BINNENLAND CEID5CH DAGRUD - Tweede Blad Zaterdag 17 December 1938 Times-bericht volkomen onjuist Congres Nederl. bond van personeel in overheidsdienst WEERBERICHT. Verkeersongevallen in October AGENDA Antwerpen, Rotterdam en de Rijnvaart Voorkom verkoudheid KARSOTE RECHTZAKEN NEDERLANDSCHE GEZANT TE BERLIJN OVERHANDIGT ZIJN GELOOFSBRIEVEN. Rijkskanselier Hitier heeft gistermiddag met het gebruikelijke ceremonieel den nieuwen Nederlandschen gezant jhr. mr. H. M. van Haersma de With ontvangen Bij de overhandiging van zijn geloofs brieven heeft jhr. van Haersma de With een toespraak gehouden waarin hij uit drukking gaf aan den wensch van zijn re geering de hechte vriendschaps- en buur- betrekkingen welke van oudsher bestaan tusschen de Nederlanden en Duitschland. ook verder te onderhouden en uit te brei den. Rijkskanselier Hitier herdacht in zijn antwoord allereerst den trag schen dood van den vroegeren gezant en besprak ver volgens de vriendschappelijke buur.betrek kingen tusschen de beide landen Het Dut- sche rijk hecht ook groot gewicht aan de handhaving en verinniging dezer betrek kingen. Na de ontvangst heeft de Fiihrer zich nog een tg er. tijd met den gezant onder houden. OPBRENGST VAN DOOR DEN NEDERL. BIOSCOOP-BOND GEORGANISEERDE STE VN ACTIE. BESLVIT VAN BURGEMEESTER OUD GOEDGEKEURD DOOR DE REGEERING. Door het Eesrte Kamerlid, v. Vessem, zijn eezer dagen naar aanleiding van een be richt in de „Times" ter zake van een pers conferentie van den minister van alge meen? zaken, voorzitter van den raad van ministers, met vertegenwoordigers van Ne- derlandsche bladen, de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van het bericht in de „Times" van 9 De cember j.l., vo'gens hetwelk de minister van algemeen? zaken, voorzitter van den raad van ministers, in een persconferentie met vertegenwoordigers van Nederlandsche bladen, zulks in verband met protesten („representations") door de Eiuitsche re geering bij de Nederlandsche regeering ge uit naar aanleiding van de door een groot deel der Nederlandsche pers aangenomen onvriendelijke houding („unfriendly atti tude") tegenover Duitschland ter zake van de Duitsche maatregelen in verband met de Joden, zou hebben geadviseerd deze campagne („campaign") te staken, zulks omdat anders ernstige gevolgen in den Thans is het resultaat bekend geworden vorm van door zijne excellentie nader van de steunactie welke de Nederlandsche aangegeven Duitsche represaille-maatrege- oioscoop-bond op Donderdag 1 Dcember j.l len te verwachten waren? ten behoeve van vluchtelingen wegens ge- 2 Is het juist, dat deze persconferentie loof en ras heeft georganiseerd heeft plaats gevonden op Zaterdag 3 De- De opbrengst van de afgestane recettes. Inclusief het gedeelte van de filmhuur. door de filmverhuurders afgestaan en een aantal vrijwillige bijdragen bedraagt in totaal f. 17.000 Aangezien nog eenige bijdragen moeten binnenkomen, zal dit totaalbedrag waar schijnlijk nog eenigszin6 worden over schreden. Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 769. Hedenmiddag 2 uur: 778. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het machtige gebied van hooge luchtdruk, waarvan de kern over het Noord-Oosten van Buropeesch Rusland ligt. breidt zich steeds verder naar het Westen uit. Het restant van de depressie over de Britsche eilanden vulde ge heel op. Een restant bleef echter over Zuid- Frankrijk en de Golf van Biscaye achter en vormt daar nu een afzonderlijke vlakke de pressie. In het Westen op den Oceaan nadert een nieuwe depressie, welke de barometers op Ierland reeds weer doet dalen, doch welke waarschijnlijk geen invloed op het weer over ons land zal kunnen uitoefenen. De koudelucht- massa's uit het Oosten dringen steeds verder naar het Westen door, vanmorgen vroor het reeds in ons geheele land. België en Noord-1 Frankrijk. In Duitschland is de vorst tot streng toegenomen. Nog Oostelijker in Polen en de randstaten vriest het zeer streng. In Groningen was de temperatuur Dinsdag j.l. nog vijf gra- den boven normaal. Hedenmorgen was zij tien 1 graden beneden normaal. In Zuid-Frankrijk, j Schotland. IJsland en Noorwegen is het weer daarentegen nog zacht en zijn de temperaturen aanmerkelijk boven normaal. Zelfs op Spits- I bergen was de temperatuur vanmorgen nog drie j graden boven het vriespunt. Ook in Midden-Zweden zijn de temperaturen 1 voor den tijd van het jaar nog betrekkelijk hoog. Over het geheele vasteland van West- Europa waait een krachtige Oostelijke wind, de bewolking is over het algemeen licht. WEERSOMSTANDIGHEDEN. Binnenland (7.20 uur v.m.) Den Helder: half bewolkt, krachtige O.Z.O. wind. temp. —5 gr. C„ min. —5 gr. C. Vlissingen: zw. bewolkt, stormachtige O. wind. temp. —1 gr. C.. min. —2 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, matige O. wind. temp. 5 gr. C.. min. —5 gr. C. Groningen: licht bewolkt, krachtige O. wind. temp. 3 gr. C., min. —8 gr. C. Maastricht: licht bewolkt, matige O. wind, temp. —3 gr. C., min. —3 gr. C. Geen dezer plaatsen meldt neerslag. Buitenland (8 uur v.m.). Parijs: N.O. wind,. 1 gr. C.. betrokken. Londen: O. wind. 4 gr. C., betrokken. Berlijn: N.O. wind. —11 gr. C.. opklarend. Nice: N. wind, 11 gr. C., betrokken. cember j.l., derhalve na de uitvaardiging door den burgemeester van Rotterdam van het op 29 November j.l. bekend geworden verbod van den voetbalwedstrijd Neder- land-Duitschland? 3. Is het juist, dat de Duitsche regeering zich over uitlatingen in de Nederlandsche pers heeft uitgesproken en zoo ja, in wel ken zin? 4. Zijn de ministers niet van meening, dat het meer in overeenstemming met 's lands belang en waardigheid zou zijn ge weest. indien door de regeering een aan maning tot matiging tot de pers zou zijn gericht vóór het verbod van den voetbal wedstrijd Nederland-Duitschland en vóór de eventueel door de Duitsche regeering ge dane uiting over Nederlandsche persuit latingen? 5. Indien een Duitsche opmerking ge maakt is, is deze dan gemaakt vóór de uit vaardiging van het verbod van den voet balwedstrijd? 6. Indien een opmerking is gemaakt na ebt verbod, is dan bij die gelegenheid de verbreking van de sportbetrekkingen reeds definitief aangekondigd? En zoo dit laat ste niet het geval is, wat is dan aanleiding geweest, dat de verbreking der sportrela- ties niet voorkomen is kunnen worden? 7. Welke represaille-maatregelen heeft de minister van algemeene zaken, voorzitter van den r&ad van ministers, in de bedoel de persconferentie genoemd als eventueel door Duitschland te nemen? 8. Zijn de ministers voorts niet van mee ning, dat 's lands belang een openlijke af keuring door de regeering eischt van de geste van den burgemeester van Rotter dam? Hierop hebben de ministers Colijn, Patijn en Van Boeyen als volgt geantwoord. 