79ste Jaargang ZATERDAG 31 DECEMBER 1938 No. 24161 STADSNIEUWS De Valkenburgsche tol verdwijnt... HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het 125-jarig bestaan van 4 R.I. Dr. J. H. Holwerda gaat heen Vanavond de plechtige begrafenis Dit nummer bestaat uit ACHT bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 rts. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week Franco per post! f. 2.35 per 3 maanden (voor binnenland f. 0.80 per 3 rrmcLt t. o.is 4- portokosten. DE FEESTELIJKE HERDENKING. In verband met de feestelijke herdenking van het 4e regiment infanterie is het vol gende programma vastgesteld: Zaterdag 7 Januari. 8.30 Voordracht over de geschiedenis van het 4e Regiment Infanterie, in de gymnastiekzaal der kazerne door ka pitein A. J. R. de Vos. 11.00 Aanbieden van een geschenk der Leidsche Burgerij op het Schutters veld. Maandag 9 Januari. 7.00 Reveille. 7.45 Morgenmaaltijd. 9.30 Appèl voor den marsch door de stad. 9.50 Af marsch. Te volgen weg: Kazerne, Schuttersveld, Beestenmarkt, Turf markt, Prinsessekade, Kort Rapen burg, Rapenburg (W), Nonnenbrug, Rapenburg (O.), Breestraat, Koren- beurssteeg. Korenbeurs, Burchtsteeg, Nieuwstraat, Hooigacht, Pelikaan straat, Haarlcmmerstaat, Mare, Oude Singel, Beestenmarkt. (Alhier wordt de colonnelinie geformeerd). Na défilé van het oude vierde: Steen- straat, Morschstraat, Kazerne, plm. 10.45 Défilé voor autoriteiten bij de Lakenhal. 11.45 Koffiemaaltijd. 13.30 Afmarsrh naar Stadsgehoorzaal. 14.00 Openingswoord door It. kolonel H. D. Buurman, Commandant 4 R.I. Aan vang filmvoorstelling. 16.00 Receptie in het bureel Commandant 4e Regiment Infanterie tot 17.30. 17.00 Middagmaaltijd. 17.30 Middagmaaltijd onderofficieren. 19.00 Korpsdiner officieren. 19.15 Afmarsch naar Stadsgehoorzaal. 19.45 Fosstavond in de Stadsgehoorzaal. Het programma bevat o.a. muziek, optre den van Alex de Haas, Koos Koen, e.a. <23.30 Avondappèl. Dinsdag 10 Januari. Feestmaaltijd voor de dienstplichtige militairen. Het programma van de Reünie der Oud gedienden op 9 Januari luidt als volgt: Voormiddag 99.45 Aankomst der deel nemers en verzamelen in de scherm- zaal, ingang Morschsingel. 9.45 Groepsgewijze verzamelen op het ter rein achter het v,m. Hospitaal. 10.00 Afmarsch voor défilé. Te volgen route: Morschsingel, Morschstraat, Prinses sekade, Kort Rapenburg. Breestraat, Maarsmanssteeg. Hoogstraat. Donker- steeg, Haarlemmerstraat, Turfmarkt, Oude Vest tot Mare. Na aankomst 4 R.I. Marebrug. Oude Singel, Scheistraat (Autoriteiten bevin den zich op het bordes Lakenhal), Lammermarkt, Steenstraat, Mosch- singel. 11.45 Aanbieding van een bronzen gedenk plaat ter plaatsing In de kazerne (ge schenk der oudgedienden). 12.30 Brood en koffie in de kazerne. 1.30 Afmarsch naar bioscoopvoorstelling. 2.00 Naar verkiezing: a. Bioscoopvoorstelling, aangeboden door het Gemeentebestuur. b. Rondrit met autobussen. c. Bezoek aan het Tehuis voor Militai ren a. d. Morschweg of aan de R.K. Militaire Vereeniging a. d. Mare. 4 30 Gezellig samenzijn in de cantine. 6 00 Warme maaltijd in de kazerne. 7.15 Afmarsch naar Stadsgehoorzaal 7 30 Feestavond in de Stadsgehoorzaal aangeboden door Cdt. 4 R.I. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffingen: D. Kloots, Hooge Rijndijk 135. Leiden, timmerman en aannemer. Nic. Bos, Achterweg 2224 Katwijk a/d. Rijn. bloembollenkweekerij en tuinderij. Wijzigingen: Warnaar en Co. N.V., Hoofd straat 135. kweekerij en handel in bloem bollen. Uittredend directeur: J. J. Hansen, Sassenheim, d.d. 1 Januari 1939. P. Heddes, Zeestraat 4, Noordwijkerhout, kruidenierswinkel. Overleden eigenaar: P. Heddes, dd. 30 Mei 1938. Wijziging handels naam in „Heddes". De zaak is omgezet in een vennootschap en commandite. Behee- rend vennoot: C. Geerlings, Noordwijker