BINNENLAND Wijziging van de motorrij tuigenbelastingwet Zes dorpen in den Noord-Oost-polder LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 2f December 1938 voorloopig verslctg der den gebruiker in te vullen dagen, bijv. 60 Tweede Kamer ^IN/T CN1ITÏEREN Eer het goede gebruik Er wordt gerekend op 50.000 zielen „Reiger" te Kaapstad Het verbod van den interlandwedstrijd r1-l benevens kaarten voor een reeks van door Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over dit wetsontwerp wordt ont leend: Zeer vele leden hadden met instemming gezien, dat de regeering thans het initia tief heeft genomen tot wegneming van de ongelijkheid in belastingheffing, welke oe- staat met betrekking tot het gebruik van motorrijtuigen, voorzien van benzinemoto ren. eenerzyds, en het gebruik van motor rijtuigen. voortbewogen door middel van dieselmotor, anderzijds. Intusschen heerschte onder deze leden geen eenstemmigheid over de vraag, of de in het ontwerp vervatte regeling al dan niet moet worden beschouwd als het aan gewezen of althans als het beste middel om tot het genoemde doel te geraken. Verscheidenen hunner waren van oor deel. dat een beter middel om de bedoelde ongelijkheid op te heffen gelegen is in de afschaffing van de motorrijtuigenbelasting voor auto's, welke door middel van ben zine worden voortbewogen, aangezien daar van een sterke uitbreiding van het moto risch wegverkeer en een daarmede gelijken tred houdende stijging van de opbrengst van de heffingen op benzine zouden zijn te verwachten. De verhoogde heffing zal slechts op het wegverkeer drukken, en het railvervoer en het vervoer te water, welke voor een zeer belangrijk gedeelte met die selmotoren plaats vinden, vrij laten. Het gevolg daarvan is, dat het bedrijfsleven in aanzienlijke mindere mate, dan mogelijk zou zijn, baat zal vinden van het prachtige nieuwe wegennet. Vele andere leden achtten de thans ge kozen oplossing, waarbij het bestaande ta rief van de motorrijtuigenbelasting wordt verhoogd voor motorrijtuigen, waarin een dieselmotor is aangebracht, en daartegen over dan eenige verzachting wordt toege past in de op de benzine drukkende lasten, In beginsel een gelukkige. zy meenden echter, dat getracht moet worden met behoud van het beginsel be staande bezwaren zooveel mogelyk te on dervangen Zoo wezen deze leden in het byzonder op de positie, waarin het locale autobusverkeer zal komen te verkeeren. De exploitatie van de buslijnen van bedrijven als de Rotterdamsche en de Haagsche tram zal van de voorgestelde verhooging ernstig nadeel ondervinden, welk nadeel te zwaar der zal worden gevoeld, waar de genoemde bedruven toch reeds zeer slechte uitkom sten opleveren. Dit bezwaar is te ernstiger, wijl de hier- bedoelde bussen in het algemeen geen ge bruik plegen te maken van de wegen, wel ker aanleg mede uit de opbrengst der mo- torrytuigenbelasting wordt gefinancieerd. Uiteraard geldt dit zelfde met betrekking tot dit vrachtauto's, voorzien van dieselmo toren. welke in den regel uitsluitend in, en slechts by hooge uitzondering buiten de steden worden gebruikt. Verschillende middelen werden aan de hand gedaan om aan de hiervoor weerge geven bezwaren tegemoet te komen. Enkele leden achtten het eenige juiste stelsel dat, hetwelk is vervat in het bij de Kamer aanhangige initiatief-voorstel van den heer de Marchant et d'Ansembourg c.s. Naar het oordeel van sommige leden is niet voldoende aandacht geschonken aan