Prins van Oranje landde te Scheveningen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 79sie Jaargang WOENSDAG 14 DECEMBER 1938 No. 24147 De „Wilde Zwanen" in boekvorm Worden de Duifsche dienstboden teruggeroepen Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD De Bilt verwacht Een herhaling van 30 November 1813 H.M. de Koningin sloeg de aankomst gade LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 rtsrjpw regel toot aavertentles uit Leiden en plaatsen waar agentsthappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden Tan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30ets. 1 porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week U t.0.19 franco per post - f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 rrmd>. van de landing van Prins Willem, welke is gemetseld in den gevel van het gebouw der Chr. Jongemannenvereeniglng, be zichtigde. Vervolgens werd naar den boulevard ge reden. Hare Majesteit bleef in Haar rij tuig, dat was ojogesteld onder den gedenk naald. Dat dit jaar de herdenking niet op den historischen datum plaats had, doch eenige keken later, vindt zijn ooi-zaak in de om standigheid, dat de Scheveningsche vis sersvloot op 30 November nog grooten- deels ter haringvangst was. Deze is thans ®o goed als geëindigd, waardoor dan ook Je Scheveningsche bevolking vrijwel in naar geheel in staat is, aan de feestelijk heden deel te nemen, hetgeen op 30 Nov. tiet het geval had kunnen zijn. Al vroeg in. den ochtend heerschte er in wheveningen een stemming van echte franje-jool. Overal wapperden vlaggen. ^Zeer druk was het in de Prins Willem- «raat, waar mannen en vrouwen gekleed costuums uit vroegeren tijd om een vrij- •«dsboom, met oranje-hallons volgehan- jjn, bijeen waren. Behalve visschersvolk jaren er burgers en burgeressen, allen in «-:tonsche kleedij. Er werd daar vroeg in ®n ochtend al druk gedanst, gehost en ge- Om 10 uur kondigde gejuich uit de verte «aankomst van Jacob Pronk aan, die in open rijtuig, omstuwd door een jube- •tnde schare, uit de richting Den Haag ■aderde. Voor den vrijheidsboom aangeko- «01, hield Jacob Pronk van zijn rijtuig uit w) korte toespraak. ku franschen hebben ons verlaten, zoo °de hij, en het is Oranjehoven. De prins De Prins (met sjerp om) is door een nettenwagen van de barkas gehaald en staat voorop den wagen. Aankomst der Koningin. H. M. de Koningin, die de feestelijk heden zou bijwonen, was om tien minuten voor halfelf met klein gevolg van het Pa- Iris Noordeinde vertrokken. Zij maakte de rijtoer in een blauwe calèche, getrokken door vier p: arden, bereden met twee jockey's en arriveerde te ruim halfelf in de Willemstraat. Na de ontvangst door het comité werd doorgereden naar de Keizer straat, waar de Koningin den gedenksteen bordes af het défilé te zien, waaraan bur gers en burgeressen deelnamen. Tusschen de in bonte uniformen gekleede hovelingen maakte de prins een zeer eenvoudigen indruk. Hij droeg een zwarte rok met, gou den epauletten en witte spanbroek. Na het drfilé kwamen eenige rijtuigen voor en de prins nam, me. een lid van zijn gevolg tegenover zich. in het eerste plaats. Voorop reed weer Jacob Pronk. Achter hem liepen de Engelsche mariniers en daarop volgden de rijtuigen. Op den hoek van de Keizer straat en de Jurriaan Kokstraat hield de stoet stil om Leopold graaf van Limburg Stlrum gelegenheid te geven den prins zijn opwachting te maken. Naast den Prins nam de heer van Stirum in het rijtuig plaats. Even verder was er weer een oponthoud. n.l. in de Prins Willemstraat, waar