LAATSTE BERICHTEN lEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 13 December 1938 De verkiezingsuitslag De Pan-Amerikaansche conferentie Schacht naar Londen RECHTZAKEN Stadsnieuws Binnenland Begrafenis van prof. dr. A. H. de Hartog Ernstig ongeluk te Alphen Nieuwe burgemeester van Bodegraven Toenemend anti-semielisme in Slowakije Italianen ontslagen in Tunis Buitenland BEURSOVERZICHT HONGARIJE. Kranten verboden. Overeenkomstig de nieuwe wet op de pers J|j„45 week- en maandbladen verboden In Ifetial zijn thans 135 organen verboden, Ijïjeh de actie ls nog niet ten einde I Ook het eenige groote natlonaal-socla- Iitiische dagblad „Magyarsag" ls voor een Ijasnd verboden, wegens het publlceeren luntwee artikelen en een karikatuur, welke Lucht worden gevaarlijk te zijn voor de Llnnenlandsche orde en de buitenlandsohe I politieke belangen van het land. I In de artikelen werd het optreden van Lf politie tegen de natlonaal-soclalistlsche I partij becrltlseerd. ZUID-SLAVIË. De officieele uitslag der verkiezingen voor |het geheele land luidt: HJst-Stoyadinowitsi 11i>6S.519 stemmen, d.w.z. 58,9 procent; lijst I Matsjek 1.370.823 stemmen, d.w.z. 40,21 pro- Lent: lijst-LiotitsJ 30,310 stemmen of 0,89 Ipracent. I In 1935, den laatsten keer, dat er verkle- lüiigen zijn gehouden, kreeg de lijst van de I Miimalige regeering onder Jeftttsj 1 764.982 Lammen of 60,6 pCt,. de lljst-Matsjek ■1075.3 89 stemmen of 37,32 pCt., de lljst- lliotitsj 25.705 stemmen of 0.89 oCt., de lljst- |Maximwltsj 32 797 stemmen of 1.14 pCt. ZUID-AMERIKA. De vredes-commissle van de Pan-Ameri- I mnsche conferentie houdt zich bezig met Ide bestudeering van een voorstel van Ve- Litraela. volgens hetwelk de conferentie ■zich moet uitspreken voor onmiddellijk Ioverleg en gemeenschappelijke actie van ItJe Amerlkaansche staten, voor het geval. |di! één hunner wordt aangevallen. Het .-hijnt, dat verscheidene delegaties, waar- lader van de Ver. Staten, bij het aan- I',aarden van deze verklaring ook rekening I villen houden met de mogelijkheid van Itniienlandsche politieke actie, die gesteund Iwrdt door niet-Amerlkaansche landen. Voorts is bekend geworden, dat Argen tinië en Mexico een resolutie ontwerpen, Inarin de bemiddeling der conferentie in Ifa Spaanschen burgeroorlog wordt aan- Ipboden. Tenslotte heeft Landon, die in 1136 republikeinsch candidaat voor het llterikaansche presidentschap was en die llians zitting heeft in de vredescommissie, |«n verklaring afgelegd, waarin hij Hull's Inde van Zaterdag prees en zeide, dat er lira einde moet komen aan „nationale Iraakheid en onnoodige beschroomdheid" en I lat men de wereld precies moet mededee- llea, wat het standpunt der Vereenigde Sta- 1 ten is. EEN NIET-OFFICIEEL BEZOEK. Officieel wordt gemeld, dat dr. Schacht de president van de Duitsche Rijks bank, in aansluiting met de bijwoning van de maandelijksche vergadering der Rank voor internationale betalingen te Bazel, zich naa*- Londen zal begeven voor een niet-officieel bezoek aan den gouverneur van de Bank van Engeland. Er zUn n<>g geen officieele inlichtingen herkregen over de te bespreken ondenver- I ?en, hoewel men geen verrassend resultaat [•erwacht. Ongetwijfeld zal een ruim ge- I bie-d worden besproken. Men gelooft, aldus Reuter, dat Schacht eenig aanbod zal doen