LAATSTE BERICHTEN Z7k. zeg MuuVL&nr^ De strijd in het Verre Oosten Aspirin1 IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 4 Januari 1939 Konoje afgetreden Ook wijziging in de Chineesche regeering Binnenland Zware ijsgang in de Overijsselsche Vecht De installatie van Bodegraven's burgemeester Buitenland De Japansche kabinets crisis Amerika's betrekkingen met Duitschland DUITSCHLAND. Anti-katholieke maatregel in Beieren. De Beiersche autoriteiten hebben beslo ten. dat de zesde Januari. Driekoningen dag, sinds onheugelijke tijden een feestdag in het katholieke Beieren, geen vrije dag meer zal zijn. De winkels zullen open zijn. de bedienden en arbeiders zullen moeten werken De werkloosheidsbestrijding en het tekort aan werkkrachten. Syrup. de staatssecretaris van het Duit- sche ministerie van arbeid geeft in het tijdschrift voor „Soziale Praxis" een uit eenzetting over „fasen in den strijd van het rijk tegen de werkloosheid en het te kort aan werkkrachten". Syrup doet uitkomen, dat de omvang van den verplichten arbeidsdienst, waarvoor Goering honderdduizenden arbeiders heeft opgeroepen, de verwachtingen heeft over troffen. Het aantal opgeroepenen bedraagt 400 000 op een aantal van 21 millioen arbeiders en bedienden. Syrup stelt vast. dat de inlijving van Oostenrijk en Bohemen ..slechts een kleine compensatie zal geven voor het tekort aan werkkrachten", daar de be schikbare arbeiders vooral tewerk zijn ge steld voor ..den economischen herbouw van hun land". De staatssecretaris voegt, hier aan toe. dat het Groot-Duitsche rijk een reserve ontbreekt van een millioen beschik bare arbeiders. De afwezigheid dezer reserve, aldus besluit Syrup. dwingt Duitschland steeds meer te rationalisee- ren en zijn activiteit te intensifieeren'". De Japansche premier Konoje, heeft thans inderdaad het ontslag van het kabinet aangeboden. ENGELAND. HET KONINGSPAAR NAAR CANADA. De koning en koningin, die op 8 Mei met den slagkruiser Repulse uit Portsmouth vertrekken, zullen 15 Mel in Quebec aan komen. Hun bezoek van vier dagen aan de Vereenigde Staten zal gebracht worden tusschen 8 Juni en 11 Juni. Daarna keert het koninklijk paar naar Canada terug. Op 17 Juni wordt een bezoek gebracht aan St. Johns op New Foundland, waarna den avond van dienzelfden dag de Repulse naar Porthsmouth terugkeeren zal. waar de koning en koningin op 22 Juni zullen aankomen. De versnelling van de productie van oorlogstuig. Het departement van oorlog heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt mede gedeeld, dat een regeeringsgeschutfabriek gevestigd zal worden te Dalmir nabij Glas gow. Hieraan wordt toegevoegd, dat de re gelingen gereed zijn gekomen voor het overnemen van de bestaande fabrieken, die u tgerust zullen worden voor de vervaar diging van kanonnen. De werkplaatsen wa ren vroeger het eigendom van de scheeps bouwers Beardmore Company. Tijdens de slar.te in het scheepsbouwbedrijf werden d- fabrieken gedemonteerd. Verwacht wordt, dat de nieuwe fabriek duizend werktuigkundigen in dienst zal nemen. Voorts worden stappen gedaan tot vestiging van een vliegtuigenfabriek te Dumbarton, terwijl een munitiefabriek tg Bishopston thans bijna gereed is. Wanneet al deze fabrieken in werking zullen zijn. zal werkgelegenheid zijn ontstaan voor ver scheidene duizenden arbeiders in de tech nische vakken. VEREENIGDE STATEN. Het congres bijeen HEDEN ROOSEVELTs BOODSCHAP. Met de nationale defensie en den werk- loozensteun als de twee dringendste pro blemen op de agenda is de 76ste congres vergadering bijeengekomen, in afwach ting van wat vele dagbladen openlijk heb ben genoemd „den strijd om de suprema tie" tusschen president Roosevelt en vice- president Garner betreffende de controle over de democratische partij. Garner vertegenwoordigt het conserva tieve blok in de democratische partij. Hij streeft naar amendeeering van sommige New Deal wetten, naar een algemeene con- solideer.ng van het program en wenscht niet verder te gaan met deze wetgeving. Roosevelt zal strijden, om de partij libe raal te houden en de verkiezing te verze keren