Bij de wisseling van het jaar Twee vechtpartijen met doodelijken afloop IEIDSCK DAGBLAD - Derde Biad Maandag 2 Januari 1939 In Memoriam KERK- EN SCHOOLNIEUWS Luchtaanvallen Prof. R. N. Roland Holst Te Nijkerk en Helmond vtN/T EN LETTERE^ Prof. R. N. Roland Holst overleden Dr. P. Smit overleden, BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN met Brandbommen In Frankrijk. President Lebrun heeft ter gelegenheid vair de Jaarwisseling de leden van het diplomatieke corps ontvangen. De deken van het corps. mgr. Valerio Valeri.. hield een toespraak, waarin hij her innerde aan de ..angstige uren" van het afgeloopen jaar en vervolgens sprak: Waarom zou het nieuwe jaar niet den vrede bewaren en zou het niet voortgang brengen in het wederzijdsch begrip en de samen werking tusschen de volkeren? Alles spoort daartoe aan. Frankrijk, dat In de oogen der waarne mers altijd een groote natie is, waarin een krachtig levenssap stroomt, dat gereed is om. met bewondering der verbaasde we reld, den ergsten samenloop van omstan digheden te boven te komen, is innig ge hecht aan zijn ideaal van gerechtigheid en vrede. Wij kennen de pogingen in dezen geest van de regeering der republiek, wij hebben vertrouwen in die edele pogingen. Mogen zij, te zamen met onze respectieve regeeringen, het nieuwe laar maken tot een uitgangspunt tot verheffing der menschheid naar een gelukkiger toekomst voor allen en een mildere toekomst voor de nederigen en armen. Hierop antwoordde president Lebrun, na het corps voor de goede wenschen te heb ben bedankt: Frankrijk heeft de duidelijk ste getuigenis gegeven van zijn wensch om in nauwe samenwerking met. de andere mogendheden het vredeswerk te bevorde ren Niemand kan twijfelen aan de vurig heid en het geloof, waarmede Frankrijk alle ondernemingen zal steunen, welke tot een toenadering'der volkeren kunnen leiden. Het souvereine en uitgebreide rijk. zich be wust van zijn rechten en plichten, zal in de gevoelens, welke zijn taak inspireert, de kracht vinden om zijn doelstellingen te voltooien. Frankrijk wenscht bij de regeeringen der andere landen eenzelfden goeden wil aan te treffen. - Ik vlei mij met de gedachte, dat allen, zonder uitzondering, met alle hun ten dienste staande middelen, iets zullen wil len bijdragen tot de algemeene vredesge- dachte' In Duitschland. Hitier heeft den volgenden oproep aan de weermacht uitgevaardigd: In het jaar 1938 ging de droom van eeuwen in vervul ling Groot-Duitschland is ontstaan Gij hebt daarbij beslissend medegewerkt Ik dank u voor uwe trouwe plichtsvervulling. Ik ben er zeker van. dat ge ook in de toe komst steeds bereid zult zijn de levens rechten van het land tegen elkeen te be- schermen. Generaal-veldmaarschalk Goering heeft tc-r gelegenheid van de jaarwisseling een oproep uitgevaardigd, waarin hij zegt: Ste vig staat Groot-Duitschland gegrondvest. Uit het vaste vertrouwen in den Fuehrer is het Duitsche zelfbewustzijn herboren. Dit Duitsche zelfbewustzijn is de wortel van onze nationale kracht. Daaruit putten wij het onbeperkte vertrouwen m ae eeuwige toekomst van het rijk. dat onder leiding van Adolf Hitler onze generatie moet oprichten Ook 1939 zal weer een jaar van zwaren arbeid zijn. Het derde jaar van het vierjarenplan eischt de inspanning van de eeheele volkskracht, want de kracht van het volk berust altijd op den prestatiezin en offervaardigheid van elk afzonderlijk. Op elkeen in het bijzonder komt het aan. Dat is het parool voor 1939. Op Oudejaarsavond heeft minister Goeb- bels een radiorede gehouden, waarin hij o.a. zeide: In 