ELTAX-BUS LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 15 December 1938 De beste verbinding tusschen alle stadswijken Tentoonstelling „Maak Zelf'' federatie van diaconieën in de ned. herv. kerk. De classis Leiden bespreekt het diaconale werk. In een zeer druk bezochte samenkomst, welke gisteravond in de Jacoba-zaal van „den Burcht" werd gehouden, heeft de classis Lelden van de Federatie van Dia conieën in de Ned. Herv. Kerk het diaco nale werk besproken. De heer W J. Hemmes, alg. secretaris van de Federatie, had zich bereid verklaard een inleiding te houden over enkele onder werpen. waarmede de diakenen in de uit oefening van hun ambt geregeld in aan raking komen. De voorzitter van de classis, de heer G. F. E. Klers, las bij. opening der vergade ring een gedeelte uit Joh. 1, waarna hij allen welkom heette. De heer P. Bernard las vervolgens de notulen. De heer W. J. Hemmes, die hierna het woord verkreeg, begon allereerst met te spreken over de verhouding van het dia conale werk met het Armbestuur of Maat schappelijk Hulpbetoon. Spr. wees er hier bij op. dat art. 20 van de Armenwet één van de voornaamste artikelen is voor wat het diaconale werk betreft. In dit artikel is sprake, dat ondersteuning verleend kan worden, het is dus geen verplichting. Nie mand kan dan ook recht op ondersteuning laten gelden. Verder is in dit artikel sprake dat vóór de overheid helpt, er andere in stanties zijn, die zoo mogelijk steun dienen te verleenen. Krijgt de Kerk een dergelijk verzoek van hulpverleening aan armlasti gen (geen werkloozen). dan dient zij er tekening mede te houden, dat dit geen verplichting tot steun Inhoudt, maar een door de wet ingestelde regeling Mocht de Kerk. na rijp beraad, geen on dersteuning geven, dan eerst komt de over heid met steunverleening. Is in art 28 sprake van de enkelvoudige ondersteuning, art. 31 spreekt van de gemeenschappelijke ondersteuning. Spr werkte dit met een enkel voorbeeld nader uit. Nadrukkelijk stelde spr. vast, dat de dia conale steun, die aan armlastigen gegeven wordt ook al is deze lager dan de steun die de Overheid geeft de steun is. Al wat door middel van de overheid gegeven wordt, wordt beschouwd als aanvullende steun. Spr. noemde het een prachtige rege ling, dat art. 31 voorschrijft dat de diaco nie de bevoegdheid heeft leiding, ook gees telijke, in een armlastig gezin te geven. Nadat spr uiteengezet had. dat na 1914 de verzorging van armlastigen zeer is toe genomen, waarbij vooral in de laatste jaren de werkloosheid nog is gekomen, wees hij er op dat bij de armenzorg de diaconie primair en de overheid secundair is in tegenstelling met den werkloozensteun, vaar de overheid primair en de diaconie secundair is. Met nadruk stelde spr. vast, dat zij, die het diaconale werk mee helpen uitvoeren, niet moeten denken, dat dit werk, door de normen, welke door de regeering gesteld worden, maar van geringe beteekenis zou zijn. Voortgaande wees spr. op de taak. die de diakenen hebben om kinderen, die zich trachten te onttrekken aan de ondersteu ning van hun ouders, te wijzen op hun moreele verplichting dit niet te doen. Sprekende over den steun aan wetkloo- zen i ruimere armslag) zette hij uiteen, dat een diaconie, welke werkloozen boven hun steun iets in het geheim geeft, niet juist handelt. Beter kan de ondersteuning open lijk besproken en geregeld worden. Over de verstrekking van kleeding enz. door middel van B.