1. Van het bericht in de „Times" van 9 December jJL over een inderdaad op 3 De cember te voren plaats gevonden hebben de vertrouwelijke conferentie tusschen den voorzitter var. den raad van ministers en vertegenwoordigers van een aantal Neder landsche dagbladen hebben de ministers kennis genomen. In verband met de ver bazingwekkende onjuistheid van dat be richt is 12 dezer, in opdracht van den voor zitter van den raad van ministers, door den regeeringspersdienst het communiqué aan de Nederlandsche dagbladpers verstrekt, dat in de bladen van 12 dezer is opgeno men. 2. Verwezen wordt naar het ant woord sub 1. Hieraan zij toegevoegd, dat elke band tusschen hooger bedoel de bespreking en de uitvaardiging van het verbod van den voetbalwedstrijd Nederland-Duitschland ontbreekt, aan gezien tot vorenbedoelde conferentie reeds begin November was besloten. 6. Voor het eerste deel dezer vraag wordt naar 't boven gegeven antwoord verwezen. Wat het tweede deel dezer vraag be treft, wordt opgemerkt, dat de Neder landsche regeering geen enkele mede- deeling ter zake heeft ontvangen. 7. Waar de regecring niet voorne mens is in het openbaar mededeelingen te doen omtrent hetgeen door haar bij een vertrouwelijke bespreking is opge merkt. blijft deze vraag onbeantwoord. 8. Het tegendeel van het gestelde is het geval. Het besluit ter zake van den burgemeester van Rotterdam heeft de volledige goedkeuring der regeering. In de groote zaal van het N.V.-huis te Utrecht kwam de bond van personeel in overheidsdienst gisteren in buitengewoon congres bijeen om te komen tot een hechten grondslag voor de organisatie van het de fensiepersoneel in verband met de ophef fing van het organisatieverbod ten opzich te van het defensie personeel. De heer L. J. Bakker, voorzitter van den bond. sprak een kort openingswoord, daarbij de vertegenwoordigers der verschil lende organisaties dankend voor hun aan wezigheid op dit buitengewone congres. Vervolgens werd het woord verleend aan den heer A. Bouw. voorzitter van de Ne derlandsche vereeniging van personeel bij defensie. Deze deelde mede, dat besloten is genoemde vereeniging met 1 Januari a.s. op te heffen en de liquideering aan den bond van personeel in overheidsdienst op te dragen. Tot lid van het hoofdbestuur in de vaca ture A. A. Lührs. die met Februari den pensioengerechtigden leeftijd zal hebben bereikt, werd de heer A. Bouw gekozen. Tot lid van den bestuursraad werd ge kozen de heer G. Hartsuiker te Utrecht. Des middags hield de tweede bondssecre- tari, de heer J Blom, een inleiding over: „De organisatie van het rijkspersoneel". In verband met het beëindigen van zijn taak al hoofdbestuurder van den bond sprak de heer Lührs woorden van dank tot allen, die hem gedurende 28'/» jaar het werken tot een vreugde hadden gemaakt. In de middagzitting heeft de heer J. Blom uit Amsterdam, tweede secretaris van den Bond. een inleiding gehouden over de organisatie van het rijkspersoneel. De inleider betoogde, dat door de ont wikkeling van de laatste jaren de belangen van het rijkspersoneel in belangrijke mate zijn gaan parallel loopen met die van het personeel van de lagere overheidsorganen. Dit geldt, sinds de regeering zich bezig houdt met de salarieering van het gemeen te- en provinciaal personeelook voor de loonen. Een groot deel van het overheidsperso neel heeft dit nog niet begrepen, blijkens de groote verbrokkeling die op organisato risch gebied bestaat. Er zijn niet minder dan 150 vakvereenigingen van overheids personeel. Van deze verspilling van energie en financiën draagt de moderne arbeidersbe weging geen schuld. De inleider wees bovendien op het groo te aantal arbeidscontractanten bij het rijk, dat hij een euvel noemde. Aanstelling van diegenen, die men blijvend noodig heeft, is wel het minste, wat