Het voornaamste nieuws in 1938 Wat het afgeloopen jaar gaf en nam Overzicht der gebeurlijkheden in stad, omgeving, binnen- en buitenland Leiden in 1938 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 December 1938 Zesde Blad No. 24161 79ste Jaargang Het Leidsche Stadhuis op Oude jaarsdag 1938gezien vanaf de Hooglandsche Kerk De geboorte van Prinses Beatrix Het Regeeringsjubileum De Stadhuisbouw het overwegvraagstuk Wat „Gemeentewerken" deed Wie den Jaargang 1938 van ons Blad doorbladert, werpt als het ware een blik in den spiegel van het Leven zelf. In al die honderdtallen kolommen „nieuws", welke het afgeloopen jaar ons bracht, weerspiegelen zich in de grootst denkbare verscheidenheid alle gebeurtenissen, die de menschheid in beroering brachten; zoowel de mensch heid in haar geheel als in engere gele dingen: het eigen land, de eigen stad, het eigen huisgezin. „Nieuws", het is het wachtwoord van dezen tijd; het doet ons dagelijks naar de dagbladen grijpen; het is de schier niet te bevredigen zucht naar weten; weten, wat er in de wereld te doen is op inter nationaal politiek gebied; weten hoe zich de economische ontwikkeling alom voltrekt; weten of deze of gene vlieger erin geslaagd is het een of andere wereldrecord te verbeteren; weten hoe zich een bepaalde ramp, waarbij vele menschenlevens te betreuren zijn, tot in bijzonderheden heeft toegedragen. In dat opzicht beleeft de tegenwoor dige generatie een merkwaardig tijds gewricht. Men kan over de appreciatie daarvan van inzicht verschillen; nie mand zal echter kunnen, noch willen ontkennen, dat het ons een maximum aan belevenissen brengt. Gebeurtenis sen, die elkander zóó snel opvolgen, dat men ternauwernood tijd en gelegen heid vindt ze rustig te ordenen en te verwerken, waardoor men zich een beeld kan vormen van de inrichting der geheele maatschappelijke samen leving en van haar historische ontwik keling. Uit dien hoofde meenen wij het een goede gewoonte te mogen noemen om op dezen laatsten dag des jaars, die zich van oudsher bij uitstek leent voor overpeinzingen, in journalistieken zin het jaar, dat voorbijging te overzien, waarbij wij onze gedachtensfeer in de eerste plaats willen bepalen tot de stad onzer inwoning. Wie poogt een gebeurtenis in de herin nering op te roepen, welke eenigermate karakteristiek mag worden genoemd voor het ^tadsgebeuren in het afgeloopen jaar, denkt vanzelf terug aari den laatsten Januari-dag, toen in den loop van den morgen met een snelheid, waartoe alleen een schier volmaakte techniek in staat stelt, de blijde mare de ronde deed, dat onze geëerbiedigde Prinses Juliana het leven geschonken had aan een Dochter. In onze persoonlijke herinnering leeft ais het mooiste moment der bij deze Blijde Gebeurtenis georganiseerde feestelijkheden voort de spontane uiting van de algemeene vreugde onder alle lagen der burgerij, toen de onzekerheid van het langdurige wach ten eindelijk plaats maakte voor de blijde zekerheid: er is een Prinses van Oranje geboren Nóg zien wij voor ons de juichende men- schenmenigte, welke als bij tooverslag zich op straat verdrong: nóg weerklinken in onze ooren de vreugdekreten van de kin derschaar, die dansend en springend de straten vulde; nóg verwonderen wij ons over de verbijsterende snelheid, waarmede Leiden's burgerij in luttele minuten de stad en zichzelf met vlaggedoek en Oranje tooide! Tegenover deze spontaniteit, welke bij ons Nederlandsche volk zoo hoogst zel den naar buiten treedt, zonk al het verdere feestelijk gebeuren in het niet! Op dezen Oudejaarsavond gedenken wij met Innige dankbaarheid den grooten zegen, dien de Almachtige ons land en volk in dit Oranje-Kind heeft geschon ken Het 40-jarige regeeringsjubileum van H. M. de Koningin in September bood het Nederlandsche volk opnieuw een welkome gelegenheid om van zijn liefde en trouw aan ons Koningshuis te getuigen en ook Leiden bleef daarbij niet achter. Een door de Contactcommissie van ver- eenigingen op nationalen grondslag in het leven geroepen comité organiseerde