VIM BINNENLAND Nieuws. uit de Filmwereld <2? ,De kunst om te leven" 79sfe iüargrnj Prof. dr. A. H. de Hartog Jr. overleden Ontwerpverdragen van de Int. Arbeidsconf erentie Rotterdam en het centrale vliegveld reinigt alles Het probleem der Joodsche vluchtelingen (L3P Op 69-jarigen leeftijd is vanmorgen te Amsterdam overleden prof. dr. A. H. de Hartog Jr. Arnold Hendrik de Hartog Jr. werd op 11 April 1869 te Rotterdam geboren. Prof. dr. A. H. de Hartog. Hij was eerst werkzaam in den boek handel, later in den effectenhandel. Nadat hij extraneus eindexamen gymnasium had gedaan, ging hij in 1895 studeeren aan de vrije universiteit te Amsterdam, later aan de universiteit te Utrecht, waar hij cum laude promoveerde tot doctor in de theo logie. HIJ was Nederl. Hervormd predikant te Ommeren, Heemstede, Haarlem en Am sterdam. Tweemaal heeft hij op de voor dracht gestaan voor kerkelijk hoogleeraar vanwege de Nederd. Hervormde Kerk. In 1926 werd hij bijzonder hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, vanwege de dr. A. H. de Hartogstichtlng. Sinds 1930 was hij hoogleeraar aan de jmverslteit te Amsterdam in de wijs- ieseerte van den godsdienst, zedekunde cn rijsgeerlge inleiding tot de godgeleerd- seid. Van zijn hand zijn tal van publicaties erschenen. BETEUGELING VAN HET CADEAUSTELSEL GEVRAAGD. In een telegram aan de Tweede Kamer egt de centr. contact-commissie tusschen if Nederlandsche vereenlging van huis houwen en den Koninklijken Nederland sen middenstandsbond, te zamen omvat tende meer dan 60.000 leden, met groote teleurstelling kennis te hebben genomen tan het afwijzend standpunt van den mi nister van economische zaken, t.a.z. de «ttelijke beteugeling van het eadeaustel- lel. Zij is geenszins overtuigd door de l'aiervoor aangevoerde argumenten, welke un eenzijdig industrieel karakter zijn en verzoekt de kamer den minister uit te noo- dlgen, onverwijld een wetsontwerp terzake 'oor te bereiden, aangezien de uit het oog 'trioren overwegende belangen van ver- Iruiker en handelaren zulks vorderen. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steun- Irtkeering op boter ls, behoudens tus- Ikhentijdsche wijziging voor de week van I' tot 15 December vastgesteld op 70 cent Iter K.G. Het zuur in Uw maag zou een gat in het vloerkleed kunnen branden. Wanneer Uw spijsver tering U pijn bezorgt ligt de ooizaak hiervan Ej meestal in een teveel aan zuur in Uw maag Weet U, dat dit zuur zoo krachtig is, dat het een gat zou kunnen branden ln een dik pluche vloer kleed? Dit ls bewezen door scheikundigen. ZIJ druppelden wat zoutzuur j (wat dezelfde samenstel ling heeft als maagzuur) f"° '»n een op een karpet en dit zuur brandde hierin inderdaad een gat van 15 cm. Indien dit reeds het I gevai is met een vloerkleed, zult U zich kunnen voorstellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijd U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten. Rennie ls een pastille, die gemakkelijk ln den mond oplost, zich dan met hét speeksel vermengt en daardoor een onmiddellijke uitwerking heeft. Zij bevat bestanddeelen. die het zuur absorbeeren en neutrallseeren en andere bestanddeelen die de spijsverte ring krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door overtollig zuur koop dan dadelijk een pak Digestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k t. 0.40 per pakje en f. 1.25 per groot pak. 4709 (Ingoz. Med.) 0. A. BETREFFENDE DE TEXTIEL INDUSTRIE. De minister van Sociale Zaken heeft, mede namens zijn ambtgenooten van Bui- tenlandsche Zaken en van Koloniën, aan de Tweede Kamer doen toekomen een door hgn onderteekende nota betreffende een drietal ontwerp-verdragen, aangenomen door de internationale arbeidsconferentie in haar drie en twintigste zitting op 23 Juni 1937, Behalve het ontwerp-verdrag betreffen de dc veiligheidsvoorschriften in het bouwbedrijf, ter zake waarvan een wets ontwerp. houdende voorbehoud der be voegdheid tot toetreding, werd ingediend, heeft de 23ste internationale arbeidscon- ferentie nl. nog 3 ontwerp-verdragen aangenomen, te weten: 1. Een betreffende de verkorting van den arbeidsduur in de textielindustrie. 