LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 31 December 1938 Duitschland zal zijn onderzee vloot op gelijke sterkte brengen met de Engelsche De strij d in Spanj e De strijd in het Verre Oosten Besprekingen te Berlijn gevoerd Tegemoetkomingen aan Memel Tegenaanval van Barcelona Verdiensten van dienstmeisjes niet meer in mindering van den steun Laatste Berichten Stadsnieuws Aandrang tot vrede J. H. Wattez overleden Buitenland De verklaring van Wang Tsjing Wei BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Binnenland MARKT HRIMIÏNc^; regeering den moed zou vinden met Duitschland weder normale betrekkingen aan te knoopen." De andere Duitsche bladen schrijven in gelijken geest. Toch gelooft men niet. dat Berlijn het initiatief zal nemen voor ver breking der diplomatieke betrekkingen. Ambtenaren van het staatsdepartement te Washington weigerden hierop commen taar te leveren. In welingelichte kringen echter is men van meening dat deze verklaring de be trekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland nader brengt tot een vol ledige Impasse. DUITSCHLAND. Nieuwjaarsboodschap van Hitier Ter gelegenheid van de Jaarwisseling heeft rijkskanselier Hitier een oproep uit gevaardigd, waarin hij onder meer zegt. dat 1938 een Jaar is geweest, dat sedert vele eeuwen het rijkst aan gebeurtenissen voor liet Duitsche volk was. Terwijl de arbeid van de nationaal-so- rialistlsche beweging en partij in de eerste vijf jaar overwegend betrekking had op de bestrijding van binnenlandschen politie- ken, socialen en economischen nood van het volk, zijn wij, aldus Hitier, er in de af- geloopen twaalf maanden In geslaagd het grootste vraagstuk der buitenlandschc po litiek op te lossen. De nationaal-soclalis- tische beweging heeft dit wonder volbracht Als God dit werk liet slagen, dan was de partij Zijn werktuig. Zij heeft in vele jaroi van moeilijken arbeid de eendracht in ons volk geschapen, die het mij mogelijk maak- <e, ln het beslissende uur het levensrecht van ons volk te verdedigen, ook tegenover de laatste en ernstigste consequenties. Bo ven alles echter breng ik dank aan het Duitsche volk. Geen der zoogenaamde de mocratische staatslieden heeft ln dit Jaar het recht gehad zoo zeer in naam van zijn volk te spreken als ik dat gehad heb. Dat heeft er toe b»gedragen. dat wti een Euro- peesche kwestie, die toch vroeg of laat ge regeld moest worden, zonder oorlog kon den oplossen. De vlijt van den Duitschen boer heeft de voeding van het volk verze kerd, de Duitsche arbeider heeft de pro ductie in buitengewone mate doen stijgen Mijn bijzondere dank geldt de honderd duizenden, die de Westelijke grens van het rijk hebben omgeven met een wal van pantser en beton, waarvan wij weten, dat geen macht ter wereld hem ooit zal kun nen vernietigen. Eerste taak, aldus vervolgde Hitler, is en blijft de opvoeding van ons volk voor de nationaal-socialistische ge meenschap. Tweede taak is de uitbrei ding en versterking onzer weermacht. De derde zien wij in de tenuitvoerleg ging van het vierjarenplan, in de op lossing van het gebrek aan arbeids krachten en voral in de economische aanhechting der nieuwe rijksge bieden. Op het gebied der buitenlandsche politiek staat de plaats van Duitschland vast. De verplichtingen, die voortvloeien uit onze vriendschap voor het fascistische Italië, zijn voor ons duidelijk en onverbrekelijk. Ons begrip voor de historische rol, die