LAATSTE BERICHTEN 1EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 10 December 1938 De strijd in Spanje I verkocht. De Joden-vervolging Herdenking van de landing van den Prins van Oranje Binnenland Prins Bernhard bij de mariniers te Rotterdam De politie beschermt Laguardia BEURSOVERZICHT Buitenland Italiaansche politiek opnieuw gewijzigd MAIKT BIRItWTIN^n BELGIË. De regeering blijft EEN VERKLARING VAN MINISTER PRESIDENT SPAAK. Na een vergadering van den minis terraad heeft de minister-president be vestigd. dat de regeering aan het bewind De regeering", zoo zeide hij. heeft als iteun het vertrouwen van den koning, van je Kamers en van het volk. Wie durft on eer deze omstandigheden zeggen, dat zij door aan de macht te blijven niet demo- cratlsch zou handelen? Er moeten nog moeilijkheden uit den weg worden ge ruimd. De taak van de regeerlng is den ie» te effenen. De liberale partij zal in ttn gewijzigde regeering de plaats Inne men, welke haar toekomt.. Verder Is het dwaas te beweren, dat geen overeenkomst tot stand zal kunnen komen tusschen de partijen der meerderheid in- ralce de Spaansche politiek, terwijl deze overeenkomst wel tot stand kon komen ten aanzien van de andere punten van het programma". POLEN. Oekrainers vragen autonomie De Oekrainsche afgevaardigden en vertegenwoordigers van de bevolking van Wolhynië bebben in den Poolschen Landdag een sensationeeie motie in gediend, waarin rij autonomie vragen voor de door Oekrainers bewoonde ge bieden. De bevolking daar telt onge veer zeven millioen zielen. De motie bevat een ontwerp-grondwet voor deze gebieden, en o.a. de Instelling van een autonome regeering en Landdag. Het hoofd van deze regeering en de voor naamste ministers zouden eventueel deel uitmaken van de centrale regeering te War schau. De Landdag zou gekozen moeten worden volgens algemeen, gelijk, direct evenredig stemrecht. De voorzitter van den Landdag heeft de voorlezing van dit wetsontwerp tot de vol lende bijeenkomst verdaagd. ENGELAND. Weer een politiek debat. Waarschijnlijk zal op 19 dezer ln het lagerhuis opnieuw een debat plaats vin- (en over de buitenlandschc politiek, zulks ip verzoek van Labour. Rede van Churchill. Ohurchill heeft te Chingford (Essexi een redevoering gehouden, waarin hij critiek heeft geleverd op fouten, gemaakt bij de beoordeeling der buitenlandsche politiek Het ls schandelijk voor ministers van de kroon", aldus spreker, „dat zij de natie moeten opmerkzaam maken op gevaren, lang nadat deze gevaren gemakkelijk had óen kunnen worden weggenomen. Ha herinnerd te hebben aan de door tem zelf uitgesproken waarschuwingen over de Duitsche herbewapening en een overzicht te hebben gegeven van de crisis ln Oostenrijk en Tsjecho Slowakije, voegde Churchill hier aan toe, dat de minister president in November aan het banket van den lord mayor vertelde, dat Europa een meer vreedzamen tijd tegemoet ging. Nauwelijks waren de woorden uit zijn mond, of in de geheeie beschaafde wereld weerklonken de wreedheden, door de natlo- naal-socialisten jegens de Joodsche bevol king bedreven. De minister-president sloot een overeen komst met Mussolini, waarbij naar ons «erd verzekerd, alle in de Middellandsche Zee bestaande moeilijkheden werden op gelost Churchill wilde vragen hoe deze vaak thans stond. Gij moogt het vragen en ook Frankrijk mag het vragen. Churchill besprak de voorspellingen van Chamber lain, in vergelijking tot de zijne, niet al leen ten aanzien van Europa, doch ook tegenover Eire (Ierland). Hij besloot: Alles moet worden onder geschikt gemaakt aan den eisch, dat ons