M. KAPTEYN LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad jdbg 9 Decker i9S0 NAGEKOMEN BERICHTEN je moet maar boffen het spoor in de wildernis Stadsnieuws Wij hebben voor U in voorraad' SPORT Uit de Omstreken Buitenland V A LEIDERDORP. Lustrumviering der B.V.L. De B.V.L. herdacht haar 20-Jarlg bestaan (ii kwam daartoe ln het schoollokaal der Fröbelschool in feestvergadering bijeen. De burgemeester de heer K. Brug heette tn het bijzonder Overste Boots, comman dant der B V.L. West, welkom, alsmede den gewestelijken secretaris kapitein Karres, kapitein Gorls en mr. De Boer van den Haag. Het Leidsch Salonorkest onder lei ding van den heer J. Plu. luisterde dezen svend met vroolljke muziek op. Overste Boots wekte ln algemeenen zin op zich aan te sluiten bij den B.V.L., waar na mr. de Boer uit Den Haag sprak over de Fransche overheersching, verduidelijkt met lichtbeelden. Overste Boots reikte eenige scherpschultersbrevetten uit en prijzen van den schietwedstrijd. Kapitein Karres sprak een propagandis tisch woord en reikte de mooie platen uit naar het schilderij van het défilé der B. V. L. te Barneveld voor H .M. de Koningin. Met voldoening kan de B.V.L. terugzien op dezen zoo- goed geslaagden avond. NIEUWKOOP. In verband met ons bericht, dat de allkzuster van het ..Groene Kruis" op St. Hicolaas als verrassing een auto ontvangen bad voor haar rondgang door de gemeente, bltlkt ons nu. dat dit slechts een kinder- speelgoed-auto'tje geweest is, vergezeld van een speculaaspop. De berichtgever heeft dus wel succes ge had van deze werkelijk eoede grap. Doch ln den vervolge zullen wij beter op onze hoede lijn. RIJNZATERWOUDE. Tegen lantaarnpaal gebotst. Gisteravond omstreeks half 6 botste de geladen vrachtauto van de firma van Duin uit Alphen aan den Rijn, met groote snel heid iegen den lantaarnpaal van de straat verlichting, staande voor het huls van H. J. de B. alhier. De klap was zoo hevig, dat de ijzeren lichtpaal aan stukken op straat viel Gelukkig kwamen hierbij geen per soonlijke ongelukken voor. De auto liep echter wel schade op. De oorzaak van dit ongeval moet volgens ooggetuigen geweten worden aan de veel te groote snelheid op dezen smallen weg. Proces verbaal werd ooeemaakt. De rechter zal dus wel uitmaken, in hoeverre hier te hard rijden de oorzaak der hotsing was. ZOETERMEER. De winkelweek alhier Is uitnemend reslaagd hetgeen wel blijkt uit het feit, dat duizend bons zijn uitgegeven. Hiermee werden fraaie prijzen behaald. et publiek heeft uitstekend medegewerkt, terwijl de middenstand kosten noch moeite spaarde tot het welslagen van deze winkelweek. DE STADHUISBOUW. Aanbesteding van schakel- en verdeelkasten Vanmorgen ls door den burgemeestet een ondethandsche aanbesteding gehouden voor ae levering van schakel- en verdeel kasten voor het Leidsche Stadhuis Inge schreven werd door de firma' Hazemeijer le Hengelo en Odlnk en Koenderlng te Haaksbergen. Ingeschreven werd voor op gebouwde kasten door de Fa. Hazemeyer voor f 6810.70 en door de Fa Odink en Koenderlng voor f. 6819.30 en voor inge bouwde kasten Fa. Hazemeyer f. 9870.80 en Fa. Odink en Koenderlng f. 8116.60. De gunning werd aangehouden- WOUBRUGGE. Beroepen. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Wa peningen ds. J. T. Bbornenbal alhier. Met aanvankelijk 37 leden is het ge hikt om de zangvereeniglng „De Lofstem" weer actief te doem worden. Tot voorzitter ii gekozen de heer J. J. A. Schijf en tot secretaris de heer H. van der Nagel Jr. De heer Markx, van Alphen, treedt op als directeur. ZOETERMEER. Tentoonstelling Postdulvenver. „De Witpen" De postdulvenver. „De Witpen" hield een tentoonstelling ln het clublokaal aan den Zegwaartschenweg. Er waren 99 nummers ingezonden dte werden gekeurd door den keurmeester L. Kulik te Gouda, verdeeld in 10 klassen, onverdeeld in bevlogen en tnbevlogen dieren, jong en oud. Over het ilgemeen waren de dieren van goede kwa- litelt. De prijzen werden als volgt toege kend: N. den Braber voor den mooisten en bes ten doffer van de tentoonstelling. Klasse I, Doffers oud onbevlogen: 1 A. Smit; 2. N. de Braber; 3. H. van Vliet; 4. P. «e Wit; 5. N. de Braber. Klasse II; Doffers Jong onbevlogen; 1. A. Lult; 2. H. van Vliet; 3. N. de Braber; Z E. V., N. de Braber; E. V.. A. Brusse Hoo- prdijk Klasse m, Dulvinnen, onbevlogen; 1. 'ae. v. d. Sman; 2 P. van Beek; 3. H. v. «liet. Klasse IV. Duiv'nnen, Jong onbevlogen: 1 Heemskerk; 2. N. de Braber: 3. Br. Hoo- lendljk. Klasse V, Doffers oud 300 K.M.: 1. N. den Braber; 2 H. van Vliet. Klasse VI: Doffers Jong, 100—300 K.M.: I M. J. Koevoets; 2. Gebr. Koole; 3. M. J. Koevoets; 4. M. J. Koevoets; 5. M J. Koe- 'Mts; 6. J. v. d. Sman; 7. M. J. Koevoets; M. J. Koevoets. Klasse VII. Duiven oud 100—300 K.M.; den Braber, le prijs. Klasse VIII: 1. J. van der Sman; 2. M. J. voets; 3. N; de Braber; 4. Idem: 5. A. 'dit; 8. Abr. Bregman. isse IV. Doffers van 300800 K.M.: Gebr. Koole; 2 Abr. Lult; 3 Houtman; J v. d Sman; 5. Br. Hoogerdijk. .Klasse X, Dulvinnen. oud 300—800 K.M.: Br. Hoogerdijk; 2 N. den Braber. Verder won M. J. Koevoets een prijs voor :!n mooisten jongen doffer der tentoor.stel- ®Z: N. de Braber een prijs voor de mool- oude dulvln en J. v. d. Sman een prijs llot de mooiste Jonge dulvln- Geest ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirk z. van Dirk van Hoosbeek. ^rieden: Peters Louters 73 jaar. yjaertrouwd: Jacobus Petrus Vollering 32 J. Warla Barbara Hofstede. 36 '^ar te Kelhel Galand. Gerouwd: Hendrik Jan Wierenga. 22 jaar en nim en Neeltje Slotboom. 22 jaar. Op uitnoodiging van de Chr. Jongel s-"Cn. ..Bid en W-?rk" alhier, hield ds C Harten van Zevenhoven de eerste. 'I C' in dif seizoen met als onderwerp „H-?t n'-n van God". vrij goed opgekomen schare volgde aandacht den spreker in zijn boeiend THEOSOPHISCH GENOOTSCHAP. „Het doel van het leven". In het Feaeratiehuis «Gerecht 10) ver gaderde de 14-daagsche Rtudie-afdeeling van de afdeehng Leiden van het Theoso- plnsch Genootschap (Point Lorna, Calif.) De voorzitter gaf een inleiding over het onderwerp ..Het doel van het leven". Wan neer we het materialisme buiten beschou wing laten, aldus spr.. dat het bestaan van eik geestelijk beginsel in de natuur zonder meer ontkent, is de algemeen verbreide opvatting, dat alleen de mensch, in tegen stelling tot de geheele overige natuur, een ziel heeft. Het doei van het leven wordt dan beschouwd als het behartigen van de belangen van deze ziel, om na den dood den hemel te kunnen binnengaan. De die ren en andere levende wezens hebben vol gens deze leer geen ziel en schijnen dus als zuiver stoffelijke vormen te kunnen bestaan en bij den dood totaal in het niet te verzinken. Alleen de mensch zou dus volgens deze begrippen, in tegenstelling met de gansche natuur, een bestemming tegemoet gaan. De theosophie leert ons met nadruk dat elke levensvorm in de natuur, elk levend wezen, bezield is en dat zooiets als doode stof niet bestaat. Het gansche heelal is opgebouwd uit levende, evolueerende enti teiten, die elk op hun eigen gebied streven naar volmaaktere bestaansvormen en die elk een bestemming tegemoet gaan van grootere en meerdere ontplooiing van wat binnenin hen. latent, verborgen ligt. Spr. gaf