Kerkelijk Leven in 1938 1EID5CH DAGBLAD - Zesde Blad Zaterdag 31 December 1931 Griep en verkoudheid* KARSOTE Vi« Bewogen jaar voor de Hervormde Kerk kerkelijk leven Militaria iselanarijke Ottevanger van Kampen het op hem ult- raadsbesluiten SePtembCT zijn intrede na bevestigd te zijn door ds. J. C. van Apeldoorn. Diversen acties uit de burgerij Personalia De Academie III. Werken in verband met de Centrale 1 kig in dalende lijn, zal aan deze uitkomst Rioleering. I wel niet vreemd zijn. De bouw van een rioolwaterzuiverings- Onze aanteekeningen vermelden voorts Inrichting met dienstwoning op een terrein de totstandkoming van een school voor benoorden de Slaagh- of Stinksloot kwam voorbereidend Montessori-onderwijs aan gereed, alsmede het in verband daarmede den Zoeterwoudschen Singel en de plannen leggen van een nieuwe persleiding tusschen voor de oprichting van een Christelijke Nlj- het rioolgemaal aan den Maresingel en ge- verheidsschool. waarvan het in de bedoe- noemde zuiveringsinrichting. ling ligt het eerste de plannen voor een Het leggen van stamriolen in den Witten christelijke huishoudschool tot uitvoering Singel tusschen de Witte Rozenstraat en te brengen. de Groenhovenstraat en in het doorge- De actie van een deel der burgerij leidde tiokken gedeelte van den Brandelerkade tenslotte ook tot de liquidatie van de hoek Burggravenlaan. kwam gereed. plannen om hier ter stede een Sportfond- Aangevangen is met de aansluiting van senbad te stichten, waaraan naar het oor- het Rijnsburgerwegkwartier op de Centrale deel der overgroote meerderheid van de Rioleering. waarvoor gedeelten stanniool ln spaarders geen behoefte bestond, nu in den Stationsweg en den Rijnsburgerweg December van het vorige jaar de Overdekte aan de Haarlemmerstraat in bedrijf was gesteld. Br is heel wat actie" noodig ge- zullen onmiddellijk verdwijnenp^v wanneer ge dadelijk desinfec-ü>^ teerende Karsote-dampen iriha- leert. F 0.70 en F W— per flacon. 4758 (Ingez. Med.) werden gelegd. IV. Gebouwen. a. De belangrijke uitbreidingswerken het Openbaar Slachthuis werden voort gezet. b. De bouw van een nieuwe openbare lagere school aan de Kernstraat (opleidings var. weest om de directie van het Sportfondsen- ■>ort- bad te bewegen de gestorte penningen te restitueeren. doch tenslotte kwam het er toch van! Actie, voortspruitende uit achting Jegens' school voor Gymnisum en HBS1 kwam bc nagedachtenis van wijlen dn Murk Jan- in uitvoering. 'ÉjÉflj sen. den vermaarden orthopaedist, leidde Een aanvang is gemaakt met de ver- ^ot de onthulling van een gedenksteen in bouwing van de openbare scholen Vrou- ben gevel van zijn vroegere woning in de Boerhaavelaan. welke daad van piëteit op 1 Maart door een groot aanbal oud-patiën ten werd bijgewoond. tot wenkerksteeg en Vrouwenkerkhof R.K. Jongensschool voor U.L.O. VI. Diversen. De voormalige zweminrichting aan het Rijn- en Schiekanaal werd afgebroken. Het nieuwe militaire exercitieterrein met sportveld bezuiden den Haagweg kwam ge reed. In de Douzastraat. Weddesteeg en Slik- steeg werden riolen vernieuwd, terwi.il op het terrein van het gemeentelijk gesticht „Rhijngeest" nieuwe rioleeringen werden aangelegd. Op het gebied van het De Gereformeerde Kerk van Lelden be sloot tot den bouw van de Zuiderkerk aan den Lammenschansweg, waarvoor ds. H. A Wiersinga op 26 November den eersten steen legde Op 8 en 9 Februari vond de bevestiging en intrede plaats van ds. J. Weggemans en dr. H J. Westerink, die de vacante plaatsen bezetten, ontstaan door het aan ds. W. Bouwman verleende emeri taat en het