Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bled Vrijdag 9 December 1938 KERK- EN 5CHOOLNIEUW5 Het kabinet Daladier voor de Fransche Kamer WEERBERICHT. De regeering staat er gunstig voor AGENDA PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 11 DECEMBER. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. Stuivenberg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. Steenbeek van Oudewater; nam. 6 uur ds. Klüsener. Geref. Kerk: Voorm. half tien (H.A.) en nam. 6 uur iH.A. en Dankz., ds. Dam. Evang. Luth Kerk. Voorm. 10 uur (H.A.), ds. Gronloh. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur. leesdienst. Evangelisatiekring ..Bodegraven": Nam. half zeven samenkomst. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. Kleisen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Hoen- derdaal. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur. leesdienst. Haarlemmermeer Ned. Herv, Kerk (Hoofd dorp)Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. J. C. Salverda. Idem «Vijfhuizen»: Voorm. half tien en nam. half drie, den heer A. C. Brörens. Idem «Aalsmeerdcrweg»Voorm. half tien en nam. half drie. den heer W. F. J. Koudstaal. Idem (Lijnden): Voorm. 10 uur. den heer P. v. d. Berg. Idem «Badhoevedorp): Voorm. 10 uur. ds. H. Bakker van Amsterdam. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. half ttoi en nam. half zeven, ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven. ds. Heuzenveldt. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer J. Voorsteegh, cand. H.D. De Kaag Ned. Herv Kerk: Nam. 2 uur. ds. W. W. Siddré van Noordwijk Binnen. Katwijk aan den Rqn Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. E. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur. ds. Meijering Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven. ds. v. Blnsbergen. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven. ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. H. P. Fortgens van Voorschoten: nam. half zeven. ds. Streeder. Kinderkerk (Kerklaan): v.m. half elf, de heer J. H. Broersma. Geref. Kerk: voorm. half tien en nam. half zeven. ds. Dijk. Barometerstand Leidschendam Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Vermet, Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Boukema. Lisse Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur cand. Lefeber, nan. 5 uur ds. Krijkamp, van Sassen- heim. Geref. Kerk: voorm. 9.30 en nam. 4 uur dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. A. Ponstein. Geref. Gem.: voorm. 9.30 en nam. 4 uur ds. Ligtenberg. Oud-Gerei. Gem.: voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Leesdienst. Ned. Prot. Bond: voorm. 10 1 4 uur. ds. C. B. Hein van Oude Wetering. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: halftien van. ds. A. J. van Wijngaarden en half zeven n.m. ds. Elzenga van Gouda. Rem. Kerk: 10 uur van. ds. Gunther uit Zwam- merdam. Geref. Kerk: halftien van. en halfzeven n.m. ds. Speelman uit Nieuwveen. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: v.m. half tien en nam. halfdrie ds. de Vries. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. drie uur ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. drie uur Leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: nam. halftwee ds. P. A. A. Klüsener van Bodegraven. Geref. Kerk: voorm. halftien Leesdienst: nam. halfzeven ds. W v. d. Bos van Oude-Wetering. NoordwUkerhout Ned. Herv. Kerk: voorm. tien uur ds. van Noort (bediening H. Doop». Oegstgeest Groene Kerkje: voorm. 10.15 u 'Jeugddienst). J. Streef land. Pauluskerk: voorm. 10 uur en nam. 0 uur. ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Ver. v. VriJz. Hervormden (W. de Zwfjgerkerk) geen dienst. Sassenheim Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Krijkamp; nam. 4 uur ds. Gravemeijer van 's Gravenhage. Geref. Kerk: voorm. 91 en nam. 5 uur: cand. C. v. d. Boom van Overschie. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur: ds. de Bruijne. Gemeente Gods: voorm. 10 uur: paster Perkins. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 u. en nam. 6.30 uur, ds. Veldkamp. Voorhout Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur. ds. Klomp. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk. voorm. half tien ds. de Looze van Gouda; nam. zes uur de heer Matze van Hazerswoude. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 6 uur ds. Smidt. Oud-Geref. Gemeente: voorm. halftien en n.m 6 uur ds. van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. de Bel. Wassenaar Ned. Herv. Gem.: geen opgave. Ned. Prot. Bond: voorm. 10 u. 35, ds. H. J. Mispelblom Bcijer van Lelden. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. Doornenbal. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam half zeven ds. Dronkert. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: v.m. half tien en nam. halfzeven, ds. C. A. van Harten. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. half zeven, de heer Popta. cand. te Oudega. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 6Va uur dr. J. J. Woldendorp. Geref. Kerk: v.m. 10 uur en nam. 6*4 uur ds. H. Versluvs. Geref. Gemeente: voorm. 9Vs en nam. 6Vfc uur Leesdienst. Vereen, tot Verbreiding der Geref. Waarheid' v.m. 91, uur en nam. 6Va uur de heer v. Hoe ven te Molenaarsgraaf. Vereen, van Vrijz. Hervormden: geen dienst. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, ds. Eijkman. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: voorm halftien en nam. halfzeven, ds. Pop venedsf: ZwakanVOOrm- hal"'en en nam' haIf"- (°eref 9em v°orm. k»art voor tien, ds. van Wijngaarden, van Nieuwkoop. Gistermiddag 2 uur: 754. Hedenmiddag 2 uur: 756. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het lage drukgebied. dat gisteren over de Britsche eilanden lag. trok naar het Noorden en vereenigde zich met het stationaire minimum over de Noorsche Zee Langs de kust van Noor wegen geeft dit minimum nog vrij krachtige, meest Zuidelijke winden, terwijl een ultlooper in de omgeving van Oslo zware neerslag bracht. Ten onzent viel in den loop van den nacht onder depressie-invloed nog lichte tot matige regen, terwijl over Frankrijk in de afgeloopen 24 uur plaatselijk zeer zware neerslag viel. Een kleine storing trok namelijk langs de Pyreneeën Oostwaarts naar de Rivièra. Biarritz tapte 43 en Marseille 67 m.m. regen af. De depressie-activiteit blijft nog steeds aan houden: de gisteren reeds over den Oceaan ge signaleerde depressie bevindt zich thans voor de kast van Ierland, alwaar zij reeds groote luchtdrukdalingen veroorzaakt. terwijl in Valentia hedennacht alweer 4 m.m. regen viel. Deze depressie zal voor het toekomstige weer ten onzent van groot belang worden. Aangezien de hooge druk over Oost-Europa nog stand houdt, moeten de luchtdrukverschil- len weer geleidelijk gaan toenemen en is even eens weer aangroeien van den wind te wachten. Het weer blijft over het grootste deel van West- Europa nog zacht. Slechts over de Britsche eilanden was de ochtendtemperatuur heden morgen onder normaal. Over Scandinavië kwa men afwijkingen van 13 en 14 graden boven normaal voor. Gistermiddag is de Fransche Kamer bijeengekomen. Daladier verklaarde, dat de regecring er in toestemde, dat onmiddellijk werd be gonnen met de bespreking der interpella ties over de algemeene politiek. Nadat hierop de bijeenkomst geschorst v.as, om de conferentie