Vrijdag 16 December 1938 Ket „noodwetje" inzake de autobussen De strijd in Spanje De strijd in hei Verre Oosten Prov. Staten v. Zuid-Halland Laatste oorlogsschulden betaald Eén partij voortaan nog maar geduld Ex-Koning Alfonso weder Spaansch staatsburger Werknemers en dienstplichtigen Laatste Berichien Minister Roper treedt al Het ontslag van JoodSthe Employe's Binnenland De BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN V00RL00PIGE WISSELKOERSEN ITALIË. [Mussolini eert dc moeders. Dinsdag a.s. zal Mussolini persoonlijk in [et Palazzo Venezla den prijs van 5.000 lires (n een spaarbankboekje van 1.000 lires uit- Kiken aan 95 Italiaansche moeders van het platteland uit alle provincies, die zich „we tens haar kinderrijkdom verdienstelijk heb- ten gemaakt voor het ras en de macht van [et fascistische vaderland". De 95 vrouwen zullen ln de kleederdracht tan haar streek en van haar mannen ver gezeld, naar Rome komen. Zij hebben ln totaal 887 zoons ln leven, dus gemiddeld negen zoons per echtpaar. LITHAUEN. De verkiezingen tc Memel. B likens den officleelen uitslag hebben de Memel-Duitschers bij de verkiezingen van J.l. Zondag 25 zetels behaald en de Lithauers 4. De situatie is dus niet gewijzigd. FINLAND. Finland heeft het laatste restant van zl)n oorlogsschuld aan de Vereenlgde Sta ten betaald; het bedrag was 232.935 dol lars. ROEMENIË. Een communique van het Roemeen- sche persbureau Rador kondigt dc stichting aan van een „Roemecnsch hervormlngsfront'", onder leiding van den koning. Dit front zal de eenige toegelaten politieke partij zijn; de eenige politieke groep die candidaten mag stellen voor toekomstige parle mentaire verkiezingen en voor admi nistratieve en andere posten. Alle andere politieke activiteit zat beschouwd worden als geheime actie en de daders zullen gestraft worden Havas weet hieromtrent nader mee te deelen, dat een proclamatie verwacht wordt, geteekend door vijf vertegenwoordi gers der vijf vroegere partijen, waarbij deze hun vroegere aanhangers aanbevelen tonder voorbehoud mede te werken aan dez» nieuwe,'door den koning ondernomen arbeid. By de Tweede Kamer is thans ingediend het aangekondigde „noodwetje" betreffen de de autobussen. Hierby wordt een wyziging voorgesteld van de wet van 29 November 1935 tot ver laging van de openbare uitgaven. In de memorie van toelichting leden we. By arrest van den Hocgen Raad van 5 December 1938 is beslist dat eenig verschil bestaat tusschen artikel 2 van het regle ment autovervoer personen, geiyk dit op het oogenbllk luidt, en artikel 2 van para graaf 47 der wet va i 29 November 1935, tot verlaging van de openbare uitgaven, op welk artikel net reglement berust. De Hooge Raad nam in tegenstelling met den procureur-generaal aan, dat artikel 2 van het reglement ruimer Is en verklaarde het artikel ln verband daarmede onverolndend. Het ls voor een behooriyke handhaving der wettelijke bepalingen noodzakelijk ten spoedigste overeenstemming tot stand te brengen tusschen reglement en wet, zulks in afwachting van de definitieve regeling van het personenvervoer met motorrijtui gen bij de wet. Op zichzelf zou wellicht het meest voor de hand liggen den tekst van het regle ment woordelijk gelyk te maken aan dien van de wet. Met deze oplossing zün echter ln een vrceger stadium reeds slechte erva ringen opgedaan. Dc Hcoge Raad heeft namely.: bij arrest van 21 Februari 1938 uitgemaakt, dat exploit ceren van middelen tot vervoer van personen by naamloozo vennootschappen geschiedt door de ven nootschap en niet door haar directeur, zoo dat deze laatste niet met vrucht kan wor den vervolgd, terwijl vervolging van de vennootschap zelf naar algemeene