BUITENLAND LEtDSCH DAGBLAD - Aihisle Blad Zaterdag 31 December 1938 Herbewapening Joden-vervolging Necrologie Succes voor Duitschland Aan den rand van den oorlog Drang nach Osten Italië onbevredigd Democratie en dictatuur 1 Juli: 25-jarig bestaan van de lucht- vaartafdeeling Soesterberg; 2 Juli: de K N A C. bestaat veertig jaar. 18 Augustus Jan ter Haar Jr.. het op één na oudste raadslid van Amsterdam, 70 jaar; 27 Aug.: 20-jarig bestaan Bijz. Vrijw. Landstorm; 28 Aug.: het Vredespaleis be staat 25 jaar. 7 September: eeuwfeest Stedelijk Mu seum te Utrecht: 14 Sept ds. H. H Dor- gelo. Naarden. lid hoofdbestuur Evang. Maatschappij, 25 jaar Ned. Herv. predi kant; 15 Sept.: prof. G. Wisse, Apeldoorn, 40-jarig ambtsjubileum als Chr. Ger. pred idem: 40-jarig jubileum ir. H. Veth, te Den Haag, eerst aanwezend ingenieur Prov. Waterstaat in Zuid-Holland; 17 Sept.: ir. J W. Albarda. Den Haag. 25 jaar Kamerlid voor de S D.A.Pt: idem eeuwfeest N.V. In- dustrieele Maatschappij voorheen Noury en Van der Lande, te Deventer; 24 Sept100- Jarig bestaan Rott Verzekerings-Soclëtelt: 28 Sept.: ds. P. J Molenaar, Den Haag. Ned Herv. pred 70 jaar. 9 October: dr. ir. G. L F Philips, Den Haag, stichter van het Philips-concern, 80 jaar. 11 Oct.: M. F. Graafland. Den Haag, oud-inspecteur lich opvoeding, 70 jaar. 1 November: eeuwfeest Fabriek van Rij tuigen en Spoorwagens J J Beynes en Zoon. Haarlem; 6 Nov.: zilveren jubileum Centr Bond van Ziekenfondsen: idem 25-jarig bestaan Ned. Handelshoog'eschool te Rotterdam. 5 December de Coop Centr Boerenleen bank te Eindhoven bestaat 40 Jaar: Geheel gerust kwamen Chamberlain en Daladier blijkbaar al niet uit Muenchen terug, want onmiddellijk werden de inmid dels toch al vergroote bewapeningsplanncn nog aanzienlijk uitgebreid De Westersche mogendheden wilden blijkbaar niet weer in een dergelijke positie verkecren! Mll- liarden werden uitgetrokken voor herbe wapening. die al verder en verder gaat. een ontzettende last ladend op de schouders der burgers. Een last die spoedig de draag kracht te boven zal moeten gaan; zulks wwrrANNEER wij aan het einde van 1938 de balans moeten opmaken over hetgeen zich in de wereld heeft afgespeeld, dan zal men kunnen begrijpen, v Jat wij weinig optimistische klanken kunnen doen hooren. Het is een zeer veel bewogen jaar geweest, een jaar, waarin de wereld bijkans opnieuw in een wereldoorlog was gestort, die slechts op het uiterste nippertje kon worden voor- komen, een jaar van vervolging te vuur en te zwaard van onschuldige menschen. oveI' gansche linie die slechts het ongeluk hebben als Jood te zijn geboren, een laar van het smijten met geld voor de meest onproductieve doeleinden, voor her!' -wapening, een jaar, dat afscheid neemt onder omstandigheden, die weinig goeds beloven voor zijn opvolger Voor 1939 koestert men natuurlijk de hoop, dat het eindelijk zal brengen den uitweg uit de algemeenc impasse, doch, om eerliik te ziin, we kunnen ons niet Londen 'eu Berlijn wê*er uirel'kaar Ei' bleck verder opschroeven ten aanzien van de verwachtingen dan een: zoolang er leven al spoedig, dat Chamberlain In eigen land is. is er hoopt Aan 1939 de taak ons pessimisme te beschamen. Direct na Muenchen, waar Chamberlain en Hitier bovendien nog een soort nooit- meer-oorlojs-verklaring teekenden, gingen Wij besluiten met de gebruikelijke lijst van namen van vooraanstaande menschen op verschillend gebied, die in den loop van 1938 overleden zijn Willen we niet al te uitvoerig worden, dan zuilen we ons een strenge beperking moeten opleggen, gelet op het onzettend een vrij krachtige oppositie tegen zijn po litiek vond, tot zelfs in eigen gelederen toe men denke aan het