gevraagd mag worden. Door de beslissingen, heden genomen, telt de Nederlandsche bond van personeel in overheidsdienst ongeveer vijftienhonderd rijkwerklieden. Hij is daarmede ook op dit terrein vrijwel even sterk als de andere richtingen te zamen. Daarom zal een af zonderlijke vakgroep voor het rijksperso neel in het leven, geroepen worden. De gezagsverhouding, waarin het over heidspersoneel verkeert, behandelend, ver klaarde de heer Blom. dat wie in overheids dienst treedt, wept, dat de bevelen, of or ders, gegeven op grond van wetten, veror deningen of reglementen, dienen te worden uitgevoerd. Onder alle omstandigheden .behoort hij plichtsgetrouw te zijn, nochtans behoeft hij zijn eigen opvattingen niet te verloochenen. Hij moet de van bovenaf gegeven orders precies en overeenkomstig de eischen uit voeren, maar behoeft daarmede nog niet de geloofsovertuiging of het politieke in zicht van dengene, die tot bevelen gerech tigd is, te deelen Dc man in overheids dienst behoort wel de dienaar, maar niet de willooze slaaf te zijn van zijn meerdere. Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek regelmatig verstrekte voorloo- pige gegevens omtrent het aantal verkeers ongevallen blijkt dat de maand October ö'jzonder veel slachtoffers heeft geëischt, schrijft de K.N.A.C. Voor het laatste halfjaar zijn de cijfers a)s volgt (tusschen haakjes de cijfers van 1987): gedood Mei Juni Juli Aug. Sept. Oct. 49 66 71 68 90 (61) (41) (47) (64) (61) (47) ernstig gewond 387 (446) 384 401 429 452 408 (453) (390) (471) (417) (404) Uit de verstrekte gegevens is niet op te maken, waaraan dit zoo onverwachts groo te aantal slachtoffers is te wijten. Onge twijfeld zuilen de slechte weersomstandig heden hieman voor een gioot deel debet zijn. Een reden te meer voor alle wegge bruikers om te zorgen, dat de verlichting der voertuigen, in het bijzonder ook de roode achterlichten in orde zijn. Gezien het groote aantal ongevallen door onver wachts overstekende wielrijders zij dezen er nogmaals op gewezen, dat zij zich be wust moeten zijn van het feit, dat zij bij avond en slechte weersomstandigheden slecht zichtbaar zijn. Niet voor niets be paalt het Motor- en Rijwielreglement dan ook, dat men bij richtingsverandering niet alleen den arm ongeveer horizontaal moet uitsteken, maar tevens dat deze aanduiding goed zichtbaar moet worden gegeven. VOOR HEDEN. Postduiven-tentoon- Postdulven-tentoon- Gebouw Pesthuislaan: stelling 810 uur nam. L. Mare 43: Konijnen-tentoonstelling. Zaal' Mekcl (Hoogewoerd 87): Feestavond A.N.G.O.B., 8 uur nam. Zondag. Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur v.m. en half zeven nam. Gebouw Pesthuislaan stelling 105 uur. Hoogl. Kerkgr. 46: Evangelisatie te 8 u. n.m. Jerufil: Samenkomsten te 10 uur voorm. en half zeven nam. L. Mare 43: Konijnen-tentoonstelling. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 5 u. nm. Nutsgebouw: Kerstw(Jdlng Splr. Genootschap uur nam. Maandag. Oud - Hortuszicht: Leidsche Radio-Vereen 8.15 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9^—11 uur voorm. 'sWoensdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 u. nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterle. 