BUITENLAND LE1D5CH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 16 December 1938 PEREZ PERZISCHE TAPIJTEN Algemeene Toestand Rede van Hitier Goebbels over koloniën De boete der Joden. NED. VER. VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. Lezing over ..Het moeilijke kind". Naast een ledenvergadering was gister middag een lezing od het program gezet over ..Het moeilijke kind" door mej. mr. M. H de Holl. maatschappelijk werkster aan het Medisch Opvoedkundig Bureau te dezer stede. De presidente mevr. A. var. Gilse-van Geldermalsen heette de aanwezigen harte lijk welkom in het bijzonder de spreekster van den middag. Mej. mr. de Holl wees er op. dat het in stituut van medische bureaux voor moei lijke kinderen nog betrekkelijk jong is. Voor 10 jaren werd het eerste bureau in Am sterdam opgericht. De staf van het bureau voor Leiden en omstreken bestaat uit 4 personen: le een psychiater die het kind als een nerveus mensch beziet; 2e den expenmenteelen psycholoog die de proeven verricht; 3e een kinderarts, die de kinderen lichamelijk onderzoekt en 4e de sociale werkster, die het contact met de school en het huisgezin onderhoudt. De sociale werk ster is den geheelen tijd aan het bureau werkzaam, de andere drie personen ge durende één middag per week Na een ge sprek wordt de aard van 't kind vastgesteld, alsook het milieu waaruit het komt. Ver volgens wordt na een lichamelijk onderzoek advies aan de ouders uitgebracht. Meestal is het noodig dat het kind nog eenigen tijd bij den psychiater blijft komen. Spreekster noemde vervolgens verschil lende gevallen van moeilijke kinderen, welke door het bureau waren behandeld. Vele moeilijkheden komen uit het kind zelve voort De moeilijkste tijden van een kind zijn die tusschen 3 en 6 jaar en de puberteitsleeftijd. Het bureau alhier dat al vele successen heeft geboekt, heeft op het oogenblik ook al weer een gevolg van de algeheele malaise zeer met onvoldoende geldmid delen te kampen, waarom spreekster een beroep op de aanwezigen deed als contri buanten tot de vereeniging toe te treden en propaganda voor de nuttige instelling te maken. De afdeeling gaf den eersten stoot door een klein bedrag ter beschikking van het bureau te stellen. Na gebruik van de thee was er gelegen heid vragen te stellen aan de spreekster, waarvan door enkele dames gebruik werd gemaakt. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak Pharmacie mej. A. W J. E. Waltheer Cs Gravenhage i en voor het doctoraal examen rechten: de heeren G. van Ittersum Cs Gravenhage) en J. C. Gülcher (Hilversum). Voor het Doctoraal examen Genees kunde: de heeren W. G. M. van der Valk (Leideni en C. H. A. Westhoff (Leiden). Voor het Artsexamen le gedeelte: mevr. H. Th van Waalwijk van DoornWitt- kampf (Leiden), en de heeren M. Udrem (Leiden). H. Géhéniau (Haarlem), L. B. K Kappelhof (Schiedam), F. S. Vpma (Den Haag) en S. Klopper (idem). Bevorderd tot arts: de heeren J W Broekhuijzen (De nHaag). G. R. Dekker (Leiden) en M. Koert iMiddelharnis Geslaagd voor het Candidaatsexamen Theologie: de heer J. A. van Nieuwenhui- zen. Krammer Achthuizen iOverflakkee). nen der leden. Voorts reikte hij de prijzen uit, welke als volgt waren toegekend: Achtertuinen A: B. Limburg, J. de Jager, D. Ernst, W. Dool, P. Helvensteyn le prijs; P. Kruit, G. Rozendaal, W. de Romein, J. Arnoldus, D. de