H.fcANDERSEN. Vl LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 December 1938 Vijfde Blad No. 24149 De installatie van den Burgemeester van Valkenburg Vf HOEST FAMEL Ha or De flu roper II 79sfe Jaargang Vele sprekers brengen hun gelukwenschen over Een fraai boek voor slechts 30 cent Een blijde intocht! Hedenmiddag, vond onder gToote be langstelling de installatie plaats van den nieuwen burgemeester van Valken burg, den heer De Wilde. Om kwart over twee arriveerde deze met zijn vrouw en twee dochters, afgehaald door de beide wethouders de heeren D. Bol eh D. de Vries aan de Nieuwe brug, waar bij opgewacht werd door de ove rige raadsleden. Hier hadden zich opge steld Valkenburg's Harmonie, de Bur gerwacht, B.V.L,, de Oranjever. en dele gaties van verschillende andere veree- nigingen. Bloemen werden aangeboden door All de Vries en Nellie Zwaan, een kleindochtertje en dochtertje van twee raadsleden. Nadat het gezelschap in de auto's had plaats genomen ging men met de Harmo nie voorop naar het dorp tot de Rijn stroomlaan (grens Katwijk), waarna men zich naar het Gemeentehuis begaf. Hier stonden de schoolkinderen opge steld. welke den burgemeester een aubade brachten. De Burgerwacht vormde een eerewacht, onder leiding van commandant P. Kort. Inmiddels hadden- vele genoodigden In de raadszaal plaats genomen. Onder hen merkten wij op burgemeester Woldringh v. d. Hoop, van Katwijk en burgemeester Berkhout, van Voorschoten. Burgemeester Bosschieter, van Rijnsburg. had In verband met ziekte bericht van ver hindering gestuurd. Opening der Raadsvergadering. De loco-burgemeester, de heer Bol. open de de raadsvergadering met het ambtsge bed en deed mededeeling van het K. B. waarin de heer De Wilde tot burgemeester van Valkenburg benoemd Is. Hierna werd de burgemeester binnengeleid door de twee jongste raadsleden, de heeren P. Zwaan en J. v. Dijk. De loco-burgemeester heette den heer De Wilde hartelijk welkom en wenschte hem geluk met zijn benoeming, daarbij wijzend op het feit, dat men bij den heer De Wilde steeds een geopend oor en bereidheid tot helpen vond. Spr. hoopte, dat Valkenburg onder zijn leiding tot meerderen groti en bloei mag komen Hierop hing de heer Bol den burgemees ter de ambtsketen om en overhandigde hem den voorzittershamer. Dan hield de burgemeester een zeer uit voerige rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Rede van den burgemeester. Burgemeester de Wilde. Het was in uwe vergadering van 24 Maart 1916, aldus spr., dat ik beëedigd werd als secretaris dezer gemeente, om met 1 April van dat jaar die functie te aanvaarden. Voor alles gaan spreker's gedachten uit naar zijn hooggeachten voorganger, met wien hij gedurende al die vele jaren op de meest aangename en vriendschappelijke wijze omgang mocht hebben. Het was spr. een behoefte des harten, zijn fcroote erkentelijkheid te betuigen voor de zeer aangename wijze, waarop hij gedu rende al die jaren onder den heer Lotsy mocht werkzaam zijn. En hij weet zich aller tolk, wanneer hij namens de Raadsleden en ook namens de burgerij een woord van fonk spreekt, voor het vele dat de oud burgemeester voor de gemeente en voor baar ingezetenen gedurende zijn 35-jarige ambtelijke loopbaan is geweest. De heer De Wilde wenschte, dat het Gode moge behagen aan den heer Lotsy weer zulk een mate van gezondheid te schenken, dat hij met zijn gade nog vele aangename jaren mag doorbrengen. Toen spr. werd beëedigd tot secretaris, zaten daar op uw plaatsen in alphabetische volgorde, de volgende heeren: C. Barn- hoorn, H. Binnendijk, C. Jansen. A. Noten boom, A. Peet, J. Visser en H. G. van Sil- levoldt. Niet één hunner wordt meer in uw midden gevonden. Reeds vier gingen ben weg van alle vleesch. En nog meer deren kwamen en gingen in den loop der jaren. Spr herdacht de aangename samenwer king, in het bijzonder met de toenmalige wethouders, de heeren Notenboom en Van Sillevoldt. Uitvoerig besprak spr. hierop de diepingrijpende veranderingen van den tijd. Vervolgens bracht spr. zijn eerbiedigen dank aan H. M. de