STADSNIEUWS Het Eeuwfeest van het Leidsch Studentencorps ZATERDAG 10 DECEMBER 1938 No. 24144 EERSTE NEDERLANDSCHE N.v. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Koe de herdenking zal plaats vinden De „Wilde Zwanen' I in boekvorm Het Duitsche vluchtelingenvraagstuk IM. NOOMEN Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht LEID SC H DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 per regel voor aflvertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd rijn: per 3 maanden t. 2.35 per week .TJTTr. f. 0.18 Franco per post t. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnfW, Het Iiekisehe Studentencorps gaat bin nenkort jubileeren! Br is een tijd geweest, dat student-zijn in Leiden het lidmaatschap van het Corps impliceerde en dat dus het L.S C. zuiver representatief was voor de geheele Leidsche studentengemeenschap. Die tijden zijn allang voorbij, maar nog altijd neemt het Corps in de collectleviteit der in Leiden studeerende jongelingschap de leidende positie in: een plaats, welke bet overigens waarlijk niet uitsluitend dankt aan zijn anciënniteit, die in feite den ouderdom van een eeuw verre te boven zaat. doch veeleer aan zijn verhouding tot de burgerij in het verleden en in het DE VERHOUDING CORPS— BURGERIJ. Van het Corps geldt hetgeen van geen enkele andere studentencorporati© in dezelfde mate kan worden gezegd, namelijk, dat het leeft te midden van do Leidsche burgerij. Dat het L.S.C. een vertegenwoordiger heeft in het bestuur van de bij uitstek „burgerlijke" (in den goeden zin van het woord!) 3-Octobesr-vereenigtng, het is waarlijk geen toeval, doch bilna een sym bool! De lustrumfeesten van het LS.C. ze mogen dan vroeger onder de destijds be staande maatschappelijke verhoudingen grootscher van opzet en luisterrijker van sier zijn geweest dan wij ons van de laatste vieringen herinneren de burgerij leeft er toch evenzeer in mede als voorheen: dit laatste mede als gevolg van de omstandig heid. dat de iustrumcommissies er steeds _J den opzet der feestelijkheden doelbewust naar streven de burgerij in haar feest vreugde te doen deelen. Niet uitsluitend door haar te doen fungeeren als belang stellende toeschouwers, doch door haar daadwerkelijk in de feestelijkheden ir. te schEkBicn Maar niet alleen in tijden van vreugde beschouwt het Corps zich als een levend onderdeel der burgerij: toen in 1929 het Leidsche Stadhuis een prooi der vlammen werd. behoorden de leden van het LS.C. tot de eersten, die spontaan aanboden de gelden bijeen te brengen, benoodigd voor de aanschaffing der zwaarste klok, de z.g. Bourdon, welke zal worden gebruikt voor den heel-uur-slag. En al worden dergelijke taken uiteraard ook nooit openbaar ge maakt, toch is het ons bekend, dat het Corps op onbekrompen wijze steun ver leende en nög geeft, waar het geldt de leniging van specifiek plaatselijke nooden en aldus menigen waarlijken Leidschen burger een voorbeeld is van goeden burget en gemeenschapszin. Het behoeft dan ook geen verwonde ring te wekken, dat zich voor deze bij zondere gelegenheid uit de burgerij een comité heeft gevormd onder eere-voor- zitterschap van den burgemeester, dat tich ten doel stelt gelden in te zamelen teneinde aan het Corps bij zijn eeuw feest een passend geschenk te kunnen aanbieden. Nadere bijzonderheden dienaangaande hopen wij binnenkort mede te deelen. Keeren wij liever terug tot ons uitgangs- Mint: het L.S.C. gaat jubileeren! Zooals wij reeds eerder mededeelden, heeft zich onder presidium van den heer K Wiersma eenigen tijd geleden uit de Men van het Leidsch Studentencorps een commissie gevormd, welke de feestelijk heden ter gelegenheid van het 100-jarig be- ■taan van dat Corps in Maart a.s. zal orga- "iseeren Alvorens nadere bijzonderheden mede te deelen over de viering van dit eeuwfeest, telke van 15 Maart zal plaats vinden, likt het ons dienstig nog met een enkel 'oord