Mus solini heeft gespeeld in den arbeid tot be houd van den vrede, dringt ons tot diepe dankbaarheid. Wij danken echter ook de andere staatsmannen, die in dit jaar met ons er naar gestreefd hebben den weg naar een vreedzame oplossing der vraagstukken, S» "een uitstel gedoogden, te vinden. In de we eld wordt onze politieke houding be paald door het anti-kominternverdrag; overigens echter koesteren wij als altijd, slechts dezen éénen wensch, dat wij ook in het komende jaar er in zullen mogen sla gen, bij te dragen tot de algemeene pa cificatie der wereld. Moge de genade Gods daarbij het Duitsche volk op zijn weg ver gezellen. Duitschland heeft het voornemen aan gekondigd, om zijn rechten uit te voe ren volgens de EngelschDuitsche vlootovercehkomst van 1935 en een totale tonnage aan onderzeeërs te bou wen, gelijk aan de totale tonnage van de Britsche ondcrzceërsvloot. In felle ls het Duitsche besluit drie we ken geleden ter kennis gebracht van de Britsche regeering, doch de eerste bekend making is eerst gisteravond geschied in een communiqué van din volgenden Inhoud: „De Duitsche regeering heeft kort gele den de Engelsche regeering in overeen stemming met de procedure, vastgelegd ln de Engelsch-Duitsche vlootovereenkomsten van 18 Juni 1935 en 17 Juli 1937, in kennis gesteld van haar voornemen tot uitoefe ning van zekere rechten, die haar door deze overeenkomsten zijn verleend. Vertegenwoordigers van de admiraliteit zijn Donderdag uit Londen naar Berlijn vertrokken, teneinde met de Duitsche be trokken autoriteiten de problemen te be spreken, die voortvloeien uit bovengenoem de bekendmakingen," De delegatie bestaat uit admiraal Cun ningham, gedeputeerd chef van den Brit- schen marinestaf, en drie andere vertegen woordigers der admiraliteit. De Duitsche delegatie staat onder leiding van admiraal Rader. Men herinnert er aan, dat Duitschland er met de Engelsch-Duitsche vlootovercen- komst in toestemde in de categorie der onderzeeërs zijn vloot te beperken tot 45 pCt. van de totale tonnage der Britsche duikbooten. Er werd echter verder overeengekomen, dat Duitschland het recht had, wanneer het van oordeel was, dat-de omstandighe den zulks noodig maakten, om onderzeeërs te bouwen tot een totale tonnage, gelijk aan de Engelsche. Duitschland heeft thans bekend gemaakt, dat het van dit recht gebruik maakt. Bij het vlootverdrag echter was teven.-, over eengekomen, dat, alvorens een dergelijke verhoogde vlootbouw ten uitvoer zou wor den gelegd, er vriendschappelijke bespre kingen gevoerd zouden worden tusschen de Engelsche en Duitsche regeeringen. Op den grondslag van deze laatste clau sule nu is de Britsche delegatie naar Ber lijn gegaan. Het verluidt, dat de Britsche delegatie tot taak heeft, om Inlichtingen in te win nen ten aanzien van den aard der omstan digheden, die de Duitsche regeering tot de meening gebracht hebben, dat het nood zakelijk is den bouw van Duitsche onder zeeërs te vergrooten.. Terwijl men er te Londen op wijst, dat Duitschland met de onderhavige bekend making niet meer doet. dan zijn recht is volgens het Engelsch-Duitsche vlootverdrag hoopt men toch. dat als gevolg van de be sprekingen te Berlijn de Duitsche regeering wegen zal vinden om Groot-Brittannië te gemoet te komen op verschillende punten, die de Britsche delegatie naar voren brengt. Ten tijde van de onderteekening der viootovereenkomst had Engeland ongeveer 50.000 ton aan