STORINGEN Het debat in de Fransche Kamer LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 December 1938 Derde Blad No. 24144 BELASTING MOEILIJKHEDEN? 79sfe Jaargang i BUITENL. WEEKOVERZICHT Groeiende verwarring „Het wordt heusch tijd, dat je er eens naar laat kijken. Rome geeft zulke nare bijgeluiden" Daladier behaalt de meerderheid HOOGSTRATEN'! Boekhoudbureau De regeerïng in de meerderheid De situatie in Europa blijft zeer verward. Aanvankelijk was men geneigd, om de cam pagne. die in Italië los brak, niet al te zèer au serieux te nemen, maar langzamer hand begint men te twijfelen. Weliswaar heeft de Italiaansche regeering officieel nog altijd niet gesproken en heeft Clano de verantwoordelijkheid voor de demonstra ties afgewezen, doch als men ziet, hoe deze demonstraties geregeld voortduren en hoe de pers uit den treure blijft doorhameren om Tunis Corsica en Savoye zijn wat op den achtergrond gedrongen dan valt in feite toch moeilijk meer te twijfelen, dat ook officieel wenschen in die richting be staan. Anders had men al lang een stokje gestoken voor al dat rumoer. Totalitaire staten kennen immers geen volksmeening meer. behalve de van hoogerhand bevolene! In Frankrijk voelt men het ook zoo aan en vandaar dat daar te lande, evenals in de omstreden gebieden, tegen-demonstraties aan de orde van den dag zijn. En men vergisse zich vooral niet daarin, dat in dit opzicht Frankrijk één is: trots de inwen dige verdeeldheid zou het Fransche volk direct weer als één man achter de regee ring staan, zoodra geraakt zou worden aan hei Fransche grondgebied. Om de decreten van Reynaud moge de strijd voortduren, thans in het parlement, speciaal in Frank rijk vergisse men zich niet in dit opzicht! Trouwens de kansen van de regeering staan goed; als er geen onverwachte ge beurlijkheden plaats vinden, mag zij op een voldoende meerderheid in beide Huizen rekenen, al zal dat beteekenen het officleele einde van het Volksfront, de combinatie, die het land tot aan den rand van den afgrond heeft geleid. Communisten en socialisten vormen een gelijk oprukkende oppositie, zij het, dat de socialisten voelen, dat zij bezig zijn om eigen graf te graven. De omstandigheden zijn evenwel krachtiger dan zij Maar zoo ziet men beide Latijnsche zus tervolken thans tegen elkaar demonstree- ren. Dat Fransche studenten roepen om den Vesuvius, Venetië en Sicilië is natuur lijk slechts een grapje, maar het typeert toch wel de verhoudingen. Zoolang Italië officieel niet heeft ge sproken. weet men niet, hoever de eischen gaan, doch dat zij in de maak zijn is zeker. Men vraagt zich alleen af. of dit inderdaad territoriale eischen zullen zijn dan wel an dere, neerkomende op meer rechten voor de Italiaansche inwoners, doch erg genist is men niet meer in dit opzicht na al het nlet-officieele rumoer. Wel bijzonder eigenaardig is ongetwijfeld, dat de Italiaansche campagne is geopend aan den vooravond van het bezoek van von Ribbentrop aan Parijs, hetgeen weinig be vorderlijk mocht heeten voor de ontvangst van den Duitschen minister in de lichtstad. Toch heeft Parijs zich rustig gehouden en is het niet tot eenige demonstratie tegen den gast gekomen. Von Ribbentrop heeft dan ook geen enkele reden om zich te be klagen over zijn reis. Het accoord is ge- teekend in den reeds tevoren bekenden geest. Men mag vastleggen, dat hierdoor de weg naar een algemeen vergelijk is geopend, doch verdere conclusies mag men niet trekken. De toestand tusschen beide oude rivalen is precies gelijk aan die tusschen England en Duitschland na de verklaring van Chamberlain en Hitier te Miinchen. Het is slechts te hopen, dat er meer van terecht komt, want de Duitsch-Engelsche verhoudingen zijn intusschen danig bekoeld. Men mag zelfs constateeren, dat zij in langen tijd niet zoo slecht zijn geweest. Het is logisch, dat in de gegeven omstan digheden Duitschland zijn koloniale eischen nog niet officieel heeft gesteld, want daar van zou momenteel niet veel terecht komen. In het Britsche Lagerhuis is zelfs door mi nister Mc Donald ronduit verklaard, dat er met gedacht kan worden aan afstand van cenig mandaat-gebied Of de Italiaansche eischen in verband mogen worden gebracht met de Duitsche omtrent