GRIEP-KOU? „£)o/<ter partje "adviseert een „cMijnhard tie' LEiDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 December 1938 Zesde Blad No. 24144 De plannen der regeering op sociaal gebied YISSCHERIJ-BERICHTEN Critiek der Tweede Kamer op het autovervoer personen 79ste Jaargang Regeling van den arbeid van jeugdigen en vrouwen in den landbouw Bevordering van den schoenexport Stichting voor tuberculosebestrijding Het busvervoer voorziet in een sociale behoefte Voor Schakers In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreflende de begrooting ran Sociale Zaken voor 1939 zegt de mi nister, dat hij vooral de bestrijding van de werkloosheid blijft opvatten als het meest klemmende deel van zijn taak. Het streven moet met alle kracht er op gericht zijn door tijdelijke werkverruiming blijvende werkgelegenheid te soheppen. Tij delijke werkverruiming alleen, hoezeer In bepaalde omstandigheden onmisbaar, draagt het voortdurende gevaar met zich mede. op den weg naar blijvende werkge legenheid, op den weg dus naar de oplos sing van het vraagstuk, belemmeringen op te werpen en ten slotte dien weg te ver sperren. Zoodra het ontwerp van wet tot wijziging der Ongevallenwet, wet geworden zal zijn en de noodige uitvoeringsmaatregelen tot stand gekomen zullen zijn, zai de bekrach tiging van het ontwerp-verdrag betreffende de gedeeltelijke herziening van het verdrag betreffende schadeloosstelling voor be roepsziekten (Genève 1934) bevorderd wor den. Arbeidsverdeeling. De werkzaamheid van bedrijfsraden en bcdrijscommissies, daarbij bijgestaan door Men der werkcommissie en vertegenwoor digers van het departement van Sociale Zaken, heeft geleid tot een groot aantal sd vlezen. Binnenkort Is een voorstel inzake de bevordering van den schoenenexport te verwachten. De bedrijfscommlssie voor de metaalindustrie zal spoedig een ad vies indienen met betrekking tot de inrichting en doelstelling van de cen trale werkplaatsen De bcdri.ifscommis- sie voor het bakkersbedrijf zal zeer binnenkort met haar rapport inzake de mogelijkheden tot werkloosheidsbestrij ding in het bakkersbedrijf gereed komen. Het ligt In het voornemen van den mi nister op het terrein der arbcidsspreiding op den Ingeslagen weg voort te gaan, der halve de bedrijfsgewijze geregelde samen werking met het bedrijfsleven, waarin zoo wel dat bedrijfsleven als de overheid ieder eigen verantwoordelijkheid draagt en dienovereenkomstige taak heeft, voort te rotten. Arbeidsduur. Wat het buitenland op het stuk van de -urige werkweek te zien geeft, stemt tot een zeer gereserveerde houding. Typeerend mag heeten de ln Frankrijk tot uiting ge- tomen zienswijze, dat de 40-urenweek niet verdedigd moet worden met een beroep on de bestrijding van de werkloosheid. De minister verstaat den aandrang, dien verscheidene leden op hem uitoefenen tot verdere invoering van de Arbeidswet. De desbetreffende regeling voor het transport- Wrijf het rijtijdenbesluit zal over ttnige maanden kunnen worden ingevoerd. Verder worden regelingen voorbereid ten vanzien van handelsreizigers en magazijn bedienden. Wat betreft de werktijden van de bedien den op de kantoren, die thans ten aanzien «n het volwassen kantoorpersoneel nog riet onder de werkingssfeer der Arbeidswet vallen, kan worden medegedeeld, dat een onderzoek wordt Ingesteld. Voor zoover dat onderzoek tot nu toe heeft plaats gehad, ton niet gezegd worden, dat er ln het algemeen op deze kantoren misstanden heerschen. Een onderzoek naar de mogelijkheid van verkorting van den arbeidstijd voor het verplegend personeel is nog niet ingesteld, omdat daartoe de gelegenheid tot nu toe ortbrak. Intussdhen houdt deze aangele genheid de aandacht van den minister. Een regeling betreffende den arbeid van jeugdige personen en vrouwen in den land bouw ligt gereed Het maakt bij den ml- rister nog een punt van overweging uit, of bij in het evenbedoelde ontwerp tevens bepalingen zal opnemen, welke een rede lijke beperking van den arbeidsduur van volwassen mannelijke landarbeiders