overlijden van ds. H. Thomas. De Doopsgezinde Gemeente herdacht- ln October het 300-jarig bestaan van haar kerkgebouw, bij welke gelegenheid ds. F. ten Cate een bijzonderen dienst leidde. dient met betrekking tot de Ned Herv Gemeente vermeld, dat dr. J C. S. Locher op 24 April in een stampvolle Pieterskerk na een 45-jarige ambtsbediening afscheid predikte. In de vacature van wijlen ds. C. r. i .1 Hartwigsen werd voorzien, doordat ds. M. gebrachte beroep aannam: hij deed op 4 De meeste van de hierboven genoemde openbare werken waren de logische conse quentie van genomen raadsbesluiten en derhalve is de overgang allerminst gefor ceerd. wanneer wij hierop laten aansluiten een opsomming van de belangrijkste ver dere besluiten van den Leidschen Gemeen teraad. In zijn zitting van 18 Februari benoemde de raad als opvolger van dr. mr. J. W. Ver- burgt tot archivaris onzer gemeente mr. R. van Royen. die kort daarna zijn functie aanvaardde. Ook in den raad zelf kwam eenige wijziging: ln de plaats van den heer P. M. van der Voort, die uit de S.D.A.P. trad. deed de heer H. Oostveen zijn intrede ln het college onzer vroede vadereren, terwijl de plaats van den heer T. S. Goslinga. die werd benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam, werd ingenomen door dr. mr. P. G. Knibbe. Mr. S. Mok volgde den heer Goslinga op als voorzitter van den Leidschen Raad van Arbeid. Medio Mei werd een aanvang gemaakt met de verstrekking van melk aan schoolkinderen, hetgeen in een groote behoefte bleek te voorzien, aangezien zich hiervoor niet min der dan 4000 gegadigden aanmeldden. Dr. J. D. A. Boks. leeraar aan de Gem. HBS. volgde ingevolge "s raads besluit dr. J. C. Schalkwijk op als directeur dier inrichting. In de Juli-maand zagen wederom twee be langrijke besluiten het licht: primo kocht de gemeente een uitgestrekt, complex In dustrieterrein aan den Kanaalweg. waar van een aanzienlijk deel weer werd ver kocht aan de Textielfabriek der N.V. Gebrs. van Wijk, die er een nieuwe fabriek zal bouwen en secundo besloot de raad tot het in het leven roepen van een avondcursus voor a.s. textielarbeiders, welke verbonden werd aan de Ambachtsschool. Al is dit ook ■bij lange na niet wat velen zouden wen- schen, ni. een volledige textielschool, het is in ieder geval een begin en als zoodanig moedgevend Voorts werd grond aange kocht voor den bouw van een open zwem inrichting aan den Roomburgerweg, terwijl in de laatste zitting van 1938 besloten werd tot uitvoering van het saneeringsplan Gee- regrachtKraaierstraat en tot verhooging der personeele belasting met 35 opcenten, dit laatste teneinde de begrooting 1939 slui tend te kunnen Indienen. Terloops willen wij hierbij nog even me- moreeren. dat in begin Januari het fraaie nieuwe Gymnasium aan de Fruinlaan offi cieel werd geopend, terwijl ook de nieuwe woningen van de Ver. tot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen 'sanee ringsplan Bouwelouwen- en Paradijssteeg) In gebruik werden gesteld. Het belangrijkste feit ln het plaatselijk militaire leven was de consequentie van het ministerieel besluit tot verlenging van den diensttijd voor de onbereden wapens, waardoor het tweede bataljon van het 4de regiment infanterie einde Maart naar Weert vertrok, waar het feestelijk door de bevolking werd ingehaald De commandant van het 6de regiment veldartillerie, overste C. de Iongh werd be vorderd tot kolonel onder gelijktijdige be noeming tot commandant van de derde artillerie-brigade te Breda. Als zijn opvol ger werd benoemd de overste A. H. Drijf hout van kooff. die op 