het feit. dat de dieseltractie op een geheel ander plan staat dan de tractie met ben zinemotoren De dieselauto is speciaal be stemd voor het zware vervoer, zy is in aan- schaffingskosten duurder dan de benzine auto. doch kan desniettegenstaande thans wat dat vervoer betreft, met de laatstge noemde concurreeren. Na de voorgestelde belastingverhooging zal dat niet meer het geval zijn. Ook heeft men zich niet in voldoende mate rekenschap gegeven van het feit, dat de voorgestelde belastingverhooging voor een groot deel een verschuiving van den druk van het luxeverkeer naar het bedrijfs- verkeer beteekent. Zeer te betreuren achtten deze leden t, dat de regeering de oplossing van hetgeen zy als een ongelykheid ziet, heeft meenen te moeten zoeken in een verhooging van de vaste kosten, aan de exploitatie van een dieselauto verbonden. In tegenstelling met de regeering waren deze leden van oordeel, dat boven het thans gekozen stelsel de voorkeur zou verdienen een regeling, waar bij de ruwe olie op geiyke wüze als de ben zine zou worden belast. Verschillende leden wezen er nog op. dat de voorgestelde regeling, indien daarin geen aanzienlijke beperking wordt aange bracht. zonder twijfel ernstige schade zal toebrengen aan de Nederlandsche fabricage van dieselmotoren. Naar men meende te weten, heeft de regeering met het oog op de werkverruiming haar medewerking ver leend aan de oprichting en later aan de uitbreiding van een bedrijf, waarin diesel motoren voor auto's worden vervaardigd. De voorgestelde belastingverhooging zou tot- stopzetting van het bedrijf kunnen leiden. Een aantal leden, dat er aan herinner de. dat het platteland, nu zoovele spoor- v/egstatlons zijn opgeheven, meer nog dan voordien aangewezen is op het gebruik van autobussen, vroeg, of, als het ontwerp m zijn huldigen vorm wet zou worden, geen aanleiding zou kunnen worden gevonden, in bepaalde gevallen aan autobusonderne mingen een bijdrage uit 's rijks kas te ver strekken opdat voor ae plattelandsbevol king geen reisgelegenheid kome te verval len. die werkelijk in een behoefte voorziet. Ten slotte verklaarden eenige leden net te betreuren, dat de regeering met eerder met dit wetsontwerp is gekomen. Ware dit geschied dan zou waarschijnlijk een groot deel van de bezwaren, welke tegen de voor gestelde verhooging thans worden inge bracht. niet hebben bestaan. Gaarne zouden sommige leden zien, aat van de omst-andi 1 dat de motorrijtui- genbeirstingwet th~^~ *roo" wn^iging wordt vc^ 'TCdragen ~tp "-cd-en gemaakt om te voldoen aan eik-1" reeds lang ge koesterde werschen. te weten: 1. Dat belastingkaarten voor 30 achter eenvolgende dagen zullen worden ingevoerd als minimum. 2. Dat worde gebroken met den regel, dat een kwartaalkaart slechts op den eersten eener maand kan ingaan. 3. Dat een soepele regeling worde inge voerd voor de overschrijving van kaarten van het eene motorrijtuig op het andere. Verscheidene leden gaven nog als hun meening te kennen, dat het niet juist is, alle motorrijtuigen, welke door andere dan aan benzine ontleende krachten worden voortbewogen, aan de verhoogde heffing te onderwerpen. Aan nieuwe vormen van trac tie behoort in het begin van hun ontwik keling een zekere ontplooiingsmogelijkheid te worden gelaten. Immers, het is moge lijk, dat zij na een moeilijke beginperiode een goede toekomst tegemoet gaan en een basis voor nieuwe industrieën vormen. Ge wezen werd in dit verband op de houtgas- en