land ln een staat van veiligheid moet rorden gebracht. Minister Morisson uitgejouwd. I Morisson, de minister van landbouw, werd bijna twee uren lang te Lincoln, waar hij op een vergadering van 3000 boeren het voord voerde, herhaaldelijk in de rede gevallen. Ten slotte namen de boeren een motie aan, waarbij zij besloten bij de nieuwe verkiezingen geen nationalen candidaat te zullen stemmen, tenzij te voren de regee- ring een wet zou hebben doen aannemen, waarbij de landbouw als essentieele in dustrie zou worden erkend. Toen het parlementslid voor Lincoln probeerde een motie van dank aan Moris- •'on te doen aannemen, werd hij uitge jouwd. Hij kon zich niet verder verstaan- haar maken. ROEMENIË. Tatarescu wordt ambassadeur te Parijs. De Fransche regeering heeft haar agree- I ment verleend voor de benoeming van oud minister Tatarescu tot ambassadeur te Parijs. be maatregelen tegen de IJzeren Garde. i De regeering heeft medegedeeld, dat de bezittingen van de IJzeren Garde in het ge heeie land in het openbaar zullen worden ITALIË. De oorlogsbegrooting. De oorlogsbegrooting behelst voor het loo- Penöe jaar uitgaven tot een bedrag van '224.720 0 00 lires. Dit cijfer wordt vermeld °oor de officieele Gazzetta onder het hoofd ■•variaties op de raming der uitgaven voor begrootingsjaar 1938/1939". Het totaal cijfer wordt als volgt onderverdeeld: minis- van oorlog 205 millioen. ministerie van pfine 869.555 millioen. ministerie voor ontvaart 150.710 millioen. DUITSCHLAND. VERZACHTING IN DE MAATREGELEN? In gezaghebbende Duitsche kringen ver neemt men, dat in de toepassing van de onlangs tegen de Joden uitgevaardigde de creten eenige verzachting zal worden ge bracht. In de eerste plaats zegt men, dat geen plannen bestaan voor een speciaal kenteeken voor de Joden. Er zal order wor den gegeven, dat het door de Berlljnsche politie genomen besluit, waarbij Joden de toegang tot zekere straten en wijken ver boden wordt, niet tot andere steden zal worden uitgebreid. Men gelooft, dat de maatregelen van den hoofdcommissaris van politie te Berlijn niet verscherpt zullen worden. Joden, die villa's of groote woningen bezitten, zullen andere Joden, wien de woningen door huis eigenaars zijn opgezegd, mogen opnemen. Dat zou beteekenen, dat men in beginsel min of meer van de gedachte van ghetto- vorming zou afzien. Duitsche winkeliers zullen hun waren aan Joden mogen verkoopen. omdat Jood sche winkels na 1 Januari niet meer zullen kunnen bestaan. Met uitzondering van zekere etablissementen zullen Joden weer toegang tot hotels, restaurants en koffie huizen hebben. Verder zou men overwegen, of het mogelijk is Joden, die dat wenschen, te laten werken in zekere ondernemingen. Niettemin gelooft men, dat over vijf jaar alle Joden Duitschland zullen hebben ver laten. Burgemeester van Antwerpen spreekt te Keulen. De burgemeester van Antwerpen en voor zitter van de Belgische kamer, Huysmans heeft in het stadhuis te Keulen een voor dracht gehouden, waarin hij 04. verklaar de, dat „ondanks het verschil in ras en ideologie tusschen België en Duitschland gemeenschappelijke problemen bestonden, die gemeenschappelijk dienen te worden opgelost". Hij gaf als zijn meening te ken nen, dat de hinderpalen, die rationeele ex ploitatie van de natuurlijke hulpbronnen in den weg staan, gezocht moeten worden in de internationale onrechtvaardigheid, die de laatste twintig Jaren hoogtij heeft ge vierd en zelde, dat discriminatie van de vitale rechten van absoluut gelijkwaardige volken zich altijd moet wreken. Huysmans geloofde, dat een internationaal bureau voor de samenwerking tusschen de voor naamste havens en economische centra nuttig werk zou kunnen doen voor de ver betering van den internationalen economi- schen toestand. H.M. DE KONINGIN NAAR SCHEVENINGEN. Van officieele zijde meldt men ons, dat, het het ln het voornemen van H.M. de Koningin ligt, op 14 December, des morgens te Schevenlngen de herdenking van de lan ding van den Prins van Oranje in 1813, gade te slaan, welke herdenking elke 25 jaar plaats heeft. DE INBRAAK IN HET PANDHUIS 2e VAN SWINDENSTRAAT. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt wenscht nieuwe maatregelen In een persconferentie heeft president Roosevelt medegedeeld, dat hij zal aan dringen op aanvullende maatregelen in verband met zekere ln de Vereenlgde Sta ten bestaande toestanden. Er Is intussehen thans reeds een doelma tige samenwerking tusschen de inlichtin gendiensten tot stand gekomen. Men heeft, aldus Roosevelt, geen gepoe of geheime po litie noodig om het Amerikaansche volk te bewaken, doch het volk zelf moet het oog houden op de geheime politie van andere staten. Roosevelt wilde geen bijzonderheden over de nieuwe coördinatie der Ameri kaansche inlichtingendiensten mededeelen, „daar de doeltreffendheid dier diensten dan voor negentig procent verloren zou gaan". Hij zeide wel, dat een groot aantal agentschappen bij den dienst betrokken is. In antwoord op een andere vraag zelde Roosevelt, dat de.tenuitvoerlegging van het defensieprogramma goed vordert. Gisteren is voor de deur van de werkka mer van burgemeester Laguardia opnieuw een dreigbrief gevonden, waarin de dood van den burgemeester werd aangekondigd, ingeval hij zijn aanvallen tegen het natlo- naal-soclalistisch regiem zou voortzetten. Van Laguardia ls bekend, dat hij alle tegen hem gerichte bedreigingen negeert, aldus Havas. want het is niet de eerste maal, dat hij een dergelijken brief ont vangt. Dezen keer echter hebben de auto riteiten op zich genomen, hem te bescher men of hij dat wil of niet. De politie heeft daarom voorzorgsmaatregelen genomen. De fabrikanten vergaderen. De nationale fabrikanten-vereeniging, welke te New York in vergadering bijeen is, heeft een vrijzinniger program „voor Amerikaanschen vooruitgang" aangeno men, ten einde een prikkel te verschaffen voor kapitaalsbelegging, ter stimuleering van de productie en om werkgelegenheid te verzorgen. Behalve dat uitdrukking wordt gegeven aan vriendelijke gevoelens jegens de arbeiders, is het aangenomen program minder critisch tegenover de New Deal dan in vorige jaren het geval was. Het bevat specifieke voorstellen ten aan zien van de verantwoordelijkheden van het zakenleven, de betrekkingen tot de arbei dersklasse. de koopkracht, de belastingen, de economische politiek der regeering, de concurrentie van staatsbedrijven, den bui- tenlandschen handel en regelingen tegen over de controle van industrieele onderne mingen. De vergadering heeft zelfs met alge- mecne stemmen het beginsel tot sa menwerking met de regeering aange nomen. HONGARIJE. Graaf Csaky minister van Buitenlandsche zaken. Rijksbestuurder Horthy heeft graaf Etienne Csaky benoemd tot minister van buitenlandsche zaken. Graaf Csaky heeft tegenover een mede werker van de „Berliner Boersenzeltung" verklaard, dat de Hongaarsehe regeering vast; besloten is „de banden tusschen Boe- dajiestRome en Berlijn nog nauwer aan te lialen". Verdachte legt bekentenis af. De verdachte, een 23-jarige werklooze schilder, wonende op den Zeedijk te Am sterdam, die in verband met de inbraak bij een particuliere bank van leening in de 2e van Swindenstraat. Donderdag