1 November zijn commando aanvaardde. Wij verlaten thans het domein van den gemeenteraad en willen aandacht schenken aan eenige De Kamer van Koophandel voerde een breed opgezette actie ten bate van de vestiging van nieuwe Industrieën en nam kortelings een actie in studie om te komen tot verlaging van de electrioiteits- tarieven. in het bijzonder ten gunste van den middenstand, die zelf herhaaldelijk aandrong op verlaging van het tarief voor winkelverlichting. Op initiatief van de organisaties in het hotel-, café- en restaurantbedrijf en met medewerking van het gemeentebestuur opende wethouder Van Stralen in Februari een herscholingscursus voor personeel ln deze bedrijven, welke uitnemend slaagde. Aan het 6de regiment veld-artillerie werd door een comité uit de burgerij een fraai paukenpaard aangeboden, welk geschenk evenwel niet volledig tot zijn recht kwam. doordat kort daarna het muziekkorps 6 R.V.A. werd opgeheven. Weliswaar maken de pauken geen deel uit van het instru mentarium van dit korps, maar in de prak tijk werd het daartoe toch gerekend De 3 October-optocht stond ditmaal in het teeken van het toekomstig Stadhuis; er werd zelfs een collecte gehouden voor een of meer 3 October-klokken voor het nieuwe carillon, welke de somma van f. 888 op bracht. Op zichzelf geen onbevredigend resultaat, doch eenlgszins een tegenvaller, wanneer men dit bedrag vergelijkt bij de opbrengst van een collecte, welke bijvoor beeld jaren geleden ook door deze vereeni- eing werd georganiseerd ten bate van den Leidschen Hout en die, vergissen wij ons niet, ongeveer het viervoudige opleverde. De ongunst der tijden, blijkende ook uit het werkloozencijfer. dat nog altiid onrust barend hoog is, al beweegt het zich geluk- Het is een onmogelijke taak alle vermel denswaardige gebeurtenissen in een geor- denden samenhang onder te brengen. Niet temin dienen nog enkele incidenteele voorvallen aan de vergetelheid ontrukt. Als gevolg van graafwerk ten behoeve van een verbouwing der Ned Rotogravuremaat schappij stortte op 23 April een perceel ln het Noordeinde in, gelukkig zondeT dat daarbij persoonlijke ongevallen plaats von den. De politiebrandweer moest vele malen in actie komen, doch gelukkig slechts ln enkele gevallen voor ernstige branden. Dit waren op 22 Juni de brand in de Maars- manssteeg. waar de bovenverdieping van het filiaal der firma Raumann en Tep- pema aanzienlijke schade bekwam; de brand in den nacht van 23 op 24 Augustus in de lithografische drukkerij der firma Paauw aan den Hooge Rijndijk en de recente brand ln het schoolgebouw van het Kon Genootschap ..Mathesis Scientiaram Genitrix" ln de Lokhorststraat, waar de strenge vorst hooge eischen stelde aan brandweer en materiaal; eischen, waaraan overigens schitterend werd voldaan. Een sensationeele gebeurtenis vormde verder nog de brutale diefstal ln het Rijks museum voor Geologie en Mineralogie aan de Garenmarkt. waar op klaarlichten dag niet minder dan een honderdtal edelstee- nen werd ontvreemd! De wensch van den dader om onbekend te blijven, is totdus- verre in vervulling gegaan! Wanneer wij de Universiteit nog even buiten beschouwing laten, zijn wij zoo langzamerhand genaderd tot de Het is een telkenjage terugkeerende tra giek, dat wij melding moeten maken van een aantal vooraanstaande of bekende stadgenooten, die ons door den dood ont vielen. Het waren, in chronologische volg orde van hun verscheiden: Willem Han- naart oud 77 jaar, die gedurende 45 jaar bediende van het Collegium van het Leld- sche Studentencorps was: J. M. van der Moolen, oud 52 