kolengastractie. VOORSTELLING PATER MALACHIUS' MIRAKEL GAAT NIET DOOR. Naar wij vernemen, gaat de voorstelling door het Nederl. Tooneel van Pater Mala- chius' Mirakel op morgenavond ln den Leidschen Schouwburg bepaald, tengevolge van het ysvermaak, waardoor de belang stelling gering was, niet door. KERSTCONCERT LEIDSCH a CAPELLA- KOOR. Vrydag 23 December 's avonds 8.15 a.s. zal ln de Luthersche Kerk een Kerstconcert gegeven worden door het Leidsch a Ca- pella-koor. dirigent Willem Mizée, met medewerking van mevr. A. Drlessen-Hof- man. alt, en de heeren Chris Taverne, te nor, Henri Welbooren. bas, en Hennie Schouten, orgel. Het programma bevat o.a. koorwerken van Palestrina, Fuchs, Nanino, Oud-Nederl. Liederen en orgelwerken van Bach. Buxte- hude, Flor Peeters. Zend klanten, kennissen en zakenvrienden een hartelijken Nieuwjaarswensch per advertentie. - Het is even iets warms en weldadigs bij den inzet van het Nieuwe laar. Voeg de goede daad bij de goede voornemens, geef nog heden Uw Nieuw- jaarsgelukwensch in ons blad ifcan Zater dag 31 December a.s. op. 5365" De prijs bedraagt voor advertenties vcm 1 iot en met 5 regels slechts 75 cent. Elke regel meer 15 cent. In de jaarvergadering van de afdeellng voor bouw- en waterbouwkunde van het Kon. Instituut van Ingenieurs, zyn giste ren in de Dierentulnzaal te Den Haag eeni ge voordrachten gehouden over den Noord- Oost-polder van de Zuiderzeewerken. Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, hoofd ingenieur-directeur van den rykswater- staat, belast met de uitvoering van den dienst der Zuiderzeewerken bracht in her innering, .dat van staatswege naast om vangrijke maatregelen voor het cultuurrijp maken van den grond, de bemoeiingen kwamen met de kolonisatie van de polders in den ruimsten zin van het woord. Al deze bemoeiingen hebben tenslotte f. 28 mlllioen meer gekost dan aanvar.keiyk was ge raamd. Deze groote financieele uitgaven wierpen haar schaduwen reeds vooruit, toen voort zetting van de droogmaking aan de orde kwam. Hiertegenover stond echter, dat dank zy de voortreffelyke landbouwkun dige leiding de oogstresultaten ln den Wie- ringermeer weldra die van het oude land zouden evenaren, terwyi de uitvoering dei- werken een zeer welkome werkverruiming gaf by de inmiddels opgetreden ernstige werkloosheid. Overweging van al deze factoren leidde, de regeering tot het besluit, dat voort;" - gaan zou wórden, maar niet tot eiken p "lis zal de polder bestaan voor 60 uit klei en zware zavel, voor 37Vt uit lichte zavel en fyn zand en voor ï'/i uit grof zand, veen en keileem. Het oordeel van de deskundigen over den toekomstigen bouwgrond luidt zeer gunstig. Volgens het werkplan zal de polder in 4 jaar bedijkt zijn; het vijfde jaar zal met- het droogmalen zyn gemoeid en daarna zullen achteenvolgens de ontwatering en de cultuur der gronden ter hand worden genomen, zoodat in het 15e jaar de laatste gronden voor voorloopige uitgifte in aan1 merking zouden komen. De kosten der waterbouwkundige werken werden geraamd op f. 97.000.000, die van ontginning, verminderd met de voorloopige opbrengst der gronden op f. 29 1 millioen, terwyi dan tevens enkele voorzieningen ln verband met de afsluiting der Zuiderzee getroffen zouden zyn. Aangezien de polder 47.600 H A. groot zal zyn. was de kostprijs van den grond op f. 2600 per H.A. berekend. Ir. J. V. Schilthuis vertelde hierna dat er drie gemalen worden gebouwd: by Urk (met