Een ZAALBERG-DEKEN: een kostelijk bezit! Die koopt u 'tbest tEIDSCH DAGBLAD - Derde Bied Zaterdag (O December 193B Lusteloosheid op alle beurzen Luchtaanvallen H.OANDERSEN Haw Be fturoper Beweging op de Valuta-markt De geheimzinnigheid der Egalisatiefondsen met Brandbommen LUCHTVAART De Reiger te Nairobi 4761 CTngez. Mêd.V (Van onzen financieelen medewerker). De wereld wil niet tot rust komen. Nauwelijks is aan den ecnen kant een soort verzoening of toenadering tot stand gekomen, althans een verdooving ingetreden, of elders steekt het dui veltje van onrust zijn horens weer om de deur. De aanhoudende onrust legt een zwaren druk op het economisch leven en verlamt den beurshandel praclisch. De moderne psychologie leert welis waar, dat men aan alle6 went, zelfs aan doods- en oorlogsangst, doch voor- looplg komt dit „wennen" dan blijk baar slechts tot uitdrukking in een zich nagenoeg; volkomen terugtrekken van den kooplust. Nu is de maand December doorgaans op de beurzen en in den goederenhandel geen bijzonder actieve maand. Men tracht im mers in die maand, met het oog op de afsluiting der boeken eind van het jaar, een zoo liquide mogelijke positie te schep pen, terwijl in de Ver. Staten gedurende December een speciale liquiditeit in het leven wordt geroepen in verband met de groote belastingbetalingen in Januari. Doch de stilte op de effectenbeurzen, zoo- ils zij zich thans voordoet, is toch groo- tendeels van „politieken" aard en is ook onder de huidige omstandigheden volko ren begrijpelijk. Wij achten het alleszins verklaarbaar, dat niemand zich thans geneigd voelt, langdurige economische of financieele ver bintenissen aan te gaan. Men ziet dit speciaal op het gebied van onroerend goed, doch ook in groote mate op het terrein van den beurshandel. Wie dezer dagen eens een kijkje neemt op de galerijen van de Amsterdamsche effecten- en koop mansbeurzen. die ontwaart in één oog opslag. dat de handel practisch dood ligt. Noch" voor aandeelen, noch voor vaste rente gevende fondsen is eenigc kooplust aanwezig. Aan den anderen kant is het echter verheugend, dat ook geen bijzon dere verkoopdrang aan den dag wordt ge legd. Die verkoopen. welke niettemin heb ben plaats gevonden en zoo nu en dan prijsafbrokkelend hebben gewerkt, zijn doorgaans van een karakter geweest, dat, hoe paradoxaal zulks ook moge klinken, eerder tevredenheid dan onrust heeft verwekt. Frankrijk. Wij bedoelen de jongste verkoopen van arbitragefondsen door Fransche houders, die immers een onmiddellijk uitvloeisel fijn geweest van de repatriatie van Fransch vhichtkapitaal. Wij hebben de tweede re patriatie van Fransch kapitaal gedurende een periode van acht maanden beleefd. Die van Mei j.l. volgende op de laatste en „definitieve" devaluatie van den franc, hoopte zich op in een joaar dagen en haar werd al spoedig een halt, toegeroepen door de ontwikkeling der politieke situatie in en buiten Frankrijk. Ditmaal leek het, alsof de terugkeer van kapitaal een drin gender en meer permanenten vorm had aangenomen, zóó sterk was de druk naar boven tegen den franc. En dit wel ondanks het feit, dat de positie van Daladier nog niet. eens zoo volkomen verzekerd is, on danks het feit, dat de saneeringsplannen van Reynaud hun doeltreffendheid in de practljk nog niet hebben bewezen en ondanks de bombastisch gestelde Italiaan se „eisohen". Het leek inderdaad, of het vertrouwen in Frankrijk's politiek, econo mie en financiën, bezig was terug te keeren. Ook in de ontwikkeling van Frankrijk's bultenlandschen handel konden opgewek ter klanken worden waargenomen, nu het lnvoersaldo immers een aanmerkelijke daling heeft vertoond. Doch ook deze repatriatiebeweging schijnt weer (voorloo- pig?» een einde te hebben genomen In de huidige samenleving kan helaas geen enkele ontwikkeling van gunstigen aard ongehinderd worden voortgezet. Het Pond. Het is wel min of meer bevreemdend, dat het pond sterling, vertegenwoordiger toch nog steeds van 's werelds grootste economische macht, de laatste dagen in het zog heeft gevaren van den bevrienden kanc. Dit is waarschijnlijk ten deele te verklaren uit psychologische oorzaken, ten deele echter ook uit het feit, dat Frankrijk