Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 17 December 1938 De strijd in Spanje YES5CHERIJ-BERICHTEN Laatste Berichten Binnenland De Pan-Amerikaansche conferentie Nederland's zelfstandigheidspolitiek Uit Ned. Oost-Indië SPORT Teraardebestelling wijlen sergeant-vlieger Kossen Buitenland VRAGENRUBRIEK BEURSOVERZICHT WAIKT BE KICKTIN Vit de Rijnstreek s-i ROEMENIË. De eenheidspartij Op grond van de !r. het Staatsblad ge- oubliceerde wet over de oprichting van het Vont tot wederopbouw van Roemenië" als «nige politieke organisatie des lands, werd den minister van Justitie een verzoekschrift overhandigd, waarin de toestemmming van jen minister voor de actie van de nieuwe organisatie gevraagd wordt. Dit verzoek schrift draagt de handteekeningen van 9 ministers en 26 gewezen ministers en on derstaatssecretarissen. Van de leden van den kroonraad, die op «rond van de stichtlngsacte uit hoofde van hun functie tot de nieuwe organisatie be- hooren, heeft niemand het verzoekschrift onderteekend. Bij de handteekeningen van de Christe- iitlr-nationalen ontbreekt de naam van wofessor Cuza en die van den vroegeren minister v. buitenl. zaken, Istrate Micescu. die opvolger was van Ooga in de leiding rijner partij. Daarentegen hebben drie lei ders van de vroegere sociaal-democratische rartij het stuk onderteekend Voorts komen er de namen op voor van eenlge aanhangers der partij van den on- lings overleden maarschalk Averescu. van de partij van professor Jorga en die van (enige partijlooze orofessoren en eepen- sionneerde generaals, o.m. van de vroegere chefs van den generalen staf. De Roemeensohe pers acht het van bij- ronder belang, dat in de nieuwe organisa- ■f de vertegenwoordigers van alle moga- ,jke ideologische stroomingen vereenigd zijn. terwijl er voorts de nadruk op wordt geleed, dat een groot aantal Roemenen uit Zevenburgen hun handteekening hebben geplaatst. HONGARIJE. Goede betrekkingen met Praag. In welingelichte politieke kringen ver neemt men, dat de Hongaarsche minister tan buitenlandsche zaken, graaf Csaky, langs diplomatieken weg de Tsjecho-Slo- xaaksche regeering heeft doen weten, dat de Hongaarsche regeering prijs stelt op zeer goede betrekkingen met Tsjecho-Slo- ïakije. Door een persovereenkomst en een tëfWing der radio-propaganda zal er voor jezorgd worden, dat niet langer propa ganda wordt gemaakt voor een vijandige Raiding tegenover Tsjecho-Slowakije. VEREENIGDE STATEN. Duitschland krijgt geen helium. Uit Houston (Texas) wordt gemeld: Duitschland heeft verzocht de 200 stalen cylinders, die het had gezonden om met hellumgas te worden gevuld, leeg terug te' huren. In welingelichte kringen maakt msn hieruit op. dat de Ver. Staten defini tief geweigerd hebben helium aan Duitsch land te leveren. Eden keert terug naar Engeland. Voordat hij gisteravond scheep ging op d' Queen. Mary voor zijn terugreis naar Er,zeiand heeft Eden. naar Reuter meldt, iczegd: ..Ik keer huiswaarts, ten zeerste aangemoedigd door wat ik hier gezien en tehoord heb. Daarvoor ben ik bovenal hoogst dankbaar". ZUID-AMERIKA. De conferentie van Lima heeft in voltal lige vergadering de ontwerp-resolutie van economische zaken, welke door de delega tie van de Vereenigde Staten ls voorge steld, aangenomen. Cuba is doende aan het uitwerken van een plan tot bemiddeling in Spanje. In de voltallige bijeenkomst van het Pan- hmerikaansche congres heeft Castillo Na- iero, de leider van de Mexicaansche dele gatie. de totalitaire leerstellingen veroor deeld. Hij wekte op vormen van een een heidsfront der Amerlkaansche democra ten, niet slechts als bescherming tegen Bewapende agressie, doch