Het uitgeven van zelfde zegels in diverse kleuren LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 10 December 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS KARSOTE 5V UIT DE BONTE WAERELD VAN LEEUWEN's LAND- EN TUINBOUW Het voorbeeld van Paraguay vindt navolging POSTZEGEL- EN ilBUMHANDEI PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 11 DECEMBER. Leiden Doopsgez. Gem.: Voorin, half elf. ds. ten Cate. Eglise Wallonne: dix heures et demie. dr. P. Reyss. pasteur it Rotterdam. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfeli. ds. Makkink; in de consistorie: de heer H. A. ter Bruggecate van Den Haag. Marekerk: Nam. 6 uur (Jeugddienst^ ds. M. J. Punselie. Rem. Geref. Gem.: Voorm. half elf. prof. dr. L. J. van Holk. Ver. van Vryz. Hervormden (Volkshuis) Voorm. halfelf, dr. Boersema. Vrije Kath. Kerk Vreewijkstraat 19): V.m. halfelf. Gez. Mis. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk. Dorp: Voorm. 10 uur. ds. IJ. Alkema en nam. 6 uur. ds. H. v. d. Linde. Oost: Voorm. 10 uur. ds. H. v. d. Linde en nam. 6 uur. ds. IJ. Alkema. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. i J. Knoppersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur. leesdienst. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. G. Th. van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven. ds. Moolhuizen. Alphen a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk lOuds- hoornscheweg)Voorm. 10 uur. dr. J. P. Can- negieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. half tien en nam. half zeven, de heer A. J. Dekker. Ned. Herv. Kerk JulianastraatVoorm. half tien. ds. Johs. Stehouwer iBed. H.D.»; nam half zeven. ds. G. Ph. Scheers. Hulpgebouw (Gouwsluis): Nam half zeven, ds. Johs. Stehouwer. Kinderkerk ..Bethel": Voorm. 10 uur. de heer J. Slager. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. J. Hartkamp (H.A.). Geref. Kerk Raadhuisstraat iVoorm. 10 u. ds. Mulder: nam. 6 uur. ds. Bosch. Geref. Kerk (De RuyterstraatVoorm. 10 u., ds. Bosch: nam. 6 uur ds. Mulder. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur. ds. Meijer. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Lokaal v. ManderslnostraatVoorm. half tien en nam. 6 uur. leesdienst. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Chr. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. A. H. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. leesdienst. Katwjjk aan Zee Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. Ingwersen. Geref. Gem. (Remisestraat): Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. de heer De Groot van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half drie. ds. Aalders. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, leesdienst. Evangelisatie: Voorm. half tien en nam. half zeven, de heer v. Scherpenzeel. Noordwijk-Binnen Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur. ds. W. W. Siddré: nam. half zes, de heer Streefland van Oegstgeest. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zes, ds. H. B. Visser. Noordwijk aan Zee Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 en nam. 5 uur. ds. N. J. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zes. ds B. Bouma. Geref. Kerk In H.V.: Voorm. 10 uur. ds. K. H. Kroon: nam. 5 uur. leesdienst. Oudc-Wetering Ned Herv. Kerk: Voorm, halftien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half- drie (Voor H.A.). ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. W. Hubeek van Vlaardingen. Rijnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. Treffers uit Woerden. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. RUnsbarg Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. de heer P. de Hoop; nam. 5 uur. ds. Van Niftrik. Kerkzaal: Voorm. half tien. ds. Van Niftrik: nam. 5 uur. de heer De Hoop. Geref. Kerk (Rapenburg)Voorm. half tien. ds. Bouman. em. pred. te Leiden (H.A.); nam. 6 uur, ds. Bouman (H.A.). Geref. Kerk Voorhouterweg)Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. Van der Loo (H.A.). Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur. geen opgave. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven. ds. Hoeufft. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven. ds. Warner. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 uur. ds. Streeder van Leiderdorp; nam. 5 uur ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. ds J. C. Houtzagers. Ver. der Vrijz. Hervormden (Geb. Leidsche- weg 66)Nam. half drie, ds. R. H. Oldeman van Santpoort. Wassenaar Gebouw voor Chr. Belangen (Schoolstraat 6): Voorm. 10.05 uur. ds K. H. E. Gravemeyer van Den Haag; nam. half zes, dr. H. J. Honders. Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur. dr. H. J. Hon ders. Zevenhoven Chr. Geref. Kerk «Polder): Voorm. half tien en nam. half zeven, leesdienst. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Beekbergen Th. E. v. d. Burg te Harlingen. Aangenomen: naar Zeist (als hulppred». drs. M. J. Top. cand. en hulppred. te Den Helder. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Berkel en Rodenrijs J. A. Vink te Hoek (Z.). GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: te Ierseke M. Heikoop te Utrecht. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen: te 's Gravenhage-Centrum M. Hol- trop te Hilversum. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen: te Winschoten-Mid wold a J. P. H. Grootes te Workum. PLANTEN EN VERPLANTEN. Wanneer men denkt te planten, of te verplanten, kunnen we dit het best doen vóór den winter, dus in de maanden No vember en December. Gedurende den win ter sluiten de wortels beter tegen de aarde aan en de hergroei begint in het voorjaar ongestoord. Men heeft bij najaarsplanten .hinder risico dat het gewas dood gaat. Al leen op zeer zware, vochtige gronden, doet men dit werk liever in het voorjaar. Mocht najaarsplanten niet mogelijk zijn dar. doet men dit in de tweede helft van Februari of in Maart. Wanneer de knoppen zichbaar zwellen, plant men liever niet meer. Soms is men, bijv. bij verhuizing, genoodzaakt laat in het voorjaar te verplanten. Men doet In zulke gevallen goed de planten reeds vooraf flink los te steken Hierdoor wordt het uitloopen vertraagd. Kleine boompjes kan men zelfs rooien en zoolang cpkuilen ergens in de schaduw. Na het planten doet men goed den grond rondom de boomen met ruige mest of slootvuil te dekken en hierop bij aanhoudend droog weer te gieten- Na den langsten dag valt er meestal regelmatig regen en gaan de laat verplantte boomen en struiken groeien Bij laat planten is flink inkorten van de takken een eerste eisch. Dit geldt voor vruchtboomen, zoowel als voor bloem- en loofhout. Wanneer we een tuin beplanten doen we goed vooraf den ondergrond los te maken door diepspitten, liefst tot aan het grond water. De stand hiervan kunnen we vast stellen door te letten op den waterstand in de nabij liggende slooten of grachten. Het water staat zelfs iets hooger in den grond dan in de sloot. Dit water moet te allen tijde tot hoog in den grond kunnen opstijgen door de nauwe openingen, welke zich tusschen de gronddeeltjes bevinden. Niets mag aan d<t opstijgen in den weg «taan In menigen bodem bevindt zich even wel een vaste laag. welke zich in den loop der jaren vormt. Gronden, welke bijv. ge regeld tot dezelfde diepte worden omge spit of geploegd, vormen een vaste twee de laag. welke bekend staat resp. als spit- zool en ploegzool. Daarom dient deze twee de laag om de drie of vier jaar losgewerkt. En vooral dient men dit te doen vóór het pianten van boomen. Dit planten doet men immers maar éénmaal. Komt