ELTAX-BUS BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerie Blad Dinsdag 13 December 1931 Algemeene Toestand De Joden-kwestie De beste verbinding tussehen alle stadswijken De „Times" over den internationalen toestand Succes voor Reynaud Uit het Lagerhuis den Koning HERDENKING 75-JARIG BESTAAN DER R.K. MILITAIRE VEREENIGING. Feestviering in de Stadsgehoorzaal. Gisteravond vond als besluit van den feestdag ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum der R.-K. Militaire Vereeniging alhier een feestavond plaats in den foyer der Stadsgehoorzaal. Naast bestuur en leden troffen wij daar tal van ger.oodig- den aan, onder wien wij opmerkten: mgr. J. J. J. Noordman. hoofdaalmoezenier van leger en vloot, deken A. Homulle. overste Buurman, commandant van het garnizoen, mr. Heerkens Thijssen. voorzitter der R -K Militaire voreeniginger. in het bisdom Haar lem en vele deputaties van militaire en burgerlijke vereenigingen, alsmede vele geestelijken uit de stad'en omgeving. Pastoor Smitz sprak in zijn openings woord zijn vreugde uit over dit groot be Na de stemming in Memel Italië's eisch inzake Dzjiboeti. Hoewel de uitslag der stemming in Memel I Vooral tijdens den Abessijnschen oorlog nog onbekend is, staat reeds vast. dat deze I was Dzjiboeti de voornaamste weg, waar- een uitgesproken Duitsch succes is. Zal langs de negus voorraden en wapenen kreeg, I.ithauen daarmede voldoende rekening hoewel Mussolini en Laval in Januari 1935 - willen en kunnen houden? President Sme- I waren overeengekomen, dat Italië de vrije wijs van medeleven en gaarne heette spr hena, die juist gisteren opnieuw is be- hand in Abessynië zou hebben. Sedert toen alle genoodigden hartelijk welkom. eedl^d -eide o a te wenschen dat het heeft Frankrijk van Dzjiboeti een werktuig Nadat allen het Wilhelmus hadden ge- autonome statuut in zijn geheel wordt toe- smaakt vooreen nog vijandelijker actie rongen, traa het Matrozenkoor onder lei- - - dinë van den directeur den heer Th van gepast. Kleine staten moeten voorzichtig EUeren voor hH ^oeUicht en deed de aan- omdat de Europeesche moeilijkheden wezigen genieten van eenige goede zang- oogenblik het gevaar vergrooten, al- nummers. ous Smetona. Dat getu:gt van inzicht in de gebeurtenissen. In de feestrede van mgr. Noordman Smetona heeft bij decreet Gailius tot schetste spr. in het bijzonder de beteekenis gouverneur van het Memeiland benoemd, van de militaire vereeniging, als een te- Oud-gouverneur Kubelius is lid van den huis, waar de jeugdige soldaat zijn vrije uren nuttig en gezellig kan doorbrengen, temidden van goede vrienden en onder een leiding die het goed met hem voor heeft. Een huis en een verblijf, waarop velen thans met groote dankbaarheid terugzien. Het verblijf ln de kazernes is niet altijd zonder gevaren voor geloof en zeden, ook al is daarin in de latere jaren een groote verbetering getreden, en zoo zelfs dat het in de kazernes nu in dat opzicht beter is dan helaas in meerdere andere plaatsen, waar geregeld vele menschen te zamen ko men het geval is cn waar zooveel, in den jongen of het meisje, met zooveel moeite en zorg door de ouders opgebouwd, wordt stuk geslagen. Velen zijn er die erkennen wat het lidmaatschap van de R.-K. Mili taire vereeniging heeft beteekend voor hun verdere leven, voor de gezinnen, waarin zij thans zelf de leiding hebben en voor hun eigen geluk en dat van vele anderen. De soldaten moeten dan ook het groote werk. dat steeds met liefde voor hen wordt verricht, waardeeren er dat toonen door trouwe leden en ijverige propagandisten te zijn. Raad van State geworden. Gailius is eerste candidaat van de LI- thausche lijst, in het Memelgebied en be hoort tot de jongere Lithausche pohtici. tegen Italië Thans, aldus de Giornale, heeft het vraag stuk twee kanten: een oeconomischen en een politieken