En als een zwarte kei voor de anderen. Dezelfde klanken verneemt men uit de Engelsche bladen De .Daily Telegraph" schrijft: de bood schap van den president is van beteekenis wegens den bijzonderen nadruk op de bui tenlandsche politiek, en het gevaar voor oorlog en agressie. Wel heeft Roosevelt bij vorige gelegenheden ook in dezen geest [gesproken, maar nooit tevoren heeft hij zijn woorden met zulk een ernst en overtui ging gekozen. .Uit. zijn boodschap spreekt een positievere houding ten aanzien van de internationale kwesties dan sedert jaren door de Amerikaansche regeering aan den dag is gelegd. De boiodschap is een vrijmoe dige erkenmnjt-v'gn de mislukking der neu- traliteitswetten. v»n 1936 en 1937. Terwijl Amerika drie idgr geleden meende de aan vallers te kunnen negeeren, verzoekt Roo sevelt thans te willen inzien, dat dit niet goed meer mogelijk is. Door ervaring ge rijpt, verbiedt het gevoel van zelfbehoud om thans zoo optimistisch over zijn veilig heid te denken. Men moet afwachten, in hoeverre de Amerikaansche openbare mee ning rijp is voor zulk een zwenking, maar het feit alleen reeds, dat Roosevelt dit ver meldt kan nauwelijks onopgemerkt voorbij gaan aan sommige landen, waarbij het spreekwoord geldt: „wien de schoen past, trekke hem aan". De ..Times" schrijft: Roosevelt was de werkelijke stem van het Amerikaansche volk en hij zal aangehoord zijn met volle dige sympathie en begrip in alle kringen, welke de politieke overtuiging der Ver eenigde Staten deelen en deze willen hand haven. Geleid door deze Idealen, kan de kracht der republiek, welke niemand be dreigt, een beslissende bijdrage vormen tot het behoud van de internationale orde en de nationale vrijheid. De .Daily Herald" schrijft: er zijn tijden in dc geschiedenis, en dit ls er één, waarop de afkondiging van een beginsel de men schen reeds kan inspireeren en Invloed kan uitoefenen op de gebeurtenissen Roose velt heeft meer gedaan dan afkondigen: Roosevelt handelt. De woorden en hande lingen van den president zullen de geschie denis beïnvloeden. Zij zullen elk land aan moedigen, dat aanmoediging en elk land waarschuwen, dat waarschuwing noodig heeft. De ..Manchester Guardian" schrijft: de boodschap geeft volledig de ontgoocheling weer sedert Muenchen, maar hoewel Roo sevelt felel woorden heeft gesproken, duldt niets erop dat de Amerikaansche politiek, wat betreft de samenwerking met Europa, een ernstige wijziging heeft ondergaan. De Duitsche pers is natuurlijk zeer ver ontwaardigd. De Joden zijn uit den aard der zaak de zondebokken! Dc ..Berliner Boersenzeitung" schrijft: Klaarblijkelijk zijn het drie factoren, die Roosevelt tot zijn uitval verleid hebben, t.w.: 3155 (Ingez. Med.) 1 De slaafsche afhankelijkheid in Wash ington van de Joodsche financiers In Wall- street en van de doeleinden van het we reld-Jodendom, dat honderden en duizen den van zijn vertegenwoordigers ln alle hooge functies der Vereenigde Staten heeft zitten. 2. De toenemende oppositie, waartegen Roosevelt zich zelfs in zijn eigen kamp ge plaatst ziet. 3. Het feit. dat Roosevelt een derde ambtsperiode wenscht, waartoe hem alle middelen geschikt lijken De „Voelkischer Beobachter" schrijft; Roo sevelt mag zijn landgenooten nog zooveel sprookjes vertellen over het gemis aan vrij heid in de centraal-Europeesche landen, een feit ls en blijft het. dat deze volkeren in rust. vrede en arbeidzaamheid leven en een snellen groei beleven, terwijl Roosevelt het in de zes jaren van zijn bewind niet heeft klaar gespeeld zijn land te bevrijden van den geesel der werkloosheid en van de klauwen van een corrupt en verjoodscht kapitalisme. De geschiedenis meet dc men schen af naar hun daden, niet naar hun phrasen De „National Zeltung" uit Essen schrijft: Over het algemeen zou men van een staatshoofd staatkundige verklaringen mo gen verwachten, welke den politleken toe stand ontspannen. De veranwoordelljke po litici der West-Europeesche democratieën hebben de laatste weken Inderdaad ge tracht zulk een gedragslijn te volgen. Noord-Amerika evenwel kenmerkt zich sinds gerulmen tijd door een bijzonder kwaadaardige, toegespitste en oorlogsop- hitsende propaganda Duitschland heeft