men tot de ontdekking dat de groei te wenschen over laat dan moet de boom er weer uit en kan opnieuw worden begonnen- Gewoonlijk wordt de groei afgemeten naar de hoe veelheid mest. welke wordt gegeven. En hoe waar het ook is, dat een goede bemes ting den groei zeer bevordert, even waar is het ook dat de mest geen of weinig uit werking zal hebben, indien er geen vol doende water aanwezig is. Immers de voe dingsstoffen kan de plant alleen in opge- losten toestand opnemen. Wanneer er dus watergebrek is, doet de mest geen dienst. En hoewel ons klimaat rijk is aan regen, mag hierop niet voortdurend worden ge rekend. Niet zelden is het meerdere weken aaneen in den voorzomer droog, dus juist in een tijd dat de planten sterk moe ten groeien. Het benoodigde water moet dan ongestoord uit den ondergrond kun nen werden geleverd. Waar dat niet kan. om welke reden dan ook, zal weinig of geen groei plaats vinden, alle mest ten spijt. Hoe zwaarder de grond, hoe hooger het water hierin opstijgt. Bovenbedoelde diepe grondbewerking wordt liefst in het najaar of den voorwinter uitgevoerd. De grond heeft dan kans flink door te vriezen en zal in ieder geval beter „zetten", d. i. de door de grondbewerking ontstane holten tusschen de aardkluiten zullen verdwijnen, waardoor de diep los gemaakte bodem zakt en dus beter aan een sluit. Veel te weinig wordt hiermee in de practijk rekening gehouden. Plant men ergens één boom dan moet ook plaatselijk een diepe bewerking worden uitgevoerd- Men maakt bijv. een gat van 2 Meter lang en even breed en diep tot op het grondwa ter. Daarna wordt de grond weer in den kuil geworpen, waarbij er op wordt gelet, dat de onderste laag weer onderin komt enz. De goede, meestal donker gekleurde aarde blijft dan boven. Bij het planten zelf wordt een klein plantgat gemaakt: niet grooler dan dat het de wortels kan bevat ten. Deze laatsten worden eerst nagezien en alle eventueel gebrokene uitgesneden. De boom komt niet dieper te staan dan hij gestaan heeft en als regel met den over gang van de wortels naar den stam gelijk met den grond Onder de boomen komt geen mest of afval, van welken aard ook. De aarde wordt goed tusschen de wortels gewerkt, er mogen geen openingen blijven. Kleine boomen kan men langzaam schud den of beter nog met de hand of met een stompen stok de aarde tusschen de wor tels brengen. Ook kan men met water den grond tusschen spoelen. Zijn alle wortels Griep en verkoudheid, zullen onmiddellijk verdwijnen? wanneer ge dadelijk deslnlec-Üv^i teerende Karsote-dampen lrfha-aiv, leert. F 0.70 en F 1,— per flacon. 4758 (Ingez. Meel.) aangevuld en gedekt, dan wordt een laagje stalmest boven de wortels aangebracht en hierop wordt de laatste grond gegooid. Op lichte gronden wordt het geheel aange trapt, op zwaren grond zeer matig of niet. Door het bijzetten van een paal of het spannen van draden wordt de jonge boom behoed voor scheef waaien- Op lichte gronden nemen we als regel aan dat het één-jarig hout tot op de helft wordt inge kort op een buitenoog. op kleigrond kor ten we liever niet in en doen dat in den eerstvolgenden winter. Op laatstgenoemde gronden krijgt men meestal in den eer sten zomer een matig schot, in den twee den zomer een flinke jonge tak. Oudere boomen, welke jaren vaststaan maakt men, zoo mogelijk een jaar van te voren los door de wortels op de ge- wenschten afstand door te steken. Alleen bij noodzaak worden zulke exemplaren verplant Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". Ds. D. J. v. BRUMMEN. Morgen hoopt ds. D. J. Brummen, em. predikant te Nijmegen, zijn 80sten verjaar dag te vieren. Ds. v. Brummen werd 10 Dec. 1858 te Arn hem geboren. Hij bezocht het gymnasium aldaar en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie om in 1891 candidaat te worden in Overijssel. 