Het afgeloopen jaar in Binnen- en Buitenland BINNENLAND 79sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 December 1938 Achtste Blad No. 24161 Een Prinses geboren Opleving zette niet door Defensie op het eerste plan Een bron van zorg Parlementaire arbeid Gebeurtenissen van allerlei aard Jubilea Rampen DIT nu bijkans voorbije jaar was er voor Neder land één van symboliek en sterk toegenomen saamhoorigheid! Temidden der grauwe dreiging van de economische en politieke wanorde dezer tijden hebben eenige gebeurtenissen in ons Koninklijk Huis de aandacht voor zich opgevraagd en zij beteekenden voor ons Volk in al zijn gele dingen een waarlijk onzegbare vreugde Weet ge het nog hoe in den voormiddag van den 31sten Januari leen Maandag) het land als bij too verslag uit zijn gewonen doen werd gerukt door de bulletins der dagbladen, die als een sneeuwdek werden uitgestrooid over stad en land? Weet ge het nog van die eerste berichten over de geboorte van het „Kind van Holland", var. het met zoo intense spanning verwachte Prinsesje, van de nieuwe loot aan den ouden Oranjeboom? Weet ge nog hoe op getogen van blijdschap en innigen dank het Volk was, dat binnen enkele oogenblikken samendromde in de straten en in einde- loozen jubel uiting gaf aan wat er leefde in zijn binnenste? Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard was geboren! Beatrix Zij, die gelukkig maakt! Beatrix: symbool van eenheid en saamhoorigheid, dochter van ons be minde Prinselijk Paar, schoon geschenk voor onze Vorstin, die in het jaar van haar veertigjarig regeeringsjubileum in de figuur van dit teere prinsesje de zekerheid kreeg van het voortleven Harer dynastie. De grijze premier, dr. Colijn, zeide het zoo treffend in zijn radiorede op den avond van de geboorte: „Over wijde vlakten durven wij weer in de toekomst staren Zóó is het! Géén gebeurtenis had sterker den band tusschen Oranje en Nederland kunnen samenknoopen dan deze komst van Prinses Beatrix, die zich mét haar Ouders en de Koningin, gedragen weten kan door de liefde en trouwe aanhan kelijkheid van gansch ons Volk! Was er trouwens ooit zooveel medeleven met ons Vorstelijk Huis als In het jaar, dat thans achter ons ligt? Hoe groot was niet de blijdschap toen op den vijfden Januari de op 29 November. '37 bij een auto-ongeluk gekwetste Prins uit het Amsterdamsche Burgerziekenhuis terug- keeren kon naar het bekoorlijke witte paleis te Soestdijk. Hoe leefde men niet mee toen op den twaalfden Mei ons Prinsesje in de Jacobskerk (in het bijzijn van Koning Leo pold van België) te 's-Gravenhage ten doop gehouden weid en 'n schreiende kinderstem, door middel van de radio, millioenen luiste raars ontroerde en in haar ban gevangen hield. Hoe heeft tenslotte heel het land niet in feestroes geleefd, toen H. M. de Koningin Haar regeeringsjubileum vierde en straten en huizen schuil zijn gegaan onder vlaggen en wimpels en groen Wij denken aan de hoogtepunten van dit grootsche herdenkingsfeest: aan de Wapen schouw op 29 Augustus in Den Haag, aan de vlootsehouw op 3 September te Scheve- ningen, aan de nationale gedachtenisvie ring op 6 September in de Nieuwe Kerk te Amsterdam met de magistrale rede van dr. Colijn, aan de vlootrevue op 8 September op het Y. aan de eerepromotie lop 9 Sep tember) van H. M. de Koningin tot doctor honoris causa in de economische weten schoppen aan de Universiteit van Amster dam, waarbij prof. dr. H. Frijda als pro motor optrad! We denken aan zoo talloos vele andere din gen. die blijk gegeven hebben van een sterk groeiend nationaliteitsbesef, en wij constateeren met innige voldoening dat. den chaos der tijden ten spijt, het jaar 1938 voor ons land van historische en onuit- wischbare beteekenis is geweest.... De chaos der tijden, zij heeft zich overi gens doen gelden op vrijwel elk gebied: op oat van handel en nijverheid en industrie, op dat. van land- en tuinbouw en veeteelt, op het zakenleven,' ja op