LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 21 December 1938 Gas verstikking te Honselersdijk VISSCHERIJ-BERKHTEN D, De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje Laatste Berichten DAGBLADRECLAME Japansche moeilijk heden met de sovjets Binnenland Goederentrein nabij Arnhem ontspoord De onislag-aanvrage van burgemeester De Vlugt RECHTZAKEN BEURSOVERZICHT Uil Ned. Oost-Indië Buitenland WA1KT V-, BIRItmïN^TA VEREENIGDE STATEN. Burgemeester Laguardia neergeslagen Op de treden van het stadhuis te New- York heeft een zwaargebouwde man zich plotseling op burgemeester Laguardia ge worpen en hem met de vuist neergeslagen. Politie en omstanders renden op den aanvaller toe en sloegen hem buiten be wustzijn. Burgemeester Laguardia herstelde zich spoedig en gaf order tot het wegleiden van zijn aanvaller. De aanvaller is een zekere Hagen, die niet geheel toerekenbaar schijnt te zijn en daarom in een ziekenhuis ter observatie is opgenomen. Vroeger heeft hij als arbeider in werk verschaffing gewerkt, doch ls ontslagen. Laguardia heeft tegenover de pers ver klaard, dat Hagen hem al ongeveer vier jaar iang lastig valt met sollicitaties, waar van hij den aard niet mededeelde. De aanval op Laguardia heeft in alle Amerikaalnsche kringen aanzienlijke be roering gewekt en men wijst op de nood zakelijkheid, een einde te maken aan het drieste optreden van elementen, die opgehitst zijn door buitenlandsche propa ganda. Laguardia. Laguardia is ongedeerd gebleven. Hij heeft alleen een schram boven zijn rech teroog, waar hij door de vuist van Hagen werd getroffen. In verband met den aanval is de lijf wacht met twee detectives versterkt. DUITSCHLAND. Productie-verhooging bevolen De gevolmachtigde voor het vierjaren plan, generaal-veldmaarschalk Goering. heeft den rijksminister van oeconomische zaken de volgende instructie gegeven'. De uitvoering van het vierjarenplan heeft tot volledige inschakeling van het Duitsche oeconomische leven en van alle werkenden geleid. Een vergrooting van de oeconomische kracht van Duitschland kan nog geschieden door verbetering van de be- drijfsinstallaties, productiemiddelen en pro ductiemethoden. alsmede verhooging van het prestatievermogen va nhen, die in het Duitsche oeconomische leven werkzaam zijn. De tot dit doel te nemen maatregelen maken uniforme instructies noodzakelijk. Daarom draag ik u op, alle maatregelen te nemen, die noodig zijn om de capaciteit van het Duitsche oeconomische leven te vergrooten. U bent gemachtigd, de taken, welke met deze doelstelling verband hou den, over de voor de uitvoering geschikte organen te verdeelen bij gebruikmaking van dienstorganen van de partij, haar on- derafdeelingen en aangesloten bonden in overleg met den plaatsvervanger van den Führer en het arbeidsterrein van elk dezer organen af te bakenen. Voor de ver vulling van deze taken zijn aan uw instruc ties onderworpen alle organisaties en on dernemingen, die betrokken moeten wor den bij het geheele plan". Naar ten aanzien hiervan verklaard wordt, la het resultaat van deze instructie, dat thans de rijksminister van oeconomi sche zaken alleen bevoegd is, instructies te geven voor de uitvoering der noodzakelijke maatregelen en de organen en middelen aan te wijzen, die hiervoor moeten worden ingeschakeld. DE DUITSCHE JODEN. De Joodsche cultuurbond heeft mach tiging gekregen te Berlijn een bioscoop theater voor Joden in te richten. Sedert het decreet van 12 November j.l. mogen de Joden geen openbare gelegen heden meer binnenkomen. Ook in andere steden zullen zalen voor bijeenkomsten van Joden worden inge richt. Voorts zijn te Kassei speciale win kels opgericht voor de levering van dage- lijksche verbruiksartikelen aan Joden. POLEN. Succes voor de oppositie. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van Zondag is het succes geweest voor de recht- sche oppositie. De regeering verkreeg 383 zetcls, de oppositie 639. De handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland. Nadat een Poolsch vertegenwoordiger en dt Russische volkscommissaris voor den buitenlandschen handel van 16 tot 19 Dec. /an gedachten hebben gewisseld over de uitbreiding der handelsbetrekkingen', is uien in principe tot overeenstemming ge komen. In Januari zullen onde' handelin gen over een handelsovereenkomst en een ciearingaccoord worden aangeknoopt. ZUID-AMERIKA. De Pan-Amerikaansche conferentie. De conferentie te Lima schijnt zioh mo menteel in een impasse te bevinden als ge- v°lg van de diverse tegenstellingen tus- jenen Noord en Zuid. Er wordt echter hard Bewerkt aan een verzoeningsformule. Te Honselersdijk zijn hedennacht niet minder dan drie inenschen: een bejaard echtpaar en een schoonzoon, door gasverstikking om het leven geko- Het perceel in de Dij kstraat 72 werd be woond door den 87-jarigen Hulspas en zijn 83-jarige echtgenoote, die beiden, niette genstaande hun hoogen leeftijd, zich in een tamelijk goede gezondheid mochten ver heugen. Gistermiddag, terwijl hun schoon zoon van der Ende en diens vrouw op be zoek waren, om ongeveer vijf uur, werd de vrouw van Hulspas plotseling onwel, terwijl de vrouw van Van der Ende zich eveneens ziek begon te gevoelen. Onmiddellijk werd dr. van Oyen, uit Honselersdijk, ontboden. Inmiddels was ook de oude man onwel ge worden. De geneesheer oordeelde het noodig, dat de familieleden van den heer Hulspas werden gewaarschuwd en dat den beiden oudjes geestelijken bijstand zou worden verleend. De kinderen werden gewaarschuwd en 7.00 kwamen ook naar Honselersdijk de 47-jarige D. E. Bouman, vader van dertien kinderen en diens buurman, de heer W. de Bruin, uit Poeldijk. Zij spraken onderling af, dat Bouman en de Bruin den nacht wa kende bij de familie Hulspas zouden door brengen. Derhalve vertrokken de overige familieleden. Om half elf gisteravond overleed de 83-ja- rige vrouw. De geneesheer verklaarde, dat de doodsoorzaak normaal was geweest. De oude man, die verzorging behoefde, bleef te bed. Zoo ging de nacht in Vanmorgen om ongeveer half zeven be gaf een buurman, de heer Mefjnders, zich naar de woning van de familie Hulspas, om ceu potje thee te brengen. Er werd hem niet opengedaan, maar toen hij de woning was binnengegaan, zag hij den 87-jarigeri man levenloos in bed liggen, terwijl Bou man en De Bruin, eveneens buiten bewust zijn, op den grond lagen. Direct werd weder de geneesheer ontbo den, die erin slaagde, door toepassing van kunstmatige ademhaling het bewustzijn bij den heer de Bruin te doen terugkeeren. Voor Hulspas en Bouman mocht geen hulp meer baten Een vanmorgen ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de gasleiding een lek had Het belendende huls. waar ook gaslucht hing, werd op last van de politie ontruimd. Tweede Kamer. 