13 Sept. van dat jaar deed hij zijn intrede te Haskerborne in zijn eerste gemeente, na tevoren bevestigd te zijn door ds J. Krull van Spannum. In 1897 vertrok hij naar Hardinxveld, waar hij 31 Oct. van dat jaar bevestigd werd door ds. K. Hulsteyn van Giessendam. 1 Mei 1930 bevestigde ds. F. Muller van Eind hoven hem te Bergeijk. waar hij 1 Aug. 1937 na een diensttijd van 46 jaar eervol emeritaat ontving. Ds. v. Brummen die tal van jaren lid was van de classicale be sturen van Dordrecht en Eindhoven ves tigde zich daarop metterwoon te Nijmegen. Mede dank zij zijn initiatief werd de fraaie pastorie te Schelluinen met haar mooie ridderzaal en vestibule, die een sie raad is van heel de omgeving, opnieuw gerestaureerd, dank zij de medewerking van Rijk en provincie. Ds. J. H. GROTTENDIECK. Morgen herdenkt ds. J. H Grottendieck, Evang. Luth. predikant te Dordrecht den dag waarop hij voor 45 jaar het predik ambt aanvaardde. Ds. Grottendieck werd in 1868 geboren en in 1893 proponent om 10 Dec. van dat jaar het predikambt te aanvaarden te Zie- rikzee. In 1896 vertrok hij vandaar naar Maastricht, welke standplaats hij 26 Juni 1898 met zijn tegenwoordige verwisselde. De jubilaris is in den kring der Evang. Luth Kerk een vooraanstaand figuur. Hij maakt voor de groep Groningen deel uit van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk en is ook lid van de Algemeene Syno dale commissie dezer kerk. die hij als secr. dient. Voorts maakt hij deel uit van de commissie ter behartiging in Nederland van de belangen der Prot. Kerk in Ned. Indië en is vice-president van de commis sie tot de zaken der Prot. Kerk in Ned. West-Indië. BESTRIJDING VAN SLAKKEN. Van de verschillende soorten is de grijze akkerslak niet alleen de meest voorkomen de, maar ook de meest schadelijke. Het is ten 3-4 c.M. lange, grijze slak. een halve c.M. breed en naar achteren smal toeloo pend. Zooals de naam reeds aanduidt is de kleur grijs en men heeft soms moeite de dieven te ontdekken, zoo nemen ze soms de kleur van den grond aan- Niet alleen in den tuin en op het land, ook op voch tige plaatsen in huis tiert dit ongedierte cn kan daar veel last veroorzaken. Het zijn vooral de glinsterende, slijmachtige spo ren. welke we 's morgens vinden en welke er duidelijk op wijzen, dat de slak behoort lot de nachtdieren, want zelden vinden we het weekdier zelf. Dit heeft een schuil plaats gezocht toen het daglicht aanbrak en, in elkaar gerold is zoo'n slak volkomen onvindbaar tusschen de aarde, onder bla deren enz. Zonder op de voortteling ln het bijzonder ln te gaan. wijzen we er op dat de slakken eieren leggen, zeer veel zelfs en deze eieren zijn goed bestand tegen droog te en koude, beter dan de slak zelf. Bij strenge kou kruipen deze insecten diep weg om zich bij instinct te beschermen, en bij Invallenden dooi komen ze vaak weer te voorschijn. De zoogenaamde kwakkclwin- ters zijn daarom voor het leve/i van deze dieren zoo schadelijk, omdat de bij dooi weer te voorschijn komende slakken zij in vallende vorst worden verrast. Bij aan houdend streng vriezend weer blijft dit gedierte diep in den grond. Van de vele natuurlijke vijanden noemen we in de eer ste plaats de kikvorsch en de pad. Wan neer laatstgenoemde tusschen de rijpende aardbeien worden aangetroffen krijgen ze niet zelden de schuld van het beschadigen van de vruchten. Deze laatste vertoonen. immers vaak grootere en kleinere gaatjes. De slakken en keldermotten zijn hiervan meestal oorzaak, maar men kan dit zelden vaststellen omdat laatstgenoemd gespuis bij het aanbreken van den dag weg krui pen. De op hen jachtmakende kikker blijft evenwel over en moet niet zelden het ge lag betalen. Wanneer wij in April of Mei een pad vangen, brengen we dit dier steeds in de aardbeienbak waar het zeer nuttig werk verricht. Tal