rechts beginselen evenzeer is uitgesloten Het ls dus wenschehjk door deze ervaring ge leerd, deze oplossing niet te kiezen en zeker het v/oord exploiteeren te vermijden. Gaat men hiervan uit, zoo ligt voor de hand thans de redactie van artikel 2 van het reglement welk artikel de materieele handelingen omschryft. die door natuur- ïyke personen moeten worden verricht, wil de naamlocze vennootschap exploiteeren over te nemen in de wet. Daartoe strekt het thans aangebeden wetsontwerp. Dit artikel luidt als volgt „Door ons kan worden verboden het herhaaldelijk met een moton-ijtuig tegen vergoeding vervoeren of doen ver voeren van personen of goederen, voorzoover dit vervoer niet geschiedt krachteps een vergunning, door ons of een door ons aan te wijzen autoriteit verleend". Het wel entwerp heeft, geiyk uit boven- i staande blijkt, een zuiver technische strëk- 1 king en biengt geen materieele verande ringen aan. Wellicht zal men hiertegen aanvoeren, dat by het arrest van den Hoogen Raad van 5 December j.l. toch ls VEREENIGDE STATEN. aangenomen, dat artikel 2 van het regle ment ruimer is dan artikel 2 van de wet. Het kan hier echter, gelijk blijkt uit de reeds genoemde conclusie van den procu reur-generaal en een aantal vonnissen van kantonrechters, welke verschil al evenmin aanvaardden, slechts om nuances gaan: Men zou hoogstens kunnen denken aan gevallen, dat een particulier met zijn mo torrijtuig herhaaldelijk derden medeneemt tegen de een of andere vergoeding. Van groot practisch belang zijn gevallen als deze zeker niet. en. indien de thans voor gestelde wetstekst wet wordt, volgt daaruit geenszins, dat in zoodanige gevallen tot vervolging moet worden .overgegaan. Wellicht zal nog de vra&g worden gesteld, of hetzelfde resultaat, materieele naleving van artikel 2 van paragraaf 47 van de wét tct verlaging van de openbare uitgaven ook door naamlooze vennootschappen en andere rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen. niet evengoed kan worden bererkt dcor opneming in de wet van een artikel, speciaal betreffend dece vennoot- sohapren en vereenigineen. overeenkomend met de bepalingen, welke Ln verschillenden vorm in andere wetten reeds voorkomen Deze vraag moet ontkennend worden be antwoord. De verschillende formules uit die andere wetten leveren namelijk zonder uit zondering moe lijkheden en ontduikingsmo gelijkheden op, waarop hier om voor dë hand liggende redenen niet nader kan wor den ingegaan. De regeering meent, nu handhaving van het reglement autovervoer perso nen in het vérleden tot zooveel teleur stelling aanleiding heeft gegeven, thans zeker een oplossing te moeten kiezen, welke geen ruimte voor twijfel meer overlaat. In het wetsontwerp is nóg een tweede aangelegenheid behandeld. Ingevolge a/deeling 10 van de wet tot ver laging van de openbare uitgaven vervalt het reglement autovervoer personen met ingang van 15 Februari a.s. Uiteraerd hoopt de regeering. dat op dat tijdstip het aan hangige ontwerp betreffende vervoer van personen met motorrijtuigen in werking zal treden. Intusschen. zekerheid bestaat op dit punt nog niet. Het thans mede in dit ont werp voorgestelde heeft tot strekking om, indien in werking treden op 15 Februari niet mogelijk mocht blijken, de tusschen- periode te overbruggén. Op het tijdstip van inwerkingtreding van het genoemde wets ontwerp zullen, ingevolge afdeeling 10 van de wet tot verlaging van openbare uitga ven, de thans voorgestelde voorzieningen door het vervallen van het reglement auto vervoer personen autocratisch ophouden te werden. Het wetje zal in Av-erking treden met in gang van den da«> volgende op dien van de afkondiging Krachtens