'Vergadering van heden). Aan de orde ls behandeling van het ver zoek van den heer Rost van Tonningen crm verlof tot het richten van vragen aan de ministers van algemeene zaken en finan ciën naar aanleiding van de voortdurende goudverschepingen naar het buitenland, de stopzetting van de publicaties der goud voorraden in het buitenland en de daar mede samenhangende economische en po litieke zelfstandigheid van ons land De voorzitter stelt voor, dit verzoek toe te staan. I Z.hst. wordt hiertoe besloten. De interpellatie wordt gehouden na de behandeling der begroeting van het dep, van Koloniën. VLAARDINGEN, 21 December. Van de haringvisscherij kwamen binnen: VL. 39 met 21 last; VL. 216 met 18 last. Volle Kanaal f. 11.50—11.60; Steurharing id. f. 8.90—9.20. Te Scheveningen was 1 schip binnen met 70 kantjes haring. Binnen te IJmuiden: VL. 196 met 800 kisten; VL. 79 met 400 kisten; KW. 14 met 750 kisten De KW. 86 heeft zijn vangst in Engeland ver kocht. In Het Kanaal wordt niet gevischt, alle schepen liggen in de haven van Dieppe inge vroren. e ruggegraat van elk goed reclame-plan FRANKRIJK. Daladier gaat naar Corsica en Tunis „Le Jour" bericht nadere bijzonderheden inzake de reis van minister-president Da ladier naar Corsica en Tunis De minister president zal zich op 2 Januari aan boord van een slagkruiver begeven, vermoedelijk de „Foch", welke geëscorteerd zal worden door de ,,Emile Bertin" en de „Algerie", een smaldeel torpedojagers en onderzeëers en een escadrille watervliegtuigen. De minis ter-president zal v/orden vergezeld door vice-admiraal Darlan, een generaal van de luchtmacht en van het leger. Deze beide opperofficieren zijn nog niet aangewezen. Te Ajaccio zal Daladier worden ontvan gen door den minister van marine en de parlementsleden van Corsica. Hij zal kor ten tijd op het eiland blijven en hier ver moedelijk een rede uitspreken. Vervolgens zal hij naar Bizerte gaan. De „Jour" ver onderstelt, dat de minister-president in Tunis de verdedigingswerken, in het bij zonder de Maginot-linie aan de grens van Lybië, zal inspecteeren. In Japan treedt nieuwe ongerustheid aan den dag inzake de houding der sovjets. Er wordt verklaard, dat kort geleden vyf Japansche divisies uit Noord-China zijn vertrokken naar Mandsjoekwo op grond van de algemeene nervositeit over den Russisch- Japanschen toestand. Deze divisies zijn onttrokken aan Sjansi, aangezien de ontworpen opmarsch met het doel, den weg der Russische leve ranties aan China af te snijden, niet ten uitvoer is gelegd. Van bevoegde Japansche zijde wordt ver nomen. dat de instructies, die aan Togo, den Japanschen ambassadeur te Moskou, getelegrafeerd zijn, hem voorschrijven, de sovjet-regeering te waarschuwen, dat zij alleen de verantwoordelijkheid zal dragen voor verwikkelingen, die uit een verwerping der Japansche visscherij-voorstellen zouden vcortvloe'en. In officieele kringen bewaart men het stilzwijgen omtrent den aard dezer „ver wikkelingen". doch als men de Japansche pers mag gelooven, zou Tokio vastbesloten zijn, zoo noodig de „vrijheid van visscherij" te handhaven door den Japanschen vls- schers aan de Siberische kusten bescher ming van oorlogsschepen te verleenen. In dit geval moet gevreesd worden voor het ontstaan van een bijzonder ernstigen gespannen toestand. Franco's vloot in afwachting. Alle schepen der vloot van Franco met den kruiser „Canarias" aan het hoofd, hebben zich voor Gibraltar verzameld. Bin nenkort moet de torpedojager der regee ring van Barcelona „José Luiz Diaz" de naven van Gibraltar verlaten om naar Va lencia op te stoomen. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. In den afgeloopen nacht is op de spoorbaan tusschen Arnhem en Velp nabij de kunstzijdefabriek, een gedeelte van een goederentrein, welke uit Gro ningen kwam, ontspoord. Twee goede renwagens kantelden van den dijk, zes wagons kwamen op hun rechterzijde naast de sporen terecht en vier wagens derailleerden, doch bleven staan. Het ongeval ontstond, doordat een as van een met mijnhout geladen goederen wagen warm liep, tengevolge waarvan deze wagen derailleerde, bij een wissel omsloeg en een aantal andere wagens meesleurde. De materieele schade is vrij aanzienlijk. Er hebben zioh geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. De locomotief met de eerste twintig wagens bleven in de rails. Ook de wagen, waarin zich de treinge- leider bevond, bleef-intact. Men is terstond begonnen met het opruimlngswg-k, waarbij een kraanwagen uit Njjmegen''assistentie' verleende. Het opruinjin^werk zal vermoe delijk eenige dagen in beslag nemen. Het treinverkeer werd over het vrijgebleven 2de spoor geleid, doch had groote vertraging. In den gemeenteraad van Amsterdam heeft de burgemeester, dr. De Vlugt. heden medegedeeld dat het bericht van zijn ont slag-aanvrage, welke gisteravond het eerst door een der Amsterdamsche bladen werd gepubliceerd, het gevolg is van grove on bescheidenheid. Het betrof hier een eigen handig schrijven, aldus spreker, dat ik per soonlijk heb gepost en waarvan de inhoud noch aan mijn familie, noch aan iemand ten stadhuize bekend was. Spreker gaf overigens toe dat het bericht juist is, doch betreurde dat de raad dit uit de couranten moest vernemen. MISGESPRONGEN EN ERNSTIG GEWOND. Vanmorgen wilde een 29-jarige Amster dammer op den hoek van de Noorder Am- steilaan en de Waalstraat te Amsterdam op de tram, welke zich juist weer in bewe ging had gezet, springen. De man sprong echter mis, viel en kwam onder den wagen terecht. De Geneesk. Dienst heeft het slachtoffer met een hersenschudding naar het N.-I. Ziekenhuis vervoerd, waar hij in ernstigen toestand is opgenomen. HET EERSTE REGIMENT HUZAREN BESTAAT 125 JAAR. Op 9 Januari zal het 125 jaar geloden zijn, dat te Leeuwarden het regiment zware dragonders No. 1, genaamd het Noord-Ne- derlandsche regiment zware dragonders No 1. werd opgericht. Thans kennen we dit regiment als het eerste regiment huzaren, dat de naam Waterloo in zijn vaandel draagt. Het 125-jarig bestaan zal op Zaterdag 7 Januari op feestelijke wijze worden her dacht. DE IJSGENOEGENS IN DE HAARLEM MERMEER. In de Haarlemmermeer wordt overal druk gereden Op de Hoofdvaart en de Genievaart zijn veel schaatsliefhebbers. De Ringvaart is nog niet overal betrouw baar. Vooral aan de Oostzijde Ls het ge vaarlijk, daar IJsbrekers hier gistermorgen vroeg nog baan voor de scheepvaart heb ben gemaakt. HET KAGERMEER ABSOLUUT ONBETROUWBAAR. Het onderzoek der deputatie van de IJs club te Warmond, dat' vandaag is ingesteld naar den ijstoestand van het Kagermeer heeft uitgewezen, dat dit nog absoluut on betrouwbaar ls. Gisteren zijn er nog twee groote booten doorgevaren, terwijl in ver band met den grooten sneeuwval absoluut niet meer te zien is, waar de wakken zijn. Het schaatsenrijden op het Kagermeer moet dan ook volkomen afgewezen wor den! DE PASSAGIERS VAN DE POSTBOOT „GEUSAU". De passagiers van de postboot „Geusau", die in het ijs is blijven