bevor- wren. Het ligt in de bedoeling de groenten- en •raitveliingen bij een herziening der Ar beidswet op te nemen in de opsomming van artikel 1, waarmede de toepasselijkheid van -aar bepalingen aldaar bulten eiken twijfel ral zijn gesteld. Bestrijding der Jeugdwerkloosheid. Tot verwezenlijking der uiteengezette ge- richten, ten aanzien van de jongens, stelt Je regeering zich voor, den wetgever een JWelijke machtiging te vragen, om, indien rit naar het oordeel der Kroon kan bij dragen tot een betere verdeeling van de beschikbare werkgelegenheid, aan jongens beneden 15 jaar normalen ondememlngs- Jrbeid. met uitzondering van arbeid in den bndbouw, te verbieden; wel is gedacht aan to mogelijkheid van het arbeiden b.v. in een twee-op-een-stelsel. Als resultaat mag gorden verwacht, dat een belangrijk deel tor mannelijke werkloozen van 15 tot en "et ie Jaar een plaats zal kunnen bekomen het bedrijfsleven. Wanneer de rijkscommissie van advies in hke het vraagstuk van de jeugdwerkloos- tod haar rapport zal hebben uitgebracht, jrilen tevens de kosten worden medege- °told en credleten aangevraagd. todlen plannen tot vervroegd ontslag van 'More arbeiders in het grafisch bedrijf ver werkelijkt kunnen worden, door de bespa- op steungelden, is de minister in be- ™el bereid mede te werken, ie vraag of een vacantieregelirtg afgerond kan worden over een geheelen bedrijfstak, ook als zij buiten het verband van een collectieve arbeidsoverenkomst geldende is, wordt onderzocht, doch de minister heeft nog geen uitgewerkt plan te dezen aanzien. Ais resultaat van het gevoerde overleg kan denkelijk binnenkort de Instelling wor den tegemoet gezien van centrale huisar beidscommissies voor de tricotage-indus trie. het confectie- en het maatkleedingbe- drijf. Het ligt in de bedoeling in 1939 een speciaal onderzoek te doen instellen naar de loonen in de confectle-industrle. Voor het vaststellen van minimumloonen voor landarbeiders ziet de minister geen vol- i doende aanleiding. De inwerkingtreding van de gewijzigde Stuwadoorswet kan, behoudens onvoorziene omstandigheden, in de eerste maanden van 1939 worden tegemoet gezien. De Veiligheidswet-1934 zal, gelijk bekend, met ingang van 1 Januari a s. gedeeltelijk in werking treden. De minister is van oordeel dat zooveel mogelijk eenheid in het complex van wet ten op) het gebied der ar.beidsverzekering zal zijn te bevorderen. Uit het weldra in te dienen wetsontwerp ln zake de kinderbij slagverzekering zal blijken, dat bl.1 de rege ling der uitvoeringsorganen rekening is gehouden met de ingevolge de Ziektewet reeds bestaande uitvoeringsorganen. Tevens zal dat wetsontwerp de algemeene lijnen doen zien. De minister overweegt verhooging van de leeftijdsgrens, genoemd in artikel 33 der Invaliditeitswet, mits zi.1 gepaard gaat met een geëvemedigde vermindering der even- tueele verzekeringsaamspraken. Ziektewet. Het door verscheiden leden uitgesproken oordeel over het te groote aantal bedrijfs- vereenigingen op het terrein der Ziektewet en de door deze leden bepleite maatregelen tot beperking van dat aantal en tot tegen gaan van de ongewenschte concurrentie, tot welke het naast elkander bestaan van een zoo groot aantal bedrijfsvereenigingen heeft geleld ontmoeten bil den minister in beginsel instemming. Dit laatste zal kun nen blijken uit hetgeen in het weldra in te dienen wetsontwerp in zake de kmderbij- slagverzekering wordt bepaald omtrent de uitvoeringsorganen De indiening van het wetsontwerp tot regeling van de kinderbijslagverze- krring kan spoedig worden te gemoet gezien. Over liet denkbeeld van de instelling eener interdepartementale commissie voor de behartiging van de belangen der gees telijke volksgezondheid is reeds overleg gaande met den minister van Btnnenland- sche Zaken. De overweging van het vraagstuk van het ziekenfondswezen heeft den minister ge bracht tot de overtuiging, dat een wette lijke regeling van het ziekenfondswezen wenschelijk ls. Hij denkt daarbij aan de eenvoudige regeling van de toelating