ook als zeker heid tegen een offensief van moreelen aard. Ex-koning Alfonso. Op de vraag van Reuter of de ex-koning Mar Spanje terug zou keeren als hij een «vestiging zou ontvangen van zijn herstel a's Spaansch burger, antwoordde diens secretaris: „natuurlijk, als hij daartoe het verwek ontvangt, doch hij heeft nog geen verzoek ontvangen". De politieke woordvoerder der Duitsche legeering heeft tegenover Reuter verklaard: Het is niet onze zaak, Franco van advies ■e dienen, doch ais hij Alfonso zou terug roepen, zouden wij niet het recht hebben, hiertegen bezwaar te maken. Hij voegde hieraan toe: Wij hebben geen «ang bij de blnneniand-soh-politieke kwes- as van Spanje, doch achten het alleen van «lang dat het bolsjewistische regime van kusten der Middellandsche zee verdwijnt. Naar aanleiding Van in de Duitsche pers verschenen beschouwingen over de vraag of de dislocatie der Nederlandsche strijd krachten moet lelden tot de opvatting dat Nederland zijn Zuidgrens en met name zijn Westgrens min of meer ongedekt laat, ter wijl het een onevenred'g groote troepen macht aan de Oostgrens gereed zou hou den wordt van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: In dagen van Internationale spanning v/orden langs onze kast opgesteld niet één bataljon (gelijk in Duitsche bladen op ge zag van een publicatie van een Neder- landsoh oud-opperolficier was vermeld), doch verscheidene bataljons, nog afgezien van de kustartillerie. In normale tijden zijn deze meer in het centrum des lands ge legen. Bovendien moet bij een beoordeeling dezer dislocatie er mede rekening worden Behouden, dat onze Westgrens een zeegrens is, en dus een natuurijke belemmering vormt voor een aanvaller. Vooral echter moet gelet worden op het feit. dat de kustvedediglng niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats - aan de bo venbedoelde troepen der landmacht is toe vertrouwd, doch bovenal aan de ko ninklijke marine, die daarvoor de beschik king heeft over het noodige varend mate rieel en doode weermiddelen als mijnver- sperrlngen. Wat de Zuidgrens betreft, zij er op ge wezen, dat deze korter is dan de Oostgrens Voor de zooveelste maal moge uit het voorgaande blijken, dat het der regeering ernst is met de toepassing barer zelfstan digheidspolitiek naar alle zijden. PRINSES JULIANA NAAR SOESTDIJK. Prinses Juliana is hedenmiddag, na een verblijf van enkele weken in het paleis Noordeinde te Den Haag, naar Soestdijk teruggekeerd, ONDERSCHEIDING VOOR DEN HEER F. J. ROESKE. H M. de Koningin heeft den heer F J. Roeske. componist en koordirigent te Am sterdam, de zilveren eere-medaille voor Kunst en Wetenschap van de Hulsorde van Oranje toegekend. DE POSTVLUCHTEN. Heden is de „Buizerd" van het vliegveld TJililitan vertrokken, met medeneming van 324 kg. po6t. 5 kg. pakketpost en 14 kg. goederen. Een passagier vliegt mede tot Amster dam, 13 zijn geboekt Yoor tusschentrajec- ten, en 6 moesten wegens plaatsgebrek worden geweigerd. BRANDEN. Te De Lier. In den afgeloopen nacht Ls, vermoedelijk tengevolge van kortsluiting, brand ontstaan in de loods van de kistenfabriek der firma Ridder in De Lier. In de ioods lag veel zaagsel geborgen, waarin het vuur gretig voedsel vond. De brandweer, die spoedig ter plaatse was. kon niet verhinderen, dat de loods uitbrandde. Een stoomketel ging mede door het vuur verloren. Door de gunstige windrichting bleef de aangrenzende fabriek gespaard. Verzekering dekt de schade. Te Haren. Vanochtend om zeven uur ontdekte de postbode te Eelderwolde, dat vlammen sloe gen uit de woning van de familie J. Ru- zius aan den Paterswoldscheweg, onder de gemeente Haren (Gr.) Hij waarschuwde de Harensche brandweer, die spoedig ter plaatse was en het vuur met drie stralen bestreed. Zij werd hierbij geweldig gehan dicapt, doordat eerst het ijs in de sloot moest worden stukgehakt. Het huis. dat alleen stond, ls tot den grond toe afge brand. Niets is gered. Bij het uitbreken van den brand was niemand aanwezig. De heer Ruzlus "was naar zijn werk in Groningen, terwijl zijn vrouw in het R.