LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eeule Blad Dinsdag 27 December (938 De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje Emile van der Velde overleden RECHTZAKEN Binnenland Conilict in de vrijwillige burgerwacht Amsterdam In 1929 was het nog kouder Franco's nieuw offensief vordert SPORT J BEURSOVERZICHT WAtKI lïWCIITIN^ BELGIË. Vanochtend om halfzcs is de leider der eoclallsten Emile VanderVelde overleden. Emile VanderVelde. Zondag heeft VanderVelde met zijn vriend Louis de Brouckere, den voorzitter van de tweede internationale, het noenmaal gebruikt in het gebouw van de socialistische partij. Des avonds werd hij, na een bezoek aan een bioscoop, onwel. Sedert Maandag avond halfelf was hij buiten bewustzijn. De politicus, jurist en schrijver, Emile VanderVelde werd in 1865 geboren en is dus 73 Jaar oud geworden. Hij heeft zijn studie volbracht aan de universiteit van Brussel. Reeds op 20-jarigen leeftijd' trad hij toe tot de arbeidersbeweging. In 1894 werd hij lid van het parlement, in 1914 minister van staat. In de oorlogsjaren was hij minister zonder portefeuille en minister voor de levensmiddelenvoorziening. In 1917 en 1918 was hij lid van den raad van oorlog. In 1918 werd hij minister van oorlog, terwijl hij van 19251927 de portefeuille van bui- tenlandsche zaken had. Tot Januari 1937 was hfj in de regeering van Van Zeeland minister van volksgezondheid. Hij was hoogleeraar aan de universiteit van Brussel, bestuurslid der werklieden partij en van de socialistische internatio nale. Van zijn hand zijn verscheidene werken verschenen. Sinds zijn aftreden in 1937 kwam hij meer en meer in een minder krachtige positie, daar hij vasthield aan oude leuzen, terwijl zijn mede-partijgenoot Spaak als premier nieuwe wegen inleiddeHoewel Vander Velde Spaak op het laatste socialisten congres versloeg, was in wezen de overwin ning toch aan Snaak, daar de afgezant naar Burgos binnenkort toch zal vertrekken. VanderVelde veroorzaakt0 bijna een crisis door zijn vasthoudendheid. DUITSCHLAND. Devïezenwetgeving verscherpt Het staatsblad publiceert een verorde ning. waardoor de deviezencontrole nog meer wordt verscherpt. Voor den eersten keer komt hierin het volgende beginsel tot uiting: de opzettelijke uitvoer van kapitalen wordt als overtreding van de voorschriften beschouwd, zelfs indien deze uitvoer ge schiedt met middelen, die niet recht streeks in strijd zijn met de verbodsbepa lingen en beperkingen, vervat In de devie- zcnwetten. Bevoegde kringen verklaren, dat de nieuwe verordening ten doel heeft, een doeltreffend wapen te verschaffen tegen hen, die de wet ontduiken, doch tevens beoogt, niet door nieuwe beperkingen het bonafide verkeer te belemmeren. Het ge bruik maken van de maandelijksche marge van 10 mark wordt door de nieuwe verorde ning tot een beperkt, aantal gevallen gelimi teerd. Deze marge zal o.a. niet kunnen wor den gebruikt voor het zenden van steungel den aan ln het buitenland wonende perso nen. Deze nieuwe bepalingen worden op 1 Januari van kracht. Ds. Niemöller mag niet correspondeeren. Ds. Niemöller bevindt zich nog altijd in het concentratiekamp te Sachsenhausen. met. nog drie andere predikanten van de belijdende kerk. Naar vernomen wordt, is het hem voor een tijdperk van acht weken verboden brieven te schrijven of te ont vangen. Voor dit verbod is geen reden op gegeven. HONGARIJE. Csaky over het ethnische beginsel. De pestl UJsag publiceert in zijn Kerst nummer verklaringen van Csaky: „De terugkeer van Opper-Hongarlje tot Hongarije", aldus Csaky