Begrooting Economische Zaken goedgekeurd [EIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 16 December 1931 PETROLEUM ARTIKELEN Huiskamer Lampen ALADDIN LAMPEN A. v. d. OUWEELEN *eet 7 de die ITksoril T)| Kerstgeschenken Ook die van het Landbouwcrisisfonds aangenomen Vergadering der Tweede Kamer VRAGENRUBRIEK 10 Jaffa's 40 cent AANKONDIGING ZDJi (ZDJanc Baby- en Kinderkleeding NIEUWE RUN 56 'T WAS NOODIG EN IK NAM 24 POND AF Drogisterij J. Vrijenhoek (Van onzen parlementairen medewerker). Alvorens de Tweede Kamer voortging met de behandeling der Begrooting van Economische Zaken werden gisteren eenige ontwerpen afgedaan; wij behoeven er ech ter niet uitvoeriger van te gewagen; ook niet over de Bcgrootmg van het werkloos- jieids-subsldlefonds, die werd goedgekeurd. Wat EconomLsche Zaken betreft, ook bij de afdeeling „Visscherij" moest Minister Steenberghe eenige sprekers tevreden stel len, maarhij deed het kort, want hij verwees in hoofdzaak, wat dat onderwerp betreft, naar de Memorie van Antwoord. Hij verzekerde, dat zijn streven er op ge richt is, den visch-uitvoer zooveel mogelijk to willen bevorderen, in verband waarmee hij er op wees, dat wij, Nederlanders, nog steeds geen liefhebbers zijn van zoetwater- vlsschen. Er zijn garnalen-moeilijkheden, of. om het het iets duidelijker te zeggen, moeilijkheden met de garnalen-visscherij, hoewel er al een belangrijke steun aan wordt verleend; het zal wellicht nood zakelijk worden de outillage 'in Zeeland te verbeteren; intusschen wordt alles gepro beerd, om de garnalen in het buitenland, met name in Engeland, aan den man te brengen. De Minister stelde voorts het be lang van den haring-export, ook als on- derhandelings-object met het buitenland ivoor de handelspolitiek) in het licht. En hij beloofde, ook aan de verbetering der visscherij -vloot te zullen blijven werken. En hiermee waren alweer verschillende visscherij-kampioenen min of meer vol daan. Turfkampioen was de heer Hilgenga. Hij wilde meer steun voor fabrieksturf. Maar hij kreeg nul op het request. De Minister, die ln het veen zit, ziet wel degelijk op een turfje. Daarna de kippenkampioenen. Want ook de afdeeling ..Pluimveehouderij" bracht eenige ridders met gevelde lansen ln het strijdperk, die klaagden over of nadere inlichtingen vroegen met betrekking tot de regeling voor het pluimvee, de broederij. Men had er nog al grieven tegen, ivooral met het oog op de beperking), maar aan den anderen kant meende men, b.v. de heer Goels, dat door 's Ministers maat regelen de pluimvee-stapel was verbeterd en de productie per kip verhoogd, al ge loofde hij dat de uitvoering der regeling nog wel wat te wensehen overliet. De Minister kwam natuurlijk zijn regeling verdedigen en wees daarbij op de instem ming der organisaties; zijn streven is door verbetering van het materiaal het bedrijf vooruit te helpen, maar daartoe is dwang onvermijdelijk. De Kamer heeft hierna de begrooting van het Landbouwcrisisfonds aangenomen; de nationaal-socialisten waren er tegen. En nadat de Minister nog eenige inlich tingen had gegeven omtrent zijn voorne mens met betrekking tot de toepassing van de regeling inzake het middenstands-cre- diet, is eveneens de begrooting van Econo mische Zaken goedgekeurd, met dezelfde tegenstemmers. DE WERELDTENTOONSTELLING IN NEW-YORK. Gelijk te verwachten viel, kwam er ook in het openbaar debat verzet tegen het voorstel (in een aanvullings-begrooting neergelegd) om ten behoeve van Neder- landsche deelneming aan de tentoonstel ling te New-York nog een bedrag van f. 500.000 uit te trekken. Samen met een vorige toekenning zal het Rijk dan onge veer 1 millioen Gulden voor onze vertegen woordiging beschikbaar stellen (Ni^i,-Indië draagt bovendien nog een half millioen bij). De heer Smeenk had er