-K. ziekenhuis verpleegd wordt Vóór zijn vertrek had hij de kachel aangemaakt, zoodat moet worden aange- nomen, dat daardoor de brand is ontstaan. De schade wordt door verzekering ge dekt. VOETBAL. WEDSTRIJDEN TE LEID6CHENDAM. Zondag 12 uur speelt A.V.V. (a) tegen Wil- 'rous ia); om 1 uur A.V.V. ib) tegen Wilhel- ™k ib) cn om 2.15 uur A.V.V. I tegen Meer- HOCKEY. Zl'ID-HOLI.ANDSCHE HOCKEY-BOND. ifor?.en w°rden gespeeld te 12 uur Zuldwijck H ~V. 'dames) en te 2 uur Zuldwijck—Aeolus u (heeren). BANDOENG, 17 Dec. (Aneta/ANP.) Het stoffelijk overschot van den sergeant-vlie ger K. S. Kossen. die gisteren bij het on geluk met een Glenn Martin nabij het vliegveld Simongan te Semarang werd ge dood, is hedenmorgen op het kerkhof aan den Pandoeweg te Bandoeng ter aarde be- tseld. Bij deze begrafenis werd de leger commandant vertegenwoordigd door gene- raal-majoor Berenschot, chef van den staf. Luitenant ter zee Schalkwijk vertegen woordigde den commandant der zeemacht. Verder waren o.a aanwezig generaal-ma- joor Statius Muller, de resident van Ban doeng. de heer van Braam van het bureau van luchtvaart, verschillende hoofdofficie ren, officieren en diverse autoriteiten. De corpscommandant van de luchtvaart- afdeeling. majoor Kengen, vertegenwoor digde den commandant van de luchtvaart- afdeeling, die op het oogenblik in de Molukken vertoeft. Maioor Kengen sprak aan het graf, waarna ds. van Duynen in gebed voorging. Nadat op het graf bloe men waren gestrooid dankte majoor Ken gen voor de belangstelling, waarna de een voudige en sobere plechtigheid was ge ëindigd. HAARLEMMERMEER. De naaivereeniging onder leiding van mej. J. v. d, Luit exposeerde meer dan 150 kleedingstukken in de Chr. school aan den Sloterweg te Nieuw Vennep. Aan giften kwam binnen f. 6.35. De ver. „Concordia" gaf in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp haar tweede uit voering. De Amsterdamsche dilettanten tooneelver. A.D.T.V. verleende haar mede- werklne en voerde onder regie van dert heer Chr. Laurentius op het blijspel van mevT. Bets Ranucci-Beckman Reclame". De voorzitter van Concordia, de heer P. de Zeeuw sprak een welkomstwoord, waar na het Amsterdamsche gezelschap een groot succes behaalde Nog langen tijd bleef men onder de vroolijke klanken van een goede band biieen. NOORDWIJKERHOUT. De nieuwe trottoirs. Nieuwe trottoirs zullen worden aangelegd langs een gedeelte van de Zeestraat ea langs een gedeelte van de Schoolstraat. De kosten hiervan zullen resp. bedragen f900 en f. 620 De R.K. muziekverceniging St. Jeanne d'Arc" en de Chr. muziekvereenielng Harpe Davids" zullen ieder in het volgende Jaar f. 50 gemeemtesubs.die ontvangen. De volontair ter secretarie de heer H. v. Denzen, wordt 1 Jan. as. aangesteld als tijdelijk ambtenaar. NOORDWIJK AAN ZEE. Het Chr Muziekgezelschap „De Echo der Duinen" heeft ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan een muzikale rondwande ling gemaakt door onze gemeente, als steeds onder groote belangstelling. Dezer dagen is in besloten kring dit 2e lustrum in „Seinjsost" feestelijk herdacht. SASSENHEIM. De Chr. Jongeiingsver, op Ger. Grond slag „Jonathan" hield onder groote belang stelling haar 58e jaarvergadering in het