in deze verklarin gen. „vormt een trlumf van het ethnische beginsel, welks waarde nog vergroot wordt cioo- de duizendjarige solidariteit met. Hon garije. Het succes heeft bewezen, dat dit beginsel vreedzaam toegepast kan worden c:i dat zijn toepassing oorlogsgevaren voor komt. Het te Muenchen erkende ethnische beginsel zal een historisch keerpunt vor men in het leven der volkeren naast el kander. Er zal geen wijziging gebracht wor den in de Honcaarsche buitenlandsche po litie!:. Het doel blijft een rechtvaardige ""de en in het belang van den vrede wil Hon-arijc. onder handhaving van goede betrekkingen met alle staten van goeden wil onveranderlijk steunen op de vriend schap van Dultschland en Italië. Tegelij kertijd zal Hongarije voortgaan betrekkin gen van oprechte vriendschap met Polen *e onderhouden". Vier en twintig uur na het publicceren van het ontwern van wet van d» regcerlng Imredy tegen de Joden heeft een tweede ooraanstaande Jood de hand aan zichzelf geslagen. Na professor Liebermann heeft thans de 64-jarige dr. Geza Donbovary, rechtskundig raadsman van de Joodschc gemeente van Boedapest, zich door een schot va.n het leven beroofd. TSJECHO-SLOW AKI JE. Amnestie afgekondigd. Bij gelegenheid van het Kerstfeest ls een nlgemeene amnestie afgekondigd voor mi litaire delicten, bedreven vóór 23 Dec. De amnestie geldt voor alle nationaliteiten. ROEMENIË. Comncn benoemd tot ambassadeur bij het Vaticaan. Het agentschap Rador deelt mede, dat Comnen benoemd is tot ambassadeur bij den Heiligen Stoel. Opening Japansche parlement. De keizer van Japan heeft het parlement gisteren geopend. In de door hem voorgelezen troonrede werd met vreugde gewag gemaakt van de steeds hartelijker wordende betrekkingen tusschen Japan en de bevriende mogend heden, Met betrekking tot het ..incident in China" werd verklaard, dat de Japansche strijdkrachten bezit hebben genomen van belangrijke deelen van China, doch dat versterking van den nationalen geest en volledige mobilisatie van alle nationale hulpbronnen noodig is voor het opbouwen van een nieuwe orde in Oost-Azic en voor het waarborgen van de stabiliteit in Oost- Azië. Cijfers. Tot 30 November van dit jaar zijn gedu rende de zeventien maanden, dat in China wordt gevochten, volgens een communiqué van het hoofdkwartier van de Japansche strijdkrachten 47 133 man gedood. De Chi- necsche troepen hebben 823.300 dooden verloren, waarvan 81.000 bij de campagne van Shanghai, 83 000 in den slag bij Nan king. 123.000 ln de slag op Haoetsjau. 99.000 in Noord-China en 195.000 in den slag om Hankau. Naar schatting, aldus het communiqué, hebben de Chineezen ln het geheel twee millioen man verloren De Chineesche premier Koeng geeft in een verklaring hoog op van de verbetering op politiek, diplomatiek en financieel ge bied. Van de 796 districten in Kiangsoe, Tsje- kiang. Anhwei, Kiangsi, Sjantoeng, Honan, SJansi, Hoepeh, Hopei. die bij de vijande lijkheden zijn betrokken, wordt door de Chineesche magistraten in 489 volledig, in 243 gedeeltelijk gezag uitgeoefend, terwijl slechts- 59 districten niet meer onder Chi- neesch gezag staan. In diplomatiek opzicht beschouwde Koeng den financieelen bij stand van de Ver. Staten en Engeland en de goede Chineesch-Fransche betrekkingen als zeer groote diplomatieke resultaten. In financieel opzicht stemt de opbrengst der belastingen tot voldoening en ook overi gens achtte spr. de positie der Chineesche financiën solide. Nieuwe Amerikaansrht' politiek. Opnieuw heeft de Amerikaansche gezant te Tokio. Grew, geprotesteerd