Koningin, aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en den Minister van Staat, commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland Den loco-burgemeester, den heer Bol, be zigde spr. zijn dank voor zijn hartelijke woorden. De heer Bol is reeds gedurende 11 jaren wethouder der gemeente en de verstand houding onderling is steeds van aangena- men aard geweest. Daarvoor betuigt spr. hem zijn hartelij- ken dank. Spr. voegde daaraan toe den dank van den Raad en van de ingezetenen, voor al den arbeid dien de heer Bol tijdens de afwe zigheid van den burgemeester als loco burgemeester heeft verricht. Vervolgens richtte spr. woorden van er kentelijkheid tot weth. De Vries en de raadsleden. Spr. weet, dat bij allen de begeerte voorzit, om gemeenschappelijk, onder biddend opzien tot den Vader van alle Lichten, het goede voor Valkenburg te zoeken. Het groote voorrecht daarbij is, dat wij allen op denzelfden grondslag wenschen te staan n.l. Gods Woord richtsnoer en basis voor alle handelin gen cn besluiten. Daar ligt het groote centrale punt van eenheid, hoewel in de toepassing en uitwerking daarvan verschil zal openbaren. Laten wij er allen voor waken, dat deze „grondslag inderdaad grondslag blijve" en niet tot bijzaak wordt gede gradeerd. In dat geval zou de bijzaak „grondslag worden" en zou het „wezen" aan den vorm zijn geofferd. Indien wij hiertegen biddend waken, mogen wij ons in stil vertrouwen gezamenlijk op maken en bouwen en God van den Hemel zal het ons doen gelukken. In verband met de zeer moeilijke jaren, waarin het bestuur zich geplaatst ziet, mag over den financieelen toestand der ge meente nog niet worden geklaagd. Een goed financieel beheer, gaf ons bij den aanvang der crisis een flinke reserve. Dat was oorzaak, dat in al de doorgemaakte crisisjaren, de gemeenterekening slechts éénmaal een klein nadeelig saldo te zien gaf. en gedurende al die jaren voor de werkloosheidsuitgaven slechts het gewone percentage uit het werkloosheidssubsidie- fonds verkregen werd. Hoeveel gemeenten, veel grooter dan de onze, moesten zich niet met extra-bijdrage en belastingbijdra- ge staande houden. Hierin heeft de Staat geen dure gemeente aan Valkenburg. Een schuldenlast, zonder aftrek van ecnig bezit, van plm. f. 30 per hoofd is een bedrag, dat vele gemeenten ja- locrsch doet stemmen. Spr. weet wel, dat er thans beslui ten ter tafel liggen die belangrijke uit gaven zullen vorderen, maar daardoor kan "onze gemeente ook in belangrijk heid en bloei toenemen. Laat het ons allen een eere en voorrecht zijn, onder den zegen des Heeren, het goede voor de gemeente te zoeken, waar spr. be loofde onpartijdig te werk te zullen gaan. Spr. dankte voor den vreugdevollen dag die hem is bereid. Als regel doet de nieuwe burgemeester een beroep op de medewerking van alle gemeente-ambtenaren. Spr. behoeft dat eigenlijk niet te doen. omdat hij van te voren van deze medewerking verzekerd is. Spr. huldigde hierop den gemeente-ont vanger, den heer Van Haarlem, den ge meente-opzichter. den heer Haasnoot, den gemeente-veldwachter Rous is te roemen, den ambtenaar belast met de werkver schaffing en steunverleening Bol, den ge meentewerkman Ouwersloot en de schoon maakster van het Raadhuis, mej. Grave- kampDe Roode. Laat het voor allen een voorrecht en eere moge zijn, voor het welzijn van onze gemeente te mogen blijven arbeiden. Laat nu verder onze kleine maar zeer oude gemeente, ons aller liefde blijven hebben Na een historisch overzicht betreffende Valkenburg, zeide spr. dat van deze uit de grijsheid opkomende gemeente hij dus op dezen dag het burgemeestersambt aan vaardt. Reeds gedurende 23 jaren, heb ik. aldus spr.. van vlak bij de groote moeilijk heden aan dat ambt verbonden gezien en gadegeslagen. Moeilijkheden die schier met het jaar vermeerderden. En deze zijn voor een burgemeester in een kleine gemeente haast nog grooter. dan voor* die in een groote gemeente. Daar een secretaris, die des burgemeesters rechterhand te noemen is en op schier ieder gebied deskundige adviseurs en werkers. Hier verreweg het