steken, zijn heden morgen allen te voet op weg gegaan naar Urk. Hun aantal bedraagt ongeveer hon derd. Gelijk gemeld zijn gisteren reeds 15 Dassagiers naar Urk gegaan, waar zij be houden zijn aangekomen. TELEFONEEREN ZONDER DUBBELTJE. Ook volgens het gerechtshof niet strafbaar. Een chauffeur, die een truc uitgevon den had om in een publieke telefoon-cel te Den Haag te teiefoneeren en daarbij na afloop zijn dubbeltje terug te krijgen, was wegens diefstal van energie vervolgd, doch door de Haagsche rechtbank vrijgesproken. Conform den eisch van den procureur- generaal heeft het gerechtshof dit vrij sprekend vonnis bevestigd. DOODELIJKE VAL TENGEVOLGE VAN DE GLADHEID. Hedenmorgen is te Bodegraven de ruim 70-jarige heer W. Oskam, woonachtig aan de Noordzijde in de omeevbig van zijn woning door de gladheid uitgegleden en tengevolge van dezen val na enkele oogen- blikken overleden. HET IJS TE ZOETERWOUDE. Het ijs in Zoeterwoude ls overal betrouw baar. Morgenmiddag 1 uur zal op de Noord-Aa een wedstrijd worden gehouden voor mannelijke ingezetenen boven 16 jaar die in het district van de IJsclub wonen. Het ligt in de bedoeling van de IJsclub om indien het ijs in de Vliet niet wordt gebroken, daar binnen enkele dagen eer. groote baan aan te leggen. VERKEERSSTREMMINGEN. Bij de volgende ponten was de dienst heden normaal: DordrechtZwijndrecht, DordrechtPa- pendrecht, 's GravendeelWieldrecht, Kop van 't LandWerkendam, Rozenburg Brielle, MaassluisRozenburg, Dintelsas—t Ooltgensplaat. Alle andere pontdiensten, zijn geheel of gedeeltelijk gestremd. RIJDRAAD GEBROKEN. Nabij het station Vogelenzang-Benne- broek. is vanmiddag omstreeks een uur een troomdraad van de electrische bovenleiding gebroken, waardoor het treinverkeer ver traging ondervond. Door onmiddellijk het herstellingswerk aan te vatten, was de breuk na veertig minuten voorloopig weer hersteld. De treinenloop kon daarna 'nor maal voortgang vinden. SCHIP IN NOOD VOOR DE SCHEVENINGSCHE HAVEN? Vanmiddag werden voor de Schevening- sche haven in zee vuurpijlen gezien, zoo dat men veronderstelde, dat een schip hulp behoefde. Op deze geruchten maakte de reddings boot zich gereed om uit 'e varen om even tueel hulp te bieden. NOODWEER BOVEN DJOKJAKARTA. DJOKJAKARTA! 21 Dec. lAneta/A.N.P.). Gistermiddag is noodweer boven Djokja karta losgebarsten. In diverse stadswijken zijn boomen ontworteld. Een inheemsche vrouw is door den bliksem gedood. CANADEESCHE VAKBOND TEGEN JOODSCHE IMMIGRATIE. Het. Canadeesche verbond van vakver- eenigingen heeft eenstemmig een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat Canada zijn eigen werklcozen vraagstuk moet oplossen alvorens een massa-immigra tie van Joden of andere uitgewekenen uit Centraal-Europa toe te staan. EDEN TERUGGEKEERD. yanochtend is oud-minister Eden aan boord van de Queen Mary" te Plymouth teruggekeerd van zijn bezoek aan de Vei- eenigde Staten. In een interview met Reuter heeft Eden verklaard, dat zijn bezoek in geen enkel op zicht officieel was en nog veel minder pro pagandistische bedoelingen had Het was Eden steeds als van het grootste belang voorgekomen, dat de Britsche en Ameri- kaansche volken elkanders opvattingen be grijpen. „Niemand in dit land zou niet iets, zij het klein, tot dat resultaat willen bij dragen. Ik was zoo gelukkig een aanzienlijk aantal vooraanstaande Amerikanen, behoo- rende tot verschillende beroepen en van ver schillende inzichten, te