-steun merkte spr. op. dat de diaconie hier beter niet aan kan doen, gezien het feit, dat dient er iets bij zonders door de diaconie gedaan te wor den. dit gebeuren kan door middel van de ruimeren armslag. Tenslotte zette spr. nog in het kort de bedoeling van de spaarregeling-Romme („Het kwartje van Romme") en het Fonds voor Bijzondere Nooden uiteen Na een korte pauze was er gelegenheid om vragen te stellen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. Uitvoerig beant woordde de heer Hemmes de gestelde vra gen, waarbij hij gelegenheid vond op en kele punten nog breeder in te gaan. nederl. chr. reis vereenig ing. Vergadering der afdeeling Leiden. Gisteravond heeft de afdeeling Leiden der Ned. Chr. Reisvereeniging een leden vergadering gehouden in „Oud Hortus- zicht". De bijeenkomst, welke belegd was ter be spreking van den beschrijvingsbrief voor de alg. verg. werd geopend met het zingen van Ps. 97 7 en gebed. Vervolgens heette de voorzitter der afd., de heer Joh. Vooys, de -aanwezigen harte lijk welkom en sprak er zijn vreugde over uit. dat zoovele leden van hun belang stelling blijk gaven. Eveneens was het een verblijdend teeken, dat in het afgeloopen jaar de deelname, zoowel aan de groeps- als privéreizen grooter was geweest. Spr. wekte tevens allen op den in Januari te houden Jodel-avond te bezoeken. Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Tot afgevaardigden naar de alg. verga dering, die 7 Januari a.s. te Rotterdam zal worden gehouden, werden de heeren G. J. Visser en Joh. Vooys gekozen. De beschrijvingsbrief, die hierop werd be handeld. ging zonder eenige discussie on- d"r den hamer door. Hiermede was het officieele gedeelte af- geloooen en werd de avond verder opge- lu'-terd met het draaien van eenige films. Allereerst werd een tocht door Tirol ge maakt. Schitterende natuurtafereelen ont rolden zich voor het oog en met klimmende belangstelling, gepaard gaande met den v -nsch. dit ook eens in werkelijkheid te zien of te doen, vergezelde men de koene bergbeklimmers op hun tocht. Na "e pauze draaide de Lippe-Detmold- film. d'e eveneens zeer in den smaak viel Spontaan v;erd het Wilhelmus aangeheven, toen H K H Prinses Juliana op het witte coek verscheen en vol aandacht keek men n- 5 r d° verschillende bezienswaardigheden Veel te snel naar menig oordeel was het einde van den avond gekomen, maar het doel van deze bijeenkomst, het opwekken van de reislust der aanwezigen was onge twijfeld hereikt. T»n slotte dankte de voorzitter allen, die hadden medegewerkt om dezen avond te doen slagen Met het zingen van Ps. 72 13 en dank zegging werd de vergadering gesloten. VEREENIGING VOOR INTERNATIONAAL JEUGDVERKEER. De jaarvergadering. Onder voorzitterschap van den heer mr. 7 Kalff Jr. heeft alhier de Jaarvergadering plaats gehad van de Vereeniging voor In ternationaal Jeugdverkeer, gevestigd Witte Rozenstraat 56 a. De uitbreiding van de werkzaamheden van het bureau heeft ook een vermeerde ring van het aantal medewerkende be stuursleden noodzakelijk gemaakt. Nieuw gekozen werden de heer J. D. Cox, oud- Indisch Officier en Inspecteur der Spoor wegen. die het hoófdsecretariaal van mej. cira. J. de Boer heeft overgenomen, dr. K. Sinron Thomas, die zich in plaats van prof. dr. Ph. S. van Ronkel met het penning meesterschap zal belasten en de heer W G Weijers, hoofdinspecteur van politie te de zer stede. Aan de heeren mr. C H. Roose- gaarde Bisschop en mr. A. F. Schepel werd dank betuigd voor het nazien der boeken. In den financleelen toestand der vereeni ging is vooruitgang merkbaar het jaar sloot met een batig saldo. De internationale jeugdcorrespondentie vertoonde weer een stijging. Er werden 5647 adressen uit 39 verschillende landen aan leden, scholen