I n aanzien van de financieele omstan- I olgheden der Joodsche en andere vlnc.h- I'dingen. die Duitscbland verlaten. Men helooft. dat het bezoek morgen zal gescb'e- I een. In de kringen van de city heeft het I ^nciekondigde bezoek zeer groote belang- I stelling gewekt en men verdiept er zich in hlssingen over den aard van zijn particu- I üere besprekingen met den gouverneur van 14e Bank van Engeland. Volgens recente [berichten in de Brltsche Ders riin eenige maanden lang Informeele besprekingen ge- houden, langs niet officieele. doch erkende Analen, over een nieuwe Engelsch-Duit- handelsovereenkomst. Tiidens deze informatieve besprekingen II volgens de Financial News het Brit-sche standpunt geweest, dat geen overeenkomst de moeite waard zou zijn, tenzii zij niet alleen directe handelsbetrekkingen tus- |schende beide landen inhouden, doch ook hun onderscheidene posities oo de wereld markten. Anderzijds zou Duitschland de besprekingen binnen nauwe- grenzen wen- •:hen te houden dan den directen handel de» beide landen. Het wordt mogelijk geoordeeld, dat het h'?oek van dr. Schacht ten deele bedoeld 1 om een brug te slaan tusschen de twee uiteenloonende opvattingen, hoewel het ook mogelijk is. dat het slechts betrekking &1 hebben op gewone zaken welke zich •oordoen tusschen de centrale bankinstel- 'ngen van Groot Brittanr.ië en Duitsch land. HAAGSCHE RECHTBANK. Gevolgen van den raadhuisbouw. Toen pl.m. drie jaar geleden werd be lonen met den raadhuisbouw, werd door heien en graven der bouwput schade [hoorraakt aan de perceelen van de win klier B. Peld en Zandvoort. Als gevolg "'ervan werd tegen de gemeente Leiden len civiele procedure aanhangig gemaakt, "eeds enkele malen is deze kwestie op de 'o' geplaatst voor de civiele Kamer der "ïesehe Rechtbank, zonder dat beslis ts werd verkregen. Hedenmorgen was oor de ie Kamer der Rechtbank opnieuw Procedure op de rol geplaatst, waarin •i Briët en mr Goudsmit zouden optre- i°P verzoek van mr. Goudsmit zijn de nclusies in deze zaak thans weer vier ,e«o uitgesteld. BRIDGE-WEDSTRIJD D.D.SM.E.G.A. In de bovenzalen van café „In den Ver gulden Turk" had gisteravond de eerste ontmoeting plaats tusschen de bridge-club M.EG.A. (Den Haag) en D.D.S. (Leiden) met als prijs een beker, die na 2 maal winnen achtereen of 3 maal in het geheel eigendom zal worden Er werd gespeeld volsens duplicatle-systeem aan 16 tafels. Na een hartelijk welkomstwoord van den DD S.-voorzitter den heer C. Guldemond, werd begonnen en de wedstrijd had een zeer genoegelllk en sportlef verloop. Het einde kwam met een voordeel van 1650 "coreounten voor D.D.S, Dit resultaat is bijzonder fraai te noemen indien in acht wordt genomen dat M.E.G.A. vele leden heeft, die door een oefenmeester regelmatig worden getraind. Na afloop overhand'gde de M.E.G.A.-voorzitte'- de heer W de Graaf den beker aan D.DS. en werd de retum- wedst-ild te Den Haag bepaald op 7 Fe bruari a.s. Hedenmorgen te ongeveer half twaalf is de zes-jarige H B wonende in de Van Lennepstraat, toen hij plotseling en zonder op het verkeer te letten den Haagweg over stak door een passeerende auto aangere den. Hoewel de bestuurder nog naar links uitweek, kon hij niet voorkomen, dat. de longen met zijn hoofd tegen de linkerkop lamp sloeg, waardoor de ruit brak en de jongen door