van fractie-voor zitters in de gelegenheid te stellen het debat te regelen, namen de debatten een aanvang. De eerste interpellant, Fernand Laurent, van de republikeinsche federatie, consta teerde dat het Volksfront failliet is, hoe wel het faillissement nog niet is uitgespro ken De federatie kan slechts een regeering steunen, die tot het uiterste besloten is, de productie van de oorlogsindustrie en de zware industrie te herstellen. Zij wil n:et tornen aan de wetten van maatschappellj- ken vooruitgang, doch is tegen wetten, zdo- als b.v. die inzake de 40-urige werkweek, die voor alle klassen onheil medebrengen. De wetsdecreten kunnen slechts als in leiding beschouwd worden. Laurent zeide zich er over te verheugen, dat Daladier het gezag der regeering heeft teruggevonden. De 30ste November is de overwinning van het gezonde ver stand geweest. De betreurenswaardige in cidenten in Italië leveren een bewijs voor de noodzakelijkheid, dat alle Franschen, die van orde houden, zich vereenigen. De republikeinsche federatie zal zich daarbij aansluiten, indien men verzekerd kan zijn van een leider en een programma. Het programma moet bevatten de af schaffing van alle parasiteerende staats organen, het ondergeschikt maken van al het andere aan de nationale verdedi ging en hervorming van het kiesrecht. De federatie zal Daladier volgen op den weg, die recht vooruit leidt. Na Fernand Laurent voerde de onafhan kelijke radicaal, Chateau, het woord, die de buitenlandsche politiek der regeering goedkeurde, doch haar financieele maat regelen becritiseerde en zich voorstander verklaarde van een edelmoedige sociale politiek en den binnenlandschen vrede, terwijl hij amnestie voor de stakers vroeg Dommange, onafhankelijke van rechts, verklaarde vervolgens, dat hij bereid is, de legeering te volgen, indien zij niet op den door haar ingeslagen weg blijft stilstaan. Spr. eischte de ontbinding van de commu nistische partij en besloot zijn rede aldus: „Wij zullen de regeering steunen, zoolang zij de belangen van Frankrijk behartigt. Een regeering heeft altijd de meerderheid, welke zij verdient". De socialist Marcel Regis betoogde, dat de wetsdecreten vooral de arbeiders tref fen ten voordeele van het kapitaal en dat slechts gelijke offers voor allen door de meerderhe'd van het Volksfront kunnen worden aanvaard. Jacques Duclos. een der secretarissen van de communistische partij, eischte de on middellijke intrekking van de wetsdecreten, die volgens hem onrechtvaardig zijn en niet in "staat het economisch herstel te bewerkstelligen. Het vervolg van de rede van den com munist ontlokte de rechterzijde tal van uitroepen cn verscheidene afgevaardigden van de rechterzijde interrumpeerden hem. Niettemin sprak Duclos voort en laakte „de politiek van brutaliteit ten opzichte van de arbeidersklasse en de kruiperigheid ten aanzien van het fascisme". Als Duclos uitroept: „Weg met de com binaties, die dienen om het volk te be driegen, geef het woord aan het land", ap- plaudisseeren tal van afgevaardigden van de uiterste rechter- en l'nkerzijde en ook Daladier zelf betuigt zijn instemming. Nadat nog een tweetal sprekers het woord had gevoerd, is de zitting verdaagd tot heden. ALPHEN. LEDENVERGADERING VEREEN' TOT ZIEKENHUISVERPLEGING. NED. HERV. KERK. p»?!L°eP,en 'e E,elde p v. Leeuwen te Oude- Pekela, te Schal.su::: J. Aalbers te Annerveen- schekanaal; te Schlldwolde P. A. v. d. Vlugt te ïï!?wW,e"^ !,a: te Wapenveld (toez.) J c. Ter- ™'e Garderen; te Zeist cats hulppred.) M. J. Top. cand. en hulppred. te den Helder. Bedankt voor Weesp Y. Alkema te Aalsmeer. GEREF. GEMEENTEN. Drietal te Arnhem (vac. J. Douma) J. Overduln te Kampen. J. A. Schep te Bussum en J