VANGE SALTS Uit de praktijk van een politie- scheikundige ZWANENBERG Valkenbur g's Burgemeester geïnstalleerd LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 17 December 1918 Vierde Blad No. 24150 Angst voor vergiftiging koesteren velen -"-«ïsSl 79sie Jaargang Het kenmerk van goeden SMAAK! HEI SPREEKT VANZELF: DE DUBBELE WERKING GEEFT BETERE RESULTATEN. UW RHEUMATIEK VERBETERT SNEL. LUCHTVAART t2m3m2mSm2m2m2m2m2m2mSm2B2m2m2m2m2mi*2m2*2m3ml Door C. J. van Ledden Hulsebosch. Vaak komt men bü de politie met spüs- of drankresten, ten einde deze te laten onderzoeken Het is sauw gezegd „zoek eens even naar vergift". Maar er zfjn honderden vergiften van uit- eenloopcnd karakter bekqcnd. nog daar gelaten het veel grooter aantal, dat den mecsten onzer onbekend ls Het geval, dat ik u hier vertellen wil. wil. speelde zich ln Weenen af. Daar had óe zoon van een rijk groot-industrieel op bijzondere wijze kennis gemaakt met een orcur-artiste, kind eener ongehuwde moe der Er ontstond een vrijage en op zekeren dag werd den jongeman kort en bondig beduid, dat geen keuze overbleef en een spoedig huwelijk met het circusmeisje roodzakelijk was; een ieder begrijpt, hoe de aristocratische familie van den groot- Industrieel dit vond, maar.het huwelijk had plaats en na een half jaar werd een dbchtertje geboren. De echtelieden gevoel den beiden, dat ze niet bijeen pasten, maar er was niets aan te doen: de huwelijksband inn niet gemakkelijk „zonder kleerscheu- rfn" verbroken worden. Op zekeren dag kwam de jonge vader hevtig ontdaan aan het naburige politie bureau melden, dat hij bij thuiskomst zijn vbouw dood in bed gevonden had; een naast haar op het bedtafeltje liggend IKefje verduidelijkte alles; daarin drong lij bij haar man op vergiffenis voor haar xanhoopsdaad aan. verzocht met klem, roor de kleine meid een betere moeder te ïoeken, en een goede herinnering aan de ongelukkige zelfmoordenares te bewaren. En hiervan werd nota genomen: oen geval van zelfmoord! Het briefje was door Ie politie in be- g genomen en 'bij de betreffen- ce acten in de Ioossiers opgeborgen. Eenigen tijd later schijnt de schoon- I :.ama lont te hebben geroken: zij uitte I tegenover de politie gerechten twijfel, be- eerde er van overtuigd te zijn, dat haar I dochter, wier karakter zij zoo goed kende I - géén zelfmoord kon hebben gepleegd, en I gaf hiermede den stoot tot een gerechtelijk I onderzoek naar de echtheid (of onecht- Iheidi van het kattebelletje, dat naast de Idoode op het tafeltje was gevonden. En I ook in Oostenrijk's hoofdstad beleefde men het, dat de geleerden het oneens waren: terwijl één hunner als positieve overtuiging I te kennen gaf, dat het briefje niet door I de overledene was geschreven, maar do-ir I een ander (wie dat was, werd niet gezegd! I meende zijn mededeskundige de waarheid I in hot midden te moeten latenhij kon het I briefje noch als echt erkennen, noch valsch I noemen. En zoo werd de zaak door het 'uenbaar ministerie terzijde gelegd. Al was dit feit maar half naar den zin I van de moeder der overledene, zij kon aan I het verloop der zaak niets veranderen. De vader van den jongen weduwnaar I echter, die over het .stoken" door de I schoonmoeder van zijn zoon zeer slecht te I spreken was en zich begrijpelijkerwijs in I hoogste mate geërgerd had aan de min of I meer sensationeele dagbladartikelen met I hun vetgedrukte koptitels, vond dezen gang I van zaken allerminst bevredigend; hij fisclite niets meer of minder dan de volle dige rehabilitatie van zijn zoon, die zoo meende hij in vol vertrouwen onschul dig verdacht was geworden en achtte het plicht tegenover den familienaam, deze van flken blaam te zuiveren, wélke offers hem luiks ook mocht kosten En zoo vroeg zoonlief op aandringen I 'an papa aan de justitie natuurge trouwe, scherpe fotografische