enz. uitgedeeld. De Ver- cenigde Staten stonden met 1346 aan de spits. Steeds meer ouders en docenten be ginnen de vooTdeelen van deze briefw'sse- ling in verschillende talen te beseffen. De internationale vacantieverblijven in 8 ver schillende landen werden door 206 Neder- landsche jongelui in groepsverband be zocht, terwijl in het eigen land voor het eerst gedurende alle vacanties Nederlan ders en buitenlanders (vooral Belgen) in het Jeugdhuis te Noordwijkerhout werden ontvangen, in het geheel 210 jongens en meisjes. Zeer geslaagd was ook de eerste groepsuitwlsseling met Zweden. In hel ge heel namen 668 Nederlandsche en buiten- landsche jongelui aan de reizen, uitwisse ling of aan een verblijf in het vacantie- r.uis deel. Door levendiger propaganda in het buitenland zal getracht worden nog meer bu tenlanders voor een vacantiever- blijf naar ons land te trekken. De plannen voor de naaste toekomst zijn twee jeugdreizen naar Zwitserland naar internationale wintersport-tehuizen in Bl- vlo en Preda en een Nieuwjaarsbijeenkomst in Bioemendaal. Voorts eind Januari te Utrecht een samenkomst van ouderen ter bespreking van actueele vraagstukken, welke de jeugd van heden bezighouden Na een levendige discussie bij de rond vraag sloot de voorzitter de vergadering. theosofische vereeniging. Heeft ons leven een doel? Voor het Centrum Lelden der Theoso fische Vereeniging Ned afd. trad gister avond in het Federatiehuls als spreker op de heer K. de Jong van Amsterdam met het onderwerp „Heeft ons leven een doel?" Spreker vangt aan met te constateeren, dat wanneer wij in de tegenwoordige sa menleving om ons jicen zien het moeilijk is op deze vraag èen antwoord te geven. Welke grondslag ligt er achter het leven? Hoewel de wereld vol strijd, haat. leugen en bedrog is en de mensch soms als wrak hout doelloos op den oceaan schijnt rond te drijven, moeten wij trachten tot het inzicht te komen, dat alles in het Heelal gebaseerd is op kosmische wetten. Wan neer wij daarvan doordrongen zijn, dan is er geen onrechtvaardigheid en geen onbillijk heid. Dan berust alles op de wetten van oorzaak en gevolg. Spreker schetst de ont wikkeling van het leven, van uit het kleinste atoom in het mineraienrijk door het plantenrijk en het dierenrijk tot het menschenrijk Alles sluit in elkaar en zelfs het kleinste deeltje kan niet worden gemist Zoo is het ook FT het leven van de mensehheid. Ieder heeft daarin zijn taak en zijn plicht, onverschillig of men hoog of laag geplaatst Is in het leven of in de wereld De mensehheid moet beschouwd worden als een groot gezin, als eenheid in de verscheidenheid, maar daarin mag niet voorkomen verdeeldheid of afgescheiden heid. Zooals In een orkest alle leden hun taak hebben en samen een harmonie tot stand brengen, zoo moeten ook de merr- schen en de volken samenwerken tot het verkrijgen van harmonie. Zoo werd in 1875 de Theosofische Ver eeniging gesticht om de broederschap on der de menschen te brengen. De doelein den dezer Vereeniging zijn immers le het bevorderen van de algemeene broederschap der mensehheid zonder onderscheid van ras. geloof, geslacht, kaste of kleur; 2e. vergelijkende studie van godsdien sten, wijsbegeerte en wetenschap; 3e. het onderzoeken van onverklaarde wetten der natuur en de latente krachten in den mensch. Zoo moeten wij komen tot de broeder schap der menschen. Aangezien het leven het resultaat is van vroegere levens, is de mensch. die nog op een lagere trap van ontwikkeling staat niet slechter, maar alleen Jonger van ziel met minder ervaringen. Het leven moet geba seerd zijn niet op concurrentie, maar