van een progressistlschen candidaat in 1940. De president behandelt het werk- loozenvraagstuk tactvol. Hij heeft het congres alleen ervan in kennis gesteld, dat, tenzij nieuwe credieten worden goedgekeurd voor de werkverschaf fing. op 7 Februari drie millioen personen zonder werk zullen komen. De republikeinen en de conservatieve democraten verbergen hun meening niet, dat de steun bekort moet worden en weer onder toezicht moet komen van de staten, teneinde te voorkomen, dat de werkioozen voor politieke manipulaties gebruikt zul len worden De leden der regeering vertrouwen echtei dat de opstandige politici, wanneer ze zich geplaatst zien tegenover de verantwoorde lijkheid en beslissen moeten over voortzet ting of stonzetting van steun aan drie mil lioen menschen, zullen inbinden en de noodige credieten zullen goedkeuren. In regeerlngskringen houdt men staande, dat federale steunregelingen minder aan leiding geven tot onregelmatigheden dan plaatselijke. Men verwacht, dat president Roosevelt in zijn boodschap aan het congres krachtiger taal ze' smeken dan ooit. om uiting te ge ven aan zün verzet tegen den totalitairen o'-marsch en dat hij bij de Vereenigde Sa'er er od zal aandringen het leider- schao te aanvaarden van een democratisch front in de beide Amerlka's, zelfs wanneer een der<r-'i1k front niet uitvoerbaar is op breeder r-^eal. Roos-velt heeft titdens een persconferen tie mT'rf-eld. dat zijn heden in het con gres vr— t? lezen boodschap geen betrek- kmo- y' n-m-en od problemen der lands- verd -diking. Deze nroblemen zullen behan deld word«n in een speciale boodschap, die hij in het begin van de volgende week aan het congres zal zenden. Konoje. Prins Konoje heeft verklaard, dat hij den tijd gekomen acht, dat de regeering alle krachten moet concentreeren voor de in stelling van een nieuwe orde, teneinde een duurzamen vrede in Oost-Azië te handha ven. Hij spreekt de overtuiging uit. dat het zeer spoedig noodlg zal zjjn het vertrou wen der natie te vergrooten door de for muleering van een nieuwe politiek onder een nieuw kabinet. Konoje zet uiteen, dat de vastberaden fundamenteele politiek van Japan tegen over'het incident in China is vastgesteld en goedgekeurd door den keizer. „Ontslagen van deze belangrijke verant woordelijkheid, vervuld met schroom we gens mijn gebrek aan bekwaamheid om mijn taak voort te zetten, heb ik de ont slagaanvrage van het kabinet ingediend." Volgens het Duitsche Niéuwbureau ver luidt in politieke kringen te Tokio, dat het volgende kabinet er ongeveer als volgt zal uitzien: minlstef-presedent Hlranoema, buitenlandsche zaken: Arita. oorlog: Ita- gaki. marine: Hasegawa, binnenlandsche zaken: Sjiono, landbouw: Sakai. Admiraal Hasegawa was vroeger chef van de vloot. Hij was reeds opperbevelheb ber van het eskader in China. Sjiono, die tot nu toe de portefeuille van justitie had. staat in zeer nauwe betrek kingen met Hiranoema, evenals graaf Sakai. die lid is van het Hoogerhuis en leider van de z.g. organisatie voor lands verdediging. Naar Reuter verneemt, kunnen bin nenkort belangrijke wijzigingen ver wacht worden in de Chineesche rcgec- ring, zulks in verband met het verwij deren van Wang Tsjing Wei uit de Kwo Ming Tang en uit zijn andere of- ficicele functies. Gemeld wordt, dat de volgende vice- voorzitter van de Kwo Ming Tang waar schijnlijk iemand zal zijn, die bekendstaat om zijn linksche sympathieën, hetgeen de communistische partij tot nauwer aan sluiting zou brengen. Diplomatieke kringen alhier gelooven, dat de verwijdering van Wang uiteindelijk een versterking van de Chineesche regee ring tengevolge zal hebben. Volgens Chineesche berichten wordt Wang Tsjing Wei te Hongkong vergezeld door een speciaal Japansch corps in civiel, teneinde hem tegen eventueele aanslagen te beschermen. Hij confereert momenteel met Doihara betreffende een fusie van de door Japan gesteunde regeeringen van Peiping, Nanking. Hankau en Kanton. Volgens een verklaring van generaal Pai Tsjoeng Si, den commandant van de Chi neesche troepen in <Je Zuidwestelijke pro vincies. treft men