hout. ALS DIRECTEUR VAN BET RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Bij Kon. besluit van 38 December is op zijn verzoek wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd eervol ont slag verleend aan dr. J. H. Holwerda, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden alhier. Dr. J. H. Holwerda. Dr. Jan Hendrik Holwerda werd 3 Decem ber 1873 te Schiedam, waar zijn vader leeraar was. geboren. Hij bezocht het gym nasium te Leiden en werd 26 September 1892 aan de Leidsche universiteit als stu dent ln de klassieke letteren ingeschreven, waar hij studeerde onder de hoogleeraren Van Leeuwen. Hartman e.a. Hij promoveer de den 25sten September 1899 tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proef schrift, getiteld: „Quaestiones de re sepul- craile apud Atticos'' waarbij hem het prae- dicaat cum laude werd toegekend. In 1910 werd hij benoemd tot lector aan de Leid sche universiteit in de praehistorische en Romensche archaeologie,, welk ambt hij aanvaardde met een rede over de ontwik keling der praehistorische en Romeinsche archaeologie. Inmiddels was hij den 18den Maart 1904 benoemd als conservator aan het destijds onder het directoraat van zijn vader, prof. dr. A. E. J. Holwerda, staande museum. Den 16den Maart 1910 werd hij onderdirecteur en na het aftreden van zijn vader volgde hij dezen den lsten Januari 1919 op als directeur. Onder zijn directoraat is niet al leen het museum, dat zich destijds op de Breestraat bevond overgeplaatst naar het gebouw aan het Rapenburg 28, dat voor dien in gebruik was als Museum van Na tuurlijke Historie, doch zijn ook de ver zamelingen van het museum dank zij de resultaten van de door hem, deels met. an deren, verrichte opgravingen in zeer be langrijke mate uitgebreid. Alies werd op nieuw geordend en gecatalogiseerd, zoodat het museum thans met de voornaamste musea in andere landen kan wedijveren. Bijzonder groot is het aantal opgravin gen, door hem in ons land, deels in samen werking met anderen, verricht. Meermalen deed hij ook in opdracht van H. M. de Koningin opgravingen, o.a. betref fende de grafheuvels in het Vanenbosch op het Kroondomein bij Hoog Soeren. Ook deed hij in opdracht van de Koningin opgravingen van de Hunneschans bij het Uddeiermeer, welke prachtige resultaten opleverden. Van zijn andere opgravingen zijn vooral bekend die od Arentsburg bij Voorburg, waar kon worden vastgesteld, dat ln den Romeinschen tijd twee voorname steden, Lugdunum Batavorum en Praetorium Agrippinae moeten hebben gelegen. De sporen van muren en grachten, zich uit strekkende over een oppervlak van 80.000 M2. konden nog duidelijk worden aange toond. Bekend ls ook de opgraving van het fun dament van de kerk van Egmond: voorts de opgraving van de Batavenstad en die, betrekking hebbende op het 10de Romein sche legioen, bij Nijmegen. Voorts het onderzoek naar het in de 9de eeuw door de Noordzee verzwolgen kasteel Brittenburg bij Katwijk. Verder dient ge noemd de Romeinsche hoeve bij den Heihof bij Valkenburg. Het laatste opgravingswerk dat in 1930 be gonnen is. is dat van Okkenburg (bij Loos duinen i. Deze opgravingen zijn zeer be langwekkend; er werden in deze oud-Ger- maansche nederzetting vele interessante vondsten gedaan, o.a. werden grondsporen van Germaansche woningen ontdekt. Het merkwaardige van de opgravingen van Ok- kenbuTg is. dat er aanleiding bestaat om aan te nemen althans t-s traeh.en weten schappelijk te bewijzen dat deze nederzet ting en niet zooals lang 's aangenomen, de stad Leiden het oude Lugdunum Batavorum is geweest. Uit deze en tal van andere opgravingen, Op dezen laatsten dag van het jaar ver dwijnt de Valkenburgsche tol nabij de Haagsche Schouw en daarmee wordt ein delijk deze „sta-in-den-weg", die in den