meeste dat voor rekening van den burge meester zelf komt. Maar ondanks deze vele moeilijkheden en groote verantwoordelijk heid. is het toch met groote vreugde, dat ik op dezen dag mijn taak aanvaarden Era. In vol vertrouwen op de onmisbare mede werking van den Raad. van de wethouders en ambtenaren, wil ik met al de kracht, die in mij is, het goede voor de gemeente zoeken. Bovenal zal daarbij mijn aandacht geschonken worden aan werkloosheid en armenzorg. De stoffelijke en geestelijke nood onzer dagen is zoo groot, dat de be hartiging van die onderwerpen wel als de eerste taak van het bestuur der gemeente te noemen is. Natuurlijk spelen daarbij de financiën der gemeente een eerste rob Het evenwicht tusschcn uitgaven en inkomsten mag niet verbroken worden. Dat ueem; niet weg. dat de zwakken en hulpbehoe venden bij mij een iulsterend oor zullen vinden. Iets te mogen doen, d^t strekken knn tot leenigmg daarvan, zal mij de --rootste vreugde van het ambt bezorgen. De wetenschap, dat niet allen de helpende hand geboden kan worden Is «en omstan digheid die nu reeds haar schaduwen ovci het ambt vooruitwerpen doet Zoo is dan mijn taak moeilijk en groot die ik op- zen dag officieel aanvaarden zal. Ik weet het. dat daartoe in mij zelf g.^ kracht en wijsheid is. om deze op de juiste wnze en tot heil der gemeente te vervullen. Maar daarom is dan ook mijn verwachting van Hem, Wien gegeven is alle macht in aen VERKOUDHEID BRONCHITIS Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen SIROOP Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 1882 (lngez. Med.l Hemel en op de aarde. Hij wil wijsheid schenken aan hem, die weet dat hem wijs heid ontbreekt. In deze stille verwachting, en met de bede, dat de gemeente en haar ingezetenen, ln geestelijken en stoffelijken zin. moge wassen en toenemen, aanvaard ik het ambt van burgemeester uwer ge meente en het voorzitterschap van uw Raad. Rede van weth. De Vries. Vervolgens was het woord aan wethou der De Vries, die van blijde dankbaarheid met deze benoeming gewaagde. Spr. heeft den heer De Wilde leeren kennen als een man met kostelijke gaven en met een rijke ervaring voor zijn komende taak. U hebt geleerd, aldus spr., uw wil niet boven, noch naast, maar onder den wil Gods te stellen en voor die positief Chr. beginselen die u lief zijn, hebt u een veilige basis, waar Valkenburg wèl bij zal varen. Spr. hoopt op een samenwerking ln goede verhouding, tot het welzijn der gemeente en heette ook mevr. De Wilde en beide dochters hartelijk welkom. Hierna sprak de heer P. A. Verhaar na mens de Christ. Hist. Iractle, die hoopte, dat de burgemeester boven partijenbelang mag staan, zooals ook zijn voorganger, de heer Lotsy heeft gedaan God moge u in uw nieuwe functie wijsheid en kracht schenken, aldus eindigde spr. Rede van den heer Schoneveld. De heer Schoneveld voerde vervolgens het woord, die er op wees, dat het belang der gemeente zoo nauw verbonden was aan één persoon, dat het welhaast, niet anders kón, of uw benoeming tot burgemeester moest volgen. Elke andere beslissing zou in dat geval bedenkelijk geweest zijn. Wij weten, dat gij als hoogste gezagdra ger in onze gemeente, onvoorwaardelijk I buigt voor Hem, van wien alle gezag is. Dit geeft ons zekerheid, dat gij onder biddend opzien tot God, de u toevertrouw de taak zult vervullen. Verder is uwe benoeming een eervolle. Weliswaar, is het zielental van Val kenburg niet groot, maar blijkbaar zal de gemeente toch in staat zijn een vliegveld te leveren. En terwijl de groo te gemeenten in ons land een papieren, ja méér dan een papieren oorlog voe ren, om het bezit van een vliegveld, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat gij behalve Valkenburg, er een vlieg bij krijgt, Spr. richtte o.a. ook het woord tot mevr. De Wilde voor wie deze benoeming ook van groote beteekenis is. In zijn woord tot mevr. De Wilde wees spr. op het feit. dat Valkenburg nog geen enkel verkeersmiddel heeft. Maar wat niet is, kan komen. Ofschoon uw man zelf zijn weg wel zal vinden, wil spr. toch voor één zaak haar