tegen het bombardeeren van Amerikaansche eigen dommen in China, daar op vroegere pro testen geen bevredigend antwoord kwam. ZIJ TREEDT UIT DEN BOND VAN BURGERWACHTEN. Naar wij vernemen heeft het hoofdbe stuur van de vrijwillige burgerwacht Am sterdam dezer dagen besloten om uit den bond van Nederlandsche burgerwachten te treden. De heeren E Fuld en J. Rahusen zijn eenige dagen geleden per 1 Januari afge treden als hoofdbestuursleden te Amster dam. Aanleiding hiertoe zijn interne moei lijkheden welke zich concentreeren om een reeds geruimen tijd door een drietal leden van de Amsterdamsche burgerwacht ge voerde oppositie tegen het Amsterdamsche hoofdbestuur. Deze drie leden hebben in dertijd hun hoofdbestuur beschuldigd van verduisteringen en van onorganisatorisch optreden o.a. het wegwerken van een.ge leden, die den commandant van de V.B.A ko'onel b.d. Bo: ree niet welgevallig zouden zijn. Een commissie uit de werkende leden van de burgerwacht heeft een onderzoek ingesteld en ls echter in haar rapport tot de conclusie gekomen, dat deze beschuldi gingen geheel ongegrond zijn. Voor zoover het de beweerde verduisteringen betreft is deze conclusie conform aan het resultaat van de onderzoekingen welke de rijkscom missie Froger een gen tijd geleden inste dc naar aanleiding van die beschuldigingen inzake verduisteringen. Het is nu het hoofd bestuur van de V.B.A. gebleken aldus deelde het ons in een persconferentie mede. dat het hoofdbestuur van den bond van bur gerwachten achter den rug van het hoofd bestuur van de V.B.A. om contact heeft met de drie leden die indertijd hun beschul digingen tegen het hoofdbestuur van de V.B.A. hebben ingebracht. Deze drie leden zijn thans na het rapport van bovenge noemde burgerwacht-commissie waarin het Amsterdamsche hoofdbestuur geheel on schuldig werd bevonden als leden a'er V B A geschorst H'ervoor was des te gereeder aanleiding nu het hoofdbestuur van de V.B.A sterke vermoedens koestert, dat deze drie leden contact met de NSB onderhouden, met een voor burgerwachters verboden vereeni- ging derhalve. Op 17 Januari as. zal ln een algemeene vergadering van de V.B.A een beslissing van de leden vallen over dit door het hoofdbestuur genomen schorsings besluit. N VERKEERSONGEVAL TE WASSENAAR. Op den Rijksstraatweg nabij Kerkehout slipte hedenmorgen omstreeks 8 uur een bus van de H.T.M., bestuurd door L. uit Den Haag De bus reed tegen een boom, Dc bestuurder en een passagier. S. uit Den Haag. die buiten den wagen de schade stonden op te nemen, werden door een personenauto, bestuurd door H. uit Am sterdam. aangereden. L. kreeg een ernstige bloeduitstorting in het been en S. brak een been. Dr. Hubbeling verleende de eerste hulp. De beide gewonden werden per ziekenauto naar het Ziekenhuis in het Westeinde te Den Haag overgebracht, Het offensief van Franco blijkt in hoofd zaak op drie punten te zijn ingezet, n.l. bij Tremp, bij Balaguer (ten N. van Lerldal en bij Seros (ten Z. van Lerida). Op beide eerstgenoemde punten is niet veel succes verkregen, bij Seros echter zijn Franco's troepen, w.o. vele Italianen met behulp van tanks en luchtmacht er in geslaagd een 30 KM. ver in de vijandelijke linies door te dringen. De troepen, die ten Zuiden van Lerida over de Segre zijn getrokken, hebben Ai- matret bezet en konden van daar den oever van de Ebro bereiken. Zij marcheer den verder in de richting van Granadella. welks buitenwijken in de handen der rechtschen zijn. Reeds zijn de eerste gra naten van de nationalistische artillerie ln de provincie Tarragona