Wymenga te Scheveningen. Tweetal te Naarden W. Kreuzen, cand. te Laren (N.H.) en C. H. Lindeboom, cand. te utrecht. GEREF. KERKEN. Beroepen te Paterson (N. Am.) M. Hof ma te Moercapelle. WEERSOMSTANDIGHEDEN. Binnenland (7 uur 20 voorm.) Den Helder: Zw. bewolkt; matige W.Z.W. wind; Temp. 8 gr. C.; minimum hedennacht 7 gr. C.; neerslag af gel. etmaal 3 m.m. Vlissingen: Licht bewolkt: matige Z.Z.W. wind; Temp. 6 gr. C., minimum hedennacht 6 gr. C.: neerslag afgel. etmaal 3 m.m. De Bilt: Betrokken: matige Z.Z.W. wind; Temp. 7 gr. C„ minimum hedennacht 6 gr. C.. neerslag afgel. etmaal 2 m.m. Groningen: Betrokken: matige Z.Z.W. wind; Temp. 7 gr. C.; minimum hedennacht 6 gr. C.; neerslag afgel. etmaal 2 m.m. Maastricht: Licht regen: zwakke Z.Z.W. wind; Temp. 8 gr. C.. minimum hedennacht 8 gr C.; neerslag afgel. etmaal 5 m.m. Buitenland (8 uur voorm.) Parijs: Z. Z. W., 5 gr. C., mooi. Londen: Z.. 2 gr. C., mooi. Berlijn: ZO. 2 gr. C., zw. bewolkt. Nice: O.N.O.. 13 gr. C., buiig. Dr. C. BOUMA. Woensdag 28 Dec a.s. viert dr. C. Bouma, predikant by de Geref. Kerk van s Gravenhage-Oost, zijn zilveren ambts jubileum. Dr. Comelis Bouma werd 12 Dec. 1884 te Ureterp geboren. Hij bezocht het gym nasium te Kampen en studeerde aan de Theol. School aldaar, om in 1913 candidaat te worden. 28 December van dat jaar deed hij zijn intrede te Schoonebeek sprekende over Hebr. 8 1 en 2a. na tevoren te zijn bevestigd door ds. B. Roorda van Coe- vorden. In 1918 vertrok hij naar Hoofd dorp. welke standplaats in 1921 met Zwolle verwisseld werd. Uit een groot aantal be roepen werd in 1929 dat naar de Geref. Kerk van Den Haag-Oost aangenomen, waar dr. S. O. Los, em. predikant aldaar hem bevestigde en bij welke kerk hij 17 Juli van dat jaar zijn intrede deed spre kende over Col. 1 28. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 4'i gr. C. (40 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 6'. gr. C. (44 gr. F.)J HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Zaterdag. Voorm. te 4 u. 19 min.; nam. te 16 u. 31 min. LICHT OP VOOR FIETSER* c.a. Vrijdag: 4.18 n.m. tot 7.28 v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 9 Dec. op: 18 u. 35; onder: 9 u. 29. Ds. J. VAN HENTEN. A-s. Woensdag viert ds. J. v. Henten, predikant bij de Geref Kerk van Enschede zijn zilveren ambtsjubileum. Jan van Henten werd 30 Oct. 1888 te Zuid-Beierland, waar zijn vader predikant was, geboren. Hij bezocht het gymnasium te Kampen en studeerde aan de Vrije Uni versiteit theologie. In 1913 candidaat ge worden deed hij 14 Dec. van dat jaar zijn Intrede te Wyckel en Balk (Fr.) waar ds. W. L. Korfker van Barneveld hem tot zijn dienstwerk inleidde. In 1917 vertrok hij naar Oldekerk (Gron.) welke standplaats in 1923 naar Nieuw-Vennep te vertrekken. In October 1937 deed ds. v. Henten in zijn tegenwoordige gemeente als derde predi kant zijn intrede na tevoren te zijn be vestigd door ds. H. Meulink aldaar. De jubilaris vervult vanwege de classis Almelo verschillende deputaatschappen en redigeert mede de kerkbode en het jaar boekje van de Geref Kerk in zijn woon plaats. Ds. v. Henten is voor alles pastor en in zijn gemeente om zijn herderlijken arbeid zeer gezien. Aan den avond van zijn gedenkdag zal ds. v. Henten in een bijeenkomst met de gemeente in de Geref. Kerk in de Haaks bergerstraat worden gehuldigd. Voor 1939 de verstrekkingen belangrijk uitgebreid. Door de Ver. tot voorziening in de kosten voor Ziekenhuisverpleging vergaderde op de bovenzaal van hotel „De Vergulde Wa gen" onder voorzitterschap van den heer C. J. v. d. Bijl. Na opening las de secretaris de heer Domburg de notulen, die vastge steld werden. De voorzitter deelde mede, dat de reorganisatie