dieselmotoren) en by Lemmer (elec- triechi elk met een vermogen van plm. 1G00 M3.. per minuut en bij de Voorst (elec AAN HET EINDPUNT VAN DE HEENREIS ZIJN DE PASSAGIERS HARTELIJK VERWELKOMD. Gistermiddag is de Reiger te Kaapstad geland. Hiermede is het eindpunt van de heenreis bereikt. De ontvangst te Kaap stad was zeer hartelijk. Onder de talrijken die zich naar het vliegveld hadden bege ven. bevonden zich eenige honderden Ne derlanders. Voorts wordt gemeld, dat het driedaagsch verblyf in Durban in alle op zichten zeer is geslaagd. Bemanning en passagiers waren daar de gasten van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Het gemeentebestuur van Durban bood de bemanning Maandag een lunch aan. waarbij de burgemeester van de stad een hartehjke rede uitsprak. Per auto werden de omstreken bezichtigd. waaTby vele in teressante plaatsen, zooals de Vallei der Duizend Heuvelen en eenige kafferkralen werden bezocht. Het verblyf te Kaapstad zal zes dagen duren. In dien tyd zal het gezelschap een groot gedeelte van de Kaap stad provincie te zien krygen. Op 26 December wordt de terugreis naar Nederland aanvaard. BURGEMEESTER OUD LEGT VERKLARING AF IN DEN RAAD. Tydens de algemeene beschouwingen over de gemeentebegrootlng van Rotterdam heeft de burgemeester, mr. P. J. Oud, gis termiddag in den raad ter zake liet ver bod van den voetbalwedstryd Nederland -Duitschland meegedeeld, dat het hem per- soonUjk niet onaangenaam zou geweest rijn als de regeering de verantwoordeiyk- heid voor het verbod op zich had genomen. Maar de verantwoordeiykheid voor de orde rust by den burgemeester. Het bewaren van de orde is niet repressief, doch vooral preventief. De burgemeester durfde het doorgaan niet voor zyn verantwoording ne men. omdat er incidenten konden ontstaan met hoogst onaangename gevolgen. Het onaangenaamste voor spreker was, dat men by dengene, die de beslissing nam motieven veronderstelde, die er niet waren Dat is niet in den Raad gebeurd, maar wel er bulten. Bij het nemen van het besluit is spreker alleen geleid door zyn zorg voor handhaving der orde. Dat moest eigenlijk overbodig zyn te zeggen. Het zou een bur gemeester weinig passen zich door andere overwegingen te laten leiden. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTVAART. Kolonel Walaardt Sacré gaat afscheid nemen. De algemeene seci-etaris van de Ko- ninklijko Nederlandsche vereeniging voor luchtvaart, gep. kolonel H. Walaardt Sacré, heeft ontslag uit deze functie gevraagd] hetgeen hem door het hoofdbestuur op dé meest eervolle wijze is verleend. Dit ontslag gaat in op 1 Januari a.s. Tot zijn opvolger is benoemd de heer II. F. C. Holtz, reserve ie luitenantvlleger en oud-instructeur bij de luchtvaartafdeeling, die thans tweede secretaris van de ko ninklijke vereeniging is. DE BEURZEN ZATERDAG 24 DECEMBER GESLOTEN. Op Zaterdag 24 Dec. as. zullen de beur zen voor den geld- en fondsenhandel zyn gesloten, terwyi die dag voor de gelalee- ningen, als bedoeld in afd. V der beurs- voorschriften 1914, niet als werkdag zal worden beschouwd. BURGEMEESTERS. Bij Kon. Besluit zyn opnieuw benoemd: tot burgemeester der gemeente Budel, J. J. W. van Hout; tot burgemeester der ge meente St. Oedenrode, jhr. H. L. J. M. van Ryckevorsel van Kessel; tot burgemeester der gemeente Giessendam, L. Neyens; tot burgemeester der gemeente 't Zandt, E. E. Cleveringa; tot burgemeester der ge meente Nuth, H. J. Starmans. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBOND. Uitbreiding van den raad van advies. Nadat zij de daartoe strekkende uitnoo- diging hadden aanvaard, zyn door het hoofdbestuur van den Koninklijken Neder- landschen Middenstandsbond tot leden van den raad van advies benoemd de heeren jhr. ir. O. C. A, van Lidth de Jeude oud minister van waterstaat en mr. P. J. Oud. oud-minister van financier, en burgemees ter van Rotterdam. Van dit college maakten reeds deel uit de heerein prof. dr. H. W. C. Bordewijk. mr. D. Fock. prof. mr. A. C. Josephus Jitta en prof. dr. N. J. Polak. Het hoofdbestuur zal dezer dagen met de leden van den raad van advies overleg nie sen omtrent het vraagstuk van de verhou ding tusschen groot- en kleinbedrijf in den detailhandel. EIJSLAG OP DEN STEUN VERZOCHT. De burgemeester van Amsterdam, dr, W. ae Vlugt heeft het volgende telegram aan den minister van sociale zaken gezonden: „Verzoeke met het oog op felle koude, waardoor uitgaven ondersteunden aan- merkeiyk stygen, bijslag op ondersteuning werkloozen. zoomede voor kleine zelfstan digen en armlastigen met rijksbydrage in kosten daarvan". NOORD- EN ZUID-BEVELAND KRIJGEN BRUG. In de gistermorgen gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Zee land, kwam aan de orde het voorstel van Ged. Staten om over te gaan tot het bou wen en exploiteeren van een brug tusschen Noord- en Z.-Beveland, op de plaats waar thans het veer over de Zandkreek ligt. De kosten worden geraamd op 1 320 000 gul den. Na eenige korte discussies wordt dit voorstel zonder hoofdeiyke stemming aan genomen. Op grond van dit besluit werd het plan trisch) met eau vermogen van ruim 1100 voor den Noord-Oost-ei ij ken polder opge- M3 per minuut. maakt. Voor de scheepvaart zyn drie hoofdka- Blykens het verrichtte grondonderzoek I palen ontworpen, uitgaande van het onge veer ln het midden gelegen hoofddorp en gericht op de drie bij de drie gemalen te bouwen toegangssluizen. Voor het landverkeer zullen twee hoofd assen aanwezig zijn n.l. van Lemmer (Sneek. Leeuwarden) naar de Ramspol en Kampen (Zwolle) en van Urk naar Blokzyi en Vollenhoven (Steenwijk, Meppel). Op dit hoofdschema is het verkavelings plan gebouwd: het is het resultaat van sa menwerking tusschen landbouwkundigen, waterbouwkundigen en stedebouwkundigen. Behalve het hoofddorp omvat het vyf re gelmatig daaromheen gegroepeerde kleine dorpen Op den duur wordt gerekend op een bevolking van plm. 50.000 zielen, waar van misschien 10.000 ln het hoofddorp en gemiddeld misschien 300 in elk van de ove rige dorpen. Ieder dorp is zoowel aan het kanalen- als aan het wegennet aangesloten. Het we gennet verbindt dus de dorpen met elkaar, zoowel als met het hoofddorp en met de toegangen tot den polder Deze laatste zyn ontworpen bij Lemmer, Kuinre, Blokzijl, Vollenhove, Kadoelen en de Ramspol. Op dit hoofdwegennet monden tenslotte de wegen van het eenvoudigste type uit. waar langs de boerderijen komen te liggen. Iedere boerderij zal dus langs een ver harden weg te bereiken zyn. DE EERSTE ASPERGES AAN H. M. DE KONINGIN AANGEBODEN. Terwyi de thermometer 14 graden onder nul wees. zyn gistermiddag de eerste Wesb- landsche asperges in een kistje, met Oran jekleuren versierd, aan H. M. de Koningin aangeboden. Het kistje werd aan het pa leis Noordelnde gebracht door de heeren Q. A. Nederpel en J. Middelburg Jzn., resp. voorzitter en secretaris van den Proeftuin Zuid-Hollandsch Glasdistrict te Naaldwyk, waar