Haan en W. v. Putten 2e pr. Voortuinen A: D. v. d. Zeeuw, P. v. Dam le pr.; P. Blansje 3e pr Voortuinen B: W. de Romein le pr., ter wijl 5 tweede prijzen en 5 derde werden toegekend. Gevelversieringen A: A P. Valk le pr. Gevelversieringen B: C. Oostveen le pr., A. Jesse, W. v ,d. Broek. P. den Hoed 2e pr., W. de Feij, J. v. Berkel en W. v. Dinten 3e pr. Kleine achtertuinen B: I. J Landesber- gen le pr. benevens 5 tweede, drie derde en 2 vierde prijzen. Vaklieden A: W, v. Putten 3e pr. Achtertuinen B: K. Wassenaar, le pr. met wisselbeker, 16 tweede prijzen. 16 der de en 28 vierde prijzen. Bij de afdeeling voortuinen A deed het geval zich voor dat de daarvoor bestemde wisselbeker door twee leden met hetzelfde aantal punten was behaald. Besloten werd dat ieder hem een half jaar in bezit krijgt! Voor het vroolijke gedeelte van dezen avond werd gezorgd door het duo Theu- nissen v d Horst met leuke levensliedjes en een praatje, waarmede zij een dankbaar applaus in ontvangst hadden te nemen. Al met al was het een mooie avond. CHR. HIST. JONGERENGROEP. 'S-G RAVENHAGE KOORDEINDE 14()C Kussens en kleine kleedjes zijn welkome geschenken. 4710 (Ingez. Med.ï CHR. COMITÉ VOOR WERKLOOZENZORG Geslaagde ontspanningsavond. Het Chr. Comité voor Werkloozenzorg, dat in den loop der jaren al heel veel voor de werkloozen en hun gezinnen heeft mogen doen en ook straks weer aan 520 werkloo zen een Kerstgave denkt te verstrekken, had g steravond in het wijkgebouw Leven daal een ontspanningsavond voor de vrou wen van de werkloozen belegd, welke sa menkomst onder leiding stond van de dames-comité-leden, mej. Van Loo en mevr. Werner. De groote zaal van het wijkge bouw was geheel gevuld, toen mej. Van Loo de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze opende en Matth. 2 voorlas. Vervolgens sprak zij een openingswoord, waarbij zij uitging van het komen tot Jezus en aller eerst wees op de komst van de wijzen uit het Oosten en de herders naar de kribbe van Bethlehem. Na dan in het kort bij de kerstgeschiedenis te hebben stil gestaan, spoorde spreekster aan om Christus te zoe ken. want wie Hem waarlijk en oprecht zoekt, zal Hem ook zeker vinden. Dan zal het voor ons eerst recht Kerstfeest woi- tien. Na het zingen van eenlge liederen heette mej. Van Loo de Jongedochterver- eeniging „Bidt en Werkt" welkom, welke vereeniging vervolgens het stuk „De weg naar het ware geluk" opvoerde. Met veel genoegen hebben de aanwezigen dit stuk gevolgd. De voorzitster dankte de Jonge- dochtersvereeniglng voor deze opvoering, waarna de voorzitter van het Chr. Werk- loozencomité, de heer F. Eikerbout er zijn blijdschap over uitsprak, dat zoovelen aan de uitnoodlgin^ van dezen avond hadden gehoor gegeven om verder mede te deelen. dat het in de bedoeling van het Comité ligt om omstreeks half Februari een der gelijke samenkomst te organiseeren. W)j zijn vanavond, aldus spr. recht genoeglijk samengeweest en hebben even den druk oer tijden vergeten. Het Comité hoopt, dat het straks In de gelegenheid zal zijn een flinke Kerstgave uit te deelen en zal alles in het werk stellen om het lot van de werkloozen en hun gezinnen te verzachten. Nadat hij in dankgebed was voorgegaan, sloot mej Van Loo deze vergadering met dankgebed Bij het uiteengaan werd aan eik der bezoeksters een half pond koffie uitgereikt. Mr. P. J. Idenburg