tal van feestelijkheden, waarvan ons vooral de herinnering aan een zeer geslaagden Reclame-optocht met daaraan verbonden Bloemencorso is bijgebleven. Een ander comité, voortgekomen uit de Meer-Werk- Actie richtte gelijktijdig in alle zalen der Gehoorzaal de prachtig geslaagde tentoon stelling „LEYDS GOEDT" in, welke tot strekking had een algemeene propaganda- actle voor het Leidsche kwaliteitsproduct. Het succes overtrof de stoutste verwach tingen: meer dan 25.000 personen, waar onder uit verafgelegen streken van ons land, bezochten tegen betaling de kunst- zinnig-ingerichte expositie, welke ook in zooverre een unicum beteekende, daar men de van gemeentewege gestelde garantie van tweeduizend gulden naar alle waar schijnlijkheid niet noodig zal hebben! Het valt slechts te betreuren, dat men er totdusver blijkbaar niet in is geslaagd om in den een of anderen vorm voortgang te geven aan een onpersoonlijke goodwill- campagne voor het goede Leidsche pro duct in het algemeen, van welke actie de tentoonstelling ..LEYDS GOEDT" zulk een veelbelovende inzet had kunnen zijn. Ook nu was het succes onverdeeld, doch daar bij is het helaas gebleven. Zij nog vermeld, dat de minister van Bir.nenlandsche Za ken. Zijne Excellentie van Boeyen de ten toonstelling bezocht. In het zelfde tijdvak hield de Vebo haar jaarlijksche tentoonstelling van vee- en bodemproducten, met daaraan verbonden ruiterfeesten. Helaas deed de gevreesde veeziekte, het mond- en klauwzeer deze expositie grootendeels mislukken. De hip pische feesten verliepen naar wensch. Na aldus de voornaamste feestelijkheden te hebben gereleveerd, waarbij wij nog nader terugkomen op het klassieke Leid sche 3-Octoberfeest. willen wij een oogen- blik stilstaan bij twee belangrijke aange legenheden in het plaatselijk gebeuren, die hij herhaling de aandacht der burgerij hadden Wii bedoelen hier het In aanbouw zijnde Stadhuis en den overweg aan den Rijnsburgerweg. Nadat in October van het vorige jaar Wernink's Betonmaatschappij N.V. hare werkzaamheden, het maken van het be tonnen geraamte, had beëindigd, werd de verdere afbouw opgedragen aan de firma H. Korswagen Nzn. alhier, die met bekwa men spoed aan den arbeid toog. De resul taten daarvan zijn dagelijks voor iederen voorbijganger waarneembaar: uitwendig is men geneigd te denken, dat het werk zijn voltooiing nadert; de muren zijn aan de buitenzijde geheel met steen bekleed, doch inwendig is er nog zooveel te doen. dat de opening van het Stadhuis vermoedelijk zelfs nog niet in den loop van dit jagr te gemoet mag worden gezien. Zooals wij reeds eerder mededeelden, is er in het ver leden sprake van geweest, dat het Stad huis zou worden heropend op den tienden verjaardag van den rampzaligen brand, dus op 12 Februari as., doch door alle mo gelijke oorzaken, waaromtrent in het open baar weinig of niets wordt verteld, moest dit denkbeeld losgelaten worden en zal dat tijdstip wel tot het voorjaar van 1940 moe ten worden verschoven. Niettemin is er niet zooveel fantasie voor noodig om zich een voorstelling te vormen hoe het Stadhuis er, wanneer het eindelijk klaar zal zijn, zal uitzien en in dit opzicht zien wij de toekomst, hoe ver verwijderd die ook moge zijn, met vertrouwen tegemoet: wij gelooven voorzoover observatie in dit stadium een beoordeeling mogelijk maakt! dat Leiden een fraai Stadhuis zal krij gen! Schrijvende over den Stadhuisbouw, wil len wij niet nalaten eraan te herinneren hoe wij een jaar geleden op deze plaats melding maakten van twee vroegere buren van het gemeentebestuur, wier panden als gevolg van werkzaamheden op het terrein geheel of gedeeltelijk moesten worden af gebroken en die, toen tenslotte de zaak niet in der minne geregeld bleek te kun nen worden, langs juridischen weg verhaal zochten bij de daarvoor verantwoorde lijke instanties. Welnuzij zoeken nóg!!!! De verzakkingen vonden plaats in December 1935. Het heeft er allen schijn van alsof alles wat verband houdt met den Stadhuisbouw in bijzondere mate onder worpen is aan de