een bonte stoet, van Haagsche jongelui te paard den Prins kwam begroeten. Achter 's prin sen rijtuig sloten de ruiters aan en de stoet begaf zich naar hotel De Promenade, waar het geheele gezelschap zich aan een Hol- landsche koffietafel heeft vereenigd. lllllllll 16 i i hjiiiihiii Voor slechts 30 cent. 1 ELeü al voor Uw kinde- E H ren een exemplaar gekocht §j van Andersen's „Wilde Zwa- E E nen", nu dit prachtige sprookje bij ons in boekvorm E is verschenen? M E Zoo niet, haast U dan! E E Voor slechts dertig cent kunt E E U Uw kroost een groot ge- E noegen bereiden. j§ Ook bij onze bezorgers te E Leiden en onze agenten in E E de omliggende gemeenten 11 E kunt u bestellen. §j ^lllllllllllllllllilllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli' EEN BERICHT EN EEN TEGENSPRAAK. De „Tel." meldt hedenmorgen dat nog deze week een verordening ver wachten kan op grond waarvan door Duitschland alle Dultsche (en voor malige Oostenrij'ksche) dienstboden in Nederland de aanzegging zullen krijgen, naar het vaderland terug te keeren in verband met een tekort aan arbeids krachten in Duitschland. Het blad voegt er aan toe dat het aantal Duit- sche dienstmeisjes in ons land momen teel op 20 000 a 25.000 wordt geschat. Wij hebben naar aanleiding van dit bericht inlichtingen gevraagd bij het Dultsche consulaat en het bureau voor arbeidsbemiddeling in Den Haag, doch in beide gevallen verzekerde men ons van dergelijke plannen niets af te weten. Men achtte ze zelfs onwaar schijnlijk. Wij vernemen nog dat er in Leiden momenteel 150 a 175 en in Oegstgeest 61 Dultsche dienstboden werkzaam zijn. BINNENLAND. Wettelijke regeling der kinderbijslagrege ling. (3e Blad». Prov. Staten van Zuid-Holland vóór Lei derdorp als centrale luchthaven. (3e Blad). Ir. Damme over zijn besprekingen in tndië (Binnenland, 3e Blad). Begrooting van Koloniën: memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (Bin nenland, 3e Blad). Ons parlementair overzicht. (2e Blad). AMSTERDAMSC HE BEURS. Vaste markt - Iets levendiger handel - Suikeraandeelen willig - Amerika kalm Beleggingsmarkt stil. BUITENLAND. CHAMBERLAIN'S REDE. DE DUITSCHERS BLEVEN WEG. (3e Blad en Buitenland le Blad). Dr Schacht te Londen. (Buitenland, le Blad.) Tegen mevr. Skoblin is levenslange dwang arbeid geéischf. (Buitenland, le BI.) Bezoekt Hitier eerlang Dantzig? (Buiten land, le Blad). Franco's offensieve plannen zouden aan Barcelona z-n overgebracht door ge deserteerde stafofficieren. (Buiten land, le Blad). T"-x>r Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant: Zacht weer. Zwaar bewolkt tot betrokken met plaatselijk eenige lichte regen. Matige Zuidelijke wind. Voor het overige deel van ons land: Iets kouder. In den morgen plaatselijk nevel of mist. Overi gens zwaar bewolkt of betrokken. Geen regen van beteekenis. Zwak ke tot matige Zuidoostelijke wind. Chamberlain tijdens zijn rede. Drukte op den boulevard. Op den boulevard waren inmiddels dui zenden en duizenden bijeen. Verder waren in hotel Rauch o.a. de minister-president dr. Colijn, de burgemeester van Den Haag, mr. de Monchy en eenige wethouders aan wezig. Op het strand was een gedeelte vrij gehouden voor mannen en vrouwen in his torische costuums. Jacob Pronk had zich bij deze groep gevoegd. Vóór de kust lag H. Ms. „Jan van Gent" voorstellende het Engelsche oorlogsschip „The Warrior", dat in 1813 den prins naar Scheveningen bracht. De Haagsche burgemeester wijst de Koningin op de landing van den Prins. De Prins gaat aan land. Van „The Warrior" was een kwartier