van vogels vangen graag slakken, maar omdat ze tevens vele vruch ten niet met rust kunnen laten kan de tuinman die hulp niet gebruiken; we noe men bijv. kippen, kraaien enz Uit bovenstaande is wel duidelijk geble ken, dat, wanneer men de bedoelde grijze akkerslak wil verdelgen, men in den waren zin vroeg op moet staan. Een veel gebruikt middel is het volgende. Een paar uur vóór zonsopgang bestrooit men de aangetaste planten met stoffijne, pas gebluschte kalk. Per 10 vierk- meter oppervlakte gebruikt men pl.m. 2 ons kalk. Deze laatste wordt zeer regelmatig over de planten gestrooid of gestoven en komt op de slakken terecht en deze sterven. Vooral bij aardbei- en uierrvelden wordt bedoeld ongedierte aldus bestreden. Na enkele dagen wordt het mid del nogmaals toegepast. In kassen en bak ken en vooral in woonvertreken is dit mid del misschien even erg als de kwaal en kan men door het plaatsen van schoteltjes met bier de slakken loken. Naar aanleiding van een vraag, welke wij tot de lezers richtten dezer dagen om eventueel een beter en meer afdoend middel aan de hand te doen, is iemand zoo vriendelijk ons het volgende mee te eelen- „Als iemand, die met den handel in middelen ter bestrijding van slakken niets te maken heeft, wil ik u het volgende meedeelen. Ook wij hadden veei last van slakken welke wij overdag niet konden vinden, totdat er dit jaar weer een reiziger op den tuin kwam met een nieuw middel We haalden onze schouders op, maar mochten proeven nemen zonder te betalen. Weinig hoopvol pasten we het middel toe en strooiden hier en daar kleine hoopjes. Het resultaat was den volgenden dag geweldig. Overal op en rondom de hoopjes lagen doode en halfdoode slakken. Zelfs daar waar we geen slakken gevon den hadden werden ze aangetroffen- Sindsdien hebben wij de woorden slakken en Elitox aan elkaar gekoppeld, want van de vele middelen, welke wij reeds probeer den is er niet één dat zoo radicaal werkt. Eiitox is een middel, dat de slakken aan trekt. waardoor weet ik niet. en niet meer loslaat. Zij kruipen niet ver van de hoopjes weg en sterven spoedig. Men kan de hoop jes gerust na twee dagen opruimen, want dan zijn er in de omgeving geen slakken meer. Het gaat dan ook bederven en 's vergif ook voor de menschen. Het is zelfs ln kleine hoeveelheden in den handel ver krijgbaar bij eiken goeden handelaar ln tuinbouwartikelen. Een ieder kan dus een proef nemen". Tot zoover onze berichtgever. Ook wij hoorden van dit nieuwe middel Elitox en ontvingen proefbusjes. Bij gebrek aan slak ken waren we nog niet in de gelegenheid de proef te nemen. Door bovenstaand re- Tot dusverre wïls de Zuid-Amerikaan- sche republiek Paraguay vrijwel het eenige land, dat eenzelfden postzegel in diverse kleuren uitgaf, door welke handigheidje men de verzamelaars dwong meerdere exemplaren van zulk een waarde te koo- pen, om ,,bij" te zijn. Hier speculeerde meii Op de be kende zwakheid van talrijke philatelisten, die zich eerst gelukkig gevoelen, wanneer zij „compleet" zijn. Dit truc je vindt meer en meer na volging. De Bulgaarsche post heeft het kortgeleden toege past op haar propaganda- serie voor de landsproduc- ten, waarop ons o.a. werd gedemonstreerd» welke „dikke" eieren, zooals de Friezen en Gro ningers zeggen, de Bulgaarsche kippen leggen. T vermoed, dat het met die serie, toentertijd door mij beschreven, niet ge heel naar wensch is gegaande waarden kwamen met te groo- te tusschenpoozen uit dan dat de belang stelling der verzame laars gaande werd ge houden. De Bulgaar sche post pakt het zaakje thans wat krachtiger aan in de hoop met één haal de duiten binnen te krij- zen. Wederom bedoeld als propagandamid del voor de landspro- ducten verschenen 10 verschillende fran keerzegels, in welke serie vijf waarden zijn onder gebracht, te weten: 10 stotinski oranje. 