Wat de politieke zijde be treft: Dzjiboeti is nog steeds de basis van geheimzinnige operaties tegen de belangen van het Italiaansche keizerlijk. Tot dus verre hebben de Fransche autoriteiten ge weigerd Italië in bezit van het Abessijnscbe consulaatsgetouw te stellen. Onder bescher ming van de Fransche vlag is te Dzjiboeti een bond van Abessijnsche vluchtelingen opgelicht, die allerlei tegen Italië gerichte Men gelooft, dat hij gouverneur geworden propaganda drijft. Er wordt nog steeds ge is, omdat hij zich steeds bereid verklaard smokke!d in Italiaansche en Abessynsche heeft tot een streven naar overeenstem- deviezen ming tussehen de Lithauers en de Memel- Aldus, vervolgt het Italiaansche blad, bevolking. vormt de Fransche kolonie Somaliland een Maar zullen de Duitschers hun eischen voortdurende bedreiging en uitdaging van niet steeds verder opdrijven? de belangen van Italië, een uitdaging, welke De Angriff schrijft, dat voor het eerst niet langer geduld kan worden, sedert den oorlog een gewelddadig van het In oeconomisch opzioht is de toestand in- rijk losgescheurde en aan het rijk gren zende Duitsche volksgroep de gelegenheid heeft gehad, vrij en onbeperkt u'ting te geven aan haar politieken wil. Voldoende voorbeelden, ook van den laatsten tijd, hebben aangetoond, dat de gerechtigheid, als zij eenmaal .en marche" is en inter nationaal erkend is, niet kan worden te gengehouden. En de „Diplomatisch-politische Korres- pondenz" schrijft o. m.: „Het zal voor de tussehen nog ondraaglijker, doordat Dzji boeti alle politieke beteekenis mist, daar het de in- en uitvoerhaven van het Italiaansche keizerrijk is. Het is echter onduldbaar, dat een haven van het Italiaansche imperium in vreemde handen is. Bovendien is de haven klein, slecht toegerust en volkomen ontoereikend voor het aanzienlijke Italiaansche ver keer: niettemin zijn de scheepvaart- cn fiscale rechten zeer hoog en dragen zij in Memeiland. De Lithausche regeering moet beseffen, dat de fouten, die in het verleden van Lithausche zijde gemaakt Overste Buurman wenschte het bestuur der jubileerende vereeniging als comman dant van het ganizoen Leiden geluk op te^ermen^geven^daf het^zljn^overtuiging j «t «nd,-£volgmr konden is dat de Militaire Vereenigingen prachtin- Behalve dat versch llende waarborgen stellingen zijn en veel hebben bijgedragen i f®?/1 beteekenis hebben gehad, heeft, tot de veredeling van den soldaat als mi- Lithausche regeenng door haar systeem litair en als mensch. Spreker wenscht het ongetwijfeld in belangrijke mate bijgedra- verdere ontwikkeling vair belang zijn, wel- karakter van rancunemaatregelen. De ke houding de Lithausche regeering zal spoorweg, welks aandeelen bijna geheel in aannemen tegenover de nieuwe wilsuiting bestuur dan ook toe dat de zegen van God zal rusten op zijn arbeid en deze zal zijn tot heil van de soldaten. Met ware vreugde wilde deken Homulle op dezen jubeldag een woord van geluk- wensch richten tot het bestuur van de jubileerende vereeniging. Heerlijk is het, aldus spr. bij een blik op het werk dat ach ter u ligt te kunnen en te mogen consta- teeren, dat deze arbeid van vele jaren rijke vruchten heeft voortgebracht en deze in grooten getale geplukt zijn. niet alleen door de leden maar ook door hen, die met die leden vereenigd zijn door de banden des bloeds of der vriendschap. Namens de gees telijkheid en katholieken van Leiden, sprak de deken hier een woord van hulde en dankbaarheid. Tot de soldaten richtte spr. een aanspo ring om steeds hun plicht te doen ais goede leden jegens God, Koningin en Vaderland. Mr Heerkens Thijsser. nam de gelegen heid te baat. als voorzitter der R.