door rechercheurs van het bureau Linnaeus- straat ls aangehouden, heeft vanmorgen tijdens het verhoor van den officier van Justitie bekend de Inbraak te hebben ge pleegd. Naar hij verklaarde, heeft hij de diefstal alleen gepleegd en heeft hl] dus geen mede plichtigen. Hij heeft de sieraden, welke een waaide van drieduiznd gulden vertegen woordigen, op straat aan een opkooper ver kocht. Voorts is bij de inventarisatie in de bank van ieening nog een merkwaardige ontdek king gedaan. Het bleek namelijk, dat. een bediende van het pandhuis een aantal be leende goederen, voornamelijk kleeding. stukken, opnieuw had beleend. De man had deze goederen mét de beleertbriefjes van de kapstokken genomen en deze als eigendom men van vrienden en kermissen weer aan de kasse aangeboden. Deze goederen wer den daar weer opgeborgen én de bediende spelde er de beleenbrief jes van de werkelijke eigenaren weer op. Zoo had hij zijn patroon reeds voor een kleine honderd gulden weten op te lichten. Ook deze man ls ingesloten. WEENSCHE KINDEREN KOMEN MORGEN IN ONS LAND. Morgenavond zal een aantal kinderen uit Weenen afkomstig ln ons land aankomen. In totaal zijn het er ongeveer 600. waarvan 500 naar Engeland zullen doorreizen en on geveer 100 in den Haag in quarantainehui zen zullen worden ondergebracht. Deze quarantainehuizen zijn de school aan de Copernicusstraat en huize Cromvliet te Rijswijk. DOODELIJK ONGELUK TE SCHIEDAM. De 50-jarige Duitsche schepeling J. K. N uit Hamburg is gisteravond te Schiedam bij het aan boord gaan van zijn schip, de „Adoif Leonhardt" van een hoogte van zestien meter gevallen, tengevolge waarvan hij ls overleden. Heden, den dag waarop het corps mari niers 273 jaar bestaat, heeft Prins Bernhard een bezoek aan de mariniers te Rotterdam gebracht. Op het Schuttersveld te Croos- wijk stond vanochtend een bataljon mari niers opgesteld, dat was samengesteld uit detachementen van Willemsoord, Vlissingen, Amsterdam en Rotterdam. Aanwezig waren alle officieren van het corps. Onder de genoodigden was o.m. de burge meester van Rotterdam, mr P. J. Oud. Om 10 minuten over half elf arriveerde de Prins per auto Prins Bernhard was gekleed in de uni form van kapitein der mariniers Kolonel von Frgitag Drabbe de commandant van het Jubileerende corps, maakte zich aan Z. K .H. bekend, waarna de overige offi cieren aan den Prins werden voorgesteld. Hierop inspecteerde de Prins het bataljon mariniers. Daarna volgde een défilé. Nadat de Prins afscheid had genomen, reed Hij naar het nationale technisch- scheepvaart museum aan het Haringvliet. In het Museum. Prins Bernhard werd bij het museum ont vangen door den directeur, baron J. W. J. van Haersolte, den onder-directeur, ir. B. van Cankrien, de heeren Hudig. van der Vorm en ir. Hummel, bestuursleden. De Prins heeft zich nauwkeurig laten voorlichten door den directeur, liet zich verschillende modellen demonstreeren en legde groote belangstelling voor het vlieg- wezen aan den dag Nadat Z. K. H. In de vestibule den direc teur had dank gezegd voor de ontvangst en met een handdruk van het gezelschap afscheid had genomen, stapte hij in zijn auto en reed weg. luide toegejuicht door een groote menigte, die zich voor het ge bouw aan het Haringvliet had verzameld. In de kazerne der mariniers. Op het Oostplein was een groote schare belangstellenden achter de politioneele af zetting bijeen om de komst van Prins Bern hard af te wachten. Voor den ingang der kazerne stonden kolonel Von Freitag Drabbe en luit.