onderzeeërs. Thans heeft Groot-Brittannië onderzeeërs tot een ton nage van 70.000. Het verluidt, dat om eqn gelijk peil als Engeland te bereiken, Duitschland ongeveer 45.000 ton aan onderzeeërs zou moeten bouwen, aangezien het land thaus een ondcrzcesche vloot met een tonnage van 25.000 ton heeft. Aangezien de totale tonnage van de Duit sche vloot voor alle categorieën volgens het Engelsch-Duitsche vlootverdrag be perkt blijft tot 35 pCt. van de totale Brit sche vloottonnage, zal er een aanpassing moeten geschieden in de Duitsche catego rieën naast de duikbooten. Met medeweten en goedkeuring van Duitschland is het Duitsche voornemen medegedeeld aan de andere mogendheden, die het Londensche vlootverdrag en de bilaterale overeenkomsten, die uit dat ver drag voortvloeien, onderteekend hebben. Het verluidt, dat te Berlijn ook bespre kingen gevoerd zijn betreffende de bewa pening van twee nieuwe Duitsche kruisers, welke besprekingen gehouden zijn in ver band met de.overeenkomst van 17 Juli, die bilateraal met Duitschland aangegaan is na de afsluiting van het Londsche vloot verdrag tusschen Groot-Brittannië. Frank rijk en de Vereenigde Staten (Italië trad later tot dit verdrag toe). De besprekingen over de aanhangige vloot- problemen zijn, naar Reuter verneemt, be vredigend verloopen. De Britsche delegatie vertrok hedenmorgen wëer. practisch geen kans op vervulling van die voorwaarde ep het stellen er van schijnt daarom allen pogingen om tot onderhan delingen tusschen Japan en China te ko men. den bodem in te slaan. Japannees in Russische gevangenis overleden. Te Tokio is groote beroering gewekt door de ontvangst van een bericht uit Moskou, dat Daiji Takahasji, de directeur van een Japansche scheepvaartagentuur te Wladi- wostok in een sovjet-Russische gevangenis „ergens in de sovjet-unie" tengevolge van ziekte ls overleden Takahasji is in het voorjaar onder verdenking van militaire spionnage gearresteerd en in de gevange nis gezet. W. Essing, aan den Achterweg te Gronin gen. Het vuur verbreidde zich snel. zoodat de bewoners in allerijl het brandende per ceel moesten verlaten. Toen de brandweer even later arriveerde, stond de geheele bo venwoning in lichter laaie. De brand werd met vier stralen bestreden. De bovenwoning is geheel uitgebrand. Van den Ir,noedel is niets gered. De bewoner was niet verzekerd. De benedenwoning, waar de kapperszaak is gevestigd van den heer H. v. d. Wal, kreeg veel waterschade. FRANKRIJK. Kamer en Senaat. De senaat heeft de behandeling van de begTootlng beëindigd. De geheele begrooting werd aangenomen met 279 stemmen tegen 16. De Kamer heeft met algemeene stem men een resolutie aangenomen, waarbij <je regeering wordt ultgenoodigd een wet in te dienen, welke de terugtrekking der oude arbeiders in de steden en op het platte land regelt. Vervolgens werd met 325 tegen 226 stem men een wetsartikel aangenomen, waarbij algeheele amnestie wordt verleend voor overtreding van de recruteeringswetten, be gaan sinds 9 Juli 1936 tot aan de inwer kingtreding van de huidige wet, waarbij de overtreders gedurende deze periode in Spanje werden vastgehouden. Voor het beëindigen der zitting besloot de Kamer het wetsontwerp inzake amnes tie voor en weer in functie stellen van ambtenaren, tegen wie maatregelen zijn ge nomen tengevolge van de staking van 30 Nov j.L, naar de commissie voor de bur- r :e wetgeving terug te zenden. BELGIË. De