2. Een betreffende de gedeeltelijke her ziening van het verdrag betreffende den leeftijd van toelating van kinderen tot het verrichten van arbeid ln nijverheidsonder nemingen. 3. Een betreffende de gedeeltelijke her ziening van het verdrag betreffende den leeftijd van toelating van kinderen tot het verrichten van niet-industrleele werk zaamheden. Hieronder wordt het standpunt der regeering ter zake van die ontwerp-ver dragen nader uiteengezet. Het onder 1 genoemde ontwerp regelt den arbeidsduur van personen, werkzaam ln de textielindustrie. Als norm wordt ge steld, dat de gemiddelde arbeidsduur ln den regel niet meer dan 40 uur per week mag bedragen Voor personen, die in op eenvolgende ploegen werkzaamheden ver richten. wier geregelde gang. uit hoofde van den aard dier werkzaamheden, on onderbroken op elk oogenblik van den dag, den nacht of de week verzekerd moet zijn. kan de weekduur van den arbeid op ge middeld 42 uur gesteld worden. Het onderhavige ontwerp-verdrag wordt, evenals met de tot nu toe door de Inter nationale arbeidsconferentie aangenomen ontwerp-verdragen. de 40-uren-week be treffende. geschied is, vastgekoppeld aan het zg, beginselverdrag, aangenomen door de 19de internationale arbeidsconferentie, dat behoud van den levensstandaard van de arbeiders bij de invoering van de I 40-uren-week voorschrijft. Het feit, dat in het ontwerp-verdrag dit nauwe verband tusschen loon en arbeidsduur hetwelk niet zal nalaten zijn remmenden Invloed op de door voering van werktijdverkorting te doen gelden ls neergelegd, vormt voor de ministers een overwegend bezwaar tegen een eventueele bekrachtiging van het onderhavige ontwerp-verdrag, zoodat door hen geen voorstel tot eventueele bekrachtiging gedaan kan worden. Zij volstaan daarom met over legging van het ontwerp-verdrag. Uit de voornemens der regeering om trent de maatregelen, te nemen ten aan zien van de jeugd ln verband met arbeid in ondernemingen, omtrent welke voor nemens mededeellng Is gedaan in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op hoofdstuk 1 der rijksbegroottng 1939 blijkt, welk standpunt de regeering tegenover vefhooging van den leeftijd van toelating van kinderen tot arbeid ln ondernemingen Inneemt. Waar bedoelde voornemens echter maatregelen betreffen, die, althans voor een deel daarvan, als crisismaatregelen bedoeld zijn en der halve ln zooverre worden opgezet als maatregelen van tijdelijken aard, zal het reeds uit dezen hoofde niet mogelijk zijn de ratificatie van bedoelde ontwerp verdragen te bevorderen. Daarom wordt ook hierbij volstaan met de overlegging van bedoelde ontwerp-verdragen zonder meer. BELEEDIGING VAN MINISTER COLIJN EN DE VOLKSVERTEGENWOORDIGING. De heer Frenay gearresteerd. Na afloop van een gisteravond te Amers foort gehouden bijeenkomst, waarin de heer A. W. Frenay uit Den Haag hetwoord voerde over de beginselen van de N.S.B., ls de spreker door de politie gearresteerd wegens beleedlglng van minister Colijn en de volksvertegenwoordiging. Hij zal naar Utrecht worden overgebracht en daar ter beschikking van de justitie worden gesteld. HET MAATKLEEDINGBEDRIJF. Na maanden van voorbereiding kwamen de besturen der maatkleermakerspatroons- bonden, de r k. bond van kleermakers patroons van de Algemeene Nederlandsche kleermakerspatroonsbond, te Utrecht bij een. Het agendapunt, vaststelling der eischen voor vakbekwaamheid, handelskennis en credietwaardigheid, gaf aanleiding tot een zeer consciëntieuze gedachtenwlssellng. Na urenlange onderlinge besprekingen kwam men tot overeenstemming betref fende de eischen. Besloten werd deze eischen met den meesten spoed aan den minister ter goed keuring voor te leggen om een zoo spoedig mogelijke Inwerkingtreding van het vesti gingsverbod voor het maatkleedlngbedrijf te krijgen. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is gisteren vastgesteld op 83 cent per K.G. VERKLARING VAN HET GEMEENTEBESTUUR. Naar aanleiding van de mededeelingen, dat de regeering een wetsontwerp voorbe reidt, waarin Schiphol tot centrale vlieg- haven wordt verklaard, heeft de burge meester van Rotterdam, mr. P. J. Oud. in de raadszitting van gisteren een verklaring afgelegd. Hij zeide hierin, dat B. en W. met ont stemming kennis hadden genomen van deze plannen. Het standpunt van B. en W. van Rotterdam is en blijft, dat een Inter nationaal vliegveld voor Rotterdam en omgeving een nationaal belang is en het college zal er bij de regeering op blijven aandringen, dat Rotterdam een dergelijk vliegveld krijgt. i In vroegere besprekingen heeft de re geering steeds toegezegd, dat, zoo er een centraal vliegveld zou komen, Rotterdam toestemming zou krijgen een vliegveld aan te leggen. Tijdens de besprekingen heeft niemand ooit de gedachte gehad, dat de regeering Schiphol als centrale vlieghaven zou aanwijzen. Alen kan zich voorsteilen, dat de regeering geen twee internationale vliegvelden voor mogelijk zou houden. Maar zou dan de conclusie daaruit zijn, dat een centraal vliegveld gewenscht is, dan moet dit ook economisch centraal gelegen zijn. Tenslotte gaf de burgemeester de ver zekering dat B. en W. niet in gebreke zul len blijven op krachtige wijze het stand punt van Rotterdam overal kenbaar te maken, waar men ook maar iets met de voorbereiding van de plannen van de re geering te maken heeft. Agitatorisch muzikale argumentatie van Amsterdam. Naar aanleiding van den draal welken minister van Buuren heeft genomen in de vliegveld-kwestie, schrijft De Avondpost" onder meer: „Wij kunnen ons niet onttrekken aan den indruk, dat Rotterdam weer eens de dupe is geworden van zijn zooveel rustiger, be scheidener en eenvoudiger optreden, ver geleken bij Amsterdam. Het staat als een paal boven water, dat de minister van Waterstaat is geweken voor de Amsterdam sche agitatie De hoofdstad heeft altijd de neiging zich sterk boven de rest van Ne derland te verheffen: gaf onlangs niet een Amsterdamsch blad te kennen, dat nu de jubileumfeesten zoo schitterend zijn ge slaagd. Amsterdam recht had op een extra behandeling vanwege de regeering? En hoe werd de K.L.M. in de Amsterdamsche pers bejegend, omdat zli den euvelen moed heeft haar hoofdkantoor in Den Haag ge vestigd te houden! Het besef van superio riteit. dat dikwijls zoo hinderlijk is in het Amsterdamsche optreden, bleek ook nu weer en dit. terwijl in onze landshistorie de nationale kracht van Amsterdam dik werf heel wat zwakker was dan de commer- cieele. Is niet van Thorbecke het woord, dat. als Amsterdam het hart van Neder land was. dit hart dan nog al flauw klopte en miste men er in 1813 niet den moed en de energie, om de bevrijding door te zetten, die tenslotte moest komen van het dikwijls met eenlge geringschatting besproken Den Haag? Toch voelt men zich altijd superieur. Men moet in de brochure van den Amsterdam- schen hoogleeraar Burger eens lezen hoe de directeur der KLM. bejegend wordt, omdat hij het waagt tegenstander te zijn van het Schiphol-plan. Het optreden van een werkstad als Rot terdam is altijd rustig en bescheiden ge weest. Ook nu. Met sterke argumenten betoogden kort geleden de minister van Waterstaat en zijn eerste adviseur op dit gebied dat Schiphol het centrale vliegveld niet kon worden. Toen volgde de rumoerige Amsterdamsche actie met een pic-nic op Schiphol en liedjes van Cllnge Doorenbos op muziek van wii- weten-het-niet-meer. Voor deze agitatorisch OOK POTTEN F- v/v EN PANNEN fAS- 4699 rlngez. Med.) muzikale argumenten" bezweek de min s- ter; zoo niet. dan waren zijn vroegere uit latingen grenzeloos lichtvaardig en onver antwoord De redelijke eisch blijft onverzwakt: een centraal