"AKKERTJES" Beurtschip „IJsselstroom vermist Felle branden richtten groote schade aan LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 20 December 1938 Derde Blad No. 24152 r 79ste Jaargang Het scheepvaartverkeer wordt steeds moeilijker Ketelontploffing te Veenendaal Elfstedentocht op Zaterdag a.s. J Abnormaal koudzegt de Bilt! Seizoenverivachtingwelke zachten winter voorspelt blijft gehandhaafd IIMGIZOIMLIIVI /TUKKEN VRAGENRUBRIEK SPORT De „Malle Jan" te Vierhouten vernield De enorme massa ijs, die tusschen Hoorn en Enkhuizen tegen den IJsselmeerdijk is opgekruid. Zaterdagmorgen is de beurtschipper Kamper uit Urk met de „IJsselstroom" van Hoorn naar Urk vertrokken en tot op heden nog niet op het eiland aan gekomen. De familie van den schipper, die niet wist, dat K. met zijn schip Za terdag Hoorn had verlaten en dus dien zelfden middag te Urk had moeten aan komen, heeft eerst gisterochtend een onderzoek doen instellen. Men heeft zich met alle kustplaatsen van Noord- Holland in verbinding gesteld, doch zon-, der resultaat. Bewoners van Urk hebben verklaard, dat zij Zaterdagavond tijdens den hevigen storm een lichtje in zee zagen, dat plotse ling verdwenen was. Zij hebben hieraan verder geen aandacht besteed. Gistermid- dag meenden schippers van den wal at na- „„0 bij het Enkhuizerzand. het vermiste schip men j,et vuur uithalen. De gloeiende e, on»n on kolen produceerden echter het gevaarlijke Verschillende bootdiensten op het IJssel- meer zijn gestaakt en de weinige schepen, die nog varen, komen met zeer groote ver tragingen aan. Zelfs ijsbrekers hebben het zwaar te verantwoorden. Vliegtuig naar de eilanden. Daar Schiermonnikoog en Ameland geheel geïsoleerd zijn, heeft de K.L. M. besloten vanmorgen een vliegtuig daar heen te zenden, ten einde het post- en goederenvervoer ln stand te houden. De tocht zal worden gemaakt met het toestel van den fototechn. dienst. Een groote hoeveelheid post zal worden mee genomen. Sigarenmakers in de kou. Gistermorgen heeft zich in een filiaal- fabriek van de N.V. Ritmeester Siga renfabrieken te Veenendaal een ketel ontploffing voorgedaan, welke wel is waar geen slachtoffers heeft geëischt, doch wel oorzaak is geweest, dat verwar ming van deze fabriek niet langer mo gelijk was, waardoor 650 sigarenmakers naar huls moesten worden gestuurd. Te ruim half negen had in een tweetal ketels een inwendige ontploffing plaats. Een groote vlammenmassa schoot naar buiten. Zoodra men besefte, wat er geschied was te zien. Sleepbooten van de N.V. Zanen en Verstoep voeren daarop het Urkerval, dat nog ijsvrij is, af. doch gisteravond keerden zij onverrichterzake terug. Behalve den schipper bevindt zich aan boord van de .IJsselstroom" diens knecht, H Kiefte. eveneens uit Urk. Men vreest, dat het schip tijdens den storm van Zaterdagnacht is vergaan. Nieuwe hoop. Gisteravond omstreeks acht uur ontdekte de vuurtorenwachter van het eiland Urk, dat een schip ter hoogte van den punt van het Enkhuizerzand fakkelsignalen gaf. Mo gelijk betreft het hier het vermiste motor vrachtschip „IJsselstroom" van beurtschip per Kamper. Onmiddellijk voer opnieuw een sleepboot uit, doch al spoedig bleek, dat de signalen afkomstig waren van een sleepboot welke, op weg van Kornwerderzand naar Kampen, den koers was kwijt geraakt. Na van de bemanning der uitgevaren sleepboot aanwijzingen te hebben gekregen, heeft het vaartuig de reis voortgezet. K.L.M.