10 kar mijn, 15 bruin. 15 rood, 1 lewa lichtgroen, 1 don kergroen, 3 bruin-violet, 3 bruin, 7 blauw-violet en 7 blauw. Men ziet het, dat het Paraguaansche voor beeld blijft gevolgd. Nog voor een andere se rie vraagt dezelfde post onze aandacht. Twintig jaren is het geleden, dat koning Boris zijn vader Ferdinand opvolgde, die den koningstroon verwisselde voor het vin ken-slagnet. (Zooals algemeen bekend is ex-koning Ferdinand een ornitholoog van naam». Dit ^0-jarig jubileum bracht een serie van vijf speciale frankeerzegels. 1, 2, 4. 7 en 14 lewa, waarop koning Boris in diverse uni formen is afgebeeld. Rusland volgt ook het voorbeeld. Ook de Russische post schijnt zich aan het voorbeeld van haar zuster en Para guay niet te kunnen onttrekken bij haar nieuwe serie landschappen, die u en mij moeten verleiden eens een bezoek te bren gen aan den Krim, Georgië en andere aantrekkelijke gebieden. Evenmin als de in het vorige praatje beschreven kinder zegels kunnen deze nieuwe Russische pro ducten mij bekoren. Zij werden uitgege ven in de volgende waarden en kleuren: 5 kopeken zwart. 5 sepia, 10 groen. 10 se pia, 15 bruinzwart, 15 zwart. 20 zwart. 30 zwart. 40 sepia, 50 groen. 80 sepia en 1 roebel groen. Hoe echter de postambtenaren bij den verkoop dit gevalletje uit elkaar moe ten houden door toepassing van bijna uit sluitend de kleuren zwart en sepia, is mij een raadsel. Een vreemd geval in IJsland. In den loop der Jaren heb Ik al heel wat vreemde wijsjes op de philatelistische viool hooren spelen, maar zoo krom als IJsland het thans maakt, herinner lk me niet ooit te hebben beleefd. Men heeft Leifr Eiricsson uit zijn graf gehaald, waar in hij reeds bijna tien eeuwen lang rustte. Deze Leifr moet de eerste IJslandsche zee vaarder zijn geweest, die voet aan wal zette op het Amerikaansche vasteland lang vóór den tijd. toen men nog aan geeri Columbus dacht. Tot dusver kan men met I het gebeurde vrede hebben, ofschoon men ook de meening kan zijn toegedaan om dergelijke „oude dooden maar te la ten rusten. Het kromme in dit geval is evenwel, dat de IJslandsche post een zeeel veUetje uitgaf met defran" keerwaarden 30 aur kal mijn, 40 violet en 60 groen en dat voorzag van een „toe lichtenden" tekst in het En- gelschZou het dan toch vaar zijn, dat derge lijke zegelvelletjes uit buitend bestemd 'zijn voor export en dat ze met de frankeering van poststukken niets uitstaande hebben Op de 60 aur is een ge deelte van de globe afgebeeld, op de 30 het standbeeld van Eirics- son en op de 40 een vergroot onderdeel van dit monumeht. Waar om nu die Engelsche teskt? Toen in 1930 het IJslandsche parle ment zijn 1000-jarig bestaan vierde, gaven de V. S. van Noord- Amerika den eiland- k t ."W bewoners het meerge- 4» lm noemd standbeeld ca- B" - HM deau en aangezien men een beleefdheid wel eens revancheeren wil vooral verlei delijk, wanneer een an der voor de kosten op draait waren de LJs- landers nu zoo vriende lijk de Amerikanen te tracteeren op dit velletje met Engelschen tekst. Het ziet. er overigens netjes uit, doch de vraag is, of men de 200.000 ge drukte exemplaren wel alle zal slijten voor den prijs van 2 kronen per stuk, waarvoor zij aan de postkantoren verkrijgbaar zijn. Twintig jaar vrede. Een symbool van dezen tijd? Met het Fransche vredestype. dat eenige Jaren op de frankeerzegels prijkte, loopt het opeen eind. Niemand zal om het verdwijnen von dit juffertje met haar stijve linkerarmpje en het onmogelijke lauwertakje treuren, in haar plaats komt een Mercurius met staf, een wel wat overladen teekening, doch naar mijn gevoelen heel wat aantrekkelijker dan I de vredes-dame, die men haalde van het monument op de Place de la République te Parijs. De 20ste herdenkingsdag van den wa penstilstand bracht het toeslagzegel 