aftreden van minis ter Duff Cooper en in Dultschiand deed men niets om die oppositie den wind uit de ten zeerste de DuiUche agressie. Zonder i «allen te nemen, integendeel, de pers ont- te durven voorspellen, dat mat Eden de zaken anders zouden zijn verloopen. mag aantal gebeurlijkheden, dat we in ieder loch worden geconstateerd, dat diens heen- geval zullen moeten memoreeren. In dichte gelederen dringen zij zich aan ons op, j cischend notitie te nemen. Men vergeve ons daarbij niet altijd de chronologische volg orde te betrachten, maar de duidelijkheid ral zoodoende o.i. worden gediend. gaan de Duitsche plannen bij uitstek de kaart heeft gespeeld. En nauwelijks was de wereld de verras sing over den Anschluss te boven, of reeds Welaan dan! HP. Voor Duitschland was 1938 een succes tv„ towo 3 Januari: H. Tjebbes. Bloemendaal. oud- 'aar zonder weerga na de ineenstorting doemden aan den horizon de eerste symp- d'recteur telegraaf- en telefoonkantoor onder het vermaledyde vredespact van Ver- tomen op van het conflict, dat- Europa Haarlem, 82 jaar; 5 Jan.: dr. A. N. van s?*rlles, dat In de kiem reeds in zich droeg aan ^en rand van den oorlog zou brengen P aae, Den Haa?. seer. Ned. Bond tot be- d€ misere, die de wereld thans beleeft. Het I Sudeten-Duitschers begonnen zich°fel - ie r.immoe irolul't uav, „-,11. «1. u.t i1 to i-norou AnJnu l j s'rijding van vivisectie. 78 jaar; 6 Jan Gerhard Jannink. Enschede, industrieel. 64 jaar; 9 Jan.: K. G. Pander. Wassenaar, commissaris en medevennoot N.V. H Pan der en Zn., te Den Haag, 71 jaar: idem: prof. dr. W. L .de Vreese. Voorschoten, oud- hoogleeraar Gentsche universiteit en oud redacteur Woordenboek Ned. taal, 69 jaar; 24 Jan W. Rauwenhoff. Apeldoorn, oud chef dienst der exploitatie Ned Spoorwe gen. 74 jaar; 26 Jan.: mgr. prof. dr. J. K F H. 8chritnen. Nijmegen, bijzonder hoog leeraar, 68 jaar: 28 Jan.: H. de Liefde. Was senaar. lid Ged. Staten van Gelderland, 73 jaar. 6 Februari: D. H. Fraenkel. Den Haag, oud-resident van Madoera. 89 jaar; Idem: T H Tiktak. Groningen, directeur bekende koffie- en theehandel. 65 Jaar: 8 Febr mr. B R Royer, Den Haag oud-advocaat- generaal Haagsch Gerechtshof. 76 jaar: 9 Febr.: Jan Cupido. Terschelling, oud-schip per N - en Z -H. Reddingmaatsehappij. 69 jaar (hij redde meer dan 200 personen het leven); 10 Febr Anton Tierle. Amsterdam, koordirigent. 67 jaar; 15 Febr.: B Wilton. Voorburg, oprichter machinefabriek en scheepsverf Wilton Feyenoord. 74 jaar; 18 Febr Allda TartaudKlein, Den Haag. 64 jaar: 19 Febr.: P J. M. Verschure. Am sterdam, bekend figuur in de scheepvaart- wereld, 77 Jaar; 22 Febr.: C. H L Baart- man. Vlaardingen. directeur De Lever's Zeenmaatechappij, 58 jaar; 24 Febr.: mr is nimmer gelukt een volk als het Duitsche blijvend te knechten en dat zal waarschijn lijk ook nooit gelukken in de toekomst, welk volk het dan ook betreft. Men wist. dat Duitschland zich had onttrokken aan de knechtschap van genoemd verdrag, maar wie had durven voorspellen, dat dit zelfde land de groote agressie van dit jaar zou beteekenen en dan met zulk een ge weldig sucoes? Het begon reeds vroeg, halverwege Fe bruari. met Oostenrijk. Weliswaar had Hitier reeds vroeger verklaard, dat dit Duitsche land hem ter harte ging, gelijk alle Duitschers onder vreemde heerschap pij, maar aan den „Anschluss" werd toch niet gedacht. Onverwachts ontbood de Fuehrer den Oostenrijkschen bondskanse lier Schuschnigg naar Berchlesgaden. ge let op de toenemende onrust in Oostenrijk dank zij het drijven der nationaal-socialis- ten, Schuschnigg ging en bezweek Hij stemde er in toe. om aan de nationaal- socialisten een plaats in de regeering in te ruimen: onder leiding