neergevallen, waar Borjes Blancas is bezet. Het heelt opgehouden met sneeuwen, maar de koude is weer toegenomen. In vele sectoren bevinden zich geen goed- getakende wegen, zoodat de soldaten zich door het berglandschap een weg moeten banen. De vijand heeft duizenden lijken op het slagveld achtergelaten. Bij tegenaanvallen der regeringstroepen zijn 200 tot 300 man overgeïoopen. De rechtsche troepen hebben 1591 gevangenen gemaakt, terwijl hun een groote oorlogsbuit ln handen is gevallen. Franco zou over 500 vliegtuigen beschik ken! Van Barcelona zou reeds een dertig tal vliegtuigen zijn neergeschoten, tegen acht van Franco. Met deze cijfers doet men echter verstandig voorzichtig te zijn. OLYMPISCH NIEUWS. DE ACADEMISCHE WINTERSPELEN. Voor de zesde academische winterspelen, die van 19 tot 26 Februari te Trondhjem in Noor wegen worden gehouden, zijn tot nu toe de inschrijvingen van de volgende twaalf landen ontvangen: België. Finland. Polen. Frankrijk. Nederland, Duitschland, Letland, Portugal, Zweden. Hon garije, Noorwegen en Zwitserland. GASVERGIFTIGING TE LAREN. Vijf personen vertoonden vergiftigings verschijnselen. In de afgeloopen week werd de 81-jarige J. v. d. Veer, wonende te Laren (N.H.) on wel. Aanvankelijk dacht men met een lichte ongesteldheid te doen te hebben, doch de ziekte verergerde snel. zoodat ge neeskundige hulp werd ingeroepen. De behandelende geneesheer kon echter geen diagnose vaststellen, totdat hij Zaterdag morgen bij een viertal familieleden van den 81-jarigen zieke geroepen werd. Deze. die aan hst. ziekbed gwaakt hadden, waren allen min of meer bewusteloos en klaagden over zware hoofdpijn, hevige brakingen en hartkloppingen. Het was den geneesheer nu duidelijk dat hier sprake was van een ernstige gas vergiftiging. De toestand van den heer v. d. V. was echter dusdanig verergerd, dat hij voorzien werd van de laatste H.H. Sacramenten. Nadat de geneesheer, dr. Holt man, den aard der ziekte had kunnen vaststellen, heeft hij de woning laten ontruimen, ter wijl de bejaarde zieke bij een zoon werd ondergebracht. Het resultaat was dat alle vijf vergiftigden van stonde af aan beter werden en alle gevaar geweken is. Men vermoedt dat riool- of lichtgas zich. onder den hard bevroren grond, een weg gebaand heeft tot onder de woning van v. d. V Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. DRIJFIJS VOOR ARNHEM. Het drijf ijs in den Rijn heeft zich voor de jtad Arnhem vastgezet. Langs de Waal gaat weinig drijfys. Het water is te Arnhem sedert Zondag een meter gevallen. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE ROOSTEREN. Een man gestikt. Gisteravond heeft zich te Roosteren (L.) een geval van kolendampvergiftiging voor gedaan, tengevolge waarvan een 64-jarige man is gestikt. Gisteravond zaten de klompenmaker J. Rutten en diens 76-jarige halfzuster Anna Rutten op een stoel bij de kachel in de keuken. De kachelpijp, die uit twee stukken bestond, was niet goed gesloten, waardoor kolendamp is ontsnapt Vanochtend omstreeks acht uur bemerk ten de buren dat de schoorsteen nog niet rookte. Zij stelden een onderzoek in en vonden den man en de vrouw in de keuken op den vloer liggen. De man was reeds overleden, terwijl de vrouw bewusteloos lag. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp Ingeroepen. Dokter Stijns uit Echt wds spoedig ter plaatse. Hij kon bij den man slechts den dood constateeren. Bij de vrouw werd geruimen tijd kunstmatige Ter vergelijking van de koude-periode in deze maand met die van Februari 1929 (de strenge winter) deelt het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt het volgende mede De temperatuur van 18 De cember, 16 uur, tot 21 De cember. 