1938 heeft zich een duizend jarige droom van het Duitsche volk ver vuld Het groot-Duitsche rijk is werkelijk heid geworden. Het was de moeite waaro. hiervoor wat op het spel te zetten. Zeker was daaraan ook een risico verbonden. Doch zonder groot risico is er in de ge schiedenis ook geen groot succes. Hier wordt weer eens de beteekenis bewaarheid van het spreekwoord, dat den moedige de wereld behoort. Goebbels keerde zich tegen de z.g. mtel- lectueelen. die zich, naar hij zeide. in hun bedillerige zucht tot kritiek veelal zelfs aan de belachelijkste kleinigheden stooten. Het volk. aldus spr.. wil van deze intellectueele mopperaars niets weten. Goebbels richtte een groet tot de Dult- schers over de geheele wereld en bracht dank aan den Almachtige. ..Die ons land ook in het afgeloopen jaar zichtbaar ge zegend heefi". Hij besloot met de woorden: „Zoo zal dan het jaar 1938 als het gelukkigste van alle Duitsche jaren afgesloten zijn. Moge het thans door een nieuw worden gevolgd en moge ook dit succes en zegen beschoren zijn Moge het ons land en ons volk zegen en rijk geluk brengen. Moge God ook in de toekomst Zijn zegenende hand boven Duitschland houden". In Japan De Japansche minister-president, prins Konoye, heeft een Nieuwjaarsboodschap tot het volk gericht, waarin hij o.a. zegt: Nieuwe idealen zijn gekweekt op de ver woeste slagvelden van China en zelfs te midden van het kanonvuur voelen wij, dat de natie herboren wordt en bezig is aan den nieuwen opbouw van Oost-Azië. De In China geleverde prestaties vormen den grondslag, waarop het werk voor het her stel van Oost-Azië kan binnen. Steeds was het de politiek van Japan, aldus gaat Konove voort, om door gebruik van geweld het opgehoopte kwaad in Oost-Azië uit te roeien en een duurzamen vrede te vestigen door samenwerking met die Chineezen, die onze idealen deelen. Op eiken Japannees rust de taak, de sta ten in het Verre Oosten te emancipeeren en los te maken xdt de ketenen, waaraan zij geklonken waren, alvorens Japan in dit deel der wereld zijn belangrijke rol ging spelen. Wi.i riln. vastbesloten te slagen met het werk dat. onze voorvaderen ons heb ben n-vrpint-n en wil 'ui'en niet ophouden alvorens ons doel bereikt is. Reeds hebben de volkeren van Janan. Mandsjoekwo en China elkaar de hand gereikt, om elkaar in hun gemeenschappelijk streven te steunen. In China China heeft de komst van het nieuwe jaar gevierd met een hernieuwd vertrou wen en wijd verbreid optimisme ten aan zien van het toekomstige resultaat van den onafhankelijkheidsoorlog der natie, aldus meldt het Chineesche telegraafagentschap. Dit optimisme, dat in vele steden tot uit drukking is gekomen, vormt een levendig contrast met de vorige jaarwisseling, toen de natie terneergeslagen was en de toe komst donker inzag. In de oorlogshoofdstad van China, Tsjoenking. heerschte een feestelijke stem ming. De geheele bevolking nam deel aan een betooging ten gunste van gewapenden weerstand en nationalen wederopbouw, waarna een optocht met lamoions gevormd, die door de geheele stad trok en door mu ziekcorpsen vergezeld werd. Ook in andere Chineesche steden, Tsjengtoe, Tsjangsja, Foetsjau. Kweyanz e'c., zijr feestelijke be toogingen gehouden Radiorede van den aartsbisschop van Canterbury. Bereidt u voor op het ergste en hoopt het beste, aldus luidt de raad, dien de aarts bisschop van Canterbury in een radiorede uit het Lambeth-palace gegeven heett aan het Engelsehe volk tegenover de wereld problemen van het nieuwe jaar. „Wij moeten als één volk voorwaarts gaan in een geest van nationale