gebouw „Concordia". Na een welkomst woord van den voorzitter, den heer M. Vercouteren, volgden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester. Hierna volg den voordrachten en een raadwedstrijd als mede een tweetal inleidingen, waarop een uitgebreide bespreking volgde. Ds. P. D. Kuiper sloot met dankzegging. VOORHOUT. Gemeente-begrooting 1939 Noodlijdendheid der gemeente niet te verwachten Bijzondere medewerking van het Rijk toch noodzakelijk. B en w hebben den raad de begrootin gen 1939 aangeboden. Dat het niet gemakkelijk zal zijn de al- geheele zelfstandigheid onzer gemeente te verkrijgen blijkt wel hieruit, dat de ge- meentebegrooting over 1939 slechts sluitend kon worden gemaakt door naast de gewone bijdrage ad 85 in de werkloosheidslasten ad f43 000 nog te ramen als extra uitkee- GEEN GELD VOOR TSJECHO-SLOWAKIJE De Daily Express verheugt er zich over, dat de Tsjechische financieele missie „met leege handen" uit Londen is vertrokken en herinnert er aan. dat Engeland niet de rol van Kerstmannetje voor de nieuwe domi- ions van Hitier behoeft te spelen. Er zijn, schrijft het blad, bij ons ook klompjes te vullen. Een deel van het geld, dat twee maanden geleden zoo klakkeloos aar. de Tsjeohen ls beloofd, kan thans wellicht die nen om de noodlijdende industrieën in ons land te steunen. ERNSTIGE WOELINGEN IN MANDS J OEK W O. De correspondent van de „Daily Herald" te Hongkong bericht zijn blad over ernstige ongeregeldheden in Mandsjoekwo. Vandaar komende buitenlanders, zoo schrijft de cor respondent, maken melding van voortdu rende oneenigheid tusschen de Japansche en Mandsjoekwosche ambtenaren. Bijna lederen dag wordt er gefluisterd over een nieuwen opstand of over muiterij onder de troepen en elk verzet wordt onderdrukt met massale slachtpartijen. Vele deelen van den staat zijn volkomen verboden voor de vreemdelingen. Men is het er over eens. aldus de correspondent, dat een groote op stand tegen de Japanneezen in Mands joekwo vrijwel onvermijdelijk is, als de oorlog in China nog veel langer duurt. DE „TEMES" OVER DE ITALIAANSCHE EISCHEN. Schrijvende over de Italiaansche eischen wijst de „Times" er op, dat deze zoowel naar de letter als naar den geest in strijd zijn met het Britsch-Itallaansche accoord. Enkele der Italiaansche eischen zijn, vol gens het blad, zóó fantastisch, dat zij nau welijks ernstig gemeend kunnen zijn. en het feit, dat zij tegelijk naar voren zijn ge bracht zou de stem van de rede bij de be handeling van een paar gerechtvaardigde grieven wel eens kunnen doen verstikken Deze eischen zijn zonder twijfel overdreven doch er ls zeker plaats voor een n euwe bruikbare overeenkomst om de gerezen ge schillen uit den weg te ruimen en in nieuwe behoeften te voorzien. Bij de behandeling van eischen van de zen aard ls het een allereerste eisch. dat de gewettigde bezwaren tegen den status quo gesche'den worden van de dwingelandij voor gebiedsuitbreiding. Vooral in Afrika, waar de toekomst van groote Inheemsche volkeh op het spel staat, zal mra bij het verzet tegen zulke eischen veel en veel ster ker staan als kwesties als die van de Suez- kanaalrechtén en den Djiboeti-spoorweg openhartig onder de oogen gezien en be sproken worden. ring uit het werkloosheidssubsidiefonds 14 van f. 43.000 alzoo f6020 en als belas- tingbijdrage hef voor deze gemeente Hoogst mogelijke bedrag van f. 8600. Als bijzondere blldrage ls dus in totaal niet minder noodlg dan f. 14 620. Daar B. en W. van een forensenuit- keering geen hooge baten verwachten en eventueele belastingverruiming zeker nrat tot resultaat kan hebben dat aan de ingezetenen het geheele restant