van Seyss Inquart deden zij hun entree Het zou het begin van het einde zijn! Een vinger was gege ten. weldra zou men de gansche hand ne men. Als directe oorzaak werji benut, dat Schuschnigg een referendum wilde doen plaats hebben ten gunste .van Oostenrijk's onafhankelijkheid Hitier dwong dit op het laatste oogenblik terug te némen en antwoordde zijnerzijds met een staatsgreep, ciie maar al te zeer gelukte. De Duitsche Radio- troepen trokken Oostenrijk binnen, ont raad en oud-voorzitter Vrljz. Dem. Bond. 66 vangen met. grooten jubel; men zal zich Jaar; 28 Febr.: mr. 6 E J. M van Lier. den zegetocht herinneren, waaraan ten- advocaat-generaal Hooge Raad. Den Haag. slotte na het welslagen de Fuehrer in 62 jaar. 6 Maart: A P Staalman. Driebergen, oud-lid Tweede Kamer. 79 jaar: 13 Maart: generaal C. J. H van der Harst, Den Haag, oud-gouverneur van de KM A te Breda. 61 Jaar; 18 Maart: Jhr. mr, G. C. von Wei- Ier Den Haag. oud-voorzitter Pensioenraad, 76 jaar: 24 Maart: pater Hendricks S. J„ Den Haag. de bekende apologeet, 75 jaar: 23 Maart: R. J. C. baron van Pallandt, Laagkeppel, voorzitter Ned Hockeybond, 50 jaar: 30 Maart: A C. van Eyk. E>en Haag. oud-voorzitter comité van graanhandelaren te Rotterdam. ,73 jaar: 31 Maart: Willem Kioos, Den Haag. de bekende dichter, 78 jaar. 2 April: dr. Ji. J. Lpvink, Scheveningen. c;td-riirecteur-generaal van den landbouw oud-burgemeester van Alphen, 72 jaar: 6 April: mr. Joh. Enschede, Heemstede, me dedirecteur der N.V. Grafische Inrichting te Haarlem. 59 jaar; 8 April: de schilder Willem van Schaick, Blaricum. 03 jaar: 15 Anril: dr C. J. Vlnkesteyn. Den Haag. oud- Inspecteur der gymnasia, 78 jaar; 19 April: P H L. Jarnin. firmant der gelijknamige koek- en chocoladefabriek. Rotterdam, 59 jaar; 26 April: mr. J. D. Verbroek, Den Haag. lid Ged. Staten van Zuid-Holland, 70 jaar. 9 Mei: J H Slicher, Brussel, oud-be stuurslid A.N.W.B.. 74 jaar; 14 Mei' jhr. mr M. A. de Savomin Lohman. Zwollekerspel. oud-president der rechtbank te Zwolle. 72 jaar: 19 Mei: luit.-generaal Ph. W. Web»r, Den Haag, 81 jaar; 24 Mei: prof. dr. Ph. Kleintjes. Amsterdam. 70 jaar: 28 Mei: C J Klaassen, Scheveningen. oud-schipper der Scheveningsche reddingboot. 82 jaar (hij redde 515 levens). 2 Juni: dr. J. K. F. Bunge, directeur Ne- derlandsche Staatsmijnen overleden te Dordtmund; 7 Juni: ds. K H. Wallien. Am sterdam. Luth. em. predikant, lid hoofdbe stuur Ned. Bijbelgenootschap. 54 jaar; 12 Juni mr. A. D W. de Vries. Den Haag. oud lid Raad van State, 71 jaar; 28 Juni: prof. ir. G Dieh'. Delft, 56 jaar 5 JuU; mevrouw A. van WijheSmeding, de bekende schrijfster. Den Bosch. 47 jaar- li Juli: N. Jannink. Deventer, industrieel uit Goor, 64 jaar; 22 Juli: dr. L. Heyer- mans Amsterdam, oud-directeur Gem. Ge- neesk. Dienst, 64 jaar. 2 Augustus: ir. J. van Dusseldorp. Den Faas. oud-voorzitter Vereenigins Nederl. Fabrikaat. 81 jaar; 4 Aug pastoor L H Ferquin. Rotterdam, voorzitter Kath. Ra dio-Omroep. 73 jaar; 17 Aug.: dr. F. de Haan, Haarlem, oud-landsarchivaris te Ba tavia. 75 jaar; 19 Aug.: dr. M. B. Mendes da Costa, klassicus en tooneelkenner. Am- si erdam. 87 jaar; idem: mr. C. Ridder van Raopard. Nederlandsch gezant t? Berlijn, overleden aan de gevolgen van een auto- ougeluk. 63 jaar: 25 Aug.: dr. ir. J. S-broe- d,r van der Kolk. Oosterbeek, oud-riiks- boofdingenieur voor de snoorwegen. 86 j.: 28 Au? E. G. Gaarland, burgemeester van Gouda. 58 jaar: 31 Aug A W. Pulle, Den Heag. schout bij nacht. 