-kolonel Lugt ter ontvangst van den Prins gereed. De prins heeft eerst eenige oogenblikken in de kamer van den chef van het korps doorgebracht, waar Hem ververschingen zijn aangeboden. Daarna heeft hij een rondgang gemaakt langs de „bakken", dat zijn de tafels, waaraan de manschappen eten. De manschappen waren aan hun maal bezig. Kolonel Von Freitag Drabbe en overste Lugt geleiden den prins naar zijn auto. Onder toejuichingen van de menigte reed de prins naar Den Haag terug Hedenavond om 7 uur wordt de prins in hotel Weimar te Rotterdam verwacht waar Z K. H. zal deelnemen aan den korpsmaal tijd. DE MEXICAANSCHE OLIE. De New York Times" meldt uit Mexico: Volgens kringen, die den president der dei- republiek zeer na staan, zou Cardenas tijdens besprekingen met den Amerikaan schen ambassadeur hebben verklaard, dat Mexico ruilverdragen met Duitschland en de fascistische staten zal blijven sluiten, zoolang de democratische landen weigeren, de totale productie van de onteigende pe- troleumbronnen af te nemen. AMSTERDAM, 9 December. Waar de effectenbeurs dezer dagen een zeer stil verloop had gehad lag het voor de hand, dat ook op dezen Zaterdag de affaire niet veel te beteekenen zou hebben. De omzetten waren dan ook zeer klein en de stemming was luste loos. Niemand wilde iets ondernemen. Bij ge brek aan affaire legden de koersen over het 1 algemeen een neiging tot achteruitgaan aan den dag. Een vrij drukke affaire ontwikkelde zich echter op de petroleumaf deeling ln Koninklijken, die bij de opening enkele punten beneden het vorige slot werden afgedaan en zie hdaarna nog een verlies van enkele procen ten moesten getroosten, waarbij het slot op ongeveer het laagste punt van den dag kwam. Alles bijeengenomen is het toonaangevende Pe- troleumaandeel in een week tijds aldus een goede tienutalpunten gedaald. Op de Suikermarkt ging iets om in H.V.A.'s. De opening was zwak. doch daarna kon een klein herstel worden waargenomen, dat later in den ochtend werd gevolgd door een hernieuwde inzinking. Ook het leidende aandeel heeft zich in den loop dezer week alles bij elkander een tiental punten zien ontgaan. De minder cou rante soorten waren hier en daar iets lager. De Rubbermarkt had een kalm verloop. Am sterdam Rubbers werden in hoofdzaak afge daan op ongeveer het peil van de laagste notee ringen van gisteren. Voor dirverse minder cou rante soorten kwamen lager noteeringen tot stand en eenige specialiteiten leden verliezen van meerdere procenten. Tabakken waren volkomen verwaarloosd. Over het algemeen werd. voor zoover nog een enkel stukje werd afgedaan, gehandeld op of I iets beneden het laagste niveau van gisteren. Scheepvaartpapieren lagen geheel bulten ae j belangstelling. In Industrieelen was weinig te doen. De Phi- lipsaandeelen konden zich tegen de algeheele beurstendenz in vrij goed op peil houden. Na vaste opening viel later in den ochtend een kleine reactie waar te nemen. Unilevers kwa men iets lager te liggen. De Fokkeraandeelen verloren, met de vorige slotprijzen, een vijftal procenten. Voor Amerikaansche fondsen bestond slechts weinig belangstelling. De koersen waren niet of niet noemenswaardig veranderd. Zelfs de door gaans op den voorgrond tredende aandeelen gave nslechts geringe teekenen van aanwezig heid. De beleggingsmarkt was stil. De Ned. Staats papieren waren zoo goed als ongewijzigd. De oude 3%-obligatiën trokken een fractie aan. Voor Fransche fondsen bestond wederom flin ke animo. Voor vrijwel alle descripties open baarde zich vraag, in het bijzonder voor de spoorwegobligatiën, die vlot uit de markt wer den genomen en aldus hoogere prijzen konden bedingen. Het feit. dat Daladier in de Fran sche kamer wederom een succes heeft geboekt, was hieraan klaarblijkelijk niet vreemd. Duit sche fondsen lagen gedrukt in de markt. AANRIJDING TE WASSENAAR. Gisteravond is de voetganger de Z.