vliegveld dat werkelijk centraal gelegen is, ook ten opzichte van de resi dentie, maar vooral van Rotterdam. Schennis van Rotterdam's belangen voor al is ontoelaatbaar, omdat het schennis be" teekent van hooge landsbelangen. Wij moeten geen Amsterdamsch een .raai vliegveld hebben, maar een Nederlandsch. Dit is ook Rotterdam's recht". ZULLEN ZIJ ALLEN STATENLOOS WORDEN? Een hooge Nederlandsche autoriteit ves tigde de aandacht van de „Tel."' er op, dat met het opnemen van vluchtelingen wel gedacht mag worden aan een bepaling in de Duitsche wetgeving, die in Nederland nog niet voldoende onder het oog gezien wordt. Volgens de Duitsche wetgeving kan een in den vreemde wonende Duitscher op zeer gemakkelijke wijze „entbürgert" of „ausgebürgert" worden. Door een klein wetje kan op het oogenblik elke „Landes- prasident" (een functionaris ongeveer als bij ons een commissaris der Koningin» een Duitscher, die in het buitenland vertoeft „entbürgeren", zelfs op zeer korten ter mijn. Men roept den betrokkene op en verschijnt deze niet, dan vervalt zijn Duit sche nationaliteit en wordt hij dus staten- loos. Men kan er vast van op aan. zoo zeide deze autoriteit, dat Duitschland den ge- emigreerden Joden hun Duitsche nationa liteit zal ontnemen. Nederland zit dan met een groot aantal statenlooze menschen, die het niet meer naar andere landen zal kun nen laten afvloeien. De Nederlanders moeten beseffen, dat elke vreemdeling, die thans wordt opgeno men en van wien het niet vaststaat, dat hij direct of binnen een bepaalden termijn naar een ander land verder zal kunnen emigreeren. statenloos zijnde, voorgoed ten laste van Nederland zal komen. Ook met het opnemen van kinderen moet men hiermede rekening houden, want waarheen zullen deze kinderen later moeten gaan, wanneer hun ouders door Duitschland „entbürgert" worden? Ook deze kinderen zullen dan ten laste van de Nederlandsche gemeenschap komen. Wel komen van particuliere zijde in Nederland op het oogenblik groote bedragen binnen en worden de onderhoudskosten van de in Nederland komende vluchtelingen hierdoor tijdelijk gedekt, maar men moet er reke ning mede houden, dat op den duur ook deze kinderen voorgoed ten laste van Ne derland komen. Het tijdelijk verblijf zal voor de meeste vluchtelingen, wanneer er geen verdere emigratiemogelijkheid Ls. worden een op name in de Nederlandsche gemeenschap voor altijd. En al zullen deze vreemdelin gen op het oogenblik in Nederland geen arbeid verrichten, op den duur is deze be paling niet te handhaven en zullen zij de oorzaak worden, dat het aantal Nederland sche werkloozen wordt vergroot. »!t een ieder verstaat de kunst om te 'n": getulee het plaatje hierboven uit de 'an dien naam. zou men zeggen dat •-'las Fairbanks Ir en Irene Dunne, die 18 Joo vroolijk lachend ziet afgebeeld, dit wél kunnen! Hun lach zal zeker inspireerend werken op hen die ln deze. zoowel letterlijk als f guurlljk, donkere dagen vóór Kerstmis de film „The Joy of Living" gaan zien. ,3EL AMI" VAN WILLI FORST. Willi Forst, de regisseur van „Maskerade", „Mazurka", „Allotria" en .Burgtheater", m.a.w. de man, die op groote Europeesche successen kan bogen, wiens werken steeds een eigen cachet hebben en daardoor zeer zeker interessant zijn, werkt thans aan zijn nieuwste film „Bel Ami". Als bijzonderheid zij hier vermeld, dat naast de regie ook de hoofdrol en de bewerking van het draaiboek in handen van Willi Forst berusten. Gezien zijn vroegere populariteit als acteur (wij herinneren aan: „So endete eine Liebe", „Königswalzer", „Ein blonder Traum"), mogen wij zijn weder optreden als speler met veel belangstelling tegemoet zien. Hiet scenario van „Bel Ami" ls ontleend aan den overbekenden gelijknamigen roman van Guy de Maupassant en verhaalt ons het leven van George Duroy (Willi Forst), een man, die dank zij de charme, die hij op de vrouwen uitoefende, een groote carrière maakte. Vanaf den eersten dag, dat