de glasscherven een diepe snljwond ln den hals kreeg. De E.H.D, bracht hem voor verdere be handeling naar het Acad. Ziekenhuis. Vol gens ooggetuigen treft den bestuurder geen schuld. Het bestuur van de afd. Lalden der Stichting Noord NederlandVlaanderen heeft zich als volgt samengesteld: dr. F C. Bursoh, voorzitter: mej. H. Bskens. pen- ningmeesteresse; W. Putters, Breestraat 20, secretaris. Op de begraafplaats „Zorgvlied" te Am sterdam ls vanmorgen onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld het stof felijk overschot van prof. dr. A. H. de Har tog, hoogleeraar in de wijsbegeerte van den godsdienst en de zedekunde aan de univer siteit van Amsterdam en bijzonder hoog leeraar Vanwege de dr. A. H. de Hartog- stichting aan de rijksuniversiteit te Utrecht voor de apologie van het Chris tendom. Wij merkten o.a. op burgemeester De Vlugt. als president-curator der Amster- damsche universiteit, mr. P. Otten, secre taris van het college van curatoren van deze universiteit, prof. dr. Berkelbach van der Sprenkel en de hoogleeraren van de faculteit der godgeleerdheid prof. dr. Van den Berg van Eyslnga, prof. dr. Kuehler, prof. dr. Palache. Als eerste spreker vertolkte prof. van Bakel namens rector en senaat en namens de theologische faculteit der universiteit van Amsterdam aller leedwezen over het heengaan van den vriend van zoovelen, die plachten saam te stroomen naar zijn pre diking. nu bijeen om hem het offer van hun dank te brengen. Voor hoe velen zoo zelde spr, is hij met zijn bezielend woord tot steun geweest. De diepe tonen van Israels profetiën en psalmen vloeiden in zijn evangelieprediking samen met de teedere klanken van de blijde boodschap van Gods barmhartigheid. Partijman was hij niet, hij zocht de synthese. Geloofstwist en uitbanning haatte hij. Ook als man van wetenschap heeft hij zijn roepingsbesef nimmer verloochend. Prof. Berkelbach v. d. Sprenkel sprak na mens den rector en den senaat van de rijks universiteit te Utrecht. Spr. zelde dat een zeer bijzondere figuur is heengegaan een filosoof, maar dan een filosoof van het ge loof uit. Namens den kerkeraad der Ned. Duitsch hervormde gemeente te Amsterdam her dacht ds. J. P. van Bruggen den overledene als dominee. Hij heeft on Amsterdam een stempel gelegd zoo zeide spr. dat we telkens en telkens weer zullen tegenkomen. Amsterdam dankt dominee de Hartog voor hetgeen hij heeft willen geven van wat hij zelf van God heeft ontvangen. De heer P J Lugt. praeses der theologi sche faculteitsvereeniglng, vertolkte na mens alle studenten van wijlen prof. de Hartog, de gevoelens van dank en waardee- ïing voor het vele, dat de overledene voor de wetenschappelijke vorming van zijn leerlingen heeft beteekend. Als persoonlijk vriend sprak tenslotte wethouder J. Rustige treffende woorden van afscheid. Mevrouw de Hartog heeft hierna een zeer indruk wekkend dankwoord gesproken. Aan de groeve, waaromheen de eenige honderden belangstellenden, die de plech tigheid ln of bij de aula hadden gevolgd, zich hadden geschaard heeft ds. van Brug gen enkele verzen uit de Heilige Schrift voorgelezen en de plechtigheid met gebed gesloten HET AFSCHEID VAN DEN BURGE MEESTER VAN ZOETERMEER. Naar wij vernemen heeft burgemeester Mlddclberg van Zoetermeer hedenochtend te half elf officieel afscheid