voorbereidingen, om het hoofd te bieden aan een eventueele lan ding der Japanners in de baai van Pak Hoi. Alle wegen, die naar de baai leiden, zijn volkomen vernield. De bevolking en de levensmiddelen zijn naar het binnenland getransporteerd. „Japansche Matahari" vermoord. Naar vernomen wordt is op 30 Decem ber te Tientsin een Japansche spionne vermoord, dib door haar daden den bij naam van .,de Japansche Matahari" had yerworven. Zij was de tiende dochter van prins Sjoe van de Mandsjoe-dynastie die in 1911 ineenstortte om te worden vervan gen door de Chineesche republiek. Zij was een der vertrouwden van den bekenden generaal Doihara, den ..Lawrence van Mandsjoerije". GEVAAR VOOR DE OUDE BERKUMERBRUG. Uit Zwolle wordt gemeld: De Overijsselsche Vecht vertoont zwaren ijsgang. Groot hoeveelheden schotsen vul len de rivièr en de uiterwaarden, en drij ven als een hechte massa stroomaf naar het Zwarte Water. De ijsmassa bedreigt de oude houten Berkumerbrug, een ophaalbrug, waarover het geheele verkeer van Zwolle met cen traal Ovcrijsel gaat, en waarover ook de rails van de Dedemsvaartsche stoomtram loopen. Met geweld stroomt het water, dat een stand van vijf meter heeft bereikt, met een verval van 20 c M onder de brug door. een ijsmuur van 1 a 2 Meter dikte met zich voerende De brug is reed? dertig cen timeter verzakt, waardoor het brugdek een diepe kuil vertoont. Alle verkeer over de brug is stopgezet. Het wordt thans geleid over de nieuwe betonnen Berkumerbrug. die een honderd tal meters stroomafwaarts over de rivier ligt, doch op een veel hooger niveau ge bouwd werd. Stijgt het water nog meer, waarvoor alle kans bestaat, dan zal de oude brug niet behouden kunnen worden. London Regional zal trachten om kwart voor zes Roosevelt's rede naar"Europa door te zenden. Het vlootdepartement heeft het congres medegedeeld, dat het dringend behoefte Heeft aan dertig nieuwe bases voor vlieg tuigen. duikbooten, torpedojagers én mij nen in de Vereenigde Staten en de afgele gen bezittingen, ten einde te kunnen vol doen aan de normale operaties van de vloot. De desbetreffende aanbeveling is vervat in het rapport in het rapport van de spe ciale marinecqmmissfe, die een onderzoek heeft ingesteld naar de behoeften aan bases der vloot. De commissie noemt negen bases, welker inrichting wenschelijk is in gebieden in het midden van den Stillen Oceaan, Alaska en Porto Rico. Zij acht het noodzakelijk, dat deze bases zoo spoedig mogelijk voltooid worden. Ook een basis op Guam wordt genoemd, regelrecht gericht tegen Japan. LUXEMBURG. De kroonprins morgen meerderjarig Morgen bereikt kroonprins Jan van Luxemburg den achttienjarigen leeftijd en daarmede zijn meerderjarigheid. Prins Jan. Erfgroothertog Jan is de zoon van de regeerende vorstin, groothertogin Charlotte, en prins Felix van Bourbon-Parma. Be halve met den kroonprins is dit huwelijk met nog vijf kinderen gezegend: één prins en vier prinsessen. Als knaap heeft prins Jan het in Luxem burg bij de wet voorgeschreven schoolon derricht genoten, maar bovendien heeft hij zch reed? toen in de Engelsche taal be kwaamd Dat hij de Luxemburger gouw- tale spreekt zooals iedere rechtgeaarde Lu xemburger spreekt vanzelf. Tot aan hei einde van het schooljaar 1938 heeft prim Jan verder in Engeland gestudeerd; sinds dien wordt zijn wetenschappelijke opvoe ding door een keur van Luxemburger pro fessoren voltooid. Liever dadelijk een paar Aspirintjes dan een paar dagen onder de wol. Geen beter middel tegen verkoud heid dan HIT ritOOUCT VAN VtRTkOUWtNI 6357 (Ingez. Med.) HET ERNSTIG VERKEERSONGELUK OP HET RAPENBURGERPLEIN TE AMSTERDAM. De chauffeur van de vrachtauto, die gis teren op het Rapenburgerplein te Amster dam het trottoir opreed, tengevolge waar van een vrouw werd gedood, terwijl twee andere personen werden gewond qn die een 15-jarige expeditieknecht bleek te zijn, is in den loop van dezen dag na ver hoor aan zijn ouders teruggegeven. ITALIË. Bijeenkomst van den nationalen raad der fascistische partij. De nationale raad der fascistische partij heeft een motie aangenomen, waarin de jongste prestaties van het fascisme in het licht wordt gesteld en waarin wordt ge wezen op: 1. De groote politieke beteekenis der „repatrieering" van de in het buitenland wonende Italianen. 