ernstig bezwaar tegen. Hij vond een dergelijken post voor dit doel in dezen tijd niet verantwoord; het nut van tentoonstellingen moet, meende hij, sterk worden betwijfeld. Zulke bedra gen zouden beter voor consulaten kunnen worden besteed. Een betoog, dat weerspro ken werd door den heer van der Putt, die het voor ons land van groot belang acht om in New-York goed voor den dag te komen, en op verschillend gebied. En de heer Thijssen bracht het bekende conflict met de kunstenaars ter sprake, waardoor artistiek onze deelneming volgens hem „een blamage" wordt. De sprekers juichten het voornemen van den Minister toe, om een controle-instantie in het leven te roe pen in verband met deelneming van Ne derland aan buitenlandsche tentoonstellin gen. Ook de Minister verdedigde den ver hoogden post: de Regeering acht dit geld voor het beoogde doel welbesteed, en een den indruk maken Inzake het conflict met de kunstenaars verklaarde de Minister, dat hij geheel achter den commissaris-generaal staat; de kunstenaars-raad wenschte een beslissende rol te spelen, en dit mag niet. De Kamer heeft den post goedgekeurd; aanteekening van hun tegenstemmen vroe gen de nationaal-socialisten, de staatkun dig-gereformeerden en de heer Smeenk (ar.). BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN. De algemeene beschouwingen over de Begrooting van Sociale Zaken duurden slechts kort. De heeren Kuiper en Krol alleen voer den het woord en brachten hulde aan de werkkracht van den Minister, die volgens hen arbeidt volgens een vast plan. Alleen verklaarde de heer Krol dat 's Ministers voornemens inzake uitbouw' van de sociale wetgeving hem niet duidelijk waren. De Minister heeft geantwoord dat hij daarop nader zou terugkomen, verklaarde zich dankbaar voor de waardeering en zei dat, naast de Defensie, de sociale aangelegen heden primair zijn. Bij de afdeeling „Arbeid" hebben vervol gens op het einde van den middag nog enkele sprekers het woord gevoerd. Mevr. BakkerNort vroeg om uitbreiding van de vrouwelijke arbeidsinspectie en om beperking van het optreden van vrijwillige muziekgezelschappen, waardoor beroepsmu sici vak ernstige schade lijden: de heer Kupers hield een pleit voor ratificatie van internationale arbeidsconventies en voor meer spoed bij het verbindend-verklaren van collectieve arbeids-overeenkomsten; de heer Van Houten drong aan op het toeken nen van verordenende bevoegdheid aanbe- drijfsraden en op uitbreiding van het aan tal bedrijfsraden zelf; de heer Hilgenga be toogde de noodzakelijkheid van wettelijke regeling van arbeidstijden in het land- en tuinbouwbedrijf, en de heer Amelink van korter arbeidsdagen in het scheepvaartbe drijf. Het was deze laatste afgevaardigde, die opnieuw aandrong op een verbod van beroepsarbeid voor de gehuwde vrouw en op verbod van fabrieks-arbeid door meisjes, waardoor deze meer voor huishoudelijke functies beschikbaar zouden komen. Ook de heer Steinmetz verklaarde zich voorstander van beperking van bedrijfsarbeid voor jon ge meisjes en vroeg om een spoedige in voering eener wettelijke vacantie-regeling. Tenslotte verklaarde dl'. Vos zich tegen het toekennen van verordeningsbevoegdheid aan bedrijfsraden, waarin hij een onder mijning ziet van het bedrijfsradenstelsel zelf. Avondvergadering. BEGROOTING VAN HET VERKEERSFONDS. De avond is voorbijgegaan met de be handeling van het Verkeersfonds. En deze behandeling was ditmaal in hoofdzaak gewijd aan de afdeeling „Water wegen". Zooals gebruikelijk kwamen daar bij verschillende afgevaardigden met hun specifieke wensehen en belangen ten aan zien van bepaalde deelen des lands. Minister van Buuren heeft over al die streek- ert plaatsaangelegenheden een en kel woord gezegd. Hij zette vrij uitvoerig zijn plannen uiteen met betrekking tot de Groningsche