Het afgeloopen jaar in de omgeving 1939 Weerzien Oudejaar IEID5CH DAW AD - Vijlde Blad Zaterdag 31 December 1938 Wéér spoedde een jaar ten einde, dat ook in onze omgeving een reeks van feiten bracht, die waard zijn aan de vergetelheid onttrokken te worden. Het was voor de gemeentebesturen we derom niet gemakkelijk, zich in de bran ding van den tijd financieel staande te houden, geworsteld als er moest worden met tal van extra uitgaven, als gevolg van den nood der tijden. Wanneer men een blik slaat in de begrootingen, is het niet moei lijk te constateeren. dat zii veelal niet dan na de grootste moe'te sluitend gemaakt konden worden, terwijl in sommige geval len aan het praedicaat „noodlijdend" nau welijks was te ontkomen. Toch waren gelukkig ook gunstiger resul taten dan verleden jaar te constateeren. Meermalen konden noodzakelijke en be langrijke werken tot stand komen, al of niet in werkverschaffing en vielen er ge wichtige besluiten. Om maar enkele te noemen: in Katwijk, Noordwijk, Wassenaar, enz., dat tot mede werking aan den aanleg van een fietspad door de duinen in werkverschaffing en in Katwijk tot grondverkoop ten behoeve van het stichten van een sanatorium voor ze nuw- en geesteszieken. Ook werd in Kat wijk gesproken over een nieuwe algemeene regeling voor het baden aan het strand, in verband met het scheppen van grooicre veiligheid. Tevens werd het graven van een havenkom onder het oog gez en, alsmede de bouw van arbeiderswoningen. Belangrijke kwesties in andere gemeen ten waren o.a. die van de reorganisatie der brandweer (bijv. in Alkemade. Leimuiden en Voorschoten), de Eendenkooikwestie in Sassenheim. de schoolkwest e te Waddinx- veen. die der Waterleiding te Bodegraven en van den onbewaakten overweg te Boo- 'kooc. besprekingen of besluiten betreffen de den Woningbouw in Lisse Alkemade 'beschikbaarstelling van credieten voor woningen onder hypothecair verband), cl", andere gemeenten, de aanbested'ngskwes- tie te Noordwijk, waar ook die betreffende „bus of tram" reeds even de aandacht tiok. alsmede het z.g. Vuurtorenplan. De resultaten van de werkverschaffing in de rietlanden onder Leimuiden waren succes vol: gereleveerd dienen ook de inpolde- ringsnlannen onder Zevenhoven en Noor den. Op het gebied van wegenaanleg kwam veer veel tot stand. Wij herinneren o.a. aar. de openstelling van den prachtigen Rijks weg AmsterdamSassenheim. terwijl tal rijke gemeenten zich er op mogen benoe men. dat haar wegennet een belangrijke verbetering heeft ondergaan. En voor het volgende jaar staat op dit gebied, o.a in verband met het tertiair wegenplan, vree: veel op het programma. Wij wijzen o.a. op den aanleg van een weg over den voorm. spoorbaan LeidenOude Wetering, waar mede men reeds begonnen is, of op die van de verbinding AlphenUithoorn Wij rc- lcveeren voorts het project betreffende den weg Sch'phol—Ypenburg, den weg beoos ten Leiden, die het aspect der verbindingen rond Leiden weer in sterke mate zal doen wüzigen. Allerwegen werd of wordt uUo gewerkt, om. speciaal wat het verkeer aan gaat. maar ook op het gebied van ver fraaiingen met de eischen van den mo dernen tijd mede te gaan. Wij zijn er van overtuigd, dat de ge meentebesturen weer met veel beleid den gang van zaken in handen hielden on daarbij ook open oor en oog hadden voor de belangen der inwoners, die dikwijls met eer groote zorgen moesten kampen Wan