Afzwaaien LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 17 December 1938 Derde Blad No. 24150 BELASTING MOEILIJKHEDEN! 79ste Jaargang i BUITENL. WEEKOVERZICHT Onverminderde, zelfs stijgende verwarring „Wir melden uns gehorsamst"- HOOGSTRATEN'* Boekhoudbureau Zilveren Organisten-jubileum te Katwijk aan Zee De groote algemeene verwarring blijft onverminderd aanhouden. Eensdeels hoort men verzekeringen, dat vóór alles gestre den moet worden voor behoud van den vrede, anderdeels verneemt men echter ge luiden, die doen vreezen, dat dezelfde stem men, die den vrede prediken, het ergste vreezen! Van zeer veel belang is natuur lijk in het Europeesche concert de stem van Engeland, die momenteel naar buiten vrijwel pleegt te worden beluisterd door de woorden van den premier Chamberlain. De minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, komt pas ln de tweede plaats. Welnu, Chamberlain is niet overduidelijk en in enkele opzichten zelfs verwarrend. Toen hem in het Lagerhuis werd gevraagd ot Engeland door eenige verbintenis was verplicht Frankrijk te hulp te komen, zoo Italië een aanval op de Fransche koloniën zou wagen, antwoordde hij eenvoudigweg: neen. Het is op zich zelf genomen juist, maar beteekende dit ook. dat Engeland al dan niet geïnteresseerd zou toezien? Daar over liet hij zich op dat moment niet uit en dit feit gaf de Itaiiaansche pers gereede aanleiding om de eischen des te krachtiger te doen hooren, die nu eenmaal tegenover Frankrijk worden gesteld. Weliswaar mo gen toch in Italië geen betoogingen meer worden gehouden, doch de pers gaat rustig voort en verzint telkens zelfs nieuwe eischen die gesteld mogen worden. Had de Britsche premier dan inderdaad dc gevolgen van zijn negatief antwoord zonder meer niet doorgrond? Hoe het zij, aan het banket der buitenlandsche pers te Londen herstelde hij dit euvel, door te verzekeren, dar, Engeland aan Frankrijk was gebonden door meer dan verplichtende banden, n.l. door gelijkheid van belangen. Dat was duidelijk maar miste voor Italië de uitwerking, daar de pers daar te lande dit eenvoudig dood zweeg! Zelfs ging de Britsche premier zoover om te doen doorschemeren, dat hij in het be gin van het volgend jaar niet met leege handen naar Rome ging. m.a.w. dat daar om den vrede te redden, concessies a la Muenchen denkbaar waren! Dat zal te Rome niet tot doovemans-ooren zijn ge zegd, ook al bedoelde de Britsche premier dit waarschijnlijk geenszins. Trouwens, de Frar.rche minister van buitenlandsche za ken. Bonnet, heeft daaromtrent niet de.r minsten twijfel overgelaten, toen hij kort maar bondig verklaarde, dat Frankrijk geen duim breed grondgebied zou afstaan, een verklaring, waarbij hij gansch Frankrijk achter zich weet. En wij waarschuwen in dit opzicht cok maar eenigermate te reke nen op verdeeldheid in het Fransche im perium, zooals thans wordt gebezigd in navolging van Italië. Frankrijk is niet be reid om het gelag te betalen! Al gaat het om behoud van den vrede.... Ook in Tunis is een soort Maginot-linle aangelegd en de aanwezige troepenmacht is versterkt. Is derhalve de situatie rondom ae Mid- dellandsche Zee al zeer gespannen en on duidelijk, ook de verhoudingen tusschen Duitschland en Engeland zijn niet te pei- len De Duitsche persvertegenwoordigers en de officieele personen w.o. zelfs een bij zondere afgezant van den Fuehrer! ble ven na het lezen van Chamberlain's ver klaring op genoemd banket, waartoe zij in He gelegenheid waren gesteld, doordat de rede van te voren was verstrekt, zonder meer weg! Een bepaald beleefde geste te- scnover den leider van een land als Enge land is dat zeker niet. Blijkbaar geschiedde dit om twee redenen; ten eerste omdat de Engelsche premier zich verstoutte de Duit sche pers te beschuldigen van Hetze ten gevolge van de taal tegen Engelsche diplo maten, waarbij speciaal gedacht werd aan de Duitsche beantwoording van Baldwin's beroep op steun voor de verdreven Joden, ten tweede, omdat Chamberlain den moed bad te twijfelen aan de bestendigheid van het nationaal-socialistisch regiem en aan bet succes van heerschzucht in het alge meen Dat zijn dingen, die het huidige Duitsch land niet gaarne hoort, al aarzelt het niet om anderen zoo iets wel te doen verstaan! Bovendien was er overigens niet de min ste reden voor dit vertoon, want Chamber lain verzekerde