Toevallige en opzettelijke vergiftiging LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 15 December 1938 Melkzuurbacteriën aan het werk? Neemt Duitschland gunstige maatregelen voor Antwerpen? Herdenking van den Grooten Trek Begrafenis van vliegramp-slachtoffers aMuaiN xoriHM iwaHaxxoa LAND- EN TUINBOUW Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden Weest dan op uw hoede Vergift II HET BEZOEK TAN DE BELGEN' AAN KEULEN. Het Antwerpsch havenbestuur lezen •wij ln De Maasoode dat zooals men weet in hooe eezelschap van een tweetal Bel gische ministers te Keulen een feestelijke bijeenkomst had met Duitsche autorieiten is in de Scheldestad teruggekeerd. Volgens de bladen zijn de Belgische afgevaardigden hoogst voldaan over hun reis. Inderdaad, de besprekingen welke de Belgische ministers Heymans en Balthazar met den Buitschen minister van verkeer, dr DorpmuUer. hebben gevoerd, mogen be schouwd worden als een voorbereiding van het terrein, waarop verschillende vraag stukken kunnen geregeld worden. D? Antwerpsche afgevaardigden zijn vooral tevreden over de onderhandelingen ten gunste van de Antwerpsche haven. De heer Baelde. schepen der Antwerpsche haven, die de reis naar Keulen meemaakte, was zeer optimistisch over de resultaten van de Keulsche dagen. In een interview met de ..Gazet van Antwerpen" verklaarde hij om. .De onderhandelingen te Keulen liggen ln de lijn van het initiatief der verant woordelijke Antwerpsche havenleiders, die sedert eenigen tüd streven naar de samen werking met de havens van het achterland zoowel het Duitsche. als Fransche en Zwitsersche. De wenschen der verschillende steden werden getoetst en zullen binnenkort nader onderzocht worden. Verder verklaarde de heer Baelde nog. dat de Duitsche scheepvaartleiders van Rijn en Roergebied meer en meer tot de overtuiging komen, dat hun han del op de Antwerpsche haven is aan gewezen. Ondanks de deviezen-kwestie heeft men van Duitsche zijde de bevestiging gekregen, dat .Antwerpen zijn bijzonder belang heeft in den West-Duitschen handel. Bijzondere gunstiger maatrege len zijn voor de Antwerpsche haven te verwachten. De jongste beslissing van den Rotter- damschen burgemeester, namelijk het verbieden van de match Nederland Duitschland, werd eveneens besproken met den begrijpelijken commentaar", zoo besloot de heer Baelde. Het Handelsblad weet nog te melden dat te Keulen besloten is tot de oprichting van een Duitsch-Belgisch comité voor het on derzoek van de economische betrekkingen tusschen de Belgische havens en de Duit sche Rijnhavens. De ..Gazet van Antwerp" teekent veront waardigd protest aan tegen de voorstelling van den heer Baelde, alsof Belgie het ver bieden van den voetbalwedstrijd Nederland —Duitschland in zijn voordeel heeft willen uitbuiten. Ook oud-minister Hoste houdt zich in een hoofdartikel in .Het Laatste Nieuws" met de zaak bezig. Hij zou het betreuren, in dien uit deze aangelegenheid nieuwe mis verstanden mochten ontstaan die de toe nadering tusschen Nederland en België zouden bemoeilijken. Nederland en België hebben er inder daad een levensbelang bij elkaar goed te verstaan en dat kan des te beter het geval zijn naarmate zii buiten de schaduw van elke groote mogendheid blijven. De kleine landen en voornamelijk Nederland en Bel gië moeten er od aansturen dat ondanks de politieke tegenstellingen, de internatio nale samenwerking op economisch en han delsgebied zooveel mogelijk hersteld worde. Wij oegrijpen echter ook dat indien groote mogendheden er in mochten slagen hen te verdeelen daaruit niets goeds kan voort spruiten