kanalen, waaromtrent hij gaarne verder wil onderhandelen met Ge deputeerde Staten dier provincie, speciaal wat betreft een kanaal van Groningen naar het LJsselmeer Ook inzake de kana lisatie van den Gelderschen LJsel deed de Minister nadere mededeelingenevenzeer omtrent de voornemens inzake de haven van Terneuzen. Wat de verbinding van Noord- en Zuid-Beveland betreft, deelde de Minister mede, dat die zaak in orde komt. Tenslotte zet,te de Minister de regeling uit een, getroffen inzake de financiering van den tunnel onder de Maas te Rotterdam, waaromtrent het Rijk een groot bedrag renteloos beschikbaar stelt, ook omdat een weg, die het Rijk zou aanleggen, nu komt te vervallen. Uit de verdere discussie 'tramwegen) stippen wij nog aan, dat de Minister mee deelde, dat een Rotterdamsche combinatie bereid is nieuw kapitaal te steken in de R.T.M. (de maatschappij, die de tram over de eilanden verzorgt)in verband hiermee P. B. te R. De schade moet vergoed wor den door degene, die haar heeft veroorzaakt. Gezien het geringe loon, zou het echter billijk zijn, als mevrouw niet het geheele bedrag te rugvorderde. H. F. S. te L. In dit geval is aan te raden zich te wenden tot een notaris. Mevr. J. van 't H. te H. Uit Uw vraag blijkt ons niet duidelijk of U het recept wenscht van oliebollen of van appelbeignets. Voor alle zekerheid laten wij ze beide hieronder volgen: Oliebollen: 500 gr. (1 pond) tarwebloem, 25 gr. gist, 1 flinke theeleepel zout, L. lauwe melk, geraspte schil van 1 citroen, 200 gr. (2 ons) door elkaar gewogen krenten, rozijnen, sucade, een ijzeren potje met slaolie. Meng in een beslagpot de gist aan met een gedeelte van de lauwe melk, voeg er de rest van de lauwe melk bij, strooi er het zout en de bloem in en klop met een stevige houten lepel alles samen tot een volkomen glad beslag. Meng er de gewasschen krenten, rozijnen en sucade door en de geraspte citroenschil; laat dan het beslag in een teiltje met warm water een uur rijzen. Maak de olie goed heet (echter niet bepaald blauw 'dampend), doop er twee lepels in steek die in het beslag en laat de uitgehaalde hoeveelheid tusschen de lepels tot een balletje gevormd in de heete olie glijden. Bak de bollen mooi bruin en door en door gaar (5 a 6 min), laat ze goed boven de pan uitlek ken. stapel ze dan op en bestrooi ze met suiker. Appelbeignets: Ongeveer 40 stuks. 125 gr. (1/4 pond) tarwebloem. 10 gram gist, snuifje zout, eetlepel slaolie, ongeveer 6 mooie zure appelen, ongeveer 2 d.L. lauwe melk, wat suiker en kaneel een ijzeren potje met frituurvet. Meng in een niet te diep schaaltje de gist aan met m kopje van de lauwe melk. voeg er het zout en de bloem bij en klop alles samen tot een glad beslag, verdun dit met slaolie en de rest van de melk; laat het dan in een teiltje met warm water een uur rijzen. Boor en schil de appelen, snijd ze in plakken en laat die bestrooid met wat suiker en kaneel een uurtje staan. Maak de olie dampend heet. doop de appelschijven in het gerezen beslag, laat ze in het heete vet glijden en bak ze daarin mooi bruin. Laat ze boven de pan goed uitlekken, schik ze dan op een schotel, bestuif ze due met gestampte suiker en dien ze zoo warm mogelijk op. D. v. N. te L. De boot Rotterdam—Vlissin- gen vertrekt van de Oosterkade in Rotterdam. worden thans onderhandelingen gevoerd. Wat er geschieden zal met deze tram staat echter nog niet vast. Het plan, om de Gooi- sche tram om te zetten in een autobus dienst. stuit op verschillende moeilijkheden. De Kamer is nu genaderd tot de afdee ling Luchtvaart", waarbij de zaak van het, centrale vliegveld aan de orde komt. 10 Mandarijnen (zoet) 30 ct. Handperen - Beurré d'Anjou en Doyenne de Comice. Handappelen - Jonathans Goudreinetten - Sterappclen. Alle soorten NOTEN. Fruithandel H. VOS STEENSTRAAT 11 - TEL. 1942 Gezouten groente. 