van het bestuur zoo mede de concentratie der vereenlgingen nog niet is afgehandeld. De behoeften en clschen der vereenigingen in omliggende plaatsen loopen zeer uiteen; mede door het overlijden van het bestuurslid den heer A. A. de Haan, aan wiens verschelden de voor zitter zeer waardeerende woorden wijdde, is men nog niet tot een definitief resul taat gekomen. Beide punten zullen in de a.s- jaarvergadering in Maart a.s. opnieuw aan de orde worden gesteld. In de vaca ture van den heer A. A. de Haan werd als bestuurslid de heer Moerman gekozen. Hierna kwamen aan de orde de bijzon dere verstrekkingen voor 1939 buiten art. 30 De heer Sprelj gaf als penningmeester eenige cijfers omtrent het financieel re sultaat tot 1 Dec. 1938 Tot heden heeft het gewoon tarief een batig saldo van f. 721.30 cn het speciaal tarief f. 1439.35 opgeleverd of totaal f.2160Door het bestuur was begroot f. 1500.zoodat dit f. 600hoo- ger is. In hoofdzaak is dit toe te schrijven aan het aantal minder patiënten dat nu 224 en het vorige jaar 266 bedroeg Er werd aangedrongen dat allereerst de minder fi nancieel krachtigen hiervan zullen profl- teeren bij de nieuwe verstrekkingen, om dat toch de conclusie is. dat in hoofdzaak het speciaal tarief grootere baten heeft op geleverd. De penningmeester gaf dit toe, doch wees er op, dat het een buitengewoon gelukkig jaar was geweest. Hij had dan ook liever gezien, dat het andersom was ge weest, n.l. dat de exploitatie van het ge wone tarief, een grooter voordeelig saldo zou hebben opgeleverd. De nieuwe verstrekkingen. Hierna werden de nieuwe verstrekkingen medegedeeld, Deze komen in hoofdzaak hierop neer: vergoeding voor Röntgen foto's tot f. 5-idem bestraling f. 10.—, reiskostenvergoeding (na zelf f.3.— te heb ben betaald) per trein zullen 35 reizen a 60 ct. worden vergoed. Bij noodzakelijke op name van de Moeder voor voeding van zui gelingen zal voor kinderen worden vergoed 40 verpleegdagen ad f. 1.voor specialis- •enhulp zal één keer een maandkaart ad f 3.worden vergoed. Bij besmettelijke ziekten, wanneer patiënten moeten wor den overgebracht naar een barak en de koslen door de gemeente op verzekerden of verzorgers zal worden verhaald, zal de ver- eeniging vergoeden een bedrag van hoog stens f. 50— mits de totaal verpleegkosten per jaar het bedrag van f 140.niet te boven gaan Mocht echter bij een epidemie gevaar ontstaan, dat de kas deze uitgaven niet kan dragen, dan zal het bestuur ge rechtigd zijn deze vergoeding tijdelijk stop te zetten. In bijzondere gevallen wordt af geweken van het aantal verpleegdagen en kunnen deze met 14 dagen verlengd wor den. Een en ande: werd eoedgekeurd. Het ledental bedraagt 8950. Hierna sluiting Gistermiddag werd lil de Bruggestraat de étalageruit vernield van het sigaren magazijn van den heer P. G. B., doordat een vrachtauto van de Fa. B., die moest uitwijken, in botsing kwam met een voor de etalage staand rijwiel, behoorende aan de Fa. de V. alhier. Gistermorgen kwam in de Hooftstraat een vrachtauto van W. P. de V. uit Gouda, gaande in de richting Lelden in botsing met een personenauto bestuurd dooi den heer D. v. D. alhier die uit een steeg kwam rijden- Beide auto's werden zwaar bescha- Qlgd. Ook op de Scheevejaagbrug had een aanrijding plaats tusschen een vracht- en een personenauto van P. P P. uit Amster dam en J. H. v. d. S. uit Ter Aar,'waarbij beide auto's zwaar beschadigd werd. De politie heeft tegen den minderja rigen F. M. proces-verbaal opgemaakt we gens diefstal van eenig geld uit de winkel lade van den sigarenwinkelier H. aan de Aarkade. BODEGRAVEN. Een fraai geschenk voor Prinses Beatrix. Onze plaatsgenoote wed. J. Sepers heeft dezer dagen als Sinterklaasgeschenk