heel het econo misch bestel, dat te wankelpn dreigde onder de aanvallen, welke het van alle zijden had en nóg steeds hééft! te doorstaan. Het is een jaar geleden, dat wij wijzen mochten op het oordeel van meerdere voor aanstaande personen, die met kracht van o'gumenten een algemsene opleving (toen nog slechts in beperkte mate aanwezig) menden te kunnen voorspellen. Er waren anderen (ons jaaroverzicht maakte cr mel ding van) die somberder perspectieven schetsten en nieuwe moeilijkheden zagen in het verschiet. Helaas hebben de pessimisten groo- tendeels gelijk gekregen! De hoop op verbetering is niet in vervulling gegaan, de economische vooruitzichten werden weer even ongunstig als tevoren. Span ningen op politiek en sociaal gebied, hier zoowel als elders, brachten een groote mate van onzekerheid; verder gaande prijsdalingen bij grondstoffen en fabrikaten deden zich voor en bij stijgende lasten groeiden weer de zor gen, niet het minst toen de groote orders uit de hausseperiode van '36 '37 waren afgewerkt en onverbiddelijk de terugslag kwam, die men hier en daar reeds had gevreesd. Buitengewoon duister is nu het algemeen aspect. Er zijn feiten, welke tot eenige te vredenheid stemmen: een lichte daling van de werkloosheid, toeneming der omzetten in den kleinhandel, grooter bedrijvigheid op de scheepswerven, in het bouwbedrijf en ten deele ook in den landbouw. Er zijn vele andere, welke spreken van den ver zwakten financieelen toestand des lands, van afnemende orders bij de uitvoer-indus- strieën, van zeer slechte resultaten in den tuinbouw, van moeilijkheden in het han delsverkeer. van belemmeringen inzake de vrije ontwikkeling van het prijspeil van goederen en diensten De regeering het kón niet anders moest noodgedwongen voortgaan met haar vele saneeringsmaatregelen, die nu zoo lang zamerhand hun „crisis'-karakter hebben moeten prijsgeven en ook van overheids wege openlijk als geldend voor waar schijnlijk veel langeren duur worden aan geduid. Zij heeft tegelijkertijd de teleur stelling slikken moeten van een falen van de in Juni '37 gesloten Oslo-overeeenkomst, welke feiteliik in geen enkel opzicht aan de verwachtingen heeft beantwoord. De conjunctuur ontwikkelde zich anders dan ter zake bevoegde lieden hadden voor zien, waardoor de betrokken landen her haaldelijk nieuwe 'tegen eikaars belangen in botsende) maatregelen te treffen kregen en in de plaats van het verdrag kwam op 1 Juli jj. een „Verklaring van welwillend heid", welke practisch zonder nut schijnt te zullen blijven. Intussohen dat de regcering (die verklaarde dat niet kon worden gedaoht aan sociale voorzie ningen, welke veel geld kosten) bij haar vele maatregelen (soms ter bestendiging van reeds bestaande, soms nieuwe) op velerlei tegenstand zou stooten. was te voorzien. Overheidsbemoeiing, hoe noodzakelijk dik wijls in menig opzicht, botst gewoonlijk op particuliere of bedrijfsbelangen en het is een ondankbaar werk daarbij den gulden middenweg te zoeken. Fel verzet was er aldus tegen de bij de Tweede Kamer inge diende wijziging van de tariefmachtigings wet, w a af bij de regeering vroeg om de be voegdheid tot verlaging of verhooging van invoerrechten over te kunnen gaan, in het belang der Nederlandsche bedrijven, indien het economisch landsbelang, naar haar oor deel zulks eischte. De Kamer vreesde de mogelijkheid eener te ruime interpretatie door de overheid, maakte zich ook bezorgd over het gevaar eener agressieve handels politiek met vechttarieven, en er dreigde een ernstig conflict, dat slechts voorkomen werd door de indiening en aanneming van een amendement-De Geer, dat de bevoegd heden van den minister eenigermate aan banden legde en het ontwerp voor het par lement acceptabel maakte. Verhooging der monopolieheffing op graan leidde op 22 Augustus tot een pro teststaking van den Rotterdamschen graanhandel, terwijl maatregelen tot be vordering van den uitvoer onzer producten aan