hebben ontmoet en gesproken. Het is steeds verfrisschend en stimuleerend het standpunt van een ander te leeren kennen. Dit geldt in het bijzonder voor de Vereenigde Staten, waar vriend schap genaard gaat met manlijkheid en oprechtheid." MINISTER FUNK TE LONDEN VERWACHT. De „Daily Express" bericht, dat vermoe delijk de Duitsche minister van handel. Funk. binnenkort naar Londen zal komen Funk zou een handelsoorlog tusschen En geland en Duitschland ln Zuid-Oost-Euro pa willen voorkomen en de Britsche regee ring zcu te verstaan hebben gegeven, dat zij bereid is een tweezijdig verdrag te slui ten tot verdeeling der markten in Europa. AMSTERDAM, 21 Dec. De bedrijvigheid op de Amsterdamsche effec tenbeurs laat veel te wenschen over. Het ziet er niet naar uit, dat zich voor het einde van het nieuwe jaar een groote opleving zal voordoen. Een van de meest opmerkelijke verschijnselen van de markt is de groote belangstelling, die op de beleggingsafdeling voor de Fransche obligatiën aan den dag wordt gelegd. Na het fiasco der arbeidersorganisaties, is het vertrouwen in de credietwaardigheid van Frankrijk danig versterkt en dit heeft aanlei ding gegeven tot repatriatie van Fransch kapi taal. hetgeen gepaard is gegaan met groote aankoopen van Fransche fondsen, op de bui tenlandsche beurzen. Te Amsterdam heeft zich in het bijzonder een groote vraag geopenbaard voor de Fransche spoorvegobligatiën, speciaal de leeningen, welke in Nederlandsche guldens zijn aangegaan. Aanhoudend werden groote be dragen uit de markt genomen, en al het be schikbare materiaal werd vlot geabsorbeerd te gen oploopende koersen. Op de beurs te Parijs kon dezer dagen voor de Fransche rentes een willige stemming worden waargenomen, met het gevolg dat de koersen sprongsgewijze naar boven gingen. Aan de Fransche regeering werden ln ver band met de aanmerkelijke verbeterde situatie conversie-bedoelingen toegeschreven. Het was echter noodzakelijk, om. alvorens conversie- operaties ten uitvoer te leggen, de koersen van de daardoor in aanmerking komende leeningen te doen oploopen tot een peil. waarop conver siemogelijkheid in overweging kon worden ge nomen. En de hierboven genoemde ontwikkeling hield met een en ander wellicht ten nauwste ver band. Het ligt in de bedoeling om over te gaan tot een conversie van verschillende door de Fransche spoorwegmaatschappijen opgenomen buitenlandsche leeningen, waarbij zoodanige voorwaarden worden gemaakt, dat ook Fran sche beleggers daaraan kunnen deelnemen. Indien het de Fransche regeering mocht ge lukken. door conversie-operaties de lasten, voortspruitende uit renteverplichten te doen verminderen, dan zou het Fransche budget daardoor niet onaardig kunnen worden ontlast, hetgeen aan het algeheele saneringsprogram ma in het bijzonder ten goede zou komen. De middagbeurs. De effectenbeurs had heden een stil verloop. De ondernemingslust was* tot ongeveer het nul punt gedaald en er was een groot gebrek aan orders. De stemming was aan den zwakken kant, hetgeen voornamelijk op rekening moest worden gesteld van de daling van het pond sterling en van de zwakke houding van Ko ninklijken. De belangstelling werd in de eerste plaats getrokken door de Fransche fondsen, die wederom een groote bedrijvigheid aan. den dag legden. De stemming was uitgesproken vast en al het materiaal, dat tegen verhoogde koer sen aan de markt kwam, kon gemakkelijk ge plaatst worden. De