genomen van den gemeente-secretaris, het sceret-arie- perscr.eel en de belde veldwachters. PRINSES JULIANA BIJ HET NAT. FONDS VOOR BIJZ. NOODEN. Prinses Juliana heeft de hedenochtend gehouden vergadering van het dagelijksch bestuur van het Nationaal fonds voor bijzondere nooden bijgewoond. MAN VAN WAGEN GEVALLEN EN ZWAAR GEWOND. Hedenmorgen te ruim 11 uur is op den Oudshoornsche weg te Alphen een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 28-jarige J. O. van de Aarkade aldaar ernstig werd gewond en in hoogst zorgwekkenden toestand is overge bracht naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. O. reed met een wagen en paard van den landbouwer V. langs bovengenoemden weg in de richting Leiden. Op een gegeven oogenbllk sloeg het paard op hol, waarbij het gespan ter hoogte van den landbouwer Heenk in botsing kwam met een lantaarn paal. O. viel toen van den wagen en bleek zeer ernstige verwondingen te hebben be komen aan het hoofd en op andere plaat sen van het lichaam. Door de politie en de doktoren Hil- dernlsse en mej. van Wermeskerken werd hem de eerste hulp verleend. Het paard, dat na de botsing verder holde, kon later worden gegrepen. Het slachtoffer dat véél pijn leed, heeft vermoedelijk ook zware Inwendige kneu zingen bekomen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Bij Informatie aan het ziekenhuis ver namen wij dat het slachtoffer nog steeds bewusteloos is. DE HEER G. R. VONK BENOEMD. Bij Kon. Besluit van 10 Dec. 1938 is met Ingang van 1 Jan, 1939 benoemd tot bur gemeester der gemeente Bodegraven: G. R. Vonk, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der gemeen ten Asperen en Heukelum Inzake den levensloop van den nieuwen burgemeester vernemen wij, dat hij gebo ren is te Peursum op 8 Maart 1887. HIJ is belijdend lid der Ger. Kerk en aangesloten bij de A.R. Partij. Zijn opleiding genoot hij op de ge meente-secretarie van de gemeente Gie- sen-Nieuwkerk, Peursum-Schellulnen. Na werkzaam te zijn geweest als ambte naar ter secretarie, werd hij in 1910 tot secretaris dier gemeente benoemd. Op 1 Januari 1924 wérd hij tevens be noemd tot ontvanger der gemeente Mole naarsgraaf. In Februari 1925 werd hij benoemd tot secretaris der gemeente Bleskensgraaf. Voorts was hij secretaris-penningmees ter van den polder Brandwijk-Zevenho- ven-Langenbroek, lid van de Schattings commissie van de Inkomstenbelasting van Molenaarsgraaf en Brandwijk, Kerkvoogd der Ned Herv. Kerk te Molenaarsgraaf, plaatselijk leider der B. V. L., mede-oprich ter en bestuurslid van de pl. afd. van het Groene Kruis. Tevens was hij voorzitter van de Burger wacht der gemeenten Molenaarsgraaf- Brandwijk, secretaris der Commissie tot voorbereiding van plannen tot verbetering van den verkeersweg Alblasserdam-Meer kerk met een zijtak naar Dordrecht. Uit al deze functie's werd hij eervol ont slagen in December 1925, toen hij werd be noemd tot burgemeestér der gemeenten Asperen en Heukelum. Hij heeft zich ook in die gemeenten zeer verdienstelijk gemaakt. O. m. werkte hij mede aan de oprichting van de Drinkwa terleiding, den aanleg van een begraaf plaats te Asperen. de reorganisatie der Brandweer, en de oprichting van de pl afd. der B.V.L. Sedert Januari 1925 is hij Dijkgraaf van den polder Huekelum. Verder is hij voor zitter van de