een in een onder presi dium van generaal Franco gehouden ministerraad goedgekeurd decreet, is ex-koning Alfonso hersteld in zyn volle rechten van Spaansch staatsbur ger. Volgens dit decreet moet den koning ook zyn particulier bezit, dat bij het uitroepen van de Spaansche republiek in beslag is genomen, worden teruggegeven Voorts wordt den koning weder het verbiyf ln Spanje toegestaan. Geruchten over het rechtsche offensief. Voortdurend worden berichten ontvan gen van zeer belangryke troepenbewegin gen in de nationalistische zone. Deze bewe gingen doen denken, dat de nationalisten voorbereidingen treffen voor de ontkete ning van een geiyktydig offensief op twee punten van het roode front in Catalonle en Kstremadura. Aan den anderen kant ge looft men, dat de aanvallen in Estrema- dura slechts een schynbeweging zouden kunnen zijn, die ten doel zou hebben de republikeinen te dwingen, hun troepen van het centrale front te verplaatsen terwyl het grootste deel van de nationalistische troepen naar Catalonië zou worden gedi rigeerd, waaromheen de beste stoottroepen van Franco kortelings saamgetrokken zyn. De republikeinsche troepen van hun kant bereiden zich voor op tegenstand. Een groot spionnagecomplot ontdent te Harce.ona. Reuter meldt uit Barcelona, dat een groot aantal personen, die deel uitmaakten van een rechtsche spionnage-organlsatie in Cataloniè, waarvan de ontdekking gister avond te Earéelona bekend is gemaakt, ter dood is veroordeeld. Er zyn meer dan twee honderd veroord eellngen tot gevangenis straffen van twinlig jaar of langer uitge sproken volgens een officieele mtdedee- hng. De recntsche sn.onnagc-o:. a - werkte in het leger en in politieke k.v.grn De leider van de organ satie is volgens de berichten een majoor van den repujlv.ein- schen generalen staf en hij werd geassis teerd door een staf van tien personen, waarbü twee officieren. Graan cadeau. De regeering te Barcelona heeft het aan bod van de regeenng der Vereenlgde Sta ten maandelijks 13.700 ton graan te schen ken aanvaard. Volgens mededeeling van de rezeering aan Huil. zal de Spaansche re geering de transportkosten voor haar rekz- ning nemen. Gedurende zes maanden zal het graan worden verstrekt. lijk en niet gewenscht wordt geacht. De door belanghebbenden gevreesd» moeiiykheden zullen kunnen worden voor komen door een soepele toepassing der nieuwe bepalingen door de keuringsdien sten van waren gedurende een bepaalden termijn. De keuringsdiensten zullen gedurende het kalenderjaar 1939 geen bezwaar maken te gen het gebruik van oude etiketten voor jams en limonades, welke op punten van ondergeschikt belang niet aan de nieuwe eischen voldoen. Ook tegen gebruik van etiketten, waarop vruchtenafbeeldingen voorkomen, voor waren, waarop dergelyke etiketten ingevolge de nieuwe voorschrif ten niet zyn toegelaten, zal gedurende 1939 geen aanmerking worden gemaakt, jnits op aeze etiketten niet tevens andere aandui dingen voorkomen, die een misleidend ka rakter dragen. Ook ten aanzien van de aanduiding van den inhoud van verpakkingsmateriaal zal door de keuringsdiensten van waren in overleg worden getreden met belanghebr benden om moeiiykheden voor te goeder trouw handelende zaken te voorkomen. De regeeringsparsdienst meld: In verband met de verlenging van den duur der eerste oefening voor de onbereden dienstplichtigen is door de directie van een onzer locale dagbladen de volgende rege ling getroffen ten aanzien van de werkne mers, die hun dienstplicht moeten ver vullen. Ie. weder in dienst treding na beëindi ging van den dienstplicht is verzekerd: 2e. gedurende het vervullen van den dienstplicht keert de directie een kleine toelage uit