velerlei critiek onderhevig waren. Na drukkelijk is daarbij gewezen op het feit, dat Duitschland en Nederland steeds verder van elkaar komen te staan, dat onze ex port van agrarische producten in 1937 nog geen 30 pCt. bedroeg van die in de jaren '27 tot '29. en dat een middel gevonden worden moet om althans te behouden wat men nog heeft! De benoeming van een Nederlandsch agent bij de Franco-regeering in Spanje vond daarnaast bij de meerderheid onzer volksvertegenwoordiging ruime waardee ring. De spanningen op internationaal politiek terrein stolden ons land in het afgeloopen jaar voor een onmiddellijke oplossing van het probleem der defensie. Waar alle om liggende rijken hun weermacht op ontzag lijke wijze versterkten, mocht Nederland, dat op 13 September te Genève de sanctie- politiek afzwoer voor een politiek van zelf standigheid, niet achterblijven. Plannen werden uitgewerkt en in practijk gebracht tot uitbreiding, versterking en modernisee ring der militaire macht, zoowel van Ne derland als van Indië, en vele millioenen voor de organisatie er van op de begrooting gebracht. Dat daardoor het budgetair even wicht gevaar liep te worden verstoord, lag voor de hand en de regeering, die nog niet zoo heel lang geleden ver klaard had, dat verzwaring van belas tingdruk onmogelijk was, moest wijken voor de eischen van het landsbelang. Wat het zwaarst is moest het zwaarst wegen! Vijf-en-twintig nieuwe batal jons infanterie en wielrijders werden ingesteld, nieuwe schepen voor de vloot op stapel gezet, nieuwe vliegmachines en nieuw geschut besteld en ter dek king der kosten was er geen andere uit weg dan het treffen van nieuwe fiscale maatregelen: tijdelijke verhooging der inkomsten-, dividend- en tantième belasting (met gelijktijdige afwijzing van het herhaald verzoek tot verlich ting der lasten van het motorverkeer) en invoering van een nationale inkom sten- en winstbelasting met heffing bij de bron. Dat hiertegenover op 2 Novem ber een verlaging van belastingdruk werd aangekondigd in den vorm van de afschaffing van eenige accijnzen, van personeele belasting voor winkels, ho tels, café's en restaurants, enz., was vergeleken met het voorgaande van slechts geringe beteekenis en kon, naar een eens in parlementaire kringen veel gebruikte uitdrukking, met het „glad strijken van plooien" vergeleken wor den! Een bron van aHüd-duren de zorg 1 u de werkloosheid. Wel is waar ge was ook nu de werkloosheid? Wel is waar gevën de totaal-cijfers van het enorme leger werke- loozen, vergeleken met vorige jaren, een iets gunstiger beeld, maar met betere om standigheden in de bedrijven had dit weinig uitstaande. Veel eer moet de daling toege schreven worden aan de maatregelen der regeering tot vermeerdering van werkver schaffingsobjecten, benevens aan het feit, dat talloozen over onze grenzen trokken en in Duitschland de werkgelegenheid vonden, welke zij in het eigen land helaas tever geefs hadden gezocht! In de door het Rijk gesubsidieerde werkverschaffingen waren in het derde kwartaal van dit jaar werk zaam 43 600 personen, terwijl er sinds dien. blijkens de Millioenen-nota, naar ge streefd wordt, dat aantal ongeveer te ver dubbelen en binnen enkele jaren te bren gen op 90 a 100.000 man. Plannen zijn voorts in voorbereiding tot een verbod van ondememingsarbeld voor jongens tot 15 en meisjes tot 16 jaar en een vóór-ontwerp is ingediend inzake de verdeeling van den beschikbaren arbeid. Een veelbesproken onderwerp is voorts het zoogenaamde „plan Westhof", een rijksinspecteur voor de werk verschaffing, die in opdracht van den minister een onderzoek instelde naar de mogelijkheden om de werkverschaffing aanzienlijk uit te breiden door het uit voeren op groote schaal van cultuurtechni sche werken, d.w.z. werken ter uitbreiding van den bestaanden cultuurgrond door landaanwinning en ontginning van woeste gronden of tot verbetering van cultuur grond door ontwatering, ruilverkaveling, enz. Reeds