begrafenis van VanderVelde. GLtermiddag is met groote plechtigheid het stoffelijk overschot van den leider der Belgische socialisten, Emile VanderVelde, teraardebèsteld. Voor het vertrek van den rouwstoet van het volkshuis, waar het stoffelijk overschot in een rouwkamer was geplaatst, brachten nog de vertegenwoordigers van koningin Elisabeth en koning Leopold een laatste bezoek aan den overledene, alsook minister president Snaak en de overige leden der legeering en de vertegenwoordigers der so cialistische partijen in het buitenland. De Nederlandsche socialistische partij werd vertegenwoordigd door den heer Albarda, de Fransche socialisten door Leon Blum. Alleen De Brouckère heeft uit naam van de socialistische arbeiders-internationale, de Belgische socialistische organisaties en de vrienden van den overledene, het woord gevoerd. n Te kwart over vier begaf de rouwstoet zich op weg; het stoffelijk overschot werd voorafgegaan door eenige duizenden vaan dels van socialistische organisaties en vak verenigingen. Onmiddellijk voor het rijtuig met het stoffelijk overschot werd de krans gedragen, welke door koning Leopold was gezonden. Op het driekleurig lint stond „Leopold". Voor het graf van. den Onbekenden Sol daat werd een oogenblik halt gehouden onder een indrukwekkende stilte, welke plotseling werd onderbroken door een laat- sten groet van de bazuinen. Niettegenstaande den regen stond langs den weg. welken de stoet volgde, een groote menigte opgesteld. Het stoffelijk overschot werd begraven op het kerkhof van Evère. HONGARIJE. Programma van Imredy In een progTamrede heeft de premier Imredy er naar gestreefd, de door zijn regeering gevoerde binnen- en buitenland sche politiek te rechtvaardigen „De door mij vertegenwoordigde politiek is een Hongaarsche politiek, die zich ten doel stelt het Hongaarsche element ln het Karpathengebied te versterken," zeide hij. Vervolgens sprak hij lof uit over „de po litiek van met toegeven, die sedert twintig jaar door Hongarije is gevoerd, die haar vruchten heeft afgeworpen en in staat heeft gesteld om zonder bloedvergieten een millioen Hongaarsche broeders te herwin nen." Dit resultaat, aldus Imredy is te danken aan den steun van de mogendheden der as RomeBerlijn. Hongarije Is met Duitschland verbonden door oude wapenbroederschap en met Italië door de achting voor een vroegeren tegenstander. „De doeleinden, die de twee groote mo gendheden der as zich stellen, strekken er toe, den Europeeschen vrede een hechter grondslag te geven en een rechtvaardiger Europeesche orde te scheppen, waarin het Hongaarsche element de rol zal spelen, waarop het recht heeft. Wij zetten onze buitenlandsche politiek voort, die steunt op de as, maar wij zullen haar voortzetten als een onafhankelijke natie bewust van zichselve, die haar eigen doeleinden nastreeft." Zijn rede eindigend rechtvaardigde spr. de nieuwe anti-Joodsche wet, die, naar hij zeide, beantwoordt aan den elementairen eisch tot bescherming van het ras. £NGELAND. Ulster aétifef de regeering. Labour heeft besloten den vrijwilligen dienst te steunen, zoolang deze dienst wer kelijk vrijwillig blijft. Lord Craigavon. de minister-president van Noord-Ierland. die op het oogenblik te Londen vertoeft, heeft aan de pers ver klaard. dat de regeering van Ulster een systeem van lijsten met vrijwilligers heeft aangelegd, overeenkomstig het Britsche systeem. Lord Craigavon zeide het te