Kerstboodschappen Moeilijke verbindingen met de eilanden De nieuwe veiligheidswet LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Dinsdag 27 December 1938 Vliegtuig brengt uitkomst Bronchitis FAILLISSEMENTEN Zij treedt op 1 Januari in werking LAND- EN TUINBOUW N ederlandsche Tuindersbond Scheepjes in het ijs bekneld. Zooals zich gisteren reeds liet aan- zien heeft de vorst in den loop van den nacht het veld geruimd. Het kwik in den thermometer is weer boven het nulpunt gestegen en is oorzaak geweest, dat de verkeerswegen in een ijsbaan werden herschapen. Oppassen zal ook vanavond en van nacht nog de boodschap zijn. De tem peratuur behoeft maar weinig te dalen om de wegen opnieuw gevaarlijk te maken. Vliegtochten. Bestuurd door den gezagvoerder von Weyrother heeft het K.L.M.-toestel ..Koe- tllang Zaterdag een drietal vluchten van Eelde naar de Waddeneilanden: Schier monnikoog en Ameland, gemaakt. Bij de eerste viucht zatn in het toestel drie passagiers en 1250 kilogram post. Van Ameland werden op de terugreis naar Eelde 12 passagiers meegenomen. Ver volgens werd een tweede vlucht gemaakt naar Schiermonnikoog met 9 passagiers, terwijl zeven mee werden teruggenomen. Nadat de gezagvoerder de inzittenden op Eelde had afgezet, vloog hij het toestel naar Den Helder, naar de Kooy. waar 12 passa giers en 800 kilogram post van de torpedo boot. die Vrijdag een mislukte poging deed Ameland te bereiken, werden opgenomen. Hiermede werd naar Eelde teruggekeerd, waar nog een passagier aan boord kwam. Opnieuw steeg het toestel op. thans weer naar Ameland, waar de cassag.ers en de lad<ng post werden afgerc' De terugreis naar Eelde werd aan,i et twintig passagiers onder wie kiel tieren. Laat in den middag is .ilang naar Schiphol teruggekeerd met aan boord 12 passagiers en 300 kilogram post. Gebrek op Ameland. Op Ameland beginnen de levensmiddelen schaars te worden. Suiker zout. vet en margarine'zijn od het eiland niet meer te krijgen. Verscheidene bakkers heb'oen geen meel meer. Ook de voorraad kruideniers- en grutterswaren begint ernstig af te nemen. Een aantal zakenlieden heeft, gezien de zen toestand een telegram gezonden aan den minister van Algemeene Zaken met het verzoek maatregelen te treffen voor den aanvoer van levensmiddelen en grond stoffen. Ook Texel geïsoleerd Ook Texel is thans geïsoleerd Zaterdag morgen moest een boot met 200 passagiers naar Den Helder terugkeeren. De bootverbinding met Terschelling, welke tot dusverre normaal verloopen is. heeft gisteren moeilijkheden opgeleverd. Wel had de boot. die des ochtends om half negen van het eiland was vertrokken, een vlotte reis doch de boot in omgekeerde richting, die om elf uur Harl'ngen had veriaten. is in het ijs vastgeraakt en later naar haar punt van uitgang teruggekeerd. Scheepjes in nood. Volgens e€n op het reddingsstation te Oostmahom ontvangen bericht, afgezonden door de kustwacht te Roitumeroog be vinden zich in de nabijheid van dit eilandje drie vaartuigen, die in het ijs be kneld zijn. In een moeilijke positie. Een dezer vaartuigen, een te Leer in Duitsch- land. thuis behoorende schelpenzuiger, heeft de noodvlag geheschen. De beide andere schepen behooren te Groningen thuis. De motorreddingboot „Insulinde" van de Noord-Zuidhollandsche Redding Maat schappij is gisteren onder bevel van schip per Toxopeus, van Oostmahorn ter assis tentie uitgevaren. Wegens het vele drljfijs op de Wadden moest de reddingboot den geheelen nacht buitengaats