2. De rassenpolitiek, welke door het volk wordt gevolgd in volledig begrip voor de motieven en richtlijnen, welke politiek een der essentieele elementen wordt genoemd van de herstelde nationale eenheid en het rijksbewustzijn. DENEMARKEN. Nation aal-socialisten gearresteerd. De politie heeft gisteren zes nationaal- socialisten gearresteerd, waaronder een advocaat en een politieman. Zij worden be schuldigd medeplichtig te zijn aan den diefstal van documenten van het ministerie van buitenlandsche zaken. Ook overhandig den zij rapporten van de Deensche politie over Duitsche emigranten aan den leider der Deensche nationaal-sociallsten Clausen. ZWITSERLAND. Het nationaal-socialisme. Het „Berner Tageblatt" bericht dait de beide nationalistische groepen, die in staat van beschuldiging zijn gesteld, nauwe be trekkingen met Duitschland onderhielden. Vooral de Volksbund. welke betrekkingen onderhield door middel van den agent der Gestapo Rehm. die te Zuer'ch i? gearres teerd en die zich binnenkort voor den rechter sal moeten verantwoorden wegens overtreding van de wet tot bescherming der onafhankelijkheid en spionnage. Ten vervolge op ons verslag van de in stallatie van den burgemeester van Bode graven (eerste pagina van het derde Bladi Zij nog vermeld dat de burgemeester Vonk aan het slot van zijn rede dank bracht namens deiv raad aan den loco-burgemees ter voor de waarneming en aan wethouder v. d. Poll voor diens hulp, terwijl hij ook den secretaris toesprak. Namens den raad sprak het oudste raads lid, de heer J. v. d. Marei. Spr. heette den burgemeester welkom en sprak den wensch uit dat burgemeester en raad steeds goed zullen mogen samenwerken. Na de sluiting van de raadsvergadering werden ververschingen rondgediend. De heer J. v. Byen stelde een dronk in op de goede samenwerking tusschen burge meester Vonk en den raad. Vervolgens wer den waardeerende en hartelijke woorden gesproken door burgemeester Colijn van Alphen, voorzitter van den kring Rijnland van burgemeesters en secretarissen, burge meester Brinkman van Langeruigeweide, den heer Leeuwenburg, wethouder van Asperen, den heer Meeuwsen eveneens wet houder van Asperen, burgemeester Hooge- boom van Vlanen, voorzitter van den kring Vianen van burgemeesters en secretaris sen, mr. S. W. Verploeg, waarnemend se cretaris van Heukelom, burgemeester Hoo- geboom van Zwammerdam en den heer G. B. Fortuyn, oud-burgemeester van Lan- gerak en Nieuwpoort. Burgemeester Vonk dankte tenslotte de sprekers. H. M. DE KONINGIN BEZOEKT DE FRANSCHE TENTOONSTELLING TE DEN HAAG. H. M. de Koningin heeft hedenochtend een langdurig bezoek gebracht aan de tentoonstelling van Fransche schilders in Pulchri Studio te Den Haag. De Koningin werd bij aankomst ont vangen door den Franschen gezant, baron de Vitrolles, waarna Hare Majesteit, die zeer veel belangstelling voor de geëxpo seerde werken toonde, werd rondgeleid door den voorzitter van Pulchri, den heer Willy Sluiter en een der organisatoren der ten toonstelling, den heer George de Feure. SCHIP IN BRAND. Het te Wemeldinge thuis behoorende motorschip „Resnova". schipper van Houdt, geladen met vlas. en op weg van Colijns- plaat naar België, is op de Ooster Schelde, door onbekende oorzaak in brand gevlogen. De drie opvarenden, t.w. de kapitein, diens vrouw en een knecht, konden, zij het met zeer veel moeite, door een passeeren- den schipper Heydene met een roeiboot worden gered. Zij zijn te Wemeldinge aan wal gebracht. Schip en lading moeten als verloren worden besohouwd. Het bergingsvaartuig „Zeehond" van Van der Tak's Bergings bedrijf, zal trachten het schip op de gron den te zetten. Alles is verzekerd. Welingelichte kringen verwachten niet, dat Konoye een officieele functie zal aan vaarden, terwijl zijn aanhangers daaren tegen een campagne voeren om hem voorzitter te laten worden van den gehei men raad in plaats van Hiranoema, Indien deze de leiding der regeering zou over nemen. Politieke kringen noemen als voornaam ste redenen voor de crisis: 1. De rechterzijde en het leger eischen een krachtiger kabinet, dat zal garandee ren, dat het de op 22 December bekend gemaakte vredesvoorwaarden zal waar borgen. Zij zullen den gematigden elementen niet toestaan de Chineesche aangelegenheid te regelen door een com promis. dat gelijk zou staan met een terugtocht. 