noch voor hun politieke zelfstan digheid. noch voor de behartiging van duurzame economische belangen". Onder zeer groote belangstelling zijn gistermiddag op de algemeene begraaf plaats Crooswijk te Rotterdam twee slacht offers van de „Ekster"-ramp. de bestuurder C. N. Schrev en de boordwerktuigkundige K. L. H. Jaedicke, ten grave gedragen. Onder de aanwezigen in de kapel merk ten wij o.m. op P Guillonard en Hans Martin, onder-directeuren der K1.M., W G. van Hoogenhuyze, personeelschef der K L.M.. M. Saaf van het radiobureau Schiphol, de gezagvoerders Dill en A. L. Absooel. den havenmeester der K.L.M te Rotterdam. A C. Tolk den chef van het bijkantoor der K.L.M. te Rotterdam. D. van Driel van Wageningen. den vertegen woordiger der KLM. op het vliegveld Tempelhof, den assistent-havenmeester te Rotterdam. J. A. Thoer.es, vele leden van het vliegend personeel, van den techni- schen dienst, den radiodienst en ander personeel. Voorts was een deputatie aanwezig van de luchtvaartbrigade, de luchtverdediging en het eerst» regiment luchtstrijdkrachten, be'taande uit kapitein J. L Zeegers, le luit. vlieger G. Offenheim en de sergeant- vllegtuigmaker M. v. d. Laak. Bij dè begrafenis van piloot Schrey heb ben in de kapel gesproken de heer J A. Aler namens de KLM namens de familie de heer Hoek en ten slotte ds. Gorter uit Amsterdam. Bij de begrafenis van Jredicke sprak de onderdirecteur der K.L.M. de heer P. Guillonard een woord van deelneming, waarna Pfarrer F. A. Henn. predikant bti de Deutsch Evang. Gemeinde uit den bijtel las. De kisten waren ged»kt met kransen van de directie der K L.M.. »an de Air F. -nee, »an de Dcu'"' - Lufthansa, van h" tcchni-eh rcrcc-»--i der '"L.M., van Fr er. van de K.N.TT.m -n van den commandant, officier, onderofficieren, kor poraals. en manschappen van den marine luchtvaartdienst. FEESTELIJKE BIJEENKOMST IN DEN HAAG. Op een bijeenkomst te den Haag. die uitging van de Haagsche afdeellngen van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging, het Algemeen Nederlandsch Ver bond en de Kon. Vereeniging ..Onze Vloot" hebben gisteravond de Zuid-Afrikaansche gezant, dr. H. D. van Broekhuizen en prof. tir C. M. van der Heever, hoogleeraar te Johannesburg, ter herdenking van het eeuwfeest van den Grooten Trok en van Dingaansdag het woord gevoerd. Onder de aanwezigen waren: de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J R. Slotemaker de Bruine, de minister van staat, mr. D. Fock. dr H P Muller, oud-gezant van Oranje-Vrijstaat en dr. Leyds, oud-gezant. De Groote Trek. aldus prof. v. d Heever, is ontstaan uit een geest naar zelfstandig heid en uit de grieven tegen Engclsche maatregelen. De bewoners van de Kaapko lonie, een kleine 30 000 man. wenschten niet te berusten in het Engelsche regime. Retief heeft het in zijn manifest zoo dui delijk gezegd: de onweerstaanbare drang naar vrijheid was de aanleiding tot den grooten trek. Als gevolg van den Grooten Trek zijn de twee boerenrepublieken ge sticht. Helaas werd de Afrikaansche taal nog niet onmiddellijk erkend. Eerst in 1875 ontstond er een beweging om het Afrl- kaansch als schrijftaal te erkennen. Ware deze strijd niet geslaagd dan zou Zuid- Afrika geheel verengelscht zijn. Het was een geweldige taak. die de voortrekkers hebben volbracht en daarom wordt dit feest zoo geestdriftig in Zuid-Afrika her dacht. De Zuid-Afrikaansche gezant, dr. H. D. van Broekhuizen begon met hulde te bren gen aan de Nederlandsche regeering en ln net bijzonder aan den minister van On derwijs voor de totstandkoming van de cultureele commissie van advies en herin