neer wij slechts denken aan de m.oeil.jke omstandigheden der tuinders, dan zij clc hoop uitgesproken, dat de Regeering ir. net komende jaar die maatregelen zal né men, welke een meerdere verlichting met rich zullen brengen. Ook andere kringer. gaan veelal onder zorgen gebukt. doch voor hun belangen wordt geple t en is dik wijls reeds veel gedaan, binnen het kadei mogelijkheden. Waren het vooral de begrootingen met de zware belastingproblemen, welke den gemeentebesturen veel overleg kostten, niet minder besprekingen vorderden de vast stelling der uitbreidingsplannen, die be treffende de Luchtbeschermingsdiensten rioleer ngsplannen (Alphen), aan- en ver koop van gronden voor diverse doeleinden enz enz. Wie regelmatig de raadsverslagen leest, beseft, hoeveel er tegenwoordig aan een lichtig gemeentelijk beheer vastzit, mede in verband met de enorme uitbreiding der admin'stratieve werkzaamheden (steunre geling enz.i, als gevolg van de heerschen- de werkloosheid. Moge deze in het volgend jaar een aan merkelijke verminder'ng ondergaan: dit is de beste wensch. die wij voor 1939 den inwoners onzer buitengemeenten, die on der deze last zwaar gebukt gaan. kunnen medegeven! Wij laten thans in kort bestek enkele der belangrijkste feiten de revue passee- ren. die zoowel in het gemeentelijk-, parti culier- of vereenigingsleven de aandacht trokken: Op 3 Jan. werd het gouden jubileum der Chr. School te Hoofddorp herdacht. Op öenzelfden datum werd het stoffelijk over schot van den heer T. Kroes, een bekend ingezetene van Woubrugge teraardebesteld en nam de heer J. W. Marbus afscheid als voorzitter der Cööp. Spaar en Voorschol- bank voor Land- en Tuinbouw te Sassen heim. Op 9 Jan. werd pastoor J. J. C. M. Looyaard te Oegstgeest geinstalleerd. Op 11 Januari volgde de teraardebestelling van den bekenden postbode A. Driessen te Oegstgeest. die op 48-jarigen leeftijd al daar overleed. De heer Cornelis Droog te Boskoop her dacht op 12 Januari zijn lOOsten verjaar dag: in den nacht van 1 op 2 Februari is deze helaas jammerlijk in de Gouwe ver dronken. De heer T. Rijnsburger, een zeer bekend ingezetene van Leiderdorp over leed op 94-jarigen leeftijd op 14 Januari. Dien dag werd tevens het 40-jarig jubileum herdacht van het Fanfarecorps Kunst en Vriendschap te Zoetermeer Qp 18 Januari werden de automatische telefooncentrales in Haarlemmermeer in werking gesteld Op 19 Jan. volgde de eerste steenlegging van het Raadhuis te Alphen. welks opening binnenkort tegemoet gezien kan worden. Den heer C. A. v. d. Hoeven te Waddinx- veen viel een huldiging ten deel op 21 Jan in verband met zijn 40-jarige werkzaam heid in dienst der besturen der polders Achterof en de Putte. De feestelijke ope ning van het electrise ie Watergemaal in den Noordpolder onder Benthuizen viel op 25 Jan. Op 29 Jan herdacht de heer Jac. Hoogervorst te Oegstgeest zijn gouden or ganistenjubileum bij de St. Will brordpa- icchie. Ds. W Heerma nam op 26 Jan zijn afscheid van de Chr. Geref. Kerk te Aals meer. De eerste steenlegging van het twee de bouwplan der Woningbouwvereen. ..Spi noza te Rijnsburg geschiedde od 29 Jan. De Chr Jongemannenver. te Wassenaar herdacht haar 80-jarig bestaan op 1 Febr. Op dien datum werd ook het feit her dacht. dat 50 jaar geleden de Geref. Kerk (e Koudekerk a. d Rijn tot openbaring kwam Het 60-jarig bestaan der R. K. K'es- vereeniging te Haarlemmermeer