( uit Den Haag, die op den hoek Wilhelmlnaweg- Buurtweg te Wassenaar, onvoorzichtig overstak, gegrepen door een auto, bestuurd door de B. aldaar. Hij werd tegen den grond geslingerd, waar hij gewond bleef liggen. Dr. Baert de la Faille constateerde een hersenschudding, waarna het slachtoffer naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag werd overgebracht. Barcelona in actie. Opnieuw heeft de regeering van Barce lona Londen en Parijs verzocht stappen te doen bij Italië en Duitschland om het bombardeeren van burgerbevolkingen te beëindigen. Overigens is te Barcelona zeer druk ge confereerd om den weerstand te organi- seeren tegen een verwacht nieuw offensief van Franco, terwijl voorts de republikein- sche regeering een decreet heeft uitge vaardigd, waarbij formeel het beginsel der godsdienstvrijheid in het republtkeinsche Spanje wordt bekrachtigd. De commentaren op de z.g. Fransche provocaties in Tunis, die de laatste dager, steeds de voorpagina's der Italiaansche bladen hadden ingenomen, waren van ochtend vrijwel geheel uit de pers ver dwenen. De beteekenis hiervan en de geheeie politiek, die Italië van plan is ten aanzien van Tunis te voeren, is voor waarnemers te Rome een raadsel. Velen zijn van ge voelen. dat veel zal afhangen van de Innerlijke kracht van Frankrijk en dat, zoolang Daladier de teugels goed in han den heeft, TunLs slechts zal worden ge bruikt als voorwendsel voor de Italiaansche eischen ten aanzien van het Suezkanaal en Djiboeti. Ook verklaart men, dat Italië er wel licht niet zeker van is, of Duitschland voor het oogenblik met zijn steun verder wil gaan dan alleen een perscampagne. Op deze punten zijn er echter geen aan wijzingen van gezaghebbende zijden. WISSELKOERSEN. Londen 8.59'/, 18.59). Berlijn 73.75 (73.801, Parijs 4 84 3/4 '4.84' Brussel 30.98'/, i30 99). Zwitserland 41.62 41.66), Kopenha gen 38.37'/, (38.37'/,Stockholm 44.30 (44.27'/,), Oslo 43.20 (43.17'/,), New-York 1.84 1/16 (1.84.1/16). Praag 6.30 6.30), Lire Bankpapier 6.40 6.45), Prolongatie Part. disc. 1/8, Daggeld 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. ZUID-AMERIKA. Opening der Pan-Amerikaansche conferentie In tegenwoordigheid van het diplomatie ke korps en de delegaties van 21 staten heeft de president van Peru. generaal Be- navides, gisteravond te Lima op plechtige wijze de achtste Pan-Amerikaansche con ferentie geopend. In zijn openingsrede wees Benavldes op de moreele eenheid, hel hoogste goed van Amerika, dat sterk wil zijn om geacht te worden- Doch. zoo zeide hij, deze vastbesloten wil mag noch ln po litiek en economisch, noch in geestelijk opzicht tot een continentaal imperialisme leiden. De wereld, aldus besloot spr.. kan de besluiten van het congres onbezorgd tegemoet zien. De taak van Amerika ls de waarborging, niet een scheiding van de gemeenschappelijke belangen. OP DEN ELECTRISCHEN STOEL. Gisteren zijn in de staatsgevangenis van Georgië (V. St.) zes negers geëlectroeu- teerd. Dit is de grootste terechtstelling, die sinds langen tijd in de Vereenigde Staten is voorgekomen. Drie der negers zijn ter dood veroor deeld wegens moord op den politiecomman- dan-t van Jackson, twee wegens moord op een politieman en een wegens het dooden van een boer en zijn dochter. DE CYCLOON OVER SYDNEY. In aansluitine op het bericht omtrent den cycloon, welke Sydney heeft geteisterd wordt nog gemeld