reproducties 'an hel geïncrimineerde briefje, zoomede van de bij het onderzoek gebruikte verge- jkingsstukken handschrift gevende van fik der echtelieden, waaronder nog eenlge, 'jv later instantie te voorschijn gebrachte tukken handschrift van de overledene. En de jonge weduwnaar trok er mede naar Erankrijk. om daar bij een groot schrift- eskundige hoogbejaard het verhaal 'e geven van de Intriges, waaraan hij ten Mooi was geweest, aan welk verhaal dan 'cnslotte de verzekering werd toegevoegd, 'jat het „geld geen rol speelde", maar dat ie familienaam van elke smet diende ge huiverd te worden! En hij kreeg daar een ■apport. waarin geconcludeerd werd, dat 'e overledene het briefje eigenhandig had ïeschreven. Vervolgens stak de jongeman - mét ziin goedgevulde portefeuille! •vet Kanaal over om hl Engeland een „des kundige" te zoeken, die hem de echtheid 'an het betwiste epistel kon attesteeren, setgeen hem dan ook gelukte. Met dezen "v-arak hij de wenschelijkheid, óók op act vasteland nog een ppar deskundigen om een gelijkluidende verklaring „te zijner uécharge" te vragen, waarna de Engelsch- tan hem beloofde, daarvoor te zullen zor- Mn. En zoo kregen een mijner collega's te Amsterdam én ik uit Engeland de pape- '«'sen toegezonden met het verzoek clit 'cnvoudige geval, simpel als kinderspel" fven te onderzoeken. Teneinde het ons te 'drie-makkelijken en ons rapport des te 'Poediger te kunnen verwachten, voegde oie Engelsche collega een afschrift van !')n reeds uitgebrachte verslag aan ce '•ukken toe; maar ddArvan namen wij Kén kennis, doch verzegelden beiden dc 'V c'.mipe, waarin zich genoemd afs"hrlft. bevond- wij wenschten natuurlijk ob.iec- "bf. onbevooroordeeld en volkomen onbe- 'ringen een eigen, vrij oordeel te vellen !n trokken ieder afzonderlijk aan den ttbeid. Aldus, onafhankelijk van elkaar, een diepe studie van het geïncrimineerde briefje makende, had elk onzer weldra de volste overtuiging, dat dit een kunstpro duct moest zijn. Talrijke, op geraffineerde wijze aangebrachte correcties aan meer- dere lettervormen, gevoegd bij ontelbare teekenen van de gekunsteldheid, waarmede I de meeste letters nageteekend waren naar i een of ander voorbeeld, namen eiken twij fel aan echtheid volkomen weg. Inmiddels -.Vuurde het. den Engelschen expert wat lang. zoodat hij telefonisch Informeerde, tegen welken dag hij ons rapport kon ver wachten. Wij adviseerden hem. zijn handen eens te inspecteeren, hem verduidelijkende, dat hij zich danig in „de vingers gesneden" had, waarna ons onomwonden beduid werd, dat hij wanneer wij tot de valschheld van het briefje concludeerden ons geza menlijk rapport niet kon gebruiken! De zaak was ons al te louche! Wij zonden de paperassen terug en kregen onze moeite weliswaar betaald, maar ons breedvoerig verslag interesseerde hem absoluut niet. Ik dacht toen aan het bekende gezegde: „de eene traag, de andere graag" en maakte gebruik van de aangename relaties, die ik met den vriendelijken Bundeskanzler Schober in Weenen onderhied Als Presi dent van de Académie Internationale de Criminalistique achtte ik het een bijzonder voorrecht, genoemden magistraat onder de curatoren onzer Instelling te mogen 'el len; hij toonde immers zéér veel belang stelling in ons werk en niet minder.in het rapport, dat Engeland niet begeerde! Ons verslag legde hij den beiden Ween- schen deskundigen voor, waarna belden eenstemmig hun volle instemming ermede te kennen gaven! Wij hadden hier kunnen vaststellen, dat het briefje absoluut valsch moest zijn, en anderzijds een groot aantal schrift-eigenaardigheden erin aangewezen, die eveneens in het handschrift van den weduwnaar als kenmerkende punten voor kwamen. De zaak werd weer ter tafel ge bracht en na korten tijd gaf de verdachte toe. dat h lj het briefje in nagebootst schrift zijner