niet al zijn vluchtkapltaal direct uit New Vork naar Parijs heeft teruggebracht, doch het gedeeltelijk weer even ln Londen heeft opgeborgen, teneinde voorloopig de kat bit don boom t.e kilken. Zoodoende heeft rok het pond na zijn hevigen val van vorige week, een druk naar boven onder- vonden. Andere capriolen. De valutamarkt heeft deze week nog andere capriolen vertoond. De Belga is namelijk eveneens onder sterken druk ge komen. In de eerste plaats was hiervoor inleiding de vrees vcor een regeerings- rrlïis. Daarnaast liepen evenwel geruch ten, dat de Belga, die men na haar deva- juatie weer aan het goud had vastgekop- Pdd, thans, als gevolg van de sterke daling het pond en de hieruit ook voor dit land voortvloeiende moeilijkheden, van goud zou worden losgemaakt en aan sluiting bij het sterlingbloc zou zoeken. Het inmiddels weer ingetreden gedeeltelijk herstel van het pond heeft deze geruch ten doen verstommen, doch indien het pond zijn daling mocht hervatten, zullen zij ongetwijfeld weer met hernieuwde kracht optreden. Deviezenrestrictie in Nieuw-Zeeland Vermeldenswaard is tenslotte de eerste invoering van deviezenrestrictie binnen het Britsche Rijk en wel in Nieuw Zeeland, dat, teneinde een voldoende sterllngsaldo ln Londen te handhaven voor rente en af lossing zijner buitenlandsche schuld, zich plotseling genoodzaakt heeft gezien straffe valutamaatregelen te nemen. Het Nieuw Zeelandsche voorbeeld ls uiterst leeTzaam. Ziehier een land. welks welvaart grooten- deels is gebaseerd op drie producten, wol, boter en vleesch, en daardoor zeer con junctuurgevoelig is. Niettemin heeft de so cialistische regeering sinds 1935 een poli tiek gevoerd, direct gericht op verhooging van de koopkracht der bevolking. Zij sub sidieerde den export, verhoogde den im port ten behoeve van de oprichting van In dustrieën, voerde de 40-urige werkweek ln, strekte regeeringsbemoeienis uit tot haast eik terrein van het sociale leven, kortom maakte Nieuw Zeeland als het ware tot het ,,3oclale proefstation" der wereld. De bui tenlandsche handel van het dominion werd mede hierdoor opgevoerd tot het nergens ter wereld geëvenaarde peil van 77 p. st. per inwoner. Een dergelijke politiek ging goed en kon bewondering afdwingen, zoo lang de uitvoerwaarde minstens op het zelfde peil kon worden gehandhaafd. Viel deze waarde echter, zooals dit in 1937 en 1938 bijv. ten aanzien van wol is geschied, dan kwam men terstond voor groote moei lijkheden te staan in verband met de va- iutapositle. Reeds moest Nieuw Zeeland en- keie weken geleden tot een verlaging van den koers van het Nieuw Zeelandsche pond overgaan, doch dit bleek de situatie n:et te kunnen redden en thans heeft men het drastisch besluit moeten nemen, de valuta onder controle te plaatsen en derhalve den invoer te verminderen. Onoverzichtelijke situatie. De onoverzichtelijkheid der valutamarkt wordt steeds grooter. De stroomingen en tegenstroomlngen zijn practisch niet meer te onderkennen en de geheimzinnigheid, waarmede de Egalisatiefondsen werken (wij wezen hierop reeds de vorige week) draagt niet bij tot verbetering van het in zicht. De Nedcrlandsche autoriteiten, die ten aanzien dier geheimzinnigheid nog „plus royalistes que ie rol" zijn, hebben thans den sluier nog verder dicht getrok ken. Zij hebben den noot in den week staat der Neóerlandsche Bank, waarin werd aangegeven, hoeveel van het goud in het buitenland wordt aangehouden, plotseling zonder opgaaf van redenen geschrapt. In derdaad had deze buitenlandsche goud voorraad de laatste maanden een zeer be langrijke toeneming te zien gegeven, zoo dat hij thans bijna een vierde van den totalen voorraad uitmaakt. De aan den op bouw van dien buitenlandschen voorraad ten grondslag liggende transacties van het Egalisatiefonds en de geheele gedachte, waarop die opbouw gegrondvest was, had den aanleiding gegeven tot allerhande pers commentaar en hypothesen, die den auto riteiten blijkbaar minder aangenaam wa ren. Dientengevolge hakten zij den knoop cïoor en brachten een verdere verdoezeling in den bankstaat teweeg. Wij kunnen deze politiek niet bewon deren, omdat wij aanhanger zijn van volkomen openhartigheid ten