-K. Mil. Vereenigingen in het bisdom Haarlem om het bestuur van de zoo prachtig werkende Leidsche Vereeniging te compllmenteeren, waarna de directeur der Chr. Militaire ver eenigingen de Jij der sprekers sloot met zijn gelukwenschen. Het verdere programma werd met groot succes verzorgd door het Leidsch SaJon- orkest onder leiding van den heer J. Plu. Hofstad's koorknapen en de familie Hol man, wier optreden door de aanwezigen ten zeerste werd gewaardeerd De R.-K. Militaire vereeniging kan op een prachtig geslaagde feestviering terug zien. .EEN UUR MUZIEK IN DE NEDER - LANDSCHE SCHOOL". Ditmaal in de Gem. H.B.S. voor Meisjes. KH waren ditmaal de leerlingen der Gem". Meisjes H.B.S.. die mochten gen eten van een uur muziek in de school! En hoe hebben zij genoten! Het uur vloog om strekte zich zelfs uit tot ruim anderhalf uur zonder dat het geboeide auditor,urn er erg in had. De vrouwelijke jeugd, maar ook de verschillende aanwezige ouderen luis terden gespannen naar de uitleggingen van onzen meester-hoboïst Jaap Stotijn en van den voortreffelijken pianist Cor de Groot wier artistiek spel niet naliet een sterke inpressie te maken Dit is ongetwijfeld de ju'ste manier, om belangstelling voor mu- z ek en toekomstig publiek voor de .échte concer,en" te kweeken! Wat ons vooral bijzonder verheugde, was het feit. dat zoovele meisjes haar vinger opstaken toen Cor de Groot vroeg, wie van haar piano sDeelden Wij wiUen eerlijk verklaren, dat dit aantal ons enorm meeviel, hetgeen bij zonder veel goeds voor de muzikale ontwik- ke'ing der jongeren inhoudt. Wanneer de me sjes nu maar niet uitsluitend ..jazz- nummertjes" spelen, maar zich ook inte- reis'eren voor het meer serieuze genre dan ge an wil de to*'omst met gTOOt vertrouwen ir.Getu'-e de onverdeelde aandacht w? ermee het prachtige programma waaraan ook de superieure cellist P.et Lentz zijn medewerking verleende beluisterd we'd gelooven wii stellig dat de meisjes ontvankelijk va en voor de kunst met een c oo'.e K w" haar eigen geestelijk leven s -Vs fan dozn rüpen. nri Eccles Mozart. Beethoven Wolf- F ari Fauré en Chopin waren de compo- ni't-n van wier muzikale rijkdommen door de drie soiree- een Indruk werd gegeven. Ju t aan_evo"'d was de keuze der compo st '"s niet f-waar doch karakteristiek en vc- -aam van muzika'en inhoud gedragen tot de ontwikkeling, welke thans begonnen is. Van huls uit koestert het Duitsche volk echter geen vijandelijke ge voelens tegenover het Lithausche; men blijft begrip hebben voor de eischen van Lithauen. In zooverre kan ook de politieke wilsuiting van de Memeilanders de kiem zijn voor een vruchtbare en betere ontwik keling der onderlingen betrekkingen". Dit is tamelijk hoopgevend.... Op een vraag in het Britsche Lagerhuis betreffende den toestand in Lithauen en het Memelaebied, heeft Chamberlain ge antwoord. dat er reden Is om te denken, dat na de verkiezingen van Zondag door de meerderheidspartijen van den Memel - schen Landdag eischen kunnen worden ge steld aan de Lithausche regeering. welke niet in overeenstemming zouden zijn met het Memelstatuut. Als onderteekenaarster van de Memelconventie, zoo vervolgde Chamberlain, kan de Britsche regeering deze mogelijkheid niet over het hoofd zien. Met het oog on de bijzondere belang stelling, die de Duitsche regeering in staat is in deze zaken te toonen, aldus de premier, heeft de Britsche zaakge lastigde te Berlijn opdracht gekregen, om te zamen met den Franschen am bassadeur uitdrukikng te geven aan de hoop, dat de Duitsche regeering haar invloed zal uitoefenen tot verzekering van de eerbiediging van het Memel statuut. In Italië blijft men druk in de weer. Na het Suez-kanaal is nu Dzjiboeti aan de beurt. Zoo betoogt de Giornale dltalia, dat Frankrijk zich van een kleine kolonie. Fransch Somaliland, waarvan Dziboeti de hoofdstad is, bediend heeft om door te dringen in Abessynië en te strijden tegen de Italiaansche belangen. Ontwikkeling der Schooljeugd tot eer! Het trio had gerust kunnen door-musiceeren de meisjes hadden ditmaal met alle liefde nog langer op scnool willen blijven! Het was. alsof er géén tijd en geen klok be stonden GEEN VOORRANG VERLEEND. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier heeft op den Lage Rijndijk nabij den Heerensingel een botsing plaats gehad tussehen een auto en de 52-jarige motor- rijdster, mej. S. M. de W. uit Woubrugge, welke laatste geen voorrang gaf aan de van rechts komende auto Mej. de W. kwam ten val en bekwam een lichte her senschudding en een bloedende wonde aan het achterhoofd. Na in het Academisch Ziekenhuis te zijn behandeld evenwel naar haar ouders in Den Haag worden overgebracht. Fransche handen zijn. kan niet voorzien in de groeiende behoeften van het verkeer, daar hij voorhistorisch materiaal bezit en een langzame administratie heeft, terwijl ook hier de tarieven zeer hoog zijn, ondanks de stijging van het vervoer, zoowel van passagiers als goederen. Italiaansche ver zoeken tot bespreking van deze kwestie, bij herhaling tot de Fransche regeering ge richt, zijn onbeantwoord gebleven. De Franschen bleven verder in het bezit van de spoorwegaandeelen, die den negus heb ben toebehoord en die natuurlijk in han den moeten komen van de Italiaansche regeering. Aan dit alles, zoo besluit de Giornale, moet een einde komen. Italië kan niet dulden, dat deze parasjet leeft op-kosten van het verkeer en den arbeid in het Ita liaansche imperium. Het vraagstuk van Dzjiboeti moet bij den wortel aangevat worden, ter opheldering van de Fransch- Itaiiaansche betrekkingen en van Europa zelf. In het Britsche Lagerhuis is de regee ring de vraag gesteid of eenig verdrag, pact of overeenkomst bestaat, waarbij in geval Italië oorlogszuchtige operaties aanvangt tegen Frankrijk of deszelfs bezittingen op speciale wijze Groot- Brittannië verplicht zou zijn, militaire hulp te verleenen aan Frankrijk. Chamberlain heeft hierop geantwoord, dat geen dusdanige speciale verplich ting bestaat in eenig verdrag of pact met Frankrijk. Op een verdere vraag betreffende de Ita liaansche betoogingen tegen Frankrijk ant woordde Chamberlain, met te herhalen, dat de Britsche regeering de Italiaansche re geering er op gewezen heeft, dat betoogin gen van dezen aard een nadeelige uitwer king moeten hebben, tenzij stappen geno men worden om den erdoor gewekten in druk te herstellen. Voor het oogenblik had de premier hier niets aan toe te voegen. Een gunstige indruk maakte Chamber lain's antwoord niet, daar Italië er zoo, zonder eenige verder commentaar er bij, een aansporing in kan zien om voort te gaan! Of zal Chamberlain in een heden avond te houden rede er op terugkomen? Men verwacht van hem een groote rede over de algemeene politiek. DUITSCHLAND. Semi-offlciee] wordt medegedeeld: Het is onjuist te spreken over een „Jo- denban" Van beperking der Joden tot be paalde woonwijken van Berlijn of Instelling van een ghetto te spreken Is niet juist. Men zal er toe kemen in alle aan Joden behoorende huizen ook slechts Joden als huurders te laten wonen. De streng wettelijke uitschakeling der Joden uit het bedrijfsleven gaat natuurlijk verder. Maar ook hier vormt het buiten land zich een volkomen onjuist beeld. De verordening van 12 November 1938 bepaalt, dat van 1 Januari 1939 af Joden geen afzonderlijke zaken, geen inkoopkantoren etc. meer mogen hebben en geen hand- werkberoep meer mogen uitoefenen. Naar na 1 Januari 1939 zullen de Joden in alle Duitsche zaken kunnen koooen en eveneens vrijen toegang hebben tot Duit sche café's en restaurants. Men zal waar schijnlijk eenige zaken en café's voor de Jodén gesloten houden. Men zou zi-h ook nauwelijks kunnen in denken. dat Joden er prijs oo zouden stel- (Ingez. Med.) EEN WAARSCHUWING AAN EUROPA. Naar aanleiding van de verkiezingen te Memel bespreekt de „Times" den interna tionalen toestand. Na