echtgenoote vervaardigd had, om. zooals hij bleef verklaren en volhouden, mocht men hém er ooit van verdenken zijn echtgenoote vergiftigd te hebben, te kunnen verduidelijken, dat deze zelfmoord gepleegd had. Hij zou thuiskomend, zijn vrouw dood in bed gevonden hebben, met een glas, riekende naar blauwzuur, naast zich; hij was toen angstig geworden en had alvorens de politie erbij te halen gauw het geïncrimineerde briefje vervaar digd en dat naast de overledene neerge legd! Nadat onze Weensche collega's eenslui dend verklaard hadden, zich met onze conclusie aangaande de valschheid van het briefje te vereenigen en de jongeman als boven erkend had, het geproduceerd te hebben, nam de rechtbank te Weenen dan ook in haar vonnis als bewezen aan. dat niet de overledene, maar haar echtvriend het stukje gesohrift had vervaardigd, maar.achtte daarmede niet het bewijs geleverd, dat hij haar het vergift heimelijk had toegediend! En zoo bleef hij op vrije voeten, maar zijn reputatie bleef verre van onbevlekt! Het is psychologisch merkwaardig, zoo vaak als er personen, die angst hebben door iemand uit hun naaste omgeving te zullen worden vergiftigd, met spijs- of drankres ten bij de politie komen, om hun vermoe den te uiten; en het spreekt vanzelf, dat de politie, niet kunnende oordeelen, of die klacht gerechtvaardigd is. zekerheid begeert te hebben of inderdaad vergift in dqt kliekje eten of in dat kopje thee aan wezig is, dus: zendt zij het ter fine van nader onderzoek naar haar deskundigen medewerker. Op die wijze kreeg ik in den loop der jaren heel wat keeren schaaltjes met middageten of kliekjes koffie, thee of melk. om daarin naar „vergift" te zoeken! Het is gauw gezegd: „zoek eens even naar vergiftmaar de leek moet wel bedenken, dat er honderden vergiften van zéér uit eenloopend karakter zijn, nog véél meer vergiften den meesten onzer nog onbekend, en dat het opsporen van vergift tot de moeilijkste problemen kan behooren. De mogelijkheid, dat men het niet te pakken krijgt b.v. wanneer het spoedig ontleedt of ontwijkt dient immer overwogen te worden, vandaar, dat ik terstond na ont vangst van materiaal, een paar proefdieren „er op zet", om hun verdere gedragingen te kunnen observeeren. Bijna altijd leven die dieren frisch en gezond verder.en krij gen wij de overtuiging, dat de aanklager zich vergiste! En dan komt bij verder na speuren dei" bijkomstigheden haast altijd aan het licht, dat eigen wangedrag van den aanklager jegens hem of haar. die verdacht wordt, tot de klacht leidde: hij durft zóó groote wraak te vreezen. dat hij den ander van het allerergste: sluipmoord door ver gift durft verdenken! Eens werd een jongmensch van zestien, zeventien jaar bij mij aangediend. Binnen gekomen zijnde, legde hij een mooien appel op mijn schrijfbureau neder, keek mij be duusd aan en vroeg in vollen ernst, of ik dien appel een mooien Bellefleur eens wilde onderzoeken op mogelijk aanwezig vergift. Ik zat even stom van verbazing den jongen, „nog nat achter de ooren". aan te kijken en vroeg hem. waardoor hij tot de onderstelling kwam, dat er vergift in dezen appel gestopt zou kunnen zijn; en hij vertelde verder, hoe een ander employé aan de bank, waar hij een kleine betrekking had, hem dezen appel had aangeboden, ter wijl die collega nog nooit zoo iets geoffreerd had. Ik uitte eensklaps de missohien ietwat ge waagde vraag: „Is mijn vermoeden juist, dat Je tegenover dien collega een of andere gemeene streek hebt uitgehaald, en diens WTaak meent te kunnen verwachten?"; en met een blos op de kaken gaf hij toe. dat mijn vermoeden geheel juist was. Ik liet mij de zaak nadeT toelichten, adviseerde hem toen, dien collega ronduit en ridderlijk zijn leedwezen te uiten over hetgeen gebeurd was en voegde er ten slotte aan toe. dat ik dien collega denkelijk hooger zou waar- deeren dan dengeen, die vóór mij zat. De 'm' Voorkeur voor Zwanenberg's augurken is het kenmerk van een goeden smaak. Smaak in den letterlijken zin. Tallooze augurken-liefhebbers kunnen U dat geest driftig vertellen. Neemt morgen eens een proef met Zwanenberg's augurken. maakt Wat smaakt! 