blijven om heden te trachten de in nood verkeerende vaartuigen te bereiken. Aangezien deze vaartuigen reeds gedurende de <*eheele winterperiode geen verbinding met de kust hebben gehad vreest men dat e- een ern stig gebrek aan voedsel en drinkwater zal zijn De Insulinde heeft levensmiddelen meegenomen. De mislukte tocht van de Z 5. Na een zwaren tocht is Zaterdagm.ddag Hr. Ms torpedoboot Z 5 in de haven van Nieuwediep teruggekeerd van haar vergecf- sche reis naar Ameland aldus de N R Crt. Het ls een hard gelag geweest voor com mandant en opvarenden van de torpedo- boot. Het is een tocht geweest waarover een leder van de 80 menschen die de torpedo- boot herbergde, nog langen tiid zal spreken. Buitenom werd gevaren en nadat de ijs- veldjes buiten Nieuwediep gepasseerd waTen had men od den verderen tocht vrij wel geen last. Er kwam evenwel een enorme hoeveelheid opzetten bii de u terton van het Amelandeche Gat Zoo ver het oog reikte was het een onofzientare massa van pakii» dat men den stroom werd meege sleurd Men kreeg d vr inderdaad een vol- led'g beeld van een Poohee Het was voor den rorrroanr'nn* 'u'tensnt ter zee isfe k'. J d° V'ST en or" d°n lsten off'cier luitenant ter zee 2da k'. H W. A Madscn zeer moe liik h!r.' n dit last'ge vaarwater, te navivceren. De zwarte en witte de -nltre en ronde tonnon zaten of geheel onder een ijslaag of vr-en ver dwenen ond=r d° schotsen. Vand-n- dat met d° groot.»*- ta^ehike voo-riehtlehb'tl tv-P ViYiri PT1 Om nl'o-'pi r*:;-»on y\1 -,rarn l-ip_ VOr-'o<T 7!~h WPrm Teven den midd»- kwam d*> vuurtoren ran Ame!»"<* tn 7i-hf maa- 'evens nam het if» in dikt- toe peyend en kre'-end gine de steven van 7 5 er door. Om half 1 was men ter hoogte van Hollum en hier reeds kon men zien dat half Ame.and was u.tgeloocen om de aankomst van het ma.meschip bü te wonen. Meier voor meter ging het voorwaarts. Ton na ton werd gepa-seerd en steeds werd de kaarc bijgehouden voor controle. Op het eiland werd een bootje klaargemaakt maar i hoewel de tiid verstreek, het koos geen zee. Daarna werd er geseind van de Z 5 af wat :1e bedoeling was en men kreeg daarop laconiek ten antwoord: .Hunnen geen boot uitzetten, kom zoo dicht moge.uk onder den wal". En dat deed men. tot op ongeveer 200 meter. Dat bleek het uitsterste te zijn waartoe de commandant zijn toestemm.ng gaf. Geen meter verder stond hij, in ver band mee het dikke ijs en den zwaren stroom, toe. Men wachtte aan boord in spanning af wat de Amelanders zouden doen. Men wachtte en wachtte, maar het bleek on mogelijk het kleine vletje uit te brengen. Van de motorreddingboot ontwaarde men geen spoor. Nog een uur werd gekruist voor de kust. maar bii het vallen van de duis ternis en den sterk doorstaanden stroom werd koers naar buiten gezet. Heel lang zaam kwam men het Gat uit en bii de uiter ton ging het vaartuig voor anker. Het behoeft geen betoog dat bij verreweg ;;et. grootste deel van de Amelanders de stemming onder nul was. Weer geen kans om aan land te gaan. De bemanning deed het hare om de menschen wat op te Leu ren met heeie thee en koffie. Zoo kwam de avond. Het schip stampte en haalde veel over. De koude was hevig en de Oostenwind nam hand over hand in sterkte toe. Om half 11 's avonds werd het anker ingehaald. De commandant achtte het gezien de on gunstige omstandigheden, niet verantwoord te blijven liggen. Gedurende den nacht voer men van het Amelandsche Gat naar Ter- schellingerbank en terug, met de bedoeling des morgens bit