de ontwikkeling van de Memel-poli tiek te hebben besproken, schrijft het blad: in het Memeiland, evenals in zoovele an- idere plaatsen het geval geweest ls, betaalt Jen te komen bijv. in den Kalserhof te Ber- F.uropa nog voor de dwaasheid der vrede- lijn of in den Deutsehen Hof te Neuren- stichters van Versailles en hun diploma- FRANKRIJK. Na aanvankelijk eenige wijzigingen te hebben aangebracht, waarop na ingrijpen van Reynaud werd teruggekomen, heeft de financieele Kamercommissie met 25 stem men tegen 17 onthoudingen de begrooting voor 1939 aangenomen, welke een over schot aanwijst van 25 millloen frs. ITALIË. Duce biedt banket aan. LEIDSCHE RADIO VEREENIGING. Clubavond. Gisteravond hield bovengenoemde De Duce heeft gisteravond ln het Palazzo kon zij Venezla een groot banket aangericht ter eere van hen, die de tentoonstelling voor minerale autarkie hebben georganiseerd en tot stand gebracht. Zeshonderdzestig industriëelen, kunste naars, technici en arbeiders van beiderlei geslacht waren genoodigd. Atlen droegen de fascistische uniform. De Duce, die, toen hij de feestzaal bin nentrad, met een Indrukwekkende ovatie begroet werd. nam aan tafel plaats tus- t-c-'"-t'e 'ot be' onmetelijke rijk der muze. di- men zich 11 et beter kon wenschen Dat drie uitnemende musici hieraan hun toegewijde medewerking verleenden strekt ver- eeniginz haar clubavond in Oud-Hortus- zicht. De soundercursus van dezen avond stond in het teeken van een algeheele schen twee arbeiders herhaling van de tot nu toe geleerde letter- Verscheidene ministers, de secretaris van teekens. de fascistische partij en andere hooge per- Na de pauze vervolgde de voorzitter zijn soonlijkheden, namen aan het banket deel. Een in- cursus Radio-techniek". Spr, behandelde De genoodigden bezetten drie en twintig tionalen dienst te bespreken. berg. In het algemeen echt"r zal den Joden Iedere zaak en ieder café enen staan. Wanneer het doel van alle maatregelen de emigratie der Joden is. ls het natuurlijk, dat de staat de emigratie van zijn kant naar vermogen vergemakkelijkt. De moei lijkheid ligt hier immers uitsluitend en alleen in den transfer. Misschien zouden zoo gaat de verklaring verder buiten- landsehe Joden deviezen ter beschikking kunnen stellen, zooals zij dat gedaan heb ben voor de Oostenrijksche Joden. Iedere rijke emlgreerende Oostenrljksche Jood heeft eenigen armen Joden de emigratie mede mogelMk gemaakt. Langs dezen weg ziet men oplossingsmogelijkheden en heeft men in het oude Duitsche rijk gedeeltelijk ook reeds pogingen ln het werk gesteld. Tenslotte moet neg geconstateerd worden, zoo eindigt dit D.N.B.-bericht, dat door de volksche maatregelen niet. eenzijdig de Joden getroffen worden. Men behoeft slechts te denken aan de wet op de be scherming van het bloed of aan het feit, dat niet alleen Joden uit Duitsche huizen, maar eveneens Duitschers uit Jocdsche huizen zullen moeten verhuizen. Al deze maatregelen echter worden slechts genomen om toekomstige wrijvin gen te vermijden en een dragelijk naast elkanderleven mogelijk te maken tot de volledige emigratie der Joden uit het Duit sche rijk. Individueele acties, zooals zij hier en daar tegen de Joden nog zijn voorgekomen, zijn al lang definitief verhinderd en zullen zeer streng gestraft worden. De betaling van het eerste gedeelte van de boete ten bedrage van 1 milliard mark. welke den Duitscben Joden en staatloozen Joden, die 1n DuitThland wonen, is opge legd. moet voor Donderdag ln baar ge schieden Deze Joden moeten bij de Duitsche ban ken al hun aandeelen en andere effecten deconeeren en aan de banken er mededee- llng van doen, dat zij tot het Joodsche ras behooren. Den Joodscben bezitter Is echter niet toegestaan uit een safe. welke hij mocht hebben, een deel van zijn bezit Weg te nemen of er over te beschikken, zonder toestemming