categorisch, dat, al was ook bij na Muenchen teleurgesteld, hij zijn vredespolitiek onverminderd zou voortzet ten, waarbij hij zich keerde tegen degenen, dit in Duitschland als „oorlogshitsers" wor den betiteld. Doorzetten tot het uiterste was het parool van den ouden staatsman, die verzekerde zich allerminst oud te ge voelen. Mooi. zal men zeggen, dat is veelbelovend voor behoud van den vrede! Chamberlain moge dan al weinig of beter gezegd totaal zeen applaus hebben mogen verwerven, teen hij over Muenchen sprak, hij zou voortgaan op den ingeslagen weg! Maar enkele dagen later dient hij Duitschland een ernstige waarschuwing toe: bedenk wel, welk een enorme economische en tinancieele macht achter Engeland staat, vooral bij een oorlog van langeren duur. Oordeelde hij het noodig om dit te doen hooren en welke reden was dan daarvoor aanwezig? Juist bovendien, terwijl de Duit sche econoom dr. Schacht in ae miststad vertoefde, al is niet bekend met welk uit- te-proken doel? Men staat wederom voor raadsels! Ver warring allerwege Hetzelfde geldt voor Oost-Europa Dc verkiezingen voor den Landdag van Memel rijn van Duitsche zijde uitgelegd als een Plebisciet voor den terugkeer naar Duitsch land welnu de Duitschers haalden ruim '6 pet. der stemmen! Zal nu de eisch naar terugkeer worden gesteld? Berlijn schijnt dit niet op eigen houtje te willen doen dcch het te zullen overlaten aan de Memel- Duitschers zelf! Overigens heeft Duitsch land in dit geval sterke troeven in han den, want Memel is ongemotiveerd losge scheurd van Oost-Pruisen en pas later door hithauen als begeerenswaardige uitweg naar zee genomen. Zal het de eerste zege in het komende jaar worden? Verder richt zich de blik reeds vol zorgen °P de kwestie der Oekraïne. Het laten van *at thans Karpathisch Rusland heet aan lajecho-Slowakije biedt Duitschland, daar P"ag zich voortaan geheel naar Berlijn oriënteert, alle gelegenheid, om zich daad- Sedert aan de Karpatisch-Oekrainsche staat door Tsjecho-Slowakije autonomie werd verleend, volgt men in Duitsch poli tieke kringen met belangstelling de auto- nomische beweging der Oekrainers. Thans willen ongeveer T millioen Oekraï- r.ers die in Wolhinië en in de 3 Zuid-Oos telijke provincies van Polen wonen, even eens autonomie. werkelijk naar dit begeerde gebied te rich ten, terwijl die kans zou zijn afgesloten, zoo er een gemeenschappelijke Poolsch- Hongaarsche grens ware geboren! En ln Polen beginnen de Oekrainers te roepen om zelftrestuur.De aangelegenheid is aan gesneden! Het drijft Poien nader tot de sovjets, omtrent wier macht men in het vage tast. Voorloopig verzekeren zij de Oekraïne niet te zullen afstaan. En in hoeverre zullen de Westersche lan- Indien de onafhankelijkheidsbeweging mocht slagen en een nieuw Oekraïnsche republiek ln Midden-Europa mocht tot stand komen, dan zou Duitschland hiervan de grootste voordeelen hebben. Hoe de toestand zou worden, indien de eischen der Oekrainers in Polen in ver vulling zouden gaan. kan men op de kaart aflezen. den zich geïnteresseerd toonen in deze allerbelangrijkste materie?. Weliswaar heb ben Londen en Parijs te Berlijn d<Xn weten gesteld te zijn op behoud van het Memel statuut, doch mag men een oogenblik aan nemen, dat zij voor Lithauen zullen doen, wat Tsjecho-Slowakije werd geweigerd? Het is geen wonder, dat niet-Europee- sche staatslieden als Pirow en Kennedy de situatie in ons werelddeel met weinig op timisme beschouwen. 5108 U DOEI GOED ER TIJDIG MEE TE BEGINNEN door regelmatig met Urodonal te kuren, don een prooi van rheumotiek of ondere dergelijke ziekten te worden ooei U Uw goede gezondheid benouden Bij apothekers en drogisten 5111 (Ingez. Med.) Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. DE VEEHOUDERIJ-CENTRALE HOUDT ER DEN GANG IN. Ook de eindmarkten van deze week gaven in het algemeen nog flinke aanvoeren te zien. met weer opvallend veel afwijkende soorten, die, zooals men duidelijk kan waarnemen, door de kooplui meestal worden opgekocht, uitslui tend op den aankoop van de Centrale aan. Nu er in verhouding tot het aanbod geen voldoende afzet is op de vleeschmarkt, want het versch vleeschverbruik is momenteel be paald slecht te noemen is de Centrale er toe overgegaan om ook een flink kwantum betere coort uit de markt te nemen. Op deze manier houdt zij niet alleen de slachtveemarkt op gang, doch