BINNENLAND 'AKKERTJE"^ LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 27 December 1938 Derde Blad No. 24157 te Lisse 79$te Jaargang Aanvullingsbegrooting van Sociale Zaken De gerestaureerde Ned. Herv. Kerk Kerstrede van ir. Albarda Op plechtige wijze in gebruik genomen De „Reiger" op de terugreis HONIG's KEUKENSTROOP^^*^ vLN/T EN UITEREN. Carl Capek overleden LUCHTVAART STAND OUDERDOMSVOORZIENING' VOOR LOONARBEIDERS. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van het elfde hoofd stuk (Sociale Zaken» der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938 Ter voldoening aan het te vorigen jare uitgedrukte verlangen naar meer feiten materiaal wordt een onderzoek ingesteld ter verkrijging van betrouwbaie gegevens omtrent den stand der ouderdomsvoorzie ning voor loonarbeiders en met dezen maatschappelijk gelijkstaanden. De hieraan verbonden kosten worden op f. 60.000 geraamd. Emigratie-mogelijkheden. Het is wenscheiijk gebleken, in de daar voor in aanmerking komende overzeesche immigratielanden ter plaatse een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheden, welke deze landen bieden voor Nederland- sche emigranten, en naar de voorwaarden, waaronder een eventueele emigratie zou kunnen geschieden. Teneinde de stichting landverhuizing Nederland, welke zich mei bedoeld onder zoek zal belasten, financieel daartoe in staat te stellen, zal voor 1938 een extra subsidie van f. 10.500 noodig zijn. Verder is een regeling getroffen voor de vertegenwoordiging van genoemde stich ting in Argentinië. De voor 1938 hieruit voortvloeiende kosten bedragen f. 2460. Ten slotte zullen nog extra uitgaven noodig zijn in verband met de emigratie naar Zuid—Afrika Deze emigratie, welke grootcndeels wordt geleid door de Nederl.- Zuid-Afrikaansche vereeniging, dreigt na melijk te worden bemoeilijkt, doordat ge noemde vereeniging tengevolge van financieele moeilijkheden voor 1938 is een tekort geraamd van f 8000 genood zaakt zal zijn, haar arbeid ten behoeve van bedoelde emigratie stop te zetten. Aange zien de voortzetting van dezen arbeid als een algemeen belang is te beschouwen, zoolang emigratie naar Zuid-Afrika op eenigszins uitgebreide schaal mogeglijk is, acht de minister het gewenscht, dat hier van rijkswege financieele hulp wordt ver leend. Het ligt in de bedoeling, deze hulp verleening welke zich zal beperken tot het verlecnen van een bijdrage in de kos ten van de in Zuid-Afrika gevestigde or ganisatie te doen geschieden door mid del van de stichting landverhuizing Neder land. aan welke voor dit doel een extra subsidie van ten hoogste f. 8000 zal worden toegekend. Op grond van het vorenstaande zal het subsidie aan meergenoemde stichting moe ten worden verhoogd met f. 20.960 Vleesch In blik. Bij de samenstelling der oorspronkelijke begrooting voor het dienstjaar 1938 is geen bedrag geraamd voor de distributie van vleesch in blik. daar gezien de gemid delde afneming de toen aanwezige voor raad gehakt in blik. afkomstig van de pro ductie 1936, toereikend werd geacht voor distributie ook gedurende het geheele jaar 1938 Aangezien echter die voorraad, tegen de oorspronkelijke verwachting in. tenge volge van grootere afneming van dit pro duct, welke mede haar oorzaak vindt in de stijging der prijzen van het vleesch in den vrijen handel, reeds in Juli 1938 was uit geput, moest, ten einde de distributie van vleesch in blik te kunnen voortzetten, reeds in 1938 tot het doen vervaardigen van een nieuwen voorraad worden overgegaan. De noodige gelden ter bestrijding van de daaraan verbonden kosten worden der halve thans