eenheid, aldus de aartsbisschop verder. Partijen zul len er zijn en moeten er zijn, maar zij wor den alle vereenigd door de waarde, die wij allen hechten aan de tradities en vrijheden, die belichaamd zij" in onze democratie. Ons geloof daarin wordt echter op de proef gesteld en de proef, die zij moet doorstaan, is de bereidheid van al haar burgers om haar last te dragen zoowel al haar privi leges te genieten". „In een wereld vol bedreigingen en ge varen, durven wij niet de verdediging te verwaarloozen van het leven, de woningen en vrijheden van ons volk en van alles, waarvoor de menschen willen leven". De primaat voegde hieraan toe: „in den tegenwoordigen toestand van de in wan orde gebrachte wereld, zien wij den dag des oordeels. Het is onze beschaving, waarop wij ons eens beroemden, die geoordeeld wordt. Denkt aan de nooden, die de wereld troosteloos maken, nooden zoo groot, dat zij de verbeelding doen verstommen. Denkt aan de millioenen. die in China uit hun woningen zijn verdreven, hulpeloos, voor de meedoogenlooze legers van een beschaafde mogendheid. Denkt aan de duizenden, die losgeslagen de wereld ingedreven zijn door een onmeedoogende vervolging, ten uitvoer gelegd door een hoogbeschaafden staat. Zijn dit niet, ondanks alle hoop op voor uitgang, de teekenen van een terugkeer der duistere tijden?" Mij. Nederland TAWALI. thuisreis. 31 Dec. van Djeddah. Kon. Ned. Stoomb. Mij. OBERON, naar Adam pass. 31 Dec. v.m. Gibraltar. RotterdamZ. Amerika Lijn ALUDRA. uit reis. pass. 30 Dec. Las Palmas. Holland—Amerika Lijn BURGERDIJK. uit reis, pass. 31 Dec. Vlissingen. van Antwerpen. Rott Lloyd KOTA GEDOE, uitreis, pass. 31 Dec. Gibraltar. Holland-West Afrika Lijn REGGESTROOM 4 Jan. van W. Afrika te Havre. 6 Jan. te Duinkerken. 8 Jan. te A'dam en 11 Jan. te Hamburg verwacht ULYSSES, 29 Dec. van Freetown naar Monrovia. Silver-Java-Paeific Lijn BENGALEN, 30 Dec, van Cebu naar Pacific Kust. Diverse Stoomvaartberichten ARY. 28 Dec. van Genua te Sete STOLWIJK, n. R'dam pass. 30 Deo. Malta BEURSPLEIN, 31 Dec. van Oxelosund naar R'dam ST. ANNA- LAND. 31 Dec. van Gdynia te Delfzijl TOW A 30 Dec. van B. Aires naar Adam en Antwerpen —TUVA, naar Montevideo, pass. 30 Dec. Fernando Noronha THEMISTO, 31 Dec. van East Londen te Durban JONGE ANTHONY, naar Manchester, pass. 30 Dec. Leixoes PRINS WILLEM VAN ORANJE, naar Jaffa, pass. 30 Dec. Malta AMSTEL. naar Rochefort, pass. 30 Dec. Las Palmas. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. De eerste dag van het nieuwe jaar ontroerde de wereld der kunst en ook die daarbuiten door het overlijdensbericht van Prol. Roland Holst, als sierend en monumentaal gericht kunstenaar algemeen bekend, eens de vriend en later de opvolger van den fijnen Antoon Derkinderen als Directeur van 's Rijks Academie voor Beel dende Kunsten. Het is niet onze bedoeling, hier een levensbe richt van den overledene te schrijven, doch slechts om enkele simpele woorden te wijden aan zijn nagedachtenis. De tijd is trouwens nog niet gekomen, om de volle beteekenis te kun nen omlijnen welke Roland Holst heeft voor de monumentale, beeldende en toegepaste kun sten. Wel zyn er de werken, die hij naliet: Ex Libris. affiches, litho's, boekomslagen, teekenin- gen. muurschilderingen, gebrandschilderde ra men. sgraffito's, mozaïek, enz. Dit alles is zicht baar en legt getuigenis af van zijn edel am bachtelijk kunnen, van de voornaamheid van opvatting, waarin zijn geestesaristocraat zich uitte, van de tintelende bezieling, die hem dreef. Doch wat niet ten volle beoordeeld kan worden, dat is de