werd op 3 Febr. herdacht en dat van de A. R. Kies- vereen. te Katwijk a d. Rijn op 9 Febr. Burgemeester Wap van Zoeterwoude nam, na een langjarige en eervolle ambtspe riode op 14 Febr zijn afscheid van die gemeente Het 40-jarig jubileum der Har monie „Trou moet blijcken" te Lisse werd oo 16 Febr. tijdens een gedenkwaar- cigen feestavond luisterrijk herdacht. Oud- pastoor P M. de Vetten, die vele jaren te Otgsigeest zijn herderlijken arbe d ver richtte. overleed op 19 Febr. Op 27 Febr. deed ds. L. Kleisen zijn intrede bij de Chr. Geref. Gem te Boskoop. De Jongelingsver. op Geref. Grondslag te Zoeterwoude her dacht op 6 Maart haar 40-jarig jubileum. Oud-oastoor Thomann, die zich hooge ach ting had verworven te Lisse, overleed te Haarlem op 16 Maart. Het derde bouwplan der Woningbouwver Bultenlust" te Oegst geest kwam op 18 Maart tot stand. De Ned Herv. predikant, ds A W. M. Odé nam op 2C Maart te Koudekerk a. d. Rijn zijn af scheid. Op 23 Maart werd het gouden ju- b leum der A. R. Kiesvereeniging te Kat wijk aan Zee herdacht. terwijl ds. G. Tichelaar te Lisse op 30 Maart zijn zil- eren ambtsperiode onder groote belang stelling mocht herdenken. De heer H. J. J. A. Smeets werd op 1 April te Zoeterwoude als burgemeester geïnstal leerd. Dien dag herdacht nu wijlen de heer L. Slinger zijn 40 j. jubileum als koster bij de Ned. Herv. Kerk te Waddinxveen. De opening der Oosterbegraafplaats te Alphen geschiedde op 2 April. De heer J. Raadsveld, eertijds hoofd er Baron van Wassenaar v. Catwijck-school - Katwijk Rijn-overleed op 3 April. Op 4 April overleed op 64 j. leeftijd de heer W v d. Zwet, bekend ingezetene van Alkemade. evenals te Zevenhoven de heer L D. Huisman, oud diaken der Ned. Herv. Kerk De opening van het geheel verbouwde Raadhuis te Leimuiden geschiedde op fees telijke wijze op 6 April. Op dien dag werd tevens het Gouden Jubileum der A.R. Kies ver. te Hill:gom herdacht. De teraardebe stelling van den heer D. de Jong, secr. pen- ningm. van den Ned. Chr. Bond v. Fabrieks- en Transnortarbsiders te Katwijk Zee viel op 7 April. De ruim 100 J. mevr. Ritschie Kruymel te Hillegom overleed daar op 10 April De plechtige opening van de Water voorziening aan de Zilk te Voorhout vond plaats op 11 April. Jhr. mr. dr. van Karne- beek verrichtte od 14 April de plechtige ope ning van de Eeskoopsche Bloemententoon stelling. die dit jaar helaas slechte finan- cieele resultaten had. De feestelijke opening van het Bloemenfeest te Noordwijk viel op 21 April. Op 24 April nam ds. C. Pel afscheid van de Ev. Lulh. Gem. te Bodegraven, in welke plaats den volgenden dag het 40 j. Jub. der Ver. „De Vijfjaarlljksche" herdacht werd. Op 26 April werd te Noordwijkerhout de heer Dalebout, secr. van het Prot. Zie kenfonds begraven. De heer A. v. d r-ans te Lisse vierde op 27 April zijn Gouden jubi leum bij de Fa. M van Zanten (thans Jacob L. van Zanten). Burgemeester Bulten te Voorhout nam op 29 April op indrukwek kende wijze afscheid van zijn gemeente. Te Wassenaar werd op 30 April het Monument onthuld ter nagedachtenis aan de blijde gebeurtenis ln het Prinselijk gezin. Groote ontsteltenis bracht op 4 Mei te Roelof- arendsveen het afbranden van een gansch woningcomplex in die gemeente teweeg Od 5 Mei v el het 60 j. jub. der Ned. Herv. Jongel. Ver. „Onze hulp is in den naam des Heeren" te Rijnsburg. Ds. G C. van Niftrik deed op 8 Mei zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Rijnsburg. Op 13 Mei werd de nieuwe motorbrandspuit te Leimuiden ln werking gesteld. De begrafenis van den heer Alto. Spaargaren Jzn bekend bloemen- kweeker te Aalsmeer, vond plaats op 17 Mei De opening van een nieuw jongens paviljoen der Marthastichting te Alphen ge schiedde op 20 Mei. evenals die van het nieuwe zwembad te Bodegraven. Ds. F. G van Binsbergen werd op 22 Mei bevestigd bij de Ned. Herv, Gemeente te Koudekerk a d. Rijn. Op 24 Mei werd te Oegstgeest een graf steen onthuld ter nagedachtenis aan den heer J. C. Wirtz Czn., een bekende figuur in Chr. onderwijskringen. Te Noordwijkerhout werd op 25 Mei het St. Beatrixpaviljoen ge opend der St. Bavostichting. Ds. H. W. Wierda deed op 29 Mei zijn intrede bij de Ger Kerk te Vijfhuizen. De heer L Zijer- veld, een bekende persoonlijkheid in R K. kringen te Nieuwkoop, overleed op 30 Mei Mr. G. F W. van Berckel werd op 1 Juni geïnstalleerd tot burgemeester van Voor hout, als opvolger van dan heer Bulten. De heer G v. Diggele herdacht op dien dag zijn 40 j. Jub. in dienst der Gemeentewerken te Katwijk Zee. Op 2 Juni overleed te Alphen de bekende gemeente-archivaris en histori cus de heer W. M C Regt, wiens heengaan spoedig en wel op Juni gevolgd werd door dat van een ander bekend geschiedkundige, den heer Jan Kloos te Noordwijk. schrijver van het veelgelezen boek .Noordwijk in den loop der eeuwen". Dr. E. H. Broekstra werd op 9 Juni gehuldigd in verband met zijn 40-jarig predikantsjubileum Op 9 Juni werd ook geopend de fraaie brug te Wad dinxveen, die een schakel vormt inden weg den HaagUtrecht. De heer M A. Hoo- gendijk. voorzitter van den Steekterpolder te Alphen overleed op 10 Juni in den ouder dom van 66 j. De eerste plechtige H. Mis van den heer L Vester werd door dezen te Voorhout opgedragen op 12 Juni. De eerste zitting van den nieuwen Raad van Leid- schendam, na de samensmelting met Stornp- wijk en Veur, werd op 14 Juni gehouden De heer A. A. de Haan te Alphen. oud dir. van het P T T kantoor, overleed op 15 Juni. de heer P van Deursen. een bekende per soonlijkheid in het bloembollen vak te Sas senheim op 18 Juni in den ouderdom van 80 Jaar. In den Wasenaarschen gemeente raad van 22 Juni maakte burgemeester J J. M. Wiegman zijn aftreden als zoodanig be kend; tot hem zijn hartelijk? woorden van afscheid gericht. H:t afscheid van ds E. H Broekstra van de Ger. Kerk te Rijnsburg viel op 30 Juni. Den heer D. Eggink Jzn. werd tegen 1 Juli eervol ontslag verleend uit den gemeente dienst van Haarlemmermeer, na een lang jarige getrouwe plichtsbetrachting De heer K. Weeshoff. inspecteur van „De Nederlan den van 1845" te Oegstgeest, werd op 1 Juli ter aardetesteld. Op 3 Juli nam ds. W. van Dijk afscheid van de Ger. Gem. te Zeven hoven; op 10 Juli deed zulks ds Th. J. H. Steenbeek van de Ned. Herv Kerk te Valkenburg. Op 9 Juli werd het nieuwe Groepshuis der Padvinders te Katwijk Zee geopend, op 12 Juli ts het nieuwe Velling- gebouw te Katwijk Rijn in gebruik geno men. Te Katwijk Zee overleed op 16 Juli begint goed voor U. Wij brengen ln onze a.s. opruiming niet minder dan 855 karpetten en tapijten, waaronder meer dan 300 ori- gineele Perzische en Chlneesche tapijten, die wij door etaleeren in onze modelkamers niet meer als splinternieuw kunnen ver- koopen. Deze tapijten bieden wij aan, zoolang de voorraad strekt, met enorme prijsreductie. Voor deze zeer bijzondere aanbieding geldt meer dan ooit „wie het eerst komt, het eerst maalt". 