als aanvullend zakgeld; 3?. aanwijzing voor de kaderopleiding wordt op prijs gesteld. Bij het verkrijgen van den rang van sergeant wordt door de directie een buitenmodel uniform beschik baar gesteld. Deze maatregel is door de directie geno men, omdat zij de ervaring heeft opge daan. dat werknemers na het vervullen van hun dienstplicht, speciaal indien zij de kaderopleiding hebben doorloopen, voor het particuliere bedrijf van grootere waarde zijn geworden. De minister van defensie spreekt de hooo uit, dat deze van zooveel belangstelling voor de weermacht getuigende daad een spoorslag moge zijn voor vele werkgevers om dit voorbeeld te volgen. ENGELAND. De minister van handel, Daniël Roper, bii Duilsche fame's ls uit de regeering getreden. Het ls de tweede aftredende minister sinds de alge- In het Lagerhuis is de vraag gesteld, of meene verkiezingen van 8 November, de regeering wist dat in Engeland gevestig- Cummlngs ging hem vor. de Duitsche firma s aanzegging uit Duii—.en- Het ontslag van Roper zal ingaan op 23 land gekregen hadden om hun Jooasche December a.s. Hij verlaat zyn post om per- employés uiterlijk met 1 Januari te ont- sooniyke redenen: hij wenscht namelijk slaan? Minister Hoare antwoordde dat nem het openbare leven vaarwel te zeggen. van zulk een verordening niets bekend was, In welingelichte kringen noemt men al: waarop afg. Fletscher aanbood den minister lijn waarschijniyken opvolger Harry L dadelijk twee goed gedocumenteerde geval- Hopkins, beheerder van de „Works progres Jen aan te toonen. Hoare zelde. dat hy die administration" inlichtingen gaarne zou ontvangen en dan nader zou overleggen. Voorloopig wilde spr. wel mededeelen, dat hij niet zou toelaten, dat zulke Jood sche employé's door andere immigran ten uit Duitschland zouden worden ver vangen. Wat de algemeene toelating van uit Duitschland gevluchte niet-Ariërs betrol meende de minister, dat men een beperkt aantal nog zou kunnen toelaten zonder de werkloosheid in Engeland te doen toenemen. Verscheidene buitenlanders hadden de laat ste jaren nieuwe ondernemingen en fabrie ken gesticht, die de werkgelegenheid ver ruimd hadden en in deze richting bestond nog mogelykheid voor expansie Ook kon den vrouwen voor huishoudeiyken arbeid aangenomen worden. EEN VERKLARING VAN CHURCHILL. Churchill heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin hy o.m. het volgende zegt: De lord-kanselier, lord Maugham, heeft, naar gemeld wordt, in een redevoering Woensdagavond in de Constitutional Club verklaard: „de Duitszhers hebben het ln hun macht om 3000 ton bommen in een Amerikaansch credict aan China. ZUID-AMERIKA. Pan-Amerikaansche conferentie De minister van Columbia heeft een rede gehouden, waarin hij de oprichting: van een Amerikaanschen Volkenbond voorstelde. „Europa", zoo sprak hij. moet zijn éigen zaken regelen, zooals omgekeerd Amerika zijn eigen dingen opknapt. De houding van een Amerikaanschen staat tegenover con flicten op andere continenten moet voortaan van de collectieve instemming van alle Amerikaansche staten afhankelijk gesteld worden. De Monroe-leer moet in overeen komstig gewijzlgden vorm tot geheel Ame rika worden uitgebreid. De oprichting van een Amerikaanschen Volkenbond is drin gend noodig". Tenslotte stelde hij voor, dat de ministers van buxtenlandsche zaken der Amer kaan- ltiawJU Ultt wu jche landen om de twee jaar vergaderen. enj{-eien ^ag te laten vallen" en verder „dat teneinde hun politiek gezamenlijk te be- cerst8 paar weken van een oorlog de WJfn. Duitschers een schade zouden kunnen aan- Naar gemeld wordt, hebben de Vereeuig- de Staten od de conferentie te Lima een ontwerp-verdrag ingediend dat