aanzien der valutapolitiek, zelfs onder het hui dig systeem van Egalisatiefonds. Wij vreezen, dat perscommentaren en hypo thesen nog zullen worden uitgebreid, speciaal wanneer men thans langs om wegen verneemt van groote goudver- schepinpen. Het doel, dat het Egalisa tiefonds voorstaat, beteugeling der spe culatie, zal in elk geval door deze maat regelen niet worden bereikt. Inzinking in de Ver. staten. Uit de Ver. Staten komen op het oogen- blik berichten van een matige conjunc tuurinzinking. Men hecht hieraan evenwel geen bijzondere waarde, omdat deze in zinking zich regelmatig omstreeks dezen tijd van het jaar voordoet en dit jaar zelfs van minder grooten omvang is dan in an dere jaren. Men vertrouwt in de Ver. Sta len op een hervatting der stijgende con- lunctuurcurve in het nieuwe jaar en meent dat dan eindelijk ook de verbetering zich zal voortplanten naar de kapitaalgoederen- industrie, die bij het in midden van 1937 afgebroken herstel sterk was achtergeble ven. De sleutel tot deze positie zal worden geleverd door de ontvangst van nieuwe lee ningen. die het volgend jaar door de ka- pitaalgoederenlndustrie zullen worden uit gegeven. Is de ontvangst door het publiek gunstig, dan is een voortzetting der her stelbeweging waarschijnlijk, blijft het pu bliek daarentegen afzijdig, dan moet zulks als een toeken worden beschouwd, dat het vertrouwen nog niet is teruggekeerd. Wij durven ons in dezen niet aan een voor spelling te wagen. De enorme toestrooming van kapitaal en goud naar de Ver. Staten, de ontzaglijke reserves der banken, de on geëvenaard lage rente, factoren, die toch gereede aanleiding zouden kunnen vor men voor een credietuitbreiding van on- gokenden omvang, hebben tot dusver hoe genaamd geen invloed uitgeoefend op den omvang der credietverleening. Ja, is het niet typeerend voor het nog steeds niet overwonnen wantrouwen, dat de autoritei ten de banken moeten aansporen om tot credietverruiming over te gaan, ja, haar zelfs om haar „gebrek aan activiteit" be rispen? Een minder gunstigen indruk heeft ook gemaakt het besluit der niet-Amerikaan- sclie koperproducenten, eerst, de koper restrictie per 1 Januari op basis van een uitvoer van 110"/» der standaardquota weer in te voeren, vervolgens deze invoering der estrictie te vervroegen en wel den uitvoer Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Gaat de Veehoudertf-Centrale ook schapen uit de markt nemen om in te blikken? Sedert eenige weken worden de fabrieken te Oss proeven genomen met het conserveeren van schapenvleesch. Zooals ons ter oore kwam zijn de eerste proeven onbevredigend geweest, daar het product veel te vet was. Nu heeft men een partijtje schapen van Texel laten aankoopen. Deze dieren zfjn vleeziger en hiervan verwacht men een beter resultaat. Het is de bedoeling om aldus ook eenigen steun aan de schapen- markt te geven, op dezelfde wijze als men het momenteel aan de rundveemarkt doet. Van ver schillende zijden uit den landbouw werd reeds aangedrongen om dc wolveeprijzen wat te sti- muleeren. Inderdaad zijn deze zeer laag en de weiderij geeft dan ook de laatste jaren slechte financieele uitkomsten, terwijl de export regel- matig door het inkrimpen der contingenten voor de laatste helft van December vast terugliep en men op de binnenlandsche markt te stellen op 105"/o en met ingang van 1 I was aangewezen. Het Nederlandsche volk wil Januari verder te verlagen tot 100n/o. De evenwel alleen dan schapenvleesch eten, wan- kortstondige periode van onbeperkte pro- Juctie heeft de voorraden belangrijk doen j nemem stijgen en het Amerikaansch verbruik j Men blijft dus om groote kwantums op de schijnt dusdanig tegen te vallen, dat krach- binnenlandsche markt te plaatsen op „het volk" tige maatregelen vereischt zijn gebleken aangewezen, doch dan moet de prijs laag zijn. neer het goedkoop is. uitgezonderd de meer gegoeden, die uitsluitend de fijne deelen af- Nadruk verboden). Wist U. dat bi! de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge heele bevolking moet trachten in eigen huis zeli ieder begin van brand te blusschen Nadere inlichtingen verstrekken de secre taris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potjewijd, Boerhaavelaan 