65 en 35 centimes, rood. Voorts is de Fransche post voornemens een toeslagzegel uit te geven, waarvan de extra-opbrengst zal be steed worden aan het sympathieke doel om blinden in het genot te stellen van een radio-aansluiting. Het Curie-zegel is thans ook verschenen voor de Fransche koloniën 121 stuks I. Het werd uitgegeven ln blauw en in de waarde 1 franc 75 en 50 centimes. In Algiers herdacht men het feit. dat een eeuw geleden Philippeville werd ge sticht. hetgeen voor de verzamelaars tot gevolg had een serie speciale frankeerze gels in de waarden 30, 65, 75 centimes, 3 en 5 fr„ waarop een ruïne is weergegeven. Ook de Belgen zijn weer present. In Mei a.s. wordt te Luik de water-ten toonstelling geopend en om ons daarop voor te bereiden verscheen een reclame serie in de waarden 35 centimes, 1, 1 fL® en 1 fr. 75. Wonder boven wonder blijft een toeslag achterwege, doch die vrijgevig heid haalt de Belgische post wel in bij de anti-tuberculose serie, die op 1 December uitkomt en waarop het prinsje Albert wordt afgebeeld. Op de Luiksche serie, wel ke keurig is uitgevoerd ziet men o.a. een Maaslandschap en een gezicht op het Al- bertkanaal. POSTILLON. VLOEISTOF, DIE ALLES VERNIETIGT. Na 5 jaar van ingespannen arbeid is het professor dr. Gilbert B. L. Smith van het Polytechnisch instituut in Brooklyn einde lijk gelukt een vloeistof samen te stellen, die iedere vaste stof, waar ze mee in aan raking komt. binnen een paar seconden geheel vernietigt. Selenium-oxychloride, zoo noemt prof. dr. Smith het door hem verkregen „water", is eigenlijk slechts door een toeval ontdekt door den geleerde, zooals hij vertelde. „Op zekeren dag verstarde plotseling de inhoud van een reageerbuis tot ijs, of schoon de temperatuur in het vertrek nor maal was. Door de uitzetting sprong de buis en de massa viel op den bodem en vrat zich letterlijk naar de lager gelegen verdie ping in het physisch laboratorium, waar ze eenige kostbare instrumenten vernielde en zelfs voorwerpen van bakeliet aantastte". Slechts drie dingen houden stand tegen het selenium-oxychloride: glas. platina en wolfram. LOKHORSTSTRAAT 27. Grootc sorteering. - Billijke prijzen. 4833 (Ingez. Med.) laas is ook onze aandacht er nogmaals op gevestigd en tevens die van onze lezers, speciaal van de vraagstellers over dp on derwerp. Ons rest nog den schrijver te dan ken voor de betoonde moeite. Zeer vermoedelijk laten de bekende gioote naakte slakken en de bekende huis jesslakken zich ook met bovengenoemd middel vangen en onschadelijk maken. DE MUIS ALS VERKEERSOBSTAKEL. Een geschiedenis, die bijna niet te geloo- ven is, wordt uit Londen gemeld Ze is ge beurd in het hart van de city cn wel vlak voor de beurs en de droevige held van het heele geval was een beursman, die rustig voor het koersentoord stond en aanteekenin- gen maakte. Plotseling trok er echter over zijn gezicht de uitdrukking van grooten schrik: hij begon luid te schreeuwen, greep naar zijn been en de omstanders waren er van overtuigd, dat hij minstens gebeten was door een ratelslang. Er ontstond een vr.'ese- lijke paniek; de man sprong heen en weer. alsof hij op een gloeiende plaat stond, er ontstond een menschenoploop. Vol verwon dering staarden de menschen naar het zon derlinge schouwspel; de politie werd gewaar schuwd, het geheele verkeer werd gestremd, de auto's toeterden, kortom de geheele cw verkeerde in groote opwinding Pln-sc' 6 ging er een luide kreet in de menigte op uit de brcekrpijp van den man krrop kleine muis. die een paar oogerb'ik :n ang stig om zich heen keek en toen verdween een rioolopening. De man wreef zioh het zweet van n voorhoofd; de agenten floten, het verr (j. ging door. de menigte uit elkander en autobussen zetten zich weer in beweging; 3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7