2 Januari, precies 9 uur, begint de verkoop bij Van Reeuwijk's Maatschappij voor Woning inrichting, Kipstraat, Rotterdam. 5939 (Ingez. Med.) op 50 j. leeftijd de heer M. v. d. Bent, die meerdere jaren een gezien raadslid was. Een plaquette ter nagedachtenis aan dr. W. P. van Rhijn te Leiderdorp, werd op 20 Juli onthuld. De heer N. B. Themmen, hoofd der Ned. Herv. School te Lisse. nam op 22 Juli zijn afsoheid. Met ingang van 1 Aug. werd den heer J. P. Ducroix eervol ontslag verleend als gasmeester te Sassenheim-; deze nam op 1 September als zoodanig afscheid. Het 40 j. jub. van den heer C van Leeuwen te Voorschoten in dienst der N. Z. H. T. M. viel op 1 Augustus. Mgr. H. J. M. Taskln herdacht op 15 Aug. op grootsche wijze zijn gouden priesterfeest te Warmond Op 20 Aug herdacht de heer J. Braggaar het feit, dat hij 50 jaren in dienst was bij de Kon. Ned. Fabriek van Gouden en Zilverwerken te Voorschoten. Op 26 Aug. nam kapelaan v. d. Togt te Lisse afscheid. De oudste inwoner van Bodegraven, de heer J. P de Jong overleed 2 Sept. op bijna 96 j. leeftijd. De heer R. H, C. Tromp, een bekend bloemist te Lisse. werd op 3 Sept. naar zijn laatste rustplaats gebracht. Op 2 en 4 Sept. werden de wethouders Warmer dam en Herfst, resp. van Lisse en Waddinx veen gehuldigd ter eere van hun zilveren raadslidmaatschap. In verband met de groote zeldzaamheid van dit feit noemen wij slechts deze zilveren Jubilea alsmede dat van ds. Tichelaar in dit overzicht. Begin September leidde de heer van Gerrevink. na een ernstige ziekte, weer voor het eerst de Raadsvergadering van Oegstgeest, ln welke gemeente dit jaar een vrijwillige ver- keersinspectle werd ingevoerd. De openstel ling van het wandelbosch te Hoofddorp vond plaats op 11 September Het afscheid van den heer A. P. Tolk als gemeente ambtenaar te Alphen vond plaats op 13 Sept. In die gemeente werd op 14 Sept. on der groote belangstelling de nieuwe Hefbrug Gouwsluds in gebruik gesteld. De heer C. de Graaf, een bekend ingezetene van Leider dorp. overleed aldaar op 71 j. leeftijd op 15 Sept. Op 16 September werd te Bent huizen het gerestaureerde en vergrootte Ned Herv. Kerkgebouw in gebruik geno men De opening van het nieuwe paviljoen van Huize St. Ursula te Nieuwveen vond plaats op 21 Sept. De heer R Klunder. hoofd der O L. School te Noordwijk Binnen nam op 1 October onder groote belangstel ling afscheid. Den volgenden dag nam ds. A. Verwaal afscheid als Ned Herv. predi kant te De Kaag. Op 2 Oct. deed cand. D. Veldkamp zijn Intrede als predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Valkenburg. Baron van Wijnbergen, oud burgemeester van Lisse werd op 3 October geinstalleerd als burge meester van Wassenaar. Het 40-jarig jubileum van den heer J. Huisman bij de Fa. D. van Oordt en Co. te Alphen viel op 10 Oct De heer W J. v. d. Salm. bekend ingezetene van Woubrugge, overleden in den ouderdom van 74 jaar, werd op 11 Oct. aldaar ter aarde besteld. Dien dag overleed te Amsterdam de heer L. Hortensius uit Bodegraven, in den ouderdom van 72 jaar. Deze was een zeer bekende figuur in schip- perskringen en o.a. voorzitter der afd. door J. P. BALJÉ. Blauwrood van de kou was Lou Kamstra thuisgekomen en zoo goed als het ging verwarmde hij zijn verkleumde vingers bij het