gunstig weer nog een po ging te wagen het e.land te bereiken. Daar op was aller hoop gevest.gd. D.e nacht was een avontuur. Steeds het schuren van het lis langs het schip, het eindeloos overhalen, het schudden en stam pen van het vaartuig. Alle opvarenden, ook de commandant en de 1ste officier hadden met breed gebaar hun kooien en hutten afgestaan voor de vrouwen, de kin deren en de heel erg zeezieken. Om half zeven 's morgens werd een defi nitief besluit genomen: terug naar Nieuwe diep. Het was een hard besluit, maar het moest. Dus terug naar Nieuwediep. Weer langs de eilanden die al» meeuw- en ijsbarrières in de verte lagen. Terug door een bewogen zee. Des middags arriveerde men in Den Helder, Prliis Bomhard op de schaats. Oo!: Prins Bernhard heeft zereden. zoo me'dt de Crc. Beide dagen kon men hem op de Loosdrechtsche Plassen met rustige, for- sche streken over het ijs zien zwieren. Aan vankelijk was de belangstelling van de Wrijf deze aangename zalf op keel, borst en rug. Zij werkt als pappleistcr en door de geneeskrachtige dampen, die U vele uren inademt. Verwijdert slijm en congestie en de ademhaling wordt rustig. 5701 (Ingez. Med.) menschen hinderlijk, maar toen men van de eerste verrassing was bekomen, luwae dit en kon de Prins ongestoord rij don. Op Tweeden Kerstdag verscheen Prins Bernhard 's middags om drie uur wederom op de plassen, nu in gezelschap van ver scheidene leden der hofhouding. Bii een der koekten ij es nam Hij een kop chocolade en een gevulde koek. Het publiek hield zich nu ook op een behoorlijken afstand Af en toe werd de sportieve Prins toegejuicht. Om vier uur vertrok Hij weer per auto uit Loosdrecht in de richting Soestdijk. Dc Noortlhollandsche dorpentocht. Niet minder dan 1200 personen hebben gisteren deelgenomen aan den Noordhol- landschen dorpentocht die in Alkmaar begon. Het klassieke traject Amsterdam—Mar ken was vrijwel onberijdbaar. Halverwege hebben velen den strijd tegen scheuren, bobbels en sneeuw opgegeven. W.e doorzette en op Marken een warmen dronk dacht te nemen, kwam bedrogen uit. Alles was hier potdicht; er was niets te krijgen. In Mon nikendam en Volendam was dit heel an ders. In de hotels en café's was een keur van warme spijzen en dranken verkrijg baar. De Crt. Ongelukken. Gisteravond is de 66-jarige mevr. de weduwe W. J. C.-R van de portiek van haar woning aan de Fahrenheitstraat in Den Haaz gevallen. De val was zoo ernstig, dat mevr. C. ter plaatse is overleden. Tengevolge van de gladheid van den weg is de landbouwer B. Haar od den weg Zuid- woldeMeppel met zijn fiet^ geslipt en door een autobus van de firfna Dabo ge grepen. H. werd tegen een langs den weg staanden caal geslingerd en bleef met eenige gebreken ribben liggen. Gistermiddag zijn op den hoek van den Daalscheweg en Domin'icanenstraat te Nij megen twee taxi's met elkaar in botsing gekomen, doordat een der bestuurders ver zuimde voorrang te verleenen. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De chauffeur J. van L. werd uit zijn auto geslingerd en bleef bewusteloos liggen. In den anderen wagen zaten de heer en mevr. E, uit Wor- mer. Belden werden ernstig aan het voor hoofd gewond. Uitgesproken: L. M. Knegtel, Leiden. Buiten ruststraat 9. R.c. mr. J. L. L. Wery, cur. mr. W. Hugenholtz, Lelden. President Roosevelt. President Roosevelt heeft zijn jaarlijk- sche Kerstboodschap tot het Amertkaan- sche volk gericht. Hij zegt o nt. voor de geheele wereld de j belofte te hernieuwen, die