enorme invloed, welke van hem uitging als leeraar in de monumentale en beeldende schilderkunst, en verder de poste rior beteekenis van die vele prachtige, fijn ge- styleerde opstellen en studies, waarin hij zijn inzichten over verschillende onderwerpen van kunst uiteenzette of waarin hij in fijn geëtst proza een gevoelige gravure gaf van mannen als die oude. wijze bouwmeester Cuypers, Der kinderen. Toorop. Alphons Diepenbrock, e.a. De invloed van dit alles is niet in woorden af te perken, niet te tellen, te meten of te wegen. Het kan veel zijn, het kan minder zijn: het gaat hier om imponderabilia. Roland Holst was een geestvol mensch en het harpspel van den fijnen geest is een verborgen muziek, die slechts langzaam uit haar geheimzinnige sfeer tot hoorbaarheid komt en in de zielen van velen resonneert. doch dan werkt deze reson- nans ook uitermate bezielend. Veel is de Nederlandsche cultuur aan hem verschuldigd. Het dieper doorwerken van zijn idealen blijft aan de toekomst, ondanks alle bruutheid en ge weld waaraan de tegenwoordige wereld ten prooi is. Hij was bevriend met de Katholieke kunste naars Derkinderen. Diepenbrock. Toorop. hü kon devoot zijn hoofd bulgen in de Bossche Bazilick van St. Jan of in de Katedraal van Chartres. wanneer het wonder der Middeleeuw- sche architectuur doorluisterd werd van den eeredienst. Wat hem hiertoe dreef, was het brandende verlangen naar dc Katholiciteit der menschheid. al zocht hij. socialistisch georiën teerd. dit dan in andere richting dan de Katho lieken. Doch v/at hem in de Katholieke kun stenaars aangreep en in de kunst des Middel eeuwen ontroerde, was de zuiverheid van geest, de eenheid van idealisme, welke de Kerk in haar leden had weten te wekken. Had het aan hem gelegen, het mystieke een heidsfront der menschheid. dat volgens hun in de Middeleeuwen gevormd werd door de Kerk van Christus, dofch thans op andere wijze tot stand zou moeten komen zonder de kracht van het Christendom-te miskennen, zou in deze wereld veel naderbij zijn gekomen, al wist hij dat in de verwarring en verdeeldheid welke thans heerschen en de ruwe en verruwende stroomingen welke over een groot deel der wereld spoelen, met ideëele factoren weinig re kening wordt gehouden. Doch van dat gedroom de mystieke eenheidsfront der menschheid zou de kunst een in-nederigheid dienende factor moeten zijn. Geen l'art pour l'art. doch de kunst in dienst, zooals het in de beste tijdper ken der wereldhistorie steeds was geweest. Doch hij zag de moeilijkheden die bergen hoog rezen; de ongetemperde dwang van den tijd. die geen rust, geen bezinning meer toe staat; niet meer de stilte, waaruit de statie der schoonheid geboren wordt. Hij wist dat en leed er onder. En toch wil ik eindigen met een woord van hem zelf, dat hij indertijd over Derkinderen sprak cn dat mij uitermate toepasselijk lijkt op hemzelf. „Maar dan juist in die oogenblikken, steunen ons de gedachten aan hen. voor die de kunst nooit een uitsluitend aesthetisch doel bezat, maar voor wie de kunst steeds was een middel, om op zijne wijze te getuigen van de hooge be stemming. die het leven geeft: van dit inzicht kan de kunstenaar alleen getuigen, door al het werk. dat hem naar de kracht van zijn gaven is toebedeeld, te verrichten met nooit afdwalenden ernst, met den wil gericht op de zuiverheid, en door de schoone bezieling züner daden, want alleen hierin ligt de belooning. In die oogenblikken zult gij denken aan hem, wiens nagedachtenis wij hier eeren, want heel zijn leven was door die erkenning gericht, en nooit faalde hij ln