spreekt over Zuid-Afrika. Onder voorzitterschap van den heer H. J v. d. Weerthof kwam gisteravond de Chr. Hist. Jongerengroep in het Gebouw Reho- both bijeen. Nadat geopend was met ge meenschappelijk gezang en gebed, las de voorzitter Efeze 2 vers 11—22, waarna hij ailen welkom heette en een krachtig woord van propaganda tot uitbouw der groep sprak. Mr. P. J. Idenburg, secretaris van het Curatorium der Universiteit, sprak vervol gens over Zuid-Afrika. Spr., die allereerst herinnerde aan de herdenking vaon den „Groote Trek", welke, zooals bekend, mo menteel in Zuid-Afrika plaats vindt, wijdde vervolgens uitvoerig uit over de eerste Hol- iandsche nederzetting aan de Kaap waaraan de naam van Jan van Riebeek onafscheidelijk verbonden is. Vei der schet ste spr. het doel en den strijd der voor trekkers, die tenslotte onder aanvoering van Piet Retief in Port Natal aankwamen, waar zij echter op misdadige wijze door de Zoeloe's onder leiding van Dingaan wer den gedood. Voortgaande wees mr. Iden burg op het begin van het vrije volksbe staan, gevolg door de vestiging van den Oranje Vrijstaat en de Zuid-Afrikaansche Republiek, den Boerenoorlog en het moedig aandeel, dat Paul Kruger daarin gehad heeft, de stichting van de Unie van Zuid- Afrika in 1910 en tenslotte bp den opbloei van Zuid-Afrika en den invloed van de Ned. oeschaving op dit land. Spr. eindigde met het betoogen van de noodzakelijkheid van het onderhouden van relaties met Zuid-Afrika, waarna hij nog enkele Indrukken gaf van zijn reis, die hij het vorig jaar naar Zuid-Afrika maakte. Bij monde van den voorzitter werd mr. Idenburg bedankt voor zijn inleiding. Na de pauze werden enkele huishoude lijke zaken afgedaan en declameerde mr. Idenburg enkele Zuid-Afrikaansche lie deren. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N V. Goud- en Zilverhandel Dickhoff en Salm, in liquidatie. Breestraat 95. Leiden. Afkomstig uit Amsterdam. Wijzigingen NV. Ouwehands Stoomschelpenmaal- derij, Kaik- en Grithandel in oprichting, Parlevlletslop, Katwijk aan Zee. Bovengenoemde zaak is thans omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam Ouwehands Stoomschelpenmaalderij Kalk- en Grithandel N.V. 'Ned. Staatscourant 27 September 1938. Bijvoegsel nr. 1444). Dir. J. Ouwehand, Katwijk aan Zee. Maatsch. kap f. 5000, waarvan geplaatst en gestort f 1200 NV. Exploitatie Maatschappij .Labora", van Panhuysstraat 50, Noordwijk; handel in en expl van onroerende zaken. Uittredend directeur J. Camphuis, Noord- wijk. Nieuwe directeur B. K. Blommendaal Haarlem. Firma Ysselmuiden en Zonen, Hoofd straat 204, Sassenheim; lood- en zinkwer ken, aanleg van gas, water, sanitair, centr. verwarming enz Uittredend vennoot P. Ysselmuiden, Sas senheim. Nieuwe vennoot P. H. Yssel muiden. Lisse. WONINGBOUWVER. „DE EENDRACHT". Uitslag van den tuinwedstrijd. Gisteravond had in „den Burcht" de jaarlljksche uitreiking plaats van de door de leden der Woningbouwvereeniging „de Eznciracht'' behaalde prijzen in de tuln- wedrtrijden van den afgeloopen zomer. Deelgenomen werd door 157 leden met 210 vc - en achtertuinen. De jury bestond uit t".e herren A. Galjaard, J. Jonker, J. I. ".r en J. v. d. Berg. Na opening door den voorzitter den heer Poelijoe kreeg de heer A. Galjaard de gele genheid een korte causerie te houden over het ontbrekende in de verschillende