van Mdhm s De strijd in Spanje SEANCE 2 VERTEGENWOORDIGERS Haariemmersfr. 133-135 Fry's Taal Inst. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bsadf haandag 2 Januari 1939 "as*. MsOin^ Leiden, ENGELSCH 6"6 FRANSEN DUITSCH Franco blijft vorderen LAND- EN TUINBOUW KAMERS OF ETAGE Tweede Meisje Slagersbediende BUITENHUIS NEL v. d. TAK DIENSTBODE VERKOOPSTER ADVERTEERDERS! p H ET GOOI Het tegen-offensief van Barcelona schijnt weinig of niets te hebben opgeleverd. Integendeel is Franco langzaam nog verder opgerukt. Zelfs heeft het tooneel van den strijd zich nog uitgebreid. Ook in de rich ting Valencia wordt gevochten, terwijl Ma drid eenige malen is gebombardeerd. Op bovenstaand Duitsch kaartje is aange geven de jongste terreinwinst van generaal Franco aan het Catalonische front. De correspondent van Havas meldt, dat de afdeelingen van het legercorps van Aragon, die in drie dagen 12 kilometer vorderden, tusschen Gerp en Cubells, den vijand eerst na 54 aanvallen hebben kun nen verdrijven. De inneming van Cubells is de moeilijkste taak sedert het begin van het offensief geweest. Vijf versterkte loop- graafliniën moesten achtereenvolgens ge nomen worden. Eerst na het verlies der voorlaatste prikkeldraadversperring na men de republikeinen de wijk naar Artesa. "nkele groepen echter gaven zich over na ■Ie laatste kogels verschoten te hebben. Door den val van Cubells hebben de rechtsche troepen mtusschen een krachtig steunpunt voor den aanval op Artesa ge kregen. Artesa is de sleutel der republi- keinsche verdediging in den geheelen bovenloop van de Segre. Barcelona is eenige malen uit de lucht gebombardeerd. Er vielen 62 dooden en ver over de 100 gewonden. Havas meldt uit Saragcssa. dat het dorp Granadella. dat de rechtsche troepen in bezit hebben genomen, bijna geheel ver woest is. evenals Pobla de Granadella. De staf der rechtsche troepen verklaart, dat het legercorps Navarre sinds den aan vang van het offensief slechts 300 man heeft verloren en 5000 gevangenen heeft gemaakt. Interview met Franco. Generaal Franco heeft tegenover den directeur van den Diarlo Vasco bij de wis seling des jaars een verklaring afgelegd, waarin hij o.m verklaart, dat het nieuwe jaar voor Spanje het jaar der zegevierende beslissing zal zijn. De oorlog nadert met reuzenschreden zijn einde. Hij zal eindigen met een overwinning der rechtsche wape nen. De slag in Catalonië ontwikkelt zich volgens het program. Het zegevierende einde daarvan is beslissend voor de beëin diging van den oorlog. Voorts heeft Franco nog verklaringen afgelegd over de beteekenis van Spanje als Middellandsche Zeemogendheid. In dit verband verklaarde hij. dat er drie redenen zijn. die hem aanleiding zou den geven het Spaansche volk te mobili- seeren. n.l.: 1. om de Christelijke leer te verdedigen, ingeval de Christelijke kerk werd bedreigd. 2. in geval van een buiten- landsche Invasie. 3. in geval van een po ging om Spanje in de Middellandsche Zee de rol van een slaaf te laten spelen. Waar ook maar de Middellandsche Zee genoemd wordt, moet Spanje genoemd worden Alle overeenkomsten betreffende de Middel- 'andsche Zee. die zonder Spanje zijn geslo ten. zijn voor Spanje niet bindend. Voortgaande legde Franco den nadruk op de verbondenheid van Spanje met Por tugal. Beide landen hebben hetzelfde ideaal en dezelfde gemeenschap. Ten op zichte van Latljnsch Amerika kondigde hij aan. dat een principieel standpunt bepaald zal worden. Wat Spaansch Marokko betreft zeide hij o.m., dat de verbondenheid daar van met