8473a Eigen inmaak. o. a. in nieuwe uitvoering. 100 kaars lichtsterkte 10 uren licht op 1 L. olie. PRIMUS lantaarnM4.00 300 kaars lichtsterkte. PETR. STELLEN 1 vlams f. 1.50 PETR. VERGASSERS f. 6.50 Alsmede alle onderdeelen. Koperslager 5061 HOOIGRACHT 106 - TEL. 1069 ar MIPZA BONS -9% De Gedeputeerde Staten der provincie ZuiidJHol'land bren gen ter voldoening aan het bepaalde in artikel 2 der wet van 15 December 1017, S. 703, ter kennis van belangheb benden: 6018 le. dat met de stukken, be doeld in voornoemd wetsartikel een ontwerp eener beschikking van him College tot wijziging van de vergunning ten behoeve van de tramlijnen van 's-Gra- venhage over Voorburg naar Leiden, verleend bij hunne be schikking van 17 October 1922/ 4 December 1922, no. 4 (Provin ciaal Blad van Zuid-Holland iio. 112 van 1922) ter inzage van een ieder is nedergelegd Ier provinciale griffie. Korte Voorhout No. 9 te 's-Graven- ha ge van 20 December as. tot en met 18 Januari 1939; 2e. dat gedurende dien ter mijn belanghebbenden schrif telijk bij hun College bezwaren kunnen inbrengen 3e. dat eveneens gelegenheid tal bestaan' bij een Oommissie uit hun Ooilege mondeling be twaren in te brengen in een rnbnre zitting, welke gehou- c'"i worden op Dinsdag 17 Ja-vari 1939, des voormiddags t* 11.30 uur in het gebouw van bet Provinciaal Bestuur, Korte Voorhout 9 te 's-Gravenhage. -Remington Rand" 't electrische scheer- apparaat, dat alle goede eigenschap pen van de scheer kwast, uitstekende scheerzeep, vlijm scherpe mesjes en heet scheerwater in zich vereenigt De automatische klapper alles direct bij de hand, telefoonnummers, adressen, recepten, enz. enz. Druk op den knop en men heeft wat men zoekt«sn Kerstsproken, het boek voor iedereen, die van voorlezen houdt (of er graag naar luistert). Met verhalen van Lagerlöf, Ewald, Andersen, Rosegger en vele anderen. Gebonden in linnen band Voor Elly. die wintersportplannen heeft, een lederen ski- taschje, dat aan elke ceintüur kan worden be vestigd, in blauw, rood marine of bruin .«cW* c 6e1 O***' car 1 li 2 ^cbCTl aUH» degec* oecft die clukfeiê ItriiS1, Een echte surprise zoo'n zakdoeken pop: in het doosje zitten de 3 gekleurde dameszakdoekjes Dit gezellige Engelschc bankje, vlak naast den haard 1 Het is mei gobelin bekleed. ^75 Amsterdam Oen Haag Rotterdam De Kerstman is morgen reeds in onze tw room en bij gebruik van een kinder-ccmplet van 30 et. geeft hij een aardige verrassing Groote keuze Zeer geschikt voor Speciaal adres voor Luiermand-Uitzetten Op «1 onze artikelen M1DZA-BONS. TELFP 124-i GIRO 4502Ö LEIDEN Eenvoudig degelijk PENSION gevraagd te Leiderdorp, door opzichter. Br. m. prijsopgaaf no. 7364 Bureau P.Z. Middel- burgsche Crt., Middelburg. Mijn gezond heid verbeterde aanmerkelijk! Nieuwe, gemak kelijke, vlugge vermagerinas- methode, in vloei baren vorm. Kennissen raadden mij BonKora aan. Ik nam in 7 weken 24 pond af. Thans weeg lk slechts 112 Ken schaduw Tan vroeger! eld Is aanmerkelijk verbeterd schrijft Mevrouw Carry Gray. BonKora, het onschadelijke, aangename vermageringsmiddel doet dikte verdwijnen door de „3- gradenkuur.Drievoudige werking, drievoudige snelheid. Gebruik Bon Kora. Eet flink, zooals beschreven op de BonKora-verpakking. Bon Kora bevat geen schadelijke be- standdeelen. Deze kuur bevordert Uw gezondheid. L,aat die onoogelijke dikte niet Uw aantrekkelijkheid bederven. Kcop vandaag nog een flesch BonKora 4 f. 2.25 alom verkrijgbaar bij apo thekers en erkende drogisten. BONKORA 5024 is in Leiden verkrijgbaar bij de bekende Drogisterij „Boerhaave", van S. A. Broerse Haarl.straat 68 - Telef. 784. Met uitvoerige beschrijving verkrijgbaar5025 HAARL.STR. 119 - TEL. 2491. 3—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 15