menig parlementariër heeft zich vol waardeering over dit plan uitgesproken, doch de regeering wil zich vooralsnog be laden en heeft bijgevolg nog geen defini tieve uitspraak gedaan. Aangenomen mag intusschen worden, dat belangrijke deelen van dit inderdaad belangwekkende project in de naaste toekomst tot uitvoering zullen komen, waardoor niet alleen aan menigeen weer arbeid wordt verschaft, maar ook het voortbrengingsvermogen van den bodem zal worden bevorderd Politieke hartstochten hebben zich dit jaar bij tal van kwesties geuit, zonder dat echter de groote lijnen werden aangetast en de bestaande verhoudingen er door in gevaar dreigden te komen. Daar was af gezien dan van de moeilijkheden inzake de reeds ter sprake gebrachte tarlefspolitiek de beruchte kwestie-Oss, veroorzaakt door dat minister Goseling in April aan de maré chaussee-brigade te Oss de opsporingsbe voegdheid ontnam omdat zij haar boekje te buiten zou zijn gegaan: daar was het probleem der uit Duitschland verdreven Joodsche vluchtelingen, die, volgens ver schillende Kamerafgevaardigden, in niet voldoenden getale werden toegelaten: daar was het vraagstuk van het centrale vlieg veld, dat wel eindigen zal met een neder laag van minister Van Buuren en den aan leg van een vliegveld te Rotterdam (ge lijkwaardig aan Schiphol!); daar was ver der de kwestie van de verlaging der leer- ligenschaal en die van de korting op de spoorwegpensioenen De reeds het vorig jaar aanhangig ge maakte Grondwetsherziening stuitte op ge- ringen tegenstand. Zij werd op 18 Januari door de Eerste Kamer aanvaard en op 22 Februari in de verschillende gemeenten op eenigszins plechtige wijze afgekondigd. Op laatstgenoemden datum werd voorts een Staatscommissie inge- gesteld inzake herziening der Woningwet, terwijl op 23 Maart de indiening volgde van een voorontwerp tot regeling van vrou wenarbeid in fabrieken. De ruilverkave- fingswet trad op 1 Augustus in werking, de nieuwe pachtwet op 1 November. Op 14 September kwam de regeering met een ontwerp betreffende voedselvoorziening in oorlogstijd en op 25 October met een wets ontwerp tot wederinvoering van een foren senbelasting. Een uiterst teer punt is voor de regeering de regeling van autovervoer voor personen geweest! Hoewel men vol gens de bestaande voorschriften zonder concessie geen autobusdiensten onderhou den mag, rezen de zoogenaamde „wilde diensten" als paddestoelen uit den grond en na tallooze processen stelde de Hooge Raad dezer dagen de busondernemers in het gelijk. De minister verbood nochtans de diensten te hervatten en diende spoedig bij het parlement een „noodwetje" in,het welk het mogelijk moet maken te voorkomen, dat men opnieuw door de ma zen der wet heen kruipt. Dit wetje zal, in dien het wordt aangenomen, van kracht moeten blijven tot ongeveer half Februari, op welk tijdstip een nieuw Reglement Autovervoer Personen 'R.A.P.) in werking treedt, dat scherper omlijnde voorschriften geeft. Een feit van groote beteekenis voor Nederland, zoowel als voor België, is het bezoek geweest, dat Koning Leopold van België aan ons land heeft gebracht in November. Op treffende wijze bracht ons volk Hem zijn hulde en uit de rede voeringen door Koning Leopold en H. M. Koningin Wilhelmina, gesproken aan den gala-maaltijd in het Paleis op den Dam te Amsterdam, bleek duidelijk hoezeer beide landen, juist in deze be wogen tijden, op elkaar aangewezen zijn en hoe beiderzijds een streven be staat tot samenwerking en toenade ring! Uit de vele gebeurtenissen, welke verder In het afgeloopen jaar stof tot discussie ge geven hebben, ^tippen wij hier vervolgens de belangrijkste aan. Wij mogen dan aller eerst herinneren aan de mislukte pogingen om met behulp van de „Karimata" het Lu- tine-goud naar boven te brengen. Op 29 Juli ging het als een loopend vuurtje door het land, dat een staaf goud van zeven pond was opgebaggerd, maar. een aantal wrakstukken