nerde aan de ontvangst aan jhr. Beelaerts van Blokland als vertegenwoordiger van onze regeering in Zuid-Afrika bereid. Ne derland en Zuid-Afrika hooren bij elkaar, er bestaat een band tusschen beide lan den, hetgeen blijkt uit de viering van dit leest, hier en ln Zuid-Afrika Belangrijk is dat jhr. Beelaerts tegenwoordig zal zijn bij de steenlegging van het voortrekkersmo nument en dat de stem van den Neder- landschen minister-president dien dag in Zuid-Afrika zal worden gehoord. Uit den strijd om de vrijheid noemde de gezant de groote gebeurtenissen en de groote man nen en hekelde de Engelsche koloniale po litiek uit dien tijd. De vertegenwoordigers van het Engelsche gezag waren, zoo zeide dr. van Broekhuizen, meestal groote nul len. Hij wees tenslotte op de groote toe- i neming van het Afrikaansch. dat nu door bijna anderhalf millioen menschen wordt gesproken. De toekomst van het Afrikaan sche volk aldus spr. is zeker, want zijn kern is gezond. HET BERICHT UIT DE „TIMES". Door het Eersle Kamerlid Van Vessem zijn vragen gesteld aan den voorzitter van den ministerraad inzake het „Times"-be- richt over een persconferentie tusschen dr. Colijn en vertegenwoordigers van Neder landsche bladen. Zoodra de minister hier op antwoordt komen wij er uitvoerig op terug. TEELTPREMIE VLAS. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld dat voor vlas van den oogst 1938. hetwelk werd verkocht voor 1 December i 1938 geen teeltpremie zal worden verleend. TWINTIGJARIG BESTAAN BIJZ. VRIJW. LANDSTORM HERDACHT. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm, stelling van Amsterdam, heeft gisteren in ..Krasnapolsky" op feestelijke wijze zijn twintigjarig bestaan herdacht. Vertoond zijn eenige historische tafereelen, welke be trekking hadden op den band tusschen Oranje en Nederland Zij waren samen gesteld door reserve kapitein D. G. San ders te Oegstgeest. Jhr. ir. Van Lidth de Jeude, oud-minister van waterstaat, heeft in een rede de beteekenis van den B. V. L. uiteengezet, na in het kort de geschiedenis an het instituut, dat voortgekomen is uit de in 1827 bij de wet ingestelde schutte rijen in gemeenten van meer dan 2500 in woners, te hebben geschetst. MARINIERSKAZERNE. In 1940 vermoedelijk gereed. Gisteren is te Rotterdam met eenige plechtigheid een begin gemaakt met den bouw van de nieuwe marinierskazerne aan het Toepad. welke den naam van „Van Genthkazerne" zal dragen. Hiertoe waren om elf uur talrijke mili taire en burgerlijke autoriteiten bijeen ge komen. Burgemeester Oud had bericht van ver hindering gezonden Nadat de manschap pen van het corps mariniers zich in carré- vorm hadden opgesteld, sprak de directeur van den rijksgebouwendienst J. C E. baron van Lynden er zijn voldoening over uit. dat thans het oogenblik gekomen was. dat een begin gemaakt werd met de nieuwe huisvesting van het eerste keurcorps van Nederland. Nadat een zoontje van kolonel Von Frij- tag Drabbe de eerste spatie in den bodem had gestoken, bracht vice-admiraal Vos hulde aan het Initiatief van baron Van Lynden en memoreerde hij de hechte samenwerking tusschen den rijksgebouwen dienst en zijn corps. Spreker hoopte, dat in het jubeljaar 1940, wanneer het corps zijn 275-jarig besta»» zal vieren, dit in de nieuwe „Van Genth kazerne" zal kunnen geschieden. Namens een groep uit de Rotterdamsche burgerij nam het woord mr. H. C. Hintzen. Namens de burgerij bood hij het corps een geschenk aan in den vorm van eenige diepe geuzentrommen, die vervaardigd zullen worden naar oude teekeningen en modellen van het corps in vroeger jaren. Tenslotte stelde