Nederlandsche beleggings- papieren hadden een zeer stil verloop en gaven slechts onbeteekenende mutaties te aanschou wen. Op de locale markt werden toonaange vende fondsen bijna algemeen beneden de vorige prijzen afgedaan. Koninklijken waren aanvankelijk aangeboden voor Fransche reke ning en werden bij de opening een viertal pun ten beneden het vorige slot afgedaan. Toen het Fransche aanbod ophield kon een klein herstel worden waargenomen, doch de ge heele markt richtte zich toch eenigszins naar het toonaangevende petroleumaandeel. De Sui- keraandeelen verkeerden lichtelijk in reactie. De stemming was omgeslagen en de koers stijging had plaats gemaakt voor een inzinking. De specifieke Suikeraandeelen bewogen zich algemeen beneden de vorige slotprijzen. Na la ger te zijn ingezet konden de koersen overigens vrij goed gehandhaafd blijven. H.VA.'s waarin slechts weinig om ging, kwamen, vergeleken met de vorige slotnoteering, een vijftal punten lager te liggen. De omzetten waren sterk inge krompen. De Rubbermarkt was stil. Amsterdam Rubbers volgden na lustelooze opening een be- nedenwaartsche richting. De affaire beperkte zich echter tot slechts een klein aantal stek ken. De Tabaksmarkt was verlaten en zoo goed als onveranderd, hetgeen eveneens kon worden gezegd van de Scheepvaartafdeeling. Voor Industrieelen was de belangstelling nog niet teruggekeerd. De Philipsaandeelen open den iets lager en waren onder beurstyd ver der bijna geheel verwaarloosd. Van Aku's, Uni levers en Fokkers, was bijna niets te bespeuren. De Amerik. markt was stil. De handel be paalde zich in hoofdzaak tot Anaconda's, de leidende Staalaandeelen en enkele spcorweg- shares. Vergeleken met de New-Yorksche no teeringen kon de stemming prijshoudend wor den genoemd. WISSELKOERSEN. Londen 8.57 3/8 (8.59 3/8). Berlijn 73.77 1/2 (73.77 1/2). Parijs 4 84 1/4 (4.84 3'4). Brus sel 31.01 1/2 (31.01). Zwatseri. 41.55 (41.62). Kopenhagen 33.27 1/2 (38.37 1/2). Stock holm 44.15 (44-27 1/2). Oslo 43.10 (43.20). New-York 1.84 (1.84). Praag 6.30 (6.30>. Lire Bankpapier 6.15 (6.10). Prolongatie 1/2 pCt. Part. disc. 1/8. Dag geld 1/4. Registermargen 30 11/16. Crediet Sperr- marken 9 1/4. Effectensperrmarken 8 13/16. Reismarken 49. Bankpapier 24. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Vierde Blad. AMSTERDAM. 21 Dec. Aangevoerd: 169 vette «uuveren le kw. 84—94, 2e kw. 7882. 3e kw. 68 —74 per kg. lev. gew.; 74 nuchtere kalveren 6—10 per stuk; Vleeschvarkens, wegende van .0110 kg. 5960; zware varkens 5859; vette varkens 57—58 per kg. slachtgew. Aangevoerd 2 wr^ons geslachte runderen uit Denemarken. BOSKOOP. 20 Dec. Beshulstveiling. Hulst met bes le soort 49—61 et: idem 2e soort 28— 41 ct; idem 3e soort 1922 et; Zilverbont met bes 4679 ct. alles per K.G.; Sparregroen van 14 tot 20 ct per K.G. KOUDEKERK a. d. RIJN. 20 Dec Aanvoer kipeieren 3100 st.; Boter 44 p.; Kipeieren f 3.50 —4.90; Boter 68—74 ct; Kaas 24—30 ct; Kippen 85 cent. NAALDWIJK. Coöp. Centr. Westl. Snijbloe- menveiling. 20 Dec. Azalea 2250 ct. per pbt; tros Germ. 68 ct; Pres. de Lang? 6—7 ct; Freesia 16—23 ct; Copland 41—61 ct; rose Cop land 56—77 ct; Pierson 22—32 ct; HiHegarda 25—41 ct per bos; Poinsettla f. 15.00—21.00; Anjers f. 7.50—11.10 per 100 stuks. NIEUW VENNEP. 19 Dec. 6110 Kippen eieren 4.60—5; 3270 Heneieren 4—4.40; 38 Een- deneleren 3.70—3.90; Konijnen 0.40—1.60,

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3