87 jaar. 1 September: mr. dr. 1 A van Fnyen, burgemeester van Zwolle, 79 jaar; 8 Sept.: eigen persoon deelnam Hoe wuft de volks gunst is. het bleek weer eens te Weenen. Was Schuschnigg daar luide toegejuicht, enkele dagen later slechts was het: krui sigt hemZonder slag of stoot was de An schluss voltrokken. Niemand, die zich durf de verzetten. Ook Italië, dat nog enkele jaren tevoren had verklaard, dat de Duit schers aan den Brenner oorlog beteekende, legde zich als getrouw as-genoot rustig neer bij het voldongen feit. Dat ten over vloede nog eens door een plebisciet, door Goebbels georganiseerd, werd bevestigd. Men kent die organisatie der natlonaal- sociaüsten! Lieten de Nazis president Mi- klas met rust, Schuschnigg werd gear resteerd en is nog een gevangene. Een pro ces. dat aanvankeliik tegen hem in het voornemen lag, schijnt te zijn afbesteld, doch vrij is de voormalige bondskanselier nog altijd niet juist le midden var. dit crisis-gebeuren had zich in Engeland een geweldige muta tie voltrokken; minister Eden trad af! Zijn vasthouden aan bestaande accoorden, doch meer nog aan rechtszekerheid en er kenning van aangegane verplichtingen, bracht, hem in botsing met zijn premier Chamberlain, die een meer opportunist!- sche politiek voorstaat, zooals later duide lijk zou blijken. Hoewel lord Halifax werd benoemd tot Eden's opvolger, kwam ter stond na diens heengaan de leiding der Engelsche buitenlandsche politie in handen van Chamberlain te liggen; de nieuw be noemde minister staat slechts op het twee de plan! Deze wisseling in Engeland bevorderde mr. P Droogleever Fortuyn. burgemeester van Rotterdam, 69 jaar; idem: ds. Bart de Ligt, op de reis door Frankrijk overleden, 55 jaar; 21 Sept.: ir. A. Heldring, Amster dam. directeur Alg. Handelsblad, 64 jaar. 3 October: R. H. ten Bokkel Huinink, Arnhem, oud-voorzitter Nederl, Grossiers- bond. 61 jaar: 22 Oct dr. N. C. Mulder. Den Haag. bekend arts, 71 jaar; 23 Oct.' C Brenninkmeyer, overleden te Mettingen, in Westfalen, firmant der firma C en A. Brenninkmeyer, 76 jaar; 25 Oct.: ir. H Cramer, Den Haag, oud-hoofdingenieur burgerlijke openbare werken in Indié, 59 jaar. 4 November: mr. L. C. Besier, Den Haag, oud-procureur-generaal Hooge Raad. 70 jaar; idem: jhr. mr. Van der Does. Arnhem, oud-president der rechtbank aldaar. 72 jaar: 9 Nov.: dr. Ci. F. Kajé. Heemstede de bekende Neerlandicus, 64 jaar; 12 Nov. dr. C. W. J. Mieremet, Groningen, overleden in Den Haag, patholoog-anatoom. 51 Jaar: IS Nov.: C Breman. Laren, kunstschilder, 72 jaar; 22 Nov.: I. Gans, Amsterdam, dl recteur Joodsche Invald?. 48 jaar. 9 December: prof. dr A 11. de Hartog Jr Amsterdam. 69 jaar; 18 D^c.: J. C. S?hró der (Barbarossa), journalist te Amsterdam 67 jaar; 19 Dec.: P. A. S'hunpen te Delf oud-voorzitter Oranf'gard" 51 jaar; Irt-r- ds. D A van Haselen, Den Haag, Ned. He predikant, 80 jaar. te roeren. Onder leiding van Henlein. den Sevss Inquart van Tsjecho-Slowakije, wer den Praag, dat, het zij eerlijk erkend, jaren had getreuzeld om gedane beloften inzake een soort zelfbestuur te vervullen, krasse eischen gesteld. De eischen van Karlsbad, die feitelijk nimmer geheel zijn geformu leerd. altijd in ruwe lijn zijn gehouden, passend in het spel, dat nu gespeeld moest worden. Het ging stap voor stap om Praag tot toegeven te press :n. Zelfs het aanvaar den der eischen van Karlsbad, althans in principe, mocht niet meer baten. Ook de zending van den EngeLschen staatsman lord Runcirnan kon geen bevrediging meer brengen, de Duitschers wilden „Heim". Tsjecho-Slowakije voelde zich echter nog vrij safe: had het geen directe verdragen met Frankrijk en de sovjets en mocht het dientengevolge niet rekenen op den uitein- c'-elijken steun van Engeland, de bondge noot van Frankrijk? Hoe anders zou het uitoakken! De Westersche democratieën durfden het spel met oorlog als inzet niet aan en met het mes op de