te wijzen op het karakteristieke ver- Mil tusschen de komende herdenking en te rij f jaarlij ksche feestelijkheden welke Mere Leidenaar kent onder den naam ««trum. BET VERSCHIL TUSSCHEN LUSTRUM EN EEUWFEEST. Een lustrum is de door de studenten ge organiseerde viering van het stichtingsfeit ter Universiteit en derhalve veel ouder dan tet Corps zelfhet komende Eeuwfeest wil een herdenking van het tot stand """en van de eenheid der studenten onder *h symbool en op een grondslag, zfaoals die thans nog bestaan in den vorm van het toen voor het eerst samengestelde Col legium Civitatis Academicae Lugduno- Batavae Supremum. De aard van de laatstbedoelde herden king brengt mede, dat zij een meer intern karakter draagt dan bij een lustrum het geval pleegt te zijn, hetgeen nog wordt ge accentueerd door het tijdstip, waarop de herdenking zal plaats vinden en dat zich minder wel leent voor het doen houden van feestelijkheden buitenshuis. In dit verband is het logisch, dat de laatste dag der festiviteiten. Zaterdag 4 Maart, wanneer de reünisten hun intocht zullen houden, moet worden beschouwd als de groote dag van het geheele Eeuwfeest, waarop leden van zeven studentengenera ties samenkomen om het 100-jarig bestaan te vieren van het Corps, waaraan voor allen zoovele kostelijke herinneringen ver bonden zijn en dat van zoo eminent belang is geweest bij de vorming van geest en karakter. Deze intocht is in overleg met de permanente Reuniecommissie op Zaterdag gesteld, teneinde het aan een zoo groot mo gelijk aantal reünisten mogelijk te maken daaraan deel te nemen. „Pro Patria" zal nabij het Station een eerewacht formeeren. Het prijzenswaardige streven van vorige iustrumcommissies om ook de burgerij zoo veel mogelijk in de feestviering te betrek ken, komt eveneens tot uiting in het door de Eeuwfeestcommissie opgestelde pro gramma. dat derhalve is opgebouwd op de drie navolgende pijlers: Corps, Reünisten en Burgerij. De functie van de laatstbedoelde cate gorie zal. naar de Commissie hoopt, in de eerste plaats een actieve zijn, doordat haar medewerking zal worden verzocht, om althans op den dag van den feestelijken intocht der reünisten algemeen de vlag uit te steken. Na afloop van een op Dins dagavond 28 Februari te houden fakkel optocht door de stad, waarbij „Pro Patria" en de Studentencarrousselvereeniging de leiding zullen hebben en waaraan voorts, behalve door hopelijk vele burgervereenl- gingen, medewerking zal worden verleend door de 3 Octobervereeniglng, biedt het Corps in de sociëteit „Minerva" aan ver tegenwoordigers der burgerij een concert aan. Verder zullen voor de burgerij hengel-, voetbal-, wieier- en postduivenwedstrijden worden georganiseerd, terwijl ook een stu dentenvoetbalwedstrijd op het programma staat. CHRONOLOGISCH OVERZICHT DER FEESTELIJKHEDEN. Het volledig schema der feestelijkheden ziet er als volgt uit: Dinsdag 28 Februari: 'sAvonds diner van het Collegium met burgemeester, rector - magnificus, gamizoenscommandiant en andere autoriteiten; fakkeloptocht door de burgerij. Woensdag 1 Maart: 'sMiddags: Corpsver gadering met eereleden van het Colle gium in het groot-auditorium der Uni versiteit. Cabaretvoorstelling voor school kinderen in het Trianontheater. te ver zorgen door leden van het L.S.C. - Des Avonds: diner van het Collegium met eereleden: Corpsdiner, receptie van het Collegium voor autoriteiten en senaten der erkende Corpora; opening van een tentoonstelling van archiefstukken. 