armetierige potkacheltje op zijn pen sionkamer. dat hongerig om de kolen schreeuwde, die het door de hospita te kort was gedaan. Hondenleven!" mopperde Kamstra in zichzelf en meer dan ooit vond hij van daag. dat zijn zelfbeklag reden had. In de donkere dagen rond Kerstmis had Lou Kamstra al heel wat gemopperd, 's Mor gens. als hij bibberend opstond en zijn kijk op de wereld beperkt bleef tot zijn scha mele pensionkamer, doordat de felle vorst zijn ramen wit bepleisterd had: zijn twee de verwensching gold het kraantje van de vaste waschtafel. dat hardnekkig weigerde zijn natuurlijke functie te verr.chten en water te verschaffen. Een ijsgolf kwam hem tegemoet, als hij zijn kamerdeur opende en naar zijn hospita om water brulde. Als deze inleidende misère achter den rug was. en hij een paar boterham men, gemeubileerd met vettige kaas of worst naar binnen had gespoeld, een en ander met behulp van een kopje lauwe thee, ving zijn martelaarsgang naar het kantoor aan. De snerpende wind vroor zijn ooren bijna van zijn hoofd, en met een humeur, dat voor den heelen verderen dag volkomen bedorven was, arriveerde hij op het effectenkantoor, waar hij werkte De lofzangen op het ijs en de schaatssport, die hii in zün H B S.-tijd jubelend had ge zongen. waren al lang uit zijn geheugen verdwenen. Schaatsenrijden! Schitterend voor schooljongens. Maar wat had je er aan. als je een heelen dag op het kantoor 1n touw was! Het kon hem gestolen wor den. Het lief was alleen voor de school jongens. het leed voor hem. Nu was het Oudejaar en het vroor nog steds dat het kraakte. Oudejaar, dacht Kamstra schamper, ook zooiets heerlijks, al:- je alleen was. Hij zag tegen den avond op als tegen een berz. Fcmil'p had hij hier niet in de stad en om bij zijn hospita te blijven zitten, zooals die hem had voorge steld, dat leek hem een bezoeking. Ergens in een kroeg een borrel en dan maar voor twaalven naar bed. dat leek hem nog het eenigc. En vanmiddag? Toch maar eens een keertje schaatsenrijden? Veel aardigheid was daar ook niet aan, want een flinken Locht kon je niet maken, omdat er overal karrevrachten sneeuw op het ijs lagen. Een baantje rijden, ander bleef er niet over. Op zijn vrienden hoefde hij vandaag niet te rekenen, want je kon er nog zoo dik in- z'tlen, op Oudejaar stond je moederziel al leen. iedereen zocht het dan in zijn eigen familiekring. Narrig zocht hij zijn schaatsen op. Het viel hem mee. dat ze scherp waren en niet verroest. Alia, hij zou dan maar eens naar de ijsclub gaan Druk was het bezoek er niet bepaald. Maar enfin, dan kon hij zijn beenen tenminste eens flink u'tslaan. Drie. Vier banen reed hij met forschen slag en dat deed zijn bloed weer wat sneller stroo men. Verleerd was hij het toch noch niet. Zoo, nu kon hij tenminste eens even stil staan, zonder dat hij moest vreezen, in een ijspegel te veranderen. „Hallo!" Verbaasd keek hij het meisje aan, dat hem met een lach in de oogen en uitge stoken hand tegemoet reed. Twee seconden la'e- hed hij haar herkend: .Laura. dpomme!s, hoe kom jij hier In de kou. Ik dacht, dat je hoog en droog, maar voo al warm. in Ind'ë zat". „Zat ik ook. Lou, een goeie week gele den nog. Twee dagen terug ben ik met de K. L. M. aangekomen. Het werd me te machtig daar". Zwijgend bekeek hij haar. Weinig ver anderd was ze. Indlë had zijn stempel nog niet op haar gedrukt, ze zag er frisch en jong uit. zooals