een uiteenzetting van het evolutie proces door de verschillende natuurrijken heen en toonde aan, hoe alle uiterlijke levensvormen, omstandigheden, ervaringen bestaan voor de ontwikkeling van de ziel. De theosophie doet ons de natuur zien als een logisch samenhangend geheel, waarin elk wezen, hoe nietig ook, of hoe verheven en groot, een eigen plaats inneemt, en af hankelijk is van alle medeschepselen, daar allen en alles met elkander verbonden is. Deze leer, eens begrepen door den mensch, vervult hem van een intense vreugde. Zij opent ongekende mogelijkheden van groei, daar zij den mensch het bewustzijn geeft van de groote vermogens, dio latent in hem verborgen zijn. Zij geeft den mensch het besef van zijn groote verantwoordelijkheid tegenover zijn medeschepselen. In plaats van zich een nietig zondaar, tot niets in staat zijnde, te gevoelen, weet de mensch, dat hij in de kern van de kern van zijn wezen een God is. die wacht op erkenning en op de mogelijkheid van zich te kunnen openbaren. Na de lezing volgde onderlinge discussie en het beantwoorden van verschillende vragen. NED. CHR. VROUWENBOND. bijbel ook mogen lezen, dat het licht van Boven invalt in het dal van zonde en dood In het N. T. wordt ons Christus geteekend, het doodsprobleem oplossende. Christus heeft de tol aan de zonde niet betaald, maar is in de residentie des doods binnen gedrongen. Hij was daar niet aan de macht des doods onderworpen omdat Hij aan God gehoorzaam is geweest. Hij heeft getriomfeerd over de macht des doods. Jezus Christus heeft door Zijn opstanding een triomftocht gemaakt met den dood als vazal achter Hem. Christus heeft het laatste woord en die in Hem gelooft het eeuwige leven. Tenslotte wees spr. er op dat de laatste oplossing van het doodsprobleem de op standing des vleesohes is. Dan zal God door Zijn herschapen macht in den Hemel aan alle wedergeborenen een nieuwe per soonlijkheid geven. Dan zullen zij, zooals Paulus zegt, het beeld dragen van den tweeden Adam, Jezus Christus en zullen zij aan de verheerlijkte gestalte van Jezus Christus gelijkvormig worden. Ds .Verkuyl eindigde zijn rede met er op te wijzen, dat God aan de restauratie van Zijn kinderen bezig is en dat Jezus ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN SYRIË. Door den was der zijrivieren van de Euphraat zijn ten Noorden van Djezireh in gyrië ernstige overstroomingen veroor zaakt, die dit gebied van de buitenwereld hebben afgesloten. Een veertigtal personen wordt vermist. Men heeft negen lijken ge vonden, die door het water waren meege voerd. MEXICAANSCHE OLIE NAAR DUITSCHLAND. Omtrent verkoop van Mexicaansche olie aan Duitschland meldt de ,,New York Times", dat de eerste overeenkomst be trekking heeft op den aankoop, deels con tant, voor een waarde van 8 millioen dol lar voor de Duitsche marine, terwijl krach tens de tweede overeenkomst olie tot een bedrag van 17 millioen dollar zal worden geruild voor Duitsche machinerieën en an dere goederen. Men meent te weten, dat - de prijs aanzienlijk beneden den wereld- Christus. de Eenige is die het levens- en marktprijs ligt doodsprobleem oplest, 1 Na de pauze was er gelegenheid om vragen te stellen. DE WERKLOOSHEID. Ds. J. Verkuyl spreekt over „Het probleem van den dood". Op uitnoodiging van de afd. Leiden van den Ned. Chr. Vrouwenbond sprak giste ren ds. J. Verkuyl van Oegstgeest over „Het probleem van den dood". De presidente, mej. Van Loo opende deze buitengewoon druk bezochte samenkomst, welke in den foyer van „Den Burcht" werd gehouden, met gebed en een woord van welkom. Ds. Verkuyl begon met. er op te