betreuren, dat hij geen verplichting op kon leggen. Indien Engeland evenwel een verplicht systeem zal aanvaarden, dan zal Ulster on- middelijk volgen. Verder verklaarde hij. dat welke stappen de Britsche regeering met betrekking tot een oorlogsvoorbereiding of in een oorlog zelf ook moge nemen. Ulster te allen tijde volkomen achter Groot-Brittannië staat. LITHAUEN. De Lithausche regeering heeft besloten de Lithausche veiligheidspolitie uit het Memelgebied terug te trekken, zulks ter vervulling van de elschen der Memel-Duit- schers. Op grond van een ander besluit van het kabinet zullen Memeilanders de voor keur krijgen bij de aanstelling van ambte naren voor de regeeringsbureaux te Memel. Het kabinet van Lithauen heeft ook een neutraliteitswet goedgekeurd, waarvan de tekst overeenkomt met de desbetreffende wetten ln Estland en Letland. Terwijl Franco nog vorderingen meldt in den sector van Belaguer en de bezetting van Bobera ten Z.W. van Gran'adella dat genomen is. meldt Barcelona, dat een te genaanval is ingezet ten Z. van Lerida in de richting van Sarroca. een sleutelpositie ten aanzien van de wegen kruising op nog geen drie mijl afstand van hun frontlinie. Wanneer zij erin mochten slagen Sarroca in handen te krijgen, zouden zii de verbin dingen controleeren achter de Italiaansche divisies, die thans de dorpen Aspe en Cogull bezetten en volgens de BaTcelona-regeering ernstig gevaar loopen te worden geïsoleerd. In het communiqué van het rechtsche hoofdkwartier wordt gezegd dat de op- marsch aan het geheele front werd voort gezet en dat verscheiden stellingen werden bezet om Fuente Coromina, Oasa Llobet en Ca sa del Salvador. 1700 man werden gevangen genomen. De José Luis Diaz. De José Luis Daz is vlot gebracht en zal naar Reuter in officieele kringen verneemt, definitief in Gibraltar worden geïnterneerd. De overlevende leden der bemanning wor den thans vastgehouden in militaire barak ken in Gibraltar. Er zijn vier leden der bemanning- gesneu veld en elf gewond waarvan er een in het hós d: taal is overleden Tijdens het gevecht is een aantal gra naten aan de Oostzijde van de rots van Gibraltar neergekomen;, een Britsch eon- stabei werd ernstig gewond drie andere Britten werden licht gekwetst. De vijf dooden zullen aan boord van eer Britschen torpedojager op zee over boord worden gezet; de plechtigheid zal door den kapitein van de José Luis Diaz en vier min deren worden bijgewoond. De minister van Sociale Zaken heeft per circulaire aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hij er zijn goedkeu ring aan heeft gehecht, dat alle ver diensten door gezinsleden van onder steunden en tewerkgestelden, verkre gen met het verrichten van gezinsar- beid van huishoudelijken aard, bij de vaststelling van den steun en de plaat sing in de werkverschaffing geheel bui ten beschouwing worden gelaten. Voor deze verdiensten behoeft der halve in den vervolge geenerlel aftrek meer plaats te hebben. Deze maatregel is genomen, teneinde het verrichten van gezinsarbeid van huishoudelijken aard der Nederland sche meisjes zooveel mogelijk te bevor deren. DOODELUK ONGEVAL TE NIEUWESCHANS. Gisteren is de 63-jarige echtgenoote van den heer F. Mulder, bakker te Nieuwe- schans, in haar woning van den keldertrap gevallen. Ernstig gewond bleef de vrouw bewusteloos liggen. De ontboden geneesheer constateerde ondermeer een schedelbreuk en achtte opname in het R.