met de Vereenigde Staten geen wrijvingen en zoekt ze ook niet. Het bewijs daarvoor is de Dultsch-Amerikaansclie handelsba lans, welke met een aanzienlijk saldo ten gunste van Amerika sluit. Roosevelts rede is het bewijs, dat de Vereenigde Staten en hun verantwoordelijke leiders, in tegenstel ling tot de Duitsche houding, geen belang stelling toonen voor een bevredigende sa menwerking tusschen belde volkeren. Chamberlain en lord Hallfax zullen op hun reis naar Rome vergezeld worden door Osmond Cleverley (den eersten particulie ren secretaris van Chamberlain ilord Dunglass 'den parlementairen particulie ren secretaris van Chamberlain), Oadogan en Maurice Ingram (den chef van de „zui delijke afdeeling" van het Foreign Office), alsmede Oliver Harvey (den eersten parti culieren secretaris van Halifax). Chamberlain en lord Halifax hebben ge weigerd de gedelegeerden te ontvangen uit 250 kieskringen, die op 7 Januari in Dow- ningstreet een motie zouden afgeven, waar in de regeering gevraagd wordt bij de be sprekingen met Mussolini goed te doen uit- komen, dat vriendschappelijke bétrekkin gen met het Britsche volk niet. kunnen worden hersteld, zoolang de Italiaansche inmenging in Spanje voortduurt, de toe kenning van oorlogsrechten te weigeren en alle Britsche schepen, welke wettigen han del op Spanje drijven, te beschermen. De delegatie zou geleid worden door lord Cecil. In een brief aan Cecil verklaarde Cham berlain. dat hij het nut van een dergelijk onderhoud niet inziet na zijn verklaringen in het Lagerhuis, waar hij de politiek der regëering heeft uitgestippeld. Zooals verwacht werd, ls baron Hira noema aangewezen als opvolger van Ko- noje. Na een bespreking te hebben gevoerd met den afgetreden premier, waarin ook ls geconfereerd over de vraag, of Konoje zitting zou nemen in het nieuwe kabinet, ls een nieuw ministerie gevormd. Konoje blijft minister zonder portefeuille. Sotaro Isjawatarl, de onderminister van financiën, heeft de portefeuille van finan ciën aanvaard. Zeven van de dertien ministers van het kabinet van Konoje blijven in het kabinet van Hiranoema, het zijn Arita, Itagakl, Tonaa, Sjiono, Arakahatta en Kido. Baron Hiranoema behoort tot een oude Samoerai-familie Hij ls ln September 1867 te Tsoejama in Okajama geboren. Hij stu deerde rechten aan de keizerlijke univer- siteite te Toiklo en haalde ln 1888 zijn graad. Onmiddellijk daarna werd hij aan gesteld bij het ministerie van justitie, waar hij gedurende 35 jaar werkzaam ls ge weest. HIJ maakte liter snel promotie. In 1923 werd hij ln het kabinet Jamamoto op genomen als minister van Justitie. In 1924 kwam hij ln den geheimen raad en toen hij twee jaar later benoemd werd tot vice- president van dezen raad, ontving hij tevens den titel van baron Hiranoama is een vrijgezel Hij is de na tionalistische richting toegedaan en begon in 1926 met het organiseeren van de Kokoe- honsja-beweging, welke zich ten doel stelde een geest van krachtig nationalisme langs constitutloneele wegen over geheel Japan te verspreiden In 1930. toen hij tot pre sident van den geheimen raad werd be noemd, heeft Hiranoema zijn vereenlglng ontbonden. Hoewel Hiranoema doorgaat voor een verbeten reactionair, heeft hij immer verklaard een voorstander te zijn van het parlementarisme. Men verwacht van deze nieuwe Japansche regeering een krachtig optreden, zoowel tegen China als Sovjet-Rusland! In China verzekert men tegenstand tot het uiterste te zullen blijven bieden. Maar ook in Amerika blijkt de stemming grimmiger te Worden. De berichten over de mogelijkheid van economische sancties blijven aanhouden. ROEMENIË. Bij koninklijk decreet zijn de statuten van het „front der nationale wederge boorte" vastgelegd. De leiding van de nieuwe eenheidspartij zal berusten bij een directoraat van 24 leden, die door den koning voor twee jaar be noemd worden. Telkens acht leden van dit directoraat ver tegenwoordigen de door de grondwet er kende beroepsstanden: landbouw en arbeid, handel en industrie en de intellectueele be roepen. Bovendien bestaat een hooge nationale raad, die 50 benoemde leden zal tellen. Den leden der partij is op straffe van uitsluiting het lidmaatschap van