Poolgezichten in het Polderland KALZAN DINSDAG 20 DECEMBER 1938 No. 24152 STADSNIEUWS Sprookjesfantasieën rond het Brasemermeer De stem van het recht WHTER*" üHiwnmer bestel uil VIER bladen ffl VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt verwacht Luchtaanvallen! 79sie Jaargang EERSTE BLAD LE1DSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis.'per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj D. J. VAN DRIESUM f Gisteravond is geheel onverwacht te zijnen huize overleden de heer D. J. van Driesum* gedurende vele jaren apotheker te dezer stede. De heer Dirk Jan van Driesum werd den llden April 1869 te Leeuwarden geboren en bereikte dus den leeftijd van 69 jaar. Hij studeerde aan de Universiteit te Utrecht onder leiding van professor Weferc Bettink en behaalde op 23 December 1896 het apothekers-diploma. Na zijn studietijd werkte de heer Van Driesum circa ander half jaar in de bacteriologie bij professor Overbeek de Meyer te Utrecht. Nadien was hij achtereenvolgens tijdelijk provisor te Winschoten, Sneek en Leeuwarden, om zich vervolgens in 1901 als apotheker hier ter stede te vestigen. Kort daarop volgde zijn benoeming als apotheker der Neder - landsohe Spoorwegen. De heer Van Driesum was de eerste apotheker hier ter stede, verbonden aan het Leidsche Ziekenfonds N.V. Voorts was de jubilaris gedurende eenigen tijd be stuurslid van het Departement Leiden van de Maatschappij ter bevordering van de Pharmacie. In December 1936 herdacht de heer Van Driesum onder groote belangstelling zijn 40-jarig jubileum als apotheker. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal as. Donderdagmiddag te 1 uur plaats vinden col de begraafplaats „Rhijnhof". KINDERKOOR „DE KLEINE STEM". Uitvoering Operette „Prinses Zonneglans". Het kinderkoor „De Kleine Stem" leed gisteravond alsof er géén „koutje" aan de lucht was en zong met goeden moed onder leiding van den heer W. v. d. Broek de be kende operette „Prinses Zonneglans", wiens dubbel mannenkwartet „Sempre Avanti" eveneens weer van de partij was. Slechts het feit, dat de zaal helaas maar half ge vuld was en wel met een publiek, dat er In letterlijken zin „warmpfes" inzat, deed ver moeden, dat er buiten een temperatuur van zooveel graden onder nul heerschte! Op spel en zang bleek het hevige vries weer gelukkig geen of weinig invloed uit te oefenen, want met het noodige enthou siasme en vet*. toewijding stelde men zich onder de kundige directie van den heer v. d. Broek, die in den pianist den heer J. A. S. Haverkamp weer een betrouwbaar en muzikaal accompagnateur gevonden had. Men kent het geanimeerde verloop van deze in menig opzicht muzikaal en dank baar geschreven operette van Corn. Immig, waarin Koning Oskar, diens holfmaar- schalk Melruk, Prinses Zonneglans en Prins Leeuwenhart da hoofdrollen spelen. Met belangstelling zien de toeschouwers, hoe Koning Oskar ten strijde trekt, zijn dochter overlatend aan de zorgen van Mei- ruk, die dit vertrouwen echter snood be schaamt. Prinse Zoneglans wordt dooi tv/ee lugubere individuen naar het bosch vervoerd, waar zij echter toevlucht vindt bij de in een operette onontbeerlijke dwergjes, die haar behoeden voor het gevaar der ver scheurende dieren. Hoe zij tenslotte door den Vader, weergekeerd uit den krijg, te ruggevonden wordt en uiteindelijk in het huwelijk treedt met prins Leeuwenhart: dat alles wordt ons op veelszins boeiende en avontuurlijke wijze verhaald, waarbij in vlotte afwisseling verschillende tafereelen aan het oog voorbij trekken, die zich