wijzen, dat er zeer veel verschillen tusschen de menschen onderling bestaan, maar dat toch allen er zich van bewust zijn, dat de dood in elk mensohenleven eens zal in treden. Iedere ziekte, die wij ondergaan is als een signaal, een waarschuwing van den dood. Ook zijn er groote gebeurtenis sen in de wereld, die ons elk oogenblik aan den dood komen herinneren. Het doodsprobleem is dan ook onafwijsbaar en onontkoombaar. Achtereenvolgens stond spr. nu stil bij de velerlei pogingen, die bestaan om het probleem des doods buiten het evangelie op te lossen en bij de oplossing van dit probleem in het evangelie van Jezus Chris tus. Sprekende over de eerste oplossing, wees spr. er op, dat velen door een vlucht poging aan den ernst van den dood pro beer en te ontkomen. Ook is er de struis vogelhouding om, door zich geheel en al met wetenschappelijke- en politieke vraag stukken bezig te houden, het doodspro bleem geheel op den achtergrond te schuiven. Voorts is er de belachelijke poging in Amerika komt zij voor om het probleem des doods zoo ver mogelijk van zich af te schuiven door de verlenging van het leven. Dan hebben wij nog de idee van de ziels verhuizing. een idee, die al zoo oud is als de menschheid zelve. De fout in den ge- dachtengang bij hen, die gelooven aan de zielsverhuizing is, volgens spr., dat de dood zijn ernst verliest. Verder is er nog de materialistische poging om het probleem des doods op te lossen. Hier wordt geredeneerd: dood is dood. Maar al direct protesteert ons ge weten hiertegen. Dan is er ook nog een bepaalde wijsgeerige oplossing spr. noemde Plato waarin de dood gezien wordt als een geleider naar hooger leven. Tenslotte noemde spr. als laatste po ging om het probleem des doods buiten het evangelie van Jezus Christus op te lossen, de vlucht lot de surrogaat verwach ting, tot den heilstaat. Hierna besprak spr. hetgeen de bijbel zegt over het probleem des doods. Vooraf tconde hij nog aan, dat op het moment, dat de mensch de zonde in de wereld in troduceerde. de dood oprijst. Wij zien, dat de dood het vonnis is over de zonde. Heerlijk is het echter, dat wij in den Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden Ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3; Behan gers 35; Betonvlechters 30; Betonwerkers 73: Fundeerlngwerkers 1; Glazenmakers 2; Glazen- wasschers 13; Granietwerkers 18: Grondwerkers 121; Helers 3: Metselaars 103; Opperlieden 117; Schilders 269; Sloopers 9; Steenhouwers 2; Straatmakers 10; Hulp-Straatmakers 17; Stu- cadoors, Witters 72; Timmerlieden 240; Uitvoer ders 12; Voegers 22; Ongesch. Bouwvakarb. 17; Totaal 1189. Fabrieksarbeiders: Lompensorteerders 19: Bleekers 21; Vellenblooters 3; Vuurwerkmakers 1; Steenfabr. Arb. 100; Zeepfabr. Arb. 4; On gesch. Fabr. Arb. 61. Totaal 209. KantoorpersoneelKantoorpersoneel 79; Rei zigers. Colp. 43; Winkelbedienden 30; Etaleurs 4; Incasseerders 18; Musici 7; Onderwijzers 1; Verplegers 1; Overheidspersoneel 12. Totaal 195. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 13; Kell- ners 64; Koks 10. Totaal 87. Houtbewerkers: Beddenmakers 4; Houtbe werkers 57; Kistenmakers 6; Kuipers 5; Lijsten makers 3; Mandenmakers 1; Meubelstoffeerders 14; Meubelmakers 31; Politoerders 2; Ongesch. Fabr. Arb. 27. Totaal 150. Kleermakers: Kleermakers 63; Kappers 5; Schoenmakers 22. Totaal 90. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 38: Land arbeiders 49; Tuinlieden 27; Warmoeziers 14; Ongesch. Landarb. 