ook de gang van zaken op de afdeelingen guste en melkkoeien wordt er gunstig door be ïnvloed. Momenteel werkt dit tot bevrediging van de meeste groepen belanghebbenden, doch we zagen nu flinke, zelfs jonge goed bevleeschde beesten verkoopen voor f. 150, f. 160, f. 170, die onder gewone omstandigheden haar bestem ming zouden vinden in den mestersstal. Het is nu wel zóó, dat moeilijk geplaatst kan wor den en we geven toe, dat wanneer de Centrale niet kocht, de prijzen zouden dalen, doch wanneer de Centrale vee gaat koopen. dat goed geschikt is om te worden afgemest, dan zal er in de naaste toekomst, een tekort ont staan aan goed slachtvee en worden de poor ten voor den invoer van Deensch vleesch mis schien weer wat wijder opengezet. Men kocht gisteren te Leiden ongeveer 150 stuks voor de Centrale, terwijl het aanvoercijfer van slachtvee 176 stuks bedroeg. Het ligt voor de hand. dat er dus een groot kwantum voor de Centrale op de z.g. vare-koeien-markt is gekocht en wanneer men daarmee doorgaat dan worden straks ook de varekoeien te duur. Men dient dus in dezen den voorzichtigen weg te bewandelen, want in het voorjaar zijn er toch ook weer guste koeien noodig voor dc weiden en men mag ook hiervoor de prijzen niet te hoog opvoeren. Bovendien moet het vleesch binnen het bereik van den consument blijven. We zien nu al steeds minder goede kwaliteit slachtvee aan de markten. De prijzen hiervoor zetten zich dan ook op het einde dezer week weer vaster. Melk- en kalfkoeien hadden wel een kalmen handel, maar waren toch goed prijshoudend. Kleinvee was eveneens kalm. doch de prijzen konden gehandhaafd blijven. De wolveemarkt was nog flauw gestemd, hoe wel Iets beter dan begin der week. daar er door het koudere weer iets meer voor export werd gekocht. De varkensmarkt sloot met de Leeuwarder markt gisteren prijshoudend. Toch werd hier in Zuid-Holland voor levering van de boerderij af algemeen minder geboden, n.l. 24 cent per pond voor de prima zware soorten. PLANTSOEN 29 - LEIDEN - TELEF. 1754. 3022 (Ingez. Med.) Vraagt onzen kunstkalender 1939 (Ingez. Med.) VAN DEN HEER N. VAN BEELEN. Daarnevens ziet men tal van kleinere ge beurlijkheden. die toch ieder voor zich spreken. Italië schijnt het voetspoor van Duitschland inzake vervolging der Joden in gematigd tempo te zullen volgen, Roe menië voert een eenheidspartij onder lei ding van den koning in, die daardoor voort aan direct partij wordt bij mogelijke ge schillen in de toekomst een weinig be nijdenswaardige positie voor een Vorsten huis! Hongarije verscherpt de Joden- wetten En bereidt Franco in Spanje dan werke lijk den terugkeer van ex-koning Alfonso voor? Voortaan zal men ernstig met die mogelijkheid rekening hebben te houden, r.u hem alle Spaansche burgerrechten zijn teruggegeven en hij mag terugkeeren In het Verre Oosten nemen de donkere wolken eveneens toe, daar de sovjets blijk baar niet tot overeenstemming willen ko men met Japan Inzake de vischrechten Men meent daarin een voorteeken te mo gen zien van het langzaam afbreken der betrekkingen. En Amerika en Engeland denken er niet aan om de zienswijze van Japan inzake de open-deur-politiek te aanvaarden. Verwarring over de gansche wereld! Dat blijkt ten overvloede ook te Lima, waar de Zuid-Amerikaansche staten zich verzetten tegen een al te grooten samenhang met de Vereenigde Staten, bevreesd voor te groo- ten invloed van den grooten broer. Groote beslissingen schijnen in wezen niet meer te verwachten, zij het wellicht in enkele moties van algemeene vage strekking! De heer N. van Beelen. Organist te Katwijk aan Zee. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer N. v. Beelen aangesteld werd als or ganist bij dc Ned. Herv. Gemeente te Kat wijk aan Zee. Van 17 Februari 1913 af bespeeide hij hot oi gel in de zaal v. Prot. Belangen en van 24 Februari 1924 af het kerkorgel in de Oude Kerk In dien tijd heert hij niet minder dan 2056 mgal het orgel bespeeld! De heer Van Beelen, Katwijker van ge boorte, zag te Katwijk aan Zee het levens licht op 12 Maart 1883, heeft zich in die gemeente een groote bekendheid als musi cus verworven. Met zijn kerkconrerten en als leider van koor-uitvoeringen, heeft hij talloozen aan zich verplicht! Het zal hem dan ook stellig niet aan veel belangstelling ontbreken I

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9