spreker den manschappen een ver snapering in het vooruitzicht. Nadat kolonel Von Frljtag Drabbe spreker had dank gezegd voor het geschenk en de waardeerende woorden, heeft de troep voor de genoodigden gedefileerd. VERSPREIDE BERICHTEN. Door de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage is ter vervulling van een plaats van kantonrechter to 's-Gravenhage opgemaakt de volgende alphabetissohe lijst van aanbeveling: mr. J. F. Hijmans. advocaat en procureur en kantonrechter - plaatsvervanger te 's-Gravenhage mr. H. H. Reijers, kantonreohterplaats- vervanger te 's-Gravenhage; mr. B I. A. A. ter Veer, kantonrechter te Breda. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam: E. Spier, candl- daat-notaris te Amsterdam ivacature-J. D. Vriesendorpj In een telegram aan de Staten-Gene- raal hebben Ged. Staten van Noord-Hol land nog eens aangedrongen om Schiphol als nationale luchthaven A. v. R. De beantwoording van uw mag in ons blad van gisteren zal U niet geheel dui delijk zijn- Het in dit antwoord genoemde ar tikel wtrd gisteren nog niet in ons blad ge plaatst, doch zal eerst binnenkort verschijnen. zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo-verkoudheids-balsem, hiermede 's avonds keel. borat en rug inwrijven, dit lucht op en 's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40. Doos 30 at. Dampo-bonbons bij sohohheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 ct. Dampo-neusdruppels bij neus-oaibarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 80 et. Uw waarborg "t Komt van Mijnhardt 4$32 (Ingez. Med.) Ouderweteche ijskasten zijn gevaarlijk. Alles wat geboren Is, heeft tot eindbe stemming, weer tot stof te vergaan. Zoo als ook alle bouwwerken, die opgericht werden, na verloop van kor teren of lange - ren tijd gesloopt worden, hetzij door men- schenhand. hetzij door natuur-invloeden. Ik heb wel eens als jongen staan kijken naar het sloopwerk aan een groot gebouw; opvallend is. dat de aannemer altijd het werk doet aanvankelijk door enkele rappe kerels, die zooveel mogelijk dakpannen héél van het dak weten te halen en om laag te brengen. Die ploeg is altijd num mer één; dan komen er een paar vertrou welingen aan de beurt, om het daklood los te snijden uit de goten en dateerlijk af te leveren bij den patroon. En als die dan gereed zijn. is het tijdstip voor het verdere sloopwerk gekomen. Zoo valt het mij op, hoe óók Moeder Natuur, telkens wanneer zij met een sloop werk begint, zekere groepen „werklieden", waarmede ik thans bacteriën bedoel, die voor de afbraak zorgen, in eerste linie aan het werk zet. Dat zijn in de meeste gevallen de melk zuurbacteriën. welker naam den lezer vol doende verduidelijkt, dat ze de stille wer kers zijn, die o.a. de melk tot verzuring doen komen en die de witte kool weten om te zetten tot het heerlijke winterkostje, dat zuurkool heet. Het feit, dat wij in de kar nemelk, yoghurt, zuurkool en nog andere artikelen het gevormde melkzuur als ge waardeerd bestanddeel weten te genieten, zegt al voldoende, dat deze melkzuurbac teriën al zijn ze degenen, die het af braakproces inluiden ons niet vijandig gezind zijn, onze gezondheid niet in het minst schaden. Maar.... ik zou durven waarschuwen: „houdt ze in de gaten, want hun optreden, waarbij ze melkzuur vormen, Ls voor ons het roode seinlicht: weest op Uw hoede: het afbraakproces is begonnen en straks dreigt gevaar!" Zoolang die eer ste ploeg werklieden in de gedaante der melkzuurbacteriën aan den arbeid is. hou den alle andere microben zich afzijdig. Er is nog geen direct gevaar voor onze ge zondheid. zoolang