koloniën? Wij hebben er reeds eenige malen op gewezen, dat de voordeelen ran de as Rome—Berlijn totdusver alleen Berlijn ten goede waren gekomen. Wil Italië nu. voor Duitschland opnieuw het gewicht van de as in de schaal werpt inzake zijn vroeger koloniaal gebied, ook eens profi- teeren? De houding van Duitschland blijft in deze materie eenigszins onzeker Zoolang von Ribbentrop te Parijs vertoefde, heeft de Duitsche pers geheel gezwegen over de Italiaansche verlangens, maar nauwelijks was de mininister terug in zijn land. of de verste commentaren zijn los gekomen .Bepaald positief zijn zij nog niet. doch niettemin zijn er reeds eenige conclusies te trekken. Evenmin als Italië de Duitsche eischen Inzake Tsjecho-Slowakije officieel steunde,, doet Duitschland thans het de Italiaansche wenschen tegenover Frank- rijk. maar er spreekt een geest van be grijpen en aanmoediging uit de Duitsche percommentaren. Onhoodig te zeggen, dat dit weinig geruststellend Is! Niet zonder spanning ziet men in dit verband het bezoek der Engelsche minis ters aan Rome tegemoet. Engeland heeft zich volledig achter Frankrijk gesteld in zake afwijzing van afstand van grondge bied en zulks is in volslagen overeenstem ming met de Engelsche belangen in de Middellandsche Zee, die door een Italiaan sche bezetting van Tunis ongetwijfeld in bet gedrang zouden komen. Wat mag men daarom van dit bezoek verwachten? Er is echter nog tijd genoeg voor nader over leg. zoodat aan afstel nog niet direct be hoeft te worden gedacht. Niettemin, vreemd blijft de wisselwer king tusschen beide assen in ons wereld deel! Het is wel een zeer bijzonder poli tiek spel, dat gespeeld wordt. In de kleine landen begint men scher per te gaan optreden tegen de stille pene tratie-pogingen der nationaal-socialisten. Bet blijkt meer en meer, dat dezen overal hun Invloed trachten uit te breiden, des noods met pressie van handelsbetrekkin- 6en als door spionnage en anderszins. De Zweedsche minister Sandler heeft zich wel bijzonder scherp daartegenover gesteld en verwacht mag worden, dat het laatste Woord in dezen nog niet is gesproken. Hoe ver strekt zich de Duitsche expansie-zucht naar het Oosten b.v. reeds uit? Polen voelt zich in dit opzicht allesbehalve ge ~~V. rust en heeft nu de bakens weer eens ver zet en toenadering tot de sovjets gezocht als maatregel van afweer tegen zijn Wes telijken buurman. Blijkbaar zijn Polen tenslotte de oogen open gegaan omtrent het dreigend gevaar! Als het maar niet te laat is en Polen tenslotte met zijn po litiek van schipperen en manoeuvreeren tusschen de stoeien komt te zitten. Men denke aan de Duitsche verlangens naar de Oekraine! Om van Dantzig en Memel maar te zwijgen, al schijnen deze eerder aan de beurt. Spanje en het Verre Oosten worden ge heel op den achtergrond gedrongen door het politiek steekspel in Europa. Wel wor den de spanningen in het Verre Oosten grooter tengevolge van de steeds duidelij ker sprekende Japansche opvatting, dat het negen-mogendheden-verdrag dood en begraven is. maar voorloopig legt men zich neer bij protesten. De handen zijn te veel gebonden in de oude wereld Tenslotte nog even een blik geworpen op de crisis in België. Daar heeft de demo cratie weer eens een slechte beurt ge maakt om niets dan een idealogisch idee. Zooals bekend, wilde de regeering Spaak, zich neerleggend bij de feiten, een agent benoemen bij de regeering van Burgos, zulks met het oog op de Belgische han delsbelangen. De socialisten onder aanvoe ring van Vandervelde, kwamen daartegen in het geweer en op hun congres werd dit ten scherpste gelaakt, al bestond er geen eenstemmigheid. Het leek dientegevolge, alsof een val van het kabinet Spaak onaf wendbaar was, doch tot algemeene verras sing verwierf Spaak, die weigerde anders af te treden dan na een nederlaag in het parlement, in de Kamer een meer dan voldoende meerderheid. Weer viel de so cialistische partij in tweeën, de kleinste helft steunde Spaak, de grootste stemde tegen de motie van vertrouwen. Dahrdoor ontstond een vreemde situatie, want kon den de socialistische ministers aanblijven tegen den zin hunner partij? Maar weel- zwaaide deze om, toen puntje bij paaltje kwam. dc verantwoordelijkheid van een crisis