van en het toezicht op de ziekenfondsen. Ook bij het vraagstuk van de ziekenhui zen gaan zijn gedachten in de richting van de instelling van een ziekenhuisraad. Volksgezondheid. De wettelijke regeling op het gebied van de geneesmiddelenvoorziening is ln voor bereiding; hierbU wordt aandacht besteed aan het euvel van den verkoop van ge neesmiddelen op de markten, tot het be teugelen waarvan overigens reeds eenige gemeenten maatregelen hebben genomen door middel van een bepaling in haar politieverordening Een ontwerp tot wijziging van de Waren wet hetwelk o.a. verplichte hoeveelheids- aariduidlng op waren, betreft, verkeert in een vergevorderd stadium van voorberei ding: het is de bedoeling dienaangaande nog het advies van den nliverheidsraad en den middenstandsraad in te winnen. Een regeling voor den verkoop van melk. afkomstig van tubercuiose-vrii vee. op grond van de artikelen 14 en 15 der Waren wet. Is eveneens in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. De algeheele herziening der vleeschkeu- ringswet is ten departeir.ente in voorberei ding. Een commissie welke de herziening der Drankwet zal voorbereiden zal bin nenkort worden benoemd. Het stelsel van verpachting der vergunningen zal stellig ter sprake komen. De op overwegingen van algemeen belang gegronde beslissing der regeering betreffen de de verkrijging van tijdelijke en blijvende werkverruiming door bodem-verbetering, behoeft eenige wettelijke voorzieningen Tot deze wettelijke voorzieningen behoort een bespoediging van de onteigeningsprocedure, welke in een gevorderd stadium van voor bereiding verkeert. De werkfonds-werkzaamheden wor den ononderbroken voortgezet, hetgeen heeft geleid, met inbegrip van de aan de gemeente Amsterdam toegezegde f. 10.090.000 voor den bouw van een nieuw raadhuis, tot een blokkeering van rond f.158.000.000, terwijl daaren boven de regecring tot de bevordering van een crcdiet-verlcening ad ruim f. 17.000.000 voor de verwezenlijking der Amstcrdamsche IJ-tunnel-planncn in beginsel heeft besloten. Bij nota van wijziging stelt de minister eenige aanvullingen on de begrootine van Sociale Zaken voor. Aan dc toelichting ontleenen wij: Binnenkort zal worden opgericht een stichting, welke zich zal belasten met het uitvoeren van keuringen op me disch-hygiënisch gebied, waarbij in de eerste plaats worden beoogd keuringen op long-tubertulo§é. welke in de laatste jaren ten aanzien van personeel, zoo wel in dienst van de overheid als van particulieren, in toenemende mate wor den verricht. Met de oprichting van die stichting: wordt bedeeld, de keuringen welke een groote preventieve waarde hebben op het gebied der tuberculose bestrijding te organisecren en te centralise-eren, waardoor meer doel treffend en economisch te werk kan worden gegaan. DE AFGELOOPEN WEEK TE IJMUIDEN. (Van onzen correspondent). Er gaat nog geen week voorbij, of de markt is rijk voorzien van versche haring. Deze week waren er weer bijna 16.000 kisten. Dat is een heeleboel. maar al zou er tweemaal zoo veel geweest zijn. dan had de handel er nog wel raad j mee geweten, want er is nog steeds veel vraag, wat ook wel blijkt uit de prijzen, die betaald werden, ongeveer f. 57 per kist. De visscherij in Het Kanaal wordt met wis- I selend succes uitgeoefend. De „Claesje" maakte I twee mooie reizen, de „I. S. Groen" had ook I succes, maar de „Mary" heeft de haring niet 1 kunnen vinden. Het is eigenlijk nooit erg goed gegaan met de trawl-haringvisscherij in Het Kanaal, een enkele keer werd wel eens een j mooie reis gemaakt, maar in den regel kwam I er niet veel van terecht. Er werden van de Noordzee weer mooie rei zen gemaakt, waarvan in de eerste plaats de tweede haringreis van de „Claesje" RO 46 ge- j noemd dient te worden. Die kwamMaandag aan de markt met 1000 manden, waarvoor f. 6130 werd besomd. Denzelfden dag waren nog I dc ..Norma Maria, de „Flamingo" en de „Caro line" boven de f. 4000. Boven dit bedrag kwa men voorts nog de „Walrus" de „Schoorl". de ..Gerberdina Johanna" de „I. S. Groen" en de „Rotterdam" en tal van andere kwamen boven de f. 4C00 uit. We hebben het dit jaar zonder spawnvisch moeten doen. Er is geen enkele boot geweest, die deze visch heeft aangevoerd; zelfs de Bloe- mendaal" IJM 71. specialiteit in de spawnvisch, heeft ze niet kunnen vangen. Er zit wel evolutie in de visscherij. Met de levende beugvisch is het afgeloopen. de spawn visch verdwijnt van het tooneel en daarvoor in de plaats is de visch van de Barentszee ge komen. We zijn er niet op vooruit gegaan en IJmuiden, dat voorheen den naam had kwa- liteitsmarkt te zijn. heeft alle recht op dezen naam verloren. Maandag komt dus de „Erin" weer. ditmaal met 3100 manden, voor verreweg het grootste gedeelte schelvisch. Dit kan ongetwijfeld een goede reis worden, zelfs zoo goed. dat het ons waarschijnlijk voorkomt, dat de Visscherij-Cen trale er ditmaal niet aan te pas behoeft te ko men. Hetgeen dan zou beteekenen, dat de traw ler minstens f. 9500 besomt. Er kwamen deze week aan den afslag 36 trawlers. 27 trawlloggers en 2 Belgische kot ters. terwijl de versche vangsten van ruim 100 haringloggers aan de markt werden gebracht. Er werd veel gejaagd, hetgeen er op wijst, dat vele loggers geen vangst genoeg hadden, om deze zelf naar IJmuiden te brengen. Dezer dagen werd een staat gepubliceerd van de besommingen der trawlers gedurende September en October, de maanden van de trawlharingvisscherij. Daaruit bleek, dat vele groote booten in deze maanden hooge besom- mingn hebben gemaakt. Veertien trawlers kwa- „Wel verdraaid, waar kan ik mijn vulpen toch gelaten hebben?" Aan de oprichting en de werkzaamheid der stichting zullen medewerken verschei dene od het gebied van de gezondheidszorg en van de sociale verzekering werkzame vereenigingen en instellingen benevens organisaties van werkgevers en werknemers. Het ligt in de bedoeling, dat het Rijk zal narticipeeren voorshands alleen door het departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen met het oog op de keu ringen van schoolpersoneel en door het departement van Sociale Zaken wegens de hierbil betrokken belangen van de volks gezondheid. Emigratie. Bij een binnenkort in te dienen supple- toire begrooting voor het dienstjaar 1938 zullen gelden worden aangevraagd wegens door de stichting landverhuizing Nederland te nemen maatregelen ter bevordering van de emigratie naar verschillende overzeesche landen, in het bijzonder in verband met een door genoemde stichting in te stellen onderzoek omtrent nieuwe emigratie- mogelijkheden men in beide maanden boven de f. 10.000 uit. De Erin" en de ..Delft' besomden elk in beide maanden niet minder dan f. 37.000. DE HARING VISSCHERIJ. (Van onzen VisscheriJ-medewerker). De zoutharingvisscheriJ is heden ten einde: het laatste kwart gedeelte van de vloot heeft vanmorgen voor het laatst de gevangen haring mogen zouten. Verschillende schepen hebben de visscherij reeds beëindigd en het is te ver wachten. dat spoedig meerdere zullen volgen. De visscherij is de laatste weken niet mee- geloopen. Het weer heeft erg tegengewerkt en het schijnt wel dat de stormen van de vorige week de haring verjaagd hebben. De Engelsche wal leverde de afgeloopen week al zeer weinig op en het is te verwachten, dat deze visscherij spoedig geheel gestaakt zal worden. In Het Kanaal zijn de vangsten iets beter, doch de resultaten laten tot nu toe veel te wenschen. Bedriegen de vooruitzichten niet dan dreigt de Kanaalvisscherij dit jaar op een fiasco uit te loopen. Er waren de afgeloopen week wel enkele gelukkigen. Zoo ving de KW 151 in een nacht 500 kisten haring, welke versch te IJmuiden werden aangebracht en f. 3500 opbrachten. Verder waren er nog enkele andere schepen met schoten van 300 tot 400 kisten, doch deze vangsten behoorden tot de groote uitzonde ringen. Niettegenstaande de geringe vangsten waren de aanvoeren van versche haring te IJmuiden toch zeer regelmatig; er waren de afgeloopen week verschillende dagen van 5000 kisten. Hier bij dient in aanmerking te worden