de afbraak zich beperkt tot vorming van melkzuur. Menig huismoe der. bemerkende, dat het restant je van het koude rolladevleesch een uiterst gering zuur smaakje laat waarnemen, is politiek genoeg, vlug naar de azijn te grijpen, on der het motto: „morgen eten wij er haché van" en.... wanneer er azijn overgegoten is, bemerkt er niet één iets van het spoor melkzuur.... van het aangevangen „be derf"! Wanneer men de afbraak niet ver der laat komen, dreigt er voor onze ge zondheid geen gevaar. Zoodoende kan men steeds het optreden van de eerste verzu- ringsverschijnseien aan diverse spijzen be schouwen als de aankondiging, dat het sloopwerk begonnen is! Nieuwe ploegen. Merkwaardig, zooals de andere ploegen sloopers gelaten hun beurt afwachten, die eekomen is. zoodra de zuurvormende bac teriën den arbeid neerhggen; en dit doen zij, zoodra ze een zekeren zuurgraad heb ben ontwikkeld, öf wanneer alle „grond stof", waaruit ze hun melkzuur bereiden, verwerkt is. Dan komen de verdere ploegen bacteriën aan den slag. te weten de gevaarlijke rot tingsbacteriën. welke de eiwit-achtige stof fen uit voedsel enz., omzetten, en doen overgaan in de hoogst vergiftige stoffen, die zich eveneens in cadavers ontwikkelen. Dan moet men op zijn hoede zijn! En deze verrottingsbacteriën verraden aanvankelijk hun werkzaamheid niet, terwijl wij van de eerste vergiftige producten dezer sloopers de aanwezigheid niet met tong of reukor gaan bespeuren en juist daérin schuilt het verraderlijke karakter van deze rottings bacteriën. Welke reden had ik nu, om van de Ijs kast op de rottingsbacteriën te komen? Ziehier, wat de kwestie is: Wanneer een niet-gesteriliseerde spijs of drank b.v. een kannetje melk in een ouderwetsche ijskast geplaatst wordt, waarin de temperatuur heel even boven het nulpunt ligt, zoo maakt deze koude het den melkzuur-bacteriën ab soluut onmogelijk, haar arbeid te ver richten; er ontstaat geen melkzuur enhet „roode sein" dat tot waar schuwing dient, treedt niet op; doch de rottingsbacteriën, welke bij de heer- schende temperatuur wèl kunnen leven, werken en zich vermenigvuldigen, gaan rustigjes hun gang en prodüceeren de cadaverinen, de gevaarlijke lijkegiften, welker aanwezigheid in den beginne niet te bespeuren is bij het gebruik der spijzen of dranken. Vergiftigd koffie-ijs. In een groot restaurant te Amsterdam hadden jaren geleden op een zomer avond talrijke gasten zich te goed gedaan 's nachts in een ouderwetsche ijs kast bewaard voor verzuring behoed was, doch waarin zich coli- bacillen flink ontwikkeld had den; in den ko- menden nacht zijn al degenen, die van dat ijs gegeten hadden, doodziek geworden en héél wat doktoren hadden een onrustigen nacht met hun tallooze patiënten! Politie en Justitie werden er in gemoeid; er had een bacteriologisch on derzoek plaats en de aanwezigheid van een massa colibacillen kwam vast te staan. Men had ten onrechte gemeend door de lekkernij „in de ijskast" te bewaren en eiken dag weer opnieuw te doen bevriezen alles voor bederf te behoeden! Ontzettende tooncelen. In Rotterdam vierde een uitgebreid ge zelschap feest en gebruikte de lunch in een groot restaurant. Daar had men al en kele dagen van te voren een en ander ge reed gemaakt, dat zoo nam men aan in de ijskast wel deugdelijk zou blijven. Maar colibacillen ontwikkelden zich rus tigjes; niemand proefde aan het genotene iets bijzonders, maar het duurde niet lang of het gansche gezelschap vertoonde ver giftigingsverschijnselen; ontzettend moeten aan koffie-ijs, dat Door C. J. v. Ledden Hulsebosch. de tooneelen geweest zijn, toen