niet durvende dragen. Spaak zal voorloopig aanblijven Maar welk een beeld van verwording ligt aan dit alles niet ten grondslag! De lessen van dezen tijd worden door de democraten nog te weinig begrepen In de Fransohe Kamer hebben gister ochtend de socialist Albertin, de commu nist Michels en Lafaye, van de Union Socia- liste et republicalne. geprotesteerd tegen de sanctiemaatregelen, welke tegen de stakers getroffen zijn. Hierop volgde een uiteenzetting van mi nister Reynaud, die o.a. zeide, dat, als het roer niet was omgegooid, de staat in 1939 55 milliard had moeten leenen. ,,Er moest gekozen worden tusschen wis- selcontrole en een politiek van herstel en ik heb. aldus Renaud, besloten, dat de staat zijn leeningsbehoeften moest verminderen. Deze zijn thans met 20 milliard verminderd en ik reken thans op u. om mij te helpen hij het tot stand brengen van nog meer bezuinigingen". Reynaud wees vervolgens op de gunstige resultaten van de wijziging van den mone- tairen toestand, die verkregen was zonder devaluatie: de kapitalen waren terugge keerd, het goud vloeide in groote hoeveel heden terug in de kelders van de Banque de Franc en de goudvoorraad van het ega lisatiefonds voor den wisselkoers was ver drievoudigd. De portefeuille der Fransche staatsfondsen was vooruitgegaan met een bedrag van 13 milliard, terwijl zij. die de voorkeur hadden gegeven aan buitenland- sche fondsen. 4 milliard hadden verloren. Binnenkort zullen zich uit een oogpunt van het Fransche crediet in het buitenland be langrijke gebeurtenissen voordoen. Reeds konden obligaties worden geconverteerd. ,.Dc politiek van Frankrijk is gebaseerd op het nakomen van zijn verplichtin gen", aldus Reynaud, die besloot: „De politiek van budgetair evenwicht, van economisch herstel en van goedkoop geld is de eenige, die het mogelijk maakt, de krachten van Frankrijk we der te doen opleven en de behoeften van de bewapening en de nationale pro ductie met elkaar in overeenstemming te brengen en de eenige, die de econo mische activiteit, zonder welke de so ciale wetten niet gehandhaafd zouden kunnen worden, kan herstellen. Het uur nadert, waarop Frankrijk zijn verantwoordelijkheden zal moeten aan vaarden. Het is van belang, dat men blijft streven naar het economisch en financieel herstel van het land". Reynaud werd na zijn rede door de lin kerzijde (d.w.z. de radicaal-socialisten!, het centrum en de rechterzijde luide toege juicht. Na de rede van Reynaud werd de zitting tot den middag verdaagd. In de middagbijeenkomst beschuldigde de communist Rochet er de regeering van. dat zij vermeerdering van het aantal werkloo- zen uitlokt en de middenklassen ruïneert. Oberkirch, van de republikeinsche fede ratie. zeide te vertrouwen, dat de regeering de orde in het Fransche huis zal herstellen FransehDuitsche toenadering is volgens hem wenschelijk. indien zij op voet van ge lijkheid geschiedt. Om machtig te zijn. moet Frankrijk een anti-Marxistische po litiek voeren. De communist Péri zeide dat het Fransch- Russische verdrag een stuk van Frankrijks veiligheid blijft. Frankrijk reikt het natio- naal-socialistische Duitschland de hand. terwijl dat zich voor de wereld moet reha- biliteeren wegens zijn jodenvervolgingen. Toen Péri over Von Ribbentrop sprak werden protesten gehoord en de voorzitter verzocht hem. zijn woorden te wegen. Ten aanzien van de FransehDuitsche PLANTSOEN 29 - LEIDEN - TELEF. 1754. 3022 (Ingez. Med.) verklaring merkte Péri, op dat deze geen enkelen waarborg bevat. „De Fransche regeering," aldus spreker, .heeft er in toegestemd dat haar vriend schappelijke relaties verzwakt worden en in ruil daarvoor heeft zij sleohts een be lofte van Hitler gekregen". Vervolgens nam Daladier het woord tot het afleggen van een verklaring, waarin hij o.a. zeide: „Op dit oogenblik is brutale openhartigheid meer waard dan alle hui chelarij. Ik geloof, dat vandaag beslist moet wor den, of ik omvergeworpen zal worden, of mijn arbeid zal kunnen voortzetten. Ik ben de gevangene van geen enkele partij en van geen enkele persoon. De algemeene staking was een staking met politiek karakter als protest tegen de buitenlandsche politiek der regeering. Reeds op 23 November, aldus Daladier, heeft de secretaris