6. Totaal 134. Metaalbewerkers: Bankwerkers 79; Blikbe- werkers 32; Burgersmeden 34; Electriciens 53; Gasfitters 14; Gasmetermakers 1; Gereedschap makers 1; Instrumentmakers 3; Isoleerders 4; Kettingsmeden 16; Klinkers 10; Koperslagers 4; Lab, Bedienden 2; Lasschers 11; Loodgieters 48; Machinisten 18; Metaalboorders 4; Metaal- draaiers 3; MetaalslJjpers 4: Metaalzagers 1; Modelmakers 2; Monteurs 30; Planostemmer? 5; Polijsters 2; Ponsers 5; Rijwielherstellers 14; Rijtuigschilders 2; Scheepstimmerlieden 5; Sto kers 20; Tegenhouders 12; Hulp-Verw. Mon teurs 13; Voorslaanders 7; Voorwarmers 4; Vuurwerkers 7; Wagenmakers 2; ÏJzerwerkers 52; Zandvormers 4; Zilversmeden 1; Ongesch. Arbeiders 45. Totaal 574. Sigarenmakers: Sigarenmakers 21; Sig. Strip pers 3. Totaal 24. Technici. Opzichte^i. Bedrijfsleiders 5; Inge nieurs 1; Teekenaars 6; Werkmeesters 12. Totaal 24. Textielarbeiders; Hekelaars 5; Katoendruk kers 21; Kluwers e.a. 6; Luikers 9; Plaatsnijders e.a. 8; Spinners 41; Spoelers 2; Sterkers 3; Staaldraaddraaiers 2; Strijkers 2; Wevers 65: Wolbewerkers 36; Ongesch Textlelarb, 74. Totaal 274. Transportarbeiders: Emballeurs 5; Chauf feurs 139; Exp. Knechten 23; Koetsiers 12; Loopknechten 40; Magazijnknechten 66; Schip pers 92; Spoor- en Trampers. 18; Wakers 7; Transportarbeiders 65; Losse Arbeiders 474. Totaal 941. Typografen: Boekbinder» 18; Boekdrukkers 9; Fotografen 5; Hulp-Vakarbeiders 4; Letter zetters 33; Steendrukkers 3. Totaal 72. Voedingsmlddelenarb.: Bakkers 86; Ovenisten 3; Slagers 67; Suikerwerkers 16; Wijnkoopers- knechten 14; Zoutzieders 1; Zuivelbereiders 6; Ongesch. Fabr. Arb. 50. Totaal 243. Vrouwen: Analysten 1; Kapsters (leerl.) 2; Naaisters 7; Winkeljuffrouwen 13; Serveersters 2; Buffetjuffrouwen 1; Kantoorbedienden 25: Verpleegsters 6; Biologen 1: Bedrijfsleidsters 1; Teekenaressen 1; Onderwijzeressen 1; Ass. en Huishoudsters 13; Dagmeisjes 10; Dienstboden 3; Kinderjuffrouwen 2; Werksters 48; Fabr. Arbeidsters 5; A.V.O. 5. Totaal 147. Alg. totaal w.o. 41 werkverschaffing 4353 9 December 1937 4966 10 December 1936 4931 Ben. 31 Ged. Werkloozen. FELLE BRAND TE COIMBRA. Een geheel blok gebouwen is te Coimbra (Portugal) door brand verwoest. Het vuur, dat op zeker oogenblik naar een groote opslagplaats van benzine dreig de over te slaan, werd door de brandweer van zeven andere steden bestreden. Hierbij werden zeventig personen, meerendeels brandweerlieden, gewond. Deze brand, welke de hevigste is, die men de laatste vijftig jaar te Coimbra heeft meegemaakt, heeft voor een schade van meer dan 2 millioen gulden aan gericht. IJZERSTERKE GELE LAKENS, katoen, 150 breed 45 ct. p. el De allerbeste INTERLOCK DAMESDIRECTOIRS 79 ct. Dc fijnste wollen zwarte DAMESKOUS ragfijn 1.75; zijde 98 ct. WOLLEN SPORTKOUSEN met boord. vanaf 65 ct. WIELRENNEN. HET WIELERCRITERIUM TE SCHEVENINGEN. Er wordl gen den achter lichte moloren. In aansluiting cp een vorig bericht betref fende het in Juni 1939 op den boulevard te Schevsningen te houden internationale wieler- criterium, kunnen we thans melden, dat het in het voornemen der organisatoren ligt den wedstrijd ditmaal te doen ^erryjer achter lichte motoren In verband daarmede zal dan het aantal deelnemers gereduceerd moeten worden tot 60 waaronder een 30-tal promi nente huitenlandsche renners. De vergunnings aanvrage voor dezen wedstrijd is gisteren tot de gemeentelijke autoriteiten gericht. Het is voorts de bedoeling dezen internatio nalen kamp te doen voorafgaan door een wedstrijd voor amateurs en onafhankelijken. Hiertoe zal de medewerking van de Neder- landsche Wielren Unie worden verkregen. Ook werden bestellingen aangenomen door dezen man met den bruinen koffer. 