wet der traagheid! Het zelfde geldt voor In April van dit jaar bereikte ons de ver heugende mededeeling van officieele zijde, dat „thans zeer binnenkort" financieele overeenstemming te verwachten was tus- schen de onderscheiden instanties, die ge zamenlijk de kosten van deze zoo hoog noodige oplossing van den wantoestand aan den Rijnsburgerweg zullen dragen. Kort tevoren hadden wij aan de hand van veelzeggende cijfers de urgentie dezer op lossing nog eens betoogd: in een tijdvak van 12 uur werden op een gewonen week dag de boomen niet minder den acht-en- tachtig maal neergelaten en bleven zij ge durende vijf uur, vier minuten en zes-en- twintig seconden gesloten! Wij zijn er ten volle van overtuigd, dat men in kwesties als de onderhavige, waaraan zulke kost bare geldelijke consequenties zijn verbon den, niet over één nacht ijs kan gaan en om die reden geven wij bij herhaling in overweging om, in afwachting van de uit eindelijke oplossing door uitvoering van het tunnelplan, maatregelen te nemen, waar door althans eenigszins verlichting zou kunnen worden gebracht in den toch waarlijk onhoudbaren toestand. Wij bedoe len hier een ook door de Kamer van Koop handel bepleite regeling van de overweg bediening, gelijk deze geschiedde op den huwelijksdag van H. K. H. Prinses Juliana, toen ondanks den zeer drukken treinen loop de overweg minder lang gesloten was dan op eiken anderen dag van het jaar en voorts een verbreeding van den overweg tot het profiel van den Rijnsburgerweg, waardoor het van Oegstgeest komende verkeer niet langer In een dwangbuis wordt geperst, waaruit dagelijks de meest onge- wenschte verkeerssituaties ontstaan. De huidige toestand vormt een bespotting van elk elementair begrip van „Veilig Verkeer", dat overal elders wordt erkend ais een eisch van (jen tijd. Aan de officieele regeeringsstukken ont leenden wij onlangs, dat „naar mogelijk heid spoed zal worden betracht". Laten wij deze zooveelste overwegklacht besluiten met den hartgrondigen wensch, dat deze mogelijkheid inderdaad aanwezig zij en dat het hierboven geciteerde „zeer binnenkort" het tijdsverloop van een Jaar niet te boven moge gaan! In prijzenswaardige tegenstelling tot het bovenstaande dient gememoreerd, wat ove rigens in onze stad op het gebied van open bare werken tot stand kwam. De dienst van Gemeentewerken had ook in het afgeloopen jaar over gebrek aan werk niet te klagen, hetgeen moge blijken uit onderstaand overzicht van de voor naamste in 1938 uitgevoerde of in uitvoe ring zijnde openbare werken. I. Verbeteringen in het belang van het verkeer. a. De Witte-Singel, tussohen de Witte Ro zenstraat en het Noordeindsplein, werd verbeterd door verbreeding van den weg, den aanleg van een tegeltrottoir en as falteering. b. Tusschen de Heerengracht en Zijlsin gel werd een nieuwe verkeersweg (Oos- terkerkstr.) gemaakt, waarvoor nieuwe bruggen over de Oranjegracht (Katoen- brug i en de Zijlsingelgracht Wevers- brug i benevens een dam met duiker in de Waardgracht werden gemaakt. c. Voor verbreeding van het Gangetje c a. werd de voormalige biscuitfabriek „Nu- trix" afgebroken en is een aanvang ge maakt met de overkluizing van het water langs het Gangetje en den bouw van een nieuwe Karnemelksbrug. d. Verschillende straten of straatgedeelten werden verbeterd door vernieuwing van de bestrating al dan niet gepaard gaande met aanleg van trottoirs, o.a. de Haag- weg. de Burchtsteeg, de Zonneveldstraat, de Douzastraat (tusschen Raamsteeg en Jan van Houtkade geasfalteerd), de Ko- revaarstraat (tusschen Hoogewoerd en Levendaal), de Apothekersdijk, de Lange Mare (tusschen Langegracht en Oude- Singel) en de Voldersgracht (tevens is aldaar de overkapping van de voorma lige Visohmarkt gesloopt) II. Stadsuitbreiding. Nieuwe straatgedeelten werden aange legd bezuiden de De Sitterlaan en in het verlengde van de Burggravenlaan. de Van den Brandelerkade en de Rooden- bungerstraat. r' Cffg^v- De „chaos" aan den Rijnsburgerweg!

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 21