medewerking inroepen. Tracht uw man te beïnvloeden 'en gij kunt zijn naam daarbij alle eer aandoen i dat wij spoedig krijgen een „wilde" busdienst. Spr. eindigde met den wenscht, dat Val kenburg zichzelf zal wenschen te zijn, en zich zelf zal wenschen te blijven. Rede van den heer P. Zwaan. De heer P. Zwaan sprak namens de Chr. Arbeiderspartij, die de hoop uitsprak, dat de burgemeester mag zijn ..de rechte man op de rechte plaats". Spr was dankbaar, dat door deze benoeming Valkenburg is ge bleven een zelfstandige gemeente. Wij ho pen, dat onder uw leiding de gemeente moge groeien, opdat Valkenburg haar oude traditie kan handhaven. Daar Valkenburg een gemeente is met bijna uitsluitend ar beiders. hooDte spr., dat hij hen zeer ter wille mag zijn. Rede van den heer A. van Haarlem. De gemeente-ontvanger, de heer A. van Haarlem, besloot de rij der sprekers en sprak een gelukwensch uit namens het personeel. Spr. memoreerde oe reeds lan gen tijd bestaande aangename samenwer king en hoopte, dat deze bestendigd moge blijven! Namens allen zegde spr. volgaarne medewerking toe voor de volbrenging van de vele werkzaamheden. Dankwoord van den burgemeester. Hierna dankte de burgemeester de spre kers voor hun goede wenschen en sloot de bijeenkomst met ambtsgebed Vervolgens werden aan den raad en ge noodigden eenige ververschingen aange boden en brachten vele ingezetenen en anderen hun gelukwenschen. Voor de „Wilde Zwanen", het door ons Blad in boek vorm uitgegeven sprookje van Andersen bestaat zeer groote belangstelling. Ver wonderlijk is dit stellig niet. Weliswaar is de inhoudrijke geschiedenis van het lieftal lige Prinsesje en haar elf in zwanen veranderde broertjes onzen lezers uit ons Blad reeds bekend, doch publica tie in de courant beeft het nadeel, dat men eiken dag slechts een brokje van het sprookje kan lezen. Natuur lijk kan men het dagelijk- sche vervolg uitknippen en bewaren, doch courantenpa pier is daar minder geschikt voor en bovendien loopt men bet gevaar, dat een der knipsels verloren gaat, waar. door natuurlijk het geheel waardeloos wordt. Aan dit bezwaar zijn wij tegemoet gekomen door de „Wilde Zwanen" in boek vorm uit te geven. En zonder ons schuldig te maken aan overdrijving kun- nen wij met een gerust hart verklaren, dat deze uitgave bijzonder geslaagd is. Het boek bevat 40 bladzijden en is gevat in een fraaien in blauw en zilver gedrukten stevigen omslag. De prijs kan voor niemand een bezwaar zijn. Voor slechts 30 cent wordt men eigenaar van deze bijzondere uitgave, die den kinderen ongetwijfeld aog vele prettige uren zal be zorgen. Eén ding willen wij u ech ter op het hart binden: wacht niet met koopen, doch doe het nu, want onze voor raad mindert snel en her druk is niet mogelijk! Mocht het u niet mogelijk zijn om het boekje zelf aan ons Bureau te komen afhalen, dan kunt u het ook bestel len. voor zoover u in Leiden woont, bij onze bezorgers en anders bij onze agenten in de omliggende gemeenten. Co,|iiqKl P. I 8. Bot 6 C«p»néi«|— „De saus", zei Hans, „maakt U zich daarover maar geen zorgen. Die heb ik meegebracht. Zelfs zoo veel, dat Ik er U lets van kan laten zien." Fluks stak hij zijn handen in de zakken en toonde de dochter des kónings een beetje modder, waarmede hij deze had gevuld. De prinses sloeg de handen van verbazing in elkaar. „Zoo mag ik het hooren", zei de dochter van den koning ten slotte, ,Jij weet overal een antwoord op, en je toont verstand te hebben, Jij zult mijn echtgenoot worden. Alleen moet ik je vertellen, dat de krant alles zal weergeven, wat wij nu gezegd hebben. Daarvoor zit men hier zoo ijverig te schrijven, onder leiding van een der hoogwaardigheldsbekleeders. En die hoogwaardigheidsbekleeder is nog de ergste, want hij ls stokdoof". Dit laatste was echter niet waar en de prinses zei het alleen maar om Hans bang te maken. Hans keek de schrijvers eens aan. Zij trokken allen een boos gezicht ^n wierpen een inktmop op den vloer. Maar daar trok Hans de Stumper zich heel weinig van aan.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 17