van den minister van econo mische zaken. Indien betaling in baar onmogelijk zou ziin, kan de bank aandeelen of andere effecten van voldoende waarde door de autoriteiten laten taxeeren om in betaling aan te nemen Deze aandeelen zullen niet worden ver kocht, doch worden overgedragen aan de Pruisische Staatsbank als gevolmachtigde van het ministerie van buitenlandsche De Joden zullen de ko6ten dezer trans acties moeten dragen. Volgens het Schwarze Korps stelt men in zekere kringen voor, de hoofden van Duitsche vrouwen, die zich schuldig zullen maken aan „rassenschennis met Joden", kaal te scheren. ENGELAND. Gisteren was het weer vragendag ln het Engelsche Lagerhuis. Minister-president Chamberlain heeft ontkennend geantwoord op de vraag, of een officieel verzoek was gedaan aan Groot- Brittannië door Duitschland betreffende teruggave der vroegere Duitsche koloniën. Voorts heeft men minister-president Chamberlain een vraag gesteld naar aan leiding van onhoffelijke opmerkingen, welke een Duitsche krant aan Baldwin's adres gemaakt heeft in verband met diens oproep tot steun aan de vluchtelingen. Chamberlain antwoordde: „Ik heb slechts één bericht van dien aard gezien ln een krant, die geen bijzondere beteeken's heeft. Dergelijke commentaren kunnen Baldwin niet schaden, hoewel zij wel de reputatie van het betreffende blad kunnen benn- deelen". Dit antwoord werd met gejuich begroet. Het Lagerhuis heeft in tweede lezing de door de regeering ingediende kankerwet eenstemmig aangenomen. Deze wet voor ziet in een meer doeltreffende behande ling van kanker, welke ziekte, naar de ni<- nister van gezondheid mededeelde dJ tweede plaats inneemt op de lijst tieke opvolgers, die getracht hebben de toekomst van de Duitsche gemeenschappen te regelen zonder overleg met den normaal machligsten staat van Europa, wiens zwak te, naar ieder niet een eenigszins vooruit- zienden blik had moeten inzien, slechts tijdelijk was. In de plaats daarvan heeft men ten aanzien van dit noodzakelijke pro ces een bijna volkomen gemis aan inzicht getoond en ls het slechts uitgevoerd met behulp van bedreigingen met geweld door liet herrezen Duitschland. Het proces is thans echter vrijwel vol tooid en de vraag, waarvoor Europa, en Europa niet alleen, zich gesteld ziet, is of, en in hoeverre, het geduld kan worden, dat deze methoden boven de wijziging der vre desverdragen uit worden voortgezet. Na te hebben gewezen op het drijven van de Oekralnsche minderheid, die er op schijnt te vertrouwen, dat zij steun zal ontvangen als zij deze niet reeds hebben ontvangen van den Duitschen dictator cn op een anderen dictator, die te eigen nutte de techniek van de diplomatie door agitatie toepast en die van Frankrijk be paalde grondgebieden elscht, welke het gedurende het grootste gedeelte van een eeuw hebben toebehoord, vervolgt de Times: „als deze methoden Inderdaad on beperkt worden voortgezet, zal de geheele wereld het spel moeten spelen van de machtspolitiek zonder voorbehoud en zon der beperking. Nooit kon men meer het ontbreken betreuren van een derde partij of instituut, waardoor onpartijdig de pre liminaire vraag zou kunnen worden beslist, of de eisch van het eene tegen het andere land gerechtvaardigd ls. Sommige eischen Inzake veranderingen of wijzigingen ln be staande regelingen moeten na tuut lijk als volkomen gewettigd worden beschouwd en het is even vruchteloos te weigeren elk voorstel van dien aard in overweging te nemen als met den degen te kletteren voor iederen denkbaren grief". De Times besluit: „de jongste gebeurte nissen moeten bij ons allen de vraag doen opkomen, of ooit op eenigerlei wijze In ternationaal vertrouwen en stabiliteit zul len worden bereikt, zoolang Europa bijna iedere week nieuwe voorbeelden verneemt van agitatie en verrassingen. van herstel van den handel. Hij