jaar, een bekende figuur in dierenbeschermerskringen; mr. A. van der Eist. oud 73 jaar, oud-ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Leidsche Kantongerecht, welke functie hij gedu rende 36 jaar heeft bekleed en oud-lid van den gemeenteraad; K. F. H van Hiele, oud 58 jaar, administratief ambtenaar bij Ge meentewerken; jhr A. J. B. Six, oud 85 jaar, gepensionneerd luitenant-kolonel der veldartillerie en vroeger onbezoldigd amb tenaar van den Burgerlijken Stand alhier, speciaal belast met het voltrekken van huwelijken: de heer W. F Verhey van Wijk. oud 85 jaar, directeur der N.V. Tex tielfabrieken v h. Gebrs. van Wijk en Co nestor der Leidsche industriëelen en een bekend philantroop; de heer J. Baak Jzn.. oud 65 jaar. oud-inSpecteur bij het Lager Onderwijs in de inspectie Leiden; kolonel J. E. Haitsma Muiier, oud 59 jaar, oud commandant van 6 R.V.A.Riekje Nieu- wenhuis. oud 88 jaar, het in studentenkrin gen welbekende koffievrouwtje. de heer J. P Vergouwen, oud 74 jaar. oud-lid van den gemeenteraad; de heer W. Joosten, oud 68 jaar. oud-huisvader van het Chr. Militair Tehuis aan den Morschweg; pastoor J. M. van Beek. oud 86 jaar, emeritus-pastoor der Oud-Katholieke Gemeente alhier; de heer D. J. van Driesum. oud 69 jaar, gedurende vele jaren apotheker te dezer stede en de heer J. J. van Bostelen. oud 71 jaar, vroe- het artsdiploma verwierf, werd benoemd venbodestraat. Mogen zij allen in vrede rusten.... Een groot aantal ingezetenen vierde in het afgeloopen jaar een jubileum. Wij kun nen ze hier alle onmogelijk noemen en moeten ons tot de voornaamste beperken: Hun Gouden Jubileum vierden de heer P. A. Wernink Sr.. directeur van de N.V. Wer- nink's Betonmaatschappijdie zich een halve, eeuw geleden hier ter stede als in dustrieel vestigde; pastoor Ignatius Smeets, pastoor van de Sint Leonarduskerk aan den Haagweg vierde onder groote be langstelling zijn gouden priesterfeest en werd bij die gelegenheid benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau en ten slotte herdacht prof. dr. H. M van Nes op 15 Juli den dag. waarop hij voor 50 jaar te Woudenberg in het predikambt bij de Ned. Herv. Gemeente werd bevestigd. Van de 40-jarige jubilea memoreeren wij in de eerste plaats dat van den bekenden chirurg dr. J. R. de Bruine Groeneveldt. die op den dag. waarop hij veertig jaar geleden het artsdiploma verwierf, werd benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau; de heer W. C. Legerstee, chef van het station der Ned. Spoorwegen, herdacht zijn 40-jarig dienstverband bij deze onderne ming; medio November verliet hij met pen sioen den dienst en werd opgevolgd door den heer D. C. C. F. Slebos. voorheen chef van het station Dordrecht; de bekende criminoloog, de heer J. P. L. Hulst herdacht eveneens zijn 40-jarig artsjubileum, ter wijl de heer J. Mater op 1 Juni 40 jaar aan den Hortus Botanicus verbonden was. Van de 25-jarige jubilea noemen wij hier slechts twee „onpersoonlijke", n.l. van den Leidschen Armenraad en van de Ned. Ro togravuremaatschappij N.V., welker direc teur. de heer L. Levisson werd benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. vormt een wereldje apart en haar zij der halve een afzonderlijke rubriek gewijd. De Senaat dezer aloude Instelling leed ook eenige droevige verliezen door het overlij den van prof. dr. E C. van Leersum, oud- hoogleeraar ih de pharmacognosie. phar- macotherapie en geschiedenis der genees kunde en oud-directeur van het Ned. Insti tuut voor de Volksvoeding te Amsterdam; voorts prof. dr. J. M. Janse. oud-hooglee- raad ln de