-piloot zal uitkijken. In verband met de vermissing van de „IJsselstroom" heeft de burgemeester van Urk zich in verbinding gesteld met de KLM, die den bestuurder van het extra-toestel, dat naar de Waddeneilanden vertrekt, op dracht heeft gegeven tijdens de vlucht bo ven het IJsselmeer naar het vaartuig uit te kijken. De machine zal echter niet van de route afwijken en dus geen specialen speur tocht ondernemen. De „Actief" in moeilijkheden. De Duitsche motorreddingboot „Bre men" van het station Nordemey der „Deutsche Gesellschaft zur rettung Schiffbruechiger" is gisteren uitgevaren naar Spiekeroog teneinde op verzoek assistentie te verleenen aan het Neder- landsche motorvrachtschip „Actief", van schipper E. Groen, dat ter plaatse sinds eenigc dagen in moeilijkheden verkeert. Na een moeilijken tocht door storm en Ijs slaagde de „Bremen" er ten slotte in om in de nabijheid van de „Actief" te komen. Hulpverleening bleek echter niet mogelijk, zoodat de reddingboot onverrichterzake te rugkeerde. Aan boord van de „Actief" bevindt zich de eigenaar en schipper E. Groen, met ziin gezin, bestaande uit zijn vrouw en een 18-jarigen zoon. Het schip heeft een kost bare lading hout aan boord. Schipper Groen vaart veelvuldig van en naar Berlijn. Omstreeks vee rtien dagen ge leden Is hij nog in Delfzijl geweest Het is dus mogelijk, dat hij Inmiddels reeds naar Berlijn geweest is en thans elders heenvoer met zijn houtlading. De Actief" is e"n modern motorschip, een z g n .wad''"der" of Oostzeevaarder", gebouwd in 1929 en metende 183 bruto ton. Schip gestrand. Ten Noorden van het Duitsche Noordzee- eiland Baltrum is een tweede schip ln moeilijke positie gekomen, waarschijnlijk eveneens een Nederlandsch schip, waarover echter nog geen nadere gegevens bekend zijn. Naar het schijnt is dit schip gestrand. Wanneer de felle vorst bliift aanhouden, zal men trachten over het Ijs de beide Neder landers te bereiken en hun de noodige en mogelijke hulp verleenen. giftige koolmonoxydegas, zoodat het voor den staker zaak was. zich ijlings uit de voe ten te maken. Gelukkig liep alles zonder persoonlijke ongelukken af, terwijl de schade zich beperkte tot het inwendige van de ketels. Door het onklaar worden van de ketels was het niet langer mogelijk de tempera tuur in de filiaalfabriek op peil te houden. In verband met de felle koude besloot de directie de arbeiders van dit filiaal, in totaal 650 man, naar huis te zenden. Het centrale bestuur der Friesche Elfstedenvereeniging heeft gistermiddag te Leeu warden vergaderd en is thans wachtende op de nadere in lichtingen van de verschil lende controleposten. Indien het vriezende weer aanhoudt zal de traditioneelc Friesche elfstedentocht zeer waar schijnlijk op Zaterdag 24 December a.s. gehouden kun nen worden. Het bestuur zal vandaag weer samenkomen en ver wacht dan in staat te zijn den datum definitief vast te stellen en bijzonderheden te kunnen mcdedeelen. De aan gifte voor deelneming kan geschieden bij mr. M. E. Hep- kema, Willemskade 12 te Leeuwarden, voorzitter der Friesche Elfstcden-vereeni- ging. Ook vandaag zal nog niet in de fabriek gewerkt kunnen worden. De directie van de Ritmeer* *r sigaren fabriek heeft besloten dat aan hc. personeel het volle loon zal worden uitbetaald. Schade in het Westland. In het Westland heeft de strenge vorst aanzienlijke schade veroorzaakt. In de stookkassen hebben de jonge tomatenplan ten te lijden gehad: de verwarming bleek niet bij machte, de vorst afdoende buiten de warenhuizen te houden. In het bijzonder de bloemencultuur heeft groote schade geleden. De vele chrysanthen, die, mede als gevolg van het zachte winter weer, nog in grooten getale in de koude kassen stonden, zijn vrijwel alle vernietigd en de schade aan dit product loopt in de duizenden guldens. Vannacht om één uur is de schipbrug te Doesburg weggenomen. Het rijverkeer wordt over ArnhemZevenaar en Zutphen geleid. Voetgangers worden per boot overgezet. De rijkshavenmeester van het Merwede- kanaal. benoorden de Lek te Utrecht heeft bekend gemaakt, dat het éénrichtingver- keer met ingang van vandaag wordt inge steld. In de maand December mag er op on even data worden gevaren van Vreeswijk naar Amsterdam, op even data van Amster dam naar Vreeswijk. 7541 (Ingez. Med.) (Van een G.P.D.