het Spaansche moederland on verwoestbaar is. In Cordoba zal een uni versiteit voor Oostersche studi"n opgericht worden. Aan het einde van zijn verklaringen zeide Franco te wenschen de leider te zijn van alle Spanjaarden. MINDER BEKENDE KAMERPLANTEN. Nu de afgesneden bloemen schaarsch worden zijn we voor het versieren van de huiskamer op de potplanten aangewezen Sommige daarvan bloeien meestal in het voorjaar, b.v. de Clivia. Aaronskelk Genista e.m.a Bloeiende bolgewassen komen in hoofdzaak in en na Januari, evenals de bekende Azalea's. Te meer vallen nu op die gewassen welke zich nu met mooi getee- kende bladeren en eigenaardig gevormde bloemen sieren Hiertoe behooren de Bro- melia's. Vele van deze groote familie van planten zijn reeds het kweeken waard om de stevige, fraai geteekende bladeren. Deze zijn langs de randen vaak scherp getand en maken, vooral met den bloemtros er op, een fraaien indruk. Het zijn gewassen afkom stig uit tropisch Amerika, een landstreek waar de lucht vrij warm en vochtig is. Dit laatste Is in onze huiskamers meestal niet het geval en daarom worden de sterke soorten voor kamerplant aanbevolen Vooral de soorten Vriesea en Tillandsia ziin het meest in gebruik en zooals opgemerkt zijn het opvallende sierplanten. Midden uit het gekleurde bladerrozet ontspringt de bloemtros, waarop de zoogen. schutbladeren ziin gekleurd, terwijl de eigenlijke bloemen van minder beteekenis zijn. Meestal ontwikkelen de bloemschermc-n zich in November en December, dus juist in den rijd. dat de meeste planten niet bloeien. Na den bloei gaat het bedoelde bladerrozet dood. maar aan den voet vindt men gewoonlijk ionge scheuten. Deze laat ste laat men zóó lang aan de oude plant, zitten tot ze voldoende wortels hebben ge vormd. zoodat men ze dan in kleine potten kan plaatsen. Ziin er meerdere scheuten geworteld, dan kan men op die manier ook meer exemp aren verkrijgen. Zaaien kan een liefhebber deze soorten niet: dit dient hij aan een vakman over te laten, die over verwarmde kassen beschikt. De meeste Bromeliasoorten leven epiphytisch, d.w.z. leven op andere planten zonder daaraan schade te brengen. Over het algemeen zijn de wortels slechts schaarsch ontwikkeld. De beste tijd om deze soorten te verplanten is het voorjaar. Het matig ontwikkelde wortel gestel maakt het nootyg. dat we kleine poten gebruiken en een zeer licht, luchtig grondmengsel. Dit laatste wordt bijv. ver kregen door ruwe bosch- of vezelgrond te vermengen met sphagnum, dit laatste is een soort mos. Een en ander kan men bij een bloemist bekomen De potaarde wordt regelmatig vochtig gehouden. Gedurende den winter wordt male gegoten, wel wor den in den kacheltijd de bladeren wekelijks van stof gezuiverd, liefst met behulp van een natte spons. Een andere plant waarop we de aandacht willen vestigen is de Camellia. De bloemis ten bieden dit heestertje in den laatsten tijd weer aan voorzien van mooie bloemen in December en Januari. Het Is een zeer oud plantengeslacht, dat vooral bü de oudere liefhebbers ongetwijfeld meer be kend zal zijn. Uit Japan afkomstig valt dit heestertje reeds op door de donkergroen», glimmende bladeren, het vraagt minder warmte dan de hiervoor genoemde Bro- melia's. Als gTond gebruikt men het liefst een mengsel van turfmolm, tuingrond en bladaarde. Gewoonlijk verpot men dit ge was om de twee jaar en dan het liefst dieet na den bloei. Niet te vroeg zet men dit gewas in den tuin, b.v. liefst niet voor eind Juni. begin Juli. In huis wordt ge regeld water gegeven buiten giet