op coöperatie. Het doel van het leven is dat wij goed onze lessen leeren. ons bewustzijn vergroo- ten, eenheid zien in de verscheidenheid en de algemeene broederschap bevorderen, zoodat het een voorrecht wordt pionier te zijn en de tijd eenmaal zal aanbreken, dat het een schande Is, dat de algemeene broe derschap niet wordt erkend. Nadat enkele vragen waren beantwoord, dankte de voorzitter den spreker voor zijn leerzame voordracht. milItaria. De res. le luitenant G. A. Rledljk en de res. 2de luitenant P, J Kruger, belden van het dienstvak der militaire administratie bij het 4e reg. infanterie alhier, zijn aan gewezen voor het volgen van een gecom- primeerden cursus bij de S. D. O A. te Mid delburg resp. van 6 t/m 11 Febr. en van 31 Juli t/m 5 Aug. 1939. De kapitein A. den Hertog van het 4e regiment infanterie, werkzaam bij het commando Luchtverdediging ls In verband met de eervolle ontheft ng als comman dant van het Vrijwillig Landstorm Corps Luchtwachtdienst van den lultenant-kolo- neel J. C C. Nijland, aangewezen voor de waarneming van dit commando. DOOR TUNESIË EN NOORD-AFRIKA. Lezing van den heer Van Bochove voor de N.R.V. Het was een merkwaardig toeval dat het bestuur van de afdeeling Leiden der Neder landsche Reisvereeniging een lezing over Tunesie (Tunis) georganiseerd had juist in een tijd waarin genoemde streek in het middelpunt staat van de belangstelling der geheele wereld De heer Van Bochove, uit Oegstgeest. vertelde er gisteravond van naar aanleiding van een reis door hem gemaakt als leider der N.R V. en hij vond een beperkt hoewel zeer aandachtig gehoor. Tunesië zoo zeide hij, is een streek met een verleden Eens was het Itallaansch later ging het in meerdere andere handen over om tenslotte in 1881 te komen onder Fransch protectoraat. Geruimen tijd was de Italiaansche bevolking er overheer- schend doch tegenwoordig is het aantal Franschen iets grooter dan dat der Italia nen. Van Italiaansch merkt men verder heel weinig en de opschriften op winkel ruiten enz. zijn óf in het Arabisch óf in het Fransch Het volk dat meerendeels leeft van schapen-teelt en in verband daarmede een zwervend bestaan leidt ls ln hoofdzaak den Islam toegedaan. Het gods dienstig element speelt dientengevolge een vooraanstaande rol. Vijfmaal per dag moe ten de aanhangers hun gebeden opzeggen, waarvan eenmaal in een moskee. De bouw kunst ademt de wijdte en uitgestrektheid van de woestijn en ook op ander kunstge bied (tapijten bijvoorbeeld) merkt men zulks, waarbij men tevens constateeren kan dat elk -persoonlijk initiatief er ontbreekt. Aan de hand van een groot aantal lan taarnplaatjes heeft spreker vervolgens in teressante indrukken gegeven van Tunis, de blanke stad, met haar onvervalschte Oostersche leven, waar leder bedrijf zijn eigen straat heeft en waar de straten dik wijls overdekt zijn legen de zonnewarmte. Hij liet plaatsjes zien van Carthago en van een langen tocht per auto en trein door de woestijn, er daarbij de aandacht op vesti gende van hoe groot belang water hier is voor de bevolking en de welvaart. Waar water ls vindt, men landbouw, vindt men ook cultuur der oüjfpalmen. die op vele punten van groote beteekenis is. Uit de overblijfselen van het oude Romeinsche bewind blijkt den vreemdeling daarbij al spoedig dat er vroeger voor de watervoor ziening enz. heel wat meer gebeurde dan ten tijde van het Fransche bewind. Achter eenvolgens leidde de heer Van Bochove zijn gehoor door Sousse (met belangrijke olijf olie industrie), Sfax. Kairouan de heilige stad. (met een Europeesche buitenstadi Toseur en Nefta en