1 Voor slechts 30 cent. 1 HJIIIIIIIII Hebt U al voor Uw kinde ren een exemplaar gekocht van Andersen's „Wilde Zwa nen", nu dit prachtige sprookje bij ons in boekvorm is verschenen? Zoo niet, haast U dan! Voor slechts dertig cent kunt U Uw kroost een groot ge noegen bereiden. Ook bij onze bezorgers te Leiden en onze agenten in de omliggende gemeenten kunt u bestellen. Donderdag 2 Maart: 'sNamiddags: opening van een „Kermesse de Siècle" in alle zalen der Stadsgehoorzaal en thé dan sant. De verschillende stands op deze kermis zullen worden ingericht door de subvereenigingen van het Corps: „Pro Patria" verzorgt aldus een schiettent: „Njord" een zeemanskroeg, de Alpinisten- club een rodelbaan. „Doctrina" een waar zeggerstent. enz. Voorts zullen recon structies worden opgesteld van de oude gevels van Minerva, het Stadhuis en Den Burcht, terwijl de bezoekers en bezoek sters er zullen rondwandelen in costuums, zooals ze een eeuw geleden werden gedragen. Overwogen wordt om deze kermis den volgenden avond open te stellen voor de burgerij, 's Avonds: diner van het Collegium met de senaten der erkende Corpora. Vrijdag 3 Maart: 'sMiddags: Wedstrijden voor de burgerij (zie bovenwaarvoor van de zijde der burgerij en door Leid sche firma's reeds vele prijzen beschik baar zijn gesteld, 'sAvonds: eerste op voering van een toepasselijk spel in den Schouwburg. Dit spel wordt momenteel geschreven door een oud-lid. Na afloop Corpsbal, vermoedelijk in Den Haag. Zaterdag 4 Maart: 'sMiddags: intocht der reünisten en samenkomst met Corps op een nader te bepalen plaats, waar o. m, het woord zal worden gevoerd door den Rector-Magnificus, den Praeses-Collegii en den Prases der Reunistencommissie. Hoogstwaarschijnlijk zal ook ..Sempre Crescendo" aan deze plechtigheid mede werking verieenen. - Na afloop receptie van het Collegium voor reünisten en Corpsleden, samenzijn op Minerva, reu- nistenmaaltijd. Corpsrevue en sluiting. Zondag 5 en Maandag 6 Maart: tweede en, eventueel, derde opvoering van het Corpsspel voor de burgerij in den Schouw burg. Tenslotte zij nog vermeld, dat bij de firma H. E. Stenfert Kroese een Gedenk boek zal worden uitgegeven. GETUIGENISAVOND IN DE STADSZAAL Door het Comité van Actie tot bespoe diging der toelating van Duitsche vluchte lingen werd gisteravond in de Stadszaal een getuigenisavond belegd, waarop door niet minder dan zeven sprekers het woord werd gevoerd over „De vluchteling aan de grens". Deze bijeenkomst werd naar schat ting door ongeveer 400 personen bezocht. Een inleidend woord werd gesproken door den voorzitter, den heer J. G- Weisz. De rij van sprekers werd geopend door den heer F. J. W. Drion. oud-lid der Twee de Kamer en lid van de commissie inge steld door het Comité van Waakzaamheid van Nederlandsche intellectueelen. Als lid van deze commissie heeft spr. een reis langs de grens gemaakt om te controleeren wat er van de berichten over de gebeur tenissen aan de grens juist is. Het rapport dat de commissie over haar reis heeft op gesteld werd aan de regeering toegezon den. Dr. Colijn noemde de wijze waarop het rapport is toegezonden, aldus spr., „schandalig en beneden alle critiek". Spr. vraagt zich af of de wijze van toezending niet geheel in het niet valt, wanneer men zich realiseert om welke belangrijke kwes tie het hier gaat. Verder vergeet dr- Colijn, dat het hier geen rapport betreft, dat uit gebracht moest worden aan de regeering doch een rapport dat door het Comité slechts ter kennis van de regeering is ge bracht. Tegen het rapport zelve is het be zwaar gemaakt dat het nergens namen, tijden en andere détails heeft genoemd. Dit, aldus spr., is opzettelijk gedaan om de genen bij wie werd geinformeerd niet in moeilijkheden te brengen. Spr. heeft op zijn reis meerdere malen geconstateerd, dat vluchtelingen die niet in het bezit van alle papieren zijn zonder pardon werden teruggezonden, zelfs wanneer direct le vensgevaar bestond. Spr. heeft den indruk, dat de regeering de opvatting huldigt „te rugzenden, indien maar eenigszins moge lijk". Degenen, die illegaal binnengekomen vluchtelingen helpen, ontvangen van de regeering de mededeeling, dat zij dit oogen- blikkeüjk moeten laten, daar zij anders uit het grensgebied zullen worden gezet. Den ambtenaren, die aan de grens dienst doen, is het verboden aan