keel. werd Praag te kennen gegeven, dat het moest toegeven. Ook-de sovjets volstonden met steun met den mond! Met bedrukt gemoed moest Praag bewilligen ln den afstand van hei door de Sudeten bewoond gebied De crisis leek geweken om plotseling in versterkte mate terug te keeren. Duitsch land was niet tevreden met hetgeen het vrijwillig kon krijgen, het elschte meer en bovendien direct. Steeds meer gleed Europa af naar den oorlog; langzamerhand leek deze onafwendbaar te worden. Toen nam d" Brttsche premier een koen besluit: hij vloog naar Berchtesgaden om in een per- soonüik onderhoud met Hitier den vrede te redden! Tot een beslissing kwam men daar niet direct, dat zou moeten plaats vinden or> een tweede treffen tusschen beide staatslieden te Godesberg Daar kwam de Fuehrer echter met nieuwe onverwach te eischen voor den dag. die zelfs Cham berlain te ver gingen Nu leek de oorlog onvermijdelijk Engeland mobiliseerde de vloot, Frankrijk, waar intu.sschen onder leiding van Flandin een partij zich heftig keerde tegen een oorlog ten bate van Tsjecho-Slowakije, bezettë de Maginot-linie Nog 24 uren schenen te resten Toen vond de Fransche premier Dalariter of mis schien beter gezegd de Fransche minister van Buitenlandsche zaken, Bonnet, een uit weg: Mussolini's bemiddeling werd inge roepen en Hitier gaf aan de roepstem van zijn vriend en bondgenoot gehoor. In alle haast werd te Muenchen een conferentie van vier belegd en daar werd de vrede ge red door een toegeven aan de Duitsche eischen. Leek het aanvankeliik nog. dat ook Bprlijn eenlgszins water in den wijn had gedaan, toen het tot uitvoering kwam van de bezetting van het Sudeten-land, bleek, dat Duitschland eenvoudig deed, wat het wilde. Het nam, wat het Derde Rijk goed leek. zelfs boven de eerst afgewezen eischen van Godesberg uit. Inderdaad, de vrede was gered, maar de prils was zeer hoog! Frankrijk betaalde bovendien met al ziin zon moeizaam ongebouwde verdragen in Midden- en Oost-Euiooa! Frankrijk is daar thans uit de invloedsfeer verdreven. Goed beschouwd is er niets overgebleven dan het verdrag met de sovjets en de waarde daar van Tot overmaat van ramp echter voor het toch reeds zoo zwaar beproefde Tsjecho- Slowakije kwamen nu ook Polen en Hon garije met hun eischen voor den dag en ook deze zijn grootendeels verhoord. Polen nam Teschen en Hongarije de bij den vrede van 1919 verloren gebieder,. Het liefst had den beide winners een gemeenschappelijke grens gekregen door het toekennen van Roethenië aan Hongarije, maar hoewel de Duce zich zeer daarvoor beijverde, weiger de Duitschland dit toe te staan. Waarom zou later blijken. Het aan alle kanten gehavende land. dat onder Praag werd overgelaten, bleef geen andere keus over, wilde het althans een kans op levensvatbaarheid behouden, dan om zich voortaan op Berlijn te oriënteeren n aldus is geschied. President BenesJ noest aftreden, de kabinetten Hodza en Sirovy maakten plaats voor een ministerie Chvadkowsky, dat geheel naar Duitschland rich richt. Trots den hoogen prijs, voor den vrede te Muenchen betaald een zuivere overwin- ïing van Duitschland, al weigert Cham berlain. gesteund door Daladier. het als ■■oodanig te erkennen ging over de \vc- eld ten golf van enthousiasme. De oorlog vas vermeden, het contact tu seker. de de nncratlcëh en de totalitaire staten her zag zich niet om die oppositie zelfs zooda nlg te beleedlgen, dat een Britsch protest tegen dergelijke taal werd ingediend. Be vorderde dat de atmosfeer niet. gansch en en al bedorven werd deze, teen de Duitsche regeerlng. gebruik makend van de onbe zonnen daad van een tot wanhoop gedre ven Poolschen Jood van nauwelijks 17 jaar. die te Parijs een