uitgezonderd, is het daarbij gebleven. Een kapitaal was tevergeefs uit gegeven een illusie was verstoord In Maart was de gespannen politieke toe stand voor de regeering aanleiding de lichting '38. die juist huistoe zou gaan, voorloopig onder dienst te houden, en in de angstige dagen van September-October werden troepen opgeroepen teneinde bij een eventueel buitenlandsch conflict op alles voorbereid te zijn. Op Zaterdag, 23 April, vond de over dracht plaats van de „Nieuw Amsterdam", het enorme en prachtige schip der Holland- Amerika-lijn; op 18 Augustus werd Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp" te Amsterdam offi cieel in dienst gesteld en op 8 September verrichtte H. M. de Koningin, na de vloot revue op Het Y te hebben gadegeslagen, de te-water-lating van het. machtige motor schip „Oranje", dat, gelijk men zich herin neren zal. eenige uren weigerachtig bleef om te gehoorzamen aan het vorstelijk be vel Tot burgemeester van Rotterdam werd benoemd de oud-minister, mr. P. J. Oud. die op 20 October werd geïnstalleerd en wiens verbod van den op 11 December te Rotterdam vastgestelden voetbal-wedstrijd NederlandDuitschland (met het oog op eventueele ordeverstoringen) op 8 Decem ber leidde tot het verbreken door Duitsch land van de sportbetrekkingen met ons land. Bijzondere herdenkingen vonden plaats, op 6 December naar aanleiding van den Grooten Trek in Zuid-Afrika, en ongeveer tezelfdertijd van de landing te Schevenin- gen van erfprins Willem (later Koning Willem I). Nïet onvermeld mag tenslotte blijven de op 10 October door H. M. de Ko ningin gedane oproep inzake moreele en geestelijke herbewapening, welke niet alleen in Nederland, maar ook elders in breeden kring weerklank gevonden heeft en. naar wij hopen, een bijdrage vormen zal tot het herstel van den vrede onder de volkeren! waakten overweg te Apeldoorn, twee doo den; 27 Jan.: ontploffing in Chineesche vuurwerkfabriek te Rembang (Java), 15 slachtoffers. 9 Februari: autobus bij Holten tegen spoorwegviaduct gereden; 13 gewonden; 21 Febr. militair vliegtuig bij Bandoeng bran dend neergestort, alle vijf inzittenden om het leven gekomen. 5 Maart: brand te Delft in de Peper straat, vijf perceelen in de asch gelegd; 17 Maart: groote brand in de lederfabriek der N.V. chroomlederfabriek De Amstel te Waalwijk; 160 arbeiders werkloos; fabriek bijna geheel verwoest. 4 April: de Claridge-bar te Den Haag uitgebrand: idem: auto met 6 inzittenden te Ruinen (Dr.i tegen een boom gebotst; twee dooden; 12 April: familiedrama's te Lochem en Nieuwenhagen; acht dooden; 18 April: auto te water geraakt te Capelle aan den IJssel, vijf personen verdronken; twee anderen gered. 5 Mei: de meelfabriek Tarvo te Haarlem in de asch gelegd; 11 Mei: militair vliegtuig te Groningen neergestort, twee slachtof fers: idem: muur ingestort te Rotterdam in de Valkesteeg, zeven dooden; 14 Mei: stoomolieslagerij J. van Vollenhoven N.V te Amersfoort totaal uitgebrand; 27 Mei: aardschokken op Celebes, 20 dooden. 8 Juni: drie personen door onweer ge dood, vele branden; 9 Juni: twee dooden op onbewaakten overweg te Zevenhuizen. 8 Juli: de R.K. Kerk te Tiel afgebrand; 15 Juli: vliegtuigbotsing te Gilze-Rijen, vier slachtoffers; 20 Juli: auto met niet minder dan twaalf inzittenden tusschen Arnhem en Nijmegen in het water gereden, twee dooden: 30 Juli: het groot-seminarie Rijsenburg te Driebergen door brand ge deeltelijk verwoest. 5 Augustus: hevig onweer: de bliksem ingeslagen in houten kampeertenten te Wijk aan Zee, twee menschen om het lever, gekomen: 12 Aug.: windhoos over Hinde- loopen; idem: twee kinderen te Gorssel door een trein gedood. 6 September: bij Hengelo werd een til bury door een trein gegrepen; de drie in zittenden kwamen om het leven. 7 October: vrachtschip op het IJsselmeer vergaan; het wrak gevonden bij Edam; de drie opvarenden verdronken; 9 Oct.: de logger Sch. 102 voor de haven van Scheve- ningen vergaan; drie van de veertien op- varender, kwamen om het leven; 12 Oct.: autobus bij botsing te Pijnacker openge reten, twee dooden. 