plantkunde en oud-directeur van het Botanisch Laboratoriumvan dr. J. W. C. Goethart, oud-directeur van het Rijks herbarium, van prof. G. J. W. Koolemans Beynen, oud-hoogleeraar in de tropische geneeskunde en van prof mr, D. van Blom, gewoon hoogleeraar in de staathuishoud kunde en de statistiek. Ook zij rusten in vrede Het academisch corps onderging verder nog de volgende mutaties: aan dr. F. C. Wieder werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van de Universiteitsbibliotheek. Nadat prof. dr. Jan de Vries tijdelijk als bibliothecaris had gefungeerd werd dr. T. P. Sevensma, oud directeur der Volkenbondsbibliotheek be noemd als opvolger van dr. Wieder. Mr. A. N. Molen- -r uit Wassenaar werd vanwege de sticht „Labor" benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de Nederlandsche sociale wetgeving en aanvaardde dit ambt met het uitspreken van een rede over „De naleving van arbeidsconventies". Bij K. B. van 21 Januari werd ln verband met het bereiken van den 70-jarlgen leeftijd eervol ontslag verleend aan prof. dr. B. D. Eerd- mans: hij werd opgevolgd door een zijner leerlingen dr P. A. H. de Boer, die bij zijn ambtsaanvaarding als hoogleeraar in de uitlegging van het Oude Testament, de ge schiedenis van den Israëlletlschen gods dienst en de Israëlietische letterkunde sprak over „Het koningschap ln Oud- Israël" Dr. I. M van der Vlerk, conser vator-lector. werd benoemd tot buitenge woon hoogleeraar ln de geologie en pa leontologie: zijn inaugureele oratie behan delde het onderwerp „Nederland in het ijs tijdvak". Prof. mr. H. G. P. Duyfjes vroeg en ver kreeg eervol on'-'ag als hoogleeraar ln het Ned. Indisch r t; zijn plaats werd inge nomen door prof. mr. R D. Kollewijn, oud- hoogleeraar aan de Rechtshoogeschool te Batavia, die bij zijn Inauguratie sprak over „Interregionaal en internationaal privaat recht". Het Leidsch Universiteltsfonds wees prof. dr. H. M. R. Leopold aan als bijzonder hoogleeraar in de Italische archaeologie, wiens onderwerp bij zijn ambtsaanvaarding luidde „De Invloed van klimaatveranderin gen op de oudste geschiedenis van Italië". Op de helft dezer maand bevatte de Staatscourant tenslotte het bericht, dat aan prof. dr. J. Ph. Vogel op zijn verzoek eervol ontslag was verleend als gewoon hoogleeraar in het Sanskriet en de Indi sche archaeologie; ln deze vacature is be grijpelijkerwijze nog niet voorzien. Als we de belangrijkste gebeurtenissen die op kerkelijk gebied in ons vaderland in 1938 zijn voorgevallen samenvatten, dan mogen we wat de Ned. Herv. Kerk betreft, allereerst hier herinneren aan de actie, die voor reorganisatie is gevoerd door rechtzinnige groepen en de tegen-actie die van Vrljz. Herv -zijde heeft plaats gevon den, al deed zich hier het merkwaardige verschijnsel voor dai de scheidslijn niet liep rechts-links want de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk verklaarde zich tegen het huidig ontwerp terwijl onder de Ethischen voor-, zoowel als tegenstanders worden gevonden. Bij herhaling heeft de Ned. Herv. Kerk in haar midden reorganisatiepogingen zien ondernomen. In het begin van Januari kwam de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk in buitengewone zitting bijeen ter be handeling van het Reorganisatie-rapport, dat zij met 109 stemmen voorloopig aan nam. waardoor het dus werd onderworpen aan het oordeel der kerk. De Synode nam het rapport ongeamendeerd aan en de 44 pen teekende protest aan tegen wat hij noemde het „nieuwe kerkrecht". Prof. dr. H H. Kuyper echter betwistte in zijn week blad dat een meerdere