moordaanslag pleegde op I den Duitschen legatie-secretaris von Rath die later aan de bekomen verwondingen overleed, eerst een pogrom tegen de Joden ontketende als men In deze tijden van be schaving niet meer voor mogelijk had ge houden om daarop te laten volgen een buiten het economische leven stellen van alle Joden; politiek waren zij reeds lang uitgeschakeld. Dat deed over de wereld een kreet van afschuw gaan en ook Chamberlain's poli tiek Is daardoor zeer ongunstig beïnvloed trouwens nimmer geratificeerd is. niet meer ais geldig beschouwde, daar het niet meer beantwoordde aan de situatie van het oogenblik Het is een slechte belooning voor Laval, die immers destijds het treffen van afdoende sancties tegen de campagne tegen Abessynie voorkwam door Eden in den steek te laten. Maar hoe het zij, Italië stelt dus eischen en wellicht zal aan Chamberlain als deze begin volgend jaar naar Rome komt de lijst daarvan wel het eerst worden voor gelegd. Dit bezoek van den Engelschen premier is een gevolg van het feit, dat de Engelsch- Itallaansche spanning eindelijk ten einde is gekomen, al is men er nog piet hecie- maal. Reeds 19 April werd in principe een accoord bereikt, doch de inwerking-treding werd uitgesteld tot aan enkele voorwaar den door Italië zou zijn voldaan. De voor naamste daarvan was wel de terugtrekking der vreemde troepen uit Spanje. Hoewel daaraan door Italië nog geenszins volledig uitvoering is gegeven, heelt Engeland toch, genoegen nemend met een symbolische te rugtrekking van 10.000 man, het accoord begin November in werking gesteld. Enge land en Italië verkeeren derhalve op goe den voet en Chamberlain zal trachten daaruit profijt te halen. Of dit echter mo gelijk zal zijn bij de Italiaansche eischen ten opzichte van Frankrijk? Zelfs de offi- cieele erkenning van het Italiaansche im perium dat heeft Italië gewonnen bij de as-politiek! bekroond door het weer benoemen van een Fransch gezant te Rome in de persoon van den bekwamen diplo maat Poncet heeft immers nog geen uit werking gehad. Men ziet het vreemde verschijnsel van wisselwerking tusschen beide groote bond genootschappen in Europa: Engeland komt Italië nader. Frankrijk Duitschland. maar in de andere combinatie loopen de mo gendheden uit elkaar; toch zal men goed doen niet te specuieeren op wijzigende ver houdingen. Rome en Berlijn zullen elkaar voorloopig nog niet loslaten en Engeland en Frankrijk evenmin. De warmste verkla ring in dit opzicht is wel van Frankrijk Tegen zno'n stemming als gewekt door het gekomen, toen Daladier het uitsprak, dat DuUsohe^aptreden^stond hl) ^nachtelooa niet-ulteelokten aanval Bovendien is hierdoor een nieuw vraag stuk opgeworpen te mid-den der toch reeds groot gebleven verwarring, waarheen moe ten de Duitsche Joden en met hen ook velen uit Polen, Hongarije en Roemenië en. tegen de aanvankelijke verwachting in, zelfs die in Italië! Rome is zijn as-genoot hierin gevolgd, blijkbaar om de hechtheid der verbindingen tusschen Berllin en Rome te accentueeren, ook op ideologischen grondslag. Waarheen kunnen de arme vervolgden, grootendeels zoo niet geheel beroofd van have en goed moesten zij in Duitschland niet zelf de aangerichte schade aan hun eigendommen betalen en bovendien nog een boete van een milliard Mark? In Europa is voor hen geen plaats en daar- buiten? Palestina weigert eveneens, gelet op het verzet der Arabieren. Naar Afri- kaansche koloniën of naar Australië en Zuid-Amerika? n tt En hoe moet dat betaald worden? Vra gen en nog vragen! Ook de van uwi oc Schacht naar Lohdcn heeft In ait opncni I blsciet te organlseeren over: terug naar nog weinig baat gegeven, want de voorstel- het moederland! 