be drag als extra-druk kan worden opge legd, zal een bijzondere financieele medewerking van het Rijk wel nood zakelijk blijken. De financieele positie wordt ongunstig beïnvloed en komt tot uiting, indien wij letten op de hooge nadeelige saldi van den gewonen dienst in vroegere jaren. Wel wordt van het tekort over 1937 f. 4314.42 in deze begrooting gedekt doch van de tekor ten over de Jaren 1933 t/m. 1936 blijft f. 7075 op den kapitaaidienst drukken Wederom moest door den nood der tijden worden overgegaan tot aanmerkelijke ver- nooglng van de raming der kosten voor armenverzorging, zoowel in den vorm van steun in geld, als in dien van financieele hulp voor verpleging. Eenige financiële lichtpunten. Alhoewel zulks in de begrooting nog niet ten volle tot uiting komt wegens de finan ciering van conversiekosten, ls toch de al- gemeente rentedaling vooral van het jaar 1940 af. een niet gering voordeel voor de gemeentebegrooting. De meeste geldleenin- gen immers zijn teruggebracht tot rond 3 Eenige bijzondere ramingen. WiJ meenden, aldus B. en W., dat ook niet langer gewacht mocht worden met het tref fen van eenige voorzieningen, waaraan reeds lang behoefte bestaat. B. en W. stellen den raad dan ook vóór, over te gaan tot verbetering van den Prin- senweg en dezen van een verhard wegdek te voorzien. Afschrijving en kosten zuilen binnen 6 jaar plaats vinden. O.a. geeft ook de straatverlichting reeds lang aanleiding tot klachten: speciaal de gasverlichting voldoet geenszins. Verbetering wordt ter zake voorgesteld van den Rijnsburgerweg. de Hoofdstraat, het Boerhavekwartier en den Jacoba van Beijerenweg. Helaas ont- breken de geldmiddelen voor verdere ver beteringen. Een opgesteld uitbreidingsplan kon echter de hoogere goedkeuring niet verkrijgen. B. en W. stellen voor een nieuw plan te ont werpen. De werkloosheidslasten zijn voor het as. jaar op f. 43.000 geschat. De inkomsten en uitgaven op den ge wonen dienst ziin vastgesteld op een bedrag van f. 179.722.33. Het totaal der ontvang sten op den kapitaaidienst bedraagt f. 26.741.58, de uitgaven zijn f. 30.526.73: het nadeelig saldo is dus f. 4649.86. VOORSCHOTEN. Reorganisatie van de Brandweer. B. en W. hebben wegens het overschrij den van den daarvoor gestelden leeftijd eervol ontslag verleend aan de volgende personen, die in dienst waren bii de brandweer dezer gemeente: D. J. Brinks, opperbrandmeesterA. J. Turion, brand meester: W. Meyer. J. w, Eggink en Jac. Hooymans. res. brandmeesters: P. A. van Leeuwen, C. van der Werf en J. A. Lamboo. brandweerlieden. Tot nieuwe leden van het brandweercorps ziin met ingang van 1 Januari 1939 be noemd: P Kaayk. commandant: M. de Jong Jr., onder-commandant: P A van Cullenburg. H. van Mulligen. J. L. Cras, chauffeurs-monteurs: J. C. v. d. Peet. T. de Groot. G. Knijnenburg H. Schippers. A. M. van der Krogt, W. Alblas, H C. Nouwens. W. A. J. Mens. P. J. van der Peet J. M. de Ruijter, pijpleider of spuitgast en W. T. Lekkerkerker, brandmeester, belast met toezicht op hooibergen. WARMOND. De gemeenterekening 1937. De gemeenterekening 1937 sluit voor wat betreft den gewonen dienst met een batig saldo van f. 620.24 en voor wat betreft den kapitaaidienst met een batig saldo van f. 4326.15. Deze rekening geeft geen slecht beeld Vooral met betrekking tot de behoef- tigen en werkloozenzorg valt een aanmer kelijke verbetering te bespeuren. De post ondersteuning aan werkloozen wijst in ont vangsten aan f. 2288.02 en aan uitgaven f. 15.877.88. candidaatstelllng voor de Prov. Staten. BB namen zooals voorgesteld door de Staten- sectie worden overgenomen, doch eenige bezwaren worden