5103 (Ingez. Med.) jongen pakte vlug zijn appel in enver dween! Een dame. wonende in de oude stad, wendde zich tot de politie, wijl zij ernstige vermoedens had, dat haar inwonende dienstbode én haar vrijer herhaaldelijk ver gift in het middageten mengden, om aan- geefster te dooden De politie zond mij het pannetje stamppot toe. maar hoe ik zocht en speurde ik kon op geenerlei wijze de aanwezigheid van eenig vergift constateeren; ook de proefdieren, die er mee gevoed werden, bleven in prima con ditie voortleven. Ik diende in dezen zin mijn verslag in, van welks inhoud aan de be doelde dame bericht gezonden werd. Daags na ontvangst van die kennisgeving meldde zij zich opnieuw bij de politie nu weer met een ander kliekje middageten, omdat daarin beslist vergift moest zitten: zij had het duidelijk kunnen proeven! Andermaal offerde ik meerdere dagen op aan een om vangrijk onderzoek, dat alweer slechts ne gatieve uitkomsten opleverde; ook dat is haar ter kennis gebracht en schrik niet, lezer! ten derden male schreed zij naar het politiebureau met een pannetje spijs! Toen uitte ik mijn ernstige vermoedens, met een psychopaat te doen te hebben en liet door de politie uitvorsohen, wie de huisarts dezer dame was Zoodra ik diens naam kende, informeerde ik ambtelijk naar de bewuste dame, doch moest het antwoord „uit de hoogte" vernemen, dat ambtsge heim hem verbood, zich over zijn pa tiënten uit te laten! Alsof dAt de bedoeling van den wetgever ooit. geweest ware Maar de dokter vatte zijn ambtsgeheim al dus op en.zweeg in alle talen; ik voor zag, op deze manier voortgaande, het gansche jaar onafgebroken met onderzoe kingen van kliekjes eten van die dame bez'g te kunnen zijn. wijl de politie geen uitkomst zag en mij verzekerde, dat zij zelf geen beslissing kon nemen, noch durf de na te laten, mij de objecten ten onder zoek te sturener mócht eens werke lijk vergift inzitten! Ik stapte naar den Officier van Justitie en klaagde dezen mijn Hierboven de nieuwe burgemeester van Valkenburg, de heer De Wilde, die gistermiddag als zoodanig geïnstalleerd werd, met echtgenoote en dochters te midden van raadsleden, gemeente-ambtenaren e.a., na afloop der plechtige raadsvergadering. De „blijde incomste" van Valkenburg's burgemeester, den heer A C. de Dilde, waar over wij gisteren reeds uitvoerig berichtten, heeft zich gekenmerkt door veel hartelijke waardeering. Onder de belangstellenden tijdens de in stallatieplechtigheid merkten wij nog op burgemeester Versluis van Oud-Vossemeer, ds. en mevr. Veldkamp, ds. Meijering van Katwijk, dr. Lodder, dr. W. E. Hueting uit Katwijk en P C. Lindenbergh. directeur der Leidsclie Duinwatermaatschappij, mr. dr. P. G Knibbe, secr, der K. v. K. te Lei den, de gemeente-ontvanger de heer Krom- hout, het hoofd der openbare school de heer C. H. A. Collée, de heer W. L .v. d. Gugten namens de A.R. fractie, allen uit Rijnsburg. Burgemeester Woldringh van der Hoop j ziekte en van den heer Boekhoven, secr van Katwijk sprak namens de burgemeesters van Katwijk. uit de omliggende plaatsen en uitte de beste wenschen voor burgemeester de Wilde. Hij hoopte op een prettige samenwerking met het oog op den vleeschkeuringsdienst, den schoolartsendienst enz. De heer E. Bosschieter sprak namens zijn vader woorden van dank voor hetgeen de burgemeester voor Rijnsburg heeft gedaan Ds. Veldkamp wenschte den Burgemeester geluk en hoopte op een prettige samenwer king al ligt het terrein van den arbeid uit elkaar. Ds. Meijering hoopte op een harte lijke verstandhouding. I Een telegram van verhindering was ge- 1 komen van baron van Wijnbergen wegens1 Op het Raadhuis werden na de aubade der schoolkinderen nog bloemen aangebo den door Eva Poot en Jeaantje v Leeuwen namens de Oranjever B.V.L.. B W.. E.H.B.O. en de A.R Prop.