86 DCt verklaarde zich lene daar door hem gedaan, zouden een voor de2en eisch, ZaI Llthanen de situatie Frankrijk bij een niet-ultgelokten aanval op Engeland zijn gansche macht in de schaal zou werpén. Chamberlain was iets minder openlijk, doch nadat hij eerst eenl- ge onrust had verwekt door te zeggen, dat geen verdrag Engeland verplichtte om Frankrijk bij te staan Ingeval van een Ita- Haanschen aanval, verbeterde hij dit met de verklaring, dat Engeland door belangen, die boven de verplichtingen uitgingen, aan Frankrijk was verbonden. Na Muenchen verklaarde Hitier, dat hij in Europa geen territoriale eischen meer had! Doch reeds heerscht al weer arg waan ten aanzien van d-eze verklaring. Men let Immers thans scherp op hetgeen zich afspeelt in het gebied van Memel, dat door Lithauen is ingepalmd, zij het onder toekenning van een apart statuut. In Me mel zijn nu verkiezingen gehouden en deze ziin door de Duitschers benut om een ple- dubbel voordeel voor Duitschland beteeke nen op kosten van de Joden en de landen, dis de uitwijkende Jcden zouden opnemen. Hoe sterk in Engeland de anti-Dultsche geest werd aangewakkerd, spreekt wellicht het best uit de thans zelfs van offieieele zijde gehoorde verklaring, dat niet meer gedacht kan worden aan het teruggeven der Duitsche koloniën, een eisch, door Hit- thans nog kunnen redden door concessies ln den vorm van uitvoering van het sta tuut van autonomie of zullen als de Sude ten Straks de Memel-Duitschers ook terug keer tot het Derde Rijk blijven voorstaan, waarna Duitschland zijn landgenooten te hulp zal snellen. En dan komt naar voren de zoo by uit stek belangrijke kwestie der Oekraïne! Ier gesteld, zij het zonder direct oorlogs- sinds Jaren her. heeft Duitschland een oog r-i1 geworpen op deze zoo gewichtige voorraad schuur van granen in Europa. Momenteel bemerkt men reeds, dat opnieuw In die richting door Dultschiand wordt gewerkt. Niet direct wordt een verovering voorge staan. dat zou te plomp zijn, maar men ziet hetzelfde als elders: het steunen van een beweging voor autonomie, waarbij Duitschland dan natuurlilk toonaangevend zou worden. Dat is ook de reden, waarom Duitschland een gemeenschappelijke grens tusschen Polen en Hongarije weigerde, waarop wij boven reeds even zinspeelden. Dan zou immers geen directe toegang naar gekletter. Hoe zou men inlanders kunnen brengen onder een regiem van ras, bloed en bodem? Onnoodig te zeggen hoezeer een en an der tusschen Berlijn en Londen tot een verkoeling heeft geleld, waaraan zelfs Chamberlain zelf zich niet meer geheel kan onttrekken. Hoewel hij verzekert zijn vre despolitiek zoo lang mogelijk te zullen voortzetten, teleurstelling heeft hij toch de laatste maar.d van het Jaar moeten uiten, dat Berlijn geen toenadering, hoe gering ook, wil doen. De liefde kan niet van één kant komen! Dat Berlijn daarentegen Parijs nader de oekrain» meer ooen staan voor de schijnt te zijn gekomen, waarvan alsuiter lijk teeken mag gelden het teekenen te Parijs door Bonnet en von Rlbbentrop van een zelfde nooit-meer-oorlog-verklaring als te Muenchen geteekend door Hitier en Chamberlain, is slechts van secundaire be- tcekenis Vooral waar intusschen het an dere lid der as. Italië, Frankrijk voor moei lijkheden stelt. Italië heeft Duitschland trouw als braaf bondgenoot gesteund en Berlijn voordeel op voordeel zien behalen, zelfs wel eens. wanneer in Italië zelf de stemming niet al te gunstig was; het verschijnen der Duit schers aan den Brenner b.v. is voor Italië weinig gunstig en ook het doordringen van Duitschland naar den Balkan is niet be paald gunstig voor Rome. Is het daarom te verbazen, dat Rome nu ook eens voor deel wil zien van de