gemaakt tegen de nieu we wijze van candidaatstelling. Deze be zwaren zullen schriftelijk ter kennis van het Prov. Comité worden gebracht. Voor de plaatsen 16 tot 20 werd gestemd uit de opgegeven candldaten van deze kiesver- eeniging en de geadviseerden door het be stuur der Statensectie Gouda. Hierna zette dr. K. Fokkema het verschil uiteen tusschen den totalitairen en demo- cratischen regeerlngsvorm. Na een uitvoe rige gedachtenwissellng, eindigde dr. Fok kema met dankgebed. J. B. te L. - Indien door U bedoeld wordt Hollandsche Grondcredletbank, dan zijn deze loten waardeloos, daar deze instelling gefail leerd is. Op de loten is nooit eenige uitkeering gedaan. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt „Flamingo" IJm. 24 met 440 m. diversen en „Hercules" IJm. 196 met 375 m. diversen en 45 st. kabeljauw. AMSTERDAM. 17 Dec. De Amsterdamsche effectenbeurs had heden morgen een kalm voorkomen, doch rekening houdende met de Zaterdagbeurs. was de affaire niet onbevredigend. De stemming was daarbi) goed prijshoudend. De koersen verschilden over het geheel wel niet veel by die van gisteren doch onder beurstyd viel allerwege een neiging tot oploopen waar te nemen en voor verschil lende specialiteit-en kwam het slot op ongeveer het hoogste punt van den dag. In Koninklijken ging het kalm toe, waarbij echter in aanmer king moet worden genomen, dat de beurs te Parijs des Zaterdags nog gesloten is, zoodat transacties voor Fransche rekening op de ochtendbeurs aan het einde van de week kun nen worden uitgeschakeld. Koninklijken open den op ongeveer het peil van de vorige slot- noteeringen en liepen daarna een kleinigheid naar boven, zoodat zij zich geheel tegengesteld gedroegen vergeleken met gisteren. De grootste belangstelling werd getroken door de Suiker- aandeelen waarvoor een zeer vaste stemming bestond, hetgeen verband hield met berichten omtrent verdere afdoeningen van de N.I.V.A.S. H.V.A.'s openden iets hooger en liepen daarna nog enkele procenten naar boven. De handel in het toonaangevende aandeel was echter van weinig beteekenis. In de specifieke Suiker- aandeelen, in het bijzonder Nisu's en Java- culturen ontstond echter een flinke activiteit en deze aandeelen werden in een open hoek verhandeld. Bij de opening werd onmiddellijk boven de vorige topprijzen gehandeld en daarna kon nog een flinke verbetering worden waar genomen. Voor het overige had de markt een kalm verloop. Suikeraandeelen waren ongeveer prijshoudend, maar niet noemenswaardig ver anderd. De affaire in Amsterdam Rubbers stag neerde aanvankelijk, zoodat het eenige tapes duurde alvorens een noteering tot stand kwam. Van de Tabakken werden Oude Deli's bij de opening enkele procenten lager genoteerd, In Industrieelen was weinig te doen. De Philips- aandeelen werden wat hooger ingezet en had den nadien een egaal verloop. Unilevers kwa men een kleinigheid lager te liggen, evenals Aku's De Scheepvaartmarkt was stil en prijs houdend. In Amerlkaansche waarden was de affaire van bescheiden afmeting. De kleine In zinking te New York resulteerde in iets lagere noteeringen voor de bekende toonaangevende aandeelen. Tijdens het beursverloop echter kon een kleine verbetering worden geconstateerd, die echter beperkt bleef tot onderdeelen van punten. De beleggingsmarkt was stil en prijs houdend voor de Ned. Staatspapieren. Van de Oude Schuld waren in het biizonder de 3% goed gedisponeerd. Voor Fransche fondsen be stond wederom een zeer vaste stemming, spe ciaal de spoorwegobligatiën. Er openbaarde zich weer een goede vraag, die klaarblijkelijk af komstig was van denzelfden kooper. die den laatsten tijd geregeld materiaal uit de markt neemt. Duitsche waarden waren aan den ge- drukten kant. WISSELKOERSEN. Londen 8.59 3/4 (8.59 7/8), Berlijn 73.80 (73.80Parijs 4.84 (4.84 1/4), Brussel 31.01 (30.99Vi), Zwitserland 41.65 (41.60), Ko penhagen 38.371/» (38.42VO, Stockholm 44.27'/ï (44.35), Oslo 43.22'A (43.25), New York 1.84 1/16 (1.84), Praag 6.30 (6.30). Prolongatie pet., Part. disc. 1/8. Dag geld 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Overleden: J. v. 