2. De rechterzijde en de militairen eischen een krachtige politiek tegenover de vreemde mogendheden en in het bijzonder sovjet-Rusland. 3. De gematigde en nationalistische krin gen zijn gekant tegen een totalitair poli tiek stelsel, dat geïnspireerd zou zijn op de fascistische staten. Hugh Wilson, de ambassadeur der Ver eenigde Staten in Duitschland, heeft ver klaard, dat hij naar Washington zal ver trekken om een nieuwe bespreking te houden met president Roosevelt en wel licht uit te maken of de diplomatieke be trekkingen met Duitschland hervat zullen worden VLIEGTUIGEN VOOR ENGELAND. Vier vliegtuigen, bestemd voor de Brit- sche luchtmacht, zijn uit Callfomië met het Britsche vrachtschip „Saiacia" naar Liverpool verscheept. Alle Britsche vTacbtbooten, welke San Pedro lOalifornië) zullen aandoen, zijn aangewezen een gedeelte der overige 200 bestelde vliegtuigen aan boord te nemen. WOL UIT ZEEWIER. Een Japansch uitvinder, Tadayuki Goda, heeft een proces uitgevonden om kunst wol te vervaardigen uit zeewier. Een maatsohappij met een kapitaal van vijf millioen yen is gevormd om deze uitvinding te explolteeren. In het Noordoosten van Japan zal de eerste fabriek worden ge bouwd, welke vijf ton kunstwol per dag moet fabriceeren. De kosten van het proces zijn gering, aagezien zeewier in Japan in zeer groote hoeveelheden goedkoop kan worden ver zameld. GOUVERNEUR IN EEN SNEEUWHUT. De gouverneur van Molt, aan de Oost kust van Groenland, zal de rest van den winter met zijn gezin in een sneeuwhut moeten doorbrengen, aangezien zijn huis aan de Scoresby Sund op den avond van Nieuwjaarsdag is afgebrand. Een groot deel van den zomer zal hij in een tent moeten leven, want het zal niet mogelijk zijn nieuw bouwmateriaal aan te voeren voor het einde van den zomer. Bij den brand kon het archief van den gouverneur gered worden. DE VERKLARING VAN SENATOR PITTMAN. De verklaring van senator Plttman wordt uitgelegd ais een ultstlppeling van de groote lijnen van het program, dat de regeering zou willen volgen ten aanzien van dictaturen, d.w.z. zij zou zich stelsel matig en krachtig verzetten tegen iedere natie, welke probeert den internationalen status quo te wijzigen door verdragschen dingen, militaire veroveringen of de uitlok, king van ongeregeldheden in vreemde landen. AMERIKA'S VLOOTMANOEUVRES. De Stille Oceaanvloot van de Vereenigde Staten is vanochtend voor het aanbreken van den dag, slechts verlicht door blauwe gevechtslantaarns, in een stilte, welke aan oorlogstijd deed denken, uitgevaren voor de eerste etappe der groote vloot- manoeuvres, waaraan 140 oorlogsbodems en 600 vliegtuigen deelnemen. De feitelijke oefeningen zullen omstreeks 13 Februari aanvangen in de West-Indische wateren en den Atlantlschen Oceaan, ten oosten van de Kleine Antillen. In het geheel zullen ongeveer 3000 offi cieren en 50.000 man aan de oefeningen deelnemen. Verwacht wordt, dat de hoofd macht der vloot begin Juli naar de west kust zal terugkeeren. STORM WAARSCHUWINGSDIENST. De Bilt seinde vanmiddag aan de posten van IJmuiden tot de Belgische grens .Weest op uw hoede". POLEN UIT FRANKltIJK GEZET. Wegens deelneming aan de staking. 250 Polen, van wie de meesten een twin tigtal jaren in Frankrijk werken zlln van daag over de grens gezet wegen? deelneming aan de Jongste stakingen. Het betreft voor het meerendee) mijn werkers en metaalarbeiders uit de buur', van Valenciennes die voor de staking waren gewaarschuwd doch deze waar.-hu wing in den wind hadden geslagen De mijnwerkers hadden de Poo sche nationaliteit verloren. Zij hopen in België werk te kunnen krijgen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2