acht af zonderlijke inter-Amerikaansche vredes verdragen behelst. Huil heeft nog in het geheel geen vor stellen ingediend die oppositie zouden kun nen wekken of deze versterken. Hij heelt niets ingediend in den geest van een pian voor een verklarine inzake een „Ameri kaansch eenheidsfront" of voor de instel- llng van een machinerie voor Pan-Ameri- kaanseh overleg in geval van een aanval van buiten. Alle voorstellen moeten voor Zondag bij de bestuurscommissies zijn in gediend en daarom wordt in sommige krin- richten in Londen en andere groote steden, welke in geldswaarde 500.000.000 pond zou bedragen." Geen verklaring van dien aard betref fende de macht van de Duitsche lucht strijdkrachten is ooit tevoren met officieele autoriteit afgelegd. Er moet echter aan herinnerd worden, dat de lord-kanselier toegang heeft tot de geheime inlichtingen, die ter beschikking staan van de regeering. Wanneer zijn feiten waar zijn, hoe kan men ze aan ln overeenstemming brengen met de verklaring, die slechts één dag tevoren door Chamberlain is afgelegd voor de bui- tenlandsche persvereeniging, waarin hij zeide: ..Wij kunnen evenmin vergeten, dat Een de meening geoooerd dat Argentinië wjj verplichtingen hebben, niet alleen je zich met succes verzet heeft tegen hei plan gens on.s eigen volk in het binnenland, dat Amerika steeds gehoopt heeft te ver- maar ook jegens hen, voor wie wij verant- wezenlijken tot het vastleggen van bepaal- woordelijk zijn in het Britsche rijk en de verplichtingen ingeval van buitenland- jegens de bondgenooten, die bij verdrag sche interventie. niet ons verbonden zijn. Wij moeten gereed Men meent te weten, dat de Argentlln- zijn die verplichtingen ten uitvoer te leg- sche gedelegeerde gisteren den tekst heeft gen. en onze voorbereidingen zijn thans ooeesteld van een ontwerp-verklaring waarbij de Amer kaansche landen hun diensten zouden aanbseden voor kern dae- ün? in Spanje Ingeval de belde oai'Mlen hiertoe een verzoek zouden indienen De meerderheid der delegaties zou den tekst r&eds hebben eoedeekeurd. Thans zou nog Betracht worden, eenstemmigheid te ver zijgen. ver genoeg gevorderd om met vertrouwen te zeggen, dat wij in staat zijn dat te doen." Deze tegenspraak, aldus Churchill, in verklaringen omtrent onze defensie, afge legd op achtereenvolgende dagen door dc twee hoogste ministers van de kroon, springt in het oog. Welke verklaring moe ten wij gelooven?. Uit gezaghebbende bron wordt te Was hington verklaard, dat de "Chineesche re- j gearing een crediet van 25 millioen dollar zal ontvangen door tusschenfcomst van de j „federale tank voor in- en uitvoer" voor den aankoop van Amerikaansche pro ducten. voornamelijk vrachtauto's. De regeering der Vereenlgde Staten heeft reeds anderlialf jaar geleden e^en voorschot van 50 millioen toegezegd aan de Chinee sche regeering voor den aankoop van rol lend materieel, doch de Chineesche regee ring heeft daarvan nog geen gebruik ge maakt. In politieke kringen beschouwt men deze aan China verstrekte leening „als een tee- ken, dat de Amerikaansche regeering niet bereid is. toe te geven aan den Japanschen druk of haar rechten op grond van het regime van de „epen deur" prijs te geven. Een „pauze" jn de Japansche gevcchtsoperaties? Het stilzwijgen van de Japansche regee ring over de objectieven van dep oorlog in China na den val van Hankau geeft waar nemers te Tokio den indruk, dat de om standigheden Japan dwingen tot een „pauze", die eenige maanden zou kunnen duren. De redenen voor deze pauze zijn zoowel van binnenlanascheri als van bui- tenlandschen aard. In binnenlandsch op zicht moeten deze redenen gezocht worden in de overweging, dat uit een