hij gaf. aan de hand van plaatjes boeiende verhalen van een séance eener heilige sekte, van het leven der holbewoners in het land van Matmata aan de grens van Tripolis, van de dief achtigheid der bevolking en hun zeden en gewoonten. De voorzitter der Leidsche afdeeling de heer Van der Horst, was de tolk der aan wezigen toen hil den heer Van Bochove onder applaus hartelijk dank zegde voor zjjn ongetwijfeld gewaardeerde causerie, die gehouden werd in een der bovenzalen van café „In den Vergulden Turk". EXAMEN BROODBAKKERS PRACTÏSCH EN THEORETISCH. Geslaagd P. Corba: G. Kuipers; W Th J. Raaphorst; J. H. M. v Tienen; F de Rooy; G. Spruit; A., Spruit, allen wonende le Lelden. C. J. M. Caspers. Lisse; C. M. van Haastrecht. Aarlanderveen; A. M. de Klerk. Noordwijkerhbut; Th. H. M. Immlng, Warmond; R. W. Lommerse, Noordwijker hout; J. Th. v. Niekerk. Warmond: C. J. G. van der Meer, Zoeterwoude; J. L. Roest, Bodegraven; L. Oudshoorn. Rijnsburg; P. Th. Röling, Bodegraven; A v. Rijn, Roe- lofarendsveen; J. A. van Rijn, idem; G. Verboom, Ter Aar; C Stelma, Sassen- heim; N. Stoekman, Oegstgeest: H. O. van Tellingen. Hazerswoude; J. Verlaat. Bode graven; H Tijsterman, Rijnsburg; T. v. d. Houwen, Woerden; H. Rootert, Bodegra ven; J. A Verheuvel, Bodegraven. Totaal 48 candidaten. waarvan zijn geslaagd 28 en afgewezen 20 candidaten. GEREF. SCHOOLVERBAND. Vergadering van het distriot Leiden. Gisteren hield het district Leiden van het Geref. Schoolverband een vergadering te Katwijk a, d. Rijn. De opening. De middagvergadering werd door den voorzitter, ds W. Bouwman van Leiden, op de gebruikelijke wijze geopend De wn, secretaris, de heer J. E. Kok te Noordwijk las de notulen, welke onveran derd werden vastgesteld. Ingekomen was een schrijven om propa ganda te maken, daar verschillende Geref. Scholen in het district nog niet zijn aan gesloten. Verschillende personen voerden hierover het woord. Het bleek dat enkele 'besturen flnanciecle bezwaren [hebben. Het bestuur zal een en ander nader bezien. Rede Mr. J. J. Hangelbroek. Hierna verkreeg Mr. J. J Hangelbroek van 's-Gravenhage het woord voor het uit spreken van zijn rede: „Vrijheid van On derwijs". Spr. begon met er op te wijzen, dat de vrijheid een kostbaar goed ls. De drang naar vrijheid is ons ingeschapen. De geschiedenis is er als bewijs. Vrijheid, geen losbandigheid. In de verschillende levens kringen van gezin, staat en school moet het juiste evenwicht gevonden worden tusschen vrijheid en gebondenheid. Dat evenwicht is maar al te veel verstoord. Het beginsel der revolutie vernietigt alle vrijheid. Ware vrij heid is alleen mogelijk bij gebondenheid aan Gods Woord. Dit geldt ook voor het onderwijs en de school. Op de ouder$ rust de taak der opvoeding. Het gezin kan die taak niet meer af en draagt een deel daarvan over aan de school Die school behoort te leven uit hetzelfde be ginsel als het gezin Gezin en school behoo- ren bij elkaar In de dictatoriale landen, waar het staatsgezag geplaatst wordt boven het goddelijk gezag, wordt de school ver laagd tot machtsmiddel. In wezen is dit dezelfde strijd als tegen de neutrale staats school, die zou brengen een Christendom boven geloofsverdeeldheid. Spr. werkte dit nader uit, alsook de gevolgen van dit streven Het onderwijs losgeslagen van zijn zedelijk fundament moet falen. Dit ls voor alle ouders een waarschuwing om van het behoud der vrije school een gewetenszaak te maken. Gewezen werd op het gevaar voor de vrije school bij den roep om onderwijs vernieuwing Staatspaedagogiek, hoe gema tigd, is niet aanvaardbaar. Wel kan de over