-redacteur). „Abnormaal koud!".... Ziehier de mee ning van den hoofddirecteur van het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt, dr. H. G. Cannegieter, over de felle koude, die zoo plotseling ingezet Is, zonder vooruitzichten, dat de temperatuur bin nenkort zal gaan stijgen! „Gisteren is de temperatuur niet boven de min 10 graden Celsius uitgekomen, het geen voor zoover wij ons herinneren, nog maar sporadisch ls voorgekomen. O!' wij onze seizoenverwachting betref fende een „zachten winter" handhaven? Inderdaad! Men moet namelijk niet ver geten, dat, wanneer wij over een „zachten winter" spreken, wij de gemiddelde tem peratuur bedoelen en wel van 21 Decem ber 1938—21 Maart 1939. De felle koude van nu heeft daar nog niets mede te ma ken, al zijn de vooruitzichten op een door zetten van de koude goed. De continentale luchtstroom uit de binnenlanden van Rus land. welke voor de ingetreden koude- perlode verantwoordelijk is, houdt nog steeds aam. De eerste dagen van de winter periode zullen dus eveneens nog wel uiterst lage temperaturen met zich brengen. Overigens brengen de laatste koude dagen de weerbalans van den herfst weer ln evenwicht. Wij zaten met een behoorlijke temperatuursoverschot, waar nu een flink stuk van afgeknabbeld ls Wij zijn er ons zeer goed van bewust, dat de seizoenverwachting voor den winter 1938—'39 op velen den indruk moet maken beslist foutief te zijn. Nu is het natuurlijk zoo, dat wij pas een begin gemaakt hebben met de weervoorspellingen over een geheel seizoen. Wij zullen dus de laatsten zijn ons van te voren te verzekeren, dat de kans op een goede voorst>elling groot ls. Zelf heb ben wij onze kansen op 65 pet. geschat Wanneer men weet dat de dagelijksche weerberichten ons ongeveer 85 pet. tref kans geven, dan is het duidelijk, dat wij ons bewust zijn. dat de weervoorspelling voor een geheel seizoen uiterst, uiterst lastig Ls. Maar daarom zijn wij nog niet pessimistisch. Want Januari, Februari en Maart kunnen de gemiddelde temperaturen nog zooveel omhoog jagen, dat onze voor spelling, over het geheel genomen, zeker bewaarheid kan worden! Daartoe ls het noodig. dat men zich niet op het woord records, iets dat velen, gezien de zachte dagen, welke de herfst ons gebracht heeft, niet verwacht zullen hebben" Ter vergelijking. Dr C. Braak, directeur van de Klima tologische AfdeeUng van het K.N.M.I., staat ons te woord over het verleden, waarmede wij zoo graag vergelijkingen maken. We beginnen met den strengen winter van het jaar 1929, toen Nederland nog in Februari lustig schaatsen reed. Een graphlekje geeft uitkomst over de laagste temperatuur, toen geconstateerd en wel op 14 Februari. Dien dag was het nog iets warmer dan op 19 December 1938 De ge middelde temperatuur, welke bereikt werd was bijna min tien graden Celsius, met een maximum van min 14.3 graad. Gisteren was de gemiddelde temperatuur lager, en wel Iets meer dan min tien graden Cel sius. terwijl 's middags om drie uur een laagste temperatuur van min 14.8 graden bereikt werd. En dan gaan we verder terug, naar December van het jaar 1871, toen het Instituut nog in Utrecht werkte. De aller laagste temperatuur welke in dat Jaar be reikt werd bedroeg min 20 graden Celslus. Zoo laag is de thermometer nadien niet meer gedaald. Is dit laatste record dus nog onaangetast gebleven, een ander ls wel verbeterd, namelijk de laagste temperatur ooit op 19 December geregistreerd. In het jaar 1897. juist toen de overplaatsing van het It. N. M. I. van Utrecht naar De Bilt haar be slag kreeg werd op 19 December 14.3 gra den Celsius geregistreerd. Tot 19 December 1938 is men daar niet boven gekomen tot dat gistermiddag de temperatuur min 14.8 graden Celcius bedroeg Het record van den koudsten 19den December is dus gisteren gAroken. Overigens kan De Bilt nog op een vijfden December bogen, toen het 15.9 graden Celsius vroor. Dit was met recht een St Nicolaas-suprise! Wat zal het nu verder worden? Het is deze vraag, die menigeen bezig zal hou den. Zal de recordtemperatuur van 1871 verbeterd worden, ja of neen? De vooruit zichten op meer Siberische koude uit Rus land zijn goed en de mogelijkheid mag dus