modernen tijd toch eigenlijk niet meer paste, opgeruimd. Men ziet hierboven, hoe vandaag een der laatste doorrijdende auto bestuurders zijn geld aan den tolgaarder offert. Van morgen af kan hij vrij passee- ren want vanavond tusschen half tien en tien uur zal de tol door de Valkenburgers plechtig „ter-aarde-besteld" worden. Zij hebben besloten met een muziekcorps te gen dat uur naar de tol te gaan, deze af te breken en haar onder muziekgeleide naar Valkenburg te brengen, waar de tol op de Losplaats vermoedelijk verbrand zal worden. De burgemeesters van Voorschoten en Valkenburg, de heeren Berkhout en de Wilde zullen bij deze voor Valkenburg zoo belangrijke gebeurtenis aanwezig zijn. Het zal dus voor de Valkenburgers een Oude jaarsavond Wbrden, die zij niet licht zullen vergeten! EERSTE NEDERLANDSCHE N.V. en NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE N.V. Bijkantoor Leiden Breestraat 10a Directeur IM. NOOMEN. p. f. 6197 (Ingez. Med.l BINNENLAND. Een omzetstatistiek van de grossierderij in koloniale waren. (Binnenland, 3e Blad). Brand te Amsterdam in een postauto uit Den Haag; aeht postzakken verbrand. (Gemengd, 4e Blad). BUITENLAND. Duitschland wil aan onderzeeërs dezelfde tonnage als Engeland. (Ie Blad). De Duitsche pers tegen Amerika. (Buiten land, le Blad). Programrede van den Hongaarschen pre mier Imredy. (Buitenland, le Blad). Barcelona antwoordt op Franco's offensief met een tegenoffensief. (Buitenland, le Blad). Raad aan Tsjang Kal Sjek vrede te sluiten. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. die alle uitvoerig zijn beschreven in de van talrijke mooie afbeeldingen voorziene perio diek verschijnende Mededeelingen van het Museum, kan blijken, hoezeer de kennis van de oudste geschiedenis en cultuur van ons vaderland daardoor zijn verhe'derd en verrijkt. Ook tal van andere publicaties en ge schriften zijn van zijn hand verschenen, o.a. een boek over Nederland's vroegste be- beschaving en een boek over Nederlands vroegste geschiedenis. Dr. Holwerda is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, eerelid van het Koninklijk en van het Limburg's Geschied en Oudheidkundig Genootschap en lid van verscheidene buitenlandsche instituten voorts is hij in het bezit van de Schu- macher-plaquette van het Centraal Mu seum te Mainz en van de Museum-medaille in goud. Dr. Holwerda blijft ook na zijn aftreden als directeur van het Rijksmuseum van Oudheden lector aan de Leidsche Universi teit en directeur van het Museum Kam te Nijmegen. CONCERT „WIENER SANGERKNABEN'. MILITARIA. Te rekenen van 1 Januari 1932 af is de reserve-eerste-luitenant J. M. F. Harms van het 4de regiment infanterie alhier be noemd tot reserve-kapitein bij dat regi ment. De reserve-2de-luitenant nut C. F. H. Welter van 6 R.V.A. is te rekenen van 1 Januari 1934 af benoemd tot reserve-lste- lui tenant. De fourier 1ste kl. Th. Kramp van het 4de regiment infanterie, wordt met ingang van 10 Januari a.s gedetacheerd bij het regiment wielrijders te Den Bosch en in aansluiting van deze detacheeringin Maart 1939 bij dat regiment overgeplaatst. De 2de luitenant H.Sfreijers van het 4de regiment infanterie is aangewezen voor het volgen van een cursus in den verbindings dienst van 16 Januari—1 April 1939 bij het kader-bataljon te Laren. Een prachtige avond. De „Wiener Sangerknaben", die gister avond onder zeer goede belangstelling in de Stadszaal optraden, vormden ditmaal gelukkig weer een „keurgroepje", dat zong, zooals wij ons dit van vroeger herinneren! Hierop willen wij direct den nadruk leggen, omdat de vorige tournée ons eenigszins te leurgesteld had. De inzinking is men weer te boven gekomen! Gelukkig: want de „Wiener Sangerknaben" zijn het aan hun eminente reputatie verplicht bij voortdu ring aan hooggestemde