tui ONDERWIJS AAN ZIEKE KINDEREN. Een tweede leerkracht aangesteld. De Vereeniging Maatschappelijk Werk In de Ziekenhuizen te dezer stede ziet haar werk steeds uitbreiden. Eenlge jaren gele den werd een zuster aangesteld, die de belangen der zlekenhuis-patiénten uit Lel den en omgeving behartigt en op geregelde tijden spreekuur houdt In de verschillende ziekenhuizen. Thans deed zich de behoefte gevoelen aan een tweede kracht, die zich speciaal aan de kinderen kon wijden. Veel jeugdige patiëntjes, die langoren tijd In een ziekenhuis moeten verblijven, zijn daarom nog niet wat men „hard ziek" noemt. Een jongen, die zijn been heeft ge- broken, een kind met een huidziekte, een t.b.c.-patiëntje. zij hebben belangstelling en tijd in overvloed. Maar wie houdt ze be zig? Het verplegend personeel doet al het mogelijke, doch meestal ontbreekt de noo- dige tijd om zich Iets meer met de kinde ren te bemoeien. Dit is vooral te betreuren voor die kin deren, die in den leerplichtigen leeftijd zijn en soms maandenlang het schoolonderwijs moeten missen. Als ze weer op school te rugkomen, zijn ze ver achter geraakt en moeten de klas overdoen, hetgeen een groote teleurstelling zoowel voor henzelf als voor hun ouders beteekent. Het bestuur der Ver. Maatschappelijk Werk in de Ziekenhuizen heeft daarom ge meend te moeten overgaan tot de benoe ming van mej. M. Waszink, onderwijzeres, als leerkracht voor patiëntjes in den schoolplichtigen leeftijd, die ln Leidsche ziekenhuizen verblijven Zóó groot bleek al dadelijk het terrein van werkzaamheid, dat aan de nieuwbe noemde onderwijzeres een volledig rooster van lesuren, gelijkstaande met dat van een normale onderwijzersbetrekking, kon wor den toegewezen. Met het onderwijzend personeel van de scholen, waar de kinderen onderwijs ge nieten. wordt overleg gepleegd omtrent de gevolgde methode, zoodat de zieke kinderen geheel in het kader van het onderwijs hun ner klas blijven. Zooals liet met veel dingen gaat, komen ook bij dit nieuwe werk allerlei onver wachte aspecten opduiken. Zoo trof de on derwijzeres eenige schipperskinderen aan, die door onregelmatig schoolbezoek jaren ten achter waren: ze vliegen nu met reu zenschreden vooruit! Een patiëntje van 16 Jaar, Mulo-leerlinge die dus eigenlijk niet tot de competentie van de aan"estelde leerkracht behoort, bedelde om werk en is nu overgelukkig, dat zij Fransche en Duit- sche thema's mag maken. Wij zijn overtuigd, dat bij de Leidsche burgerij, evenals bij de school-autoritelten. dit werk volle sympathie en medewerking zal vinden. Waarschuwing van Chamberlain aan Duitschland Italië zet anti-Fransche campagne voort. MILITARIA. De reserve-tweede-luitenants D van Riessen, T. Koopman. J. M. Casteleln, W F. ten Boske, B. C. Sliggers. T. J. de Beer en H. G Hagens, allen van het 4de regi ment infanterie en de reserve-tweede- luitenants H. Goedhart, A. J M. Zijl mans. F. J. Gelderman, H André de la Porte, F. W. van den Broek d Obrenan, J. A. Mac Leod Manuel, C. W. Pape. J. Weijl, T. F Akkerman, A. L. J. E. M. Moo- nen. A Kruithof en A. V. Vosveld, allen van het 6de regiment veldartillerie alhier, zijn met Ingang van 1 Januari as. be noemd tot reser ve - eerste -luitenant. Heden werd door den Garnizoenscom mandant de bii Koninklijk Besluit d.d. 5 December 1.1. tot reserve-officier van ge zondheid der 2e klasse aangestelde vaan drig P. S. Brir-ga beëedigd bii 6 R.V.A. Bij ministerieeie beschikking van 6 Dec. 1938 zijn aangesteld tot kornet bij het 6 Regiment Veldartillerie alhier, de reserve- wachtmeesters jhr. T. A. J. van Eyslnga, W. Herfst. G. L. van der Hoeven, S. S. de Koe. W la Gro. J. A. Ledeboer. R, Loggers. D. A. Nederlof en H. Sflegt. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders. Baggerlieden 3: Behan gers 32; Betonvlechters 29; Betonwerkers 75; Fundeeringwerkers 1; Glazenmakers 2; Gla- zenwasschers 13: Granietwerkers 15; Grond werkers 118: Helers 3; Metselaars 102; Opper lieden 115; Schilders 265; Sloopers 9; Steen houwers 1; Straatraakers 7; Hulp-Straatma kers 13; Stucadoors Witters 75: Timmerlieden 236; Uitvoerders 12; Voegers 20; Ongesch. Bouwvakarb. 18. Totaal 1164. Fabrieksarbeiders; Lompensorteerders 20; Bleekers 20; Vellenblooters 2; Vuurwerkmakers 1; Steepfabr. Arb. 103; Zeepfabr. Arb. 4; On gesch. Fabr. Arb. 62, Totaal 212. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 75; Rei zigers. Colp. 42; Winkelbedienden 30; Etaleurs 4; Incasseerders 18; Musici 7; Onderwijzers 1; Verplegers 1; Overheidspersoneel 11. Totaal 189. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 12; Kell- ners 65; Koks 8. Totaal 85. Houtbewerkers: Beddenmakers 4; Houtbe werkers 59; Kistenmakers 8: Kuipers 5; Lijstenmakers 4; Mandenmakers 1; Meubel stoffeerders 12; Meubelmakers 32; Politoerders 2; Ongesch. Fabr. Arb. 28. Totaal 155. Kleermakers: Kleermakers 65; Kappers 6; Schoenmakers 20. Totaal 91. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 37; Landar beiders 50: Tuinlieden 25; Warmoeziers 14; Ongesch. Landarb. 6. Totaal 132. Metaalbewerkers: Bankwerkers 78; Blikbe- werkers 31; Burgersmeden 35; Electriciens 51; Gasfitters 14; Gasmetersmakers 1; Gereed schapmakers 1; Instrumentmakers 4; Isoleer- ders 4; Kettingsmeden 15; Klinkers 11; Koper slagers 4; Lab. Bedienden 3; Lasschers 12; Loodgieters 49; Machinisten 18; Metaalboor- ders 4; Metaaldraaiers 3; Metaalslijpers 4; Metaalzagers 1; Modelmakers 2; Monteurs 32; Pianostemmers 4; Polijsters 2; Ponsers 5; Rij wielherstellers 15; Rijtuigschilders 2; Scheeps timmerlieden 6; Stokers 21; Tegenhouders 12; Hulp-Verw. Monteurs 14; Voorslaanders 7; Voorwarmers 4; Vuurwerkers 7: Wagenmakers 3; IJzerwerkers 54; Zandvormers 4; Zilver smeden 2; Ongesch. Arbeiders 48. Totaal 587. Sigarenmakers: Sigarenmakers 19; Sigaren Strippers 3. Totaal 22. Technici. Opzichters" Bedrijfsleiders 5; Inge nieurs 1; Teekenaars 7; Werkmeesters 12. Totaal 25. Textielarbeiders: Hekelaars 6; Katoendruk kers 21; Wluwers e.a. 6: Luikers 8; Plaatsnijders e.a. 8; Spinners 42: Spoelers 2: Sterkers 3; otaaldraaüdraaiers 2: Strijkers 3; Wevers 64; Wolbewerkers 35; Ongesch. Textielarb. 76. Totaal 276 Transportarbeiders: Emballeurs 5; Chauf feurs 142; Exp. Knechten 23; Koetsiers 12; Loopknechten 39; Magazijnknechten 62; Schip pers 98; Spoor- en Trampers. 20; Wakers 6; Transportarbeiders 70; Losse Arbeiders 477. Totaal 954. Typografen: Boekbinders 16; Boekdrukkers 11: Fotografen 4; Hulo-Vakarbeiders 4; Letter zetters 31; Steendrukkers 2. Totaal 68. Voedingsmiddelenarb.Bakkers 90; Ovenisten 3; Slagers 71; Suikerwerkers 14: Wfjnkoopers- knechten 12; Zoutzieders 1; Zuivelbereiders 5; Ongesch. Fabr. Arb. 49. Totaal 245. Vrouwen: Analysten 1; Kapsters (leerl.) 