niet uitgesloten worden. Verder houdt „De Bilt" daaromtrent liever oen slag om den arm. En heelemaal ongelijk kan men (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. COLLECTE TEN BATE VAN DE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE TE LEIDEN. Morgen. Woensdag 21 December zal vr met toestemming van het College van B. en W. een hulscollecte gehouden worden ten bate van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose Het groote aantal tuberculose patiënten, dat wij dit jaar hebben uitgezonden, heeft onze kas dermate uitgeput, dat wij aan het Gemeente Bestuur moesten mededeelen dat vij voor een' kas-tekort stonden en niet verder konden uit sturen. Op ruime schaal zond het Bestuur circulaires aan de Burgerij met verzoek om financieelen steun. Inderdaad kregen wij op deze circulaire een mooi bedrag binnen; echter nog is onze financieele nood niet voorbij en is een nieuw beroer) op de Burgerij noodzakelijk. U zult de noodzakelijkheid inzien, dat wij in staat moeten zyn de minvermogende patiencen uit te zenden. Waar kort geleden gebleken is hoezeer de Nederlander geneigd is te helpen als het nood zakelijk is. hoopt het Bestuur dat de Leidsche burgerij nu ook blijken zal geven van mildda digheid waar het nu betreft Uw eigen zieke stadgenooten. Wij bevelen dringend deze collecte in Uw belangstelling aan. Namens het bestuur, A. J. B. POORTMAN Als hij niet oppast, ja. Maar als hij dadelijk een "AKKERTJE" neemt en voor het naar bed gaan nog een, dan is hij morgen weer de oudel IS Ituka 12 stuiver» - a stuks 2 stuivers Let op het AKKER merk I 5297 W. H. V. T. te L. Ds. van Haselen, die zooals gemeld plotseling is overleden, woonde aan de Bezuldenhoutschenweg te Den Haag. SCHAATSENRIJDEN. WEDSTRIJDEN KON. NED. SCHAATSENRIJDERSBOND. Door den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Donderdag: Nationale Proef wedstrijd voor Amateurs in het hardrijden. Serie 1. 2 en 3. te organiseeren door de 's-Gravendeelsche IJsclub te 's Gravendeel (aanvang 11 uur». Vrijdag: Nationale invitatiewedstrijd voor amateurs in het hardrijden over 500, 1500 en 5000 M. op de banen der Amsterdamsche IJsclub, waar tevens een nationale wedstrijd voor amateurs in het hardrijden over 500 M. zal worden gehouden. (Aanvang 11 uur). (Ingez. Med.) AUTOMOBILISME. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. Record aantal Nederlandsche inschrijvingen. Naar de KNAC ons meldt zijn bij haar een record aantal inschrijvingen binnengekomen van Nederlandsch rijders voor den sterrit naar Monte Carlo. Na de laatste opgave van 17 deelnemers zijn thans nog tien nieuwe inschrijvingen te vermel den. Het zijn C. A. B. A. M. Schade met Ford, R. L. A. Muller en P. Dusch met Opel. Mevr. MullerLeufkens met Hansa. W. G. M. Voor man en dr. J. S. Bouman met La Salle en A. j W. L. van Royen met Chevrolet, allen met start plaats Amsterdam; mr. C. L. Sanders en J. Smits met Ford en G. Zeehuizen en A. Jacobs met Fiat, beiden startplaats Palermo: H. A. Polak, met Ford. startplaats Stavanger; C. Kruit en A. C. van Kampen met Fiat. startplaats Tal linn; dr. J. J. Sprenger van Eyk met Lancia, startplaats Palermo of Athene. WATERPOLO. L.Z.C. II—ZWIP I. Morgenavond te kwart over zeven zal in de Overdekte gespeeld worden voor de winter competitie de wedstrijd L.Z.C. IIZwip I. BILJARTEN. NIEUWE RECORDS VAN GABRIELS. Bij wedstrijden te Düsseldorf om den Coupe Glorieux speelde Joachim Duitschland tegen Gabriëls 'België). De Duitscher miste den aan- vangsstoot. Gabriëls scoorde toen de 40C punten in één beurt vol. Het oude wereldrecord hoogste serie stond op 296. eveneens op naam van den Belg. Zijn gemiddelde in één partij bedroeg dus 400. eveneens eens nieuw wereldrecord. Het oude stond op 100. ook al weer op zijn naam. ..zacht" blind staart, vooral niet op dithet daarin niet geven. oogenblik. nu er kans is op het breken van (Nadruk verboden). Gistermiddag is het bekende hotel „De Malle Jan" te Vierhouten