hij haar gekend had. vóór zc vertrok. Dat. wes vijf Jaar geleden en haar vertrek met Wim Constar.ds was voor hem de grootste desillusie van zijn leven geweest. Hij had zich nu eenmaal verbeeld dat Laura zijn levensdoel was en de deceptie was groot, toen zij zijn inzicht niet bleek te deelen. En ze had het bij het rechte eind gehad, dacht hij wrang, want met zijn tweeduizend guiden salaris zou hij op het oogenblik wel een heel pover figuur siaan tegenover Constands. „Zullen we een baantje rijden?" stelde ze voor. Even was het, of de tijd wegviel. Precies zoo vroeg ze het hem vroeger vaak, toen ze nog samen in de „vijfde" zaten. En toen ze. direct goed op slag, samen over het ijs gleden, kwam er even een gevoel van vreugde over hem, alsof er niet zooveel ja ren tusschen lagen en ze niet getrouwd was met Wim Constands. Ze lachte. „Net als vroeger", zei ze en juist dat gezegde bracht hem tot de wer kelijkheid terug. „Is je man niet hier?" vroeg hij kort. Hij zag den lach uit haar oogen verdwij nen „Ik ben hier alleen. Weet je het dan niet?" Verwonderd keek hij haar aan „Twee jaar geleden gestorven", ging ze verder, „auto-ongeluk. Ik ben nog een paar jaar in Indië blijven hangen, kón er niet toe besluiten terug te gaan naar Holland Maar nu ben ik voor goed weer hier. Voor- loopig in het Excelsior-hotel. Ik moet nog uitzien naar een woning". Hij wist niet zoo gauw iets te zeggen Het was wel wat laat om nu nog te condolee- ren. „Beroerd voor je!" Stom klonk dat, maar hij wist niet zoo vlug iets ander?. Een vlot causeur was hij nooit geweest. „Tja!" zei ze. En dan: „Maar jij, Lou, hoe gaat het met jou?" „Oh", deed hij luchtig, „het kon slech ter. Vlij aard ge baan. alleen dat kosthuis leven, dat is niet allemaal rozengeur en maneschijn". „Dus n'et getrouwd?" vroeg ze zacht. „Nee!" Hij lachte geforceerd. „Ze willen me niet de meisjes. Ik heb blijkbaar mijn type niet mee, Laura Nou ja, daar weet jij van mee te praten". Ze kleurde waarachtig, maat ze negeer de zijn toespeling. „Wat doe je vanavond?" vroeg plotseling, zonder hem aan te kij ken. Heb Je een afspraak? Het ls mis schien onbescheiden, maar anders. „Maar andersvorschte hij. Ik ben vanavond heelemaal alleen. Je weet, dat mijn ouders gestorven zijn. En met W ms familie ben ik.... een beetje gebioull)er-d. ZooV oudejaarsavond vind ik iets triestigs. Lou. ik zie er tegenop als te gen een berg. Heb je dat óók. dat op Oude jaar alle treurige herinneringen op je af komen, dat je alleen maar denkt aan wat zwart en naar en onaangenaam was in je verleden. Dat de oogenbllkken van geluk je zoo heel kort voorkomen en het leed on noemelijk lang?" Hij knikte. „Je lijdt dus ook aan de ziek te, die men pessimisme noemt. Misschien zouden we dan vanavond elkaar wat kun nen opmonteren, Laura. Ergens dlneeren en daarna kunnen we nog verder zien. Wat denk je ervan?" „Graag!" kwam ze spontaan. „Ik had je hetzelfde willen voorstellen. Kom dan naar mijn hotel, Lou, het eten is er niet kwaad. Enwel bedankt". Met een breeden zwaai brak hij hun baantje af. „Dat ls dan afgesproken, Laura. Tegen een uur of acht zal ik er wezen. Laten we dan nu afscheid nemen, want ik wou me graag wat opknappen. En bij een verwaar loosd vrijgezel als lk neemt dat tijd.... Hij drukte haar hand. „Daaaaag!" zei ze met een uithaaltje. En ook dat klonk weer net als vroeger Lou Kamstra had zich met extra zorg