-club Ook waren er nog bloemstukken aangeboden door de R?ads- leden, het gemeentepersonee! en de Vereen. Helpt Elkander". Een broer van Burgemeester de Wilde bracht aan 't slot van de bijeenkomst een toast uit op den Burgemeester namens de familie, waarmede deze voor Valkenburg en den heer de Wilde zoo vreugdevolle dag ten einde was. nood, wijl ik gaandeweg de overtuiging kreeg, de overstelpende drukte van al die toxicologische onderzoekingen te moeten danken aan een maniak. Maar ook deze magistraat schudde het grijze hoofd en verzekerde mij, er niets aan te kunnen doen, daar die medicus, wanneer hij opge roepen werd, zelfs tegenover den Officier van Justitie stommetje zou spelen opgrond vanambtsgeheim! Ik bleef graag gezond al dreigde er inderdaad gevaar voor het tegendeel bij zóóveel doelloos werken! Daar schoot mij een goede gedachte te binnen, die ik on middellijk ging uitvoeren: Ik vond een der gemeente-artsen bereid, op het bewuste politie-bureau wanneer aldaar de ma niakale dame ontboden werd haar te onderzoeken, om mij zijn oordeel te geven en zoo ontving zij een oproepbrief, om aan het bureau te komen op den dag en het uur, daarin aangegeven. Gelijk ik had dur ven verwachten, telefoneerde haar huis arts mij en vroeg mij op hoogen toon, wat de reden was, dat zijn patiënte daar ont boden werd, waarop ik kalmpjes ant woordde, dat wat hij krachtens ambts geheim niet mocht verklappen mij door een anderen medicus thans zou gerappor teerd worden en toenleek het, alsof hij door een giftige slang gebeten was! „Wat? Een andere medicus aan mijn patiënte?" en ik antwoordde doodleuk „Natuurlijk doktertje! Ook 1 k heb recht op het bewaren mijner gezondheid!" En opeens kwam de. voor mij verblijdende mededeeling, dat de bewuste dame zenuw patiënte was; dat ik haar niet „au sérieux" moest nemen en verdere kliekjes eten ge rust mee terug kon geven Soortgelijke gevallen heb ik méérdere gehad; ik heb maar nooét uitgerekend, hoeveel dagen arbeid zulke psychopathen mij doelloos hebben laten verrichten! Maar daar tusschendoor gaat niettemin de arbeid verder, de arbeid, noodig om voor Politie en Justitie Licht in Duisternis te brengen. (Nadruk verboden) Uw rheumatische pijnen hebben een tweezijdige oorzaak (I) overzuring van het organisme en (2) een ophooping van schadelijke stoffen als urinezuur. Er is nu een middel, dat beide oorzaken tegelijk bestrijdt; dat middel is Vange Salts. De zuur-reduceerende eigenschap is zóó sterk, dat het zelfs drie en een half maal zijn eigen gewicht aan zuivere azijn neutrali seert. En niet alleen, dat het een uitste kende zuur-reduceerende werking heeft, doch Vange Salts werkt tevens aansporend op lever, nieren en ingewanden, zoodat deze organen urinezuur en andere afvalstoffen regelmatig uit het lichaam zullen verwijde ren. Juist door de gelijktijdige ontzuring en zuivering van het lichaam bereikt men met Vange Salts zulke bijzondere resultaten. Lijders aan rheumatische pijnen, wan hoopt niet en neemt een proef met het nieuwe, krachtige middel Vange Salts. Over de verrassende resultaten der dubbele wer king zult ge meer dan tevreden zijn. Prijs 85 cent. voldoende voor een lange kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. 5114 (Ingez. Med.) DE POSTVLl'CHTEN. Hedenmorgen om 7 urn- is de ..Torenvalk" met gezagvoerder Blaak van Schiphol naar Tndië vertrokken. Medegenomen wordt 532.180 K.G. briefpos;, 38.080 K.G. pakketpost en 231,311 K.G. vracht. Elf passagiers hebben voor deze reis geboekt.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13