verwacht'ngen te voldoen. Overigens begrijpen wij wel, dat het haast een onmogelijkheid is, om ieder jaar de prestaties tot het hoogste op te voeren, daar, waar dit ensemble telkens aan mutaties onderhevig is. Doch ditmaal kan men gerust zijn. Wij hoorden weer dat onvergelijke timbre, die zeldzame accura tesse en die schier volmaakte zuiverheid, welke de kenmerken ziin van de leerlingen van het Instituut. Ook in Lörtzing's ko misch opera'tje „Die Opernprobe" waren zij op hun best en speelden als prima acteur- tjes, speciaal de jongen, die de rol van den kamerdienaar Johann vertolkte. Welk een aangeboren muzikaliteit en natuurlijke distinctie gaan er toch van dit spel en dezen zang uit, welk een benijdens waardig begrip voor de schoonheid van den klank, "d e meestal ongedwongen wordt ge produceerd, Onder de fijnzinnige leiding van Haymo Tauber gaven de jongens zich dezen keer, nog onvermoeid haast aan het begin van hun tournée staand, volkomen, in groote saamhoorigheid en perfect gedis ciplineerd. Hier staat de begaafde jeugd van een muzikaal bevoorrecht volk voor ons en zij beheerscht de moeilijkste opgaven als een vanzelfsprekendheid. Wie koesterde geen hpw^nderlng vom- de kunde, waarmee het 8st. R-'-'fSunt" va van Gallus of het 4 st. ..H^die Christus Natus Est" van Naninus werd gezongen en wie genoot niet van den onvolprezen klank in Mozart's ver rukkelijk „Laudate Dominum", waarin de Voor het binnenland: Afnemende buiig. Wisselend bewolkt. Matige, tijdelijk krachtige wind uit Weste lijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. Voor het binnenland: Afnemned buiig. Aanvankelijk vrijwel geheel opklarend, met daling van tempe ratuur tot even onder het vries punt. Morgen overdag weer toene mende bewolking en geleidelijk weer stijging van temperatuur. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Waarschuwing voor het verkeer: Gladde wegen in het midden en Oosten van het land in den avond, 's nachts en 's ochtends. sopraansolo ontstijgt aan en zich weer oplost in het koor? Zoo ging het ook in de Kerst- en Volksliederen, in het zoetklin kende Oostenrijksche dialect, in Lowe's Heinrich der Vogler" of Schubert's be roemd „WiegenliedIn alle nummers kon den de jongens welverdiend zeker zijn van hun succes. Een alleraardigst intermezzo was het opera'tje van Lörtzing. waarbij men het slechts kon betreuren, dat het gegeven moest worden zonder décor en met behulp van een paar akelig-koude attributen: en kele oude Stadszaal-stoelen, een tafeltje en verder niets. Maar de „schwung" waar mee gespeeld werd. de edele zang der so- listjes en de dikwijls grappige mimiek ver goedden dit geheel. De accutaresse was ook hierin bu ten- gewoon en men koestert eerbied voor de muzikale wijze, waarmee de partijen, die toch zeker niet gemakkelijk zijn, voorge dragen worden. Het applaus getuigde dan ook telkenmale van de crootste hartelijk heid. Dat de „Wiener Sangerkneben" er zonder toegiften niet afkwamen, behoeven wij eigenlijk niet te vermelden. Het „Rosen aus dem Süden" van Joh. Strauss en „Meine Mutter ist a Weanerin" waren de „schla gers". waannee de jongens voor de zoo- veelste maal hun enthousiast gehoor be koorden. Het was een Drachtige avond, waarmee de culture-Ja roem van dit Instituut werd bestendigd en waarover de dirigent, die tevens een beschaafd p anist is. zeker te vreden geweest zal zijn. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Genoemde dierst heeft in de maand De cember 1938 f. 14.798 20 aan de Rijksont vangers pf-raw-p, ber>«vens f. 1369,15 act den gemeente-ontvanger. Voor het geheel? jaar 1938 zijn deze be dragen: aan de Rijksontvangers f145 113.44 en aan den gemeente-ontvanger f 13.164.18, alzoo in totaal f. 158.277,56.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1