1; Naaisters 7; Winkeljuffrouwen 12; Serveersters 1; Buffetjuffrouwen 1; Kantoorbedienden 24: Vernleegsters 3; Biologen 1; Bedrijfsleidsters 1; Teekenaressen 1: Onderwijzeressen 2; Ass. en Huishoudsters 11; Dagmeisles 10; Dienstboden 3; Kinderjuffrouwen 2; Werksters 41; Fabr. Arbeidsters 6; A.VO. 6. Totaal 134. Alg. totaal (ben. 41 werkverschaffing) 4380 16 December 1937 5039 Minister-president Chamberlain heeft een redevoering uitgesproken tijdens een noen maal. dat werd aangeboden ter eere van Lord Bicester. den vroegeren bankier Hugh Smit. die zitting heeft gekregen door zijn verheffing in den adelstand in het Hooger- huls. Chamberlain zeide in zijn redevoering o.m.: „Wij mogen aannemen, dat, wanneer de Duitsche staatslieden ik wil niet zeggen het Duitsche volk nadenken over de mogelijke consequenties van een conflict, wanneer er ooit een conflict mocht ontstaan tusschen onze beide landen, zij niet alleen denken aan onze bewapeningen, maar ook aan onze groote financieele hulpbronnen, die in een oorlog van langen duur wel eens een beslissende factor zouden kunnen blijken te zijn." Chamberlain voegde hieraan toe: „Dit be sef is altijd bij ons aanwezig en ik ben er zeker van, dat het een zeer belangrijken invloed vormt tot behoud van den wereld vrede." Zijn redevoering besluitende, zeide de pre mier, dat de city van Londen één der groot ste invloeden en der grootste hulpbronnen des lands vormt, welke hun gewicht ook in het buitenland doen gevoelen. Is deze voor Chamberlain's wijze van uit drukken vrij duidelijke waarschuwing aan het adres der Duitsche leiders noodig? On willekeurig gaat men zich dit afvragen, ge let op de slechte verstandhouding tusschen beide landen trots Muenchen! Ook treft het verschil maken tusschen het Duitsche volk en zijn leiders! Vooral na de clausule in Chamberlain's groote rede van deze week, waarin hij zeide, dat nimmer een bestuur bestendig van duur ls. De Itallaansche bladen bevatten opnieuw artikelen, waarin de Itallaansche aanspra ken tegenover Frankrijk uiteengezet worden. De Giornale d'Italla en de Lavoro Fascista geven een opsomming van groote werken, door de Italianen in Tunis aangelegd. In 1868 sloot de Bey van Tunis met Italië een handels-, scheepvaart- en vriendschappe lijk verdrag, dat de verworven rechten der Italianen waarborgde. Na de bezetting door Frankrijk vond men bijna steeds het altijd min of meer specu- leerende Fransche kapitaal naast den pro ductieven Italiaanschen arbeid. De Italia nen. aldus de Giornale, hebben bijna alle groote openbare en landbouwwerken tot stand gebracht: de havens van Bizerta, Tu nis. Sousse en Sfax, wegen, spoorwegen, bruggen, mijnbouw, ontginning van deri grond, druiven- en olijventeelt. Frankrijk heeft ln 1881 van de binnen- laridsche moeilijkheden van Italië gebruik gemaakt, om Tunis te bezetten en in 1896, na den slag bij Adoea, heeft het de rech ten van de Italianen verkort. Doch beide be sluiten hebben in Italië een slechte ont vangst gehad en Mussolini heeft onmiddel lijk na den opmarsch naar Rome in een onderhoud met de Temps verklaard, dat hU zich verzette tegen gedwongen naturalisatie van de Italianen in Tunis. De actie gaat dus geregeld voort. In de middag-edities der bladen ls sterk de aandacht getrokken door een beschik king van den partijsecretaris, minister Starace, waarin bepaald wordt, dat