financieel oogpunt voorzichtigheid gewenscht is. Naar de meening van bij uitstek bevoegde bui- tenlandsche waarnemers zal het economi sche en flnancieele bestel het nog geduren de 1939 uit kunnen houden zonder ineen te storten. Daarvoor is het echter noodig. dat het totaal der gewone en buitengewone uit gaven. dat waarschijnlijk in de buurt van' 10 milliard yen zal liggen, niet vermeér- derd wordt door onvoorziene buitengewone begrootingen. Men neemt aan, dat de regeering nagenoeg in geen andere mili taire operaties zal kunnen voorzien dan de zuivering van de veroverde gebieden en wellicht een gedeeltelijke actie in N.W. China. Op internationaal gebied ziet Japan den druk der Sovjet-Unie ais het eenige gevaar van belang, dat het welslagen der militaire operaties zou kunnen bedreigen. Er zijn teekenen, dat men getuige is van een langzaam afbreken van de betrekkin gen tusschen Japan en de Sovjet-Unie. De toestand is niet minder netelig wat de bétrekkingen met Engeland en Amerika betreft. De Japansche leiders, getroffen door het parallelisme tusschen de jongste stappen en nota's van Londen en Washing ton, zien een Britsch-Amerikaansch een heidsfront ontstaan waarvan zich ook op andere gebieden teekenen voordoen, ook op economisch gebied. Tenslotte komen van het bevriende Duitschland aansporingen tot voorzichtigheid. (Vergadering van heden) In de hedenochtend elf uur voortgezette vergadering der Prov. Staten, heeft de heer Gardenier <SDAP) gewezen op den vo.rt- gaanden duinafslag op Gocree ten zuiden van het dusgenaamde flauwe werk. Gcü. Stoten hebben in de memorie van beant woording inzake de begrooting medege deeld.'dat dit kustvak nog niet in rust is. 3pr acht maatregelen noodig en hy vraagt nadeie inlichtingen omtrent de resultaten van het technische onderzoek. Ook ten aanzien van de duinen ten noorden van de Scheveningsche pier gaat de afslag rooit waartegen Rynland blijkbaar geen maat regelen wil treffen. Wel swaar ligt nif een breede duinstrook. Uoch spr. meent, dat het een en ander zal mesten wo dsn daan, in overleg met de gem-" 1 ver.hage. die haar waterleiding in dit duin gebied heeft, om tot afdoen van de waterkeering aan de kv raken Tenslotte informeerde spr. naar den stand van de streekplannen, va aandringt op een algemeen verslag over de Uitbreidingsplannen in de geheele pro vincie. De heer In 't Veld (HS> dringt aan op werkverruiming zoomede op bevordering van de gezondheid van den veestape. en slibsidieefing van drankbestryding. De heer De Geer 'CHi acht het flnan cieele beleid van Ged. Staten juist. De op brengst van een opcent op de inkomsicr.- en vermogensbelastingen was ill 193C f. 354.000, thans bedraagt zij 191.000, het geen vergeleken by het dieptepunt van de crisis toen deze opbrengst f167.C00 was nog slechts een geringe verbei ing be- leekent. Tot herstel van de destyds inge trokken subsidies kan naar zyn meening nog niet worden overgegaan. Spr. waai schuwt tegen ondoordachte plannen tot werkverruiming, welke millioenen-uitgaven vorderen en hy onderschryft niet het Joor zijn partijgenoot ir. Boersma naar voier. gebrachte vierjarenplan, waarnaar je heci Ter Laan met sympathie had verwezen. De heer De Visser (Comm.l betoogt, dat in de laatste jaren een bezuinigingspoll tiek is gevolgd, die de wysheid bedritg (Wordt vervolgd) Men zie voor Nagekomen Berichten en Beursoverzicht pag. 2 van het Tweede Blad. GEBCRENz Catharina Theresia Maria d. van F. IJ. A. Sassen en H. M. v. Veen Huberta Marl» Antonia Louisa d. Van A. W. H. v. Dijk en J. C A. v. Vooren Nicolaas Sake Henricus z» van H J Uljé en J. S. Bos Emma BoUkje d. van A. Sloot en A. J, C. Schulz. OVERLEDEN: E. C. v. d