particulieren over hun bevindingen iets mede te deelen. Tenslotte vertelde spr. enkele z. i- stuitende gevallen van weigering, welke hij aan de grens heeft meegemaakt en bepleitte het inrich ten van barakken in de grensstreek, waar vluchtelingen, wier papieren niet geheel In OTde zijn, doch waarvan met zekerheid verwacht kan worden dat dit binnen en kele dagen wel het geval zal zijn, kunnen worden ondergebracht. Vervolgens sprak mevr. J. Manders-Ver- meulen, die wees op de beteekenis van het tweede gebod: Bemin Uw naaste als Uw zelve. Zij richtte rich speciaal tot de vrou wen en riep haar barmhartigheid in voor de uit Duitschland verstootenen. De derde spreker was mr. G. A. Boon, ■oucMiü der Tweede Kamer. Er is, aldus Het ware geluk vinden wij niet in vervulde wensen, maar in ver vulde plichten. Eén van onze vele plichten is het sluiten van een levensverzekering. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 4806 (Ingez. Med.) spr., een nieuwe mythe in de wereld, de mythe van ras en bodem. In wezen is dit niet anders dan een plomp anti-semietisme We hebben altijd pogroms gekend, doch dat in onzen tijd menschen in een West- Europeeschen staat worden vervolgd en op gejaagd, had de zwartste pessimist niet kunnen denken- Wat in Duitschland ge beurt, is oneindig erger dan men in welke courant ook heeft kunnen lezen. Nu zegt men In Duitschland: laten de democratieën de wel te verstaan: door Duitschland uitgeplunderde Joden nu maar opnemen. Doch wrat zou men in Duitschland zeggen wanneer wij de 50.000 on-Nederlandsche nationaal socialisten hier uitplunderden en dan over de Duitsche grens stuurden? Scherp becritiseerde spr. de houding van de regeering, die zich overal met een dood doener van afmaakt, doch duidelijk blijk geeft, dat zij van hetgeen er zich aan onze grenzen afspeelt niet het minste begrip heeft. Spr. noemde voorbeelden van vluch telingen, die voor niet langer dan een week om asyl vroegen, waarna ze naar een an der land konden afreizen en aan wie dit recht werd geweigerd. Van onze Chr. regeering. aldus spr., vraag ik zoodanige maatregelen, dat ons volk het as. Kerstfeest zonder wroeging kan vieren. Mevrouw W. A. L. RosVrijman noemde hetgeen thans gebeurt in de z.g. beschaaf de wereld diep beschamend. Spr. onder schatte de moeilijkheden der regeering niet. doch zij was ervan overtuigd, dat snellere toelating mogelijk is. De houding onzer regeering is lijnrecht in strijd met den wil van ons volk. dat duidelijk heeft getoond hulp te willen bieden. In "ons land wordt getracht liaat tegen de Joden te zaaien. Hiertegen dienen we met alle mid delen stelling te nemen. Vanzelfsprekend vindt men ook onder de Joden, evenals bij alle andere volksgroepen misdadigers, doch hoeveel groote geesten zijn niet tot het Joodsche volk voortge komen? Aym Duitschland. dat geleidelijk al deze groote zonen ziet vertrekken. Met het propageeren voor versnelde toe lating van vluchtelingen, doen wij, zoo eindigde spr., een groot cultureel werk. Na de pauze werd het eerst het woord gevoerd door onzen stadgenoot mr. D. A van Eek. Wij socialisten, aldus spr., zijn diep ge troffen door de beestachtige behandeling, die den Duitschen Joden ten deel valt Door de gebeurtenissen voelen wij eerst goed welke enorme taak ons nog wacht. De liefdadigheidsrin van ons volk heeft de regeering een voorbeeld gegeven en te gelijk een eisch gesteld, den eisch tot snellere toelating. Natuurlijk heeft de regeering ook met het financieel mogelijke rekening te hou den, doch niettegenstaande dit treft ons de vergelijking tusschen de behandeling van de Belgische vluchtelingen in den wereldoorlog en die. welke thans den Jo den ten deel valt. Gaat het wel aan. zoo vraagt men, de Joden te helpen, terwijl in het eigen land zooveel leed wordt geleden? Indien onze landgenooten door de toela ting van Joden zouden'worden achterge steld. aldus spr., dan