9 uur, is niet boven min tien graden Celsius ge weest. In Februari 1929 was, doordat de zon toen hooger stond, op alle dagen dc maxi mum temperatuur boven min tien graden Celsius (laagste maximum min 9.7 op 15 Fe bruari). Overigens was de koude-periode van 1929 stren ger. Het minimum is toen tot min 18.9 gedaald, tegen 15.3 graden Celsius in öe afgeloo pen periode. De laagste tem peratuur over het geheele etmaal was in 1929 min 13.9 graden Celsius op 14 Febr., nu min 13.3 graden Celsius op 19 en 20 December, terwijl de gemiddelde temperatuur van de koudste vijf dagen ((11 tot 15 Februari vroeger) min 12.4 graden Celsius was en nu (18 tot 22 December) min 11.3 gr. ademhaling toegepast waarop het bewust zijn terugkeerde. De vrouw lag vlak bij het raam. waardoor het eenigszins tochtte. Hieraan heeft zij haar leven te danken De poes lag eveneens dood ln de keuken. De man ls vermoedelijk reeds gister avond overleden. Om acht uur hebben de buren beide menschen nog hooren praten. Het was de gewoonte van den man om streeks dien tijd de deuren op slot te doen. Vanochtend waren deze nog opep, zoodat mag worden aangenomen, dat het drama zich omstreeks dien tijd heeft afgespeeld. De vrouw is naar familieleden over gebracht. AANBESTEDING. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aanbesteed het maken van de opritten voor de brug over de Dreclit en de aarden baan van het nieuw aan te leggen weggedeelte Rljnsaterwoude-Haarlemmermeerpolder. ge legen in de gemeente Leimuiden. Laagste inschrijver was D. Versloot te Bodegraven voor f. 95500. BRAND IN PAPIERHANDEL TE VEENENDAAL. Vanochtend te halftwaalf is de boek- en papierhandel van de firma G. Legemaat aan de Hoofdstraat te Veenendaal geheel uitgebrand. De heer Legemaat ontdekte den brand, die was ontstaan in het magazijn achter den winkel. Aan blusschen viel niet te den ken. Toch probeerde hij nog enkele boeken te redden, waardoor hij brandwonden aan het achterhoofd opliep, gelukkig niet van ernstigen aard. De brandweer was spoedig ter plaatse. Zij bestreed het vuur. dat snel om zich heen greep, onder leiding van den burgemees ter, den heer Kuyk. Men kon evenwel niet verhinderen dat het gebouw geheel uit brandde. Een der belendende perceelen.de manufacturenhandel van G van Manen, liep groot gevaar, daar de kap van de zaak reeds brandde, doch men werd het vuur meester. De oorzaak van den brand ls niet be kend. Verzekering dekt de schade. FRAUDE BIJ DEN PROVINCIALEN WATERSTAAT. Eenige maanden geleden werd bij den provincialen waterstaat een fraude ontdekt, welke gepleegd moest zijn door den gepen- sionneerden bouwkundig ambtenaar H. F. P., die een staat van meer en minder werk" had vervalscht door materialen hooger op te geven. De Officier bij de Haagsche Rechtbank eischte tegen den verdachte een gevange nisstraf van 6 maanden De rechtbank veroordeelde hem heden tot een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis. POST NAAR EN VAN URK. Heden arriveerde weer een K.L.M.