-K. ziekenhuis te Winschoten noodzakelijk. Hier Ls de vrouw, zonder bij kennis te zijn gekomen, aan de gevolgen overleden. ITALIË. Italiaansche em loyé's van Suez-kanaa' n-.aatsc'iaprö met ontslag bedreigd? Uit Alexandric wordt aan de Italiaanse! bladen gemeld, dat de directie der Sue; kanaalmaatschappij dreigt, de Italiaanse! employe's en massa te ontslaan, als d aanvallen in de pers en van Italiaanse!- kfingen in Egypte tegen deze maatschap! niet gestaakt worden. Dezelfde bedreiglr is door de gas- en electriciteitsmaatscha' pij te Alexandric en Cairo, welke ln hooft zaak door Franschen worden geleid, tot d in haar dienst zijnde Italiaansche arbeiders i gericht. De Italiaansche bladen spreken in j dit verband van chantagepogingen. Reuter meldt uit Hongkong: Wang Tsjing Wei, de vice-president van de Kwomintang, heeft een boodschap ge richt aan Tsjang Kai Sjek, waarin hij hem aanraadt spoedig vredesonder handelingen met Japan te openen. Wang keurt de voorstellen, op 22 Decem ber door Konoje uiteengezet, volkomen goed en dringt er slechts op aan, dat Japan zijn belofte, de troepen uit China terug te trek ken. zal nakomen. Het Is nog altijd onzeker in hoeverre Vang Tsjing-Wel bezig is officieele proef- allonnetjes op te laten. In het algemeen betreuren de Chineezen in houding en zij zijn van meening. dat ior het vertrek van Wang Tsjing-Wei een 'akke plek uit de regeering is verdwenen, ij voorspellen, dat de oorlog voortgezet zal orden en dat China zich nauwer zal aan- (iten bij Rusland. Het is ook nog steeds niet bekend, waar Vang Tsjing-Wel zich ophoudt. Bijzonder onduidelijk is In Wong Tsiing-Wei's ver klaring de voorwaarde, dat Japan zijn troe pen uit China moet terugtrekken. Er Is Na een langdurig lijden is heden op 56-jarigen leeftijd overleden de heer J. H. Wattez, in leven leeraar in het hand- en üjnteekenen aan de Gem. H.B.S. met 5-jarigen cursus en de H.B.S. voor Meisjes alhier. Jan Herman Wattez werd 13 Juli 1882 te Middelburg geboren. Hij was achtereenvolgens teekenleeraar aan de Hendrik de Keyserschool te Amster dam (1907'09) en aan de Ambachtsschool en de Burgeravondschool te Middelburg <1909'17), welke functies hij gedurende eenige jaren combineerde met het leeraar- schap aan de H.B.S te Goes 1915"17) Met ingang van 1 September 1917 werd hij benoemd tot leeraar aan de Gem H.B.S. alhier, welke betrekking hij tot zijn dood toe heeft vervuld. Sinds 1 September 1923 was hij tevens leeraaar met tijdelijke aan stelling aan de H.B.S. voor Meisjes te dezer stede. Deze tijdelijke aanstelling is sedert dien gedurig gecontinueerd. De heer Wattez was bij zijn collega's en leerlingen uitermate gezien, zoodat zijn heengaan op beide scholen als een smarte lijk verlies zal worden gevoeld. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Dinsdag plaats vinden om 1 uur op de begraafplaats „Rhijnhof". In zijn verklaring betoogt Wang Tsjing Wei. dat Konoye in zijn verklaring van 22 December feitelijk slechts drie dingen eischt: 1. Vrijheid voor de Japanneezen in China te wonen en er zaken te doen: 2. Samenwerking ln den strijd tegen de Komintern; 3. Oeconomische samenwerking. Het eerste schept de mogelijkheid van herstel der Noordelijke provincies en van het in dezen oorlog verloren gebied en van behoud der nationale souvereiniteit en on afhankelijkheid van China. Het tweede behoeft niet noodzakelijker wijs van invloed te zijn op de betrekkingen van China