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. DE INSTALLATIE VAN EDFS BURGEMEESTER. De heer L. R. Middelbcrg hartelijk verwelkomd. (Van een spedalen verslaggever). Op hartelijke wijze heeft de bevol king van Ede den nieuwen burgemeester, den heer L. R. Middelberg, oud-burge meester van Zoetermeer, gistermiddag ingehaald en verwelkomd. De heer Middelberg arriveerde per trein aan het station Ede. waar hij en zijn fa milie door notaris R. Dinger uit Lunteren namens een commissie uit de burgerij ver welkomd werden. Mede waren ter ont vangst aanwezig de wethouders H. W. P. Bonte en Jac. van Steenbergen. m Tijdens een triomfantelijken intocht wer den bloemen aangeboden. Na aankomst bij het gemeentehuis nam de burgemeester een zanghulde ln ont vangst, waarvoor de heer Middelberg har telijk dankte. Hierop riepen alle aanwezi gen spontaan „Leve de Burgemeester!" De installatieplechtigheid werd om. bij gewoond door de beide wethouders en den secretaris van Zoetermeer. de burgemees ters van Iipendam, Benthuizen. Berkel en Rodenrijs, Blelswtjk, Leidschendam. Pijn- acker, Wageningen en Rhenen; den direc teur van het Waterleidingbedrijf „De Tien Gemeenten", prof. Visscher, en vele an deren. De loco-burgemeester van Ede, wethou der W. S. van Voorthuizen, sprak de In stallatierede uit, waarin hij den heer Mid delberg hartelijk met zijn benoeming ge- lukwenschte. De heer Van Voorthuizen hing den bur gemeester vervolgens den ambtsketen om. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 u«r na „De Wildzang". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur. Zondag 2, 414 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraac 31: 8 uur Mm Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 nuf' „Sneeuwwitje en de 7 dwergen". -ij s Vain 8i uur aoui i voorstelling. Lldo-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Mr. Moto speelt hoog spel". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur, Zon dag doorl voorstelling van 2—7 uur en 8.15 u. Casino-Theater Hoogewoerd 49: 8 uur Dan»: „Sherlock Holmes". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 Woensdag- er. Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-Theater, Haarl-straax.: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „Concert ln Tbrol". Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-theater iKatwyk aan Zee): „Orkaan", 8 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 3 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 17 t.m. Vrijdag 23 Dec. a.s. waargenomen dóór de apotheek M. Boekwyt, Breestraat 74. tel. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wllhelminapark 8. tel. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bertel, De Graaff, De Jager en Renaud. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Leemhuis. Tel. 2030. De Keulsche besprekingen. VRAGEN AAN DE REGEERING. LUCHTTEMPERATUUR. Laagste temp. —6 gr. C. '22 gr. F.). 9 uur voorm.: —6 gr. C. (22 gr. F.). 12 uur 's middags: —5 gr. C. (23 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a ZEE Voor Zondag. Zondag: Voorm. te 12.29 uur. Voor Maandag. Maandag: Voorm. te 0.49 uur; nam. te 1.13 u. LICHT OP VOOR FIETSER* e.a. Zaterdag van 4.17 uur n.m. tot 7.36 uur v.m. Zondag van 4.17 uur n.m. tot 7.36 uur v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 17 Dec.: op 3.31 uür; onder 13.16 uur. 18 Dec.: op 4.40 uur; onder 13.46 uur. HET AUTOBUS-NOODWETJE. Het afdeelingsonderzoek van het ingeko men wetsontwerp tot wijziging van de wet tot verlaging van de openbare uitgaven is bepaald op a.s. Dinsdag 20 December as. te elf uur. DIRECTEUR VAN PUBLIEKE WERKEN TE CURACAO. Naar wij vernemen, is binnenkort de be- r.oeming te verwachten van ir J. P. A. M. Petit ingenieur bij den Provincialen Wa terstaat te Arnhem, tot directeur van pu blieke werken te Curacao. RES. KOLONEL