de gasten, afzondering wenschende. daartoe geen ge legenheid vonden en langs den trottoir band geschaard stonden om de onge- wenschte spijzen weer uit hun maag te doen treden Ook daar vormden dus de vergiften zich tijdens het verblijf ln de ouderwetsche ijskast. Zink in appelmoes. Opmerkelijk was ook het geval, waarbij het geheele gezin na het gebruik van ap pelmoes ernstige vergiftigingsverschijnselen vertoonde. Toen ik ambtshalve een restant van het appelmoes in onderzoek kreeg, kwam aan het licht, dat een belangrijke hoeveelheid zink daarin in oplossing was gekomen. De zuinige huisvrouw had door een mannetje ln de buurt, die dat zoo keu rig kon doen. een nieuwen bodem in een pan laten zetten; die reparatie had echter niet met vertind ijzer, doch met gegalva niseerd ijzer (dat ls verzinkt ijzeri plaats gevonden; het zink een schadelijk me taal kon in het frisch-zure appelmoes oplossen en leidde tot de vergiftiging die gelukkig met genezing der patiënten ein digde! Bedorven drinkwater. Ook herinner ik mij nog levendig het ge val bij een burgemeestersgezin ln de pro vincie Utrecht. Daar traden ook op een gegeven moment vergiftigingsverschijnse len op, die dagen aanhielden en waarvan óók een gast. die uit Amsterdam op bezoek was, slachtoffer werd. Die burgervader kwam mij raadplegen en bracht voor mij alle grondstoffen mede. die bij de berei ding van de spijzen hun rol hadden ge speeld. met verzoek, na te gaan, waarin de oorzaak der onaangename verschijnselen verscholen zaten. Na een langdurig onder houd zette ik de zending artikelen eenigen tijd terzijde, en drukte het verlangen uit, hét regenwater uit den bak, waaruit men ter plaatse al het drinkwater putte, nader te leeren kennen. O, de bak was nog kor ten tijd geleden grondig gereinigd. Toch toonde het chemisch onderzoek aan, dat het water zink bevatte en toen men op mijn advies eens was gaan dreggen kwam er een zinken emmer te voor schijn, die een Inmiddels ontslagen werk ster uit de hand had laten vallen in den regenbak, waarna zij zich verder maar niet om dat stuk gereedschap had bekom merd I Grove onvoorzichtigheid. Sprak ik hierboven over toevallige ver giftigingen van geheel ander karakter zijn de gevallen van opzettelijke vergifti ging teneinde iemand het leven te ontne men, of die, waarbij een té groote dosis toegediend werd van eenig, met goede be doelingen verstrekt vergift, dat als genees middel bedoeld werd. Zoo behandelde zekere rechtbank een ge val, waarin een verpleegster terechtstond, die op onverantwoordelijk domme wijze een medicijn phosporlevertaan voor de aan haar zorgen toevertrouwde kinde ren zelf ging samenstellen, doch abusieve lijk een honderdmaal te groote hoeveelheid van het zwaar vergiftigde element phos phor in de levertraan oploste, waardoor slachtoffers vielen! In Amsterdam moest een oude man, die bedlegerig was. op last van den dokter een lepe] wonderolie slikken, die zijn bejaarde vrouw hem 's avonds zou Ingeven. Zonder op het etiket te letten, nam zij een flesch ter hand, die sterk carbolzuur bevatte, en waaruit een eierdopje gevuld wera. On danks den doordringenden geur van dit artikel dronk de oude man het eierdopje tot den bodem ln één teug leeg! HIJ had met de andere hand zijn neus dicht gekne pen om den geur der wonderolie niet te bemerken.... De dood trad bij dit slacht offer kort daarna in! Hier moge ik met klem erop wijzen, dat dergelijke gevaarlijke vergiften niet in de huishoudkast temidden van eenvoudige huismiddeltjes geplaatst mogen worden, en iedereen raden, géén fleschje voor gebruik te openen, dan na zich