hij reeds vaak gegeven heeft. „Ik zal doen, wat in mijn vermogen ligt, om den dag te verhaasten, die voorspeld is door Isaïas. den dag, dat de menschen hun zwaaiden zullen hersme den tot ploegscharen, dat geen volk liet zwaard meer zal opheffen tegen een ander volk en dat zij den oorlog niet meer zullen leeren". Aan het slot van zijn boodschap zeide Roosevelt: „Wij wenschen vrede en zullen werken voor den vrede. Wij begeeren noch grondgebieden, noch bezittingen van eenige andere natie of volk. In Duitschland. Evenals de vorige jaren heeft de Fuehrer temidden van dc oude partijleden in de groote zaal van de Loewenbraeukeller te Muenchen het Kerstfeest gevierd. De Fuehrer hield een toespraak, waarin hij herinnerde aan hetgeen In het afgeloo- pen jaar tot stand Ir gebracht en hij be sloot zijn rede met een hoopvoilen blik op het komende jaar. De plaatsvervanger van Hitler. Rudolf Hess. heeft de gebruikelijke toespraak tot de Duitschers in de geheele wereld ge houden. „Juist bij deze Kerstmis," zoo zeide hij. ..hebben wli bijzondere aanleiding onzen Heere God dankbaar te ziin en wel omdat hit den weg van Adolf Hitler zoo zichtbaar gezegend heeft in de dagen, die de Führer met de Duitsche natie in het laatste jaar kon volbrengen." Hess herinnerde aan de aanhechting van Oostenrijk, aan die van het Sudetenland en aan de oprichting van den verdedi gingsgordel in het Westen. Voorts wijdde hij woorden aan de Duitschers, die bui ten het rijk levend „zich eerst korte lings hebben uitgesproken voor hun volks wezen en daarmede een zoowel symbo lische ais ook practLsche beslissing heb ben genomen, nl. de Memelduitschers." Voortgaande deelde Hess mede. dat een eerekruis in brons, zilver en goud ls inge steld voor kinderrijke moeders. Aan het slot herdacht hij de Duitsch- Italiaansche vriendschap, die in het afge- loopen jaar zoo onverwoestbaar is gebleken. Adolf Hitler en Benito Mussolini, zoo zeide hij, zijn voor komende generaties voorbe stemd om bouwmeesters tc zijn van een gelukkiger wereldgebouw. President Hacha. De president der Tsjecho-Slowaaksche republiek, Hacha, heeft voor de radio een Kerstboodschap tot de bevolking gericht, waarin hij om. het volgende zeide: Na de crisis, die ons. evenals onze Slo- waaksche en Karpatho-Russische broeders geschokt heeft, hebben wij ons hervonden en kunnen wij te zamen leven en werken. Het afgeloopen jaar"heeft het Slowaak- sche volk smartelijke beproevingen, doch tevens een begeerd succes gebracht. Het is een groote weldakd voor ons land, wanneer onze Slawaaksche broeders zich gelukkig kunnen voelen in den Tjeeho-Slowaakschen staat. thee ioet ie goedi 5691 iingez. Med.) Op 1 Januari treedt in werking ae Wet van 5 Juli 1934, Staatsblad 352 .Veilig heidswet 1934"), waardoor de eerste Vei ligheidswet, van 1895, komt te vervallen. De belangrijkste wijzigingen, die de nieuwe wet brengt, zijn de volgende: Behalve voor de fabrieken of werkplaat sen. die reeds onder de eerste Veiligheids wet waren gebracht, geldt de nieuwe wel tevens voor de thans onder „fabrieken of werkplaatsen" gerangschikte) radiozend- en distributiestations, projecteer-cellen van bioscopen, alle bouwwerken, grind- en zandzuigers, baggermolens en pompsta- stions. Voorts kunnen thans ook voor schriften bij Algemeenen Maatregel van Bestuur worden vastgesteld met betrek king tot: a. Landbouw-, tuinbouw-, boschbouw-, veehouderij- en veenderij-ondernemingen (de veenderijen behoorden in de oude wet tot de