H. W. C. E. MATHON OVERLEDEN. Te Breda is op 55-jarigen leeftijd over leden res. kolonel bij de cavalerie H W. C. E, Mathon. indertijd in ons land een zeer 'bekend ruiter en springer. Het Eerste Kamerlid Van Vessem heeft aan den voorzitter van den Raad van Mi nisters, en aan de Ministers van Buiten- landsche Zaken en van Economische Za ken de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de Ministers kennis genomen van het bericht, volgens hetwelk de burge meester en schepenen van Antwerpen, de Belgische Minister van Economische Za ken en de Belgische Minister van Verkeer met verscheidene hooge ambtenaren van hun departementen op 9 December J.l. te Keulen als gasten dier stad zijn aangeko men tot het voeren van besprekingen, waar aan mede deelnamen de Duitsche Minister van Verweer, het Keulsche stadsbestuur, de Belgische Ambassadeur te Berlijn en de Duitsche Ambassadeur te Brussel? 2. Hebben de Ministers voorts kennis ge nomen van een Interview, verleend door den heer Baelde. schepen van Antwerpen, weergegeven in „De Maasbode" van 14 De cember jJ„ avondblad, volgens hetwelk de heer Baelde heeft verklaard: a Dat de onderhandelingen te Keulen liggen in de lijn van het initiatief der ver antwoordelijke Antwerpsche havenleiders om te streven naar samenwerking met de havens van het achterland; b. dat de Duitsche scheepvaartleiders van Rijn- en Roergebied meer en meer tot de overtuiging komen, dat hun handel op Antwerpsche haven is aangewezen; c. dat ondanks de deviezenkwestie de Belgische onderhandelaars van Duitsche zijde de bevestiging hebben gekregen, dat Antwerpen zijn bijzonder belang heeft bij den West-Dnitschen handel; d. dat bijzondere gunstiger maatregelen voor de Antwerpsche haven te verwachten zijn? 3. Zijn de Ministers niet van meen mg, dat tegenover de Belgische activity tot bevordering der belangen va- ie Antwerp sche haven door versterking door middel van een samenwerking der Belgische en Duitsche regeeringsinstanties. van de ban den met de havens van Rijn- en Roerge bied. eer. krachtige activiteit der Neder landsche instanties van Rijk en gemeente behoort te worden gesteld, om het aandeel van Rotterdam in het verkeer met zijn natuurlijk achterland te behouden? De heer Middelberg dankte H. M. de Ko ningin. den Minister van Binnenlandsche Zaken en den Commissaris der Koningin in Gelderland voor zijn benoeming en bovenal God. Die sprekers weg tot hier heeft geleld. Spr. acht het een voorrecht tot burge meester van Ede te zijn benoemd In de zeven Jaren, die spr. te Zoetermeer doorbracht, heeft hij veel steun en mede werking ondervonden van de wethouders, den secretaris enz., die spr. daarvoor en voor hun aanwezigheid te Ede dank bracht. Beloften zal ik u niet doen aldus spr. doch schenk mij uw vertrouwen, opdat een vruchtbare samenwerking moge wor den bereikt in het belang der gemeente. Hierop werd de heer Middelberg hartelijk toegesproken door de heoren K. Bouwman, nestor van den Raad. D. Peereboom, na mens de A.