aangevraagd. Deze verhooging van uitgaven zal nagenoeg geheel worden gedekt door hoogere ontvangsten ten bate van de middelen. Zoo zullen, naar het zich laat aanzien, en die bewijst, dat een meestal reeds na 5 minuten tegen hoofdpijnen, migraines, zenuwpijnen, rheumatische pijnen, maar ook snel en zeker tegen gevatte kou, koorts en griep I Doos 2 stuks 2 stuivers Koker 13 stuks -12 stuivers 5697 (Ingez Med.) de uitgaven wegens bijdragen in de kosten der warenkeuringsdiensten voor 1938 niet meer bedragen dan f. 270.000. Het artikel kan nu met f. 27.000 worden verminderd. In verband met de resultaten van de exploitatie der werkloozen kassen over 1937 konden de subsidiepercentages voor de zgn. extra subsidién «bedragende meer dan 100 pet.) van de bijdragen der leden f. 60 000 lager worden gesteld, dan aanvankelijk mogelijk scheen. Het voor dit artikel uitgetrokken bedrag is nu f. 2.940.000 geworden. Aangezien de daadwerkelijke emigratie in 1938 beneden de verwachting is geble ven, dat het voor financieele hulp bij deze emigratie uitgetrokken bedrag van f. 80.000 slechts voor een gedeelte voor dal doel noodig zijn. Het is thans tot f. 59.000 te ruggebracht. Pleidooi voor collectieve veiligheid. Hierboven het fraaie interieur van het ge heel gerestaureerde Ned. Herv. Kerkgebouw te Lisse. Na weken van inspannenden arbeid is het tóch mogen gelukken de restau ratie der Ned. Herv. Kerk te Lisse vóór de Kerstdagen gereed te krijgen. Dit feit werd door de Gemeente op hoogen prijs gesteld. Met Kerstmis weer te kerke te mogen gaan in het vriende lijke eigen kerkgebouw was het ideaal, dat weken lang de gedachten van velen bezig hield! De Eerste Kerstdag was voor de Ned. Herv. Gemeente dan ook een bijzondere feestdag! Een schaduw werd echter over de vreug de geworpen door de ziekte van den pastor loci. ds. G. Tichelaar, die reeds geruimen tijd buiten de gemeente vertoeft tot her stel van zijn gezondheid. In verband hiermede werd deze eerste dienst geleid door ds. Bootsma van Was senaar. Deze richtte zich namens den ker- keraad in een kort dankwoord tot de col leges van kerkvoogden en notabelen, welke met deze restauratie getoond hebben hun roeping te verstaan. èfervolgens dankte spr. de aannemers en hun personeel voor den grooten ijver waar mede gewerkt is, om de ingebruikneming op dezen Kerstfeestdag mogelijk *te maken. Een bijzonder woord van dank werd gericht tot den koster, voor de groote toewijding tijdens de restauratie betoond. Tenslotte wees ds. Bootsma de Gemeente op het groote voorrecht in zulk een waar- dig kerkgebouw te mogen samenkomen om Gods Woord te hooren. Hij drong er met grooten ernst op aan, dat er niet alleen plaats moet zijn voor Jezus Christus in de kerk. maar dat ieder persoonlijk plaats voor Hem moet hebben in het hart. Hierop bediende ds. Bootsma het Kerst evangelie over den volgenden tekst„Er was voor hen geen plaats in de herberg." De gemeente luisterde met stille aan dacht naar het bezielende woord van den prediker. Het toch reeds zoo mooie kerkgebouw heeft na de restauratie aan schoonheid en geriefelijkheid zeer veel gewonnen. Oude banken werden door nieuwe vervangen. Aan ruimte werd veel gewonnen. De wijze waarop het plafond werd verzorgd, is uit nemend. Het oog wordt er door bekoord en het heeft den schijn alsof het kerkgebouw er veel ruimer door is geworden. De cen trale verwarming verspreidt een weldadige en gelijkmatige warmte. De restauratie, welke onder leiding stond van het bouwkundig bureau J. P. Ouds hoorn te Sassenheim, werd verricht door de volgende firma's: Jeek Kasteleyn, tim mer- en metselwerk; plafondbewerking door de firma A. Tibboel; schilderwerk door Gebrs v. Houten, terwijl de centrale verwarming werd aangelegd door de fa. Deerns en Westeringk te Den Haag. Wij wenschen de Hervormde Gemeente van Lisse geluk met haar mooie en gezel lige kerkl HET NATIONAAL-SOCIALISME WORDT BEN GEVAAR. Te Amsterdam heeft de leider der S D. A. P.