fabrieken of werkplaatsen); b. vervoer te water met (en bij het laden en lossen van) schepen, niet zijnde zee schepen c. andere bedrijven dan de bovenge noemde. Voorts houdt de wet in: d. een verbod van het gebruik van lood houdende stoffen bij schilderen van bin nenwerk; e. een verbod tot vervaardiging, verkoop, verhuur, e. d. van nader aan te wijzen ge vaarlijke werktuigen, toestellen, gereed schappen en vaten; f. dmogehütheid voorschriften te geven voor constructie, beproeving en herbeproe- ving van toestellen en vaten, die gevaar voor ontploffing opleveren g. bepalingen omtrent veiligheidscom missie.' Nog niet in werking getreden is dat deel der wet. hierboven vermeld onder a, b, c, d, en f. behalve voor veenderijen. De wet definieert het begrip „arbe d" zoodanig, dat de werkzaamheden van het hoofd der onderneming en zijn echtgenoote hieronder niet vallen. Dit heeft In de prac- Ujk tot gevolg, dat dat deel der wettelijke voorschriften, welke met betrekking tot „arbeid" gegeven zijn, niet meer zal gelden voor bedrijven, waarin enkel de patroon (al of niet te zamen met zijn vrouw) werkt. Eigen kinderen zijn evenwel als personeel te beschouwen. De voorschriften met be trekking tot de inrichting, waarin wordt gewerkt (bijv. hoogte werklokalen, vrije luchtruimte, dagverlichting, electrlscho installatie, privaten, kleedkamers e. d.) gelden echter óók voor bedrijven zonder personeel. De inhoud der regleing voor fabrieken of werkplaatsen en veenderijen is practlsch ongeveer dezelfde gebleven De voorschrif ten zijn vervat in het „Veiligheidsbesluit voor Fabrieken of Werkplaatsen 1938" in het „Veiligheidsbesluit voor Veenderijen 1938" en in het „Electrotechnlsch Veilig heidsbesluit 1938". welke besluiten de ver schillende veiligheidsvoorschriften uitvoe rig aangeven, Evenals onder de oude Veiligheidswet kunnen ook thans de districtshoofden nadere eischen stellen betreffende de wijze van uitvoering der verschillende beveili gingen en der andere veiligheidsvoorschrif ten Bovendien komt deze bevoegdheid thans ook toe aan andere, door den minis ter van Sociale Zaken aangewezen ambte naren. Het recht van beroep ls ongewij zigd gehandhaafd. Dc wet opent thans de mogelijkheid Vei ligheidscommissies in te stellen of te er kennen voor een bepaalde onderneming of een groep van ondernemingen. Het toezicht is. voor wat betreft de thans geldende bepalingen, gelijk gebleven Voor zooveel de 7» binnenvaart betref'zal dit toezicht te zijner tijd kunnen worden op gedragen aan de ambtenaren dtr haven- arbeidsinspectie en voor zoovee) betreft nader aan te wijzen soorten van arbeid of werktuigen, toestellen, vaten of gereed schappen aan andere dan de voornoemde ambtenaren. Vroeger was den werkgevers niet het z.g. recht van verschoonlpg toegekend. Thans is dit wel het geval. Hij wordt evenals het opzichthoudend personeel, geacht aai: zijn verplichting te hebben voldaan, indien bij aantoont, dat hij de noodige maatregelen heeft genomen, de noodige middelen heeft verschaft en het redelijkerwijze te vorderen toezicht heeft gehouden om de naleving aer wet te verzekeren. Overigens is de aansprakelijkheid van den werkgever geheel dezelfde gebleven. Ais noodzakelijk gevolg van dit recht van ler- schoonlng heeft de wet moeten invoeren de aansprakelijkheid van het opzichthou dend personeel (werkmeesters, bazen, e. d.) weike geheel gelijk is aan die van den werk gever. Geheel nieuw is de aansprakelijkheid van den arbeider. De arbeider is