voor Prinses Beatrix verzonden een collectie van niet minder dan 23 eigengebrelde pop pen, met verschillende attributen daarbij, o.a. de „Piet Hein", als uiting van dank baarheid voor het medeleven, dat zij per soonlijk in haar leven van H. M. de Koningin heeft ontvangen. Het kostbare geschenk, vertegenwoordi gende een schat van liefde en van tijd, is met groote erkentelijkheid door Prinses Juliana aanvaard.» „DE HERDENKING ONZER ONAFHANKELIJKHEID". HEDEN. Stadszaal: Getuigenisavond Comité voor Duitsche vluchtelingen, 8.15 uur nam. Zaterdag. Harmonie: Ver. van Leeuwen, 8 u. nam. Schouwburg: K. V. „Litterls Sacrum", „Gast vrouw-perikelen", 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Uitvoering „Entre Nous" R. v. A., 81/4 uur nam. Maandag. Schouwburg: N.V. Ned. Tooneel, derde abon nementevoorstelling „Susan en een betere wereld", 8.15 uur nam. Stadszaal: Ontspanningsavond „D.O.B." 8 uur nam. Volkshuis: Spr. dr. Bierens de Haan over „Spinoza", 8.15 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9^4—11 uur voorm. 'sWoensdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 u. nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterle. 3J,4 4iur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam; „Vadertje Langbeen". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zondag 2. 4V& en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat 81: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Sneeuwwitje en de 7 dwergen". Zondag van t 'i uur doon voorstelling. Lido-Theater Steens raat 39: 8.15 uur nam.: „Veldslag in New York". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur, Zon dag doorl voorstelling van 2—7 uur en 8.15 u. Casino-Theater HooRewoerd 49: 8 uur nam.: „Tusschen twee werelden". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, Woensdag- en Zaterdagnam te 2.30 uur. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „Men gaf hem een geweer". Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-theater (Katwijk aan Zee): 8 uur nam, „Je moet maar boffen". De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor 6poedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 3 tm. Vrijdag 9 Dec. a.s. waargenomen door de apotheek: C. B. Duyster, N. Rijn 18, Tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeesteche Apotheek, Wilhelmlnapark 8, Tel. 274. Geslaagde opvoering van „Toch Oranje Boven". Voor een stampvolle zaal herdacht de Chr. Oranjevereniging in Hotel van Ros- sum het herstel onzer Nationale onafhan kelijkheid in 1813. De voorz. de heer C. G. Karssen, wees er o.a. op dat hij het on- slaagde samenzijn gesloten, waarbij de heer dankbaar zou vinden niet te gedenken hoe de Heere ons volk uit grooten nood heeft gered, temeer daar de geschiedenis zich schijnt te herhalen en dreigingen van den zelfden aard Europa en ook ons land be dreigen. In tegenstelling met 1795 staat thans echter ons volk vastbesloten achter Oranje, terwijl het speciaal de taak der C.O.V. is, om mee te werken dat de geeste lijke inzinking, die leidde tot de revolutie van 1795 zich niet herhale. Behalve de vele medewerkenden werden speciaal begroet de voorzitter en enkele bestuurders van de „Vljfjaarlljksche". Na het zingen van het „Wilhelmus" volg de een inleiding tot het historische spel „Tóch Oranje Boven". De heer P. M. Smit vertelde op kernachtige wijze de voorge schiedenis van de revolutie van 1795, toon de aan dat de Fransche revolutie, het be gin van de ellende, niet in de eerste plaats te wijten was aan maatschappelijke om standigheden, maar aan het rationalisme van wijsgeeren als Voltaire en Rousseau, wier gif ook op Nederlandschen bodem door werkte en leidde tot haat tegen het aloude