de hooge opvatting van het ware kunstenaarschap. N. J. SWIERSTRA. Op oudejaarsavond heeft de achttien jarige landarbeider J. van der Ploeg te Oosternljkerk in Friesland bij een twist zijn dorpsgenoot P. C. de Boer, die even oud was, met een zakmes een achttal steken in het bovenlichaam toegebracht. Het slacht offer werd in zorgwekkenden toestand op genomen en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Leeuwarden aan zijn verwon dingen bezweken. Het drama speelde zich omstreeks kwart voor twaalf op straat af, terwijl versehei- ne inwoners van het plaatsje in afwachting van de jaarswisseling buiten een praatje stonden te maken. Tusschen de twee ge- r.oemde jongelieden ontstond een hoogloo- pende ruzie, waarschijnlijk uit minnenijd over een zestienjarig meisje. Het schijnt, dat van der Ploeg uit zelfverdediging ge handeld heeft, toen de ander hem bij den Ikeel zou hebben gegrepen. Des nachts is de dader van zijn bed gelicht en na verhoor door den veldwachter en burgemeester Sytsma van Oostongeradeel, tot welke ge meente Oosterhijkerk behoort. Ingesloten in de marechausseekazerne te Dokkum. Zaterdagnacht ontstond een vechtpartij tusschen twee inwoners van Helmond, waarbij de 31-jarige A. V. door zijn tegen stander, den 45-jarigen G. S. met een mes in den buik werd gestoken, tengevolge waarvan de ongelukkige in het ziekenhuis is overleden. Zaterdag, in den vooravond, troffen de beide mannen elkaar in een café aan de Wolfstraat te Helmond. Zij waren niet „drankvrij" en al spoedig kregen zij on- eenigheid. De vrouw van den kastelein wist den twist te sussen, waarop S. zich na eenigen tijd verwijderde. Kort na twaalf uur evenwel, nadat het café gesloten was, kwam S. aan dc achter zijde van het café, de keuken binnen, waar V. met den caféhouder en diens echtge- noote aan de koffie zat. Opnieuw laaide de ruzie op. V. verzocht den ander de zaak buiten af te wikkelen. Hier zou V. zijn te genstander eenige kaakslagen hebben ge geven, waarop S. zijn mes trok en in het wilde weg K. enkele steken toebracht. V. zakte hevig bloedend in elkaar. Inmiddels was de caféhouder komen toesnellen. Deze droeg den gewonde het café binnen en waarschuwde een geneesheer en de politie. Het slachtoffer werd naar het Sint Anto- niusgasthuis vervoerd, waar men operatief ingreep, hetgeen evenwel niet meer mocht baten. De man is in den loop van Zondag middag overleden. Dc dader kon kort na het gebeurde ge arresteerd worden. De verslagcne was ongehuwd en werk zaam in Duitschland. VEELZIJDIG KUNSTENAAR. Na een ziekte, die slechts kort geduurd heeft, is Zaterdagmiddag in zijn woning te Bloemendaal prof. R. N. Roland Holst overleden. Met prof. R. N. Roland Holst verliest Nederland een van zijn grootste en veel- zijdigste kunstenaars, wiens naam niet alleen zal blijven voortleven als die van den edelen voorvechter der monumentale kunst, doch die zich tevens een blijvenden naam verworven heeft als schrijver, schil der en teekeinaair. Tal van openbare gebou wen in Nederland zullen tot in lengte van dagen de schoonheid van de werken van prof. Roland Holst blijven dragen, vele ge slachten zullen nog genieten valt de „over peinzingen van een bramenzoeker", maar dieper en breeder wellicht nog zal de geest van den ontslapene in Nederland blijven voorleven door den zeer grooten invloed dien hij als paedagoog en voorganger op de na hem komende geslachten heeft uitge oefend, een invloed die stellig niet eindigen zal bij zijn directe leerlingen. Wijlen prof. Roland Holst. Prof. Richard Nicolaas Roland Holst was op 4 December 1868 