't Wout 93 jaar. Ondertrouwd: Joannes Simon Jozephus Bader, 23 jaar en Corenlia van Dam. 22 jaar (won. te Nieuwkoop). Loop der Bevolking. Vertrokken: A. de Brave. n. Alphen a. d. Rijn; W. v. d. Ham, n. Nieuwkoop. De werkverschaffing in den polder. Het maximum aantal tewerkgeselden in de centrale werkverschaffing in den polder Zevenhoven is thans bereikt n.l. 36 waar van uit deze gemeente niet minder dan 24 Besloten is ook tijdens de trekkingscer'ode uit de Bondrk&s deze werkverschaff ng voort te zetten. Aan enkele klachten over keetruimte en water-verzetten is tegemoet gekomen doordat het polderbestuur beslo ten heeft een mime en verplaatsbare keet te huren evenals een pomp; deze laatste bil de Ned. Heide Mij. ALPHEN. Bijeenkomst A. R. Kiesverceniging In gebouw „Concordia" vergaderde dr A. R. Kiesvercen. Nederland en Oranje" waarin als snreker optrad dr. K Fokkema over „Regeering en Parlement". De voor zitter, de heer mr. A. J. Meyer, opende met gebed en schriftlezing. Behandeld werd de LEIDEN, 12—17 Dec. Turfmarkt Geen aanvoer. Lange turf 89. LEIDEN, 16 Dec. Noteering Veilingsver.. „Lei den en Omstreken". Roode kool per 100 kg. f. 1— 2.10, savoye kool f. 1.102.10, groene kool f. 1.50 5.10. boerenkool f. 1.504.30, rapen f. 1.20, prei f. 1.504.10, kroten f. 1.102.40, kroten, gekookt f. 3.00—7.00, uien f. 1.50—4.20. peen f. 1.50—5.00, spruiten f. 3—14, andijvie f. 416. Nero f. 8.10. witloof f. 5—15. spinazie f. 2829, tomaten A f.2—28.60. B f.2—32.40. C f.2—21.60. CC f.2— 12.60, salade f. 0.40—6.00. knolselderie f. 1—4.30. pieterselie 80 ct.. radys f. 3.50, selderie f. 0.80 4.60. peen f 1.10. LEIDEN. Botermarkt van 17 Dec. Fabrieks- boter prima f. 1.64 per kg., aanvoer 435 kg., han del matig: boerenboter prima f. 1.48—1.57 p. kg. AARLANDERVEEN. 15 Dec. Kippeneieren f. 3.604,80 per 100 stuks; Eendeieren f. 3,30; Konijnen f. 0,301.60 per stuk. LEIDERDORP. 16 Dec. Kippeneieren 4.20 —4.80; Eendeneieren 3.804.10; Boter 67—70; Kaas 24—30. Kipen 5590; Hanen 0.65—1.10; Konijnen 0.352.20. RIJNSBURG. 16 December. Bloemenveiling Witte Germ 10—16; id. geel 14—18; Saks 12 —14; Due de Berlin 1.20—1.60; Witte Due 1.10 —1.40; Scarlet Due 0.80—1.20: Pierson 32—44; Copland 5056; Witte Hyacinthen 5.408.30; Bismarck 47; Rose Hyacinthen 24. RIJNSBURG. 16 Dec. Grogatenveiling AardeDpelen 5060; Kroten 40—50; Waschpeen 40—70; Andijvie 40—55; Roode kool 1.30—2; Gele kool 11.40; Groene kool 2.504; Uien 3—4. TER AAR. 16 Dec Centr. Veiling Andijvie 2532; Slavellen 13; Brcekpeen 1.50; Uien 2.70 —3.10; Sprultkool 6—10.30; Roode kool 1—2, Witlof 3—9.20; Kroten 1.30; Peen 1.50—2.10; Prei 2.50: Sla 1.60—4.30; Druiven 23. UTRECHT. 16 Dec. Totaal aangevoerd 2605 stuks vee Stieren 24—29 ct. p. pond. slachtkoeien 2e soort 28—32 ct.. 3e soort 22—27 ct., vaarrn f. 150 225 per stuk. melkkoeien f. 180290, kalf- koeien f. 190—300, varekoeien f. 120 -200. magere kalveren f.45—110. nuchtere kalveren f.6— 70, magere varkens f22—37. schrammen f. 15—22, biggen f. 9—15. magere schapen f. 16—29 p. stuk. Kleinhandel: boter f. 1.70 per kg., kaas 1.0.50 0.70, eieren f.3.405.50 p. 100 st.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3