heid stlmuleerend optreden, doch de paeda- gogisohe vrijheid moet onaangetast blijven Ook goedbedoelde pogingen kunnen niet zonder meer aanvaard worden. Een verblij dend teeken noemde spr. de conferentie ge houden op de Erst-SUemhocve, al moet de verwachting niet te .hoog gespannen wor den. De roep om vernieuwing is niet nieuw. Ze ls zoo oud als de school zelf. Dat heeft de Chr. paedagogiek altijd gedaan Uitvoe rig stond spr vervolgens stil bij de onder- wijswetgeving en de gevaren voor de vrije school. Algeheele ombouwing is niet noodlg, wel verbetering op enkele onderdeden. Ten slotte wekte spr. op tot verantwoordelijk heidsbesef, belangstelling, offervaardigheid en gebed van onderwijzers en besturen in het belang van de vrije scholen met den Bijbel. Een geanimeerde bespreking volgde hierop. Rede ds. lleuzcveldt. In de avondvergadering hield ds. M. Heu- zeveldt, Geref. predikant te Hazerswoude. een opwekkende rede Spr. stolt de vraag of het wel noodlg ls voor het Chr. onderwijs op te wekken, aan te vuren en te bezielen voor het ideaal In een tijd, waarin het zoo vanzelfsprekend ls, dat onze kinderen naai de Chr. school gaan is er gevaar voor inzip/ king en verslapping. Dan is het noodlg de werkelijkheid onder de oogen te zien cn te letten op de gevaren die dreigen. Spr. stelde als voorbeeld Nehemia, den man, die het volk opwekte tot volharding bij den herbouw van Jeruzalem. Nehemia bezag de situatie van het oogenblik en wees op het goede, dat God schonk. Uitvoerig stond spr. bij deze punten stil en trok een vergelijking met den arbeid voor het Ohr. onderwijs. Gewezen werd op de gevaren. Voor de Openbare School wordt een geweldige actie gevoerd In Dultsehland ls van onderwijsvrijheid geen sprake. Daar ls voor een school van de ouders geen plaats. Bij de Ned. N. S. B leeft dezelfde geest. Er is alle reden tot de opwekking: „Zljtdan nuchteren en waakt". God heeft ook gekroond met Zijn zegen. Dat roept tot dankbaarheid. Adeldom ver- plioht. Ook op schoolgebied. Wij moeten ons wachten voor verslapping. Het gaat om onze gedoopte kinderen; het gaat" om de eer van onzen God. Na een dankwoord van den voorzitter volgde sluiting. OUDERAVONDEN. Openbare Opleidingsschool voor U.L.O., Langebrug A. Gisteravond werd een ouderavond ge houden ln het gymnastieklokaal van bo vengenoemde school, welke door ruim 100 ouders bezocht werd. Het hoofd der school, de heer Bosma, opende namens de oudercommissie met een hartelijk welkom, in het bijzonder die ouders, voor de eerste maal hier aanwezig, daarbij de hoop uitsprekende dat zij voort aan geregeld de ouderavonden zullen be zoeken. Spr. gaf daarna een overzicht van het schoolgebeuren in het looptnde Jaar. De notulen van den vorlgen ouderavond werden goedgekeurd. Hierna verkreeg de heer W. A. Koops ge legenheid zijn inleiding te houden Over het onderwerp „Jeugd en dierenbescherming". Dierenbescherming, aldus spreker, is be schaving. We moeten trachten belangstel ling te wekken voor het lot van de dieren bij alle lagen der bevolking, dan zal dit het dier in hooge mate ten goede komen. Laten we bedenken, dat het dier weerloos ls tegenover den mensch. We moeten ons begeven tusschen de dieren om ze te lee ren kennen. Zoowel schadelijke als onschadelijke die ren werden besproken. Ieder make voor zich zelf uit hoe daarover te denken. Het is. aldus spreker, de taak van onze opvoeders om de Jeugd van meet af aan belangstelling voor het dier bij te brengen. Van nature ls deze reeds bij het kind aanwezig, doch zij moet steeds gaande ge houden worden. De kinderen moeten vertrouwd worden gemaakt