der Parijsohe vakver- eenigingen gezegd, dat met de regeering moest worden afgerekend en dat men zelfs de C. G. T. moest vragen, indien de eerste actie niet doeltreffend zou zijn, een rebel- listische staking af te kondigen voor de vestiging van een regeering der vakveree- nigingen". Thorez, de secretaris der communistische partij, interrumpeerde hier den premier, cm te zeggen, dat deze het had over een document van de politie afkomstig, dat sleohts als een provocatie kon worden be schouwd. Daladier antwoordde: .hls dat zoo is, hebt gij veel provocateurs in uw rijen". Toen de linkerzijde protesteerde tegen de methode, toegepast bij de ontruiming van de bezette fabrieken, zeide Daladier: „In een demooratie moet de wet gehandhaafd worden. Ik was het. die bevel gaf tot het gebruik van traangas. Ik wilde geen buiten landsche staatslieden ontvangen, die met ironie of medelijden tot mij gesproken zou den hebben. De 30ste November is een overwinning van het Fransche volk ge weest". Daladier zeide zich te hebben verheugd over de voldoening, waarmede de democra tische pers in het buitenland melding maakte van het mislukken der algemeene staking. Ook de Duitsche pers, aldus de minister, verklaarde zich voldaan, maar gelooft ge. dat zij teleurgesteld zou zijn geweest, als uw beweging geslaagd was? De regeering is bereid den mantel der vergetelheid over de afdwalingen te werpen, doch zij wil de drijvers vervolgen". Daladier oefende vervolgens critiek uit op het communistische standpunt betreffende de buitenlandsche politiek. „Ik kan. aldus zeide hij, niet toestaan, dat men spreekt van een politiek van capitulatie, maar ik stel er prijs op te verklaren, dat de politiek der commu nisten tot oorlog leidt. Ik wil wede met Duitschland (Applaus). Dat alles is geen kwestie van redevoeringen of be toogingen, maar van arbeid. Ais het land sterk is, kan het verhinderen, dat men zijn gebied aantast. Er is geen buitenlandsche vrede zonder binnen- Iandschen vrede. Om de republikeinsche orde te handhahaven zal ik voortzet ten, wat ik ben begonnen, zonder mij door iemand te laten beïnvloeden. Ik wil trouw blijven aan mijn partij en aan de democratie". Tenslotte riep de minister-president de Franschen op tot broederlijke samenwer king. De rede van den premier werd luide toe gejuicht. Na een korte onderbreking van de verga dering herinnerde de socialist Serol er aan, dat bij de algemeene verkiezingen het land zich heeft uitgesproken voor het program ma van het Volksfront. ..Men wil thans, al dus spreker, Frankrijk weer aan het werk zetten, doeh daarvoor moet men niet al leen de arbeiders, doch ook het kapitaal mobiliseeren". Volgens Serol kan men aan de staking van 30 November niet het karakter toe kennen. hetwelk Daladier daaraan wil ge ven. Die staking moest een kalme demon stratie zijn van de ontevredenheid ten aan zien van de wetsdecreten. Spreker zeide van meening te zijn. dat de requisites van het personeel onwettig waren. Na de rede van Serol, las de Kamervoor zitter de door de socialisten en radicaal socialisten ingediende moties voor. De door de socialisten ingediende motie ontzegt de regeering het vertrouwen der Kamer. De motie van de radicaal-socialisten daarentegen spreekt het vertrouwen der Kamer in de regeering uit. Na de voorlezing van beide moties werd de zitting der Kamer wederom verdaagd en wel tot tien uur. Bij de stemming heeft de regeering de meerderheid behaald. 315 afgevaardigden stemden vóór de regeering, 241 tegen en 53 onthielden zich van stemming. De nieuwe meerderheid, die de regeering haar vertrouwen heeft geschonken, omvat behalve drie kwart van de radicalen, eenige leden van de Union Socialiste et Republi- caine en enkele links-onafhankelijken. fracties, die deel uitmaakten van het Volksfront, en de leden van alle groepen, die tot dusver tot de minderheid behoor den. Tegen stemden 73 communisten. 156 so cialisten. 4 links-onafhankelijken. 5 leden van de Uunion Socialiste et Rcpublicaine en 3 radicaal-socialisten Van stemming onthielden zich 53 af gevaardigden. t.w. 29 radicaal-socialisten, IS leden van de Union Socialiste et Repu- blicaine en 6 links-onafhankelijken.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 8