genomen, dat het grootste gedeelte van de vloot de ha ring versch heeft gehouden. Bovendien waren er enkele treilers. die op haring hadden ge- vischt en ladingen van 600 tot 800 kisten aan brachten. Te verwachten is. dat nu de resul taten voor de drijfnetvisschers zoo tegenloopen en de prijzen zoo hoog blijven, er nog wel enkele meerdere treilers hun geluk op de ha ringvangst zullen beproeven. De prijzen van de versche haring varieerden van f. 58.50 per kist; het prijspeil bevond zich echter meest boven de f. 7. Er bestond een levendige vraag voor de binnenlandsche zoowel als voor de buitenlandsche markt. Duitschland treeat nog steeds als belangrijkste afnemer op. terwijl regelmatig ook naar Tsjecho-Slowakije verladen wordt. De aanvoeren gezouten haring waren niet groot meer en de achterstand in vergelijking van 1937. die terugegloopen was tot 150.000 kantjes is thans weer gestegen tot 200.000; het is niet uitgesloten, dat dit laatste cijfer nog wat ongunstiger zal worden. De markt was re er vast en de prijzen waren nog steeds op loopend. Voor goede Engelsche wal Steur- haring wordt thans over de f. 9 en voor mooie veile haring over de f. 10 per kantje bet-aakS. De export was nog zeer levendig: üit is e«f.i verblijdend teekan voor dezen tijd van het jaar. Tengevolge van den geringen vooraad in Engeland en de sterk verhoogde prijzen daar te lande, bestaat er een goede vraag naar Hol- landsche harinr. Daar de prijzen zien aange past hebben aan de verkoopprijzen van de reedersvereeniging, neemt de handel thans flinke partijen van de opgeslagen voorraden af. Het ziet er naar uit, dat de reedersvereeni ging spoedig door haar voorraad heen zal zijn. Het opvangapparaat heeft het afgeloopen sei zoen zeer bevredigend gewerkt en het zou mooi zijn. wanneer de voorraad spoedig algeheel geliquideerd zou kunnen worden. 4755 (Ingez. Med.) Spoorwegen worden eenzijdig beschermd. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp vervoer van personen met motorrijtuigen, betreurden vele leden dat dit wetsontwerp-op een zoo danig tijdstip 26 September J.l. is in gediend, dat de Kamer het te midden van of aanstonds na de behandeling van de ontwerpen van wet tot vaststelling van de rijksbegrooting zal moeten behandelen indien zij het althans mogelijk wil ma ken, dat het voor 15 Februari 1939 den datum, waarop het R.A.P. vervalt door de beide Kamers der Staten-Generaal zal zijn behandeld. In dit verband werd de vraag gesteld, waarom de regeering niet aanstonds, na dat gebleken was, dat paragraaf 47 der wet tot verlaging van de openbare uit gaven van 29 November 1935 en het R.A.P. niet met elkander in overeenstemming wa ren, een voorstel van wet heeft aanhangig gemaakt tot verruiming van de formulee- ring van genoemde paragraaf. Enkele leden achtten het onjuist, voor het personenvervoer het vergunningsstel sel te bestendigen, aangezien dat uit zijn aard tot verstarring leidt en den drang doodt tot verdere vervolmaking van dc voorziening in de behoeften van het ver voer, alsmede tot aanpassing aan de voort durend wisselende omstandigheden. Deze leden meenden, dat er geen rechtsgrond is. die een zoo diep Ingrijpen door de overheid rechtvaardigt. Naar hun oordeel behoort de overheid zich hier te beperken tot het stellen van regelen met betrekking tot en- 1 kele sociale voorzieningen, techniek en vei- I ligheid. Zeer vele andere leden waren daarente gen van oordeel, dat een vergunningstelsel j afgezien van zijn bepaalden inhoud in beginsel voor de regeling van het ver voer van personen deugdelijk is. Intusschen, de samenwerking tusschen de middelen van vervoer, niet het minst tusschen het rail- en het wegverkeer, zal er moeten komen. De coördinatiemaatre gelen zouden zelfs in hoofdzaak op dat doel moeten zijn gericht, doch daarvan blijkt uit het onderhavige "wetsontwerp niet veel. Vele leden waren van oordeel, dat van een werkelijke coördinatie dat is een samenwerking op voet van geltfk- berechtigheid van het personenver voer eerst sprake zal kannen zijn na