afd. Leerdam en Omstreken van den Ned. Bond van den Dlênsthond en secretaris van de Commissie tot verlaging van de electriciteitstarieven in het rayon Dordrecht, omvattende 43 gemeenten. Wij wenschen den nieuwbenoemden bur gemeester geluk met zijn benoeming te Bodegraven. PRINS BERNHARD BESCHERMHEER NAT. VER. TOT STEUN AAN MILICIENS. Het hoofdbestuur der Koninklijke Natio nale Vereeniging tot Steun aan Miliciens deelt mede, dat Prins Bernhard het be schermheerschap dezer vereeniging heeft willen aanvaarden. De genoemde vereeniging geniet reeds de hooge bescherming van H M. de Koningin. De Rijkswaterstaat heeft heden aan besteed het aanbrengen van verhardingen op twee gedeelten van den weg No. 12 van het Rijkswegenplan 1938 ('s Gravenhage- Utrecht-De Klomp-Arnhem) onder de ge meenten Zwammerdam, Bodegraven, Lan- gerulgerweide, Waarder, Barwoutswaaröer en Woerden, met bijkomende werken, in twee perceelen. Laagste inschrijfster in massa N V. Hollandsche Beton-MiJ,. 's Gra. venhage voor f. 574.600. Te Trnava in Zuid-Slowaklje, waar het anti-semietisme toeneemt, zijn twee syna gogen in brand gestoken. Te Bratislawa verstrekt het gemeentebestuur aan de Christelijke winkeliers papieren met het opschrift „Arische zaak" teneinde hen tegen betoogingen te beschermen. De spoorwegmaatschappij heeft de Joodsche artsen van de sociale verzekering ontsla gen. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft den Joden verboden Kerstge schenken te verkoopen en bepaald, dat de Joodsche logementhouders hun zaken vóór 1 Januari aan Christenen moeten ver koopen. Bij de verkiezingen voor den Slowaak- schen Landdag, welke Zondag a.s. zullen worden gehouden, zullen de Joden ln spe ciale bureaux stemmen. Narodnt CWvobozeni schrijft, dat „deze maatregel de gelegenheid moet geven de geestesgesteldheid der Joodsche kiezers na te gaan". De „Messaggero" meldt, dat na de anti- Ilaliaansche betoogingen in Tunis, die zich sedert het weekend niet herhaald hebben, thans In het gebied van het geheele Fran- sche protectoraat in versterkte mate ont slag van Italiaansche arbeiders en bedien den is begonnen. Hun werd, volgens ge noemd blad. hun betrekking opgezegd, wan neer zij zich niet lieten naturaliseeren. Talrijke Italianen, die hun nationaliteit niet wilden opgeven, zouden zoodoende werkloos zijn geworden. HET TSJECHO-SLOWAAKSCHE PARLEMENT BIJEEN. Buitenlandsche politiek gericht op Duitschland. ..Boven alles zullen wij onze betrekkin gen met Duitschland aanpassen", aldus verklaarde heden minister-president Beran bij de opening van het parlement van Tsje- ch o-Slowakije. Wij gelooven oprecht, dat het Duitsche volk en zijn Fuehrer het noodige begrip zullen hebben voor den gemoedstoestand van ons volk na de jongste crisis. Wij zul len met alle andere naties vriendschappe lijke betrekkingen aanknoopen, doch onze buitenlandsche politiek zal gebaseerd zijn op de economische en sociale noodzaak. Wij zijn verplicht openlijk te verklaren, dat buitenlandsche emigranten niet kun nen verwachten, dat zij zich blijvend hier kunnen vestigen. Onze enge levensruimte legt ons de verplichting op. hen te waar schuwen, dat zij blijvend onderdak zullen moeten zoeken in landen met betere eco nomische voorwaarden. Wij zullen het Jootfscne vraagstuk oplos sen. De houding van ons land