wel degelijk ervan te hebben overtuigd, dat het etiket den naam van het begeerde artikel aangeeft. Onnoo- dig te verklaren, dat fieschjes, doosjes of zakjes waarop géén behoorlijk etiket den aard der stof aangeeft, taboe zijn! Er kunnen menschenievcns mee op het spel komen te staan! Opzettelijke vergiftiging. Voorbeelden van sluipmoorden met be hulp van vergift kent de historie er meer dere. De ouderen herinneren zich zij het ook misschien uit overlevering de ge schiedenis der Leidsche giftmengster, die een paar dozijn slachtoffers gemaakt had meerendeeis kleine kinderen, die aan haar „ter verzorging" waren toevertrouwd en zoodra ze op het toegediende vergift begonnen te reageeren aan hun ouders werden teruggeven, om thuis te sterven! En uit den Jongsten tijd kennen de lezen wei den naam van de weduwe Becker te Luik. die daar als massa-moordenares te rechtstond. Eigenaardig, zoo vaak als dit misdrijf juist door vrouwenhand gepleegd wordt! Wanneer ik hier gevallen uit eigen prac- tijd stilzwijgend voorbijga, doe ik dat. om dat ik tot eiken prijs voorkomen wil, dat lezers, die bij de bewuste drama's op eenigerlei wijze betrokken waren, mijn pennepraatje terzijde leggen, omdat zij liever niet herinnerd willen worden aan de droefenis, die in hun familie bij die geval len heerschte. Er blijft genoeg te vertellen over! Simulanten. Vergiftigingsgevallen zijn óók wel eens gesimuleerd, om zich als beklagenswaardig slachtoffer te kunnen voordoen eneen meer aannemelijke „oorzaak" te kunnen aangeven, waardoor b.v. aan het slacht offer toevertrouwde gelden verdwenen zou den zijn! Zoo liet een ambtenaar, die be last was met het transport van een groote som gelds, deze door een handlang-1 weg voeren. Daarna havende hij lichtelijk zijn bovenkleeding, wierp een fleschje wel licht ledig naast zich op den grond in scherven en ging ernaast uitgestrekt lig gen wachten, tot er „hulp" kwam opdagen; de eerste oogenbllkken hield hij zich ont zettend versuft; hij gaf aan, overvallen te zijn, waarbij hij zich krachtig verzet had tegen zijn aanrander; daarbij zouden zelfs scheuren in zijn kleeding gekomen zijn; maar dan zou de onverlaat hem aan een fleschje hebben laten ruiken, waardoor be dwelming optrad en van dat moment af wist het slachtoffer zich niets meer tc her inneren. Zie, lezer, dergelijke praatjes vul len geen gaatjes! Ze vinden alleen geloof bij de menschen, die in Nick-Carterroman- netjes behagen scheppen. Doch de mannen der wetenschap weten maar al te goed. dat dergelijke verhaaltjes op pure fantasie be rusten! Ook hebben „bestolen"!?' reizi gers meermalen aangegeven, dat zij in hun slaap eenige bedwelmende vloeistof onder hun neu.s zouden gekregen hebben en tij dens de daardoor veroorzaakte bedwelming beroofd zouden zijn van de aan hun han den toevertrouwde gelden. Ook dat zu11 bakerpraatjes. Al lang staat vast, dat zoodra onder den neus van een slapende, choloroform of eenig ander bedwelmings middel wordt gehouden de slaap on middellijk eindigt en de aldus „bedreigde persoon klaar wakker is. Een bijzondere rubriek vormen bij de po litie de zelfmoorden door vergift Het spreekt vanzelf, dat in dusdanige gevalien steeds grondige zekerheid verkregen moe worden, dat het een geval van zelfmooia geldt, hetgeen doorgaans gemakkelijk vast gesteld kan worden. In het volgend artikel hoop ik eenig belangrijke gevallen uit eigen en u» un- derer practlik te vertellen, waarin le..ni- dadige vergiftiging" slechts in dr veruee - ding van het slachtoffer bestond! (Nadruk verboden). 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10