dat veertig personen ernstige brandwonden hebben opgeloopen bij boschbranden. die kilometers ver in den omtrek van Sydney woeden. In de buiten wijken van Sydney zijn veertig woningen en tientallen weekendhuisjes verwoest. Uit Newcastle en Port Kembla komen eveneens berichten over ernstige schade binnen. JEUGD VERMAAK IN ITALIË. Ongeveer duizend schooljongens, gemid deld niet ouder dan elf jaar. hebben van daag te Rome een anti-Fransche 'oetooging gehouden doch brandweerlieden en ber- sagl'eri hebben de knapen uiteengejaagd. Eén longen werd door een bajone's'.eek ge wond nadat sveenen naar de soldaten wa ren geworpen. Brandslangen werden op de betoogers gericht, doch de jongens sneden de slangen door en bleven met steenen gooien. Later werden zil evenwel uiteen gedreven. LEIDEN. 9 Dec. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken" Per 100 Kg.: Roode kool 1.102.20; Sav. kool 11.80; Groene kool 24.80; Boerenkool 1.50 4; Rapen 1.20—2.40; Prei 1.50—3.20; Kroten 1.10—1.90; idem gekookt 3—5; Uien 1.20—3.70; Peen 1.505.50; Spruiten 215; Andijvie 29; Sla 6—7; Nero 9.40—9.80; Witlof 3—14; Spina zie 1530; Tomaten: A 225. B 227.40. C 2—23. CC 2—10. Per 100 stuks: Andijvie 1.40— 1.50; Bloemkool 1.50—3.50; Salade 1—5.30; Knolselderie 14.10. Per 100 bos: Pieterselie 1.10—1.70, Radijs 70—90; Selderie 0.70—2.10. LEIDEN. 10 Dec. Botermarkt Fabrieks- botei 1.61; Boerenboter 1.451.52V4. Aanvoer 370 Kg. Handel traag. LEIDEN. 510 December. Turfmarkt Aanvoer 120.000 stuks lange turf 89. ALPHEN a. d. RIJN. 9 Dec. N.V. Tuinbouw veiling ..Alphen a. d. Rijn" Spinazie 17.50; Spruit kool 9.6012; Uien 1.804; Seldery 0.90 —1; Andijvie 1.70; ld. <p. Kg.) 5—7.30: Sav. kool 1.804; Roode kool 16.20. Eieren (aan voer 1200 st): Kipepneiern 3.305; Eenden eieren 4. BOSKOOP. 9 Dec. Coöp. Ver. „De Boskoop- sche Veiling" Rozen per bos: Edith Helen 1—1.70; Duisburg 1.50; Briarclif 0.701; Pech- told 0.90—1.60; Rosalandia 1.20—1.50; Else Poulsen 24; Vierlanden 1.602.10; Butterfly 0.80 —1.20; Ellen Poulsen 1.10—1.20 Florex 1.20— 2.10; Gloria Mundi 32; August Noach 7091; Wilh. Kordes 1.50—1.90; Claudius Pernet 1.30— 2.30; Phoebe 47; Gemengde rozen 2338. Diver sen: Tros-chrysanten 1523: Pernettia 1518; Mahoniablad 1417; Seringentakken 4070; Clematis Pr. Hendrik 1.30. HONSELERSDIJK. 9 Dec. Centr. Westl. Bloemenveiling Spectrum 5.405.50; Salmon 4.60—6; Rose 7.30—8 90; Geel 6.10—6.90; Wit 5.507.50; Gemengd 57.90: Topsy 5.907.10; Gerbera 7.60—11; Calla 16—20; Bettertime 7.50 —7.90; L. Germ 7—12; Sax Export 8—13; Jap. Lelie 8.80; Pierson 3648; Copland 0.651; Rose 1.25; Plumosa 1826; Sprengerie 1319; Freesia 1632; Geel 4269; Pres. de Lange 22—30; Herco 6—15; Wilcox 8—14; Gele 20—21. KATWIJK a. d. RIJN. 9 Dec. Groentenvei- ling Waspeen 60—90; Kroten 4055; Roode kool 1—1.40: Gele kool 1—1.50; Groene kool 2.50; Spruitkool 810; Uien 2—3.15; Andijvie I 3049; Boerenkool 16—20. LEIDERDORP. 9 Dec. Kippeneieren 4.30 >.20; Kuikeneieren 44.60; Eendeneieren 3.70: Boter 70—80; Kaas 28—29: Kippen 95; Hanen 4595: Konijnen 0.131.80; Eenden 6070. LEIDSCHENDAM. 9 Dec. Vrije Veiling 7825 Kippeneieren 3.555.55; Eendeneieren 3.103.40; Kippen 5095: Konijnen 0.451.95. UTRECHT. 10 Dec. Veemarkt Aanvoer 2965 stuks vee. Stieren 2529; Slachtkoeien 2e srt. 28—32. 3e srt 2127; Vaarzen 150225; Melkkoeien 170—290; Kalfkoeien 180300; Vare koeien 120—200; Magere 40110: Nucht. kal veren 6—9; Magere varkens 21—38; Schram men 15—21; Biggen 10—15; Magere schapen 1722; Weidelammeren 1722. Boter 1.70; 50—70; Eieren 3.35—5.50. 3—i

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3