vergadering niet het recht zou hebben om op te treden. Ds. P. v. Strien oefende critiek op de kerkrech terlijke zijde van de procedure-Drachten en een zoo gezaghebbend man als dr, W. A. v. Es van Leeuwarden viel hem min of meer bij. De Frlesche predikanten-conferentie wijdde dit jaar haar vergadering aan de bespreking van dit vraagstuk, dat prof. dr. H. H. Kuyper ln haar midden kwam in leiden. Op de komende Generale Synode van Sneek zal over een en ander nog wel een woordje vallen. De Gen. Synode van Am sterdam (1936> heeft haar verdaagde zit ting in April j.l. te Amsterdam gehouden en daar dr. J. H. Bavinck, docent a»n de Opleidingsschool te Djocja, benoemd tot hoogleeraar in de zendingswetenschappen aan de Theol. School te Kampen. Inmid dels is hij ook benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. De Gen Synode heeft zich ln haar voort- classicale vergaderingen kregen het ter gezette zitting ook beziggehouden met de consideratie op hun zomer-agenda. De clas- polemiek-kwestie in de Geref. Kerken Haar sicale vergaderingen stemden met 24 tegen j besprekingen werden alleen in comlté-gene- 20 stemmen het rapport af. al wezen meer- raai gehouden. Alleen werd gepubliceerd dere moties wel in de richting van reorgani- dat verschillende kopstukken in de Geref. satie der kerk. maar dan niet deze reorga- kerken elkander gevonden hadden. Blij- nisatie De 123e algemeene Synode der Ned. Herv Kerk dezen zomer gehouden, hoewel niet gebonden aan de uitspraak der classicale vergaderingen, heeft daarmede ook nu re kening gehouden en zich met algemeene stemmen vereenigd met de conclusie van rapport, zij het ook dat een 5-tal leden een paar wijzigingen overnam van den prae- adviseur, prof. Haitjema. De Synodale com- kens de actie van de Heraut, moet men van dat elkander vinden van verschillende hooggeleerde heeren ln deze kerken zich maar geen al te groote voorstellingen ma ken. Dat bewijst ook het feit dat prof. dr. S. Greydanus zijn ontslag nam uit de com missie van 8, die de Synode van Sneek over de leergeschillen rapporteeren zal. De polemiek-kwestie bracht ook een ver klaring van curatoren van de Vrije Unlver- missie is aan het dokteren tezamen met de siteit. waarin betreurd werd dat enkele kerkelijke hoogleeraren over de vraag van hoogleeraren publicaties hebben gedaan het: Wat nu? over hun verschil van gevoelens over „op- Belangrijke feiten ln het universitaire leven gedurende het afgeloopen jaar wa ren: de officieele opening van het vroegere woonhuis van wijlen prof. dr. C. Snouck Hurgronje aan het Rapenburg 61 als zetel van het Oosterseh Instituut; de Diësviering van de Leidsche Hoogeschool op den 8sten Februari, bij welke gelegenheid de toen malige rector-magnificus. prof. dr. J. A. J. Barge een rede hield over Praeformatie en Epigenese"; de overdracht van het rectoraat door prof. Barge aan prof. dr. P. De Synode heeft zich ook met andere zaken bezig gehouden. Een voorstel van den Ned. Predikantenbond tot algeheele centra lisatie der financiën werd verworpen al zal, mede door wat aan het licht is gekomen in zake het financieel beheer van den overle den quaestor-generaal de accountant zijn intrede doen ln de kerkelijke huishouding. Tal van voorgestelde combinaties van ge meenten heeft de Synode afgewimpeld. De vrouwelijke predikant bleef ook dit jaar bij de poort der kerk staan, terwijl de gods dienstonderwijzer niet preeken mag maar wel een Bijbellezing houden, mits hij drie jaar heeft gestudeerd en de betrokken pre dikant zulks uitdrukkelijk heeft goedgevon den. Om te voorkomen dat allerlei kwesties tusschen beheers- en bestuurscolleges bij den wereldlijken rechter worden aange bracht zal een bemiddelingsinstituut worden gecreëerd. Ook heeft de Synode er nog eens opnieuw aan herinnerd dat candidaten geen vattingen op principieel terrein die nog niet voldoende ln eigen kring zijn bezien, en over de wijze waarop de polemiek naar aan leiding daarvan is gevoerd". De hoogleera ren hebben toegezegd de kwesties ln eigen kring te zullen bespreken. 