ten opzichte van de Joden zal niet onvriendschappelijk zijn, mits zij hier reeds lang wonen en hun houding Jegens de natie ook vriendschap pelijk is. DE TAIFOEN OVER DE PHILIPPIJNEN. Het aantal slachtoffers van den taifoen, die de Philippijnen heeft geteisterd, is tot 330 gestegen. Men vreest voor nog hooger cijfers. WEDERINVOERING VAN DOODSTRAF IN SAN SALVADOR. De wetgevende vergadering van San Sal vador (Midden-Amerika) heeft de dood straf weer ingevoerd. Deze zal worden toe gepast voor zware militaire overtredingen, voor moord, roofmoord en brandstichting met doodelijken afloop. VERBOD VAN VERGADERING IN MEMELGEBIED. Het Memeldirectorium heeft vergaderin gen in het Memelgebied tot nader order verboden. In de motiveering wordt er op gewezen, dat het in verband met binnen landsche politieke gebeurtenissen in Groot- Lithauen ook in het Memelland tot betoo gingen is gekomen van politieke groepen, die van Memellandsche herkomst zijn. Om te verhinderen, dat onrust ontstaat in- het Memelland, heeft het directorium het ver gaderingsverbod uitgevaardigd. eenstemming ls met de werkelijkheid kan vi® hieruit moeilijk worden beoordeeld. De alge- meene toestand in de Ver. Staten Ls verhou dingsgewijze niet ongunstig. De bedrijvigheid ln de staalindustrie is iets achteruit gegaan en bedraagt op het oogenbllk 57,van de capaciteit, tegen 59.9ri in de voorafgaande week. Doch deze kleine terug gang is voor omstreeks het midden van de maand December geen verschijnsel, dat reden tot ongerustheid kan geven. Hier staat tegenover, dat de automobiel- nijverheid een flinke activiteit aan den dag legt en gezien de onuitgevoerde orders nog ge- ruimen tijd op een hoog percentage van haar bezetting zou kunnen werken. Het verbruik van electrischen stroom en het aantal wagonladin gen vormen een duidelijke aanwijzing, dat er wel reden bestaat, de situatie op bemoedigende wijze te bekijken. Het index-cijfer voor de al- gemeene bedrijvigheid heeft den hoogsten stand van 1938 bereikt en hiermede worden de maat- schapeplijke verhoudingen zeker wel het best gekenschetst. Bovendien is het indexcijfer op het oogenbllk belangrijk hooger dan ln De cember 1937. Bij een beoordeeling van de beurs- situatie dient echter niet over het hoofd te worden gezien, dat de berichten omtrent het zakenleven feitelijk weinig nieuws bevatten en de 'aatste weken van eentonigen aard zijn, zoo dat zij de beurs geen sterke stimulans geven. Intusschen heeft zich gisteren wederom een kleine stijging voorgedaan, die zich vrijwel over alle aandeelensoorten uitstrekte. De middagbeurs. Hoewel het zakenverkeer op de Amsterdam- sche effectenbeurs vandaag van bescheiden af metingen bleef, ging er. door elkander geno men. toch iets meer om dan de laatste dagen het geval was. De stemming was daarbij veel verbeterd. De oorzaak hiervoor lag niet on middellijk voor het grijDen. doch ter beurze v/as men de meening toegedaan, dat het aan gename aspect van de markt voortsproot uit de rustiger beoordeeling van de politiek en uit de kleine rijzing in Wallstreet. Op de locale markt werd de aandacht in de eerste plaats getrokken door Koninklijken, die wederom een levendige affaire te zien gaven. Bij de opening werd onmiddellijk boven het vorige slot afgedaan en daarna kon geleidelijk aan een verbetering worden