met de Sovjet-Unie. terwijl het derde punt in beginsel aanvaardbaar is. Indien de nationale regeering de drie punten aanvaard als basis van beraadsla ging over den vrede, is de weg open voor onderhandelingen, doch er kan geen vrede worden gesloten, tenzij het Japansche leger geheel wordt teruggetrokken. VERLAGING SCHIPPERIJ-TARIEF RIJN EN SCHIEKANAAL. Treedt hedennacht in werking. Hedennacht om 12 uur treedt in het Rijn- en Schiekanaal (de Vliet) een nieuw kanaaltarief voor de schipperij in werking. Het nieuwe tarief beteekent een belang rijke verlaging voor de schipperij, want n»et alleen, dat het tarief oer ton veel lager is. ook de 50 cent voor mechanische voortbeweging evenals het z.g. nachtgeld na des avonds 9 uur vervalt. Het nieuwe tarief bedraagt een halve cent per Ion per inningskantoor, dat men passeert, met een minimum van 5 cent. De inningskantoren zijn Rotterdamsche Poort te Delft, Geestbrug te Rijswijk, Schutsluizen te Leldschendam en Span- jaardsbrug alhier. Schepen van Rotterdam en Den Haag naar Amsterdam passeeren dus drie inningskantoren en betalen dus 3 x cent en van Rotterdam naar Den Haag passee ren twee inningskantoren en betalen dus 2 x '/i cent per ton. GEBOREN: Franciscus Abraham, z. van A. Pijnnaken en J. Labordus: Lex. z. van J. van Leeuwen en E. A. G. v. d. Schraaf; Dirk Pieter, z. van G. van Egmond en C. M. v. d. Mejj; Johanna Eli sabeth, d. van H. Kroeze en J. W. Ravens- bergen; Keetje, d. van J. de la Rie en J. Fi- lippo; Gurriana Maria Peternellie, d. van P. Doetsch en N. v. Roon; Sibella Agnes Johanna, d. van J. van Galen en A. Mooten: Jacques, z. van G. W. Zandvoort en C. L. v. d. Zande; Catharina Agatha, d. van E. N. G. Dekker en J. v. Went. OVERLEDEN: A. S. de Vaal. d., 14 jaar; M. Crama. m., 58 jaar: H. Nahuis, m.. 59 jaar; C. J. v. d. Kamp. wed. van W. C. Ligtvoet. 91 jaar; K. Kluit. wed. van A. J. van Rije, 88 jaar. FELLE UITSLAANDE BRAND TE GRONINGEN. Doordat kinderen met vuur speelden, ont stond hedenmorgen om zeven uur een felle brand in de bovenwoning van de familie RIJNSBURG, 30 Dec. Aardappelen f. 0.70—0.80 kroten f0.600.80, waschpeen f. 0.801.60 per kist. konlselderb f2.505.00 per 100, roode kool f. 2.00—3.40, gele kool f. 1.803.00. groene kool f. 2.504.00, uien f. 4.006.00 per 100 kg. Bloemenveiling. 30 Dec. Copland 4246. King of the Yellow 20—26, Pierson 3036. King Alfred 38—42. Sonja 28—34. Red Star 60—80. Scarlet Due 50—70, Witte Due 70—1.20, Moil Trésor 1.602.00. Proverpine 5070. Due de Berlin 801.30, L'Innocence 2.406.80. Bismarck 5.40 12.20. LEIDERDORP. 30 Dec. Kipeieren f. 4.70— f5.30 p. 100 stuks, boter f. 0.70 per pond. kaas f. 0.26—0.32 per pond. kippen f. 0.30—0.75 per stuk. hanen f. 0.601.10 per stuk. eenden f. 0.450.75 per stuk, konijnen f. 0.251.65 per stuk. TER AAR. 30 Dec. Centr. Veiling Breek- peen 4.90—5.10; Uien 2.404.10: Spru:f':ool 12 10—13.40; Witlof 4.20^12. UTRECHT. 31 Dec. Totaal aangevoerd 2600 stuks vee. Stieren f0.230.28 per pond. sir cht- koeien 2e soort 27—31 ct„ slachtkoeien 3e scjrt 22—26 et., vaarzen f. 160—230 per stuk. melk koeien f. 170—280, kalfkoeien f. 1R0—290. va re- koeien f. 130—210. magere kalveren f. 45-110, nuchtere kalveren f. 6—9. magere varkens f.22 f.37, schrammen f. 15—20. biggen f. 9—15. ma gere schapen f. 16—22. Kleinhandel: Boter f. 1.80 per kg., kaas f.50 f.70 per kg„ eieren f. 4.00—5.50 per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3