door een hevigen brand verwoest. De brand ont stond op een der kamers en aangewak kerd door den krachtigen wind, was het hotel spoedig één vuurzee. Of schoon de brandweer spoedig ter plaatse was, stond zij machteloos, daar in deze boschrijke omgeving geen wa ter te krijgen is. Men moest dan ook toezien, dat dit velen Nederlanders be kende hotel tot den grond afbrandde. Tijdens den brand deden zich herhaal delijk explosies voor, doordat jachtpatro nen in het achtergedeelte lagen opgesla gen. Men heeft het tafelzilver en eenige meubels nog naar buiten kunnen brengen. Verder is alles verloren gegaan. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat de eigenaar en de boekhouder op een der kamers bezig waren met het ontdooien van de waterleidingbuizen, waartoe zij een steekvlam gebruikten. „De Malle Jan" werd in 1918 gebouwd en was destijds eigendom van den heer Molenaar. Twee jaar geleden huurde de heer Dickman het hotel. Op 1 November van dit jaar heeft hij het gekocht voor 50.000 gulden. TE OLDENZAAL. Een felle brand woedde gisteravond in het gebouw van de Sint Plechel- musschool aan de Kloosterstraat te Oldenzaal Het vuur brak omstreeks half acht uit. De school heeft twee verdiepingen; op dc bovenste etage bevindt zich de filmzaal. Er bevond zich^bij het uitbreken van het vuur niemand in het gebouw. De brand werd door omwonenden ont dekt. die onmiddellijk de brandweer alarmeerden. Deze verscheen binnen den kortst mogelijken tijd ter plaatse. Aanvankelijk kon de brandweer echter geen water geven, omdat de brandkranen bevroren waren. Na ongeveer tien minuten was dit euvel verholpen en kon de blussching een aan vang nemen. Met zes stralen werd water gegeven. Van het naast het gebouw lig gende schoolgebouw „Sint Radboud" brandde een oogenblik de kap. doch het vuur kon hier snel worden bedwongen. Ondanks de felle koude en den sner penden wind traden de brandweerlieden zeer actief op. waaraan het ook te danken ls, dat deze school kon worden gespaard. De St. Plechelmusschool ging evenwel geheel in vlammen op. Slechts de gebla kerde muren- bleven overeind staan. Op de bovenste etage bevonden zich behalve de filmzaal, de bibliotheek alsmede de archie ven van verscheidene Katholieke vereeni- gingen. Niets van dit alles kon worden gered. De schade loopt in de duizenden guldens en wordt door verzekering gedekt. In het gebouw was ook een timmermanswerk plaats ^ondergebracht. Vermoed wordt, dat de brand daar is ontstaan. TE GRUBBENVORST. Gistermiddag heeft te Grubbenvorst (Limburg) een felle brand gewoed in twee kapitale boerderijen, bewoond door de families De Boer en Boone. Deze boerderijen vormen één complex waarin vroeger de stoeterij „De Grubben" was gevestigd. Het vuur is door nog onbekende oorzaak omstreeks half twee uitgebroken. De vlam men grepen snel om zich heen en vonden gretig voedsel in de voorraden graan en voederartikelen, welke in de groote schuren lagen opgeslagen. Ook de landbouwwerk tuigen werden door het vuur verteerd. De motorspuit uit Blerick arriveerde eerst lang nadat de brand was uitgebro ken ter plaatse, aangezien het materiaal door den strengen vorst onbruikbaar bleek te zijn en eerst hersteld moest worden. De beide boerderijen met toebehooren werden geheel in de asch gelegd. Het vee had men tijdig in veiligheid kunnen bren gen. Alleen de boerderij van Boone was ver zekerd. TE AMSTERDAM. Door nog onbekende oorzaak brak gis termiddag brand uit in een der lokalen van een oud, niet meer in gebruik zijnd schoolgebouw op den hoek van de Ferdi nand Bolstraat en de Jacob van Campen- straat te Amsterdam. De lokalen van dit schoolgebouw zijn in gebruik van een firma, die er meubelen exploiteert. Toen de brandweer ter piaatse var- scheen. sloegen de vlammen reeds door de ruiten van een op de eers+? etage ge-sgen lokaal Met één straal was het vuur echter spoe dig gebluscht. zoodat erger voorkomen kon worden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9