1938 heeft ook het arrest gebracht van den Hoogen Raad ln de proef-procedure tusschen de classis den Bosch en de kerk van Eindhoven, de eerste als elscheres en de laatste als verweerster, waarbij het ging over de vraag of een classis rechtspersoon lijkheid bezit. Het Gerechtshof van den Bosch besliste bij prorogatie dat de classis geen rechtspersoon is. weshalve de classis den Bosch niet ontvankelijk werd verklaard in haar vordering. Van deze uitspraak ging de classis in cassatie en de Hooge Raad oordeelde dat de classis wèl rechtspersoon lijkheid heeft waarom zij het arrest van het Hof vernietigde. Naar aanleiding daar van hebben deputaten van de Gen. Synode huwelijken mogen bevestigen. Van> de 16voor de zekerstelling van bezittingen der voorstellen die op haar agendum kwamen, heeft de Synode er niet minder dan 11 ver worpen. Het aantel vacaturen bedroeg op 1 Juli J.l 247 tegen 257 op 1 Juli '37. Friesland stond met 51 vacante plaatsen bovenaan. Door overlijden en anderzins verminderde over '37 het aantal predikanten met 76, terwijl er 83 nieuwe krachten bijkwamen, w.o. 73 can didaten. Rumor in casa was er in '38 in de Ned. Herv. Kerk zoowel rondom personen als rond om zaken. Wat het laatste betreft, dr. J. H. Callenbach, em.-predikant te Btltho- ven, diende een protest bij de Synode in over de wijze waarop zij de kerk een nieuwe gezangenbundel, die inmiddels ln December gezamenlijke kerken een schrijven tot de kerken gericht, waarin zij opmerkten van oordeel te zijn „dat thans tegen de over- schrliving van onroerende goederen od clas ses, Part, Svnoden en Generale Synode geen bezwaar behoeft te bestaan. In het midden der Geref. Kerken werd opgericht een stichting tot verbetering van het Psalmgezang. Met betrekking tot de Christ. Geref. Kerk valt te vermelden dat aan haar Theol. School te Apeldoorn enkele veranderingen plaats grepen Prof. P. J. M de Bruin legde wegens het bereiken van den 70-jari- gen leeftijd zijn ambt neer. terwijl ds L. verscheen heeft bezorgd. De Synode had fe"V d Meiden v^ en predikant teDen z. 1. eerst de kerk moeten hooren over deze - - y Haag-C, hem opvolgde. zaak en niet een nieuwen bundel verkap Het verband "van"chr. Geref. Evangeli- moeten Invoeren. In Beetsterzwaag werd satieCommissies ontplooide al grooter acti- Hp hd/'l £5^' viteit. De kerkeraad der Chr. Geref. Gem. J LÏirto rfo van Amsterdam-Noord besloot om voortaan hoi bli het afleggen van belijdenis des geloofs het gelijk en deHooge Raad zal 24 Februari de en te gebruiken zooals die hoofd zakelijk bij de Geref. Kerken in gebruik zijn, een beslissing die in de Chr. Geref. pers zoowel verdediging als bestrijding vond. Naar aanleiding van een vraag van den kerkeraad van Aarlanderveen in be trekking tot het toelaten van personen die Zondagsarbeid verrichten, sprak de classis Den Haag uit dat zij het werk van een postbode niet rekende tot noodzakelijken Zondagsarbeid zoodat iemand die deze functie bekleedt niet tot de gemeenschap der Chr. Geref. Kerk mag worden toege laten. Bij de Chr. Geref. Kerk kwam over '38 niet één candidaat van de Theol. School af. Het