voor HM.'s komst op den boulevard een sloep uitgezet met Fagel en Hobbner, resp. Neder- landsch gezantschapssecretaris te Londen en Engelsch gezantschapssecretaris te 's Gravenhage. Toen deze aan land waren gekomen, werd een tweede sloep uitgezet, die evenals de eerste door Engelsche mari niers geroeid werd. Door den kijker zagen wij den Prins van Oranje achter in de sloep gezeten. Intusschen vuurde het oorlogsschip saluutschoten af. Vijf minuten voor elf was de sloep nog slechts eenige meters van het strand verwijderd. Over het strand reed nu een wagen in rood-wit-blauwe kleuren ge schilderd met drie paarden bespannen. De wagen ging een eindje de zee in en Van der Duyne, die er in zat, stak den prins bij het overstappen van de sloep in den wagen de hand toe. De roeiers in beide sloepen groetten met de roeispanen, en onder dave rende toejuichingen van de menigte op het strand reed de prins naar den boulevard. Voorop te paard reed Jacob Pronk, dan volgde, voorafgegaan door Engelsche ma riniers in roode tunieken met grijze broe ken de wagen, waarin de prins, de leden van zijn gevolg en Van der Duyne ston den. Achter den wagen kwamen visschers met hun vrouwen, burgers en burgeressen in costuums uit 1813. Precies te elf uur reed de wagen langs den kerktoren in de Kei zerstraat, waaruit de Oranjevlag was ge stoken. De stoet begaf zich naar het ge bouw van de christelijke jongemannen-ver - eenigng, dat in 1813 de pastorie was, en waar de prins toen is ontvangen. In deze pastorie sprak de oude schutters- kapitein Simon Berkenbosch Blok den prins toe, uiting gevende aan zijn groote blijd schap over 's prinsen komst in het vader land. De prins dankte voor deze harte lijke woorden en zeide zeer verheugd te zijn op Nederlandschen bodem te zijn aangeko men. Inmiddels was de Koningin over den bou levard in de richting van de pier wegge reden, terwijl duizenden voetje voor voetje, door de met vlaggen en vischnetten ver sierde Keizerstraat drongen. Naar Den Haag. Heden is het feit herdacht, dat het 125 jaar geleden is dat N'eerland's on afhankelijkheid werd ingeluid door den terugkeer uit Engelsche balling schap van den Prins van Oranje. Deze landing van den Prins op het Scheveningsche strand, zijn enthou siaste „incomste" in Den Haag, waren het sein voor het geheele volk om zich opnieuw onder de Oranjes te scharen. Deze gebeurtenissen, welke tot de stichting van het Koninkrijk der Ne derlanden hebben geleid, zijn van historische beteekenis geweest en het spreekt dan ook vanzelf, dat men het 125-jarig bestaan onzer onafhankelijk heid niet voorbij kon laten gaan, zon der aan deze feiten de noodige aan dacht te hebben geschonken. De stichting Scheveningen tot vie ring van Nationale en Oranje-gedenk dagen had daarom besloten ter her denking van onze teruggewonnen on afhankelijkheid een zoo getrouw mo gelijke herhaling te geven van de gebeurtenis, welke in 1813 op 30 No vember plaats had. Om 12 uur verliet de Prins van Oranje met zijn gevolg de pastorie om van het zal over drie a vier dagen hier in Den Haag zijn Tooit u met Oranje. Verder zeide hij, dat degenen, die zich zou schul dig maken aan plunderingen of mishande ling streng zouden worden gestraft, De Russen en de Pruisen zijn het land bin nengetrokken en de Franschen hebben het verlaten, aldus spr., werpt de kluisters af. Oranjehoven". Omstuwd en gevolgd door een uitgelaten menigte vervolgde Jacob Pronk zijn tocht door de Keizersstraat om zich naar het strand te begeven.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1