in Amsterdam geboren. Van 18871891 volgde hij de academie en reeds In 1892 begon hij met het vervaardi gen van lithografieën, waarbij hij zich een eigen persoonlijken stijl wist te verwerven, die voor het groote publiek onder meer tot uitdrukking kwam in een reeks gelithogra feerde aanplakbiljetten voor opvoeringen van het gezelschap van Willem Royaards. Velen zullen zich nog de affiches voor de opvoeringen van Faust, Gijsbrecht van Aemstel. Lucifer en Electra herinneren. In 1918 werd Roland Holst als buitenge woon hoogleeraar verbonden aan de rijks academie voor beeldende kunsten, van wel ke academie hij van 1926 tot 1934 de leiding heeft gehad als hoogleeraar-directeur. Van de belangrijke werken die prof. Roland Holst als monumientaal en decora tief kunstenaar geschapen heeft kunnen o m. genoemd worden de wandschilderin gen in de Amsterdamsche Beurs in het ge bouw van den Nederlandschen diamant- bewerkersbond en in het giebouw van de Nederlandsche Heidemaatschappij te Arn hem. De veelzijdigheid van den kunstenaar blijkt o.a ook wel uit de belangrijkheid van zijn oeuvre als glazeniea;, waarvan o.m. ge tuigen de schoone glasschilderingen in de Domkerk te Utrecht, de groote ramen in de aula van het Amsterdamsch Lyceum, de ramen in het postkantoor te Haarlem, het boogvenster tn het postkantoor van Utrecht enz. Ook hiermede echter was de belangstelling en de technische vaardigheid van Roland Holst niet uitgeput. Hij bleek een voortreffelijk portrettist, getuige het schoone portret, dat hij maakte van zijn echtgenoote de dichteres Henriette Roland Holstvan der Schalk, wel het bekendste, dat van de dichteres ooit vervaardigd werd, hij maakte litho's naar Brabant se he volkskunst, ex-libris, boekbanden, mozaïeken, tempels, enz. enz. er is bijna geen genre in de decoratieve kunst, dat hij niet met meesterhand beoefend heeft. Van de verschillende publicaties, die van de hand van prof. Roland Holst verschenen zijn, noemen wij, behalve het bailetristische werk „Overpeinzingen van een Bramen zoeker", „Ethische factoren in de monu mentale schilderkunst", „de ontwikkeling en verwezenlijking der architecturale ge dachte in Holland", „over vrije en gebonden vormen ln de plastische kunst", zijn twee bundels „over kunst en kunstenaars". Als redacteur van het tijdschrift „de Gids" publiceerde hij opstellen over Puvis de Chavarmes, over deglasramen in de kathedraal van Chartres, over Jozef Israels enz. Slechts enkele maanden geleden erkende de „bond van Nederlandsche architecten" de groote verdiensten van den overledene als monumentaal kunstenaar voor de ont wikkeling van de Nederlandsche archi tectuur door hem tot eere-lld te benoemen. Weinig kunstenaars hebben als prof. Roland Holst aan hun werk een zoo breeden achtergrond van overwogen en verantwoorde overtuiging, een zoo diepe cultureele beteekenis weten te geven. NIEUWE UITGAVEN. Door de vereenlglng „De Savornln Lohman Ponds" is een brochure uitgegeven, getiteld: „De overheid en de Zondagsrust", geschreven door Jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. NED. HEKV. KERK. Bedankt voor Wapenveld (toez.) J. C. Ter louw te Garderen, GEREF. KERKEN. Beroepen te Zutphen ials hulppred.) B. J. A, Streefkerk, cand. te Rotterdam. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Genemulden P. Honkoop to 's-Gravcnhage. DE PRESIDENT VAN DE ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK GISTEREN OVERLEDEN. 