-Kamerfractie, de heer lr. Albarda, in de groote zaal van het concertgebouw, zijn jaarlijksche Kerstrede gehouden. Spr. her innerde aan het lot der honderdduizenden werkloozen in de dagen van felle nijpen de winterkoude Niet zij. die door hun werk in de open lucht aan deze koude zijn bloot gesteld, zijn het meest beklagenswaardig, want voor hen moet het een genot zijn, arbeid te verrichten ten dienste van dc ge meenschap. Maar zij, die geen werk heb ben, hun kinderen niet kunnen kleeden en voeden, hun woningen niet kunnen ver warmen. Na acht jaar crisis en werkloos heid past schaamte voor hen, die de maat regelen hebben nagelaten, waardoor de crisis verminderd het leed verzacht had kunnen worden, aldus spreker. Na den al- gemeenen toestand in het buitenland te hebben geschetst, zeide de heer Albarda: Vele ernstige menschen noemen het vroege voorjaar van 1939 als het tijdstip, waarop het oorlogsgeweld zal losbarsten. De fas cistische staten voelen zich de sterkste en voor hen geldt slechts het recht van den sterkste. Zal de democratie opnieuw te rugwijken en willig voldoen aan de eischen der fascistische machthebbers? Geheel Europa zou dan aan hen worden uitgele verd. Daartegenover bestaat slechts een middel: samenwerking van alle staten, die hun vrijheid liefhebben, want vrijheids liefde is een groote kracht. Terugkeer naai de collectieve veiligheid is het gebod van dit gevaarlijke oogenblik. Wie collectieve veiligheid verlangt, predikt niet den oor- icg maar den vrede. De zaak voor den vrede is in gevaar, maar zij is niet hopeloos. Door krachtig en moedig optreden kan zij gered worden. Een volk. dat zijn vrijheid wil bewaren, moet sterk zijn tegenover het buitenlandsche zoowel als tegenover het binnenfandsche gevaar. Als de heer Mus- sert de macht in handen kreeg, zou er weinig anders gebeuren dan wanneer Hitier ons land veroverde, aan wien Mussert het wel spoedig zou uitleveren. Op de vraag, of ons land tegen het binnenlandsche fas cisme is opgewassen, antwoordt spreker: ja, dubbel en dwars (applaus). Ondanks alle verdeeldheid wordt het geheele Neder- landsche volk vereenigd door zijn ingebo ren vrijheidszin. Toch wordt het nationaal- sociallsme een gevaar door zijn geestelijke besmetting, waarmee het zwakken en wan- hopigen aantast. Het derde rijk werd uit nrassalage werkloosheid geboren, Oosten rijk en Sudeten-Duitschland gingen er door verloren. Om deze werkloosheid te bestrijden, heeft de S. D. A. P. het plan van den arbeid in gediend. dat niet het gewenschte succes nad. Nu worden de beginselen ervan stuk voor stuk overgenomen, door hen, die het hebben bestreden. Dit is een oude ervaring van de arbeidersbeweging. De uitvoering van groote werken is vervat in het dooi de regeering aanvaarde plan-Westhoff. Nog is er geen reden tot juichen, want groot zijn dc tegenstellingen in het kablnet- Colijn, waar de katholieken, die voor de plannen zijn, voortdurend offers brengen aan de coalitie. Het voortduren van de crisis is de zware schuld der katholieken, die zich hebben verbonden met de anti- ievolutionnalre tegenstanders der plannen. Met vertrouwen gaat de partij de verkie zingen van 1939 tegemoet. Het N.V.V. telt meer dan 300.000 leden, en de geheele be weging is bereid den