met de natuur. Spreker zou zoo graag zien, dat de lessen op de school van de kennis der natuur werden ondersteund door een wandeling in de vrije natuur. En laat de kinderen iets voor de dieren doèn. Spreker besloot zijn met aandacht ge volgde lezing met de mededeeling, zich be wust te zijn uiterst eenvoudige dingen ver teld te hebben, doch die het overdenken ruimschoots waard zijn. De heer Bosma dankte naméns allen den heer Koops hartelijk voor zijn mooie lezing Tot den heer Dommerholt, die 1 Januari as. deze school gaat verlaten, wegens over plaatsing naar de school a. d. Driftstraat, richtte spr, woorden van hartelljken dank voor al hetgeen hij voor de school heelt gedaan. Te omstreeks half elf sloot de heer Bosma de bijeenkomst met den ouders een. hartelijk tot weersziens toe te roepen. Na afloop werden de ouders nog ln de gelegenheid gesteld met het onderwijzend personeel der school te spreken, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Geref. School, Lusthoflaan 4. Gisteravond hield de Geref. School aan de Lusthoflaan haar jaarlljkschen ouder avond. De heer D. Greef, die de leiding had, opende dezen avond na gemeen schappelijk zingen van Ps 119 17 met gebed en Schriftlezing. Hierna sprak hij c-en kort openingswoord naar aanleiding van het gelezene, waarin gewezen werd op de taak der school n.l. wijsheid aanbrengen bij de kinderen, maar.... wijsheid, die uit God ls. Het hoofd der school, de heer G. H. Pothuis, gewaagde van een rijk geze gend jaar 1938. Verder stond deze avond in het teeken van ons Indië. De heer Ausma, onderwijzer aan de Lust.hoflaanschool, hield een causerie over Indië en behandelde daarin: het eerste contact met Indië, de oprichting van de O. I. Compagnie, het cultuurstelsel met zijn afpersingen, de beste regeerlngsvorm voor Indië en de Zending. Spreker zeide, dat zijn onderwijs de laatste weken zich geheel op Indië had geconcen treerd. Niet alleen bij de aardrijkskunde les had Indië speciale belangstelling gehad, maar ook de leesstof, dictee's en taaloefe ningen, tot zelfs teekenen toe, hadden be trekking op Indië, alles werd samengevat ln een z.g. Indië-schrift. Na deze inleiding van den heer Ausma reciteerde een vier tal kinderen ln Indisch costuum ge kleed op zeer verdienstelijke wijze eenige gedichten, die betrekking hadden op Indië en zongen zij een „Indië-lled". Na de pauze waarin, zooals gebruike lijk getracteerd werd op koffie, thee, sigaren enz. en waarin de ouders gelegen heid hadden het werk der leerlingen te be. zichtlgen werd een rijke verzameling Indische kleedlngstukken, gebrulks- en kunstvoorwerpen bezichtigd, welke voor dit doel was afgestaan door de Zendingsschool te Oegstgeest. De heer De Neef. oud-zendeling, vertel de Interessante bijzonderheden over het tentoongestelde. Hierna werd een film ver toond, die Iets liet zien van de schitteren de natuur der Mentawei-ellanden en van de gewoonten en gebruiken der Menta- weiei's. De heer De Neef gaf een toelichting bii de vertoonde film, welke eveneens be reidwillig door de zendingsschool was afge staan. Ongemerkt was het laat geworden en na een kort slotwoord van den voorzitter, waarin hij lil het bijzonder de heeren De Neef en Ausma bedankte, wérd deze ouder avond door den heer Pothuis met dank gebed gesloten. Ouders, bestuur en perso neel mogen terugzien op een goedgeslaag den avond. Hoe tevreden de ouders waren, bleek wel uit de opmerkingen, welke kon den worden beluisterd. 