as-verbintenis? Oeheel onverwacht is een uileenzetting van graal Clano over de buitenlandsche politiek benut om Frankrijk eischen te .stellen. Weliswaar niet officieel, doch zeker niet zonder voorkennis en goedkeuring der regeering. In totalitaire staten plegen geen demonstraties voor te komen, die een ver- lassing zijn voor de regeering! Geroepen werd door leden van den Se naat en later door studenten en anderen: Tunis, Corsica en Savoye! In de pers werd bovendien deze actie met kracht gesteund, zelfs nog aangevuld met den eisch van ver laging der Suez-kanaalrechten en afstand van Dzjiboeti, de haven voor Abessynlë. Aanvankelijk was men in Frankrijk ge neigd om deze eischen niet al (e tragisch op tc nemen en werden zij beantwoord met het roepen: wij willen Venetië. Sardinië en den Vesuvius, maar toen bleek, dat er toch ernst zat achter de Italiaansche demon straties, is Frankrijk het antwoord niet schuldig gebleven. Eenige malen heeft Bonnet met den grootsten nadruk verze kerd. dat Frankrijk geen duim-breed grond zou afstaan en hli sprak daarbij namens het gansche Fransche volk. Aanvankelijk bleef het offieieele Italië zwijgen, doch eindelijk is tcch te kannen gegeven, dat het eischen had, al zijn die tcldEr scheen een periode va'' ont.-.pan-dan nog niet geformuleerd. Dit Dleek n 1. mg te zullen aanbreken. Eilacy, hoe .uit de verklaring van Rome, dat het vev- ou men zich vergissendrag van 1935 van Laval en Mussolini, dat Dultschersl De Oekrainers in Slowakije zijn bij Tsjecho-Slowakije gebleven als een soort autonome staat, geheel op Duitschen leest geschoeid, de Oekrainers in Polen hebben den eisch van autonomie reeds doen hooren.Voor Polen, dat onder lei ding van minister Beek een zeer tweeslach tige politiek heeft gevoerd, dreigt nu ern stig gevaar, dat wordt daar ook maar al te goed onderkend. Dientengevolge is weer wat toenadering gezocht tot de sovjets die het grootste deel der Oekraine bezitten, maar Polen's politiek blijft voorloopig on zeker, hetgeen op den duur het land wei eens duur te staan zou kunnen komen. Voor Roemenië en Zuid-Slavle is de po sitie tengevolge van de wisselingen ln mid den-Europa en de dreigingen naar het Oosten eveneens precair geworden en men ziet daar dan ook een tasten en voelen naar alle kanten. Koning Carol bezocht persoonlijk de voornaamste hoofdsteden. StojadinowitsJ ontvangt en confereert naar alle richtingen. En bij dit alles komt dan nog de tegen stelling tusschen den staatsvorm der tota litaire staten en de democratieën. Steeds scherper wordt deze tegenstelling gevoeld en met bezorgdheid mag de vraag worden gesteld, of op den langen duur een samen leving tusschen beide- stelsels mogelijk zal blijken. Ook economisch, daar de toepas sing der autarkie door de totalltairen nog «eregeld zich uitbreidt en den handel ver lamt. Het economisch rapport. uitgeBracnt door den Belgischen ex-premier Van zee land ligt dan ook als waardeloos docu ment daar neer. Maar elders zal men oe financieele en economische ontwikkeling nader vinden toegelicht: Van zeer veel belang bij de houding der democratieën is wai de Vereenigde Siatcn voor positie innemen. President Roosevelt heeft getracht Amerika rijp te maken voor -mooter belangstelling In Europa en zoo- dpsnde tot eenige deelneming aan de pol - riek in ons werelddeel. Herhaaldelijk is sprake geweest van wijziging der neutra- 'ilelts-'-vet, maar zoover gekomen is het nimmer. De isolaLie-politiek is men len- riott» trouw gebleven. De Joden-vei volgmg heeft echter tengevolge gehad, dal uit re- geerlngskringen stemmen van afkeuring weerklonken, die verre te boven gaan, wat 28

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 30