14 November: het K.L.M.-vliegtuig „Ijs vogel" bij Schiphol neergestort; vier leden der bemanning en twee passagiers veron gelukt; 26 Nov.: bandjir op Celebes; 65 dooden en 14 vermisten. 3 December: twee militaire vliegtuigen boven Bandoeng in botsing gekomen: vier dooden; 6 Dec.: drie slachtoffers te Hoo- gerheide, waar een auto tegen een boom reed: 9 Dec.: het lesvliegtuig „Ekster" der KJL.M. na den start van Sohiphol veron gelukt en in brand gevlogen: alle vier in zittenden gedood: 17 Dec.: het Utrechtsche Station gedeeltelijk door brand verwoest; 21 Dec.: gasverstikking te Honselersdijk, 3 dooden: idem: winkelpand van Vroom en Dreesmann, te Den Bosch uitgebrand; schade bijna een half millioen. Door vele bekende persoonlijkheden of organisaties werd in het afgeloopen jaar een belangrijk jubileum gevierd, werd soms ook een levensmijlpaal bereikt, waarvan het bereiken der vermelding waard moest worden genoemd. 3 Januari: Nico van Suchtelen 25 jaar verbonden aan de Wereldbibliotheek. 5 Jan.: vijftigjarig bestaan der Nederland sche Heide Maatschappij, herdenking te Arnhem: 6 Jan.: Fred. C. Stahle, te Den Haag, voorzitter van den Nederlandschcn Bakkersbond, 70 jaar; 9 Jan.: ds. J Henri Ledeboer. te Den Haag. aanvaardde 40 jaar geleden het predikambt in de Ned Herv. Kerk: 16 Jan.: prof dr. J. Ridderbos, te Kampen. 25 jaar hoogleeraar; idem: dr H. Schokking. te Den Haag. 40 jaar Nederl. Herv. predikant. 12 Februari: ds P. Bokma. Schiedam, vice-president Alg. Synode Ned. Herv. Kerk, 75 jaar: idem: P. van Vliet, Den Haag. oud voorzitter Patrimonium, 80 jaar; 17 Febr.: Pro Juventute, 40 jaar; 19 Febr.: Bronbeek, te Arnhem, bestaat 75 jaar; 22 Febr.: dr. Henri Polak. Laren, 70 jaar. 19 Maart: P. J. de Kanter. Den Haag. alg. voorzitter Alg. Ned. Verbond, 70 jaar; 23 Maart: Hugo A. C. Poortman. Oosterbeek, de bekende tuinarchitect. 80 jaar. 1 April: H. J. de Groot. Den Haag, grond legger en eerste inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs. 80 jaar; 2 April: A. P. Jungcurt, Den Haag. 25 jaar secre taris van de Unie van Chr. Onderwijzers; De intensiviteit van het wegverkeer, ge- 7 April: A. H. Gerhard, Amsterdam, oud- paard met een voortdurende uitbreiding der Kamerlid. 80 jaar; 12 April: 350-iarig be staan van den Raad van State; 22 April: mr. De Vos van Steenwijk 25 jaar voor zitter van de Eerste Kamer (thans voor zitter); 27 April: ds. A K. Straatsma. Den Haag, 25 jaar Ned. Herv. predikant. 2 Mei: 70-jarig bestaan van de Hoogere 2 Januari: Auto te Koedijk (N.-H.) in het Krijgsschool te Den Haag: 3 Mei: 40-iarig luchtvaart, heeft natuurlijk in de voorbije twaalf maanden weer tot. vele ongelukken geleid, terwijl daarnaast tal van andere rampen hebben plaatsgevonden. Wij geven de belangrijkste gebeurtenissen in chrono logische volgorde kanaal gereden; drie kinderen verdronken: Jan.: te Nieuw Amsterdam schoot een auto onder het ijs. twee der drie inzittenden kwamen om het leven; 8 Jan.: groote op slagplaats van meubelen der N.V. Everest aan de Nassauhaven te Rotterdam door brand verwoest: 13 Jan.: auto met vijf in zittenden te Berkenwoude (Z.-H.) te water. 2 dooden: 24 Jan.: felle brand in de meu belfabriek Van Gelderen en Van Os te Be neden-Leeuwen; schade 20 millie: 26 Jan.: botsing tusschen trein en auto op onbe- bestaan van den Nederlsndschen Mol? naarsbond; herdenking te Utrecht; 4 M»i: 75-jarig bestaan der De'icultuur in Tor 7 Mei: Frans Bastiaanse, de bekende dich ter. te Rhenen. 70 jaar: 25 Mei: goud-n jubileum Ned. Bond van Jongelingsveree- nigingen op Geref. Grondslag. 10 Juni: de weesinrichting Neerbcs"h be staat 75 jaar; 11 Juni: 50-jarig bestaan Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren: 19 Juni: mr. D. Fock. Den Haag. minister van Staat, 80 jaar.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 29