31 $5 (Ingea. Med.) HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING VOOR WERKLOOZEN EN HUN VROUWEN. Gisteravond is ln de Stadsgehoorzaal een vergadering belegd ter Installatie van de commissie, die van 25 tot en met 28 Ja nuari as. een tentoonstelling zal organi- seeren onder den naam „Maak Zelf". Deze bijeenkomst ging uit van het comité inzake Huishoudelijke Voor lichting en Gezlnsleldlng. De voorzitster van het comité zette uit een. wat de bedoeling ls van deze „Maak Zelf"tentoonstelling. welke in den Foyer van de Stadsgehoorzaal wordt gehouden, terwijl in de kleine zaal filmvoorstellingen zullen worden gegeven. Het comité organiseert tal van cursus avonden, waar vrouwen van werkloozen en vrouwen uit gezinnen, die door de maat schappelijke omstandigheden getroffen zijn, door kook-, naai- en andere lessen geleerd wordt hoe men met de minste kos ten het meeste bereiken kan. De tentoonstelling wordt georganiseerd om de aandacht, behalve op het koken en naaien ook te vestigen op het zelf maken van huishoudelijke en gebruiksvoorwer pen. speelgoed, e.d. In tal van steden ln ons land is een dergelijke tentoonstelling met groote belangstelling ontvangen. Waar de werkloosheid ln Leiden zeer groot is, meende het comité, dat zulk een tentoonstelling ook hier ln goede aarde zal vallen. Om deze tentoonstelling te doen slagen doet de commissie, welke belast ls met de organisatie, een beroep op vereenlglngen en Inrichtingen, die op sociaal gebied werk zaam zijn en daardoor ln aanraking ko men met de gezinnen, die van Huishoude lijke Voorlichting zouden kunnen profltee- rèn. In deze kringen moet propaganda voor de tentoonstelling „Maak Zelf" ge maakt worden. Hierna gaf mej. Slrks, vertegenwoordigster van de landelijke commissie, samengesteld door het departement van Sociale Zaken een duidelijk overzicht van doel en Inrich ting der tentoonstelling. Het doel is den werkloozen te leeren, hoe weinig kostbare en aesthetlsch goede voorwerpen door henzelf gemaakt kunnen worden. In Januari JX ls ln Den Haag de eerste tentoonstelling op dit gebied gehouden. Een groot aantal andere plaatsen volgde. Spreekster gaf vervolgens een overzicht van de wijze, waarop deze tentoonstellin gen waren ingericht, waarna mevr. van Ocrle—Nipper haar dank bracht voor de bevattelijke lezing. Er ls hierna een tentoonstellingscomité samengesteld, waarin tal van personen, .xertegenwoordlgers(sters) van vereenig n- gen van de meest uiteenloopende richtln- gen, zich bereid verklaarden zitting te i pemen BUURTVER. „HOOGEWOERD". De Buurtver. „poogewoerd" hield gister- avond in de zaal van den heer van Wijk een ledenvergadering. De heer F. G. Mas tenbroek sprak een openingswoord en gaf daarna het woord aan den heer A. P. A. Eskens, oud-hoofdinspecteur van politie te dezer stede, die een Interessante causerie hield over „Leiden in vroeger dagen" en daarvan vele plaatjes vertoonde. Na de pauze werden huishoudelijke zaken be handeld. Het jaarverslag van de Gem. Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon over 1937 is ln druk verschenen. De vrouwelijke leden van de Buuitver. „Admiraal van Heemskerk" hebben een ge slaagde excursie gemaakt naar de Sun- light-fabrieken te Vlaardingen. Bij het ln 's-Gravenhage gehouden examen voor de H.C.V. zijn geslaagd de dames H. v. d. Laan voor leerares en J- p. van Venetiën voor costumlère; belden zun leerlingen van mej. J. I. Th. v. Zwleten, Garenmarkt 44, alhier. Aan de vereeniging voor Modevak scholen in Nederland zijn geslaagd voor leerares mej. van Wijk en voor costumlère de dames Siere en Rosier. Allen zijn leer" llngen van de Mode-Vakschool Hoogewoer 79 a, directrice C. M. Lakkle.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2