zou ik hier thans niet staan. Wij socialisten, aldus mr. van Eek. eischen gelijke rechten voor allen en zijn van meening, dat bij rampen als deze al lereerst gevraazd moet wordenWat eischt de naastenliefde? Als zesde spreker sprak ds. R. Bakker, Gereformeerd predikant. Ds. Bakker wees op de groote beweging, die de Duitsche potrrom in ons land heeft verwekt.. Na uitgeweid te hebben over de groote offervaardigheid bepleitte spr. ruimere openstelling der grenzen, opdat het groot ste leed. het leed van de zwervende Joden, verzacht worde. Christendom, aldus spr.. kent geen anti-semietisme, want vervol ging van een volksgroep is verloochening van het Christelijk beginsel. Daarom dur ven wij aandringen op openstelling der grenzen. Wil Nederland een Christelijke traditie voortzetten, dan is noodig: een naar ver mogen open grens. De laatste spr., dr. G. Stuiveling, was door ongesteldheid verhinderd. Hiervoor in de plaats trad mr. Van Heuven Goedhart, die ook lid was van de reeds genoemde commissie. Aan de Duitsch-Nederlandsche grens, aldus spr.. bevindt zich een groep men schen. die in omstandigheden verkeert waarvan wij ons geen voorstelling kunnen vormen. Hiervan noemde spr. enkele voor beelden. De argumenten, die de regeering BINNENLAND, De plannen der regeering op sociaal gebied (6e Blad). Het wetsontwerp inzake autovervoer perso nen; critiek der Tweede Kamer (6e BI.) Ons parlementair overzicht (4e Blad). Branden te Schiedam en Nuenen (3e Blad) AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt Lustelooze tendenz - Meerendecls lager koersen - Amerika weinig veranderd - Beleggingsmarkt kalm - Fransche fondsen vast. BUITENLAND. Fraaie overwinning van Daladier in de Fransche Kamer. (3e Blad). Eden's eerste rede in Amerika (4e Blad). De Pan-Amerikaansche conferentie te Lima geopend. (Buitenland. Ie Blad). Van Italiaansche zijde klinken de eerste dreigementen. (Buitenland, le Blad). Verzachting der maatregelen tegen de Joden in Duitschland? (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Voor het geheele land: Matige, tijdelijk krachtige, Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. Zwaar be wolkt tot betrokken- Geen regen van beteekenis. Zelfde tempera tuur. gebruikt om de grenzen gesloten te hou den. komen uit den hoek der bureaucratie, waaraan ons land nog maar zeer weinig heeft te danken. Werkelijke vluchtelingen, dit zijn vluchtelingen, die niet kunnen aantoonen. dat ze weer spoedig ons land zullen veriaten, zijn zoo goed als nog niet toegelaten. Tijdens de pauze werd een motie aange nomen, waarin er bij de regeering op wordt aangedrongen de vluchtelingen snel ler toe te laten. PROVINCIALE LUCHTBESCHERMINGS OEFENING. Op 19 Januari a.s. Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst herinnert aan de verduisterings oefening. welke op 19 Januari 1939 tusschen 3.30 en 10.30 uur namiddag zal worden ge houden. De verduisteringsoefenmg omvat de geheele provincie Zuid-Holland, dus ook de gemeente Leiden. Aanvankelijk op een vroegeren datum vastgesteld, werd de oefe ning uitgesteld tot bovenvermelden datum in verband met de aan de voorbereiding verbonden tijdroovende maatregelen. Nu de Sinterklaasdrukte voor fabrikanten winkelier achter den rug is. verdient het voor hen aanbeveling nu reeds na te gaan of te laten nagaan, welke maatregelen voor de fabriek, het fabrieksterrein, de winkels enz. moeten worden genomen en deze maat regelen reeds thans voor te bereiden. Dit zelfde geldt al is het dan ook in min dere mate voor particuliere woningen. Eerder dan we denken is het 19 Jan. 1939. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der oosterijen te Leiden werd in den loop der maand November op spaarbankboekjes ingelegd f. 320.149.05, en terugbetaald f. 206.880.25. Derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f. 113.268.80.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1