dat de N.S. zich zal hebben terugge trokken uit haar autobusondernemin- gen, ten einde het autovervoer van per sonen over te laten aan het vrije uit de maatschappij opgekomen initiatief, hetwelk door middel van een vergun ningsstelsel kan worden gericht op het algemeen belang. Nu de minister blijk baar niet voornemens is deze wijziging ih de vervoerpolitiek der N.S. te be vorderen, konden deze leden hun stem aan dit wetsontwerp niet geven. Voor vele leden was het voornaamste bezwaar tegen dit wetsontwerp gelegen ln het op blz. 11 der memorie van toe lichting vermelde richtsnoer, als zou een vergunning voor een met een spoorweg ongeveer parallel loopenden autobusdienst veelal eerder aan den ondernemer van dien spoorweg of aan een daarmede samenhangende of sa menwerkende onderneming behooren te worden gegeven dan aan een anderen ondernemer. Dit beginsel gaat tegen de ontwikkeling van het personenvervoor in. ïn de laatste jaren zijn tal van nieuwe autobusdiensten opgekomen, die het personenvervoer sterk hebben doen toenemen en voor een breede ca tegorie burgers, die tot dusverre de kosten van de treinreis niet konden betalen, de mogelijkheid hebben ge schapen zich te verplaatsen. Het auto- busvervoer voorziet in een sociale be hoefte. Daarom gaat het niet aan, de breede massa de dupe te laten worden van een eenzijdige bescherming van de belangen van het spoorwegbedrijf. Naar het oordeel dezer leden ligt het veeleer op den weg van de N.S. de tarieven op de trajecten, die als goudmijnen kun nen worden aangemerkt, aanmerkelijk te verlagen. Verscheidene leden verklaarden zich goeddeels met de richtlijnen voor het ver- leenen van vergunningen, door den minis ter aangegeven, te kunnen vereenigen. Eenige leden achtten dit wetsontwerp in strijd met de verklaring door dr. Colijn als minister van waterstaat a.i. afgelegd, dat het verkeer als een ge heel moet worden beschouwd. Door dit wetsontwerp krijgt de commissie, be last met de uitvoering dezer wet, slechts de bevoegdheid concessies te verleenen ter aanvulling van het spoor wegnet. Het autobusvervoer wordt ge wurgd ten bate van een bedrijf, dat slecht rendeert, omdat de regeering niet ln staat is gebleken het bedrijfsleven voldoende te stimuleer en. Die stimula tie is de eerste vereischte ook voor de ontplooiing van het verkeer. Daarnaast, dient, volgens deze leden, de geheele regeling in handen gesteld te worden van een verkeerscorporatie. die samen gesteld moet worden uit vertegenwoor diger van spoorweg-, auto- en water vervoer, en tevens van vertegenwoor diger van de gebruikers dezer vervoer middelen. Aan al deze voorwaarden voldoet dit wetsontwerp niet. Verscheidene leden merkten op. dat dit wetsontwerp te veel overlaat aan de kroon en de commissie autovervoer personen. Vele leden hadden bewondering voor den logischen opzet van dit ontwerp. Oplossingen en mededeelingen deze rubriek betreffende voor Maandag 19 November te rich ten aan den Schaakredacteur van het „Leidsch Dagblad". Probleem. T. H. BILLINGTON. lste pr. Birmingham Mercury" 1892. Zwart abcdelgh Wit Wit: Kh4, Dd8, Tf7, Rh7, pi d2 (vijf stuk ken). Zwart: Ke5, Ra8, Rb8. Pa7, Pd3, pl b5, e« (zeven stukken). Wit geeft in twee zetten mat. Oplossing tweezet Mansfie'd, Wit: Kg8. Dc4. Tfl. Tg3. Rc3. pie5, g2. h4. Zwart: Kf5. Rh6. Pf2. Pf4. pig7. 1. Tg6!. tempozet. 1Pg6: 2. g4 mat. 1Pf4 onv. 2. Dg4 mat. 1Pf2 onv. 2. Dd3 mat. 1Pe4 2. De6 mat. 1Kg62. Df7 mat. 1Rg5 2. Tg5: mat. De practische beteekenis van den sierlijken offersleutelzet is, dat veld e6 gedekt, pion g2 bewegelijk en pion g7 onbewegelijk gemaakt wordt. Gevoegd bij dc fraaie half-pin varianten met ruimingen en blokkeeringen, levert dit voor een zoo sober diagrambeeld merkwaardig veel com plexiteit op. Men lette op de plaatsing van Rc3 als een voorbeeld van economische dualbe- strijding. Juiste oplossingen ontvangen van: J. Bonsel, C. J. Hakemulder. J. Gijsman te Lelden: Jan Looper vergoeden deze evenwel ruimschoots.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 16