geconstateerd, zoo dat tenslotte een avance van een zestal pun ten kon worden geboekt. Dc vraag kwam hoofd zakelijk van localen kant. Het buitenland hield zich voor zoover was na te gaan grootendeels afzijdig. In dc overige inheemsche fondsen droeg de affaire een rustig karakter. Amster dam Rubbers gaven matige omzetten te zien en volgden daarbij, onder beurstijd. na prijs houdende opening, een langzaam stijgende lijn. De minder courante soorten werden op eenige- zins onregelmatige wijze genoteerd, waarbij meerendeels geen ingrijpende koersafwijkingen voorkwamen. Tabakken lagen weer geheel verlaten. De Scheepvaartaandeelen trokken nauwelijks be langstelling. Van de Suikerfondsen openden H.V.A.'s in vaste houding en onder beurstijd liep de koers langzaam maar zeker naar boven, waarbij het slot tot ongeveer het hoogste punt van den dag kwam. Vorstenlanden gaven kleine omzetten te zien tegen lichtelijk verhoogde prijzen. Diverse minder couranten werden wat hooger genoteerd. De affaire in industrieelen stagneerde bijna volkomen. De Fokker-aandeelen leken van het tooneel te zijn verdwenen. In de Philipsaandeelen ging nu en dan een enkel stukje om. De stemming was goed prijshoudend en bij het slot werd een goede drietal punten boven de eindnoteering van gisteren afgedaan. Unilevers en Aku's waren onveranderd. De Amerlkaansche afdeeling had een kalm verloop. In overeenstemming met Wallstreet werd op een verhoogd niveau gehandeld. Slechts enkele specialiteiten gaven affaire van eenige beteeke- nis te zien en hierbij dienen te worden ge noemd: Aanconda's. Republic Steels en enkele lichte Spoorwegshares. De beleggingsmarkt was stil. De Nederlandsche Staatspapieren waren niet noemenswaardig verhandeld, doch lagen desniettemin iets luier in de markt. Fransche fondsen waren aangeboden en waar voor Pa- rijsche rekening zoo goed als geen vraag be stond kwamen veelal iets lagere noteeringen te voorschijn. Duitsche waarden waren nauwe lijks prijshoudend. De obligatiën uit de Young- leening werden lager genoteerd. WISSELKOERSEN. Londen 8.58 1/8 8.58 7/8), Berlijn 73.75 <73.77'/*), Parijs 4.83 1 4 (4.841/*), Brussel 30.99 (30.99). Zwitserland 41.64 (41.58). Kopenhagen 38.321/* (38.35). Stockholm 44.22'/* <44.25), Oslo 43.15 (43.171/*), New York 1.84 <1.84). Praag 6.30 (6.30), Lire Bankpapier 6.25 (6.45). Prolongatie l/z, Part. disc. 1/8, Dag geld 1/4. Registermarken 33 7/16, Crediet Sperr- marken 9 1/8. Effectensperrmarken 8 5/16, Reismarken 50'/*, Bankpapier 26. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. POGING OM OEKRAINSCH TERRORIST TE DOEN VLUCHTEN. Complot ontdekt. De Poolsche autoriteiten hebben een sensationeele samenzwering ontdekt, welke ten doel had de vlucht te vergemakkelij ken van den Oekrainschen terrorist Stefan Bandera, die een gevangenisstraf van 15 jaar onderging wegens deelneming aan den moord op minister Pieracki in 1936. Twee bewakers der Wronkigevangenis en ver- scheldene leden der Ockrainsche nationa listische organisatie U.O.N., die bij het complot betrokken waren, zijn gearresteerd. ZES DOODEN BIJ CYCLOON IN BRITSCH-INDIË. De stad Masulipitam ln het Zuiden van 1 Britsch-Indië is door een cycloon geteisterd, 10.000 ton grondnoten, ter waarde van 75.000 pond. zijn vernield, de verbindingen werden gedeeltelijk