thans ver plicht, voor zoover hij redelijker wijze kan worden geacht met dat voorschrift of den eisch bekend te zijn. dit voorschrift of dien eisch na te leven of de op grond daarvan verstrekte en voor hem bestemde beveili gingsmiddelen toe te passen. Dit treedt reeds 1 Januari 19>9 in wer king voor zooveel betreft verschil endc vei ligheidsvoorschriften in fabrieken of werk plaatsen, bijv. voor het gebruik van vtilig- heidsbrlllen, gas- en stofmasker, bcdrijfs- icleedlng en verschillende beveillgingsmid- delen. Artikel 217 „Veiligheidsbesluit voor Fabrieken of Werkplaatsen 1938" en arti kel 26 „Veiligheidsbesluit voor Veenderijen 1938" sommen de gevallen op, waarin de arbeider aansprakelijk is. De strafmaxima zijn verhoogd. Thans kan geldboete van ten hoogste f. 300.of hechtenis van ten hoogste drie maanden worden opgelegd, en In geval van herhaling binnen twee jaren na de vorige veroordee ling kunnen de vermelde maxima zelfs worden verdubbeld. De mogelijkheid van vrijstelling van ver schillende maatregelen is geopend. Deze wordt door den minister van sociale zaken verleend. De wet is voorts niet van toepassing op militairen dienst, op werkzaamheden van gevangenen en verpleegden en personeel in gevangen ssen, tuchtscholen, rijksopvoe dingsgestichten en -werkinrichtingen, stcenhouwwerk, caissonarbeid, havenar beid (voor zooveel de stuwadoorswet van toepassing is), mijnen en zeeschepen. Het verheugt mij, dat de leiders van Slo- wokije het voornemen koesteren, objectief en rechtvaardig de problemen tot een op lossing te brengen, die voor het Tsjechi sche volk zoo belangrijk zijn, in dat Weste lijke deel van den staat, om. de kwestie der in Slowakije wonende Tsjechen. Wij willen hopen en ik ben er van over- 'uigd. dat Kerstmis dit jaar het begin zal bnteekenen van een nieuwe broederschap usschen de twee volken. Met. vreugde heb is dan ook de uitnoodiging aanvaard, een deel van mijn Kerstvacantie In de bergen van Slowakije te komen doorbrengen. Onze sub-Karpathische broeders hebben ook groote offers gebracht voor de zaak des vredes. Gemeenschappelijke offers hebben ons veel nader tot elkander ge bracht en de banden aangehaald, die ons vereenigen. Ik wensch hun. evenals den geheelen staat, toe. dat zij door hun auto nomie bewijzen, dat heel hun werk is ge richt op hun weizijn en op dat van de republiek. Maarschalk Tsjang Kai Sjek. In een plechtige herdenkingsbijeenkomst van het Kerstfeest heeft maarschalk Tsjang Kal Sjek gezegd: „wij moeten ons Christelijk geloof versterken en vasthou den aan het door ons gestelde levendoel". Tsjang voegde hieraan toe „ons geloof zal ons den plicht geven te zorgen voor mii- lioenen vluchtelingen en tienduizenden ge wonden, die lijden als gevolg van onze ver dediging van onze vrijheid. Wanneer wij de voetsporen zuilen volgen van onzen vredes- koning zal ons geloof ons van de eene op offering tot de andere voeren totdat het goede in de plaats van het slechte zal ko men. Ik dring er bij u allen op aan, het vertrouwen ongeschokt te bewaren en onze nationale politiek te volgen in het be lang van een onafhankelijk herbouwd China". Dc Paus tot dc kardinalen. In een toespraak tot het college van kardinalen heeft de Paus een krachtigen aanval gedaan op het natlonaal-soclallsme en heeft hij gewezen op de schending van het concordaat van Lateranen, dat in 1929 met Italië ls gesloten. Doelende op het bezoek van Adolf Hitler aan Rome in het begin van dit jaar, zeide Z.H. de Paus: „Wanneer ik denk aan de apotheose van het kruis, vijandig aan het Kruis van Christus, opgericht in deze stad Rome en ik denk aan de 'oeleediglngen. het concor daat aangedaan, alsmede aan andere za ken, welke ik heb besproken, dan acht ik het niet overbodig te denken, dat men tenslotte wel eenigen eerbied mag hebben voor mijn grijze haren. Inplaats daarvan wenscht men alles met voelen te treden". Na er aan te hebben herinnerd, dat het de vooravond was van den tienden ver jaardag van het concordaat van Latera nen. zeide de Heilige Vader: „Wij moeten zeggen, met het oog op de apostolische ernst en waarheid, dat deze tiende verjaardag ons niet die zuivere vreugde brengt, welke wij zouden wen schen. Integendeel brengt hij ons ernstige zorg en bittere teleurstelling. Bittere te leurstelling, omdat de katholieke actie het voorwerp is van werkelijke en talrijke aan vallen en overtredingen, we willen niet zeggen in het algemeen, doch wel op vele punten en op vele plaatsen de katho lieke actie, welke, zooals men weet onze oogappel is. Deze aanvallen zijn geken merkt door plundering van verscheidene zetels van deze katholieke actie en van hun archieven. Gelet op den ijver in de lagere rangen, is het duidelijk, dat van hooger geplaatsten toestemming en aanmoediging moet wor den gegeven. Deze aanvallen komen voor in het geheele schiereiland Hiervan werd melding gemaakt uit Venetië Turijn. Ber gamo en uit Milaan. Het hart van den Heiligen Vader Ls met alleen bitter gegriefd door de mishandeling van zijn benjamin, de katholieke actie, doch ook Ls hij ernstig bezorgd als hoofd van het katholicisme en waker voor de goede zeden en de waarheid, over de aan vallen op het concordaat, in het bijzonder wat betreft de heiligheid van het huwelijk- De Paus heeft zijn toespraak besloten met te herinneren dat hij reeds eerder zijn leven heeft aangeboden voor den vrede en welvaart der volken; thans biedt hij nes opnieuw aan God aan, opdat de binnen- landsche vrede moge blijven bestaan, als ook de vrede der zielen en het geweten. Ook biedt hij zijn leven aan voor de wel vaart van Italië, dat hem onder alle volken bijzonder dierbaar is, omdat het ook Chris tus bijzonder dierbaar was aangezien het Zijn vaderland is geweest, waar hij zich zelf heeft gegeven om te worden gemarteia en te sterven voor de menschheid. Zaterdag hield de Nederlandsche Tuin dersbond onder leiding van den heer van Kampen een hoofdbestuursvergao ring in Den Haag. De agenda voor deze vergadering vermeldde o.a. verkiezing van een secretaris in de plaats van den heei A. Blom te Rotterdam en verkiezing van een lid voor de redactiecommissie van r.tt bondsorgaan „De Nederlandsche Tuinbouw eveneens in de plaats van den heer Blom, ■he deze beide functies wegens verandering van werkkring heeft moeten neerlegger.. In beide vacatures werd voorz.en door ver kiezing van den heer J Elfferieh te Rot terdam. Na deze vergadering was er voor dc diverse districten en afdeelingen gele eenheid om afscheid te nemen van oer heer Blom, van welke gelegenheid ve.en gebruik hebben gemaakt. De scheidend secretaris werd allereerst toegesproken door den bondsvoorzitter, den heer van Kampen, die het groote verlies, dm ac bond door-het vertrek van den heer Biom l°ed, in het licht stelde. Vele sprekers va* districten en afdeelingen hebben hierna nog het woord gevoerd. De heer Blom neeii* alle sprekers met een kort woord dank ge zegd. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10