geheime organisaties, ook Internationale, verboden. Hulpformatie der partij ls de „nationale garde", omtrent welker oprichting nog be palingen uitgevaardigd zullen worden De leden der minderheden kunnen bij het front werkzaam zijn, in eigen mlnderheden- afdeellngen. Ook voor vrouwen zullen eigen afdeelingen worden, opgericht. Alle leden moeten een eed van trouw aan den koning afleggen. Het devies van het front luidt: „koning en natie, arbeid en trouw". De leden moeten elkander groeten met opgeheven rechterarm en het woord „heil". In welingelichte kringen verluidt, dat da minister van binnenlandsche zaken. Call- nescu en de minister van justitie. Jamandi. secretarissen-generaal zullen zijn. Er wordt nog onderhandeld over de benoeming van een derden secretaris-generaal. FRANKRIJK. Gisteren heeft minister-president Dala dier zich geheel aan militaire zaken gewijd. Tunis ls van groot strategische beteekenis voor dc bescherming van de Noord- Afrikaansche kust en Zuld-Tunis, dat een operatiebasis zou kunnen vormen voor een aanval in den rug. is thans beschermd door een" ..Maginot-lfnie" in de woestijn, waarvan Mareth ten Zuiden van Gabes ten belangrijk steunpunt is. De troepen bij Tunis hebben alle hulpbronnen van Noord- Afrika achter zich. In vredestijd beschikken Algerië en Tunis over 68 bataljons Infanterie, acht regimen ten spahi's en 20.000 manscliappen van andere wapens. Marokko beschikt over 29 bataljons infanterie, vier regimenten spahi's en 7500 man van andere wapens In geval van oorlog zouden de Franschen in deze gebieden het kader vormen voor de vijftien millioen Inboorlingen, die ln vele gevallen een groot militaire waarde hebben getoond. Mlnlster-preisdent Daladier heeft giste- nen een bezoek gebracht aan de garnizoe nen in de woestijn aan de uiterste grenzen i van Frankrijk, n.l. BordJ le Boeuf, Ben Oardanne, Medenine en Mareth. Te Aln Toulne hebben de troepen tot een aantal van 20.000 man voor den minister-president gedefileerd. Na de Afrikaansche troepen volgden gemotoriseerde afdeelingen artille rie em vechtwagens. Na de troepenschouw heeft Daladier den Franschen en buitenlandschen journalis ten dank gezegd. HIJ zeide tot hen: „Ik vraag u slechts waarheidsgetrouw te zijn om het Fransche moederland en het over zeesche Frankrijk te doen kennen zooals zij zijn. Gij hebt kunnen zien hoe aanhanke lijk alle bevolkingen zijn Jegens Frankrijk. Dat ls een troostrijke Indruk. Ik rekende er wel op, maar verwachtte niet zooveel geestdrift". Toegejuicht door de bevolking keerde Daladier om kwart over acht ln het ge ïllumineerde Gabes terug. Het leger maakte een Indruk van kracht en energie, die naar Daladler's meening door geen enkel leger ter wereld wordt overtroffen. De Parijsehe bioscopen gesloten. De directies der Parijsehe bioscoop theaters hebben besloten hun zaken te slui ten uit protest tegen een belastingverhoo- ging, welke de gemeenteraad heeft goed gekeurd. PALESTINA. De ronde-tafel-conferentie. Er gaan geruchten, dat op 18 Jan. as. de ronde-tafel-conferentle te Londen zal bij eenkomen, doch offlcleele bevestiging ont breekt. Koning Ibn Saoed van Saoedia-Arabië heeft Roosevelt een brief gezonden over het Palestiinsche vraagstuk. Hij betoogt in de zen brief, dat de kwestie ln Amerika, in verband met den Joodschen 'nvloed. ven één kant bekeken wordt en dat geen aan dacht wordt geschonken aan het Arabische standpunt, doch hij spreekt zijn vertrou wen uit ln het rechtvaardigheidsgevoel der Vereenigde Staten. TS JECHO-SLO W AKI JE. Dc Tsjecho-Slowaaksche bladen melden, dat tienduizend Joden, emigranten en an deren, Tsjecho-'SlowakiJe zullen moeten verlaten krachtens een beslissing der re geering. die heeft onderhandeld over vrijen toegang voor de Joden tot Zuid-Amerika. De bladen voegen hieraan toe. dat deze maatregel slechts de eerste etappe ls op den weg naar het elimineeren van vreem de elementen in Tsjecho-Slowakije. De autoriteiten hebben doen weten, dat zii se dert het begin van het jaar 50.000 o" -ir- ten hebben afgegeven aan menschen. die het land wenschten te verlaten. Dat aan tal is veel hooger dan dat van andere Jaren. 3—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2