verbroken. Benige in- landsche vaartuigen zijn gezonken. Vele i huizen werden beschadigd. Zes menschen zijn omgekomen. AMSTERDAM 13 Dec Afgaande op de berichten uit de Ver. Staten mag de gevolgtrekking worden gemaakt, dat het optimisme aldaar weer verreweg de over hand begint te krijgen Dat de effectenbeurs daarvan echter geen weerspiegeling heeft ge- j geven, moet worden toegeschreven aan de op vatting. dat de verschillende gunstige factoren, welke ten opzichte van het bedrijfsleven ep de naaste toekomst naar voren kunnen werden gebracht, in de koersen waren verdisconteerd Thans echter wordt er op gewezen, dat. ter wijl de beurs weken achtereen een lusteloos verloop heeft gehad en de aanderi",nko?rsen belangrijk beneden het. peil van de toprrij-en van dit jp.ar zijn gekovn?n de ^crnemisch" ver betering. zij het in r?n gem-tigd tempo, heeft aangehouden. Drze ko:rsbewcg;ng was p.!dir. in tegenstelling met de conjunctuurlijn en men acht het waarschijnlijk, dat hierop een cor rectie zal volgen, die dan zou moeten bestaan in een koersstijging. Of deze zienswijze in over- I i LEIDEN. 12 Dec. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken" Per 100 Kg.: Roode kool 1—2.50: Sav kool 1.50 2.10; Groene kool 3.104.80; Boerenkool 1.50 —3.60; Rapen 1.50—2.40; Prei 1.50—3: Kroten 1.20—2.10; id. gekookt 3—6; Uien 0.80—3.30; Peen 1.505.90; Spruiten 2—11; Andijvie 3—10: Sla 46; Nero 410.10; Witlof 415; Spinazie 2—30; Tomaten: A 2—24.40. B 2—27.40. C 2— 16.40, CC 2—7.80; Salade 60—4; Knolselderie 13.90; Pieterselie 0.301.80; Selderie 0.30 1.20; Raapstelen 70. LEIDEN. 13 Dec. Vette Varkensmarkt Aanvoer 176 zware 47. 49. 50. Handel goed. ROTTERDAM. 13 Dec. Veemarkt Aanvoer: 174 paarden. 6 veulens. 1276 mag. runderen. 890 vette runderen. 50 vette kalveren. 359 gras- kalveren, 940 nuchtere kalveren. 450 schaoen en lammeren. 9 varkens. 70 bokken en geiten. Per Kg.: Vette koeien 70, 60. 4252; Vette ossen 66. 58, 40—50; Stieren 64, 56. 50; Vette kalveren 1,35. 1.25, 8595; Schapen 44. 39, 30; Lammeren 48. 47. 40; Graskalveren 54. 44; Nucht. kalveren 44. 37. 34; Slachtpaarden 46. 40. 30. Per stuk: Schapen: 21. 18. 16; Lammeren 16, 14. 12; Nucht slachtkalveren 10. 8, 6; Nucht. fokkalveren 28. 25. 20; Slachtpaarden 200. 160, 90; Werkpaarden 310, 250, 100; Hitten 225. 180, 100; Stieren 225. 210. 140; Kalfkoeien 315. 260. 180; Melkkoeien 31b. 250. 185; Varekoeien 200, 160. 140; Vaarzen 180, 160. 120; Pinken 150. 120. 100; Graskalveren 55. 40. 30; Bokken en geiten 10. 8. 5. ROELOF AR ENDSVEEN. 12 Dec. Andijvie 8: S'a 0.506.90: Sla-vellen 925 (aanvoer 1332 kisten); Tomaten: A 1.55—3.25. B 3.60—3.85 C 1.20—1.90. CC 0.55. ROTTERDAM. 12 Dec. Binnenl. Granen Haver 66 85; Chev. Gerst 7.758; Wintergerst 7.507.85; Rogge 7.50—7.90; KI. Gr. erwten 9—10.25 (prima grove kwal. hooger)- Schokker- erwter. 10.5011.50 (extra grove kwal. daar boven). Br boonen 23—26.50; KogHboonen 30—33; Voerlijnzaad 8—9; Karwijzaad 21—22 <incl.); BI. Maanzaad 25—27 (incl.). TER AAR, 12 Dec. Centr. Veiling Andijvie -23; SlaveHen 5—9; Brcekneen 150—2.60; Uimi 110—2.90; Spruitkool 10- 10 40 Witlof 3.60—10; Boerekool 19—25; Sla 0.5—3.90. ZOETERWOUDE. 12 December. Aanvoer 2000 eieren 4—4.70: Kaas 29: Kippen 65; Hanen 70; Konijnen 0.50—1.75.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3