-vlieg- tuig op Urk met 1000 K,G. post en één passagier. Het vliegtuig vertrok direct weer van Urk met post en drie passagiers. AMSTERDAM, 27 December. De feestdagen waren aan den ondernemings geest nier ten goede gekomen en de handel op de Amsterdamsche effectenbeurs was heden dan ook van minimale afmetingen. Nu was de beurs te New-York gisteren gesloten geweest, zoodat men slechts de beschikking had over de Wallstreet-noteeringen, welke van Zaterdag afkomstig waren. Bovendien was de effecten beurs en de geldmarkt te Londen heden ge sloten, zoodat men over vrijwel geen behoor lijke indicaties beschikte. Voor een kleine af wisseling echter werd nog zorg gedragen door de Amerikaansche Spoorwegen, waarin zich nogal wat affaire ontwikkelde en waarbij het Nederlandsche publiek als kooper optrad, waarbij waarschijnlijk de verwachting voorzat, dat de ontwerpen inzake den steun aan de Amerikaansche sporen een behoorlijk resultaat zullen opleveren. In aandeelen Illinois, Penn sylvania. Southern Pacific en New York Cen tral ontwikkelde zich een vrij geanin\eerde af faire. terwijl voorts ook de aandeelen Balti more en Ohio nu en dan in een open hoek werden verhandeld. Voorts werd de aandacht getrokken door de 1% obligatiën Philippine- Railways, waarvoor plotseling belangstelling aan den dag werd gelegd en die tot hooge prijzen waren verhandeld. In Amerikaansche Staalaandeelen en Koper waarden was niet veel te doen, hoewel U.S. Steels en Bethlehem Steels toch nog duidelijke teekenen van aanwezigheid gaven en ook Ana conda's nog bewijzen van leven gaven. Het zakenverkeer op de locale markt was van zeer geringen omvang. Voor Suikeraandeelen was de animo geheel verdwenen. Dat de affaire vrijwel tot stilstand was gekomen, kon wel hier uit blijken, dat in het eerste beursuur voor H.VA.'s geen noteering te voorschijn kwam. In Petroleumaandeelen ging iets om in Koninklij ken, die iets lager werden ingezet onder invloed van eenig aanbod van Fransche rekening, doch zoodra had dit aanbod niet opgehouden of de koers volgde een opwaartsche richting. Het slot kwam echter ten opzichte van den vorigen beursdag wat lager te liggen. Rubberaandeelen trokken nauwelijks belang stelling. Nu en dan werd een enkel stukje ge daan in Amsterdam Rubbers, die prijshoudend waren. Hoewel van affaire in incourante soor ten niets te bespeuren was. kwamen voor ver schillende specialiteiten hoogere noteeringen tot stand. Tabakken waren verwaarloosd. Blijkens de koersen, die op het bord versche nen was de stemming prijshoudend. Scheep vaartpapieren waren volkomen verwaarloosd. De handel in Industrieelen was onbeteeke- nend. De Philips aandeelen werden iets lager ingezet onder invloed van het aanbod van slcehts enkele stukken. Van de Fokker-aandee- len. Unilevers en Aku's was niets te bespeu ren. De beleggingsmarkt was stil. De Neder landsche staatsobligatiën uit de jongere emissie waren eerder aan den luien kant, evenals de oude 3% obligatiën en de obligatiën Neder- landsch Indië. Integralen waren prijshoudend. Van de buitenlandsche fondsen waren de Fransche obligatiën begin beurs aan eenig aan bod onderhevig, in het bijzonder de in francs luidende papieren. Het duurde echter niet lang of opnieuw werd het beschikbare materiaal uit de markt genomen, klaarblijkelijk voor Parfj- sche rekening, zoodat de stemming later op den middag vast kon worden genoemd. Duitsche fondsen hadden een loom voorkomen. WISSELKOERSEN. Londen 8.58 3/8. Berlijn 73.80. Parijs 4.85. Brussel 31.01. Zwitserland 41.56. Kopenha gen 38.35. Stockholm 44.20. Oslo 43.15. New York 1.84. Praag 6.30. Lire Bankpapier 5.85. Prolongatie xh\ Part disc. 1/8: Daggeld 1/4; Registermarken 319/16: Crediet Spcrr- marken 9 3/16: Effectensperrmarken 8 11/16 Reismarken 48: Bankpapier 23 1/4. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De heer Schlossemaker uit Eindhoven, die de vorige week met zijn auto tegen een boom reed en ernstig gewond in het zie kenhuis te Weert werd opgenomen, is daar aan de bekomen verwondingen overleden. VILLA AFGEBRAND TE VALKENSWAARD. Te Vaikenswaard is gisteravond door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in de villa van W. van Doorn aan de Spoor straat. Aangezien het bovengedeelte van de villa uit hout was opgetrokken, brandde zij weldra als een fakkel, zoodat de brandweer zich moest bepalen tot het nat houden dei belendende perceelen. De villa ls geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. DE POSTVLUCHTEN. Van het vliegveld Tjililitan vertrok de .Nandoe" met medeneming van 263 kg post en 77 kg. goederen. Een passagier heeft geboekt voor Amster dam. Twaalf passagiers zijn ingeschreven voor tusscheTitrajecten. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. LEIDEN. 27 Dec. Vette Varkensmarkt Aanvoer 144 zware 5051. 9 lichte 47. Handel traag. AMSTERDAM. 27 Dec. Veemarkt 315 Vette koeien 68—78. 60—66. 50—58: 70 Melk- en kalf- koeien 180260: 16 Vette kalveren 7480. 68 72; 54 Nucht. kalveren 7II: 13 Schapen 15 24; 366 Varkens (90110 Kg.) 6061; Zware varkens 5859; Vette varkens 5657. Aanvoer 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. KATWIJK a. d. RIJN, 23 Dec. Groenten- veiling Eigenheimers 4550: Knolselderie A 5—8.50. B 1—3.50; Waspeen 0.70—1.35; Roode kool 1.703.50; Groene kool 2.503; Spruitkool 1719; Uien 35.25; Andijvie 6173; Boeren kool 35—42. BODEGRAVEN. 27 Dec. Aangevoerd 44 par tijen Goudsche kaas, waaronder alle met rijks- merk, totaal 1980 stuks, wegende 17.820 K.G. Prfjs met RJV1. Ie soort f.2627.50; 2e soort f2425. Handel matig. PURMEREND. 27 Dec. Gemeentel. Kaasbeurs Verhandeld 16 partijen, wegende 32.000 K.G. Handel stug. Hoogste prfjs f. 22. Kleine Boeren f.421 per 100 kilo; Boter f. 1.601.63 per kilo. Runderen, totaal 287 stuks; vette koeien 62—70 per kilo; gelde koeien 115175; melk koeien 180—260 per stuk; stieren 46—50 per kilo; paar den 80—140 per stuk; vette kalveren 3048 per kilo: nuchtere kalveren voor de slacht 712; nuchtere kalveren voor de fok 11—18 per stuk; vete varkens voor de slacht 4951 per kilo; ma gere varkens 1620; biggen 1014: schapen 18 —26; bokken 310 per stuk; Kipeieren 4.505 eendeieren 3 per 100 st.; oude kippen en hanen 4550 per kilo; eenden 2065 per stuk; duiven 40 per paar; ganzen 2.403.20;n zwanen 3.50—4 per stuk, kalkoeneieren 5055 per kilo. Coöp. Centr. Eiereveiling Purmerend G.A. Aanvoer 40.000 eendeneieren 3.253.35; 70.000 kippeneieren 65/66 K.G. f. 4.855; 63/64 K.G. f. 4.70—4.85; 60 62 K.G. f. 4.50—4.65; 58/59 K.G. f. 4.30—4.50; 56/57 K.G. f.4—4.30; 53/55 K.G. f. 3.90—4.20; 50 52 K.G. f. 3.75—3.90. ROTTERDAM, 27 Dec. Totaal aanvoer 3725. 93 paarden. 2 veulens, 487 magere runderen. 761 vette runderen. 209 vette kalveren. 91 graskal- veren. 658 nuchtere kalveren. 884 schapen en lammeren. 525 varkens. 15 bokken en geiten. Prijzen per K.G. Vette koelen le kw. 74. 2e kw. 64. 3r kw 4454; vette ossen 70. 62. 4454; slieren 64. 58, 52; vette kalveren 135. 125. 85—95 schapen 42 37. 28; lammeren 46. 41. 38: gras kalveren 54. 44: nuchtere kalveren 47. 42, 37; slachtpaarden 45, 39, 29. Prijren per stuk: Scha pen le kw. 19. 2e kw. 17. 3e kw. 15; lammeren 14. 12. 10; nuchtere slachtkalveren 11, 9. 7; nuchtere lokkalveren 28, 25, 20: slachtpaarden 200. 155, 85; werkpaarden 310, 250, 100; hitten 225, 180, 100; stieren 285. 200. 130' kalfkoeien 305, 245, 175; melkkoeien 300. 240, 175; vare- kcelen 200, 160. 140; vaarzen 180. 160. 120; pir> ken 150, 120. 100; graskalveren 55. 40, 30; blf» gen per week 9, 7, 5.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3