3 NIEUWJAARSKAARTEN 5 ct. 10 Visitekaartjes en 10 Enveloppen, dus 20 stuks 10 ct. VOOR OUDEJAARSAVOND alle soorten VUURWERK. 4740 BURGERSDIJKSTRAAT no. 24. KATWIJK AAN ZEE. De wethouder van fabricage, de heer J. Splinter Gzn.. ia verhinderd morgen spreekuur te houden. AALSMEER Vcrkooping. Door notaris H Bax ls in „De Oude Vel ling" publiek verkocht een woonhuis aan den Aalsmeerderweg 219 te Aalsmeer, met schuur, rozenkassen, ketels, huis, erf, open grond en teelland. groot 31.43 are. Kooper de heer P. van Wees te Nieuwer-Amstel voor f. 12.000. Verder werd in veiling gebracht, ten ver- zoïke van de diaconie der Herv. Gem. te Aalsmeer een huis aan den Gehiedijk 36. met schuur, erf en weiland alhier in den Zuiderlegmeerpolder, groot 2.23 H A Koo per <le heer J. de Jong te Aalsmeer voor f. 4600. Voor beroep bedankt. Ds. LI. Alkema predikant alhier heelt bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Weesp. 2. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, zijn B en W. dan niet met mij van oordeel, dat het voor de gemeente en de hierbij direct betrokken gemeente naren zoo dringend noodzakelijke bouw rijp maken der gronden belangrijke ver traging heeft ondervonden en de teleur stelling groot is, zoowel onder de bouw- patroons, die door het lange wachten om aan den slag te komen uitgeput raken, als- cok onder de hierop geïnteresseerde arbe'- ders (die velen zijn1die inplaats van door eigen prestatie, nu aangewezen zijn op di verse steunregelingen Te meer daar door den voorzitter bij de behandeling der be grooting 1939 de stellige indruk gewekt is, dat direct na de uitspraak met het egaliseeren en bouwrijp maken der gron den een aanvang kon worden gemaakt? 3. Achten B. en W. het niet ncodzakcliik, gezien de groote urgentie van deze materie, dat bovengenoemde organisaties gemobili seerd dienen te worden om ook daardoor sterken druk uit te oefenen bij het betrok ken ministerie? 4. Zijn B. en W. bereid de gronden, die nu reeds ons eigendom zijn, en waar ook dringend behoefte aan is, deze alsnog, nu de uitspraak der rechtbank opgeschort is <voor welken tijd?) bouwrijp te maken en voor bebouwing vrij te geven, zoodat de aannemers en arbeiders niet den langen lijdensweg van het proces behoeven af te wachten? HILLEGOM. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aanvaring. De motorlogger KW. 62 kwam met de trambrug in aanvaring. De brug werd ont zet en de tram kon niet passeeren. Het kostte heel wat arbeid om de brug weer ln orde te krijgen. ARITA ONTVANGT BRITSCHE EN AMERIKAANSCHE AMBASSADEURS. De Japansche minister van huitenland sche zaken, Arita, heeft gisteren de am bassadeurs van Groot-Brittannlë en de Vereenigde Staten bij zich ontvangen, ten einde hun Inlichtingen te geven over den huldigen toestand ln het Verre Oosten. Arita heeft uiteengezet, dat de vorming van een nieuwe orde in Oost Azië een na tionale aspiratie ls geworden van Japan ter beveiliging van zijn nationale verdedi ging en ter waarborging van zijn nationaal bestaan. Volgens de „Asahi" heeft Arita den ambassadeurs tevens Inlichtingen verschaft I 'M' over de scheepvaart op de Jangtze en over de „open deur" politiek ln China. De bloem bollenbeurs. De handel was slap met uitzondering voor de gladiolen, waarvoor veel vraag bestond tegen oploopende prijzen. Er waren 185 beurskaartjes afgegeven. Eerste uitvoering van de H.H.K. De Hillegomsche Harmonie Kapel' gaf onder leiding van haar directeur, den heer M. Adam uit Haarlem de eerste uitvoering in dezen winter voor donateurs en genoo- dlgden. De heer Vastenaard wekte op, zich op te geven als donateur. Daarna werd een mooi, maar zwaar programma ten uitvoer gebracht voor de moot bezette zaal van Flora. Geopend ls met den V.V.T.