men min- I der. De plant komt met den pot in den grond op een ietwat beschaduwde plaats. Vrij gemakkelijk vormt de plant geduren de den zomer bloemknop, zoodra deze zijn gevormd is het toedienen van een weinig bloemenmest. In water opgelost, aan te be velen. Hierbij volge men steeds de gebruiks aanwijzing. Eind September gaat de plant naar binnen, zooveel mogelijk in het licht. Het eenige gevaar, dat deze planten ge durende herfst en winter bedreigt is het afvallen van de knoppen. Dit laatste wordt veroorzaakt door bijv. zeer onregelmatig te gieten, Is de Camellia één keer flink droog geweest, dan gaat dat vaak ten koste vare •de bloemknoppen. Ook mag de temperatuur niet sterk schommelen en wat vooral moet worden vermeden is. dat de plant wordt verplaatst of omgedraaid. In het laatste geval wordt de belichting veranderd en draaien de knoppen naar het licht toe wat gewoonlijk afvallen ten gevolge heeft. Let men evenwel op bovengenoemde aange legenheden dan ontplooit de plant gedu rende den winter en in het voorjaar zeer schoone bloemen, waarvan de kleuren zijn wit tot donkerrood met de tusschenliggende nuances. Houdt men gedurende den winter dit ge was te vochtig, dan verzuurt de aarde en krijgen de bladeren gele plekken of worden bruin. Er mag geen water in het onder- geplaatste schoteltje blijven staan. Aan te bevelen is het de bladeren eens per week met lauw water te overbroesen om ze stof vrij te maken. Hiervoor mag de plant van zijn plaats genomen, als men maar zorgt haar weer in denzelfden stand te plaatsen. De vermeerdering van de Camellia's ge schiedt door stekken of enten, welke ma rleren men goed doet aan den vakman over te laten Aan deze plant behoeft ge woonlijk niet te worden gesnoeid. Vragen op Tuinbouwgebied aan de I Redactie onder motto: „Tuinbouw", Heer, bezigh. buitensh., zoekt ongemeubileerde Beschaafde omgeving. Br. met omschr. en prijsopg. Bur. v. d. Blad onder no. 6281. door Mevr. NERING BÖGEL VITALLI, Dinsdag 3 Januari, 8.15 uur tot uiterlijk 10.45 uur. in het Gebouw v. Technische Ambtenaren, Balistraat 28, Den Haag. Entrée f. 0.50 p. persoon. Privé-adres: Obrechtstraat 505, Den Haag. Tel. 391675. 6277 Gevraagd voor halve dagen Ongeveer 16 jaar. Aanmelden: van 78 uur, Breestraat 8. 172a gevraagd. Onkostenvergoeding en provisie. Aanmelden met ge tuigschriften Dinsdag van half 1112 uur en van 78 uur. 6287 STEENSTRAAT no. 19. 6254 C^an grainieder, eportief en buiten oewoon sterk. Extra koopje 188 Eigen filialen in alle voorname plaatsen in Nederland. Nette 173a halfwas, gevraagd. J. D. Mulder Magd. Moonsstr. 15 - Tel. 2070. Wie ruilt zijn beknopt vrij ge legen buitenhuis voor riante kl. villa m. gar. aan den rand van Nijmegen, onim. b. d. bos- schen, 6 j. geleden onder arch, geb., van alle gemakken voorz. Bouwsom 15 mille. Br. no. 394 Fa. H. ten Hoet, Nijmegen. 6246 AFDOENDE VERWIJDERING VAN GEZICHTSHAREN. GEVERSSTR. 28 - TELEF. 2854. Gevraagd flinke 174a voor d. en n. Loon f. 30.Hulp v. werkster. Wittenburgerweg no. 170, Wassenaar, Tel. 716470. Nieuwe clubjes beginnen nu Lesgeld f. 10.p. 3 mnd. Inschrijving dagelijks aan LEIDEN - BREESTRAAT 52 (Ing. Vrouwensteeg). In grote manufacturenzaak kan een aankomend geplaatst worden, boven 18 J. Brieven met opgave van leeftijd, in welke afd. werk zaam geweest en laatst ver diend salaris. Bur. van dit Blad ondier no. 6282. wr VOOR uw PUBLICITEIT IN jÉ JDEG00IENEEMLANDER| P HET EENIGE ALDAAR J P VERSCHIJNENDE DAGB» AD Afd Exploitatie

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8