de groente geteeld werd. Op 1 December jj. begon men daar de geplante asperges electrisch te verwarmen en reeds 18 dagen later konden zy geoogst worden. De bedoeling van deze proeven welke onder leiding van den rijkstuinbouw- consulent, ir. J. J. Riemens plaats vinden, is de groote mogelykheden van deze cul tuur nog eens onder de aandacht der West- landsche kweekers te brengen. Het is thans n! zoo. dat de asperge-oogst in het West- land geiyk valt met den tijd van het drui- venkrenten, waardoor alle aandacht naar dc druiven uitgaat en de asperge-teelt steeds minder werd beoefend. Wanneer men nu door verwarming er zyn ook goed- koopere methoden dan de electrische er in kan slagen, den teelt iets te vervroegen, heeft deze cultuur misschien weer een groote toekomst. Het vorige jaar werden de eerste asper ges, op geiyke wyze geteeld, omstreeks half Februari aan Prinses Juliana aangeboden. MILITAIRE MUTATIES. By Kon. Besluit is belast met de waar neming van de functie van inspecteur der militaire luchtvaart, tevens commandant van de luchtvaartbrigade de luitenant kolonel F. A. van Heyst, van het wapen der Infanterie, zulks onder eervolle or.th fing uit zijn functie van commandant van de luchtvaartafdeeling en zUn be-.oemd en aangesteld: 1. tot commandant van het le leglment luchtstrijdkrachten, de majoor H G. van Voorthuiisen van het wapen der infanterie: 2. tot commandant van het 2e regiment luchtstrijdkrachten de luitenant-kolonel I. H Sar van het wapen der infanterie; 3. tot commandant van het 3e regiment luchtstrijdkrachten, de iuitenan'- koione] L. A. M. Koppert, van het wapen der infan terie. DE INVOERRECHTEN IN NED. INDIË. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende maatregelen ten aanzien van de invoer rechten in Nederlandsche-Indië opperden verscheidene leden bezwaar tegen verhoo ging van de tarieven van invoerrechten en de opcenten hierop. Hoewel de bevolking de gevolgen van de economische depressie nog lang niet te boven is gekomen dus merkten zy' op, hebben toch maatregelen, als de voorgestelde, de strekking de op haar druk kende lasten nog te vergrooten. Zij stelden de vi'aag waarom ter versterking van 's land middelen geen andere bronnen wor den aangeboord bijvoorbeeld verhooging van het uitvoerrecht op aardolie of verhooging van de winstbelasting. Andere leden verklaarden, met het oog op de draagkracht van het land. de bezwa ren van de voorgestelde verhooging van in voerrechten ook zeer wel te gevoelen doch daarmede toch zii het noode. ln te stem men waar de financieele toestand zulks vereischt. H.M. DE KONINGIN LEIDT KERSTFEEST. De Koningin heeft gisteravond in liet theehuis aan het Uddelermeer het Kerst feest geleld van de meisjes der naaischool, welke daar iaren geleden door toedoen van H.M. is gesticht. Ongeveer 40 meisjes waren bijeen. De Koningin heeft hterbll geschenken uitgereikt. Msb. VERSPREIDE BERICHTEN Bii Kon Bes'uit zijn benoemd tot no taris binnen het arrondissement Grommen, ter standplaats de gemeente Winschoten. Tj. Vos. cand'daat-notarls te Winschoten en tot notaris binnen het arrondissement Assen ter standplaa's de gemeente Zuid- laren: mr A W Westra van Ho'tb- "an- d'daat-nctaris te Assen. De zemenzde comm'ssi? voer graphic uit de beide Kamers ';e Generaal heef', benoemd tot onti 1 teur der stenographische inrichting o heer J. van Zwymdregt thans stenograai. 23

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10