bij uitstek voor een operette van echt kinder lijk gehalte eigenen. Zooals gezegd: de hoofdpersonen, waar van Prinses Zonneglans een lief getim- breerd stemmetje bleek te bezitten, maar ook de figuranten kweten zich verdienste lijk van hun taak. Zij kwamen, naarmate de avond verstreek, meer en meer op dreef, als wilden zij zich ..warm" zingen! Er werd daarbij met begrip gezongen, zonder forceeren en dikwijls heel zuiver, terwijl de actie, hoewel uit den aard der zaak nog wat stijfjes, toch menigmaal ge tuigde van een loffelijk opvolgen der aan wijzingen van de vertrouwde en gerouti neerde regisseuse mevr. v. d. LijkeSytsma die wederom lang geen gemakkelijke taak had. De balletten .ingestudeerd door mej. v. d. Lijke, vertoonden ook veie geslaagde momenten. Als altijd waren de dwergjes kranig en guitig in actie. Dat „Sempre Avanti" weer medewerkte, verhoogde in niet geringe mate het peil dezer uitvoering. Vooral het Jagerkoor werd een doorslaand succes. Aan de costuums uit het magazijn „Erato" en het kapwerk van den heer P. v. d. Pijl was weer de noo dige zorg besteed. P'ze operette oogstte dan ook welver- verdiende erkentelijkheid, zich uitend in een krachtig applaus na ieder bedrijf. De avond werd geopend met een kort Woord van den voorzitter den heer v. d. hinde, die opwekte tot steun aan het koor. ïcn huldiging viel ten deel aan de trouwe Penningmeesteresse mevr. WebbesJaper- se, die thans 12'/s jaar deze functie vervult. Haar werd een oorkonde in lijst en een vruchtenmand aangeboden als bewijzen Van hartelijke waardcering. De directeur de pianist en de regisseuse Werden in de bloemetjes gezet, alsmede meerdere solisten. Het was al-met-al een uitvoering, waar- kan „De' kleine Stem" en zijn aanhangers Foto van Vliet. Fantastisch en van zeldzame artistieke schoonheid zijn thans de vergezichten over het Brasemermeer, waar tengevolge van den hevigen wind. die het water hoog de:d opspatten het boom- en struikgewas langs de kanten met een ijslaag welke overal de" grilligste vormen heeft aangenomen, is cnhanjc:i. l ie:beven een kijkje achter het hotel ,,de Brasem", waar men zich de oogen uitkijkt aan hetgeen hier door „Koning Winter" is gewrocht! veel vreugde mochten beleven. Het is stel lig niet gemakkelijk, de jeugd zóóver te brengen, dat zij zich met eenige vrijheid op het tooneel durft te bewegen en te geven. Dat dit veelal reeds zoo aardig gelukte, strekt den leiders der uitvoering tot eer. Dubbel tevredenstellend was dit resul taat, omdat de heerschende koude van te voren toch wel onwillekeurig een handicap gevormd zal hebben. Allen wisten zich daaraan echter te ontworstelen, waartoe natuurlijk de aangename temperatuur in de groote Stadszaal niet weinig bijdroeg. „De Kleine Stem" heeft aan haar reeks uit voeringen een geslaagde toegevoegd en bevindt zich onder den heer v. d. Broek in betrouwbare handen. Deze is zelf zanger en weet dus, dat men voorzichtig met jonge stemmen moet omgaan. Daarvan heeft hij dit keer weer goede bewijzen gegeven. Zijn zoon heeft als Prins Leeuwenhart ook mee geholpen deze uitvoering een prettig ver loop te doen geven. Het zal menigeen zwaar gevallen zijn, na de operette-romantiek weer de koude wer kelijkheid in te moeten gaan. Maar aan ieder sprookje komt nu eenmaal een einde! STUDIE-VEREENIGING VAN SOCIALE WERK<ST)ERS. Lezing over het Rapport Westhof. Gisteravond hield de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur der werkverschaffing een inleiding over het Rapport-Westhof. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter. de heer M. I. Smit, de teleurstelling dat ir. Westhof door ziekte verhinderd was zelf de lezing te houden; hij wenschtehem een spoedig herstel toe. Na een woord van welkom, en in het bijzonder tot den heer Meyer de Vries, die zich direct bereid had verklaard in de plaats te treden van ir. Westhof, gaf hij het woord aan den in leider. Deze ving zijn lezing aan met een historisch overzicht der bestrijdingsmidde len van de gevolgen der werkloosheid, o.a. gaf hij een omschrijving van de taak. weike de staatscommissie van 1909 had en die weike nu met betrekking tot het Rap port was gegeven, hierbij erop wijzende dat toén bestrijdingsmiddelen werden gezocht van de gevolgen der werkloosheid en nu die middelen werden gezocht tegen de werkloosheid. De groei der sopiale gedachte beziende wees spreker op de tegenstelling tusschen 1879. toen f. 3 per hoofd der be volking werd opgebracht, terwijl nu f. 40 per hoofd der b:volking aan belastingen e.d. wordt opgebracht. Hierbij gerekend wat dan nog gedaan wordt, hetgeen niet officieel is na te gaan. kan Nederland een vergelijking van wat buiten onze grenzen wordt gedaan, gerust doorstaan. Spreker noemde de Nederlanders wat te bescheiden met hun naar buiten toonen wat zij aan sociale lasten opbrengen. Een bedrag van één millioen aan sociale lasten per dag wil toch wei wat zeggen. Hierna gaf spreker een overzicht van de daling van :t werk loosheidscijfer. waarbij hij er op wees dat hierbij ook rekening moet worden gehou den met de 40.000 mannen, die zich elk jaar door bevolkingsaanwas op de arbeids- De rechtswetenschap der wereld protesteert. De juridische faculteiten van 79 universiteiten ter wereld w.o. de beide universiteiten te Amsterdam en de universiteiten te Groningen en Batavia, met droefheid en ontsteltenis consta- teerende, dat in sommi e landen tal- loozen worden vervol.|d en gekweld om reden van geloof, ras *f overtu'\*ing, en met name in de\oogena^mde concentratiekampen onschuldig zon der eenige veroordeeling, zijn onder worpen aan een onmenschelijke be handeling, overwegende, dat hierdoor de grond beginselen van het recht op onduld bare wijze worden geschonden, protesteeren steunende op hun roeping de jeugd op te voeden en de menschheid voor te gaan in eerbied voor het recht, tegen deze rechtsschennis, doen een beroep op het geweten der menschheid ter ondersteuning van dit protest en besluiten deze resolutie openbaar te maken en ter kennis te brengen van hare regeeringen. De faculteiten van 21 universiteiten w.o. Leiden, kunnen, om redenen van formeelen aard, deze resolutie niet als collectiviteit onderteekenen, maar hare individueele leden sluiten zich, hetzij allen, hetzij in meerderheid, van ganscher harte bij de resolutie aan. Winterhanden zijn ken merkend voor een gebrek aan mineralen in het lichaam. Met 4-6 Kalzan- tabletten per dag kan men dit hinderlijke kwaaltje op een eenvoudige doch af doende wijze bestrijden. Dan voert gij aan Uw lichaam die mineralen toe, waaraan het behoefte heeft, waardoor de jeuk verdwijnt en de kloven zich vanzelf sluiten. Versrandig doet gij, door reeds vandaag mee Kalzan (e begin- nen, daar U morgen reeds winterhanden kunt hebben. Ge bruik Kalzan eenige weken achter elkaar en gij zult dit jaar geen winterhanden en -voeten hebben, hoe scherp ook de koude mag worden He» Calcium-Natrium Voedsel Verkrijgbaar bi) alle Apotheken en Drogisterijen in tablet- en pocdcrvorm fl. 1.25 en II. 2-25 per verpakking. 