aantal dienstdoende predikanten liep met 4 terug en bedraagt thans rond 70. Noemen we tenslotte de a.s. uitspraak doen Rumor Is er ook geweest over de beslis sing van het prov. kerkbestuur van Zuid- Holland, die aan ds J. E. Lammerink te Delft, die oorspronkelijk een Geref. Bonder, via de N SB nu communist is geworden, ziekte verlof verleende, na hem eerst voor loopig te hebben geschorst. Prof. dr. Hugo Visscher. eenmaal een der voormannen van de Geref beweging ln de Ned Herv. Kerk, vroeg zijn attestatie op aan den kerkeraad in zijn woonplaats te Huis ter Heide, met de bedoeling die bij de Waalsche gemeente te Nijmegen in te leve ren, Waardoor hij zich ln feite aan de Ned. Herv. Kerk. onttrok, waarover eveneens een en ander is te doen geweest. Wat de Gereformeerde Kerken. betreft, de polemiek over allerlei con troversen kwam nog niet tot zwijgen. Door de gebeurtenissen in de kerk van Drachten, waar de classis 5 ouderlingen en een der predikanten schorste wegens „wanbestuur", bij welke procedure zich zeer onverkwik kelijke tooneelen hebben afgespeeld, werd de kwestie van de bevoegdheid der meer dere vergadering actueel. Dat was zij reeds door het proefschrift van dr. M. Bouwman te Nieüwendam: „Voetlus en het gezag der Synoden". Prof. dr. S. Greydanus te Kam- C. Flu; de officieuze in-gebrulk-neming van de nieuwe uitbreiding der Universiteit aan de overzijde van het Academieplein; de herdenking van Boerhaave's dood vóór 200 jaar. welke plechtigheid o.a. werd bijge woond door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof mr. J. R. Slotemaker de Bruine en voorts dcor afge vaardigden van de universiteiten van Ber lijn, Edinburgh en Baltimore en ten laatste de officieele in-gebruik-nemlng van het centraal kassencomplex ln den Hortus Botanicus, waarvan de reorganisatie nog voortduurt. Uit de studentenwereld vermelden wij slechts, dat „Pro Patria" bij de viering van het 40-Jarig regeeringsjubileum van H M. de Koningin, evenals destijds bij de Inhul diging, ten eerewacht betrok op den Am- sterdamschen Dam en dat Z.KH Prins Bernhard dit corps de eer aandeed het be schermheerschap te aanvaarden. Overige groepen dan mag eerst worden opgemerkt dat bij de Geref. Gemeenten ook over 1938 geen en kele candidaat afkwam. In de Geref. Kerken In H. V. blijft het gebrek aan predikanten nog chronisch. 14 Jan. promoveerde Mej. da. J. W. Herfst, predikante bij de Rem. Geref. Gem. te Hoogeveen, tot doctor in de theologie en werd daarmede de eerste vrouwelijke predi kant bij deze Broederschap die den doctors titel draagt. In den kring van den Bond van Evange lische Gemeenten vond een nieuwe uittre ding plaats van een aantal gemeenten die een nieuwe corporatie hebben gevormd Te Rotterdam werd opgericht de natio nale bond van evangelisten ter bevordering van inwendige zending. De commandant van het Leger des Heils hier te lande, de heer Bouwe Vlas, maakte een inspectiereis naar Ned.-Indië als gede legeerde van de Generale. De Geref. Gemeente te 's-Gravenhage werd in een rechtsgeding gewikkeld met de Oud-Geref. Gemeente te Scheveningen over het bezit van de kerkelijke goederen. Het Gerechtshof van Den Haag deed zich voor lichten door drie hoogleeraren in de theo logie en stelde de Oud-Geref. Gem. in het gelijk. In Mei werd te Utrecht de wereldraad van de Oecumenische conferentie gesticht, waaraan 75 gedelegeerden uit tal van lan den deelnamen. Hij noemt zich een „ge meenschap van kerken die onzen Heer Jezus Christus als God en Heiland belij den". 2—6

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 22