Oranjehuis dat zoo oneindig veel voor Nederland had gedaan. Hij vertelde van den smaad, stadhouder Willem V aange daan, van diens vlucht naar Engeland, van den haat, die zich zelfs richtte tot de gra ven der Friesche stadhouders in Leeuwar den en van het Modernisme, dat tot óp de kansels op godslasterlijke wijze Oranje hoonde. Dan volgde het eerste bedrijf van het spel, dat geschreven is door den heer Vastenburg te Nijkerk Hel werd door een groep jongeren in luttele weken met groote ambitie ingestudeerd onder leiding van den heer T. Hensen, die erin geslaagd Is de vele historische gegevens te brengen in een boeiend geheel. Na de pauze sprak eerst de heer P, M, Smit over „Nederland onder den druk", waarbij hij den diepen druk toekende, de inlijving bij Frankrijk, de zware lasten, het wegsleepen van de broeder-natie naar de Fransche slagvelden, om vervolgens te ver tollen van de restauratie, sprekend over Bllderdijk's „Holland bloeit weer" en de vervulling van deze profetie in 1813, tra Napoleon verslagen was en het Oranjege zinde volk zich weer durfde opheffen. Trei lend toekende hij den moed van het be roemde driemanschap van Hogendorp, van Limburg Stlrum en van der Duijn van Maasdam, aan wie het volk ontzaglijk veel verschuldigd is en de opofferingsgezindheid van onzen eersten Koning. ,Dlt .Nederland weer vrij" bracht het tweede bedrijf van het spel. Een gezamenlijk „Wilhelmus" besloot het stuk, waarna een dankbaar applaus de spe lers en spaelsters beloonde voor hun presta ties. Onder groote instemming huldigde de voorzitter regisseur en spelers, en alle medewerkenden o.a. den grimeur, den heer v. d. Berg, de pianisten mej. Timmer en mej. Jansen. Het spel slaagde uitnemend, temeer daar het meerendeel der medewer kenden nimmer op de planken had ge staan. Met nadruk mogen wij noemen het spel van mevr. v. Katwijk, die de zware rollen van Kaat Mossel en de wed, Jansen heel goed vertolkte, van den heer C. Boet, de rol van Arentz en van den heer H. Windhorst, die zoowel Daendels als Willem' I speelde. Alle ongeveer 30 spelers en speel sters gaven zich met al hun kracht. Nadat de voorzitter een dankwoord had gesproken en er op had aangedrongen dit „bad in de historie" te doen dienen tc sterking van het Nationaal besef en tot verlevendiging van de paraatheid om alles tegen te staan wat het drievoudig snoer „God, Nederland en Oranje" zou kunnen verbreken en men in het „Wilt heden nu treden" treffend vertolkt had de stemming van dezen avond, werd het prachtig ge- Smit in dankgebed voorging. Tot ouderling der Geref Kerk zijn gekozen de heeren P G. den Broeder en J. Broere, tot diaken de heeren C. Snatorse en H. Windhorst. BOSKOOP. Zilveren jubileum van den heer P. Lok. De heer P. Lok, gemeente-timmerman, herdacht den dag waarop hij 25 jaren ge leden als zoodanig door B. en W. werd be noemd. De wethouder van fabricage de heer E. Guldemond wenschto hem te zijnen huize hartelijk namens het gemeentebestuur ge luk en bood hem een zilveren horloge met inscriptie aan. De collega's verrasten den jubilaris met een rookstoel. Ook van andere Z'Jae mocht de heer Lok vele blijken van Be langstelling ontvangen. Uitgaande van de Martha-stichting had in „Salvatori" een lichtbeeldenavona P'aats Aan de hand der lantaarnplaatjes kreeg men een duidelijk beeld van het werk ae stichting en de goede verzorging van aan haar toevertrouwde kinderen. Het zangkoor „Hosanna" alsmede ee strijkje, vulden dezen leerzamen avond ge zellig aan. Voor de collecte voor vervolgden om geloof of ras ls nog een gift van f. gekomen namens de catechisanten Geref. Kerk, zoodat de totaalopbrem,»» thans f. 349.04. badraagt 2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6