gekleed. Het had heel wat voeten In de aarde gehad, voor hij tevreden was met zijn uiterlijk. Zijn smoking was ln jaren niet gebruikt, zijn overhemdsknoopjes wil den niet, maar met behulp van een uiterst nieuwsgierige hospita was hij er dan toch ln geslaagd zich toonbaar te maken. Nu zaten ze bij het gedempte licht van een tafellampje en dronken champagne. Het was stil ln Hotel Excelsior, maar het paste bij hun stemming. Ze hadden be sloten, hier maar te blijven. zc wilden graag eens praten en een danc.ng trok hen niet aan. Rijkelijk had de champagne ge vloeid, want Lou Kamstra had er desnoods een maand salaris voor over een goeden 'ndruk te maken. Bij alles wat hij deed, was hij er op gespitst niet achter te slaan bij Wim Constands. Natuurlijk zou Laura vergelijken en zijn trots gedoogde het niet, dat hij dan de nederlaag zou lijden. Zelfs nu nog niet, nu Wim gestorven was. „Gek", vond Laura, „nu we samen zijn, hebben we enkel nog maar prettige herin neringen opgehaald, Lou. Hoe zou het toch komen, dat een mensch op zulke dagen, als hij alleen is. alleen den somberen kani van het leven z!et? Ik geloof, dat het niet goed is, om alleen te zijn. Het maakt van een mensch een isegrim". Ze lachte luid. ,Dat doet me opeens denken aan Bartels, weet je nog, onze leeraar in de geschiedenis. Dien noemden we ook de isegrim. Die was ook aileen, als ik het me goed herinner." Lou schonk de glazen nog eens vol. Ern stig keek hij haar aan. „Alleen zijn is erg, Laura. Dikwijls tenminste. Ik ben heel vaak eenzaam geweest. Dan dacht ik, net als jij, ook aan vroeger. Aan wat ik me van het leven had voorgesteld, en.... wat het geworden is". Bruusk nam hij zijn glas op. „Ach wat", kwam hij luchtig, „nou zou ik waarachtig toch nog gaan kniezen en sentimenteel worden. Kijk eens op de klok. Laura. Nog ten paar seconden, dan is het twaalf uur. Laten we klinken.. op jouw geluk". Twaalf slagen galmden door de kleine zaal. Ze keken elkaar in de oogen. „Cheerio!" zei ze. „Cheerio!" Ze dronken hun glazen ad fundum. „Lou", stelde ze toen voor. „ik wil naar buiten. Ik wil de stad zien in den Nieuw jaarsnacht. Ik wil de booten hooren flui ten op het IJ, de schoten hooren knallen, die een nieuw jaar verkonden. Een nieuw, een ander jaar. Ik wil vergeten, wat. ge weest is. Ga mee". Samen slenterden ze in den kouden Nieuwjaarsnacht langs de grachten. Over al was leven, overal vreugde om het nieuwe 'aar. dat aanbrak. Iedereen verwachtte er iets beters van, dan van het oude, iedereen was vol hoop. Toen ze terugkwamen bij Laura's hotel namen ze afscheid. Hij hield haar hand vast. „Ik heb nagedacht over wat je zooeven zei. Laura. Je hebt gelijk Het is niet goed, om alleen te zijn. Maar als je een heel be scheiden salaris hebt, dap is het meestal noodzaak Er zijn zoo weinig vrouwen, die dan Je lot willen deelen". „Er zijn tegenwoordig duizenden men- schen, die van bescheiden salarissen leven, Lou „Laura, bedoel je Ze drukte zijn hand wat steviger. Toen liet ze die los en ze glipte de hoteldeur binnen. Even bleef ze in de geopende deur staan. „Tot.vanmiddag, Lou!" zei ze. Lou's hospita werd om half twee ir. den nacht met schrik wakker. Het was voor de eerste maal in haar leven, dat ze haar kostganger" midden in den nacht neu riënd de trap op hoorde komen (Auteursrecht voorbehouden) (Nadruk verboden) 2—5

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 18