Does hsvr. van M. Brussee 54 jaar A M. Haarlem wed. van H. Jagel, 79 jaar D. Keerewser m. 43 jaar J. A. Oostra m. 27 jaar H. Tuinhof de Moed, 37 jaar J. M. Devilee hsvr. van J. H. Thiel, 60 jaar. (12 uur) Londen 8.61 (8.61). Berlyn 73.80 (73-80); f: 'is 4.34 3 4 '4.84 3 4); Brussel 30.99% (30.98) Zwitserland 41.61 (41.60); Kopenhagen 38.40 (38.47%); Stockholm 44.30 (44.37%); Oslo 43.20 <43.30); New York 1.84 (1.84 1/16); Praag 6.30 (6.30). HET JAM-LLMONADEBESLUIT. In aansluiting op een persbericht van eenige weken geleden brengt de minister van sociale zaken het volgende ter kennis van belanghebbenden: Bij uitvoerige besprekingen met belang hebbenden terzake van moeilijkheden, wel ke zich zouden voordoen met betrekking tot, de nieuwe op 1 Januari a.s. in werking tredende voorschriften ten aanzien van etiketteering van jams en limonades is ge bleken, dat wijziging, of opschorting van de inwerkingtreding, dezer voorschriften ook door belanghebbenden niet- noodzake- LEIDEN, 16 Dec. Veemarkt. 15 Stieren i. 210 —260 per stuk. 54—58 ct. per K.G. (schoon ge wicht), m.; 124 Kalf- en Melkkoeien f. 200310. tam; .237 Varekoeien e.a. f. 110190, tam; 176 Vette koeien f. 180—290. 44—70 ct. tam; 92 Graskalveren f. 3050. 3645 ct.. tam; 12 Vette kalveren i. 80—130. f. 1.00—1,20, tam; 175 Nuchtere kalveren f. 5—9; 100 Vette schapen f. 18—26. 38—44 ct., tam; 4Ö0 Vette lammeren f. 11—17. 40—46 ct.; 280 Weideschapen f. 11—16. tam; 191 Mestvarkens f. 1835. z. m.; 367 Big gen f. 6—17 z. m.; 2 Paarden. 16 Bokken en geiten f. 4—9; 23 Zeugen f. 40—56 z. m. Kaasmarkt. 16 Dec. Goudsche kaas le soort f. 27—28 per 50 K.G.; idem 2e soort i. 2526 idem, 32 partijen; Leidsche kaas le soort f. 22% —24% per 50 K.G.. 8 partijen. Handel matig. BODEGRAVEN. 15 Dec Aanvoer 5499 stulqi kipeieren, prijs wit f. 4,304,80. bruin f. 4,70— 5.30. Kuikeneieren f. 3,80—4,30; Eendeleren f. 3.80—3,90. BOSKOOP. 15 Dec. Speciale Beshulstveiling. Aanvoer circa 6000 K.G. hulst le soort hul6t met bes 67—82 ct. per K.G.; 2e soort 40—59 ct.; 3e soort 2832 ct. per K.G. Hulst met gele bes 6285 ct.. Zilverbont 50—65 ct. en goudbont 6085 ct. per K.G. Sparregroen 1226 ct. per K.G. Veel koopers; levendige handel. HOOFDDORP, 15 Dec. Granen en Zaden. Per 100 K.G Rogge f. 7.40—7,75; Chevalier Gerst f. 7.60—8; Wintergwst f. 7.40—7.60; Haver f. 6,25—6,50; Duiveboonen f. 9,7510.50; Paar- deboonen f. 8.759.15; Groene erwten f. 8,60 9.40; Vale erwten 1114; Gele mosterd f. 14 16; Kanariezaad f. 77.25; Karwijzaad f. 20 21; Blauwmaanzaad f. 25.5026,25; Koolzaad f. 9—9.50. LEEUWARDEN, 16 Dec. Zuivel: Sleutelkaas f. 16—17; Nagelkaas f. 20—30; Goudakaas f. 23 —28: Edammerkaas f. 41; Aanvoer 1686 K.G. Vellingboter f. 1,511.37 per K.G. Aanvoer 5/6 1 12 vaten. Commissie 86. Kipeieren aangevoerd 13.000 KG. Prijs 3 1/4—5 ct. per stuk; Han- delsprfjs 65—77% ct. per K.G. Eendeieren aan gevoerd 200 K.G. Vereeniging van Zulvelmaatschappijen Edammerkaas 20 plus f. 12%—13 per 100 KG.; idem 40 plus f. 1919%; Goudsche kaas 20 plus f. 12%—13; idem 40 plus f. 19—19%; Volvette 40 plus f 14 —25Broodkaas 40 plus f. 19 19%, Leidschekaas 20 plus f. 12%13 per 100 K.G Stemming kalm. NIEUWKOOP. 15 Dec. Eierenveiling. Aange voerd werden 2400 eieren. Prijs f. 3 654,80 per 100 stuks. VOORHOUT. 15 Dec Slachtkonijnen f. 0.90 —1.65; Slachtkippen 40--60 ct; Jonge hanen 40—60 ct; Duiven tot 12 ct. AH es per stuk. VOORSCHOTEN. 14 Dec. Veiling V.P.V. Kip eieren f. 44.50 'per 100; Keukeneieren f. 3.50; Konijnen f. 0.85—2,00 per stuk. ZEVENHOVEN. 15 Dec, Eierenveiling. Aan tal 897 stuks; Kipeieren f. 4,254,80 per 100 stuks; Kuikeheiefen f. 3,104.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3