strijd te voeren voor welvaart en voor democratie. Na de rede van den heer Albarda heeft de heer E. Boekman, lid van het partijbe stuur, hem een boekwerk overhandigd, dal den heer Albarda. ter gelegenheid van zijn 25-jarig Kamerlidmaatschap door de partij was geschonken en dat eerst thans gereed is gekomen. AFSCHEID TE KAAPSTAD EN JOHANNESBURG. Op weg van Zuid-Afrika naar Neder land, kwam de Reiger gisteren om 4 uur te Bulawayo aan. Het verblijf van 15 dagen in de Unie, dat door de geest driftige ontvangsten, allerwege passa giers en bemanning bereid, tot een waren triomftocht werd, is gistermorgen besloten met een hartelijk afscheid op het vliegveld te Kaapstad. Vertegenwoordigers van de Zuid-Afri- kaansche regeering en talrijke belang stellenden waren getuige van het ver trek. Ter eerc van den heer Beelaerts van Blokland waren eenige troepen- afdeclingen aangetreden. Nadat de mi litaire kaïfel de volksliederen ten ge- hoore had gebracht, begaven de passa giers zieh in het vliegtuig, dat door den steward van Eggenhuizen met rood lint en hulst van een passende Kerstver siering was voorzien. Gezagvoerder Scholte liet de Reiger ten afscheid een eererondje maken. Hierna zette het toestel dat ruim 200 K.G, post meenam, koers naar Johan nesburg. Daar maakte de Reiger een tusschenlan- ding. Eenige honderden Nederlanders had den zich op het vliegveld Germiston ver zameld en hier werd dus ten tweeden male een afscheid gevierd, waarbij een schat van bloemen de Reiger werd binnengedragen. Na een feestelijk noenmaal vertrok de Rei ger naar Bolawayo, waar men zou over nachten om heden de reis tot Mairobi voort te zetten. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte hield de heer F. van den Hout, ambtenaar bij het departement van sociale zaken, een inleiding over de herscholing van vakar beiders. Uit de hierop volgende gedachten- wisseling bleek wel, dat dit vraagstuk ook in middenstandskringen de aandacht heeft en dat de patroonsvakorganisaties aan de oplossing kunnen medewerken. NEDERL. MIDDENSTANDS RAAD. Onder leiding van den heer L. de Groot heeft de vakraad van den Kon. Ned. Mid denstandsbond te 's-Gravenhage zijn jaar lijksche vergadering gehouden. Het jaarverslag van de vakgroep over het jaar 1938, uitgebracht door den secre taris. den heer L. P. Jongejans. werd goed gekeurd. Tot lid van het vakbestuur werden her benoemd de heeren J. V. Bergman te Delft en M. de Vries te Amsterdam, terwijl in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer R. A. ten Bokkel Huinink werd gekozen de heer D. Swagerman te 's-Gra- venhage. Tot lid van het hoofdbestuur werd her benoemd de heer L. de Groot te Rotter dam. terwijl in de vacatures, ontstaan door het overlijden van den heer Ten Bokkel Huinink en het bedanken van den heer H. Teira, werden gekozen de heeren H. Har- meyer, voorzitter van den Bond van Lood gieters- en Fitterspatroons te Rotterdam en G R Nap. voorzitter van de Ned. Ver eeniging van Electrotechnische Werkgevers te 's-Gravenhage. ALG. BURGERLIJK PENSIOENFONDS. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van het zeven de hoofdstuk a der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937 deelt de minister van financiën mede, dat het gemiddeld tegoed van het pensioenfonds in 1937 in werke lijkheid rond f. 76.000.000 beliep Over dit tegoed is rente vergoed ten bedrage van f 2.412 385, zoodat de gemiddelde rente door het algemeen burgerlijk pensioenfonds ge noten. over alle in 1937 in de schatkit be rustende gelden van het fonds is te stellen op 3.17 pCt. De percentages, waarnaar de rente wordt berekend, houden verband met den aard der in de schatkist berustende gelden en het beloop van den rentestand ter vrije markt oefent daarop noodwendig invloed uit. J\(ert moet ket ijzer smeden als ket keet Is. 