5295 (lngez. Med.) markt melden. Nederland gaat dan ook niet achteruit maar vooruit. Na stilgestaan te hebben bij de in zorg zijnde werkloozen. 70 is in steun, 30 is in de werkverschaffing, kwam spreker tot het Rapport Westhof. Na gesproken te hebben over tot standkoming van de op dracht om het Rapport samen te stellen, ging spreker na hoe het rapport binnen 3 maanden moest worden uitgebracht. Uit gegaan is van het standpunt, dat arbeid moest worden gegeven aan personen, die geschikt waren voor cultuur-technische werken, van de in. steun zijnden was dit 89daarna behandelde hij het wezen der cultuur-techn the werken, nd. die w. ken welke blijvend arbeid moesten geven, zoo als ontginning en ruilverkaveling, waarna hij de werken besprak, welke hiervoor in aanmerking kwamen. Bij de berekeningen is men er van uitgegaan dat voor 100.000 man gedurende 10 jaren werk moet worden gevonden. Middels indirecte en secondaire werkgelegenheden zou dit dan 140.000 man worden. Na nog gewezen te hebben op het feit, dat bij deze soort werkverschaffing de man wordt los gemaakt van den steun en dat het volk arbeid moet hebben en dat de werkgevers hieraan kunnen medewer ken (her-scholingl eindigde spreker zijn met veel belangstelling gevolgd betoog, met den wensch dat ook Leiden met groote ob jecten zal komen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door enkele aanwezigen gebruik ge maakt. In zijn woord van dank aan den heer Meyer de Vries, vond de voorzitter, de heer Smit. gelegenheid, uitdrukking te geven aan de overtuiging, dat hoewel het rap port door spr. slechts werd toegelicht, toch in zijn uiteenzetting de verknochtheid aan BINNENLAND. De Leidsche Raad aanvaardt na een lang debat de voorstellen tot verhooging der personeele belasting (4de Blad). Het vluchtelingenvraagstuk wordt steeds moeilijker 4de Bted). Ernstige gevolgen van de vorst; ketelont ploffing te Veenendaal (3de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). Waarschijnlijk wordt Zaterdag de Elf stedentocht gehouden (3de Blad). Herziening credietverleening aan den middenstand (3de Blad). Hotel „De Malle Jan" te Vierhouten door brand verwoest (3de Blad). Het ijs in de omgeving van Leiden (2de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Zeer stille markt - Prijshoudende stem ming - Vrijwel onveranderd koerspeil - Suikeraandeelen vast - Amerika kalm - Bcleggingsmarkt rustig - Fransche fondsen vast. BUITENLAND. Chamberlain behaalt een overwinning op Labour (3de Blad en Buitenland, 1ste Blad). Diverse vragen in het Engelsche Lagerhuis (Buitenland, 1ste Blad). Schacht heeft de Joodsche emigratie te Londen besproken (Buitenland, 1ste Blad). Verklaring van Bonnet in de Fransche Kamer (Buitenkind, 1ste Blad). De Joden zullen in Januari Danzig verlaten (Buitenland, 1ste Blad). China wil een handelsoorlog tegen Japan openen (Buitenland. 1ste Blad). Verbroedering aan het Spaansche front? (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET VIERDE BLAD. Meest matige Oostelijke wind. Toenemende bewolking. Eenige kans op lichte sneeuw. Strenge tot matige vorst. Bescherm! U tegen de gevolgenvan Bs^ckerming daartegen is clleen mogelijk ah ieder zeil daadwer kelijk meehelpt. Nadere inlichtingen verstrekken de secre taris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. PotjewijdL Boerbaavel~an 37, Leiden en de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. het werkverschaffingswerk duidelijk viel waar te nemen. Een hartelijk applaus onderstreepte d» woorden van den voorzitter.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1