hij in Parijs verscheen, was hij de „bel ami", zoo als de Parijzenaar dat noemt, ofwel de man. die zonder veel geld. zonder veel prestaties en zelfs zonder bijzonder knap te zijn, toch de lieveling der vrouwen ls. Allen keken hem naar de oogen en baanden hem den weg naar 't succes. Dit behoeft geen ver wondering te wekken, ais wij bedenken, dat omstreeks 1900, in welken tijd het stuk zich afspeelt, de Fransohe politiek door vrouwe lijke intriges zeer beïnvloed werd. Willi Forst heeft zelf zijn medespelers uit gekozen, waaronder wij aantreffenJohan nes Riemann. Olga Tschechowa, Hilde Hil- debrand, Will Dohm en Hubert v. Meyerinck. DE VERFILMING VAN „ROBINSON CRUSOE". De „Bavaria Filmkunst" te München heeft de verfilming van de wereldbekende geschiedenis van Robinson Crusoë ter hand genomen. Het ligt niet zoozeer in haar be doeling den origir.eelen roman van Daniel Defoe te verfilmen, dan wel aan de histo rische figuur van Robinson Crusoe (die in werkelijkheid de Engelsche matroos Alexan der Selkirk was) een modernen vorm en gestalte te verleenen. De boeiende geschie denis van den schipbreukeling Robinson mag zich in een groote populariteit in alle landen verheugen en dit nu bracht de Ba varia op de gedachte, de lotgevallen van een mensoh uit onzen tijd, die onder gelijksoor tige omstandigheden op hetzelfde eiland (Juan Fernandez) strandde, vast te leggen. Hierdoor zou ongetwijfeld aan den zin voor romantiek van velen bevrediging geschon ken worden. Onder leiding van Dr. Arnold Fanck (de regisseur van „De witte hel van Pitz Palüi. vertrok een expeditie naar dit verafgelegen eiland. Daar men het voornemen heeft er ca. 5 maanden te vertoeven, teneinde alle noodige opnamen met den hoofdpersoon (Herbert A. E. Böhme) te maken, vergden de voorbereidingen voor deze uitzending een zwaren arbeid. Het uitrusten van zulk een expeditie stuit vaak op enorme moeilijk heden. Vooral als men bedenkt, dat al deze menschen 5 maanden lang op een eenzaam eiland zullen vertoeven en verstoken zullen zijn van elk denkbaar comfort en bovendien» dagelijks bedreigd worden door groote ge varen. w.o. de zeer gevreesde tropische ziekten. In Patagonië en Vuurland, temidden der wonderen van een exotische natuur, zal de avontuurlijke geschiedenis van onzen mo dernen Rcbin-cn zich afspelen. Wij zullen met hem de bekoring van het land. waar hij leeft, ondergaan. Dit alles doet groote verwachtingen omtrent dit filmwerk koes teren. ZARAH LEANDER IN EEN COMEDIE. Het is de wensch van velen geweest, om Zarah Leander na haar vele succesvolle creaties in dramatische filmwerken ook eens ln een film van lichter genre te zien. Deze wensch gaat vlugger in vervulling dan menigeen had kunnen hopen. De Ufa verfilmt thans de bekende comedie „Der Blaufuchs", die op het oogenblik het record op haai' naam heeft staan van de meeste opvoeringen te Berlijn. Nu reeds gedurende vier maanden gaat dit blijspel onafgebroken op de Berlijnsche planken met Maria Koppenhöfer en Karl Günt.her in de hoofdrollen, en met een nog steeds toenemend succes. Onder leiding van den bekenden regisseur Viktor Tourianski wordt dit stuk thans verfilmd met Zarah Leander, Willy Birgel, Paul Hörbiger, Karl Schönböck en Rudolf Platte in de hoofdrollen. Het is een mo derne comedie, die onder den titel .De vrouw met den Blauwvos" in ons land zal worden uitgebracht en die ons Zarah Leander van een geheel anderen en zeker niet minder aantrekkelijken kant zal doen kennen. BARBARA STANWYCK". Barba'a Stanwyck 's een der bekoorlijk ste Amerikaansche actrices wier succe1 cn reeds ve'e ziin geweest In haar particuliere leven steekt zij zich graag in een gema':- kellik storttenue en omlijst haar gez'cht dan met een kleurigen rijden 'akdoek vol gens landelijk voorbeeld. In de nieuws e RKO Rad'ofilm The Mad Miss Mantonvervult Barbara Stanwyck j met Henry Fonda de hoofdrol.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9