fascisten geen lid meer mogen zijn van de Ita- liaansch-Fransche oudstrijdersvereeniglng noch van de Italiaansch-Fransche parle mentaire groep. Deze beide vereenigingen werden kort voor de overeenkomst tusschen Laval en Mussolini van 1935 opgericht. De^niddageditie van de Giornale d'Italla wijst er op. dat de verordening van den partijsecretaris oprechte en groote vreugde bereidt. De fascisten voelen zich gelukkiger naarmate de posities opgehelderd worden, want dan kunnen zij des te scherper de waarheid van heden onder oogen zien, de heldere en sterke waarheid van Mussolini, aie Italië bezielt en leidt. DUITSCHLAND. Gisteren heelt Hitler een rede gehouden m het. „Theeter des Volkes" te Berlijn voor 3000 arbeiders aan de rijksautowegen Hij zeide o.a. dat de auto het grootste middel van verkeer is geworden. Bovendien is door net aanleggen van de autowegen de ce- ment-industrte en de steenkool-industrie gestimuleerd, waarvan weer andere in dustrieën de vruchten plukken. Het vraag stuk der werkloosheid is geen vraagstuk van geld, doch van productie. In andere landen is men van andere meening, en het gevolg ls, dat het aantal werkloozen is toe genomen en het geld zijn waarde heelt verloren. Spr. wees er op, dat alleen op het gebied der voedselvoorziening de pro ductie niet kon worden opgevoerd. Het Duitsche volk haalt reeds meer uit zijn bodem dan een ander volk, doch er is een grens. Men moet met alle eventualiteiten rekening houden en hiertoe hoort op juiste «aarde schatten van de omgeving. Duitschland moet zóó sterk worden, dat niemand het zal kunnen vernieti gen en op de eerste plaats is hiervoor noodig, dat het verbruik dusdanig wordt geregeld, dat het door eigen pro ductie wordt gedekt. Het aanleggen van autowegen, zoo ver klaarde de Fuehrer verder, heeft ook een psychologische waarde, want hierdoor is een nieuwe geest van gemeenschap ont staan Het bouwen van barakken voor de arbeiders aan de wegen is nog in het be ginstadium en zal eerst in 40 50 of 60 Jaar vruchten dragen. Ten aanzien van het aanleggen van de vestingwerken aan de Westgrens zeide de Fuehrer dat dit door de buitenwereld aan 17 December 1936 Ben. 33 ged. werkloozen. 4922 Naar .Haar', Dgbl." verneemt, heeft de heer B. C. Hartman, tot voor kort eigenaar van het Lido-Theater alhier, thans ook het Luxor-theater in de Groote Houtstraat te Haarlem, waarvan hij even eens eigenaar is, verkocht, en wel aan den heer W. de Kuyper te Voorburg. De heer Hartman trekt, zich thans ge heel uit het filmbedrijf terug en gaat zich te Vogelenzang vestigen. Bij het gehouden examen der H. C. V. zijn geslaagd voor costumlère de dames C. v. d. Laaken, M Laman, C. Gr. Los (Nieuwe Wetering), A. v. 't Riet en Jo Verhaar (Hazerswoude). allen leerlingen van mej. A. J. Leget, gediplomeerd leerares. De politie heeft een tweetal proces sen-verbaal opgemaakt tegen F. K. alhier wegens herhaalde mishandeling van een armbezoeker. Aangezien K. dreigde do mishandeling voort te zetten ls hij door de justitie voor de keuze gesteld: de mishan deling te staken of in bewaring te worden gesteld. K. koos toen eieren voor zijn geld en prefereerde het eerste! Gistermiddag heeft de politie-brand- weer ln het perceel Haverzaklaan 2 ten huize van den schoenmaker H. G. R. een schoorsteenbrandje gebluscht De directeur van den gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon brengt ter kennis van hen, die zich hiertoe hebben aangemeld en daarvoor ln aan merking komen, dat de kaarten ter beko ming van kostelooze genees- en heelkun dige hulp gedurende het jaar 1939, moeten worden afgehaald in het St. Elisabethshoi aan de Oude Vest no. 25, op Maandag 19 December a.s. des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namiddags van 2 tot 4 uur. Duitschland ls opgedrongen. De vesting werken zijn geen cople van andere werken aoch een zuiver Duitsche opvatting Er ls een tijd geweest, dat behalve de arbeids dienst en militairen ongeveer 400.000 ar beiders hieraan werkten. Ook Goebbels hield een rede, waarin hij zeide: „In Duitschland leven bijna 140 men- schen op een vierkanten kilometer. Niet de Duitschers hebben schuld aan die kleine levensruimte. Hoewel het land grooter ge worden is, is het niet toereikend voor de cvensbehoeften van het Duitsche volk. De buitenlandsche pers betwist den Duitschers het recht koloniën te bezitten. Zij beweert, aat Engelschen en Franschen. Nederlan ders. Spanjaarden en PoTtugeezen tot ko lonisatie in staat zijn, slechts de Duitschers niet. Tengevolge van de geringe levens ruimte heeft het Duitsche volk alle krach ten moeten inspannen. Er bestaat een fun damenteel verschil tusschen het volk van 1932 en dat van 1938. Bij het overnemen van de macht kwam het er voor de leiders van den staat op aan, de economische ma chinerie weer op gang brengen. Het natlonaal-socialistische bewind heeft door groote demonstratieve verrichtin gen moeten bewijzen, dat de ingeslagen weg juist was om de bezwaren van criticasters en betweters te weerleggen. Een dergelijke groote demonstratieve ver richting is, aldus dr. Goebbels, ook de aan leg der rijksautowegen". In officieele kringen twijfelt men eraan, of de heffing van 20 pCt. op het bezit dei Joden voldoende zal zijn om te komen tot een bedrag van een milliard mark, het be drag der boete, waarvan de eerste termijn, groot 250 millioen mark. vandaag vervalt. Een ambtenaar van het ministerie van financ en verklaarde tegenover Reuter: „Wij kunnen voor het oogenblik niet het bedrag zeggen, dat tot nu toe is betaald, want het innen van het geld is uiterst in gewikkeld, daar waarschijnlijk niet veel Joden contant kunnen betalen en roeren de goederen verkocht of verpand moeten worden Wii weten niet, of het volle bedrag van 250 millioen thans reeds bijeen is. De ambtenaar verklaarde, dat het onge veer een week zou duren, voor het ingeza melde bedrag bekend is. In een gisteren te Berlijn overhandigde nota wordt Duitschland opnieuw gevraagd verzekeringen te geven dat Amerikaansche staatsburgers in Duitschland. ongeacht hun ras of godsdienst, niet aan een dlscriini- neerende behandeling onderhevig zullen zijn. In de nota wordt voorts uitdrukking gegeven aan de teleurstelling, dat nog al tijd geen antwoord is verkregen op dc In vorige maanden gevraagde verzekeringen. TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Wels, in Oostenrijk, heeft een zekeren Josef Fischer, die be schuldigd wordt tijdens de ongeregeldhe den in Juli 1934, welke volgden op Oen moord op Dollfuss, een Oostenrijksch SS- man te hebben gedood, ter dood veroor deeld. Andere leden van de Heiinwehr werden tot gevangenisstraffen veroordeeld. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2