-R. raadsfractie, B ten Ham namens de Chr Hist, raadsfractie. J. Rose- boom. namens de SD raadsfractie en J. C. J Mens als eenige Vrijz-Democraat in den Raad. Na een slotwoord van den heer Middel berg. maakten velen van de gelegenheid ge bruik om persoonlijk met den nieuwen burgemeester en zijn echtgenoote kennis te maken. MIDDENSTAND DOOR GROOTWINKEL BEDRIJF BEDREIGD? Het hoofdbestuur van den Kon. Nederl. Middenstandsbond heeft in zijn gisteren gehouden vergadering de te zijner oore ge komen geruchten gesproken omtrent het voornemen van eenige groote lndustrieele concerns (met name Bata en Unilever) om tot stichting van een groot aantal detail zaken, hier te lande, over te gaan Dit college heeft zich naar aanleiding daarvan tot den minister van economische zaken gewend In den brief, waarmede dit geschiedde wordt gezegd, dat het geen betoog behoeft, dat deze mogelijkheid den middenstand in ernstige mate verontrust reden waarom het hoofdbestuur den minister verzocht, hieraan de noodige aandacht te willen schenken en maatregelen te beramen om het gevaar, dat in een dergelijke groot- scheeosehe uitbreiding van het groot- filiaalbedrijf schuilt, van der. middenstand af te wenden Doa onmiddellijk enkele druppelt Kanote op Uw zakdoek, adem de damp in; de bacteriën worden <ian direct gedood. F0.70en Fl.- per flac. 5107 (Ingez. Med.) HAARLEMSCHE POLITIERECHTER Diefstal Voor den Haarlemschen Politierechter stond terecht J. J. J. M. uit Leiden wegens diefstal. Hem was ten laste gelegd, dat hl) ln het begin van Maart van dit jaar van 3 ln aanbouw zijnde woonhuizen in de Haarlemmermeer vloerdeelen, plafond bal ken. wandtegeis en raamkozijnen heeft ge stolen. Armoede was volgens verdachte de oorzaak. Het over hem uitgebracht reclas- seerlngsrapport was niet zeer gunstig. De officier van justitie elschte een gevangenis straf van 6 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De politierechter veroordeelde 1 maand ge vangenisstraf. EILANDEN GEÏSOLEERD. Door den sterken Oostenwind is de wa terstand bij Schiermonnikoog zoo laag. dat de Waddenzee bijna geheel droog ligt. De geregelde veerdienst tusschen Schier monnikoog en Ooslmahorn kon gisteren niet worden onderhouden, zoodat het eiland van post bleef verstoken. Alleen de reddingboot „Insulinde" kon nog verbin ding met Schiermonnikoog krijgen. Als gevolg van den lagen waterstand kon ook de postboot van den dienst NesHol- werd gisteren niet uitvaren, zoodat Ame land eveneens is geïsoleerd. KANTONGERECHT TE ALPHEN. Dronken achter het stuur. Op het kantongerecht te Alphen werd be handeld de uitgestelde zaak tegen een autobestuurder, wien ten laste was gelegd dat hu ln staat van dronkenschap ver keerde. met zijn auto op den weg van Ter Aar naar Zevenhoven-Nleuwvieen in den berm van den weg terecht was gekomen. Ver dachte ontkende dronken te zijn geweest, al gaf hij toe wel 2 of 3 borrels te hebben gebruikt. Verschillende getuigen die gehol pen hadden, den wagen op den weg te brengen of deze waren gepasseerd, gaven toe dat verdachte min of meer beschonken was; één der getuigen was zelfs zeer posi tief. terwijl de expediteur K. verdachte nog had aangeraden, zelf niet verder te rijden. De ambtenaar die het bewijs geleverd acht te vorderde een hechtenis van 2 weken met intrekking van zijn rijbewijs voot den tijd van 1 jaar. Verdachte bleef ontkennen. De kantonrechter veroordeelde hem tot 1 week hechtenis met Intrekking van zijn riibewijs voor den tijd van 1 jaar Verdachte deed medodeeling in hooger beroep te zullen gaan. VERSPREIDE BERICHTEN. De Rijksbestuurder van Hongarije, ad miraal Horthy, heeft de Hongaarsche oor- logsherinnerlngsmedaille „Pro Deo et P*- tria" verleend aan de heeren J. Panman, algemeei" directeur, A. C. Dijkman, alge meen penningmeester en H. F. Barth. ad junct-directeur van de Nederlandsche Reis- veieeniging. Gistermiddu" zijn op de Hongaarsche 'eêa- tip te Den Haag aan genoemde heeren oe versierselen van deze onderscheiding over handigd. 2-2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6