37, Leiden en de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. In een stad als b.v. Rotterdam worden bij lage marktprijzen circa 1500 schapen geconsu meerd. doch bijna uitsluitend in de volksbuur ten. doch zoodra de markt in prijs stijgt daalt de consumptie. Men moet dus van uit de markt nemen van schapen ten aanzien van betere prijzen niet veel verwachten. Natuur lijk zal men ook dit schapenblikvleesch voor de werkloozen bestemmen en het ls juist de arme bevolking die de grootste klant is van het versche schapenvleesch omdat het blik- vleesch op den duur tegen staat. Het komt ons dan ook voor dat de inblik king van schapenvleesch bij voorbaat een mis lukking is. Intusschen is er nog niets op de markt aangekocht en de markt was de geheele week flauw gestemd, met iets gedrukte prij zen. We noteerden voor oude schapen f. 1825 en lammeren f. 13—18.50 per stuk. Slachtvee was tot het einde der week over de geheele linie wat williger met even stijvere prijzen, terwijl ook voor de Centrale koeien even meer werd besteed. Op de eindmarkten van de week ook te Lelden werd wegens minder aanbod van dit soort vee minder ge kocht. In gebruiksvee was een teruggaand aanbod en de goede soorten waren nog gevraagd, met zeer vaste prijzen. Magere en vette varkens waren flauw. Ook in de biggen was een ge drukte handel. De Reiger is op zijn vlucht naar Zuid- Afrika gistermiddag om 14.30 uur Ned. tijd te Nairobi aangekomen. Nadat de „Reiger" gisterochtend om 7 uur (plaatselijke tijd) Khartoem had ver laten. maakte het toestel omstreeks 11.15 uur een tusschenlanding in Juba. Na het noenmaal werd de tocht voortgezet en tegen 4 uur in den middag was het eind punt van dezen dag, Nairobi, bereikt. De reis ging gisteren over uitgestrekte oerwouden. Eenige malen bracht gezag voerder Scholte het toestel op een gerin gere hoogte dan die waarop gewoonlijk wordt gevlogen, om den passagiers gelegen heid te geven de groote kudden olifanten, leeuwen en ander Afrikaansch wild, dat midden-Afrika bevolkt, duidelijk waar te nemen. Het passeeren van den evenaar ging volgens oud gebruik met eenige plechtig heid gepaard. Heden wordt de reis voortgezet naar Broken Hill. DE POSTVLUCHTEN. Dc ..Ernoe" is vanmorgen van Tjililitan naar Nederland vertrokken met medeneming van 261 KG. post. 14 KG. pakketpost en 13 KG. goe deren. Eén passagier vliegt mede tot Amster dam. Voor tusschentrajecten werden 27 pas sagiers geboekt, terwijl drie passagiers wegens plaatsgebrek moesten worden geweigerd. VLIEGONGEVALLEN. Zeven dooden. Gistermiddag is een vliegtuig van de Fran sche vliegbasis van Nancy neergestort. Het toestel verbrijzelde tegen den grond en vloog terstond daarop in brand. Alle vijf leden der bemanning zijn om hêt leven gekomen. Een watervliegtuig van de basis Tarente ln Italië met een bemanning van twee personen aan boord is in de nabijheid van het arsenaal in zee gestort. De beide inzittenden zijn om het leven ge komen. CopygM I B Boi 6 Cop»«Rej»o Tenslotte bereikten de twee geleerde broers de stad waar zij naar de hand van de dochter van den koning zouden mogen dingen. Vol verwachting hielden zij aan de poort van de stad even halt. Hier mosten alle mededingers zich aanmelden,, opdat men aan het Hof zou weten hoeveel mannen er zouden komen. De poortwachter reikte hen beiden een nummer uit. Daarna werden alle mededingers, die er reeds waren, keurig ln rijen van zes geschaard, precies volgens hun nummer. Er waren reeds meer dan 300 mededingers vóór de beide broers. En zij stonden allen zoo dicht op elkaar gepakt, dat zij zich niet konden verroeren. Voor de beide broers was dit maar goed ook. anders waren zij stellig gaan vechten, omdat de één vóór den ander stond. Alle burgers in het land, behalve de zieken en zij die niet loopen konden, hadden zich naar het koningsslot begeven. Rijen en rijen dik stonden de menschen, benieuwd wie er wel met de prinses zou mogen trouwen. De menschen klommen op eikaars schouders, teneinde door de ramen te zien, hoe de prirses de trouwlustige mannen zou ontvangen en te hooren. wat dezen wel hadden te vertellen. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10