zeide, dat er met een internationalen toestand, zoo verstoord en onzeker als de tegenwoordige, zelfs beperkte aanwijzingen van verbete ring van dubbele beteekenis zijn en bemoe digend werken. Hij herinnerde aan de stij ging der groothandelprljzen van niet-ijzer- houdende metalen in den tijd tussehen Juni en October en zelde, dat een dergelijke belangrijke wijziging niet kon worden toe geschreven aan de daling van het pond De gestadige stijging van den index voor de industrleele activiteit in de Vereenigde Staten was meer dan een opleving van de beurzen. Het beteekende een individueele opleving, welke haar Invloed op den wereld handel deed gevoelen Ook de cijfers voor de lndustrieele activiteit van Groot-Brit- tannië wijzen volgens Simon op een op- waartsche beweging. Een ander bemoedigend teeken zag de minister in het feit, dat de klelnhandelprij- zen voor artikelen van levensonderhoud dit jaar ongeveer 2'/i pCt. lager zijn dan in 1937. GRIEKENLAND. Interview met Koning George van Griekenland heeft te Londen een interview toegestaan aan Madol van de „Intransegeant". Na er aan herinnerd te hebben, dat het Balkanschier- eiland langen tijd doorging voor een voort durend gevaar voor den vrede, deed de koning uitkomen, dat de Balkanlanden thans uit vele gezichtspunten ten voorbeeld zouden kunnen dienen. Hebben wij onze problemen en conflicten niet op een geheel vreedzame wijze opgelost? Ik kan zeggen, aldus vervolgde de ko ning, dat onze grens met Turkije zelfs niet militair bewaakt wordt. Nog meer: wij zijn er in geslaagd ons met de Bulgaren te ver staan. De overeenkomst van Saloniki maakt een einde aan de periode van officieele vij andigheid, welke sinds den ooriog duurde, van ,Rn wat zekere kringen onmogelijk achtten, doodsoorzaken Verleden jaar ziin tenve- is thans verwezenliikt. volge van kanker 74.000 personen overle- j in de jongste crisis hebben wii laten zie", den. Vermoedelijk zullen, behalve de 22 dat wij. op het schiereiland, het allen eens reeds bestaande centra van kankerbeslrij- zijn. Wij zijn een enkele natie van 70 mil- ding nog twaalf nieuwe centra worden op- l!oen Inwoners en wanneer aan oorlog ge- gericht. dacht zou moeten worden, zouden wii een Aangezien vele aanhangers van de regee- leger van vijf millloen man op de been ring van oordeel zijn, dat het beter zou zijn kunnen brengen". in plaats van de voorgestelde vrijwill'gers- Met een toespeling op het lot van de diensten een soort dienstplicht in te stel- Joodsche minderheid In Griekenland, zeide len en men het beter acht. dat deze moei- de koning: Er is ln Griekenland geen lijke kwestie nogmaals door het Huis zal Joodsch vraagstuk De Israëlieten, the eer- worden behandeld voor het Kerstreces, ls Uld* uSt Soanje zijn eekomen en die voor besloten op 20 Dec. a.s. nogmaals den na- een groot deel tamelHk ami zhn, ziin lsnd- een aanta' formules waarvan een goed be- tafels. grip voor de radio techniek noodzakelijk is. Naast iederen arbeider zat een werkgever. Hierna besorak hij nog de gedragingen Het banket werd gegeven met dezelfde van weerstanden zelfinductles en capaci- pracht en praal als de feestmaaltijden, die den organisatoren den heer Franz Aufrechl i teiten. wanneer deze in serle en wanneer aan de hoofden van buitenlandsche regee- en de afd. Leiden der Ver. voor Muzikaledeze parallel geschakeld worden. ringen worden aangeboden. bouwarbeiders of bootwerkers tn <ie h?"en van Snloruki. 71! worden als Ov'*l'co be schouwd. Persoonlek onderhoud ik vriend schappelijke betrekkingen met den opt>er- rabbijn, een grijsaard van bij de honderd, Sir John Simon ziet opleving. Sir John Simon heeft het woord gevoerd ,- aan het noenmaal der nationale fabrlkan- TOOals 0°* mlJn grootvader deed tenvereeniging en gesproken over teekenen 1 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2