-marsch van Schootemeljer; daarop volgden „De Ouverture van het bronzen Paard'1 en een fantasie over Schubert-motieven. De num mers van Eenhaes-Strauss, Verdi-Kessels en Fr. Popy mogen ook met eere genoemd worden De directeur heeft met zijn corps prachtige resultaten bereikt, waarvoor het publiek zich zeer dankbaar toonde met een hartelijk applaus. De geslaagde avond is besloten met het optreden van het Duo Presto, xylofonisten. DE ANTI-FRANSCHE BETOOGINGEN. Met den kreet „Voorwaarts Italië" heeft een groep studenten, waaronder zelfs schooljongens met hun boeken en tasschen onder den arm. die zoo van school waren weggeloopen. vanochtend getracht ln de omgeving van de Piazza Venezla een be tooging te houden doch de politie gelastte hen uiteen te gaan. De studenten, waarbij zich jongelui van de universiteit hadden gevoegd, kwamen echter op een nabü ge legen p'ein opnieuw bijeen waarna zij trachtten langs een omweg naar de Fran sche ambassade od de Piazza Venezia te trekken Zij riepen anti-Fransehe leuzen en protesteerden heftig teren de vrmeende behandeling van Italianen in Tunis en elders. Een aantal studenten werd door de politie aangehouden De jongelieden sche nen in vrij opgewonden stemming te ver- keeren. O VRIJDAG, ZATIW.DAG, MAANDAG WA TT en WATT 4707 Vooraf JOHN WAYNE KATWIJK. DE ONTEIGENINGSPROCEDURE IN NIEUW ZUID. Vragen van den 'ïeer Schoneveld. Het gemeenteraadslid, de heer J. G. Schoneveld heeft tot B. en W. de volgende schriftelijke vragen gericht: 1. Is het Juist, dat door de rechtbank op 1 December J.l. de zg. taxaticcommissie inzake de onteigeningsprocedure van gron den in het „Plan Zuid" als zijnde onbe kwaam ter zijde gesteld is en een geheel andere commissie aangesteld zal worden? OEGSTGEEST. In November 1938 werd bij de politie alhier aangifte gedaan van het vinden van ae navolgende voorwerpen: een vulpen, een klein sleuteltje aan ring met beenen label, een r/rtemonnaie met inhoud, een koralen rozenkrans, een kniomes. een rozenkrans, een medaille uitgereikt door H. M de Ko ningin, een grijze handschoen, een bruin lederen handschoen, Idem zwarte, een rij - wiclbelastingmerk in etui. een partij Ijzer waren zeer fijn geslepen stalen asjes, 'oou- jes cn rlaatjes vermoedelük bestemd voor een machine, een tabakzakje, een rood da mesmutsje. een damesportemonnaie met inhoud, een geelkoperen sleutel, een nik kelen notenkraker, een lederen honden halsband met penning en een verchroomd n'kkelen polshorioge met bandje Inlichtingen aan het Bureau van Politie tusschen 8 uur voorm. en 10 uur nam. Niet per telefoon. RIJNSBURG. De koelcel der Veilingsvereeniging De Winst- en Verliesrekening van de Koelcel der Veilingvereen. ls als volgt, sa mengesteld. Huren f. 6319.B0; Landhuur f.112.—. To- 'aal f 6431.50 Onkosten f. 91.69; Interest f. 2506.05; Drukwerk en porti f.1; Chloor - calcium f. 79.50; Electriciteit f. 650.—; Loo- ncn f.150.onderzoek bollen f.340. Winstsaldo f. 2612.60-Totaal f. 6431.50. De Balans per 1 April 1938 luidt: Terreinen f. 17*72 50: Gebouwen f. 17541.00; Machines f —753.76; K sten f. 47C3. 52. Kas f. 473/73; Coöp. Boerenleenbank f. 2117.41 Postgiro f 21 46 Totaal f 60784 36 Flora f 50108 94; Reserve tot afschrijving f 8062.82: Winstsaldo f 2612.60. Totaal t. 60734.36. Toenemende werkloosheid. Het aantal werkloozen is dcz° wee'- sterk toegenomen rioodat dc werkzaamheden 'n lar.d- en tuinbouw zoo goed als geëindigd zijn. Thans staan 125 werkzoekenden in geschreven. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7