'Dat is een algemeen bekend en dtkioijls toegepast beginsel. Soa zou, men kunnen zeggenmen moet Draisma uan Valkenburg's levertraan gebruiken als ket koud is. 5700 (Ingez. Med DE HEFFING OP BOTER. De Prot. Chr. Bond van handelaren in melk- en zuivelproducten heeft tot den minister van economische zaken een tele gram gericht waarin de bond dringend verzoekt de heffing op boter zoodanig te veriagen, dat de handel niet meer dan den vastgestelden richtprijs van f. 1.45 per K.G. betalen moet. Uil Ned. Oost-Indië EEN ZEDENSCHANDAAL. BATAVIA, 26 Dec. (Aneta) De justitie stelt een onderzoek in naar een zeoen- schandaal te Batavia. Reeds zijn 9 perso nen. waaronder doctoren en ambtenaren, gearresteerd. Een onderwijzer pleegde zelf moord. DE SOESOEHOENAN ERNSTIG ZIEK. DJOKJA, 27 Dec. IAneta/A.N.P.). Blij kens ingekomen berichten is de Soesoe- hoenan van Soerakarta ernstig ongesteld. Er bestaat echter geen direct gevaar. 6819 «Ingez Med ACHT EN VEERTIG JAAR OUD. Na een korte ziekte is op 48-jarigen leef tijd te Praag overleden de schrijver Carl Capek, een der opmerkelijkste figuren in le litteraire wereld van Tsjecho-Slowakijc. Carl Capek werd in 1890 geboren. Na ge studeerd te hebben te Praag, Berlijn en Parijs begon hij zijn loopbaan als jour nalist. Hij debuteerde als auteur na samen met rijn broer Josef Capek twee bundels r.ovciien te hebben uitgegeven, met een emen bundel wijsgee ige vertellingen order d"n titel „Gottesmarter". lo zijn later werk is Canek allercem c=>n typische vertegenwoordiger der na-oorlog- sche generatie, paradoxaal, vol tegenstel lingen en cynische ontkenning; men voelde echter steeds een diepere kern en hij rijpte tot een rijken stekeligen humor. Van zijn latere tooneelstukken noemen wij „R.U.R.", ,,Het Absolutum of de Gods- fabriek", „De zaak Markrop onlos" en „Uit het leven der insecten" Capek is herhaaldelijk ook dit jaar nog genoemd als candidaat voor den Nobelprijs. Hij was een persoonlijk vriend van president Masaryk. Vooral in het fantastische en groteske, dat zijn aard eigen was, verliest Europa een zeer begaafd en te vroeg gestorven auteur aan hem. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: Uitgevers-Mij. ..De Tijdstroom". Lochem: ..Heiligt de Feestgetijden", verhalenbundel, samengesteld door ds. E. B. A. Poortman en H. J. Kluit. De Arbeiderspers, Amsterdam: In de Kleine Cultuur-Bibliotheek: ..De Natuur als Beeldende Kunstenaar", door Henk van Laar. Nederl. Keurboekerij. Amsterdam: ,,'n Kat over den Weg", roman door Ruth Feiner, vertaald door Truus Eygenhuysen. Nijgh en Van Ditmar N.V., Rotterdam: „101 Manieren om Rijst toe te bereiden", be werkt door Marion Bekker. „Cocktails en Cocktailhapjes", door Ans de Beer en Riet Smeets. Van Gorcum en Cornp.. Assen: „Encyclopaedie der Theologie", door prof. dr. L. J. van Holk, DE POSTVLUCHTEN. Zondagmorgen heeft de „Oehoe gezagvoer der Bax. die in verband met de slechte weers omstandigheden Zaterdag niet kon vertrekken, om 7.22 uur de reis van Schiphol naar Indië aanvaard. Elf passagiers maken de reis mede. Het Vlieg tuig heeft 218 Kg. vracht. 459 Kg. briefpost en 40 Kg. pakketpost aan boord. De .Pelikaan" vertrok Zaterdag van Ba tin a met medeneming van 400 Kg. post. 12 Kg. pak ketpost en JU Kg. goederen Drie passagiers hebben geboekt tot Amsterdam en vier voor tusschent raj ec ten.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9