1939 zet voor de Ned. Herv. ICerk wel droef in. want nauwelijks was de eerste dag van het nieuwe jaar aangevangen, of de pre sident van de Algemeene Synode dier kerk. ör. P. Smit, Ned. Herv. predikant te Heu- men, blies in zijn pastorie in dit Geidersohe dorpje den laatsten adem uit. Dr. Smit. die in Nov. JJ. de najaarszit ting van de Algemeene Synodale Commissie nog heeft gepresideerd, werd de laatste weken overvallen door een algemeene lichaamszwakte, die in de laatste dagen van het vervlogen Jaar het ergste vreezen deed. Dr. Smit bereikte den ouderdom van 66 jaar. De overledene ontving aan de bekende kweekschool „De Klokkenberg" te Nijme gen zijn opleiding als onderwijzer en was ook eenigen tijd bij het onderwijs werk zaam. In 1901 werd hij proponent bij de Waalsche commissie en 25 Jan. 1903 ving hij zijn loopbaan aan als predikant bij de Ned. Herv. Gem. van Heumen. In 1915 vertrok hij naar Wamel en Dreumel en 15 Febr. 1920 verbond hij zich opnieuw aan de gemeente van Heumen, die hij tot zU'.i dood heelt gediend. De overledene, die op een proefschrift over mr, v. d. Brugghen, de stichter van „De Klokkenberg", tot doctor in de theolo gie promoveerde, heeft de Ned. Herv. Kerk in verschillende functies gediend. Hij volg de enkele jaren geleden wijlen dr. J. G. Weijland te Veere op ais president van de Algemeene Synode en was ook voorzitter van de Algemeene Synodale Commissie, alsook voorzitter van de commissie voor de Buótenlandsche Kerken. Hij maakte even eens deel uit van het Algemeen College van Toezicht op het beheer der kerkelijke goe deren en fondsen in de Ned. Herv. Kerk en was ook president van het Prov. Kerkbe stuur van Gelderland. In het weekblad van de Ned. Herv. Kerk verschenen enkele bijdragen van zijn hand. Dr. Smit betoonde zich ln de kerkregeering een zeer scherpzinnig man en een voorzit ter, die streefde naar rechtvaardigheid en wijs beleid. Zijn verdiensten vonden erken ning in zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Ds. D. COLENBRANDER. A.s. Woensdag viert ds. D. Colenbrander, Ned. Herv. predikant te Peperga en Bles- dijke, zijn zilveren ambtsjubileum. Dirk Colenbrander werd 8 Febr. 1886 te Abbekerk (N.H.), waar zijn vader onder wijzer was. geboren. Hij bezocht de HBS. te Hoorn, deed staatsexamen en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden theolo gie. In 1913 candidaat geworden in Gro ningen. bevestigde wijlen ds. W. Hamilton of Silverton Hill hem 4 Jan. 1914 te Zed- dam in zijn eerste gemeente, waaraan de jubilaris zich verbond, sprekende over het woord uit Matth. 6 „Uw koninkrijk kome". In 1917 vertrok ds. Colenbrander naar Marssum, om zich 6 Mei 1928 aan zijn tegenwoordige gemeente te verbinden, sprekende over Ezra 4 2b, na te voren te zijn bevestigd door wijlen ds. J. G. van Loe- nen van Oldeholtwolde, Ds. Colenbrander maakte deel uit van het classicaal bestuur van Heerenveen en is 1 Jan, J.l. opgetreden als scriba en secun dus-quaestor. Ook is hij vice-praetor van den ring Wolvega. GEBOREN: Allda Christina Maria d. van H. W. J. v, Duuren en C. M. Gerritsma. ONDERTROUWD: W. v. Weeren Jm. 22 Jaar en C. W. M. Velt- huijsen. jd. 21 jaar S.Snoek Jm. 25 jaar en J. M. A Habraken jd. 20 jaar P. H. IJzerman jm. 42 Jaar en M. v. Polanen gesch. 40 jaar. OVERLEDEN: J. J. v. Tongeren z. 6 maanden H. Lukas wed. van J. Luitjes, 71 jaar. Wist U. dat biï de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge- heele bevolking moet trachten in eigen huis zeli ieder begin van brand te blusschen Nadere inlichtingen verstreken de secre taris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potiewijd, Boerhaavelaan 37, Leiden en de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10